Centrum van bloementeelt in Aalsmeer gaat donderdag open Ds. van Lunzen blijft ontslag van Jac ter Haar eisen Voorlichtingscentrumscholen en laboratorium in één complex Humanistisch Verbond tegen VS-inmenging in Santo Domingo Modinettes op de brommer De Gaulle eerder naar Bonn Stalin mag weer in de bioscoop Herdenkingen in Dachau Burgemeester was geen censor Hazejongen gered na dood van de moeder Twee jaar voor Osto-directeur Vier uw vrije tijd... DRINKS „Nana" van Staf Knop door K.V.S. bedreven gespeeld DINSDAG 11 MEI 1965 7 Centrumfunctie Adenauer moet rust houden Op kraamvisite? DROSTE Pastil altijd wrjkömTN^ Erhard naar Johnson met Hero vruchtenlimonad»; in handige Hero Tins. Dat is gezellig. Meer inhoud, minder ruimta^ 2 volle glazen per Hero Tin. Geen breuk geen statiegeld. Vlot geopend en geschonken.^ SINAS 49 ct CASSIS 59 ct 2 gaatjes in tin zijn voldoende.1) Kosygin naar Indonesië Geboorte-attentie Doodstraf geëist tegen Duits echtpaar in Cairo Vraaa grati tinprikker. (Van een onzer verslaggevers) In Aalsmeer wordt donderdag 13 mei een gigantisch gebouwencomplex, dat het landelijk proefstation voor de bloemisterij, de rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst en een rijks middelbare tuinbouwschool herbergt, geopend. Aalsmeer, reeds jarenlang het bloemencentrum van Nederland, heeft door het ingebmik- nemen van het nieuwe complex zijn centrale functie in de bloemenwereld nog verstevigd. Het proefstation, de voorlichtingsdienst en de tuinbouwschool staan onder leiding van de rijkstuinbouwconsulent voor de bloementeelt, dr. J. Was- scher. De opening zal worden verricht door de directeur-generaal van de landbouw. Ter gelegenheid van de opening van dit voor de bloemenwereld zo belangrijke cen trum werd gisteren een bijeenkomst ge houden in een der zalen van de voorlich tingsdienst. Dr. Wasscher vertelde lets over de enor me groei die de bloemensector, mede door de gunstige conjunctuur momenteel beleeft. „De bloementeelt is de meest in tensieve tak van de tuinbouw" zo vertel de de rijkstuinbouwconsulent. „In tien jaar is de produktie van bloemen in ons land meer dan verdubbeld!" De snijrozên wérden in de afgelopen tien jaren verdubbeld. De nationale pro duktie van deze veelzeggende bloem steeg namelijk tot tweehonderd miljoen stuks per jaar, hetgeen in tien jaren een ver drievoudiging betekent. Verder steeg de produktie van anjers over het zelfde tijd vak met honderd percent, de fresia's von den een verdrievoudigde aftrek en ook de vraag naar chrysanten verveelvoudigde. Aalsmeer heeft in de omzetstijging in de bloemensector een enorm aandeel. Van de totale produktiewaarde in 1964, tweehon derdveertig miljoen gulden, werd zeventig percent of honderdzeventig miljoen gul den via de twee kolossale Aalsmeerse vei lingen omgezet. Ook de export steeg de laatste jaren ge weldig. West-Duitsland is onze voornaam ste afnemer en daarna hebben Zweden, Engeland en Frankrijk en zelfs het bloe- menland Italië een belangrijk aandeel in de exportafzet. Dit laatste is vooral door de E.E.G. mogelijk geworden. De bloemenproduktie, waarvan Aals meer en omstreken nog steeds het leeu wendeel leveren, neemt overal in ons land toe, vooral ook omdat groentetelers ge makkelijk in de gelegenheid zijn na be paalde teelten van groenten op bloemen over te schakelen. In het Westland bij voorbeeld worden door eenzelfde kweker in het voorjaar tomaten en later in het jaar chrysanten gekweekt. Een groot deel van deze stijgende produktie stroomt omdat men in de nieuwe gebieden geen veilingen heeft en Aalsmeer nu eenmaal de meeste en grootste kopers trekt naar de bloe- mengemeente. Door deze steeds importanter wordende centrumfunctie was het lógisch dat het nieuwe complex, waaraan in de bloemen wereld reeds jaren behoefte ontstond In Aalsmeer zou worden gevestigd. Het centrum, dat aan de Linnaeuslaan werd gebouwd op rijkskosten, bestaat uit drie vleugels, waarin de verschillende sec toren zijn ondergebracht De tuinbouwschool telt honderdveertien leerlingen. Opmerkelijk is dat ongeveer vijfentwintig percent daarvan uit meisjes bestaat. In het schoolgebouw worden be halve de middelbare tuinbouwopleiding nog diverse andere opleidingen gegeven. Zo zijn er twee vakscholen voor bloem- sierkunst, een lagere tuinbouwschool voor de bloemisterij, een opleidingscursus voor onderwijzeres, speciale vakcursussen en avondcursussen. In het voorlichtingscentrum kunnen bloemisten en kwekers instructie krijgen over alle bloemen, de ziekten, over ver warmingsproblemen, kassenbouw en ar- beidsmethodiek. Het Aalsmeerse instituut heeft hiervoor een staf van deskundigen. In het proefstation worden grondmon- Het nieuwe gebouwencomplex van het centrum voor de bloementeelt aan de Linnaeuslaan in Aalsmeer. sters genomen, ziekteverschijnselen on derzocht en nieuwe kweekprocessen uitge probeerd. Dit proefstation is een stichting waarin de kwekers zelf deelnemen. Het nieuwe gebouw in Aalsmeer heeft drie en een half miljoen gulden gekost. De grond werd gratis beschikbaar gesteld door de gemeente Aalsmeer. Nog steeds wordt er rond de school gebouwd, want het kassencomplex dient nog te worden uitgebreid. In zijn uiteenzetting wees dr. Wasscher erop dat Nederland bekend staat om zijn kwaliteitsprodukt. Een naam die door de toenemende concurrentie van het buiten land met de modernste middelen hoogge houden dient te worden. Het nieuwe cen trum in Aalsmeer vormt daartoe een enor me bijdrage. Het dagelijks bestuur van het Humanis tisch Verbond heeft in een brief aan de minister-president een beroep gedaan op de Nederlandse regering, er bij de Ver enigde Staten zonodig ook in de Veilig heidsraad op aan te dringen om onver wijld haar troepen terug te trekken van het grondgebied van de Dominicaanse repu bliek, zodat'de bemiddeling tussen de par tijen aldaar uitsluitend in handen kan wor den gelegd van de Organisatie van Ame rikaanse Staten. Het bestuur beseft, zo staat in deze brief, dat het in het algemeen niet op de weg van het Humanistisch Verbond kan liggen stelling te nemen in allerhande politieke problemen. Het bestuur voelt zich echter thans zozeer verontrust door de keer die de internationale ontwikkeling dreigt te ne men, dat het meent uitdrukking te moeten geven aan de zorg, die deze ontwikkeling wel moet veroorzaken. Met voldoening heeft het bestuur kennis genomen van de verklaring van president Johnson, waarin hij de Europese volken oproept niet terug te vallen in enghartig nationalisme. Maar uit een aantal gebeur tenissen in de laatste tijd trekt het be stuur de conclusie, dat ook de regering van de Verenigde Staten haar buitenlands be leid in toenemende mate lijkt te laten be heersen door voornamelijk binnenlandse politieke overwegingen. Naar het schijnt aldus het bestuur, wordt hierbij niet steeds de zorgvuldigheid in acht genomen, die een voorwaarde is voor een aanvaardbare internationale samenleving. Het bestuur kan zich met name niet onttrekken aan „de pijnlijke indruk, dat de inmenging in de interne aangelegenheden van de Domi nicaanse republiek nauwelijks is afge stemd op de belangen van de bevolking van Santo Domingo of die van de demo cratie in dit deel van de wereld, noch dui delijk op de bevordering van de vrijheid van de volken op het westelijk halfrond BONN (AFP) Dr. Konrad Adenauer, leider van de Westduitse Christen-Demo cratische Partij, moet op advies van zijn artsen algehele rust houden. De bijna ne gentigjarige voormalige bondskanselier, die vrijdagavond met de „Rheingold"-ex- prestrein van zijn vakantie uit Cadenab- bia aan het Comomeer naar Bonn terug keerde, lijdt namelijk aan de gevolgen van een lichte zenuwschok, Adenauer liep deze op toen de „Rheingold" niet ver van Koblenz bij een onbewaakte overweg in botsing kwam met een vrachtauto. Bondskanselier Ludwig Erhard heeft zijn voorganger een grote boeket bloemen ge zonden met wensen tot spoedig herstel. Ds. H. L. van Lunzen uit Odoorn denkt erover In beroep te gaan tegen de beslis singen van de generale commissie voor be zwaren en geschillen om oud-SS-er Jac. ter Haar als kerkvisitator te rehabiliteren. „Deze man zit boordevol haat. Dat past een dominee toch zeker niet". Zo reageer de Jac. ter Haar gisteravond. „Voordat ik benoemd werd heb ik de classis op de hoogte gesteld. Ik heb niets verzwegen. Ze zeiden: dat is verleden tijd. Dat moeten wij nu eindelijk maar eens overboord Advertentie Veertig meisjes tussen zestien en twintig jaar allen werkzaam bij kinderkleding fabrikant Mees van Wijngaarden in Ois- terwijk hebben een rijwiel met hulpmo tor cadeau gekregen van hun werkgever. Deze was namelijk niet tevreden over de resultaten van de pendeldienst-busjes en besloot daarom een aantal jongedames met een bromfiets uit te rusten. De meisjes mogen de karretjes ook privé gebruiken, als ze zelf de benzine betalen. Slaagt de proef dan krijgen ook de ove rige dertig personeelsleden van het Oister- wijkse fabriekje een bromfiets. Directeur Van Wijngaarden kan dan de busjes, die hem zoveel ergernis bezorgen, van de hand doen. Een cursus van de nieuwe Aalsmeer se school: bloemsierkunst. (Van onze correspondent) PARIJS Generaal De Gaulle heeft zijn reis naar Bonn voor een ontmoeting met bondskanselier Erhard, met een maand vervroegd. In plaats van 1 juli zal deze samenkomst nu al op 11 en 12 juni plaatshebben. Voordien zal de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville het terrein voor zijn heer en meester vast verkennen. Op 3 juni zal tenslotte ook de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Fanfani zijn opwach ting maken in Parijs. Door zijn reis naar de Westduitse hoofd stad te vervroegen heeft De Gaulle een gebaar van welwillendheid jegens Erhard willen maken. West-Duitsland heeft de jongste Frans-Russische vrijage nog altijd niet verteerd en Erhard hoopt daarover van De Gaulle geruststellende woorden los te krijgen. De generaal is een erken de meester in het formuleren van uitspra ken die bij nader inzien voor tegenstrij dige uitlegging vatbaar blijken en de kan selier heeft al wel eerder bewezen dat hij zich door zijn grote Franse tegenzitter vrij gemakkelijk met een kluitje in het riet l&dt sturen WASHINGTON (AFP) Bondskanselier Erhard zal begin juni een bespreking hebben met president Johnson. Erhard is dan in New York waar hem het eredoc toraat van de Columbia universiteit zal worden verleend. MOSKOU (AFP) Voor het eerst se dert de destalinisatie tijdens Kroesjtsjevs bewind in 1956 is Stalin weer op het Rus sische filmscherm te zien. De film, die ln de grootste bioscoop van Moskou draait, is getiteld „De grote va derlandse oorlog". Men ziet Stalin tijdens een radio-uitzending op 3 juli 1941 toen hij de „volksoorlog" tegen de Duitse indrin gers eiste. Stalin is in de film ook te zien met Churchill en Roosevelt tijdens de confe rentie van Jalta. Meer dan 200Ö mensen woonden gister avond de première bij. Zij applaudisseer den toen de film Stalin om het Lenin-mau- soleum liet zien tijdens de 7 november pa rade in 1941. gooien. Ze weten wat ik geweest ben. Ik ben gekozen in deze kerkelijke functie. Als de kerk mij roept kan ik geen neen zeg gen. Waar blijven wij met ons christendom als wij overlopen van haatgevoelens? Een dominee zou dat moeten begrijpen. Ik heb de heer Van Lunzen nog nooit een stro breed in de weg gelegd. Hij beweert dat ik hem tijdens de oorlog heb verraden aan de S.D. Maar dat is niet waar. Ik ontken dat voor honderd percent. Dominee Van Lunzen kan bewijzen van dat verraad niet leveren. Ze zijn er doodeenvoudig niet". Ds. Van Lunzen van zijn kant heeft een persconferentie gegeven. „Ik overweeg een beroep te doen op de wereldlijke rechter. Als ik dat niet alleen kan doen zal er een comité gevormd moe ten worden. Hier worden de reglementen van de kerk overtreden. In zo'n geval kun je een beroep doen op een rechter. Die Jac. ter Haar uit Ruinerwold is weer bis schop van Drente, want daar komt het in feite op neer. Dat is te gek. Dit onteert de kerk. Het is beneden de eer en de waardig heid van de Nederlandse Hervormde kerk een dergelijke persoon te handhaven. Het gehele Nederlandse volk zal zich hierover moeten uitspreken. Het zal moeten zeggen dat het deze beslissing van de generale commissie niet slikt." DACHAU (DPA) Meer dan 4000 men sen, onder wie een delegatie uit Neder land, die tijdens de nazi-periode in het voormalige concentratiekamp Dachau ge vangen hebben gezeten, hebbeh zondag de herdenking van de bevrijding twintig jaar geleden herdacht. De plechtigheid was ge organiseerd door het Dachau-comité, dat in Brussel zetelt. Er werd een museum geopend dat met financiële steun van de staat Beieren tot stand is gekomen. In een manifest van het internationale Dachau- comité werd gepleit voor het verhinderen van de verjaring van nazi-misdaden, opdat de nazi-misdadigers hun gerechte straf niet zullen ontlopen. Op het terrein van het voormalige con gelegd voor een evangelische verzoenings kerk. Het initiatief voor de bouw is uit ontworpen kerkje. Bij de eerstesteenleg ging was een delegatie van de Nederland se protestanten aanwezig. De vertegenwoor diger van het Nederlandse comité-Dachau het ontwerp van de Duitse architect Hel mut Strifler dat bij een prijsvraag be kroond werd. Ze komt te staan naast de de Sovjet-Unie heeft een uitnodiging aan vaard om Indonesië te bezoeken. Tege van Indonesië uit de Sovjet-Unie te be Kremlin een bespreking met de Indonesi soetion, die vandaag uit Moskou in War schau is aangekomen. Enige tijd geleden is Genemuiden in het nieuws geweest toen burgemeester Soeten- dal het rode potlood had gezet in de tekst van het toneelstuk „Een schoonmoeder uit duizenden", dat de plaatselijke zang vereniging wilde opvoeren. De vereniging had het stuk tevoren aan de burgemees ter ter inzage gezonden, hetgeen deze uiteraard beschouwde als een soort ver zoek, de tekst te beoordelen. De burgemeester had het stuk van ent ge bastaardvloeken gekuist en o.m. „de godsganse dag" gewijzigd in „de gehele dag" en „jesses meid" vervangen door „toe meid". Het Tweede Kamerlid de heer Franssen (P.v.d.A.) had hierover destijds vragen gesteld aan minister Toxopeus van Bin nenlandse Zaken, die nu door diens op volger, minister Smallenbroek zijn beant woord. Het Kamerlid vroeg of art. 221 van de Gemeentewet, waarin bepaald is dat de burgemeester waakt tegen met de openbare orde of zedelijkheid strijdige vertoningen, de burgemeester de mogelijk heid biedt, „mondige burgers in een hoek te zetten." Van toepassing van art. 221 is geen spra ke geweest, antwoordt minister Smallen broek. Het is in Genemuiden reeds jaren lang gebruikelijk dat daar op te voeren toneelstukken vooraf aan de burgemeester ter inzage worden verstrekt. De burge meester heeft slechts in overweging willen geven de door hem geschrapte woorden niet te gebruiken om kwetsing van gevoe lens van anderen te voorkomen. Een an dere bedoeling had hij er niet mee. De heer M. van der Hoeven, directeur van Electro Delfia in Delft heeft twee on geboren haasjes weten te redden. Op de Rijkswijkse NAM-weg in Steenvoorde sprong de moederhaas gistermorgen om ne gen uur plotseling voor zijn auto en werd overreden. De heer Van der Hoeven zag dat zij op het punt had gestaan jongen te werpen en nam de haas mee naar huis. „Uit nieuwsgierigheid sneed ik de haas thuis open. Tot mijn grote verbazing zag ik dat alle vijf jongen nog leefden en ja, dan probeer je natuurlijk te doen wat er te doen valt". Toch hebben slechts twee haasjes, vrouwtjes, het snelle secure werk overleefd. De grote vraag voor de heer Van der Hoeven was hoe de diertjes in leven te houden, doch hij is al van vele kanten met min of meer deskundig advies geholpen. De diertjes krijgen nu een poppeflesje met verdunde babymelk. De rechtbank in Rotterdam heeft de hoofdverdachte in de zaak van de Rotter damse havenfraude, de 60-jarige directeur van het expeditiebedrijf „Osto", wegens verduistering veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De officier van justitie had vier jaar geëist. Het expeditiebedrijf „Osto" had em- ployé's van havenbedrijven aangezet tot het vervalsen van inladingsformulieren ten voordele van „Osto". De directeur had zich ook schuldig gemaakt aan knoeierij met reducties op vrachtprijzen van per schip te vervoeren goederen. Door deze fraude waren binnenlandse verladers en buitenlandse rederijen voor totaal ruim een miljoen gulden benadeeld. De recht bank heeft de afgelopen maanden reeds 20 Rotterdammers veroordeeld wegens hun aandeel in de havenfraude. Advertentie DE TWEEDE VOORSTELLING (na Adam in Ballingschap") die het gezel schap van de Koninklijke Vlaamse Schouwburg uit Brussel in ons land speelt in het kader van de ruilweek met de to neelgroep Centrum, is „Nana" een zeer lichte boulevardkomedie van de Vlaamse journalist Staf Knop. Deze schrijver moet bij zijn werk als toneelrecensent een gro te bervondering opgevat hebben voor het soort komedies dat in Frankrijk met gro te regelmaat wordt geleverd door André Roussin. Dit zijn handige, vaak verras sende intrigetjes, meestal opgebouwd rond om één kernachtige inval met een mini mum aan personages en waarschijnlijkheid en met een maximum aan vakbekwaam heid en virtuoze humor. DIT GENRE BLIJSPEL dat zich in Pa rijs op een lang niet altijd even fijnzin- r"J» rang met auna even innzin- centratiekamp is zaterdag de eerste steen nige traditie mag beroemen, heeft nu dus eel eed voor een evano-eliaetio innunmn,.u i- een ijverig beoefenaar in de Belgische hoofdstad geworden. Niet dat het in Knop's 7 uwiuMdu geworaen. iNier aai net in ivnoD s gegaan van Nederlandse protestanten die „Nana" zoals in Roussin's „Nina" nu alle- kehi^H^r HernTt dan ^et aanvan- maal spiritualiteit is wat de klok slaat, kelijk door de Duitse evangelische kerk maar er loopt wel dezelfde schijnbaar-na- ontwornpn kprkip Ril rio ppvctocfonnimv ieve maar intuïtief-geraffineerde vrouw- met-uitheems-aecent in rond, die met de mannen weet te spelen en die bij ons al tijd zo trefzeker door Mary Dresselhuys is Ho hoor tt a t? t u- ij L1JU irerzeKer aoor Mary Dresselhuys is flrfr i. ni, ,°,s' 'd ®en korte gespeeld. Er is ook die éne centrale goede vondst, waar 'n aantal mindere verwikke - kelingen uit voortvloeien zodat er drie be- drijven ontstaan. Staf Knop haalt dat mijet ronduit er ;nd worden nergens het niveau vai. zijn illuster voorbeeld. Daarvoor is zijn hoofdmotief: de vrouw van het Zuidzee- eiland die onze Westeuropese galante ma- rooms-katholieke kapel en de synagoge die Knop haalt dat mpet ronduit er in aanbouw is. kend worden nergens het niveau van vowuiu^vóo caiamtj mei— MOSKOU (AP) Premier Kosygin van nieren door haar natuurlijke spontaneïteit SfWipt-TTnio hoofl ccn I 11 T"» rvH »-* rt nnn irrvllnrlirt a,i_ volledig ontwapent toch wel erg weinig !- substantieel. Ook de kleine complicaties die muuucüic lc uciuoAcu. -Lege- suusiöuucei. wok ue Kieine complicaties aie lijkertijd nodigde hij president Soekamo hij er nog bij verzint zijn eigenlijk te kin van Tnilonpsip lilt. Hp Smnpf-TTnip fa ha. Haranhfiir f\m nn In litj derachtig om na te vertellen. Maar de wa- - f- .«vw.ib VI" VCUC11CU. xviadi ue wa- zoeken. Kosygin had maandag in het re vakbekwaamheid begint dan ook pas \Z v- O W-, 1 1 V. AAV\ M r* u. .1 J TJ -1 --*uu™ral- daar, waar men met zulke geringe mid- sche minister van Defensie, generaal Na- delen toch een avondlang een redelijk ver tier weet te brengen. En dèt vak verstaat Staf Knop mijns inziens beter dan enige Advertentie Nederlandse collega van het ogenblik. Het Nederlandse blijspel (Jan Staal, Fren- kel Frank) .zou er zeker veel meer mate riaal bij gesleept hebben en ook vrij zeker voor een vleugje „wijsheid" hebben ge zorgd. Hoe men een volle zaal enkele uren kan laten lachen om vrijwel niets dan een knap uitgekiende dialoog, dat kan voor ons de winstgevende lering zijn die we uit de Belgische voorstelling gisteravond in het Amsterdamse de la Martheater konden trekken. ONNODIG TE ZEGGEN dat een derge lijk stuk, bestaande uit niets dan opgeklopt schuim ook aan de opvoerenden heel hoge eisen stelt. Daaraan werd in de vinding rijke regie van Anton Peters, die op som mige momenten wel eens van wat erg dik hout planken zaagde, maar doorgaans de zwakke plekken meesterlijk wist op te van gen, in ieder geval voldaan. In een heel aardig decortje van Eliane Ajoux zag men Denise de Weerdt uitgesproken blijspelta lenten ontvouwen als de exotische Nana, terwijl haar drie vrienden door Jef De- medts en Werner Kopers heel amusant en door Nand Buyl met nogal grof geschut werden gebracht. De avond werd zo zeker een zinvolle bij drage aan de Belgisch-Nederlandse toneel uitwisseling. Hans van den Bergh CAIRO (AFP) De Egyptische militai re rechtbank heeft een akte van beschul diging gepubliceerd tegen de voornaamst® beklaagden in de spionagezaak die op 22 februari in Cairo aan het licht is geko men. Tegen de twee voornaamste beklaagden, Wolfgang Lodz en zijn vrouw wordt de doodstraf geëist. Zij zouden aan een rege ring „in staat van oorlog met Egypte" gegevens over de Egyptische defensie heb ben verschaft en moordaanslagen hebben beraamd op Duitse geleerden die voor Egypte werken. De derde beklaagde, Kiesow, vertegenwoordiger van een West duits staalbedrijf, zou militaire gegevens hebben verzameld en vijandige propa ganda hebben georganiseerd. Hem staat gevangenisstraf te wachten.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7