De Satan en de Engel in Rouaults oeuvre Voor hem.voor haar BRYLCREEM 1 1 V 1 Overzichtsexpositie in Parijs Onproblematisch en aantrekkelijk concert door Zang en Vriendschap Israel Museum geopend Reliëf van Leopold Georges Simenon hield vertaling van zijn jeugdroman „Pedigree" ten doop Burgemeester Van Hall reageert scherp op studentenmotie 1 WOENSDAG 12 MEI 1965 10 Het geheim van een goed verzorgd uiterlijk? Brylcreem - de wereld beroemde Engelse haarcrème! Brylcreem houdt het kapsel de hele dag perfekt in model, Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Brylcreem - ook voor UW haar! The perfect hairdressing Over enkele maanden weer „Stiefbeen en Zoon" Mammoetresten gevonden W nabeschouwingen Knappe reportage De radio geeft donderdag T elevisieprogramma VOOR DONDERDAG NEDERLAND I Damshulzer PARIJS. „Onbekende en beroemde schilderijen van Georges Rouault", zo luidt de titel van de grootste overzichtsexpositie die tot dusver uit het oeuvre van de zeven jaar geleden gestorven Franse expressionistische meester bijeen is gebracht. De Galerie Charpentier, die zich in dit soort historische picturale monstershows heeft gespeciali seerd, had zeker het recht dat etiket op deze nieuwe collectie te plakken. Van de meer dan honderd doeken die hier verzameld zijn, is bijna de helft nog niet eerder in Parijs vertoond. Die helft wordt met name gevormd door de 54 kleine, pseudo- primitieve paneeltjes, waaraan de schilder zes jaren van zijn leven gewerkt heeft en die in 1940 dienden als model voor de illustraties van het boek La Passion van zijn grote vriend André Suarès. Bij de verschijning werden de 250 exemplaren waarin het boek werd gedrukt, verkocht voor 25.000 franken per stuk, een exorbitant-hoge prijs in die dagen. Het boek is nau welijks antiquarisch meer te vinden, en de 54 gravures die Rou ault zelf met de hand met waterverf had gekleurd, brengen in de handel nu ieder gemakkelijk tien keer het bedrag op, dat men een kwart eeuw geleden voor het boek betalen moest. De schilderijtjes waaruit die illustraties dus zijn voortgevloeid, zijn in de oorlog door een vereniging van kunstliefhebbers uit het sinistere Dallas aangekocht, die ze nu weer, voor korte tijd, aan Parijs in bruik leen heeft afgestaan. Onder voortdurende sn gewapende escorte heeft de collectie de reis Dallas-Parijs af gelegd, en men ver telt dat Charpentier die kleine doekjes voor meer dan tien miljoen gulden heeft verzekerd. Die onbe kende en beroemde schilderstukken be lichten tezamen ech ter óók nog twee an dere, en meerzeggen- de, aspecten van het oeuvre van Rouault: de „satanische" en de „religieuze" kanten. En het is wèl zo in teressant deze expo sitie vooral onder die gezichtshoek te bekijken. Twee grote kunstenaars uit het Franse geestesleven hebben hun invloed op elk dier beide gezichten van Rouault doen gel den. Als schilder kwam hij, net als Matisse die echter een heel andere weg zou volgen, voort uit het atelier van Gustave Moreau. Zijn eerste doeken, die teruggaan tot het jaar 1904, zijn opgezet met het machtige gebaar en in de felle uitdagende kleuren waarin het expressionisme zich al annon ceerde. In hel blauw, vuurrood, bronzig bruin en antraciet-zwart, kwamen die eerste schilderijen tot stand die namen droegen als baadsters, gerechtshofscène, de clown, dames der vlakte en de beklaag de. Realistische, provocerende, onthullende portretten en voorstellingen, waarvoor Rouault bijv voorkeur zijn modellen en in spiratie in de Parijse ontucht, achter de coulissen van circussen en theaters en op de beklaagdenbanken der politietribunaals zocht, zonder die werkelijkheden evenwel met de aristocratische elegantie van een Toulouse-Lautrec te „tekenen". BEHALVE OP MOREAU zijn deze doe ken voor een deel ook wel op Cézanne te verhalen, van wie Rouault trouwens zelf eens heeft toegegeven „dat we bij hem allemaal in de schuld staan". Die „harde", barbaarse, zinnelijke, aardse en satanische Rouault ziet men op deze expositie om streeks het jaar 1910 echter verdwijnen achter de nieuwe gestalte die hij dan heeft aangenomen. Het is de tijd dat hij kennis maakt met de grote katholieke schrijver Léon Bloy, die de profeet was van een agressief-anti-burgerlijke christelijke be schaving, welke gebroken had met de laat ste resten van de negentiende-eeuwse weeë Saint-Sulpice-zachtmoedigheden, en alle huichelarijen haatte als de pest. Op Rou ault, die toen ongeveer veertig jaar was. heeft die ontmoeting met Bloy, die het laaiende temperament met hem gemeen had, een diepe en blijvende invloed uitge oefend. Bloy heeft Rouaults smeulend ge loof hij was van huisuit katholiek weer in lichterlaaie gezet, en de religieuze taferelen en voorstellingen nemen nu Advertentie steeds meer de overhand in zijn produktie. Een religieuze schilderkunst, die zich ook veel op kerkramen oriënteert, doch die, aanvankelijk, het apostolisch vuur in de expressionistische kleuren blijft weer geven. NAARMATE DE JAREN voortschrijden, verkoelt echter ook dat oorspronkelijke vuur en raakt Rouault op het einde van zijn leven verzeild in een kalmer water, waaruit de Maria-beeltenissen en Chris tuskoppen ontstaan, die soms toch wel weer even naar wierook, wijwater of bid- plaatjes ruiken. Toch is de breuk natuur lijk ook weer niet totaal en compleet, en zo vertoont het tafereel van Christus en de farizeërs weer alle moordende haat die de hypocrisie als karaktertrek bij Rouault in stinctief teweegbracht, en ook in de ge noemde serie paneeltjes herkent ge, onder de soms wel wat zoeterige kleuren, dan toch plotseling weer zo'n accent of gelaats trek die de grimmigheid van de vroegere perioden opnieuw naar voren brengt. Maar het is die strijd tussen de expres sionistische schreeuw van walging en pro test en, anderzijds, de meditatieve inkeer waartoe de hervonden religie hem noodde, of anders gezegd, tussen satan en de engel, die, veel meer dan de onderscheiding tus sen onbekende en beroemde werken, ver reweg het boeiendste element van deze belangrijke tentoonstelling vormt Frank Onnen AMSTERDAM Het zit erin, dat we over enkele maanden alweer Stiefbeen en Zoon op het scherm krijgen. De schrijvers gaan weer opnieuw aan de gang, althans ze hebben 't beloofd al is er dan officieel nog niets in kannen en kruiken. Dat wordt dan een drukke tijd voor Rien van Nunen en Piet Romer: de laatste heeft een vast en gagement bij Centrum en Rien van Nunen staat nog iedere avond met de Stiefbeen- show op de planken. Voor Rien van Nunen zit er overigens nog meer muziek in dit seizoen. Om hem heen wordt met teksten van o.a. Alexan der Pola en zijn echtgenote een hele show gemaakt. Rien is het middelpunt: hij is de voddenman met om hem heen figuren als Johnny Lion en Gert Timmerman. De Nederlandse serie waarin Rien van Nunen gaat optreden als taxichauffeur blijft, als Stiefbeen doorgaat, nog even op de plank liggen; anders wordt het bij de NCRV èlles Rien van Nunen wat de klok slaat. In het najaar wordt wel een uit het Engels vertaald toneelstuk „Zonder vaste verblijfplaats" met Rien van Nunen onder regie van Max Douwes uitgezonden. DEN BOSCH In het Empelse gehucht Gewande bij Den Bosch zijn restanten op gegraven van een uit het diluvium stam mende mammoet, die waarschijnlijk via de Maas in Nederland is beland. Een schedel van zeer grote afmetingen, twee enorme slagtanden, twee bijzonder zware kiezen en enkele ribben zijn op twaalf meter diepte gevonden bij zandwerkzaam- heden. Georges Roualt, zoals hij zichzelf portretteerde. De Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap" heeft dinsdagavond, vrij 'spoedig dus na haar jubileumconcert, in de gemeentelijke Concertzaal een uit voering gegeven met een onproblematisch, in muzikale zin bijzonder aantrekkelijk en bevattelijk programma. Het aandeel, dat het koor hiervan voor zijn rekening had genomen, werd gevormd door werkjes van kleine omvang, waarvan enkele ware juweeltjes van geconcentreerde schoonheid genoemd konden worden. Ik denk hier aan het koorlied, waarmede op muziek van Orlando di Lasso een gastronomische visie op de kwaliteiten van een gans werd gegeven; verder aan „La pastorella" van Franz Schubert, het broze tafereeltje van „onschuldige liefde en aan het lied „Bei nachtlicher Weil" van Johannes Brahms, uitdrukking van een romantisch rampzaligheidsgevoel. Niet minder schoon van muzikale essentie bleken twee Tsjechische liederen, één van Leos Janacek en één van Frantisek Picha, typerend voor de oer-muzikaliteit van het Tsjechische volk, die op dit concert eveneens tot uiting kwam, maar dan met wrange, sombere accenten, in drie Rebellenliederen van Bohuslav Martinü. BIJ HET LUISTEREN naar de uitvoe ringen van deze koorwerkjes werd ik ge troffen door de sobere, maar niettemin bij zonder effectieve uitdrukkingskracht en daarnaast door de koorklank, die ervan ge tuigde hoe de dirigent Jan Laarveld de stemmen van zijn zangers een belangrijke technische scholing heeft kunnen geven. Een klankenstroom met een verrassende sonoriteit en een weldadige continuïteit was van die scholing het voortreffelijke re sultaat. De vertolking van de negro-spiri- tual „I got a robe" werd eveneens gety peerd door de loffelijke klankvormingsbe ginselen en verder traden zij aan de dag bij het zingen van vier andere negro-spi- rituals, waarvan de oorspronkelijk solo melodieën met de religieuze teksten met bewogen klank en voordracht vertolkt werden door de alt Martha van Kerkhoff. Het is eigenlijk niet goed negro-spirituals bloot te stellen aan de bedreiging van de concert-sfeer met misschien wel goed be doelde, maar toch onbarmhartig-kwetsende bijvalsbetuigingen. Na het door Martha van Kerkhoff aangrijpend gezongen „Were you there" klonken zij als een bedroevend getuigenis van wanbegrip. Het pas gebouwde Israel Museum, dat op een top van een heuvel ten westen van Jeruzalem staat is officieel geopend door president Sjazar en mevrouw Rahel Sjazar. Tweeduizend gasten, onder wie de Israë lische kabinetsministers, vele diplomaten en meer dan 600 personen uit het buiten land woonden de plechtigheid bij. Premier Levi Esjkol noemde het museum „een centrum van studie van de schatten van de geest". Er kwamen honderden geluk wensen uit de gehele wereld binnen waar onder ook een van de Amerikaanse presi dent Johnson. Er werd ook een tentoon stelling geopend van tekeningen en etsen van Rembrandt, verder een tentoonstelling „Oude meesters en de Bijbel" en een der de van schilderijen en beeldhouwwerken over joodse onderwerpen van Marc Cha gall en Jacques Lipchitz. AAN HET CONCERT werd ook mede-, werking verleend door het bekende Mees- tertrio". Het ensemble wordt gevormd door de violist Paul Godwin, de violon cellist Johan de Nobel en de pianist Ge rard Hengeveld, drie kunstenaars, die zich niet hebben laten bekeren tot een fanatiek stijl-sectarisme, maar die getrouw zijn ge bleven aan de zuivere muzikale beginse len, die de mens van nature als een rijk bezit geschonken zijn. Zij getuigden hier van met de door technisch raffinement en rijk genuanceerde, bewogen klank opval lende vertolking van een aantal aantrekke lijke werkjes, waaronder de Roemeense volksdansen van Béla Bartók. Vermelding verdient nog, dat na het zin gen van een pittig ritmisch Russisch volks liedje het concert door „Zang en Vriend schap" besloten werd met een van haar repertoire-nummers „Skotse Trije" van Henk Badings. P. Zwaanswijk Herman Wigbold en Frans Verhey maakten voor „Achter het Nieuws" de verre reis naar de Dominicaanse Repu bliek, om de Nederlandse kijker een wat duidelijker beeld te kunnen geven van de daar door Amerikaanse troepen gedeelte lijk beperkte revolutie. Met een knappe, verhelderende en vooral objectieve repor tage, die genoemde rubriek gisteravond geheel vulde, bewezen zij, dat' hun aanwe zigheid in Santo Domingo, niet van geva ren ontbloot, de kosten van hun expeditie tenvolle rechtvaardigt. Onder het oog van de „meester", Theo Eerdmans (die, hersteld van zijn ziekte, tussen het publiek in de zaal zat), deed Joop van Tijn vergeefse pogingen het vra- genspel „Tel uit je Winst" te versieren met babbeltjes met de deelnemers. De ge sprekjes, waarin hij teveel op eigen menin gen aanstuurde, werkten eerder enerve- In het rosarium achter de tuin van het museum Boymans-Van Beuningen in Rot terdam heeft de wethouder voor kunstza ken, mej. mr. J. Zeelenberg, dinsdag middag een bronzen reliëf van de dichter J. H. Leopold onthuld. Het reliëf werd in opdracht van de ge meente Rotterdam door de beeldhouwster Charlotte van Pallandt vervaardigd, ter gelegenheid van de honderdste geboorte dag van de dichter. J. H. Leopold vestigde zich in 1891 als jong dichter in Rotterdam en bleef daar tot zijn dood in 1925 wonen. MET CHAMPAGNE en vriendelijke woorden is gistermiddag in het Amstelho- tel te Amsterdam de Nederlandse uitga ve van de roman „Pedigree" van George Simenon ten doop gehouden. De auteur, wiens „commissaris Maigret" een groot publiek heeft veroverd, was er zelf bij en tekende de eerste exemplaren alsof dit zijn dagelijks werk is. Over zijn boek had hij eigenlijk maar weinig te vertellen: het is wel het meest omvangrijke werk dat hij heeft geschreven, maar dat is al zo lang geleden, in 1943; het is er één van honderden. DAT „PEDIGREE" is overigens wel een bijzonder boek, omdat Simenons jeugd hiervoor model heeft gestaan. In 1941 kreeg hij van zijn arts te horen dat hij nog maar twee jaar te leven zou hebben. Omdat hij wilde, dat zijn zoontje later zou weten wie zijn vader en diens familie was, schreef hij zijn levensgeschiedenis, hij liet HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Het levende Woord, medita tie. 7.05 Ouverture: reportages en com mentaren, wegeninformatie en lichte gram- mofoonmuziek. (7.30-7.40 Nieuws, plm. 8.00 Overweging). 8.30 Nieuws. 8.40 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden.. 9.40 School radio. 10.00 Moderne orkestwerken (gr.) Voor de zieken. VPRO: 11.45 Mei, een programma in de toonsoort van de bloei maand. 12.10 Leven op het land, gesprek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Deze week, le zing en berichten. 13.00 Klassieke gram- mofoonmuziek. 13.45 Voor de vrouw. NCRV. 14.15 Lichte grammofoonmuziek. 14.30 Klassieke orkestmuziek (gr.) 15.15 Moderne gitaarmuziek (gr.) 15.35 Viool en piano: semi-klassieke muziek (opn.). 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Licht instrumen taal trio. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Kin derzang (gr.) 17.45 Lichte grammofoonmu ziek. 17.55 Sportrubriek. 18.10 Koorzang: volksmuziek. 18.30 Sociaal perspectief, le zing. 18.40 Licht instrumentaal kwartet met accordeon. 19.00 Nieuws 19.10 Radiokrant. 19.30 Geestelijke liederen (gr.) 19.45 Op de man af, praatje. 19.50 La fille de Madame Angot, operette, (gr.) 21.00 Schouwen is geen eiland meer, gesprekken met Zeeu wen en Hollanders op de grens van een nieuw tijdperk. 21.20 Metrpole orkest. 21.50 Lichte grammofoonmuziek. 22.00 Rondom het kind, pedagogische etherleergang. 22.30 Nieuws en herhaling SOS-berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Kerkorgelconcert (gr.) improvisaties. 23.30 Klassieke kamermuziek (gr.) 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Och tendgymnastiek. 9.00 De groenteman. 9.05 Klassieke kamermuziek (gr.) 9.40 Morgen wijding. 9.55 Klassiek orgelspel (gr.) 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Nieuws. 11.02 Huishoudelijke za ken, praatje. 11.15 Radio Kamerorkest en zangsoliste: klassieke en moderne werken. 12.00 Licht instrumentaal ensemble en zangsolisten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Metropole-orkest: amu sementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.10 Mede delingen, eventueel actueel of grammofoon muziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht instrumentaal ensemble. 14.00 Pianoreci tal: klassieke en semi-klassieke muziek. 14.30 Dieren in en rondom het huis. 15.15 Moderne orkestwerken van Engelse com ponisten (gr.) 15.45 Voordracht. 16.00 Nws. 16.02 Lichte grammofoonmuziek. 17.00 Min- jon. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Luistert naar De Stem van de V.V.D. 18.30 Licht instrumen taal ensemble en zangsoliste. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Sportparade. 19.30 Eigen weg: programma voor twintigers. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereo: Radio Filharmonisch orkest: klassieke en moderne muziek. 21.05 Opstand, hoorspel. 21.45 Vocaal ensemble: Oude liederen. 22.30 Nieuws en mededelin gen. 22.40 Actualiteiten. 23.05 Nieuwe gram mofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Gevarieerde muziek (12.25 Weerbe richt en berichten voor de schippers). 12.50 Beursberichten en programma-overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 15.00 Nieuws. 15.03 Schoolradio (verv.) 15.45 Grammo- mofoonmuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beurs berichten. 16.09 Franse les. 16.25 Liederen. 16.50 Grammofoonmuziek. 17.00 Nieuws 17.15 Orkestmuziek. 17.30 Zangen en dan sen. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Lichte orkestmuziek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Nieuws en radiokroniek. 19.40 Grammo foonmuziek. 19.50 Verkiezingsspreekbeurt. 20.00 Klassieke en moderne muziek. (In de pauze: Boekbespreking) 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Jazz en poëzie. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Opera- en Belcantoconcert. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I AVRO: 17.00-17.40 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Nieuws. 19.01 Voor de kleu ters. 19.06 TeleacOngevallen in en om de woning. KRO: 19.35 In en door de dienstreportage over invalide oud militairen in Nederland. 20-00 NTS Jour naal. 20.20 KRO TV Dansant. 20.50 KRO Actualiteiten. 21.10 NTS Voetbalwedstrijd Inter Milaan - Liverpool. 22.55 Tweede Journaal. 23.00 uur Teleac-uitzending. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws. AVRO: 20.01 Con- frontatie-Hong-Kong, T.V.-film. 20.50 De zaken van de heer Mercadet, comediq. (-22.00). NTS: 14.00-14.30 Teleac: Onze voeding. NCRV: 15.00-15.35 Voor de vrouw. NTS: 19.00 Nieuws. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 De Verrekijker, internationaal jeugdjour naal. 19.15 Van gewest tot gewest, regio naal weekjournaal. NCRV: 19.35 De Lucy Show, TV-film. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Attentie. 20.45 Moord en dood slag, TV-film. 22.30 Verblijdt U!, cantate. NTS: 22.40 Journaal. 22.45 Ronde van Ne derland, een filmverslag van de vandaag verreden etappe. NCRV: 22.55-23.30 Repor tage Boekenhal in Amsterdam. NEDERLAND II NTS: 20.000 Nieuws. 10.01 Latijns Ameri kaanse muziek. VARA: 20.20 Ter Braak Du Perron-Marsman, documentaire. 20.55 Burke's law De zaak Annie Foran, TV- film. 21.45-22.10 Achter het nieuws. dit lezen aan André Gide, die hem de raad gaf het verhaal niet te doen in de eerste persoon, maar om te zetten in de derde persoon. Zo ontstond „Pedigree", dat in 1943 is geschreven en enkele jaren later is uitgegeven. De dokter bleek zich wat Simenons levensduur betreft deerlijk te hebben vergist. PEDIGREE" is een roman geworden en geen autobiografie. Het boek eindigt als de hoofdpersoon 16 jaar is en Simenon was aanvankelijk van plan er nog twee ver volgen op te schrijven. „Maar dat eerste deel heeft mij reeds een aanzienlijk pro ces opgeleverd en ik voelde aankomen, dat ik mijn leven lang zou moeten procederen met allerlei mensen die zich in deze ro man zouden herkennen en daarom heb ik het maar bij het eerste deel gelaten DE DOOP van de Nederlandse uitgave in de vertaling van Simone en Pierre Du bois, werd bijgewoond door een aantal cri tici en vele Nederlandse auteurs. Met hen wisselde Simenon van gedachten over de betekenis van de litteraire kritiek. Op de vraag hoe het mogelijk is een jaarproduk- tie van 5 6 romans vol te houden, zei Simenon verbaasd: „Mensen als Walter Scott, Honoré de Balzac en Dostojewski schreven ook enorm veel en bovendien nog veel moeilijker. Ik zie niet in waar om mijn produktie zo bijzonder zou zijn", rend dan ontspannend, zowel op de kandi daten als op hem. Opvallend was dat deze aflevering zowaar twee protesten van de deelnemers opleverde, waarvan één nog tijdens de uitzending als juist werd aan vaard. Een door drie verschillende zaken af wisselende en gelukkig niet te lange zitting van de televisie-rechtbank deed gis teravond goed het nut uitkomen van het instituut van de kinderrechter, dat nauw samenwerkt met de Raad voor de Kinder bescherming. Een der zaken, die gunstig afliep voor de gedaagde (een 11-jarig meisje, dat plantsoenbloemen geplukt en verkocht had), werd duidelijk benut om een in deze wereld levend meningsver schil over de wijziging van de wetgeving meer in de openbaarheid te brengen. En die zaak kreeg daardoor een wat gefor ceerd karakter. Thans verbaasde het ons, hoe ook tieners realistisch hun rol kunnen spelen in deze t.v.-rechtbank. Burgemeester Van Hall van Amsterdam heeft scherp gereageerd op de motie, die de ledenraad van de Algemene Studenten vereniging Amsterdam op 15 april aan nam naar aanleiding van het niet door gaan van de vertoning van de film „Als de grote moerasvlakte vlamvat", die een beeld geeft van het verzet in Portugees Guinee. Uit een brief aan de ASVA-raad blijkt dat de burgemeester zich vooral ergert aan de zinsnede in de motie, waarin de studentenraad aandringt op een moedi ger beleid van de burgemeester. „Het ge bruik van het woord moedig is een school voorbeeld van onzindelijk denken", aldus mr. Van Hall. „Ik beschouw het niet als moedig maar als lamlendig, om niet ta zeggen laf, als degenen, die, om tegen onrecht en wetteloosheid in andere landen te protesteren, de rechtsorde in ons eigen land overtreden met als enig risico, dat zij misschien een blauw oog oplopen en dan nog geweldige jeremiades aanheffen, wanneer dit laatste het geval is", schrijft de burgemeester. Volgens de burgemeester had de film vertoond kunnen worden als de organisa toren de geringe moeite hadden genomen de film aan zijn beoordeling voor te leg gen, iets dat de Nederlandse wet eist. Hij concludeert uit de motie dat de ASV A klaarblijkelijk meent, dat hij de uitvoe ring van wettelijke bepalingen moet laten afhangen van de sympathie die hij heeft voor de doeleinden die eventuele wets overtreders nastreven. Hij zei echter niet van plan te zijn van het democratische principe „gelijk recht voor allen" af te wijken. Nederland II biedt vanavond een ple zierige uitwijkmogelijkheid voor niet- voetballiefhebbers. „Die Geschafte des Herrn Mercadet" (naar „Le Fai- seur") van De Balzac. Het stuk wordt van 20.5022 uur vertoond in een Bavaria-t.v.-produktie. Het is door Theodor Schubel vertaald. De heer Mercadet, die zakenman is, wil zijn dochter Julie met de welgestelde heer De la Brive laten trouwen om zijn financiële positie te redden. Snel blijkt, dat deze elegarite „Don Juan" net zo'n geraffineerde opschepper is als Mercadet zelf, die hoopte hem te overbluffen. Om toch een nieuw kre diet te krijgen, probeert hij het nog met een ander plan.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 10