Janine komt zaterdag Rennersveld voor de Ronde van Nederland RONDEKARAVAAN IS GESTART Anton Geesink schoot renners op weg naar Hoogezand Bram Koopmans heeft in ronde van Nederland belangrijke taak Jacques Anquetil is er... Wolfshohl blijft leiden in ronde van Spanje Wijziging in de sporttoto Geboden: 3% miljoen voor Pele Dit jaar geen fusie Excelsior-Xerxes Wedstrijdleider deed ervaring op in Olympia's Toer Clay-Liston is in Europa te zien Middelink als „klankbord" Flinke steun van gemeente Enschede aan Twenthe '65 15 WOENSDAG 12 MEI 1965 Atletiekbeker-finales in Stuttgart en Kassei Is net zo lekker als de duurste Amerikaan! RONDE VAN NEDERLAND 1965 iVrpuwen-r-— pgrochia :Holwqrd; Hariingon; Dokkurrv .VisvMat 12 mei EERSTE ETAPPE 257 km g«n«utralisaerd Gronlngan Hoogwou< Purmgrand FINISH zakelijke dingen terecht komen, maar mijn verantwoording is de wedstrijd. Mijn verantwoording is, dat die strijd volkomen sportief gestreden kan worden, dat moeilijkheden sportief opgelost worden, zonder dat er iemand meer bevoordeeld of benadeeld wordt dan een ander. In feite ligt mijn taak dus alleen maar tijdens de wedstrijd, heb ik weinig met voorberei ding te maken, maar om tijdens de wed strijd van wanten te weten, doe ik zo veel vooruit." Jan Dassen De Spanjaard José Colmenarejo heeft dinsdag de 13e etappe van de ronde van Spanje gewonnen. Hij legde de 190 km. van Lerida naar Zaragossa af in 5 uur 7 min. 33 sec. Colmenarejo, die samen met zijn landgenoot Manzaneque een voorsprong van ruim vijf minuten op het peloton had opgebouwd, won de sprint. De Duitser Wolfhohl heeft de leiding in het algemeen klassement behouden, maar Rik van Looy, die met de zevende plaats genoegen moest nemen, heeft zijn derde plaats in het algemeen klassement aan de Fransman Thielin moeten afstaan. Het algemeen klassement na de 13e etappe luidt: 1. Rolf Wolfshohl (Did.) 67.33.42, 2. Raymond Poulidor (Fr.) 67.41.21, 3. Gerard Thielin (Fr.) 67.42.12, 4. Rik van Looy (B) 67.42.35, 5. Fernan do Manzaneque (Sp.) 67.44.33, 6. Carlos Echeverria (Sp.) 67.45.48. VOETBAL. De voetbalinterland tussen de amateurteams van Nederland en West- Duitsland, vastgesteld voor woensdag 2 juni, zal in Winschoten worden gespeeld. De ploegen zullen op het terrein van de noordelijke eerste klasseclub WW tegen elkaar uitkomen. (Van een medewerker) Kurt Vyth is gisteravond wat moei zaam op een wielrennersfiets gestapt. Er was een fotograaf bij, die riep: „Én nu even opletten, meneer Vyth" en „Atten tion, meneer Anquetil". De heer Kurt Vyth is in die ogenblikken een groot man geworden. Voor zichzelf uiteraard en voor velen die hadden gedacht, dat hij dat toch niet voor elkaar zou krijgen: een echte Ronde van Nederland en vijf voudig tourwinnaar Jacques Anquetil daarin. Kurt Vyth is in de afgelopen nacht zeer moe naar bed gegaan, maar wel met de gedachte dat er althans aan de vooravond van de Ronde van Neder land niets was misgegaan. Nu slaapt de heer Kurt Vyth, die accu fabrikant is en al eerder in de sportwe reld naam maakte doordat hij de omstre den Amsterdamse voetbalvereniging „De zwarte schapen" tot merkwaardige pres taties inspireerde, slechts drie uur per nacht. En van die korte spanne tijd is hij in deze dagen bereid geweest nog wat af te staan als „zijn" ronde dan maar rond kwam. Dat grote ogenblik kwam gisteravond toen dan eindelijk de heer Jacques An quetil persoonlijk arriveerde in een motel aan de rand van Amsterdam om mee te bouwen aan iets, dat Vyth „meer natio naal", meer „het grote werk" dan die „Zwarte schapen" achtte. „Geef", zo stel de de heer Vyth luid, „geef de heer An quetil en meneer Stablinski eens wat te drinken van mij", en daarachter „het kan niet schelen wat". Later, toen in het olym pisch stadion de „big bosses" uit de wie lersport, de ploegleiders van de grote ex- tra-sportieve merken, hadden vergaderd, Cees Lute gaat dit jaar de monster rit Bordeaux—Parijs rijden. De Beverwijker is door Peter Post als één van de grote favorieten voor de eindzege in de Ronde van Nederland getipt. was hij ook daar weer. „De tijd van de „Zwarte schapen" is definitief voorbij," en zijn armzwaai betekende een dikke streep onder zijn ophefmakende activiteiten als voetballeider, waar hij gisteravond nog slechts vertederd öm lachte. Voila! Intussen: Kurt Vyth heeft het wel gere geld. Want aan de vooravond van de ron de van Nederland kon zijn manager Ton Vissers met een breed „voila" de laatste, herziene deelnemerslijst aan de verzamel de internationale pers overleggen en daar op prijken inderdaad de aangekondigde groten uit het wielervak. Vissers verbond er in intieme kring meteen een prognose aan: „Arie den Hartog gaat deze ronde winnen." Den Hartog mag dan favoriet zijn, meer dan dat is hij echter niet. Want Maurice Demuer, alom beschouwd als de „echte heer tussen de ploegleiders", wilde be paald tussen al zijn zwijgzaamheid door wel laten weten dat Jan Janssen „het zeer op prijs pou stellen deze ronde te winnen", en Guillaume Driessens, die in Vlaande ren als Lomme Driessens en ploegleider van Flandria door het leven gaat, dacht in dit verband even ernstig over Willy Bocklandt. Weer diezelfde prognoses dus, aangeval len door ploegleiders en renners van ande re equipes, van die, waarvan de renners een seizoen worden rondgewiegd van klas sieker naar klassieker, van voorname koers naar dikbetaald criterium. De „klei ne" ploegen met de „kleine" namen. In de ronde van Nederland, die immers slechts vijf dagen duurt, zal het regiem der groten niet zonder meer worden erkend. Getuige de woorden van al die anderen: „We gaan er tegen aan". Wat dat bete kent zal vanavond al uit de eerste uitsla genlijst blijken. Afsluitdijk Olympisch judokampioen Anton Geesink heeft vanmorgen in Amstelveen het start schot gelost voor de ronde van Nederland, die dit jaar een groot aantal renners van wereldklasse onder de deelnemers telt. De karavaan reed „geneutraliseerd" naar Am sterdam-Noord, waar de strijd officieel begon. Op de foto ziet men de Pelforth- ploeg, die „van kop af" mocht starten. Tweede van rechts wereldkampioen Jan Janssen, een van de favorieten voor de eindzege, die dit jaar in klassiekers veel met pech te kampen heeft gehad. Onder degenen, die de start bijwoonden, waren Peter Post (geheel links) en Jan Derksen, die men links van de renners ziet staan. De ontmoeting Meidericher SV-Mün- chen, de achtste wedstrijd op het totofor mulier voor het komende weekeinde, wordt reeds op vrijdag gespeeld en komt voor de toto te vervallen. Voor deze ont moeting in de plaats komt de eerste re servewedstrijd, Servette tegen Grasshop pers. Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven te zijn, bewijst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eerste klas plantage-tabakken voor y r* maar O Ct Rond acht uur arriveerde Jacques Anquetil gisteren bij het motel Am sterdam. Ronde-baas Kurt Vyth ging even op een rennersfietsje zitten om Anquetil te laten zien hoe we dat in Nederland doen Vasco da Gama, het voetbalteam uit de Braziliaanse hoofdstad, heeft grote be langstelling voor Pele, de ster van het be faamde elftal van Brazilië. De club uit Rio de Janeiro heeft aan FC Santos, waarvoor Pele uitkomt, een bedrag van 2 miljard cruzeiros ruim 3'/z miljoen gulden geboden als transfersom. Het is overigen* zeer de vraag of de international FC San tos zal verlaten. In het verleden heeft hij zich steeds tegen overgang naar een an dere vereniging verzet Advertentie Van een fusie tussen Xerxes en Excel sior kan dit jaar niets meer komen. D« tijd van voorbereiding is te kort. Beid* partijen zijn het echter in principe met elkaar eens, zodat volgend jaar als d* leden ermee akkoord gaan een samen gaan van beide verenigingen kan worden verwacht. De Europese raad van de internationa Ie amateur-atletiekfederatie (IAAF), die onder voorzitterschap van onze landge noot ir. A. Pauien in München heeft ver gaderd, heeft als plaatsen voor de fina les van de dit jaar te houden toernooien om de Europese beker voor dames- en herenlandenploegen aangewezen Stuttgart (heren) en Kassei (dames). Het gevecht om de wereldtitel zwaar gewicht boksen tussen Cassius Clay en Sonny Liston zal rechtsreeks naar Europa worden gerelayeerd via de communicatie satelliet Early Bird. AMSTERDAM. „Als de karavaan van de Ronde van Nederland start, wordt het hele geval een samenspel, een spel om samen, wedstrijdleiding, juryleden, renners, ploegleiders en al die volgers de Ronde van Nederland tot een goed en voor allen succesvol einde te brengen. Vanaf dat genoemde tijdstip rij ik in de gele wagen van Joop Middelink, de KNWU-coach, maar in deze ronde mijn chauffeur en „klankbord". Dat vertelt de wedstrijdleider van de Ronde van Nederland Bram Koopmans, die tot de aankomst in het Olympisch stadion op zondag de meest ondankbare, maar ook een van de meest belangrijke taken heeft in dit nationale wielerfestijn, dat nog nooit zo groot van opzet is geweest als dit jaar. „Ik heb met de Nederlandse ploegleiders ai een bespreking gehad en dat durf ik rustig te zeggen op die bespreking heb lk de medewerking van die jongens gevraagd, omdat ik onder al die profjongens waarschijnlijk de enige amateur ben. Ik heb elf keer Olympia's Tour als wedstrijd leider gereden, ben acht jaar als ploegleider bij Warschau-Berltjn-Praag geweest, heb twee keer de Ronde van Canada gedaan en ben twee keer als chauffeur van een perswagen bij de Tour de France geweest. Vorig jaar heb ik de Ronde van Nederland ook als wedstrijdleider gereden. Maar nog nooit heb ik zoiets gehad als deze Ronde. Niet dat het werk zoveel verschilt, maar ik moet vaak denken aan de enorme be dragen die in deze wedstrijd zijn geïnvesteerd. Dat heb lk nog nooit als wedstrijd leider meegemaakt". „Olympia's Tour heb ik van het begin af geleid. Daar groei je in. Mijn medebe stuursleden hebben me in de leiding van die wedstrijd carte-blanche gegeven, ook toen ik er op stond zelf de route uit te kienen. Dat zie ik als een voorwaarde om de boel strak in de hand te hebben. Daar door weet je precies alle knelpunten van de route, kun je van tevoren al bedenken wat er in bepaalde situaties eventueel ge daan moet worden. Diezelfde voorwaarde heb ik gesteld tegenover de heer Vyth, toen die mij vroeg de leiding van de Ron- gestaan een stukje rijksweg te nemen. Daar heb ik ter elfder ure nog een omweg moeten plannen, die de eerste etappe nog eens 14 kilometer langer maakt. De ren ners moeten de eerste dag nu 271 kilome ter rijden. Als ze om tien uur al op de fiets stappen bij het Olympisch Stadion, dan heb je kans, dat ze er een tien, elf uur lang op blijven zitten. Ik moet er niet aan denken, dat het woensdag slecht weer is, bijvoorbeeld een storm over de Afsluitdijk. Dan kon die eerste etappe de Ronde wel eens kapot maken. Wat denk je dat er ge beurt als er een paar mindere jongens de moed hebben, en dat hebben ze als ze be seffen dat ook de „groten" het moeilijk hebben, om weg te lopen... Dan pakken ze misschien een voorsprong van vijf, tien misschien wel twintig minuten en iedereen begrijpt, dat dan de spanning er al uit is. Zeg dat een knaap als Bart Zoet in die eerste etappe vijf minuten met enkele an deren wegloopt. Probeer die maar eens te rug te halen. Die haal je ook in een vol gende etappe niet meer terug, die vijf mi nuten..." Knelpunten Bram Koopmans. de te nemen, de wedstrijdleiding wel te verstaan. Daar spreek ik uiteraard alleen over. Samen met Joop Reuvecamp, die me ook in Olympia's Tour altijd helpt, heb ben we de route uitgestippeld. Een moei lijkheid daarbij was, dat men de aan komstplaatsen van de diverse etappes al vastgesteld had. Daardoor moest ik trach ten die plaatsen coute que coute te ver binden. Ondanks de beste medewerking, die we van Rijkswaterstaat en andere offi ciële instanties kregen, heeft dat meer pro blemen gegeven dan vorige jaren. Proble men, die echter nu toch allemaal opgelost lijn." „Om een voorbeeld te geven. In het noor- ilen, ergens bij Dokkum, werd ons niet toe- „Een van de ergste knelpunten in de rou te is de brug na de Afsluitdijk, vanuit Amsterdam bekeken. Die brug moet bij be paalde wind open voor een schip, omdat anders het schip het niet kan houden. Dat ding blijft dan zo'n kleine tien minuten open. Stel, dat er net een groep een mi nuut weggelopen is van het peloton en dat die brug net opengaat als de uitlopers er overheen zijn. Dan is de Ronde stuk. Daar om heb ik als wedstrijdleider machtiging gekregen om bij overmacht zoals zo'n brug —de wedstrijd te neutraliseren. Dan kan ik die uitlopers afstoppen, het peloton later bij laten komen en de hele troep op nieuw laten starten, natuurlijk die uitlo pers een minuut eerder. Zo zijn er nog enkele bruggen en spoorwegovergangen, die de boel kunnen verstoren. Je route zo uitkienen, dat die storingen tot een mini mum beperkt blijven, dat is de kunst. Van vele brugwachters en andere personen, die iets te zeggen of te doen hebben op zulke knelpunten heb ik afspraken, heb ik belof ten, dat zij alles zullen doen om de koers vlot te laten verlopen. Maar tussen belo ven en doen ligt soms een groot verschil. Begrijp me goed, ik bedoel niet, dat ik die mensen niet vertrouw, maar zij kun nen voor situaties komen te staan, dat ze eenvoudig weg die beloften niet na kunnen komen. Na elke brug of spoorwegovergang die we gepasseerd zijn slaak ik een zucht, dat wil ik je wel vertellen." „Mijn taak als wedstrijdleider is om de wedstrijd technisch vlot te laten verlopen. Ik hoef niet te zeggen, dat er dan wel eens meningsverschillen optreden tussen de directie van de ronde, de sponsors en andere autoriteiten. Bijvoorbeeld over de plaats van een finish, mijns inziens de be langrijkste plek van elke etappe. Voor mij geldt, dat die finish voor de karavaan goed is, dat de renners een 200 meter ervoor het doek kunnen zien, dat ik direct de volg- wagens kan loodsen, dat de jury de boel kan blijven overzien dat televisie, radio en pers goede plaatsen hebben. Voor anderen is dan misschien belangrijker, dat er veel publiek bij de meet kan staan, dat er veel reclamespandoeken geplaatst kunnen wor den en al die andere beslist wel nood- Het definitieve rennersveld van de Ronde van Nederland ziet er als volgt uit: Pelforth: 1. Jan Janssen; 2. Henri Anglade; 3. Ludo Jansens; 4. Alain le Grèves; 5. Jean- Claude Lefebvre; 6. Frangois Mahé; 7. Cor Schuuring. Ford: 8. Jacques Anquetil; 9. Camus Elliot; 10. Pier Everaert; 11. Cees Lute; 12. Jean Sta- blinsky; 13. Arie den Hartog; 14. Willy Van- nitsen. Flandria: 15. Willy Bocklandt; 16. Jonk van Tongerloo; 17. Julien Gekiere; 18. Jean Nolmans; 19. Willy Planckaert; 20. Jan Lauwers; 21. Guido Reybroeck. Mann: 22. Piet Oellibrandt; 23. Jos. Huysmans; 24. Norbert Kerckhove; 25. André Messelis; 26. Rik Luyten; 27. Louis Proost; 28. Fernand Deferm. Torpedo; 29. H. Wilde; 30. J. Geurts; 31. P. Glemzer; 32. D. Kemper; 33. R. Schulz; 34. D. Wiedemann; 35. Jan Hugens. Amstel: 36. Joop Captein; 37. André Darrigade; 38. Ab Geldermans; 39. Dick Enthoven; 40. Rein de Jong; 41. Hennie Marinus; 42. Piet Rent meester, Caballero: 43. Cees v. Amsterdam; 44. Ko Tol- hoek; 45. Henk de Jong; 46. Piet v. d. Lans; 47 Jos Linders; 48. Wim van Smirren; 49. Piet Steenvoorden. Frites: 50. Leo Coehorst; 51. Piet van Est; 52. Leo Hermens; 53. Jaap Kersten; 54. Leo Knops; 55. Jan Schroder; 56. Jan Tummers. Fyffes: 57. Maarten Breure: 58. Albert Donker; 59. Martin v. Ginneken; 60. Arie Jongejan; 61. Marinus Paul; 62. Michel Stolker; 63. Wim de Jager. Homburg: 64. Henk Cornelisse; 65. Piet Damen; 66. Cees van Espen; 67. Huub Harings; 68. Jacq. v. d. Klundert; 69. Henk Nijdam; 70. Rik Wouters. Sunkist: 71. Dick Groeneweg; 72. Eugène Beckers; 73. André van Aert; 74. Jacq. v. d. Kloot; 75. Cees Snepvangers; 76. Jan Boog; 77. Adrie van Tilburg. Televizier: 78. Leo van Dongen; 79. Jo de Haan; 80. Cees Haast; 81. Gerben Karstens; 82. Bas Maliepaard; 83. Jo de Roo; 84. Bart Zoet. Acifit: 85. Karei Leyten; 86. Jan Pieterse; 87. Theo Sijthoff; 88, Werner Swaneveld; 89. Lam bert v. d. Ven; 90. Jos v. d. Vleuten; 91. Huub Zilverberg. De voetbalvereniging Twenthe-65 die momenteel in oprichting is, krijgt van de gemeente Enschede voor het eerste jaar een bijdrage van maximaal 80 percent in het exploitatie-tekort tot een bedrag van ten hoogste 80.000. De Enschedese gemeenteraad had hiertoe reeds besloten op 26 april, maar men wachtte nog op de goedkeuring van het College van Gedeputeerde Staten van Overijssel, die gisteren is afgekomen. Twenthe-65 is, zoals wij reeds meldden, een samenvoeging van de betaalde afde lingen van Sportclub Enschede en En- schedese Boys. Vandaag wacht de Afsluitdijk en dat is sinds jaar en dag een wreed betonnen lint dat veel plezierige voornemens en gemak kelijke opvattingen voortijdig brak. Ook Jaques Anquetil moet over die Afsluit dijk. Hij heeft hem nog nooit gezien, al was hij al eens als rally-rijder in Ne derland. Bij die gelegenheid' proefde hij erwtensoep („excellente") en ontdekte hij de herkomst van bloembollen. Jacques An quetil heeft zijn Janine tegen zaterdag in Nederland ontboden. Om bloembollen te kopen en om „monsieur le coureur" per soonlijk in het Olympisch stadion te ver welkomen. Wie beweert, dat Jacques An quetil in Nederland even wat startgeld is komen halen, kon het weieens helemaal verkeerd hebben.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15