Aardappelen uit Polen en Denemarken Dr. Veldkamp: „Loonpolitiek dient nationaal te blijven Scherpe kritiek van Kloos op prognoses Planbu reau Weg De Ranitz niet de enige oplossing HET WEER Irak breekt met Bonn Rondekaravaan gestart Lunik-5 landt vanavond NA V O-raad angstvallig omzeilt in Londen de Duitse kwestie Minister Luns geeft les in internationaal samenwerken U ST Roger Vailland overleden Zuidelijker tracee kost minder Twee hadden alles goed in sporttoto Onthulling van gedenkplaat Hoofdprijs bleek troostprijs Fractieleiders vragen naar zonder verlof fotograferen W. A. VER WOERD en ZONEN Middelhuis NA TUURBESCHERMINGSCOMMISSIE: Opnieuw warmer SiilliiPiifS!® Het woord is aan „Wij zullen overwinnen" pagina 7 Nederlanders roerden zich in Straatsburg pagina 13 In de krant van heden: Verstandig KOLEN Te! 8166 50e JAARGANG NUMMER 158 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK WOENSDAG 12 MEI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Nederlandse groothandelaren zijn er door de toenemende schaarste aan con sumptieaardappelen toe overgegaan et telijke duizenden tonnen aardappelen in te voeren uit Denemarken en Polen. De merkwaardige gang van zaken dat ons land tot 1 mei 450.000 ton consump tieaardappelen heeft geëxporteerd, en op 4 mei de grenzen weer openstelde voor export naar Frankrijk en België heeft geleid tot een onoverzichtelijke si tuatie, die nog verergerd wordt door de te late komst van nieuwe aardappelen als gevolg van nat weer in Europa. Van de zjjde van het produktschap deelde men ons mee dat de importeurs thans ook versterkte pogingen doen om de nieuwe aardappelen uit Italië, Egypte en Malta spoedig in te voeren. Het moet helaas uitgesloten worden ge acht om de grenzen te sluiten voor uit voer van Nederlandse aardappelen naar België, {Frankrijk, Italië en in de min dere mate naar Duitsland. E.E.G.-be- palingen zouden dit verhinderen. De prijsstijgingen zullen dus voorlopig on vermijdelijk zijn. De voorzitter van het produktschap voor aardappelen, dr. C. H. J. van Beu kering zou in een vergadering van het bestuur vanmiddag in Den Haag een verklaring afleggen en opening van za ken geven. De Franse schrijver Roger Vailland Is dinsdagavond op 57-jarige leeftijd na een langdurige ziekte aan longkanker overle den. Hij schreef onder meer „Dröle de jeu", een verslag van het Franse verzet tijdens de Duitse bezetting. In 1945 kreeg hij de „Prix Interallié" voor dit werk. Hij was ook toneelschrijver en essayist en maak te het scenario voor de film „Les Liai sons Dangereuses". In 1957 werd hem de „prix Goncourt" toegekend voor zijn ro man „La Loi", zijn meesterwerk. Vail- lands linkse opvattingen kwamen in zijn gehele werk tot uiting. Hij overleed in zijn woning in Meillonnas (Zuid-oost-Frank- rijk). „Uit sociaal en economisch oogpunt blijf ik een nationale loonpolitiek noodzakelijk achten". Dit zei gisteravond de minister van Sociale Zaken dr. Veldkamp in de Eerste Kamer als antwoord op verscheidene pleidooien voor een vrijer Ioonbeleid. Dr. Veldkamp betreurde het ten zeerste dat het overleg in de Sociaal-Economische Raad en in de Stichting van de Arbeid zo stroef verloopt. Het maatschappe lijk overleg wordt op die manier een demonstratie van maat- schappelijke tegenstellingen, die een stap terug betekenen. De bewindsman hoopte dat als hij over de loonkwestie aan de S.E.R. advies vraagt een duidelijke stellingname van de regering te kunnen overleggen waarop de partijen elkaar wellicht zullen kunnen vinden. De Eerste Kamer behandelde gisteren de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor 1965, die werd aanvaard met de stem van de P.S.P.- fractie tegen. Uitvoerig was gesproken over de huidige loonpolitiek. Een debat over de begroting van sociale zaken, zonder daarbij de loon politiek te bespreken, is als een voetbal wedstrijd zonder doelpunten, zo zei de P.v.d.A. afgevaardigde Kloos. Hij uitte met name kritiek op de prognoses van het Cen traal Planbureau (CPB), die zijns inziens de laatste jaren aan gezag hebben inge boet. De Bilt is vooralsnog betrouwbaarder dan het CPB, aldus deze afgevaardigde, die opmerkte dat ook de CPB raming voor 1965 waarschijnlijk aan de pessimistische kant is. Over de thans gevoerde onderhandelin gen over de toekenning van een uitkering ineens over 1965, merkte de heer Kloos onder meer op, het gevoel te hebben, dat deze besprekingen niet zonder resultaat zullen blijven. De heer Kloos zei het te be treuren, dat in de recente regeringsverkla ring een zijns inziens te grote terughou dendheid is betracht met betrekking tot het Ioonbeleid. De regering had er zich van afgemaakt met een dooddoener. Hij noemde de passa ge in de regeringsverklaring over 't vraag stuk van de gelijke beloning voor mannen en vrouwen oudbakken en perspectiefloos. De heer Middelhuis toonde zich veront rust over de huidige gang van zaken met betrekking tot de loonpolitiek en wees er op, dat het sociaal-economisch klimaat naar zijn oordeel thans minder goed is. Hij wees in dit verband op het moeizame overleg in de Stichting van de Arbeid. „Dit slechte klimaat tendeert in een her- Nu de wegenbouwprojecten rondom Haarlem in een actueel stadium gekomen zijn en door provincie en gemeenten duidelijke plannen worden gesmeed om in het wegenvraagstuk, dat door de steeds toenemende verkeersintensiteit tot een uitermate urgent probleem is uit gegroeid, te voorzien, is de natuurbe schermingscommissie Zuid-Kennemer- land, een commissie die existeert bij gra tie van de gemeenten Zandvoort, Bloe- mendaal, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Heemstede, in actie ge komen. Deze actie werd voornamelijk ontketend door het feit dat het plan om de De Ranitzweg aan te leggen con cretere vormen begint aan te nemen. Twee van de 473.226 deelnemers aan de sporttoto van afgelopen week die dertien uitslagen goed voorspelden en daarmee in aanmerking komen voor de eerste prijs, delen een bedrag van 118.357,80. Zij ont vangen een bruto bedrag van 59.178. Voor de tweede prijs 64.558,80) zijn 32 gegadigden. Voor de twaalf juist voor spelde resultaten ontvangen zij elk een bruto bedrag van 2017.De 268 deel nemers, die de eerste acht wedstrijden foutloos aankruisten, ontvangen van de derde prijs 32.279,40) 120,40. Verwachting tot morgenavond: Droog weer en over het alge meen weinig bewolking. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Verdere stijging van tem peratuur, maar vannacht nog slechts een kleine kans op nacht vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. De commissie is van oordeel dat deze De Ranitzweg, die door de vijf gemeenten als de oplossing gezien wordt voor de ver dere ontsluiting van Zandvoort, omdat de twee huidige toevoerwegen naar de bad plaats tekort schieten, beslist niet alleen zaligmakend is. De natuurbeschermings commissie gaat het vooral aan het hart dat de De Ranitzweg zoveel natuurschoon zal aantasten. Het dagelijks bestuur van de commissie, dat bestaat uit de heren ir. I. K. Sepers, D. W. van Hezel en J. A. Dorresteijn is van oordeel dat men beter een nieuwe weg zal kunnen aanleggen, die enkele kilome ters zuidelijker ligt dan het De Ranitztra- cé, waardoor het niet nodig zal zijn even ten zuiden van Groenendaal in Heemstede gigantische „kunstwerken" aan te leggen en verder veel minder natuurschoon en landgoederen aangetast zullen worden. De commissie heeft een plan ontworpen voor de aanleg van een weg die zich on geveer bij het viadukt in de noord-zuid- verbinding bij De Zilk in het duingebied boort, dan met een flauwe bocht naar de kust voert om daar in een vrijwel rechte hoek noordwaarts naar Zandvoort te lei den. De natuurbeschermingscommissie voert aan dat behalve het voordeel van een ge ringere aantasting van het natuurschoon in het duingebied, het voordeel van minder rigoreuze ingrepen ten zuiden van Heem stede, men ook nog een groter gedeelte van de kust ontsluit, hetgeen strookt met de opvatting van de Rijksdienst voor het nationale plan. Hoewel het door de tiatuurbeschermings- commissie gedachte tracé ongeveer tien kilometer langer is dan het Dp Ranitztra- cé is men van mening dat deze weg toch goedkoper zal kunnen zijn. „Voor degenen die uit het zuiden, oosten en het Roerge bied komen", zo redeneert men, „is een omweg van tien kilometer over een mooie weg bovendien niet belangrijk!" In onze krant van donderdag zullen wij aan de hand van een kaart en enkele fo to's nader op het plan van de natuurbe schermingscommissie terug komen. DAMASCUS (AP). De regering van Irak heeft vandaag bekendgemaakt dat de diplomatieke betrekkingen met West- Duitsland zijn verbroken. Het besluit is genomen in overeenstemming met de resoluties van de Arabische ministers van Buitenlandse Zaken. Dit is door radio- Bagdad meegedeeld. leving van de klassenstrijd", aldus de heer Middelhuis. Sprekend over het vraag stuk van de fondsvorming ten behoeve van georganiseerde werknemers merkte de heer Middelhuis onder meer op, niet gelukkig te zijn met dit verschijnsel. Hij drong aan een spoedige en behoorlijke re geling van het stakingsrecht. Prof. dr. De Gaay Fortman (A.R.P.) noemde de wens van de vakbeweging tot fondsvorming „hoogst bedehkelijk en prak tisch moeilijk uitvoerbaar." Hij wees er op, dat de vakbeweging groot geworden is door offers en dat fondsvorming in fei te een verloochening van het verleden De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, zal op 19 mei te 16 uur een ge denkplaat onthullen in de technische school in IJmuiden, ter herinnering aan de begonnen uitbreiding. zou betekenen. Naar het oordeel van deze afgevaardigde houdt fondsvorming in een gebrek aan vertrouwen in de eigen werf kracht van de vakbeweging en doet fonds vorming onrecht aan de georganiseerden in ons land. Overigens liet prof. dr. De Gaay Fortman geen twijfel bestaan over zijn houding ten opzichte van ongeorgani seerden: „ik heb geen enkele waardering voor hen", zo zei hij. De Ronde van Nederland is vanmorgen in Amstelveen gestart. De karavaan rijdt vandaag over de Af sluitdijk naar Hoogezand met in de ge lederen onder meer de girote sterren Jacques Anquetil, Jean Stablinsky en Jan Janssen Meer over de Ronde kunt u lezen op de sportpagina. De Nieuwe Gids meldt de bittere er varingen van een Nederlands gezin, dat de hoofdprijs in een Belgische loterij had gewonnen. De zoon des huizes ging met vader en broer uit Bergen op Zoom naar Antwerpen om de prijs, een kleine auto, in ontvangst te nemen. Op de Frankrijklei in Ant werpen werd de nieuwe grote auto van vader geparkeerd. Een half uur later maakten de prijs winnaars aanstalten om met twee auto's naar Bergen op Zoom terug te rijden. Het lot wilde echter anders: vaders auto was verdwenen. De te rugtocht werd gemaakt in de kleine nieuwe auto. sflsf* Anonymus: Opschepperij moge geen geluk bren gen, maar niemand, die een heel grote vis heeft gevangen, gaat naar huis door een achterstraatje. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Langs sluizen en havens5 In de Vishal en op zee6 Sport 9, 13 Kunst 10 Radio en t.v10 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Topstj 14 Beurs 13 Ferdinand 13 Luidsprekers.3 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's In IJmuiden kwam dinsdagmiddag een vreemdsoortig vaar- of voertuig binnen, de Hovercraft Westland SRM 5 van de Britse marine, een zich op lucht verplaat send toestel dat voortgestuwd wordt door een krachtige propeller. Het zweeftuig was dinsdagmorgen uit Cowes (Engeland) ver trokken in de richting Amsterdam. Door een mankement aan het kompas raakte de Hovercraft echter uit de koers en beland de in Duinkerken. Met bijna twee uur ver traging arriveerde het toestel dinsdag avond in IJmuiden. Ter gelegenheid van de Britse Week zullen op het IJsselmeer enige demonstraties met de Hovercraft worden gegeven onder meer met de ko ningin, prins Bernhard, prinses Margaret en Lord Snowdon aan boord. (Voor het verslag zie pagina 6). De voorzitters van vier Eerste-Kamer- fracties, de heren Geuze (CHU), Berghuis (ARP), Van Riel (VVD) en Vos (P.v.d A.) en de senator Van Velthoven (KVP) hebben de regering schriftelijk vragen ge steld over inbreuken op het persoonlijk le ven, zoals het zonder toestemming foto graferen van personen met gebruikmaking van telelenzen en dergelijke, en aange drongen op aanvulling of wijziging van de wetgeving in dit opzicht. De vijf senatoren willen, blijkens hun aan de minister-president en de minister van Justitie gestelde vragen, vernemen of de regering niet van oordeel is „dat in breuken op het persoonlijk leven, tende rende in de richting van huisvredebreuk, zoals tegenwoordig voorkomen bijvoor beeld in de vorm van het zonder toestem ming fotograferen van personen met ge bruikmaking van telelenzen en dergelijke, een toelaatbare grens ten aanzien van de „privacy" van betrokkenen overschrij den". Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, willen de senatoren weten, of de regering dan niet van mening is, dat „de bepalingen in onze strafwetgeving en 'of andere daarvoor naar de mening van de regering het meest in aanmerking ko mende wetgeving te dien opzichte dienen te worden aangevuld, eventueel gewijzigd* en of de regering bereid is op korte ter mijn de indiening van zodanige wetswijzi ging te bevorderen. MOSKOU (Reuter en AP) De Russi sche Lunik -5 zal vandaag de maan be reiken. Het ruimteschip heeft „elementen van het systeem voor een zachte landing op de maan" aan boord. De Lunik-5 zal vanavond om ongeveer kwart over acht landen. Door een zachte landing zal het ruimteschip in staat zijn na de aankomst inlichtingen over de maan naar de aarde te zenden. Het gebied waar de Russische capsule neer moet komen staat bekend als de Ma re Nubium, „de zee der wolken", in wer kelijkheid geen zee, maar een vlakte, dicht bij de zuidpool van de maan. Als de poging een zachte landing op de maan te maken lukt zouden de Russen van dichtbij foto's van het maanopper vlak kunnen maken. Misschien is er ook apparatuur aan boord om het oppervlak van de maan te analyseren en de verkregen inlichtingen naar de aarde terug te zenden. Dergelijke inlichtingen zouden voor weten schappelijk onderzoek van onschatbare waarde kunnen zijn. De plannen voor de landing van een mens op de maan zou den er aanzienlijk door kunnen worden versneld. (Van onze correspondent) LONDEN Zoals verwacht werd, was de eerste bijeenkomst van de NAVO-raad in Londen, een kalme vijver, waarop nau welijks een rimpeltje viel te bespeuren. De internationale situatie en de uiteenlopende meningen erover van de NAV'O-landen zijn van dien aard, dat niemand ervoor schijnt te voelen enige NAVO-koe bij de horens te vatten. Dit neemt niet weg, dat anders dan voorspeld werd, vandaag toch een af zonderlijke en besloten zitting aan Viet nam zal worden gewijd, waaraan Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, zal deelnemen. Rusk zal ook de Amerikaanse politiek in Santo Do mingo ter sprake brengen. Achter de schermen werd er tussen de Franse, Duitse, Amerikaanse en Britse delegaties touw getrokken over een aan vaardbare formule voor de Duitse hereni ging, een zeer netelig punt in dit Duitse verkiezingsjaar. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben opgeroepen tot de hereniging van Duitsland op basis van vrede en vrijheid en hun bondgenoten in de NAVO gevraagd hun steun aan dit standpunt te geven. Men had besloten, voordat de conferentiedeuren geopend werden, de verklaring over de Duitse her eniging buiten het slotcommuniqué te hou den. Het is misschien al heel wat dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, dinsdag in zijn buiten gewoon gematigde rede, waarin hij nie mand ook maar een haar kwaad scheen te willen doen, niet heeft geprobeerd te weerleggen, dat de vier Westerse bondge noten uit de oorlog, verantwoording blij ven dragen voor West-Berlijn. De Amerikaanse delegatieleider, George Ball, sprak verstandige taal, toen hij op merkte dat men in de NAVO niet eeuwig verstoppertje zal kunnen blijven spelen. Daarom stelde hij voor om in de decem- ber-bijeenkomst eindelijk in details het probleem van de nieuwe vormgeving van het bondgenootschap aan te pakken. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, verklaarde dins dagmiddag in een vrij korte rede, dat hij zich in geheel bij Balls denkbeelden kon aansluiten. De Amerikaan kreeg trouwens ook van andere zijden bijval. Minister Schroder liet niet na eraan te herinneren, dat West-Duitsland met een leger van 400.000 man, de grootste bijdra ge aan de NAVO levert en dat de Bonds republiek daarom aanspraak maakt op meer invloed in de NAVO-leiding. Hij zei dit op zeer tactische wijze, zeer bedaard en min of meer terloops, maar goede ver staanders hebben zeker met het oog op de naderende verkiezingen aan een half woord genoeg. De enige die voor wat frisse lucht zorg de was premier Harold Wilson, toen hij in zijn openingsrede zich niet bepaalde tot de gebruikelijke, nietszeggende vriende lijkheden, maar meteen de Verenigde Sta ten zonder dit land met name te noemen aanviel wegens de praktijken van de Amerikaanse wapenindustrie, die Enge land vaak commercieel een hak zet. zodat de Britten wat hun deviezenkosten voor het Rijnleger betreft van een koude ker mis thuiskomen. Wilson herhaalde zijn vroegere waarschuwing, dat het Britse Rijnleger, natuurlijk in overleg met de (Vervolg op pagina 3) Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4 4 2 0 (47 jaar Rijksleverancier) DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1