Prinses Margaret opent vrijdag Britse Week AGENDA 1 B. en W. van Groningen boos op directie van gasbedrijf KRAMMETJE FOK POULE, PEL LI EN PINGO en bondig R B. en W. Hilversum steunen profclub Zij komt via IJmuiden met de Britannianaar Amsterdam Italiaan door vier landgenoten gestoken Drama in Zundert naar ontknoping? Twee Hengelose meisjes zoek Voor overval op taxichauffeur gestraft Storing door regulateur die in geen vier maanden was gecontroleerd \J Kwik naar 20 graden SPALT V WOENSDAG 12 MEI 1965 Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Londense bussen Vergeefs gewacht werkt binnen 10 minuten Amsterdam ruimt in 1 jaar 2700 autowrakken op Briefjes van 10,- met nieuwe serieletters en watermerk Y Heet veel öamk, lieve vrienden, voor4uti/ie edele daad ze6, polle.zullew we nu eens eindelijk uit varen, IK VERLAN6 ZÓ NAAR EEN BEETJE FRISSE zeelucht! WEERRAPPORTEN •óf flLfe In verband met de Engelse week in Amsterdam, die vrijdagmorgen door prinses Margaret zal worden geopend, is men druk bezig een Londens pavil joen en enige typisch Engelse ge bouwtjes te plaatsen op het gras gazon van het Museumplein. Er komt een echte pub, die men op voorgrond ziet. Daarachter de hoge ronde blau we tent, waarin de Londense expositie komt. Het Hilversumse college van B. en W. heeft de gemeenteraad voorgesteld de nieuw te vormen voetbalstichting in Hil versum fdie de plaats van de verenigingen 't Gooi en Hilversum zal innemen) een eenmalig voorschot van maximaal 250.000 te verlenen. Dit bedrag kan dan door de stichting mede als aanloopkapitaal worden gebruikt. Het college wil enkele voorwaarden aan deze lening verbinden. Zo zal het bedrag rentedragend zijn en zal de industrie voor een gelijk bedrag moeten deelnemen. B. en W. wijzen er voorts op dat de definitieve beslissing aan het college van Gedeputeer de Staten is. Dit college zal de vast te stellen begrotingswijziging moeten goed keuren. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Vrijdagmorgen zal in het internationaal congrescentrum te Amsterdam prinses Margaret van Enge land in aanwezigheid van koningin Ju liana de Britse Week openen, die van 14 tot en met 23 mei in de hoofdstad wordt gehouden. Deze Britse Week is bedoeld om Britse verbruiksgoederen aan Nederlandse kopers te laten zien. Prinses Margaret en haar echtgenoot, Lord Snowdon. arriveren vrijdagmorgen via IJmuiden met het Britse koninklijke jacht „Britannia" in Amsterdam. Het is te ver wachten dat vele Amsterdammers op de been zullen zijn als de prinses vrijdagmid dag door de Kalverstraat en andere win kelstraten zal wandelen om de etalage's te bekijken. Zij zal speciaal worden geleid c Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Het N.PhO. o.l.v. Henri Arends. Solist: Rudolf Firkusny (piano). Grote Kerk, donderdag 15 u.: Orgelbe speling. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: ,,'t Is 'n gek ke, rare, dolle, dwaze wereld", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „FBI tegen handelaren in verdovende mid delen", 18 j. Van donderdag af 19 en 21.15 u.: „Meisjes langs de weg", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De gele Rolls Royce" 14 j. Luxor, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: ..Alta Infedelta", 18 j- Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Het huwelijksbed", 18 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „U spreekt met uw moordenaar", 18 j. Van donderdag af 20.15 u.: „Liever nog geen bloemen", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De hel van Duinkerken", 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „John Goldfarb, kom terug", 14 j. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: ..De laatste dagen van Pompei", 18 j. Van don derdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Lemmy Caution incognito", 14 j. Studio, vandaag 14.15, 19 en 21.15 u.: „Ninotchka", 14 j. Van donderdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „Satan op zakenreis", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Prentenkabinet: "xpositie van poppen van Maja Alexander en Trudy de Ruyter. Tot 14 juni. Dagelijks geopend van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13-17 u. en tot 16 mei ook 's avonds van 20.30-23 30 u. Teylers Museum (Spaame 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 1017 uur. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. Expositie van tekeningen van Helga Schuszheim. Tot 1 juni. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1 3): Expositie van werken van Dirk jan Ribbeling en W. Vogel. Tot 23 mei. Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luy- ken. Dagelijks geopend van 10-20 u. Klas siek grammofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Dinsdag gesloten. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Tentoonstelling van werken van Poppe Damave en keramiek van Rob den Tonke- laar. Dagelijks geopend van 9.30-18 u. Tot 4 juni. BEVRIJDINGSTENTOONSTELLINGEN Vishal en Vleeshal (Grote Markt): „De Jaren '40-'45". Dagelijks geopend van 9-17 u. en op woensdag, vrijdag en zaterdag ook van 20-22 u. Zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot 8 juni. Jac. P. Thüsselyceum (Landgoed Els- wout, Overveen): Expositie van Bezetting- Verzet-Bevrijding. Dagelijks geopend van 10-12 u„ 14-17 u. en 19.30-21.30 u. Tot 16 mei. Koudenhom, Haarlemse Verkeersweek 1965. Geopend van 10—15 en 19—22 uur. Tot en met 15 mei. DIVERSEN Raadhuis Halfweg, vandaag 19.30 u.: Gemeenteraadsvergadering Haarlemmer- liede en Spaarnwoude. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 7 mei). WOENSDAG 12 MEI City, 20 uur: „Vijf mijl voor midder nacht". Stadsschouwburg, 20 uür„Veel liefs uit Moskou". Patronaatsgebouw, 20 uur: Bezinnings bijeenkomst Rode Kruis, met medewerking van The Shepherds. De Rank, 19.30 uur: Operette „Mariëtte", door Chr. Meisjesclub „Kleine Kracht". Theeschenkery Velserbeek, 20 u.: Leden vergadering Dierenbescherming. DONDERDAG 13 MEI City, 20 u.: „Handel in minderjarigen". Stadsschouwburg, geen filmvoorstelling. Petrazaal, Spaarnestraat IJmuiden-Oost, 20 u.: Politiek Jongeren Contact Velsen over „Parlementaire democratie". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 u.; filiaal Velsen- Noord: 10 tot 12 u. WOENSDAG 12 MEI Kennemer Theater, 19.30 uur: „De lang ste dag". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De gro te Caruso". Galerie Boumans, Breestraat 122, expo sitie van werken van de Haarlemse Schil ders „De Groep", geopend van 918 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, geopend van 19.30 tot 21.30 u. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 1521 uur. R.-K. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 1521 uur. Oosterwijk, openbare leeszaal geopend van 15—21 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1521 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 1517 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1517 uur. DONDERDAG 13 MEI Kennemer Theater, geen filmvoorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Com mando's in de vuurlinie". Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, geopend van 19.3021.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15 tot 21 u. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 1521 uur. Oosterwjjk, openbare leeszaal geopend van 15—21 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1521 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 15—17 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1517 uur. In Enschede heeft een 28-jarige Ita liaan bij een vechtpartij met vier landge noten zeven messteken opgelopen in de armen en de rug. Hij moest in een zie kenhuis worden opgenomen. Het viertal had vuilnisemmers voor zijn kosthuis om- geschopt. Toen hij er wat van zei, werd hij aangevallen en met een stiletto be werkt. Een ooggetuige heeft nog de vier onbekende Italianen achtervolgd, die hem echter te vlug af waren. langs winkels die Britse produkten uitstal len. In de Kalverstraat wordt al druk aan die etalage's gewerkt. Men zal daar o.a. met Iers linnen en Wedgwood aardewerk gedekte tafels kunnen zien, zoals dat moet zijn geweest bij koning-stadhouder Willem de Derde, Shakespeare en Churchill. De Britse Week wordt een aaneenschake ling van feestelijke zaken. Er zullen Lon dense dubbeldeks bussen door Amsterdam rijden, op enkele kruispunten gaan Londen se bobbies het verkeer regelen, de straten worden versierd, er komen modeshows, het Britse produkt wordt geëxposeerd in het Centrum voor Industriële Vormgeving, er is een wedstrijd in tafeldekken en een rug bywedstrijd tussen Britse matrozen en Am sterdamse studenten, een rally voor sport auto's en een wedstrijd voor vorkheftrucks, een voetbalwedstrijd tussen D.W.S. en Tot tenham Hotspur. Bij de meeste van die evenementen zal prinses Margaret aanwe zig zijn. De Britse Week is niet alleen maar een op de commercie gerichte pro- pagandaweek. Er komen ook vele culture le manifestaties zoals een concert van het Amadeus-kwartet, enige voorstellingen van de Sadler's Wellsopera, toneelopvoeringen, lezingen en diverse tentoonstellingen, waaronder de ..Dutch Gift" in het Rijks museum, die bestaat uit schilderijen uit de collectie die de Staten-Generaal in 1660 aan koning Karei de Tweede schonk. Amsterdam heeft overigens gisteren ver geefs gewacht op de komst van twee Lon dense dubbeldeksbussen, die tijdens de Britse Week tussen Museumplein en Dam en tussen Museumplein en Amstelveld zul len gaan rijden. De bussen zijn met het En gelse m.s. „Cerbic" in de Merwehaven in Schiedam aangekomen en werden om 12 u. in de hoofdstad verwacht. Nadat de bus sen uit Rotterdam naar Amsterdam waren vertrokken, bleek echter pas in Naaldwijk dat de douane-formulieren niet in orde wa ren. De dubbeldekkers reden daarop terug naar Rotterdam opdat alsnog de vereiste formaliteiten vervuld konden worden. Om dat het daardoor laat werd zijn de bussen naar Amstelveen gereden, waar zij onder dak kregen bij de busonderneming Maarse en Kroon. Advertentie 1.05 - 1.90 bij apoth. en drogisten BREDA - In de moordzaak Zundert heb ben zich nieuwe ontwikkelingen voorge daan. Een 31-jarige inwoner van Zundert wordt er van verdacht in de nacht van 2 op 3 maart zijn vriend, de 31-jarige land bouwer S. van Hasselt, met wie hij carna val had gevierd, gewelddadig van het le ven te hebben beroofd. De verdachte moet morgen voor de rechter verschijnen. Nu de vrouw van het slachtoffer, na maandenlang zwijgen, heeft verklaard dat verdachte kort na de moord bij haar in de kamer het met bloed bevlekte gele camavalspak, waar steeds vergeefs naar is gezocht, in de kachel heeft verbrand, is de zaak in een geheel nieuw stadium gekomen. De verdachte heeft steeds beweerd dat hij dit gele car- navalspak in de loop van de avond, waar op hij met het slachtoffer verscheidene cafés bezocht, heeft geruild voor een boerenkiel. Enkele weken geleden heeft zich een getuige gemeld, die positief ver klaarde verdachte kort voor het tijdstip van de moord in dit gele camavalspak te hebben gezien. Deze verklaring heeft nu bevestiging gekregen door de onthulling van de vrouw van het slachtoffer. Deson danks houdt de verdachte vol, dat hij met de moord niets te maken heeft. De mo gelijkheid bestaat dat de raadsman van verdachte morgen bij de aanvang van de behandeling uitstel vraagt vanwege de wending die de zaak heeft genomen. De Hengelose politie heeft contact opge nomen met de Duitse politie omdat het vermoeden bestaat, dat twee meisjes van vijftien en zestien jaar, die al een week zoek zijn, naar Duitse vriendjes zijn ge gaan. De meisjes gingen op bevrijdingsdag samen op stap. Zij namen geld en paspoor ten mee. De ouders van de meisjes zoe ken al enige dagen in Duitsland. AMSTERDAM De strijd van de Am sterdamse politie tegen autowrakken, die in de hoofdstedelijke straten staan te roesten, heeft in 1964 een record gebracht. Er wer den 2748 gevallen behandeld, hoewel er bij nader onderzoek bleek, dat hiervan 488 auto's nog in betrekkelijk redelijke staat waren. De politie verkocht 1084 wrakken aan slopers voor 13733. Een 45-jarige op Nieuw-Guinea geboren varensgezel, thans in Den Haag woonach tig, en een achttienjarige Haagse arbeider zijn door de rechtbank in Den Haag ver oordeeld tot respectievelijk een jaar en negen maanden gevangenisstraf en tot een jaar en acht maanden jeugdgevangenis, wegens het plegen van een overval op een taxichauffeur. Zij gaven de chauffeur in Den Haag opdracht hen naar Delft te rijden. Onderweg gaf de varensgezel de chauf feur een klap met een fles op het hoofd. De chauffeur bleef hen echter de baas en het tweetal nam de benen. Twee weken geleden had de officier van Justitie tegen de beide verdachten res pectievelijk twee jaar en drie maanden gevangenisstraf en twee jaar jeugdgevan genis geëist. De Nederlandse Bank brengt binnenkort bankbiljetten van 10 van het huidige, model in omloop met een serie-aandui ding van drie letters en gedrukt op pa pier met als watermerk een druiventros. Dit papier is reeds gebruikt voor een aantal voorgaande series. De biljetten in deze uitvoering zullen circuleren naast de exemplaren met de tot dusver gebruikte serie-aanduiding van twee let ters, voorafgegaan door een cijfer, met als watermerk de afbeelding van een druiventros, of een druiventros en een aantal getallen 10. Een groot deel van de stad Groningen is maandagmiddag een halfuur lang ver stoken geweest van aardgas, naar bij on derzoek bleek, door het uitvallen van een regulateur in de aanvoerleiding. Doordat een reserve-regulateur niet juist was af gesteld, werd ook deze uitgeschakeld. Die reserve-regulateur was voor het laatst op 22 december gecontroleerd. B. en W. zijn zeer ontstemd over deze gang van zaken en hebben dat de directie van het gemeen telijk gasbedrijf ook doen blijken. B. en W. hebben de directie opdracht gegeven een permanente controle in het regulateurgebouw te doen uitvoeren in ploegendienst door technisch bekwame ambtenaren. Voorts moeten onmiddellijk maatregelen genomen worden om storin gen in de gaslevering te voorkomen. Er zal een centraal meetstation worden ge bouwd (kosten 48.000) met daarin meet- en regelapparatuur (kosten 220.000). B. en W. hebben de directie van het gas bedrijf opdracht gegeven de apparatuur aan te schaffen, nog voordat de raad een besluit hierover heeft genomen. Verder zullen maatregelen worden getroffen om niet beveiligde gaskachels bij de particu lieren te beveiligen. Het falen van de eerste regulateur wordt nog onderzocht. De overschakeling van stadsgas op aardgas heeft een moeilijke situatie in de hand gewerkt. Wanneer over enkele maanden de overschakeling geheel gereed is zullen allerlei extra voorzorgen zijn genomen. In een gashouder zal een voorraad gas in reserve worden gehouden. 235. De beeldhouwers brachten uitkomst. Terwijl iedereen zich afvroeg hoe hij ooit weer op aarde moest terugkomen, slopen de beeldhouwers naar de werkplaats. Daar hakten zij snel een prachtig zeilschip uit de wolken, en nooit hadden zij zoveel ple zier in hun werk gehad als nu. De professoren, Brammetje en Orak na men plaats in het wolkenschip en Tutu vloog er naast: „Dat scheelt weerr", kras te de papegaai, terwijl hij van louter ple zier een koprol in de lucht maakte. Zoetjes voortgedreven door de wind gleed 't wolkenschip in de richting van een hoge berg. Het leek er even op, alsof zij er langs zouden zeilen, maar Orak blies met krachtige adem mee tot ze de goede rich ting weer hadden. De wolk botste tegen de punt van de berg en vlug stapten ze allemaal uit. Zij waren weer op aarde teruggekeerd. en voortaan zouden er geen vierkante en ronde, langwerpige en driehoekige wolken meer aan de hemel verschijnen. HOPPtA, we 2IJN AAN LAND - ALLE/IAAAL 66RSD - Hoe RA 1776-1 Polder halfvol water. De Molenpolder in Windesheim bij Zwolle, die een opper vlakte heeft van ongeveer 250 hectare, is voor ongeveer de helft onder water ge lopen, doordat een kade van de nabij gelegen Soestwetering op twee plaatsen doorbrak. De kade was pas twee weken geleden aangelegd. Voor de boeren die land hebben in de polder is de doorbraak een strop. Het land in de polder was door" de regenval van de afgelopen weken bij zonder drassig, zodat de boeren het vee op stal hadden gehouden. Zuinige Schot. In Rotterdam stapte een 19-jarige Schotse matroos in een taxi en vroeg de chauffeur hem naar zijn schip in de Waalhaven te brengen. Daar aangekomen stapte de passagier uit, greep in plaats van te betalen een stuk steen van de straat en wilde daarmee de chauffeur op het hoofd slaan. De 32- jarige taxichauffeur kon de Schot echter gemakkelijk de baas en leverde hem aan de politie over. Landbouwontwikkeling. De minister van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Bies heuvel, heeft in het „Institute of Social Studies" in Den Haag een cursus over agrarische ontwikkelingsplannen ge opend. Deze cursus, georganiseerd door de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, begint met 37 deel nemers: achttien uit Afrika, acht uit het Verre Oosten, zes uit het Nabije Oosten en vijf uit het Caraibische gebied. Het is de tweede keer dat een dergelijke cursus wordt gegeven; de eerste was in 1963 Geen belangstelling. Het Twents Jeugd- festival voor werkende jongens en meis jes in de leeftijd van 17 tot 21 jaar, dat van 26 tot en met 29 mei in Enschede zou worden gehouden, gaat wegens ge brek aan belangstelling niet door. Er zijn twee keer ongeveer 700 bedrijven in Twente en de Gelderse Achterhoek aan geschreven, maar tot nu toe hebben zich slechts 26 personen opgegeven. In Apel doorn, waar deze maand eenzelfde jeugd- festival als in Enschede wordt gehou den, heeft men dezelfde moeilijkheden. Daar zijn slechts 56 meldingen binnenge komen. Geveltoerist. Een Utrechtse hoofdagent heeft bijzonder gevaarlijke acrobatische toeren moeten uithalen om een tweejarig jongetje te bevrijden. Het kind was al leen in een flat op de derde etage en zijn moeder kon hem niet bereiken omdat zij de voordeur dicht had laten vallen. De politieman klom langs de gevel naar de flat, tien meter boven de grond. Zijn enige steun was het touw van een dreg. Een collega had de dreg over het balkon van de afgesloten flat gegooid. PTTT'er stal geld. Een jaar gevangenis straf van een Jaar, waarvan drie voor waardelijk, is geëist tegen een 54-jarig» ex-PTT-bestller uit De Meem. Hij had zich een brief toegeëigend waarin 20.000 Mark zat, toen hij dienst deed op een hulppostkantoor in Utrecht. De enve loppe was zodanig beschadigd dat te zien was dat er veel geld in zat. JUUUWWWAAAAAARAAIUIAAAAAAAAAWAWIAAAAKRRWIW Het K.N.M.I. deelt mee: In de afgelopen nacht is plaatselijk nachtvorst voorgekomen tijdens rustig en helder weer, veroorzaakt door een hoge- drukgebied, waarvan het centrum in een langzaam tempo juist over ons land trok. Het hogedrukgebied blijft het weer be heersen en de nachtvorstkansen worden kleiner. Donderdagmiddag zal de temperatuur op tal van plaatsen boven de twintig graden Celsius komen. Het droge en overwegend zonnige weer houdt aan. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. ui c ■c SP Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinchen Zürich Genève Locamo Wenen Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon licht bew. mist onbewolkt zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. mist onbewolkt onbewolkt zwaar bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt regen onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt zwaar bew. z 12 windst. 12 zo 12 nw 17 windst. 14 windst. 14 windst. 14 windst. 13 nnw 16 nno 16 wnw 15 windst. 17 windst. 21 z 12 windst. 16 no 14 no 19 ono 24 windst. 20 nnw 23 nw 10 windst. 14 wzw 9 nnw 13 o 18 no 22 nw 8 nnw 12 windst. 20 windst. 25 nnw 21 windst. 31 windst. 26 windst. 33 0 0 0 1 0 0 0 0 0,4 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 9 0,1 0 0 5 1 2 0 0 0 0 0 Donderdag 13 mei Zon op 4.50 uur, onder 20.24 uur. Maan op 18.05 uur, onder 4.23 uur. Maanstanden 15 mei 12.52 uur volle maan. 23 mei 15.40 uur laatste kwartier. 30 mei 22.13 uur nieuwe maan. Hoog en laag water ln IJmuiden Woensdag 12 mei Hoog water 1.27 uur en 13.56 uur. Laag water 9 20 uur en 21.57 uur. Donderdag 13 mei Hoog water 2.18 uur en 14.41 uur. Laag water 10.11 uur en 22.40 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2