Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom zou dan gaan experimenteren met allerlei andere middelen. BAYER Lauwe verkiezingsstrijd bij onze zuiderburen Optimisme over gesprek Caamano - Barrer as NAVO-raad omzeilt de Duitse kwestie Zweedse politie rolt organisatie van nazi's op WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Oostduitser gepakt in West-Berlijn Belgen op 23 mei naar stembus Indonesische C.P. eist verkiezingen <^Praatótoel van duiven boden n.v. van duiven boden n.v. WOENSDAG 12 MEI 1965 3 Verkouden? Hoofdpijn? Spierpijn? Neem snel Aspirin. Daar knaptuvan op I ASPIRIN DAAR STAAT ACHTER Kamiel Huysmans Ontevredenen Directeur van rusthuis in België meldt zich Dominicaanse revolutie met ordelijke dagtaak Orde Minister Luns Feiten King dreigt met nieuwe betogingen in Alabama Op de M. Mok de permanente meubelshow artifort - bovenkamp - leolux - tessi - gelderland zitmeubelen wandmeubelen fristo - formule mah. yongg pastoe royal systeem deco k.l.m. ged. oude gracht 108-110 - spaarne 11 katalogus op aanvraag. Eerder dan men had kunnen verwach ten heeft de Russische premier Kosygin openlijk bevestigd, wat als een der moge lijke grondslagen van de nieuwe Russi sche politiek werd afgeleid uit de laatste verschijnselen: de vastbeslotenheid van Moskou om de vruchten van de tweede wereldoorlog te conserveren tot een per manente situatie. De hulde aan Stalin als oorlogsleider en het eerherstel van maar schalk Zjoekov lijken inderdaad onderstre pingen te zijn geweest van twee vast staande gegevens: de verdeeldheid van Duitsland en de eensgezindheid met de Franse „De Gaulle"-doctrine. Kosygin heeft dat in Oost-Berlijn on dubbelzinnig verklaard tijdens een inter view, dat uiteraard mèèr indruk maakte dan dat het in Moskou zelf ten beste zou zijn gegeven. Sovjet-Rusland beschouwt zich als een Europese natie, nadat zij zich het Euro pese burgerrecht heeft bevochten in de oorlog tegen Hitier. Een sterk argument, dat moeilijk te ontkennen valt, zo het al uit geografisch overwegingen te ontken nen zou zijn dat Rusland bij Europa be hoort. Met Frankrijk als zich herstellen de Europese macht valt voor Moskou in Europa heel wat te bereiken, indien de Sovjet-Russen een eventuele Europese or dening via economische en culturele ka nalen willen bevorderen en hun begrenzing in geen enkel opzicht verder westwaarts willen verschuiven. Voor de Duitse toe komst betekent dit: twee permanent ge scheiden delen, die alleen via die econo mische en culturele kanalen enigszins in elkander kunnen vervloeien, maar gene raties lang de tijd zullen hebben de Duit se eenheidsdroom de droom ener Euro pese hegemonie af te leren. In dit geheel speelt Amerika geen rol meer. Zal Washington zich daarbij kunnen neerleggen? Men kan het nauwelijks ver wachten, vooral nu ultra-rechts zich op nieuw danig roert en de rechtse Johnson bezig is de linkse Johnson te verslaan. Een versterking van de as West-Duitsland- Verenigde Staten lijkt in deze situatie on vermijdelijk, maar wanneer daardoor ver brokkeling en verdeeldheid in de NAVO zou ontstaan en dat proces lijkt al hier en daar begonnen wordt de draag kracht van die as op den duur toch zeer problematisch. Als Johnson zijn krachtig verkondigde doctrine „geen anti-Amerikaans regime op het westelijk halfrond" gestand wil doen, zou hij vandaag of morgen troepen naar Frankrijk moeten sturen om de Franse macht in handen te spelen van een Ame rikaans gezinde junta.Maar hier toont zich duidelijk de onwerkzaamheid dezer doctrine en de ongerijmdheid ervan. Dat kan ook mogelijk anders, omdat zij ge grond is op de illusie van een roerloze stil stand van de evolutie des tijds, en op de ontkenning van een mogelijkheid tot ver menging der sociale en levensbeschouwe lijke stromingen. Europa met name is in dat opzicht geen achtergebleven gebied, dat met dwang kan worden gemodelleerd en gedresseerd. WEST-BERLIJN (Reuter) De West- berlijnse politie heeft gisteren de 36-jarige ingenieur Horst Stein gearresteerd, die met zijn vlucht uit Oost-Berlijn de ar restatie van twee Westberlijners heeft ver oorzaakt. Hij zal zich op 28 mei voor de rechtbank moeten verantwoorden we gens ernstige vrijheidsberoving. Stein vluchtte de vorige maand uit het oostelijke stadsdeel met behulp van een dagpasje dat hij had ontfutseld aan de 26 jarige Westberlijner Dieter Mahrhold. De ze werd samen met zijn 21-jarige vriend Jürgen Rehbein op Goede Vrijdag door de Oostduitse politie gearresteerd, toen ze het verlies van Mahrholds bezoekerspasje aan gaven. Stein had eerder aangeboden, naar Oost- Berlijn terug te keren in ruil voor de vrij lating van de twee Westberlijners, maar de Oostduitse autoriteiten hebben dit aan bod genegeerd en zijn Steins uitlevering blijven eisen. Hij werd in West-Berlijn niet eerder gearresteerd omdat men hem de kans wilde geven uit eigen beweging naar Oost-Berlijn terug te keren. Advertentie Het is fijn weer te leven zonder pijn! 20% voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. In Louveciennes zijn prinses Anne van Frankrijk (rechts) en prins Car los van Bourbon in het huwelijk ge treden. Links de moeder van prinses Anne. (Van cmze correspondent) BRUSSEL Zes miljoen Belgen zullen zondag 23 mei ter stembus trekken. Er zijn drie verkiezingen waarvoor ze hun stem moeten uitbrengen: voor de Senaat, voor de Kamer van Afgevaardigden en voor de provinciale raden. Er is in de grote steden weinig van te merken dat er een stembussenstrijd aan de gang is. De drie grote partijen de CVP (de Christelij- ke-Katholieke-Volkspartij) de PVV (Libe rale Partij voor Vrijheid en Vooruitgang) en de BSP (Belgische Socialistische Par tij) hebben een onderlinge afspraak ge maakt geen straten en muren te beschil deren en elkanders reclameplaten niet te zullen overplakken. Des te ijveriger zijn de kleine partijen, zoals de Volksunie, de Peking-communis- ten en die van Moskou, bezig de groten te bestoken. Maar ze doen dat als gevolg van hun beperkte middelen niet op grote schaal en zij moet er zich toe beperken met kleine affiches de vierkante meters grote reclames van de „grote drie" te be kladden. Omdat die groten meestal offi ciële reclamevlakken hebben gehuurd ziet men aan de onderste rand een reeks bil jetten van de Volksunie of van de commu nisten. Hoger hebben de nachtelijke plak kers niet kunnen reiken. SCHILDERACHTIG element in de ver kiezingsstrijd had het optreden van de 94- jarige Antwerpse voormalige socialistische voorman Kamiel Huysmans kunnen zijn, ware het niet dat de BSP op botte en per fide wijze heeft gereageerd op zijn af scheiding. De toon die met name de vice- voorzitter van de partij Jos van den Eyn- de, hoofdredacteur van de „Volksgazet", in zijn artikelen tegen Huysmans aan sloeg („Wij debatteren niet met een se niele grijsaard", „Zijn omgeving draagt de verantwoordelijkheid wanneer hij straks niet wordt gekozen en een beroerte krijgt" en dergelijke meer) maakte alle spitse polemiek onmogelijk. In ieder geval kost het streven van de oude socialist de BSP zeker één kamerzetel zoals deskun digen al hebben uitgerekend. De CVP en de BSP, beide nu vier jaar lang regeringspartijen vragen weinig an ders dan de bestaande coalitie te kunnen voortzetten. Dat is tenminste wat hun voormannen op de verkiezingsvergaderin gen van de laatste dagen duidelijk laten doorschemeren. De BSP hoopt en ver wacht dat de regering Lefevre-Spaak als gevolg van een nieuwe zetelverdeling wel een regering Spaak-Lefèvre zal worden, maar in het totale beeld zal het uiteinde lijk niet zoveel verandering brengen. Bo vendien heeft de BSP thans altijd voor haar meest linkse leden nog de schijn van een oppositie tegen de CVP. Die zou zij dan kwijt zijn. DE LIBERALEN hebben de laatste tijd op alle mogelijke manieren getracht de oppositie tegen de regeringscoalitie bij zich te verenigen. Dat is begonnen met het opnemen van allerlei rechts georiën teerde ontevredenen. Met de gemeenteraadsverkiezingen wa ren zij reeds met die taktiek begonnen. Zij hebben thans ook CVP-kandidaten aan getrokken voor zoverre deze zich tegen de rooms-rode samenwerking hebben ver klaard en zij trachten te profiteren van de afkeer van een deel van de katholieken tegen een nieuwe taalwetgeving. Daarmee probeert de CVP dan weer de wind uit de zeilen te nemen van de zogenaamde „Francophonen", die met een eigen lijst zijn gekomen en die tegen de twee-talig heid van Brussel en Leuven zijn gekant. ANTWERPEN (AP) De 50-jarige in Duitsland geboren Heinrich Müller, die door de Belgische politie werd gezocht op beschuldiging van mishandelingen in een tehuis voor ouden van dagen in België, heeft zich bij de politie gemeld. (Van onze correspondent) DJAKARTA (Reuter) De Indonesische communistische Partij, die drie miljoen le den telt, heeft het hotiden van algemene verkiezingen in Indonesië geëist. Aidit, voorzitter van de Communistische Partij, heeft deze eis gisteren gesteld in een re de voor de voltallige vergadering van zijn partij. Hij zei dat onmiddellijk democra tische algemene verkiezingen moeten wor den gehouden voor het Raadgevende Volks congres, voor het parlement en voor de regionale wetgevende macht. In de twintig jaar van het bestaan van de republiek zijn slechts eenmaal in 1954 verkiezingen gehouden. SANTO DOMINGO (AP). - De vredesstichter van het Vaticaan in de Dominicaanse hoofdstad monseigneur Emanuele Clarizio, pauselijk nuntius in de Dominicaanse Republiek en de Amerikaanse ambassadeur John Bartlow Markin, president Johnsons persoonlijk afgevaardigde zijn optimistisch over de kansen van regeling. Zij hebben gisteren een eerste gesprek gehad met opstande lingenleider kolonel Caamano. Hun be sprekingen veroorzaakten geruchten over een toekomstig gesprek tussen Caa mano en de president van de burgerlijk- militaire junta Barreras. Caamano heeft tot nog toe geweigerd met Imbert te spreken voordat bepaalde officieren onder andere generaal Wessin y Wessin uit de strijdkrachten zouden zijn ver wijderd. Ook een revolutie, zo meldt onze reisre- dacteur in Santo Domingo, kan een orde lijke dagtaak worden. In de Dominicaanse hoofdstad bestaat de dagelijkse agenda uit een willekeurig aantal rondjes sluipschut- tervuur, uit het tonen van identificatie-be wijzen bij iedere barricade, en uit eindelo ze gissingen omtrent de afloop van een cri sis die een slepende ziekte dreigt te wor den. In het door de opstandelingen bezette ge bied, geïsoleerd aan de zuidkant door de mond van de Osama-rivier en aan de an dere zijden door een cordon van Ameri kaanse en junta-troepen, heerst een op vallende orde ondanks de ontwrichting van het normale bestaan. Er wordt niet ge hamsterd, de prijzen van levensmiddelen en andere artikelen zijn even hoog als voor de revolutie (in de „internationale" zone zijn de prijzen verdrievoudigd een fles whiskey kost er 45 gulden, een pakje Do minicaanse sigaretten bijna vier gulden), en van plunderingen is nergens sprake. Een gesprek met een jonge rebel bracht mij op het spoor van Emilio de Los San tos, die gedurende drie maanden president was van de Dominicaanse Republiek, on middellijk na de val van ex-president Juan Bosch in september 1963. Ex-president De los Santos verblijft nog steeds met zijn vrouw in de door de opstandelingen bezet te stadswijk. Hij vertelde dat de opstandelingen hem nooit hadden lastig gevallen en dat zijn leven niet in gevaar was, hoewel hij het beter achtte zich niet op straat te verto nen. De Los Santos liet zich met grote voor zichtigheid uit over de revolutie: „Wij zien de Amerikaanse bezetting met lede ogen aan," zei hij, „maar aan de andere kant zou het zonder hun interventie een bloed bad zijn geworden." Hij achtte de leider van de voorlopige (Vervolg van pagina 1) bondgenoten, zal moeten worden inge krompen, wanneer Westduitse orders voor Briste industrie uitblijven, omdat de Brit se betalingsbalans dit dan eenvoudig niet meer kan dragen. Wilson brak hiermee in deze openingsceremonie met alle formali teiten. Minister Luns vond het bijzonder pas send, dat deze conferentie in Londen wordt gehouden. Aan de worsteling voor de vrij heid is nog steeds geen einde gekomen. Hij onderstreepte nog eens zijn geliefde thema, dat de Atlantische samenwerking van vitaal belang is voor het behoud van de vrede. Hoewel de dreiging van het communis tische blok misschien andere vormen heeft aangenomen, blijft de communistische doelstelling de verdeling van Duitsland en de weigering van de Sovjet-Unie om een oplossing daarvoor te vinden in overeen stemming met de beginselen van het in ternationale recht en van het handvest van de Verenigde Naties. Dit betekent echter niet dat men niet zou moeten proberen om met het oostelijke blok tot bepaalde politieke regelingen te komen om spanningen te verminderen, daarbij gebruik makend van de differen tiatie tussen de verschillende landen ach ter het ijzeren gordijn. Maar dat neemt niet weg, zei de heer Luns, dat de NAVO zijn defensie op volle sterkte dient te houden. Minister Luns twijfelde er niet aan, dat de NAVO-landen in geval van oor log schouder aan schouder zullen staan, maar in vredestijd zal alleen gemeen schappelijke inspanning, oorlog kunnen voorkomen. „Dit is het doel en het be staansrecht van onze alliantie." Minister Luns stond daarna uitvoerig stil bij de kwestie van onderlinge politieke raadpleging, die volgens hem niet geheel bevredigend verloopt. Aansluitend op het betoog van George Ball noemde hij het een ernstige zaak, dat bepaalde onderwer pen zoals de nucleaire kwestie en de ontwikkeling in de periferie van de NAVO, waarover bilateraal overleg wordt ge pleegd in de NAVO maar liefst hele maal niet worden aangeroerd. Het onder linge vertrouwen wordt hierdoor onder mijnd. „Nu er nog tijd is, mogen wij niet na laten om hierin verandering te brengen." Minister Luns erkende dat de tijd nog niet rijp is voor een gecoördineerd politiek optreden met betrekking tot de landen achter het ijzeren gordijn, maar men moet oppossen dat de NAVO-landen hierdoor niet tegen elkaar worden uitgespeeld. Voortdurend overleg om door gemeen schappelijke actie de spanningen te ver minderen, is dan ook de boodschap van de heer Luns, die in zijn elementaire les-in- samenwerking de bijeenkomst bezwoer, vooral geen obstructie tegen elkaar te voeren. „Uiteindelijk zal de invloed van elk van ons samenhangen met de mate van eenheid die wij ten toon spreiden," aldus besloot mr. Luns. regering van de rebellen, kolonel Caamano Deno, ongeschikt om als permanent presi dent van de republiek op te treden. Hij bevestigde dat er communisten onder de rebellen waren, maar was van mening dat hun invloed te verwaarlozen was. Politiek is de toestand in de Dominicaan se hoofdstad zo mogelijk nog verwarder dan ooit. Dit zijn enkele feiten. De Amerikanen kunnen geen aanspraak maken op de neutraliteit die zij voor staan. Uit de samenwerking tussen Amerikaanse en juntatroepen blijkt dat de interventie van de Verenigde Staten in de Dominicaanse Republiek meer het karakter heeft van steun aan de junta, dan van een onpartijdige tussenkomst. Het doet veronderstellen dat er op hoog niveau een coördinatie bestaat van Amerikaanse en junta-bevelhebbers. Sinds het begin van de revolutie hebben de Verenigde Staten geen pogingen ondernomen contact op te nemen met de rebellen-regering van kolonel Caamano Deno. Hoe langer de revolutie duurt, hoe moei lijker het voor de rebellenregering wordt haar eigen troepen in de hand te houden. STOCKHOLM (AFP) De Zweedse po litie heeft maandagavond een geheime po litieke organisatie opgerold. Er zijn geen bijzonderheden meegedeeld. Het Zweedse dagblad „Expressen" meldt dat er sprake is van een belang rijke Zweedse naziorganisatie. De Zweed se premier confereert vandaag met het hoofd van de Zweedse politie over deze zaak. Volgens „Expressen" zou de leider van de Zweedse nazi's, Björn Lundahl, thans als Egyptisch agent in Zweden opereren. Hij zou zijn Egyptische opdrachtgevers tot in bijzonderheden gegevens hebben ver strekt over het personeel van de Israëli sche ambassade in Stockholm, de werk zaamheden van Israëlische bedrijven in Zweden en de hulp, die de Verenigde Sta ten aan de joden in Zweden geven. Het blad meldt dat de Zweedse politie op het midden in Stockholm gelegen hoofd kwartier van de Zweedse naziorganisatie een grote hoeveelheid wapens, zoals ma chinepistolen, revolvers, handgranaten en sabotagemateriaal heeft aangetroffen. De organisatie beschikte voorts over wapen opslagplaatsen in de bossen in de omge ving van Stockholm. Deze zijn ook door de politie opgespoord. SELMA (AP) Dr. Martin Luther King jr. heeft gisteren plannen uiteengezet voor nieuwe grootscheeps demonstraties in de hoofdstad van de staat Alabama als de wetgevende vergadering van die staat niet ingaat op de eisen tot verbetering van de economische en politieke status van de ne ger. In den vreemde Het geviel dat ik op koninginnedag 1965 enige uren verbleef temidden van een schare Nederlanders in den vreemde. Ik was daar, met mijn betere helft, niet toe vallig beland. Een nieuwbenoemde consul had de in zijn rechtsgebied gevestigde landgenoten tot een samenzijn op 30 april genood. Ook ons, ofschoon slechts tijde lijk buiten de landsgrenzen levend, had zijn uitnodiging bereikt. In de tuin van een oud dorpscafé waren enige honderden mensen bijeen, van ver schillende leeftijd, maar op een enkele uit zondering na ruimschoots volwassen. Be jaarde dames en heren waren zelfs tal rijk aanwezig, deden zich tegoed aan de gul verstrekte broodjes met vaderlandse vlezen en kazen en verkwikten zich ook geestelijk door middel van een geanimeer de conversatie. Mijn vrouw en ik hadden als aanspraak slechts elkaar, maar dit drukte onze stemming niet, want kijken en luisteren kunnen ook 'n boeiende tijds passering opleveren. Aan de rand van de menigte merkten wij een niet meer jong dametje op dat eenzaam wat heen en weer stapte, alsof ze niet wist waar en hoe ze contact moest zoeken. Opeens wist ze het. Ze kwam naar ons tafeltje, vroeg hoe laat het was en liet zich op een onbezette stoel zinken. Het duurde niet lang of ze was een heel eind ingelopen op haar gedwongen zwijg zaamheid van zoeven. In een Nederlands dat wel enige sporen van onwennigheid vertoonde, maar toch zeer behoorlijk was, vertelde ze dat ze al vijfendertig jaar in het buitenland verbleef. Tijdens de oorlog was ze in een interneringskamp opgeslo ten, had daar haar man verloren en sleet haar dagen nu als kamerverhuurster. Bij het ophalen van haar oorlogsherinne ringen sprak ze erover dat koningin Juli ana destijds in Engeland had gewoond- Wij onderbraken haar met de woorden dat ze zeker koningin Wilhelmina bedoelde. Maar nee, ze had zich niet versproken, doch in de stellige mening verkeerd dat het Juliana moest zijn. Vervojgens informeerde ze naar enkele Nederlandse dingen die voor haar van praktisch belang konden zijn. We hielpen haar voor zover ons dit mogelijk was en maakten daarbij melding van de A.N.W.B. Benieuwd vroeg ze wat die letters te bete kenen hadden. Toen ik verklaarde dat ach ter deze afkorting de Algemene Neder landse Wielrijdersbond schuilging, keek ze enigszins verbaasd en ik haastte me daar om aan te vullen dat de bemoeiingen van die bond, sinds zijn ontstaan als wielrij dersgenootschap een aanzienlijke uitbrei ding hadden ondergaan. Het feest was inmiddels een heel eind gevorderd. Op zeker ogenblik werd er een grammofoon in werking gesteld en het he le gezelschap rees overeind, een gevuld glas in de hand. Toen de plaat was afge draaid, vroeg onze nieuwe kennis: „En spelen ze nu niet ook Wilhelmus van Nas sau?" Ze keek nog verbaasder dan tevo ren bij het vernemen van mijn antwoord: „Maar dat hebt u zojuist gehoord, me vrouw!" Och heden, dat had ze helemaal niet- ge merkt. We moesten het haar maar verge ven, vanwege die vijfendertig lange jaren. Wij hadden echter niet het gevoel dat wij haar iets te vergeven hadden en meenden dat zelfs de Staat der Nederlanden, waar van zij nog altijd onderdaan was, haar, ge zien die vele jaren, haar vergeetachtig heid wel vergeven zou. Advertentie s p a a r n e 11 damstraat en ♦eylermuseum official dealer van kruisstraat 22 - afd. woningtextiel Kleurenkernbom. De eerste (kleuren-) fo to's van de Franse kernbom zijn door het Franse tijdschrift „Paris Match" ge publiceerd. Het is een kokervormig ap paraat dat aan beide kanten in een punt uitloopt. Aan de achterkant zitten drie vinnen. De kracht ervan is zestig kiloton, ongeveer vier maal zo groot als die van de Amerikaanse bom die in de tweede wereldoorlog op Hirosjima is gegooid, aldus „Paris Match". Helen. De Amerikaanse senator Fulbright heeft er bij West-Duitsland op aange drongen de leiding te nemen bij het uit breiden van de culturele en economische betrekkingen met Oost-Europa. Fulbright meent dat hier de beste kansen liggen voor het helen van de wonden van de tweede wereldoorlog en de hereniging van Duitsland. Destalinisatie-teugels. Het orgaan van de communistische partij in Albanië, „Zeri i Popullit", heeft geschreven dat het stalinisme sterker wordt onder de Rus sische strijdkrachten. Het blad schreef dat de nieuwe Russische leiders gedwon gen zijn „de teugels te vieren" nu in het leger het verlangen naar de rehabilita tie van Stalin sterker wordt. Geïsoleerd. Op de hellingen van de berg Stoll, in het gebied van Sepik jn Austra lisch Nieuw-Guinea, is een tot dusver on bekende stam ontdekt, de stam telt ruim duizend leden. Audiëntie. De Libanese president Charles Helou is door Paus Paulus in particulie re audiëntie ontvangen. Aangenomen wordt, dat daarbij is gesproken over de oppositie in het Nabije Oosten tegen de verklaring van het Vaticaans concilie over joden. Dieven. Een gewezen minister van Land bouw en twee zakenlieden zijn in Ghana tot 21 en 24 jaar gevangenisstraf en geld boeten tot een bedrag van meer dan tien miljoen gulden veroordeeld wegens bet bestelen van de overheid. Verzachten. Vijf bisschoppen en drie Brit se lords hebben de Britse regering ver zocht de wetgeving ten aanzien van de homosexualiteit milder te maken. Het verzoek is vervat in een ingezonden stuk in de Times. Het is getekend door de bisschoppen van de Church of Eng land van Birmingham, Londen, Exeter, St. Albans en Bristol, door lord Brain, lord Devlin, een rechter, en lord Rob- bins.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3