f Modern bestuurspaleis nadert zijn voltooiing Achterstand in de Wijkermeer- polder door natte grond en kou Ml Grauw in plaats van groen m ÉÉfeïït LANGS SLUIZEN EN HAVENS IJmuider haven 25 jaar geleden WOENSDAG 12 MEI 1965 5 Jongeman pleegde in Velsen zedenmisdrijf Raadhuistoren geeft Velsen nieuw silhouet (Van een onzer verslaggevers) Door het verwijderen van de stellingen rond de slanke toren van Velsens stad huis in aanbouw, werd de gemeente tevens van een nieuw herkenningspunt voorzien, Vandaar dat het silhouet van Velsen, tot dusver bepaald door de schoor stenen van Hoogovens, verscheidene kerken, de luchtkokers van de tunnel, de vuurtoren en andere bekende objecten, thans weer met een ongemeen fraai bouwwerk is verrijkt dat, nu de omhulsels successievelijk kunnen worden weg genomen, bijna van dag tot dag nieuwe aspecten van zijn strakke vormen onthult. Wat deze toren betreft zijn reeds drie van de vier wijzerplaten aangebracht, met het optakelen aan de zuidzijde van de laatste moet tot juni of juli worden gewacht, wanneer alle zevenenveertig klokken van het door de burgerij te schenken carillon zullen zijn opgehangen. Ongeveer op gelijke hoogte wordt de cabine voor de beiaardier ingericht, die aldus een fraai en onbelemmerd uitzicht op de wijde omgeving kan genieten. De slanke toren is thans geheel van de steigers ontdaan. Overigens ziet het er naar uit dat de echte „bouwvakkers", zoals timmerlie den, metselaars en stucadoors het ge bouw binnenkort definitief zullen heb ben verlaten, om dan plaats te maken voor hen die zich voornamelijk met de finishing touch van het interieur gaan bezighouden. Zoals de stoffeerders voor bespanning en het leggen der tapijten en de elektriciens, die het ophangen van kronen en armaturen voor hun rekening moeten nemen. Er wordt in ieder geval naar gestreefd het gebouw in de loop van augustus voor de officiële opening gereed te hebben. De grote Burgerzaal zal dan ongetwijfeld als centrum voor deze plechtigheid zijn bestemd, een hal met een waarlijke al lure, welke in grote lijnen al geheel kan worden onderkend. Zo is het leggen van de kostbare marmeren vloer vrijwel reeds voltooid en de statige trap, die toegang geeft tot het ruime balkon, wacht nog slechts op het aluminium hek. Ook het balkon zal worden voor zien van een afsluiting, welke voorna melijk uit glas en aluminium bestaat. De wand achter de trap is nog open, welke ruimte echter blijft gereserveerd """iwHifi"# i De Burgerzaal in wording met trap en achterwand, waar de betimmering van palissanderhout nog moet worden aangebracht. Het is de bijna honderdjarige Wijker- meerpolder nog niet eerder voorgekomen, dat het zo laat is geworden met de werk zaamheden als dit jaar het geval is. Voor het overgrote deel ziet men daar nu nog grauwe akkers inplaats van het jonge groen waarmee deze polder in deze tijd van het jaar bedekt moet zijn. De natte grond maakt het op de mees te percelen bouwland onmogelijk om er met machines te komen. ■Op enige percelen was men gisteren, na twee dagen droog weer, begonnen met ten eg het land wat open te trekken, maar men had er misschien beter nog even af kunnen blijven, want er wordt veel verprutst. In de oude polder gaat 't nog wel, maar in de Buitenlande zal er zelfs volgende week nog niet aan het werk gegaan kunnen worden. Toch is het de hoogste tijd dat men gaat beginnen. Er zijn enige akkers met wintertarwe en die zien er dan redelijk uit, even als het heel vroeg gezaaide vlas. Maar vele landbouwers moeten nog vlas zaaien, want ze hebben gecontracteerd. Eind juli moet met het binnenhalen van de vlasoogst worden begonnen De meeste pootaardappelen staan in de Wijkermeerpolder nog in de poterbewaar plaats of in de kistjes. Men is nu druk bezig de poters maar over te gooien van het ene kistje in het andere, want de po ters mogen geen spruiten krijgen anders kunnen ze niet meer machinaal worden geplant. In normale gevallen worden de aardappelen eind maart of begin april ge plant. Op een enkele plaats zagen we gisteren een paar mensen op grote stuk ken bouwland de aardappelen weer, net als voorheen, met een schopje planten. Ook de bieten moeten nog worden ge zaaid. Meestal kon men na half mei be ginnen met uit te dunnen, nu moet men ze nog zaaien; dat gaat duizenden kilo's op een bunder schelen. Er zal waarschijnlijk nog veel gerst ge zaaid worden, als noodsprong, want gerst duurt lang en de opbrengst is gering. Het zal nog wel een verrassing worden wat er op de meeste percelen komt te staan. Men zal dit jaar de erwten missen die anders op contract voor de fabrieken De Velsense politie heeft dinsdagavond in Velsen-zuid een 18-jarige woonwagenbe woner aangehouden die ervan wordt ver dacht in zijn woonplaats zich schuldig te hebben gemaakt aan een zedenmisdrijf. worden geteeld. De fabrieken hebben dit jaar al heel weinig animo voor erwten op contract want ze zitten nog met grote overschotten van de vorige oogst (in blik). Door de zachte winter had deze blik- groente weinig aftrek, hoewel het nu wel weer gaat, de voorjaarsgroente is immers duur en men opent maar weer een blikje. Vorige week viel er maar liefst 80 mm. water, een hoeveelheid die men anders in een hele maand niet ziet vallen. Er kan nog wel wat gered worden, als de zomer maar meevalt. Men heeft warmte en voorlopig geen water meer nodig. De veehouders worden geconfronteerd met een minder vlotte gang van zaken. De koeien in het weiland vinden hier wel veel gras, maar door al die nattigheid vertrappen ze meer dan ze opeten. Boven dien is het veel te koud, zodat de melk- opbrengst terugloopt. Al met al: geen vlotte start voor de agrariërs. Maar wie weet, keert alles nog ten goede, zodat men over enige weken weer vergeten is hoe slecht alles zich liet aanzien. voor de betimmering van palissander hout, waarmee de Burgerzaal nog meer sfeer en allure zal worden verleend. Het grote ogenblik van de officiële ope ning komt aldus steeds meer naderbij en met het oog op de vakantietijd lijkt het ons niet onwaarschijnlijk dat de da tum hiervoor zal worden vastgesteld op begin september. Voor die tijd zullen er evenwel nog bergen werk moeten wor den verzet, zoals het overbrengen van het omvangrijke archief van het oude naar het nieuwe raadhuis. Maar als alle toe komstige bewoners van het gebouw een maal zullen zijn geïnstalleerd, dan be schikt Velsen ongetwijfeld over een riant, modern en stijlvol bestuurspaleis, dat zijn evenbeeld voorlopig ver in de om trek niet zal kunnen vinden. Kjjkje van een der galmgaten uit op de De Noostraat en het Noordzeekanaal. De grote tuin op de binnenplaats, waarvan de fraaie aanleg geheel door de eigen plantsoendienst is verzorgd. IN DE PERIODE september 1939 tot mei 1940 nam nog een groot aantal Nederlandse visserijvaartuigen aan de visserij op de Noordzee deel. Ons land was neutraal en de schepen waren van duidelijke kentekens voorzien maar des ondanks stonden de schepen met hun be manningen dagelijks bloot aan beschie tingen en voortdurend was er het gevaar om op een mijn te lopen. Enkele schepen gingen verloren en ook is het voorge komen dat zij werden opgebracht naar een Duitse haven. De Koninklijke Marine was in septem ber 1939 al begonnen met het vorderen van 16 IJmuidense stoomtrawlers en 3 Rotter damse motortrawlers, welke schepen met een gedeelte van de oorspronkelijke be manningen dienst hebben gedaan als mij nenveger. Op donderdag 9 mei vertrokken nog vier IJmuidense stoomtrawlers van IJmuiden ter visserij. Het waren de Christine IJM. 2, Haarlem IJM. 9, Gerberdina Johanna IJM. 38 en Clasina Luther IJM. 59. Nog geen etmaal later was het mis. De Duit- sers waren Nederland binnengevallen en ons land was in oorlog. Er waren op dat moment 24 stoomtrawlers van IJmuiden op de visserij of onderweg naar de vis gronden. Ze kregen order meteen een Brit se haven binnen te lopen, waar zij ook be houden zijn aangekomen. Van de bij de Koninklijke Marine in dienst zijnde stoomtrawlers bereikten de Maria R. Ommering IJM. 17, Amsterdam IJM. 58, Rotterdam IJM. 112, Bloemendaal IJM. 71 en En Avant IJM. 8 eveneens een Engelse haven alsmede de motortrawlers Claesje RO. 46 en Dirkje RO. 53. Kif marine stoom- en een motortrawler zagen geen kans te ontkomen en werden later krijgsbuit gemaakt door de Kriegsma- rine. Een kleine 30 stoomtrawlers waren eveneens achtergebleven in IJmuiden; ze ven hebben kans gezien veilig de andere kant van de Noordzee te bereiken. Vele vluchtelingen, die ten koste van al les naar Engeland wilden, waren naar IJmuiden getrokken om vandaar de zee over te steken. Dat is een aantal ook ge lukt want op 14 mei, toen er nog hard ge vochten werd, vertrokken 7 stoomtrawlers uit IJmuiden. Het waren: de Oostzee IJM. 147, schipper C. Aland; de Knikker IJM. 4, schipper K. Blok; de Maria IJM. 95, schipper H. van den Bosch; de Isabel IJM. 14, schipper Jac. Jam; de Amstel- stroom IJM. 91, schipper L. Stam; de Nep- tunus IJM. 87, schipper A. Blok; de Hom Rif IJM. 155, schipper G. Visser. Na de capitulatie verliet nog een kotter de haven van IJmuiden: namelijk op 15 mei. De Jonge Jochem HD. 8 onder schip per B. van Loossen. Dit vaartuig, oorspron kelijk de Gelabo UK. 18, was pas door K. Post in Den Helder aangekocht en be hoorde toen (1932 was het bouwjaar) tot de eerste kotters. Op de foto zien we het vaartuig in een Engelse haven, grijs ge schilderd en voorzien van het registratie nummer 219, zoals het vijf jaar lang da visserij heeft uitgeoefend, evenals een groot deel van de stoomtrawlers voor zo ver zij niet voor marinedienst werden ge» requireerd. - De Jonge Jochem overleefde de oorlog en kon ook gedurende een aantal jaren daarna aan de visserij deelnemen. Maar op een dag is het schip door een zware storm overvallen. Dit was begin oktober 1954, toen deze kotter evenals €e Hendri- ka UK. 174 niet van de visserij terugkeer de: ze zijn met de opvarenden ten onder gegaan. Arie van der Veer De „Jonge Jochem" in een Engelse haven. '"-4

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5