Op 2 juni gaat een half miljoen Nederlanders naar de stembus blijf jong, blijf fit: fiets! nnir0 tunnnn 1 i/ ii i n O r i vniiiT Bouwmeester naar Real Madrid? Mulligan en Bueno winnen toernooi in Rome Xerxes wint duel met Wageningen Graafmachine trok bij Leimuiden kabel stuk Koningin bij UVV'sters op landdag in Utrecht In 24 gemeenten verkiezingen voor de Rijnmondraad Nederlands „Zweeds" brood voor Zweedse premier WOENSDAG 12 MEI 1965 9 Nieuw wereldrecord van gewichtheffer Andrejev Actie in Amsterdam tegen te snel rijden Burgemeester van Brielle senator Oude fietsen zijn vaak niet veilig Koop op tijd zo'n soepel rijdende meer. nieuwe fiets Nederland tafeltennist tegen Indonesië Smerig Nü al meer dan 300 000 l enthousiaste VW-rijders in Nederland! Gestolen auto's terecht door tips van publiek MAASLAND ^BRIELLE^^ ^ZWARTEWAAÖ •RIDDERKERK ÏHELLEVOETSLUM betoog de lezer te vertellen waarom deze grofheid werd uitgehaald. Dergelijke bla den halen het peil van de Nederlandse journalistiek wél naar beneden". Het ALGEMEEN HANDELSBLAD con stateert dat de bewuste fotograaf een reeks spoedbesprekingen heeft veroorzaakt tussen ministers, demissionaire ministers, voorlichters en andere hoogwaardigheids bekleders. „Natuurlijk heeft de betrokken fotograaf inbreuk gemaakt op het privéleven van twee mensen, die misschien verliefd op elkaar zijn, en dat is hinderlijk voor beide betrokkenen. Maar het is nu eenmaal zo, dat elk lid van het koninklijk huis, niet alleen een particulier persoon, maar ook een instelling is, die voortdurend de aan dacht van het publiek heeft. En die pu blieke aandacht is de oorzaak van een an der instituut, dat zich langzamerhand ook in Nederland heeft gevestigd: de papa razzi, hardnekkige fotografen met telelen zen, die geen ander doel hebben dan het publiek op zijn wenken te bedienen om daarvoor het dikwijls niet geringe honora rium te ontvangen. Het publiek hoeft zich daarover geen illusies te maken: dat ho norarium betaalt het tenslotte zélf, en het doet dat niet om daarna beschaamd over de brutaliteit van de fototgraaf de ogen neer te slaan". Verkering De NIEUWE APELDOORNSE COU RANT constateert dat prinses Beatrix ver kering heeft. „De periode van nadere kennismaking dient niet verstoord te worden door nieuws gierige, op sensatie beluste buitenstaan ders. En nog veel minder door telelens spionnen". Buurman DEVENTER DAGBLAD herin nert aan een bijeenkomst van journalisten nu al 15 jaar geleden, waarop de particu liere secretaris van de koningin de Ne derlandse pers bezwoer om de prinsessen, wanneer zij tot oudere meisjes zouden op groeien, toch zich zelf te laten zijn. Maar: „Beatrix, misschien toch weer te argeloos, is het slachtoffer geworden van een foto grafische sensatiejacht, die door de mo derne apparatuur van telelenzen en derge- Frans Bouwmeester van Feijenoord gaat twee proefwedstrijden voor Real Madrid spelen, zo vernemen we uit betrouwba re bron. Hij komt in aanmerking als ver vanger van Puskas. Zijn clubgenoot Pummy Bergholtz is be naderd door Standaard Luik. Hij zal voor deze Belgische vereniging een proefwed- strijd spelen. Ditzelfde geldt voor Van Gastel van NAC, die ook in Luxemburg al een helft met de Luikse ploeg heeft meegespeeld en toen een goede indruk heeft gemaakt. De NAC-achterspeler Van Gorp is be naderd door Feijenoord, spil Mul, even eens van NAC, is in onderhandeling met Holland Sport. Voor NAC zijn er dus geduchte ader latingen op komst. Tijdens een vergade ring van de supportersvereniging van deze gedegradeerde eredivisieclub heeft NAC- secretaris Speekenbrink ook de laatste strohalm voor de teleurgestelde Bredanaars doorgesneden; hij deelde mee, dat er geen kans op is, dat men in Nederland tot een constellatie van drie divisies van twintig clubs zal komen. Bij de KNVB acht men een aantal van 38 wedstrijden voor semiprofclubs niet haalbaar. De Braziliaanse Wimbledon-kampioene Maria Esther Bueno heeft voor de derde maal de Italiaanse tennistitel in het da mes-enkelspel op haar naam gebracht. Zij heeft eerder gewonnen in 1958 en la ter in 1961. Het herenenkelspel leverde een verras sende zege op voor Martin Mulligan, die de Spanjaard Manuel Santana in vier sets versloeg (1-6 6-4 6-3 6-1). Maria Bueno versloeg de als tweede geplaatste Ameri kaanse tennisster Nancy Richey met 6-1 1-6 6-3. Het herendubbel eindigde zonder win naar. De Brazilianen Barnes en Thomas Koch en de Australiërs John Newcombe en Tony Roche speelden gelijk met 6-1 4-6 6-2 10-12 en 3-3. De wedstrijd werd toen afgebroken vanwege de duisternis, en kan niet worden uitgespeeld wegens ver trek van de Brazilianen naar Milaan, waar zij een Davis Cup-match tegen Ita lië moeten spelen. De koningin heeft een gedeelte bijge woond van de landdag, die de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers ter ge legenheid van haar 20-jarig bestaan in Utrecht hield. Rechts naast de vorstin de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Het Rotterdamse Xerxes heeft zich dins dagavond te Utrecht geplaatst voor de promotiecompetitie voor een plaats in de eerste divisie door de beslissingswedstrijd tegen Wageningen met 2-1 te winnen. Aan deze competitie nemen verder deel DFC, AGOVV en Helmondia'55. Er werden ook verschillende vriend schappelijke wedstrijden gespeeld. Na twee nederlagen op Nederlandse bo dem behaalde het elftal van Leeds United dinsdagavond te Eindhoven voor 7500 toe schouwers een verdienstelijk gelijkspel (1-1) tegen de ere-divisieclub PSV. G.V.A.V. speelde goed in een lichtwed- strijd tegen de Engelse eerste divisieclub Leicester City. De 4500 toeschouwers za gen de Groningers in de laatste seconden gelijkmaken, nadat Leicester voor rust een 1-0 voorsprong had genomen. De Haagse eredivisieclub ADO won met 5-1 van Norwich City. Bij de rust stonden de Hagenaars al met 2-1 voor. De Engel se tweede divisieclub die zaterdag d« eerste wedstrijd in Nederland tegen Tel star met 4-3 had gewonnen stelde met uitzondering van de eerste twintig minu ten teleur. drecht PIERS H/L MIJNSHEERENLAND I628Q5IV.PËLT De Rijnmondraad krijgt de bevoegdheid richtlijnen te geven om te komen tot een bundeling van de belangen van de 24 ge meenten ten opzichte van de Rotterdamse havenexpansie en de daarmee gepaard gaande ruimtelijke ontwikkeling, om het Rijnmondgebied tot een economische en sociale eenheid te maken. De Rijnmondraad kan richtlijnen vast stellen voor de aanleg van de havens, de vestiging van industrieën, de woningbouw, de openluchtrecreatie, de aanleg en verbe tering van land- en waterwegen, de oever verbindingen, het personen- en goederen vervoer en voor de bestrijding van lucht en waterverontreiniging. Ook kan de Rijnmondraad bepaalde aan wijzingen geven aan afzonderlijke gemeen ten. Die aanwijzingen moeten dan echter tevoren door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn goedgekèurd. De raad kan ook streekplannen vaststellen of wijzi gen. De 24 tot het Rijnmonddistrict beho rende gemeenten kunnen de raad bepaal de gemeentelijke bevoegdheden laten uit oefenen. DIE GEMEENTEN ZIJN: Abbenbroek (800 inwoners op l-l-'65), Barendrecht (10408), Brielle (5706), Capelle aan de IJssel (16299), Geervliet (1372), Heen- vliet (1422), Hekelingen (1150), Hellevoet- sluis (8065), Krimpen aan de IJsel (12453), Maassluis (16240), Oostvoorne (5372). Ou denhoorn (971), Portugaal (10603), Rhoon (5547), Ridderkerk (32293), Rockanje (3687), Rotterdam (731.564), Rozenburg (6068), Schiedam (81.956), Spijkenisse (13.645), Vierpolders (1025), Vlaardingen (72.905), Zuidland (2526) en Zwartewaal (701). Totaal zal Rijnmond dus meer dan een miljoen inwoners tellen. Op 1 januari van dit jaar was het totale aantal van de 24 gemeenten 1.042.788. Een novum in de Nederlandse Staats inrichting is de instelling van het openbaar lichaam Rijnmond, dat 24 gemeenten in het gebied om en bij de Nieuwe Waterweg omvat. De kiesge rechtigde inwoners van de 24 gemeen ten kiezen over drie weken de Rijn mondraad, het bestuurscollege van het nieuwe district. DE VERKIEZINGEN op 2 juni kunnen worden gezien als een politieke graadme ter als men de uitslag kan vergelijken met die van vorige algemene verkie zingen. Bij de verkiezingen voor de Tweede Ka mer in 1963 werden in de 24 gemeenten, die nu het Rijnmonddistrict vormen, 565.856 geldige stemmen uitgebracht, waarvan 245.683 (43.42 percent) op de Par tij van de Arbeid; 100.122 (17.69 percent) op A.R. en C.H.U.; 81400 (14.39 percent) op de K.V.P.62.280 (11.01 percent) op de V.V.D.; 25963 (4.59 percent) op de P.S.P.; 19510 (3.45 percent) op de C.P.N.; 16.302 (2.88 percent) op de S.G.P.; 5230 (0.92 per cent) op de Boerenpartij en 3245 (0.57 per cent) op het Geref. Politiek Verbond. De overige lijsten (Liberale Staatspartij. Chr. Nat. Volkspartij, Partij Economisch Ap pèl, Nieuw-Democratische Partij en Libe rale Unie) behaalden toen met 6121 stem men 1.08 percent. HET WETSONTWERP tot instelling van Rijnmond in juli 1962 ingediend werd Ook werd een cheque van 50.000 Zweed se kronen aan premier Erlander overhan digd. Dit bedrag zal ten goede komen aan het Zweedse Rode Kruis. Het telefoonverkeer tussen Amsterdam en Den Haag is gistermiddag ruim 2 uren gestagneerd geweest doordat een graaf machine bij Leimuiden een kabel stuktrok. P.T.T. moest het telefoonverkeer tussen de beide steden langs een omweg via an dere kabels leiden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse poli tie zal met ingang van 15 mei tot en met 30 juni streng optreden tegen overtreders van de maximum snelheidsbepalingen. Niet alleen automobilisten, maar ook brom fietsberijders zullen aan de controle wor den onderworpen. De controle geschiedt met radarapparatuur, maar ook met geijkte snelheidsmeters die in de patrouilleauto's van de politie zijn gemonteerd. Voorts zul len deze meters worden geplaatst in en kele auto's, die niet als politiewagens te herkennen zijn. In het eerste kwartaal van dit jaar werden in Amsterdam 3421 pro- cessen-verbaal wegens overtreding van de snelheidsbepalingen opgemaakt. De koningin heeft gisteren in Utrecht een gedeelte bijgewoond van de landdag van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers, die haar vierde lustrum vierde. De presidente van de 8000 medewerk sters tellende unie, mevrouw A. Huygens- Bruynzeel, zei in een toespraak, dat de UVV'sters alleen maar goede vrijwillig sters willen zijn en nooit „amateur-maat schappelijke werksters". Hoe meer sociale wetten er komen, hoe meer vrijwillige zorg nodig is, aldus de presidente. Over heidszorg en vrijwillig werk vullen elkaar aan, zeker nu in de moderne welvaarts staat de behoefte aan persoonlijke zorg en toegewijd contact van mens tot mens steeds groter wordt. Mej. dr. W. A. Lub, die twaalf jaar lang secretaresse van de U.V.V. is geweest, kreeg bij haar afscheid vele dankwoorden en cadeaus. Tot lid van de Eerste Kamer is be- .noemd de heer H. van Es, burgemeester van Brielle. De heer Van Es, die tot voor kort wethouder van Dordrecht was, heeft zijn benoeming aanvaard. Hij zal deel uit maken van de P.v.d.A.-fractie in de se naat. Advertentie lijke is mogelijk gemaakt, maar die zich in wezen niet onderscheidt van het meest ordinaire voyeurschap." Onderwereld gedrag DE FRIESE KOERIER zegt van de fo tograaf: „Hij heeft zijn negatieven ontwikkeld en is handenwrijvend aan het leuren gesla gen bij die dagbladen en tijdschriften in binnen- en buitenland, wier voorliefde voor indiscretie en afkeer van kiesheid hem vette winst beloofde. Dit onderwereldge drag berooft de prinses van de rust en de vrijheid, waarzonder geen mens in een dergelijke fase van jzijn leven met zichzelf en met de ander tot klaarheid kan komen". Het blad meent dat 't volk de koninklij ke familie tenminste die mate van per soonlijke vrijheid moet garanderen, die het voor zichzelf opeist en die het bij allerlei gelegenheden met tranen in de stem als zijn kostelijkste bezit belijdt. Tot die vrijheid behoort het recht op alleenzijn op afzondering, op intimiteit". Nou, en? Maar de LEEUWARDER COURANT vraagt: Nou, en? c Nou, en? „Wanneer deze foto's nu eens zonder meer waren afgedrukt in een paar bladen, die daar enkele duizenden guldens voor over hadden, wat zou dan het gevolg zijn geweest? Er zou zijn gezegd dat de prins blijkbaar een romance heeft met de heer Von Amsberg en daar zou het dan voor lopig bij zijn gebleven." En het blad zegt dat men er nu wel verontwaardigd over kan doen, dat de prin ses geen rust is gelaten, maar dat in die situatie alle koninklijke familieleden sinds jaar en dag en overal leven. „Over zo'n foto kan men lachend nog de schouders ophalen, maar het koninklijk communiqué heeft opgewekt heel zwaar aan het geval te tillen". Nog even terug naar de landelijke pers. TROUW vindt dat het vanzelf spreekt dat de jacht op nieuws geopend, is. „Maar moet het hierbij nu zo zijn, dat alle normen moeten worden doorbroken? Behoeft het er niet toe te doen hoe men het bericht, de foto gekregen heeft? Mag en moet men daarvoor ieder middel te baat nemen?" Tijdens de Russische kampioenschappen gewichtheffen in Eriwan heeft Viktor An drejev zijn eigen wereldrecord tweehandig drukken in de zwaargewichtklasse met een halve kilogram verbeterd. Hij bracht 198,5 kg omhoog en overtrof hiermee zijn prestatie van enkele weken geleden, toen hij 198 kg drukte en daarmee het wereld record van zijn landgenoot Yuri Vlassov overnam. Op dinsdagavond 18 mei, wordt in de sportzaal van de Haagse academie voor lichamelijke opvoeding in Den Haag een interland-tafeltenniswedstrijd gespeeld tussen de dames- en herenploegen van Ne derland en Indonesië. De Nederlandse da- mesploeg bestaat uit Ria Bogmans, Ur sula Stulemeijer en Anne-Marie Wijnants. Frans Schoofs, Gerard Bakker en Carel Deken vormen het Nederlandse heren team. De foto's, die John de Rooy gemaakt heeft van prinses Beatrix en een „lage adellijke Duitser", zoals de Friese Koe rier de 38-jarige Bonn-diplomaat Claus von Amsberg heeft genoemd, hebben stormen ontketend. Tal van kranten spraken van „gluren" en noemden de fotograaf een „voyeur". In het PAROOL vertelt Aad van der Mijn over zijn ervaringen bij een bezoek aan Lage Vuursche en de plek waar de foto werd gemaakt. „De witte Porsche van John de Rooy, de laatste weken veelal gevolgd door een Volkswagen met één of meer verslagge vers werd een vertrouwde verschijning in het dorp. De jagers op nieuws, die eerst opvielen tussen de dorpelingen en de al tijd aanwezige dames met wandelstokken werden tenslotte vertrouwde bezoekers." Van der Mijn zegt dat boer Kees Meer- veld kroongetuige in de reportagerel is. Hij woont al 65 jaar op hooguit honderd meter afstand van de plek waar de onthullende plaat werd geschoten. Meerveld heeft al vaak fotografen op de zandweg achter Drakesteyn in actie gezien. Hij zegt, „Die met die witte race auto heb ik een paar dagen achter elkaar hier in het bos bezig gezien. Maar er wa ren al andere fotografen eerder aan de gang. Zij gingen op het dak van hun auto staan. Met lange telelenzen probeerden ze dan iets te maken". Hij, op zijn boerenklompen, had al die moeite niet hoeven doen om de twee op de plaat te krijgen. „Ik ben ze al een paar keer tegengekomen" zegt hij. „Op de zandweg bij het huis van de jonkheer. Er was nog een dametje bij, zeker als oppas. Hij was nogal een grootachtig iemand, nogal oudachtig". En dan (meteen alle woordvoerders tegensprekend die op toch niet haarscherpe foto's van John direct al weer een jongeman-met-sympathieke trekken zagen): „Als ik een meid was zou ik hem niet moeten!" De krant, die het felst tegen de door het ochtendblad DE TELEGRAAF en daarvoor door HET NIEUWS VAN DE DAG gepubliceerde foto te keer ging, was het ALGEMEEN DAGBLAD. „Wij achten de handelwijze van deze fo tograaf slechts te karakteriseren met één woord: smerig. De karakteristiek, van toepassing op hen die vervolgens deze foto's publiceerden ligt in hetzelfde vlak. Het Nieuws van de Dag dat gisterj^tcnd één der foto's opnam, had daarbij nog de treurige moed in een lang maar daarom niet minder farizeïsch Een beeld uit de wedstrijd Xerxes- Wageningen (2-1). Xerxes-doelman Van Dijk slaat een Wageningse aanval af. Op 2 juni zullen in het gebied van de Nieuwe Waterweg de kiesgerechtigde Inwoners van 24 gemeenten naar de stembus gaan om 81 leden te kiezen voor de Rijnmondraad, het college dat het openbaar lichaam Rijnmond zal gaan besturen. Dit bovengemeentelijk lichaam is een novum in de Nederlandse staats inrichting, waarin voor het eerst het „district" zijn intrede doet. Het bestuur van dit district zal naar opbouw te vergelijken zijn met dat van een gemeente: een Rijnmondraad (gemeenteraad), een dagelijks bestuur (college van B. en W.) en een door de Kroon te benoemen voorzitter (burgemeester). op 25 februari 1964 door de Tweede Kamer aangenomen, nadat een aantal detailpun ten door amendering was gewijzigd. Het belangrijkste amendement was dat van de heer Elfferich (A.R.), waardoor de 81 le den van de Rijnmondraad rechtstreeks zullen worden gekozen in plaats van twee derde rechtstreeks en één-derde door de gemeenteraden van de 24 betrokken ge meenten, zoals in het wetsontwerp was voorgesteld. Advertentie AMSTERDAM - De Amsterdamse politie deed een maand geleden een beroep op de Amsterdamse kranten om in de hoofd stad gestolen auto's, motoren en scooters met mode, kleur en nummer in de krant te signaleren in de hoop op deze wijze van het publiek tips te krijgen. Het resul taat is dat van de sindsdien gestolen 39 motorvoertuigen (23 auto's, 9 scooers en 7 motoren) dat is 18 percent, dankzij tips van het publiek zijn teruggevonden. De po litie overweegt de tipgevers behalve een bedankje, ook een boekenbon of iets der gelijks te geven. qNAAIOWUK HOLLAND Een delegatie van vijfentwintig Neder landse bakkers en broodverkopers, die op het ogenblik Zweden bezoekt, heeft aan premier Tage Erlander een in Nederland gebakken „Zweeds brood" overhandigd, ter herinnering aan de Zweedse voedsel hulp aan Nederland in 1945. Het brood was versierd met linten in de Zweedse en Nederlandse kleuren. CAPELLE D.IJSSEL IJSSEL oBUKCL 15 km NIEIIWERKERK o

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9