Ir. Wiesenthal weer in ons land VAST TAPIJT O Willy Hagenbeek overleden FABLO u Conflicten in Internationaal Olympisch Comité li ÏIT! Op ereveld bij Londen rusten thans 253 Nederlanders Europese parlement geeft zichzelf meer bevoegdheid Vijf treinen per uur tussen Haarlem en Amsterdam Bormann en Mengele verblijven in Zuid-Amerika en veranderen steeds van naam en adres9f „Vrije boeren" contra Landbouwschap J. D. Backer nieuwe directeur A.N.W.B. O i nj ver.eoel.de: zecpjTR.»kende: Secretaris-generaal is ontslagen zegt president A. Brundage Prins Bernhard bij openings plechtigheid Verschil in salariëring van gedeputeerden Nieuw spoorboekje weer een jaar geldig UZ GGGRRR DONDERDAG 13 MEI 1965 11 PRIMA HAARGAREN BOUCLé TAPIJT Div. kleuren, 130 cm br. 30.55 Gefigureerd BOUCLé TAPIJT 130 cm br. p. m. 36.50 HAARBOUCLé TAPIJT DIV. KLEUREN 100 cm breed19.75 380 cm breed79.60 PRIMA WOL MOQUETTE TAPIJT 100cmbr. - p. m 37.60 - 49.65 SPECIAAL SLAAPKAMER TAPIJT 100 cm br. p. m. 9.95 WOLFRISé TAPIJT 100 cm br. p. m. 28.50 380 cm br. p. m. 110.00 Kruisstraat 11 Haarlem - Tel. 11491 Nederlandse bestolen in Zuid-Frankrijk WAT EIELM FV^Sd-O 5H RT \ZCfOfZ.. ELETN MAM DO£T. Generaal Eekhout in Washington overleden Vereniging opgericht voor Sportgeneeskunde FORTEST ■,<1 -- Kerkelijk nieuws a (Van onze correspondent) AMSTERDAM Ir. Simon Wiesenthal, die er zijn levenswerk van heeft gemaakt nazi-misdadigers op te sporen en voor het gerecht te brengen, is gisteren op uitno diging van de Algemene Studentenvereni ging Amsterdam met zijn dochter op Schip hol gearriveerd. De heer Wiesenthal zal hedenavond voor de ASVA in Kriterion een lezing houden. Bij zijn aankomst op Schip hol zei hij, binnen enkele weken het onder zoek naar de beruchte Wannsee-conferentie van 1942 te zullen afsluiten, waarbij hij de namen van de dertig deelnemers, die toen besloten tot de algehele vernietiging van het Jodendom, bekend zal maken. Hij hoopt in de bijna vijf jaar, dat de vroegere oorlogsmisdadigers althans in de Duitse Bondsrepubliek nog te vervolgen zijn, nog een paar duizend ex-nazi's bij de justitie aan te brengen. Sinds enige tijd is zijn bureau in Wenen bezig met het na speuren van zeker 300 oorlogsmisdaden, waar soms groepen van nazi's bij betrok ken waren. Over Martin Bormann zei ir. Wiesenthal dat hij zeker wist dat deze nog in leven was. „Ik weet een aantal achternamen, waaronder hij leeft in Zuid-Amerika" zei hi. „Hij verandert om de paar weken van woonplaats". Ook Mengele, die bekend staat om zijn medische proeven op gevan genen, verblijft volgens hem in Latijns Amerika. „Zes weken geleden wist ik zelfs Advertentie Op 82-jarige leeftijd is in Duitsland over leden Willy Hagenbeek, de nestor van de Europese dierentemmers. Hij reisde de laatste jaren nog met een eigen circus, hoewel hij de leiding daarover aan een an der had toevertrouwd. Nog tot voor kort trad hij op met een gemengd berennum mer. Willy Hagenbeek was gehuwd met een Zandvoortse. Zijn stiefzoon is Eric Klant, eigenaar van hét dierenpark in Val kenburg en directeur van de Internationale Temmersschool aldaar. Willy Hagenbeek werd in 1884 geboren als zoon van Wilhelm Hagenbeek (1850- 1910), een der eersten die de z.g. tamme dressuur" vertoonde. Hij liet zijn dieren in de piste niet meer in een dressuurwagen werken, maar in de open kooi, zoals nu heel gewoon is. Hij stamde uit het huis van Gottfried Claus Hagenbeek (1810-1887) die van zijn kleine vishandel in Hamburg een internationale dierenhandel maakte en die later ook met dierententoonstellingen door de gehele wereld trok. Diens broer was de stichter van het beroemde dieren park in Stellingen, waaruit het circus Carl Hagenbeek weer is voortgekomen, dat vroeger om het jaar ook in ons land reisde, maar dat toch niets te maken heeft met Willy Hagenbeek, omdat deze zijn eigen weg is gegaan. TOULON (AFP) Half gekleed kwam de 26-jarige Amsterdamse secretaresse mejuffrouw E. Brands woensdag het hoofd bureau van politie van Toulon binnen stormen. Mejuffrouw Brandy die was gaan zonnebaden op het strand bij Toulon, had haar koffer achterop haar sportwagen la ten zitten. Toen zij bij haar wagen terug kwam, was de koffer, waarin al haar va kantiegeld, haar garderobe en diverse waardevolle sieraden zaten, verdwenen. zijn adres" zei ir. Wiesenthal. „De kans dat deze mensen ooit worden uitgeleverd moet gering worden geacht" aldus ir. Wie senthal. Zuid-Amerika levert nooit iemand uit. Het is een continent, dat bestaat uit landen, waar revoluties schering en ihslag zijn. In die landen is het asielrecht heilig. Er komen nog andere redenen bij. In Chili verjaart moord na 10 jaar en dus. levert dit land thans geen oorlogsmisdadiger meer uit voor moorden, die 20 jaar geleden zijn gepleegd. Ook zijn er landen, zoals Bra zilië, die geen mens kunnen deporteren die zich in het land heeft gevestigd en daar een kind heeft". Hedenavond zal ir. Wiesenthal in het Kriteriontheater te Amsterdam de eerste hervertoning bijwonen van de film „Het Dagboek van Anne Frank". De opbrengst van de avond wordt afgestaan aan het bu reau dat door ir. Wiesenthal wordt geleid voor de opsporing der oorlogsmisdadigers. Hij zal vóór de film begint een uiteenzet ting van zijn werk geven. (Van onze correspondent) DEN HAAG „Het Landbouwschap heeft met het in beslag nemen en ontrui men van de drie boerenbedrijven in Hol- landsche veld niet alleen een onvoorstel bare domheid begaan doch zich vooral schuldig gemaakt aan misbruik van recht". Dat zei mr. L. van Heyningen voor de Haagse rechtbank in een zaak van drie „vrije boeren" contra het Landbouw schap. Mr. Van Heyningen ontkende niet dat het Landbouwschap een vordering op de drie boeren had, maar bestreed dat het Land bouwschap „een dergelijke bloedige weg" had mogen bewandelen om zijn vordering te innen. Hij vroeg de rechtbank het Landbouw schap op te dragen de executie ongedaan te maken of anders volledige schadever goeding te betalen aan de gedupeerden. Namens het Landbouwschap betoogde mr. B. ter Kuile dat de wet aan de cre diteur-executeur de vrijheid laat zich van bepaalde middelen te bedienen om verhaal te krijgen. Het Landbouwschap behoeft zich niet te schamen, aldus pleiter, want de onwillige boeren hebben het op deze weg gedwongen door alle andere middelen tot het innen van de heffingen te doen mislukken. Alle executoire verkopingen van roerend goed werden een fiasco, om dat de vrije boeren met autobussen vol werden aangevoerd. In hun aanwezigheid durfde niemand serieus te bieden. Inplaats daarvan werden de goederen telkens door iemand voor een paar dubbeltjes gekocht en voor dezelfde prijs weer teruggegeven aan de eigenaar. Er bleef het Landbouw schap dus niets anders over dan beslag te leggen op het onroerend goed. De rechtbank zal 22 juni vonnis wijzen. Het bestuur van de A.N.W.B. heeft tot directeur algemene zaken benoemd de heer J. D. Backer. De heer Backer was tot voor kort in militaire dienst. Als lui tenant-kolonel commandeerde hij een in de Duitse Bondsrepubliek gelegerd Neder lands verkenningsbataljon. Daarvóór was hij verbonden aan het hoofdkwartier van de Generale Staf in Den Haag, waar hij hoofd was van het bureau Voorlichting, Vorming en Psychologische Oorlogvoering. Voorts was hij leraar aan de Hogere Krijgsschool. Hij is ook adjudant geweest van de staatssecretaris en later van de minister van Defensie. Advertentie PO PU I N - KATOEN WlTE.N MODIEUZE. ctfftEREK) w Avery Brundage, de president van het Internationaal Olympisch Comité, heeft bevestigd dat de secretaris-generaal van het IOC, de Zwitser. Eric Jonas, is ont slagen. „Ik heb geen ander commentaar dan de mededeling, dat de heer Jonas niet langer is verbonden aan het IOC", was de reac tie van Brundage op de hem gestelde vra gen over de kwestie-Jonas. „In opdracht van het bestuur van het IOC is de vorige maand het dienstverband van de heer Jo nas met het Olympisch Comité verbroken Hij is niet langer in dienst van het IOC en is hiervan op de hoogte gesteld door de penningmeester van het comité, Mark Hadier te Bern, en door mijzelf. „Het IOC heeft de heer Jonas de gelegenheid geboden ontslag te nemen maar dit heeft hij niet gedaan." Eric Jonas heeft naar aanleiding van deze verklaring van Brundage in Lausanne gereageerd met de mededeling dat hem nimmer ontslag is aangezegd en dat hij nog steeds in dienst is van het IOC. Reeds lange tijd bestaan er persoonlij ke meningsverschiilen tussen Brundage en Jonas. Zwitserse kranten beschuldigen Brundage ervan dat hij het aftreden van Jonas heeft willen forceren. Het blad „Bliek" zegt in een kop over zeven ko lom: „Jonas tart de halfgod van het IOC". De verschillen tussen de twee mannen deden zich de eerste keer voor tijdens de spelen in Tokio, maar zij bleven geheim. De vorige maand heeft Brundage een Gisteravond is in Washington op 47-jarig leeftijd overleden brigadegeneraal W. D. H. Eekhout. Sinds vorig jaar oktober ver vulde hij de functie van plaatsvervangend directeur van het planbureau ten behoeve van het militair comité van de NAVO te Washington. Het is de bedoeling zijn stof felijk overschot naar Nederland over te brengen. Generaal Eekhout is vooral bekend ge worden doordat hij commandant van het Nederlandse V.N.-detachement op Korea is geweest. In Amsterdam is een dezer dagen de Vereniging voor Sportgeneeskunde opge richt. Deze vereniging zal zich bezighou den met wetenschappelijke voordrachten, het organiseren van cursussen en het on derwijs en de research op het gebied der sportgeneeskunde. Enige tientallen artsen zijn reeds lid geworden van de vereni ging. Advertentie Diepvriezers als de pool met 6 vrieswanden I Koelkasten met enorm vriesvak op kastbreedte. vorstelijke Fortest produktenl Top Service! Overal! Altijd. Thans hebben 253 Nederlanders, militai ren en zeevarenden van de koopvaardij in de oorlogsdagen, hun definitieve rust plaats gekregen op het nieuwe Nederland se ereveld op de begraafplaats Mill Hill ten noorden van Londen. Tevens staan in steen gebeiteld naast het monument dat dit ereveld markeert de namen van de 180 andere Nederlanders, die op andere begraafplaatsen in Engeland begraven zijn tezamen met de Engelse bemanning van het vliegtuig waarin zij sneuvelden en met wie de Oorlogsgravenstichting hen uit piëteitsredenen tezamen wilde laten of omdat zij om andere redenen niet herbe graven kunnen worden. De opening van het ereveld gistermid dag was een aangrijpende plechtigheid. Prins Bernhard was aanwezig en met hem de Hertog van Gloucester in zijn functie van voorzitter van de Britse Oor- logsgravencommissie, de Nederlandse mi nisters P. J. S. de Jong en J. G. Suur- hoff. Bestuursleden van de Oorlogsgraven stichting, de oud-bevelhebber der Neder landse strijdkrachten generaal mr. Kruis, de Britse admiraal Sir Guy Grantham, en oud-ambassadeurs in Nederland, o.m. Sir Neville Bland. Vijfhonderd nabestaanden van de gesneu velden waren door de Oorlogsgravenstich ting in staat gesteld de plechtigheid bij te wonen. Voor velen van hen was dit de eerste keer dat zij het graf van hun echt genoot of zoon konden bezoeken. De Marinierskapel uit Rotterdam was eveneens overgekomen voor de plechtig heid, alsmede deputaties van de Marine, de Landmacht en de Luchtmacht en de koopvaardij. Bij de ingang van het ere veld stonden twee marechaussees in cere monieel tenue. Dr. J. H. van Roijen, de Nederlandse ambassadeur in Londen, en mevrouw H. G. van Anrooy-De Kempenaer, voorzitster van het bestuur van de Ooorlogsgraven- stichting, hielden toespraken. Hoofdlegeraalmoezenier P. G. M. Schoo- nebeek hield een korte predikatie, waarna legerpredikant ds. P. Swagerman voor ging in gebed. Daarna legde prins Bern hard mede namens de koningin een krans aan de voet van het monument „De val lende krijger" van de beeldhouwer Cor van Kralingen uit Rhoon. Met een vlaggenceremonieel en het spe len van het Britse en Nederlandse volks lied werd de plechtigheid besloten. Het Europese parlement heeft gisteren grotere bevoegdheden opgeëist dan de E.E.G.-commissie voor de Europese parle mentariërs heeft voorzien in haar voorstel len voor Europese parlementaire controle op de komende eigen inkomsten van de gemeenschap. Het parlement heeft met 76 stemmen bij 10 onthoudingen (de Gaullis ten) zijn goedkeuring gehecht aan voor stellen van de E.E.G.-commissie aan de Europese ministerraad, om de zes E.E.G.- ianden na 1 juli 1967 hun invoerrechten op landbouw- en industrieprodukten te laten afstaan aan de gemeenschap en om dan Europese parlementaire begrotingscontrole in te stellen, aangezien de nationale par lementaire controle op de besteding van die gelden zal verdwijnen. Een gemeenschappelijk amendement van de drie grote Europese politieke fracties (christen-democraten, socialisten en libera len) heeft echter een zwaardere Europese parlementaire zeggenschap in deze voor stellen gebracht, dan door de commissie werd voorzien. De door het parlement ge amendeerde ontwerpen moeten nog door de Europese ministerraad worden goedge keurd en vervolgens door de zes nationale parlementen geratificeerd. In het compromis van de Europese po litieke fracties hebben Nederlandse socia listen en liberalen hun aanvankelijke eis, dat het Europese parlement in ieder geval duidelijk het laatste woord moet kunnen spreken bij de goedkeuring van de Euro pese begrotingen op grond van de onafhan kelijke inkomsten, gedeeltelijk moeten la ten vallen. De Nederlandse K.V.P.-afgevaardigde mr P. A. Blaisse, die een groot aandeel heeft gehad in het tot stand komen van het compromis, verklaarde dat het parlement In Mill Hill bij Londen hebben 253 tij dens de oorlog in Engeland gevallen Nederlanders hun laatste rustplaats gevonden op een Nederlands ereveld, dat gisteren in tegenwoordigheid van prins Bernhard werd opengesteld. het laatste woord zal kunnen spreken, vol gens dit ohtwerp, dat wil zeggen de Euro pese begroting afkeuren, als de Europese ministerraad zich niet houdt aan de be grotingsadviezen van het Europese parle ment èn de opvattingen van de E.E.G.- commissie ten aanzien van die adviezen. Hoort de ministerraad evenwel de E.E.G.- commissie en wijkt deze commissie af van de adviezen van het Europese parlement, dan zal het parlement alleen zijn reeds bestaande bevoegdheid kunnen gebruiken en de E.E.G.-commissie eventueel tot af treden dwingen door een motie van af keuring. Eric Jonas bliksembezoek gebracht aan het hoofd kwartier van het IOC in Lausanne. De Gazette de Lausanne schrijft dat Brundage Jonas' toen hoorbaar voor jour nalisten toevoegde: „Om u een gunst te doen zal ik uw ontslag aanvaarden". Jo nas reageerde niet en Brundage ging naar Chicago terug, terwijl Jonas de zaken van het IOC volledig bleef behandelen. „Waarom blijft bij de vaststelling van de jaarwedden van leden van Gedeputeer de Staten het onderscheid tussen Noord en Zuid-Holland met de rest van riet land gehandhaafd?" Dit vroeg de heer Stassen (P.v.d.A.) in de Provinciale Staten van Utrecht bij de behandeling van een brief van de minister van Binnenlandse Zaken over de verhoging van de jaarwedden van Gedeputeerden van 25.000 tot 28.750. Voor de provincies Noord- en Zuidholland wil de minister met ingang van 1 januari 1965 de jaarwedden van Gedeputeerden verhogen tot 32.500. De heer Stassen zei dat er geen objectieve normen bestaan om dit onderscheid nog langer te handha ven. Zijn pleidooi voor gelijkheid werd on dersteund door de protestants-christelijke, de K.V.P.- en de-V-V.D.-fracties. De voorzitter van de staten zal deze be zwaren aan de minister overbrengen. Ook zal hij de minister laten weten, dat een ruime meerderheid van de Utrechtse Sta ten een koppeling wenst van de jaarwed den van de Gedeputeerden aan vergelijk baar ambtelijke salarissen, bijvoorbeeld van leden van de Raad van State of com missarissen der koningin. Het nieuwe spoorboekje met de dienst regeling der N.S. is verschenen. Die dienstregeling gaat in op zondag 30 mei en eindigt op 21 mei 1966. Zij omvat verbeteringen van het reizigersvervoer voor forensen, zakenlieden, weekeind- reizigers en vakantiegangers. Er komen meer treinen en drie nieuwe stations: Zoetermeer, Rijswijk en Etten-Leur. De dienst op de lijn Amsterdam-Dor drecht wordt van twee op drie treinen per uur gebracht; elk uur een sneltrein, een semi-stoptrein en een stoptrein. Dit laatste zal bestaan uit het nieuwste elektrische U' :1'. 3 V. fr' materieel, dat zo snel optrekt dat het ver schil in reistijd tussen stop- en sneltrein is te verwaarlozen. Door deze uitbreiding zullen tussen Haarlem en Amsterdam vijf treinen per uur gaan rijden. Den Haag en Rotterdam krijgen zes keer per uur in beide richtingen verbinding. Er komen meer forensen-treinen, o.m. een trein om 17.16 uur van Haarlem naar Amsterdam. Voor forensen uit Zoetermeer vertrekt er in het drukste ochtenduur zelfs elke tien minuten een trein. De verschuiving van dë zaterdagdrukte naar de vrijdagavond leidt onder andere tot de op vrijdagavond rijdende sneltrei nen Amsterdam-Maastricht via Utrecht en 's Hertogenbosch en 's Hertogenbosch-Rot- terdam via Utrecht. Op zon- en feestdagen gaan tussen Am sterdam en Arnhem 's avonds in beide richtingen twee treinen meer rijden. Naast de „Randstad-express" van Gro ningen naar en van Den Haag zal een snelle verbinding tussen Leeuwarden en het westen van het land ontstaan door een op de „randstad-express" aansluitende sneltrein Leeuwarden-Zwolle 's morgens en Zwolle-Leeuwarden 's avonds, die dan stopt in Heerenveen en Meppel. Op zaterdag avond zal het mogelijk zijn uit Groningen en Leeuwarden later dan thans naar Rot terdam en Den Haag terug te reizen. Dat is eveneens het geval voor de verbinding van Enschede met het westen. Op zon- en feestdagen zullen ook meer sneltreinen tussen het noorden, oosten en het westen van het land gaan rijden. Rotterdam zal twee nieuwe verbindingen krijgen met Duitsland. De eerste is die, welke op maandag tot en met vrijdag zal rijden tussen Hamburg en de Maasstad met in de tegenrichting vertrek uit Rotter dam om 16.50 uur, aankomst Hamburg 23.13 uur. De tweede verbinding met Duits land wordt gevormd door de Austria-ex press, waarin een doorgaand rijtuig via Venlo meerijdt naar Dortmund. Amster dam zal met de „Rheingold" die van 30 mei af als TEE-trein gaat rijden, een di recte verbinding krijgen met de Zwitserse hoofdstad en met het Franstalige deel van Zwitserland. Elektrificaties op het Franse gebied heb ben geleid tot een tijdbesparing van ruim een uur voor de auto-slaaptrein Amster- dam-Avignon. Reizigers uit Den Haag vin den nu in Utrecht betere overstaptijden op de „Lorelei-express" (nu 48, straks 5 mi nuten) en de Holland-Wien-Express (nu 40, straks 5 minuten). Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Rozenburg P. Deddens te Crei U

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11