Jan Janssen hield het peloton bijeen en... verloor de sprint „Eerstejaars" goed op dreef de eerste etappe Oranjetrui voor Karstens Uitslagen le etappe RONDE VAN NEDERLAND Onzeker Liverpool door Inter uitgeschakeld (3-0) De jongens hadden er juist zo'n goesting in", treurt Flandrialeider Driessens f SU Sensationeel begin in de strijd om driebandenkampioenschap VLAAMSE FLANDRIAPLOEG GEDECIMEERD in Rik van Looy won etappe in Spanje Zwemrecord gebroken DONDERDAG 13 MEI 1965 RONDE VAN N - voor zesde keer - Russen willen Z-Afrikaanse tennissers boycotten Engeland behaalde dunne zege op Duitsers Beslissingswedstrijd in Rotterdam Studenten voetballen tegen Zwaluwen Ploegleider De Muer had zijn mannen opgedragen: vandaag moet het de triomfdag van Jan Janssen worden. Janssen verscheen aan de start van de eerste etappe in de Ronde van Neder land in de regenboogtrui, het ornaat van de wereldkampioen. Die regenboogtrui moest de oranjetrui worden. Daarvoor moesten Anglade, Mahé, Lefebvre en hun collega's elke aanval pareren. Er moest in hoog tempo gekoerst worden zodat geen ontsnapping mogelijk zou zijn en de beste sprinter van het veld in Hoogezand naar de rit-zege zou worden gedragen. De regie klopte niet helemaal, omdat op een gegeven moment vier Nederlanders weggevlucht waren, maar de Pelforths trokken het peloton weer naar de vluchters. Verder hielden de mannen van De Muer de linies vrijwel dicht. Het resultaat was: een compacte groep stormde Hoogezand binnen, na ruim 270 kilometer. En daar ging Janssen als een flits naar voren. De Pelforth's grinnikten tevreden. Het krijgsplan lukte. Maar op eens schoot daar aan de andere kant een witte trui naar voren, de trui van Gerben Karstens. De 23-jarige pupil van Pelle- naars spurtte langs een volkomen verraste Janssen, die te vroeg had aangezet voor de sprint. Captein, baansprintkampioen van Nederland, had zich in het spoor van Karstens gebeten en raasde ook nog net voor Janssen over de streep. De Muer klopte Janssen na afloop op de schouder „er komen nog meer dagen". De verrassende ontknoping van deze ■print was het sluitstuk van een vlakke •tappe. Kurt Vyth, organisator van de ronde, mompelde na afloop: „Wat hebben we een geluk gehad met het weer. Weet je dat de wind van oost naar west draaide toen we op weg waren naar de afsluit- HOOGEZANDr NisrAffrl Wlldarvank Giatan Hoogavoen Balkbrug Omman 13 mei TWEEDE ETAPPE 190 km Hollandoorn \FINISH\ vordart dijk?" Pellenaars was het ondanks de lege van zijn formatie niet helemaal met Vyth eens: „Voor mij hadden we wind tegen moeten hebben, dan zou er een interessantere koers zijn gekomen". Hoe dan ook, iedereen, behalve dan Lomme Driessens, de leider van de Belgische Flandria-equipe, die vier van zijn mannen verloor en daardoor in feite zijn gehele ploeg, was het erover eens dat een geluk kig gesternte over deze 13de „Tour de Hollande" lag. Slechts vier uitvallers in deze monster-etappe van ruim 270 kilome ter, een etappe, die voor hetzelfde geld moordend had kunnen zijn voor de ronde, dat is een zeer gering percentage. In volle vrede Cracks en onbekende broeders waren in volle vrede samen naar de afsluitdijk ge trokken. De buitenlanders waren toch wel De uitslag van de eerste etappe van Amstel veen naar Hoogezand (273 kilometer) luidt: 1. Gerben Karstens (Ned.-Televizier) 6.06.09; 1. Joop Captein (Ned.-Amstel); 3. Jan Janssen (Ned.-Pelforth); 4. Bart Zoet (Ned.-Televizier); 5. Piet Rentmeester (Ned.-Amstel); 6. Cees Lute (Ned.-Ford); 7. Jos v. d. Vleuten (Ned.-Acifit); 8. Henk Cornellsse (Ned.-Homburg); 9. Jo de Roo (Ned.-Televizier); 10. Jos Huysmans (België- Mann) allen z. t.; 11. Henk Nijdam (Ned.-Hom burg); 12. Wim de Jager (Ned.-Fyffes); 13. Henny Marinus (Ned.-Amstel); 14. Cor Schuuring (Ned.- Pelforth); 15. Cees Snepvangers (Ned.-Sunkist); 16. ex aequo o.a. Henri Anglade (Fr.-Pelforth); Jacq. Anquetil (Fr.-Ford); Arie den Hartog (Ned.-Ford); André Darrigade (Fr.-Amstel); 62. cx aequo o.a. Jean Stablinsky (Fr.-Ford) allen s. t. als Karstens. Opgegeven hebben de Belgen Wllly Bock- landt, Julien Gekiere, Jean Nolmans en Guide Reybroeck (allen Flandria-Romeo). De strijd- lustigste renner werd Cees van Espen (Ned.- Televizier). De pechprijs werd aan Bocklandt •n Gekiere samen uitgereikt. Het ploegenklassement luidt als volgt (de eerste, Karstens, tweede, Captein, en derde, Jan Janssen, kregen respectievelijk 30, 20 en 10 sec. bonificatie toegekend); 1. Televizier 18.17.57; 2. Amstel 18.18.07; 3. Pelforth 18.18.17; 4. Homburg 18.18.27; 5. Ford; 6. Mann; 7. Fyffes; 8. Sunkist; 8. ex aequo Flandria, Caballero en Frites; 12. Acifit; 13. Torpedo, allen z. t. als Homburg. wat bevreesd voor die dijk door de barre verhalen van de Hollanders. En die Hol landers vonden het best zo. Tot op de af sluitdijk, waar Darrigade snel nog een nieuw wiel moest steken en gemakkelijk bijkwam. Hugens was naar voren gekropen in het peloton en plotseling sprong hij weg. Vech- tertje Haast pakte onmiddellijk zijn wiel. Van Espen en Pieterse waren iets te laat, maar konden zich toch ook nog losmaken uit de greep van de groep, waar Jan Janssen en zijn knecht Le Grèves kort te voren even een demonstratie hadden ge geven door uitdagend voor het peloton uit te rijden. Maar goed, Hugens en Haast stoorden zich er niet aan. Ze waren weg en even later hadden Pieterse en Van Espen aan gehaakt: Het viertal draafde er vandoor en nam een voorsprong van ruim een hal ve minuut. Dat kon gebeuren, omdat er grote verwarring was ontstaan in de ach terhoede. Valpartij Na de ravitaillering in Zürich, toen de afsluitdijk genomen was, wilden de Bel gische ploegleiders Cools en Driessens nog enkele „vergeten" renners fourageren. Ze kropen met hun wagens tussen de cou reurs en reikten proviand uit. Door die manoeuvres raakten de sturen van enke le fietsen in elkaar en het gevolg was een grote valpartij. Uit de wir-war van fietsen stegen kre ten van pijn op. Twee Flandria's bleven liggen: Bocklandt en Gekiere (nota bene invaller voor Peter Post). Ze moesten naar een ziekenhuis in Harlingen worden vervoerd. Reybroeck, winnaar van Parijs- Tours, stapte na veel minuten weer op de fiets. Van Smirren van de Caballe- ro-ploeg van G. Peters kon op tijd aan sluiting krijgen, hoewel hij een diepe wond in zijn arm had opgelopen, die later be handeld moest worden in Hoogezand. Ook de Franse kampioen Stablinski kon zij het met een pijnlijke knie weer aan sluiting krijgen. Vooraan slonk de voorsprong van het kwartet snel, toen het peloton weer op snelheid was gekomen. Pieterse, Hugens en Haast lieten zich verstandig terugval len, maar Van Espen ging vele kilometers alleen door, totdat ook hij werd ingere kend. De ploeg van Jan Janssen hield daarna orde op zaken. Op 8 kilometer van de fi nish probeerden Van de Klundert en Ma liepaard nog voor een surprise te zorgen, maar Lefebvre haalde het tweetal terug. Dat betekende dus dat er een massasprint zou komen. Iedereen tipte Jan Janssen al winnaar, maar het werd Karstens. En wat KNWU-coach Middelink zo'n plezier deed: onder de eerste twaalf renners van dit prominente veld waren zes Nederland se eerste-jaars profs. Karstens, Zoet, Cornelisse, Van der Vleuten, Schuuring en De Jager. Hans Rombouts Het moet Elek Schwartz, trainer van het Portugese Benfica, bang te moe zijn geworden, toen hij woensdag Interna- zionale de finale van het Europees beker toernooi zag bereiken. De ex-trainer van het Nederlands elftal zat met 82.000 on gelooflijk tekeer gaande Italianen op de tribunes van het Milanese San Siro-sta- dion, toen Inter in de returnwedstrijd van de halve finales (3-0) de achterstand van twee doelpunten tegen Liverpool in liep, waardoor het in de finale tegen Ben fica uitkomt. Inter verloor vorige week dinsdag in Li verpool verrassend met 3-1, maar nu had den de Italianen de steun van het publiek, dat de gehele wedstrijd door zelfs het veld (Van een medewerker) HOOGEZAND. Het was stil in het restaurant, doodstil. De vier, vijf koffie drinkers van hotel De Boer in Foxham zwegen en staarden naar de forse, kalen de man in de blauwe trui. Zijn handén trilden toen hij zijn koffie langzaam naar de mond bracht. Hij vertelde en luis terde tegelijk. Luisterde naar één ding: een telefoonbel. Naar de verlossende aankondiging van een gesprek, dat uit Harlingen zou moeten komen. Lomme Driessens (53 jaar), die bij de burger lijke stand van Vilvoorde bij Brussel staat ingeschreven als Guillaume Dries sens, van beroep sportbestuurder, legde al het leed dat een wedstrijd coureurs kan brengen neer in van Nederlands naar puur Vlaams evoluerende zinnen. Guillaume Driessens, twintig jaar ploeg leider en in dienst van de Vlaamse Flan- dria-fabrieken, geklommen tot een voor naam, geacht en succesvol man in de wielerwereld, verloor gisteren op het door zon gekoesterde beton van een brede baan door het vlakke Friese land rond Har lingen alle illusies op meer dan meerij den in de herrezen ronde van Nederland. In twee, drie seconden storte zijn ge renommeerde Flandria-equipe ineen, nau welijks een uur later was de bijna volledi ge vernietiging van een trotse ploeg wiel renners een feit. In die ondergang schuilt het verhaal van de eerste, al te lange etappe van Kurt Vyth's „Omloop van het lage land". „Dit", |zei Driessens, gebeurde er: een Hollandse coureur stuurde dwars voor Willy Bocklandt en Julien Gekiere heen. Ze konden niet ontwijken, want ze stop ten juist hun ravitaillement in hun truitjes. Ik zag het gebueren. Ze vielen, en Guide Reybroek stuurde er middenin". Dries sens zag niet, hoe drie, vier andere cou reurs ook tegen het beton smakten. Zag niet meer hoe zij hun fietsen grepen, op stapten en wegrenden van die onheilsplek. Driessens zag slechts hoe, midden op de weg, een stille figuur het doel was van rennende mannen in witte jassen en hoe langs de kant, in het gras, een andere renner in vertrouwde kleuren wanhopig huilend zijn schouders betastte. Driessens kon slechts toezien hoe de 23-jarige Julien Gekiere nauwelijks bij kennis en met een gapende hoofdwond en de 24-jarige Willy Bocklandt, schokkend van verdriet en overdekt met schaafwonden, in een ambu lance werden geschoven. Gekiere, de „nieuwe" renner tussen de groten, en Bocklandt, een bekend coureur al, een fa voriet. Willy Bocklandt ligt gewond op de grond. „Op dat moment was de ronde voor mij gedaan", vertelde Driessens, maar nog was zijn ploeg nog niet geheel gebroken. Nog restten hem vijf van de zeven cou reurs. Trachtte niet Reybroeck, opgekrab beld, de voortjagende meute te achterha len? Vele minuten achterstand op de ka ravaan lagen voor hem, toen Lomme Driessen verbeten het gaspedaal van zijn ploegleiderswagen tot op de plank drukte. De rode wagen gierde vooruit. De twee- tonige hoorn regeerde de weg tussen Har lingen en Franeker de weg die Dries sens niet had moeten nemen in zijn gren zeloze haast om zijn andere coureurs te achterhalen. Want in Franeker, dat buiten het ron- deparcous lag, trachtte men de gehaaste Vlaming vergeefs te sturen naar de ronde van Nederland. De wagen met de fietsen en de wielen er bovenop raasde door dor pen en gehuchten waar een Vlaming het bestaan niet van had vermoed. Door Sex- bierum en Oosterbierum snelde de meute voort, maar Lomme Driessens zag die na men slechts op wegwijzers, die hem de weg terug naar de karavaan moesten zeg gen. En terwijl Driessens wanhopig rem de, optrok en weer remde in een stukje Friesland, dat door de ronde onberoerd was gelaten, kreeg zijn renner Jan Nol mans een lekke band en werd de voort jagende Guido Reybroeck een verkeerde weg ingestuurd Te ver „Wacht op Reybroeck" heeft een Belgische journalist Nolmans toegeroepen, „want Reybroeck is aan het terugkomen". Nol mans wachtte, maar toen aan de horizon het Flandria-shirt van zijn ploeggenoot daagde, was terugkomen bijkans onmoge lijk geworden. Getweeën draaiden die Bel gen nog kilometers lang een onwaarschijn lijk hoog moyenne. Toen, vijftig kilometer voor Hoogezand, knapte zelfs het moreel dat Vlaamse coureurs tot groten in hun sport maakt. En toen Lomme Driessens de rondekaravaan had teruggevonden, restten hem nog slechts drie van zijn ze ven coureurs. Goesting genoeg „Ik had er veel hoop op" zei Driessens door het donker wordende restaurant. „Na tuurlijk, we hebben pech gehad, dit jaar. Peter Post kon ook al niet starten. Maar ik had een goede equipe. De mannen wil den, ze hadden er „goesting" in, ziet ge in de Nederlandse ronde". Manager Ton Vissers arriveerde. „De. toe stand van Gekiere is ernstig" zei hij, „maar Bocklandt mag naar hier komen". „Ach", zei Driessens, „schrijf voor mij het telefoonnummer op van dat ziekenhuis. Ik kan het niet, mijn handen trillen te veel". En, in een flits van hoop: „Alsje blieft, pleit voor me. Laat Reybroeck en Nolmans morgen starten. Geef ze des noods een uur achterstand, maar red iets van mijn ploeg. We hadden er zoveel hoop op.Er viel niets meer te redden. Van daag rijdt Lomme Driessens met nog slechts drie renners in de ronde van Ne derland. De Belg Rik van Looy heeft de veer tiende etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. Deze ging over 193 km. van Zaragoza naar Pamplona. Het was de zesde keer dat Van Looy een etappe won. Rik staat nu derde in het algemeen klassement. Rolf Wolfshohl heeft daarin nog steeds de lei ding. Rusland heeft gisteren voorgesteld Zuid- Afrika uit te sluiten van internationale tenniswedstrijden vanwege de discriminatie van gekleurde spelers. met vuurwerk bombardeerde. De toch als zeer stoicijns bekendstaande Engelse profs werden volkomen van hun stuk ge bracht. Inter begon in een onwaarschijnlijk hoog tempo. Het offensief leverde in de ne gende minuut een vrije trap even buiten het strafschopgebied op. Mario Corso wip te de bal achteloos met veel effect van de linkervoet over het muurtje en langs de vergeefs duikende Lawrence. Dat was 1-0 en nauwelijks zestig secon den later bereikte het onvoorstelbare tu mult op de tribunes een voorlopig hoogte punt. De verbouwereerde Lawrence wilde op zijn gemak uittrappen, wandelde naar de zestien meterlijn en merkte de achter hem „verstopte" Joaquim Perio niet op. De slanke midvoor ontfutselde Lawrence de bal en deponeerde deze gemakkelijk in het verlaten doel: 2-0. Voorlopig vónd Inter het genoeg zo. Het stelde zich tevreden met talloze tech nische foefjes, uitgevoerd met waar mees terschap, maar blies tot aan de rust stoom af, zich gereedmakend voor een tweede tussensprint. Die kwam in de tweede helft. Wel tracht te Liverpool terug te komen, maar het spel was te weinig doelbewust. De Itali aanse voorhoede lanceerde steeds weer le vensgevaarlijke uitvallen, en tenslotte be zweek Liverpool. Een schitterende aanval, ingeleid door de wervelende grootmeester Suarez, ontwrichtte de Engelse defensie volkomen. De bal ging van voet tot voet en plotseling kreeg de veropgerukte links back Facchetti, die in het verleden al zo vaak succes had met dat snelle opkomen, zijn kans. Hard en laag knalde hij, recht voor doel staand, de bal langs Lawrence: 3-0. De eindsprint: links Karstens, rechts Captein. Op de achtergrond ziet men Jan Janssen. Het Engelse voetbalelftal heeft woens dag in Neurenberg voor 70.000 toeschou wers een 1-0 overwinning behaald op West- Duitsland. Het enige doelpunt werd in de 37ste minuut gescoord door rechtsbuiten Terry Paine. De Engelsen, die woensdag jl. met 1-0 van Hongarije wonnen en afgelopen zon dag met 1-1 gelijkspeelden tegen Zuid-Sla- vië, moesten opnieuw met een sterk ge wijzigd elftal optreden. In de voorhoede maakten midvoor Jones en linksbuiten Temple hun debuut, terwijl rechtsbinnen Ball pas zijn tweede interland speelde. In de eerste helft waren de Engelsen su perieur, maar na de rust, toen de Duit sers steeds fanatieker aanvielen, kon En geland slechts met moeite de voorsprong handhaven. Manchester heeft gisteren de eerste van twee wedstrijden in de kwartfinale van de Europa-beker voor Jaarbeurssteden met 5-0 gewonnen van Straatsburg. In een wedstrijd voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioen schap heeft het voetbalelftal van Costa Ri ca dinssdag in San José met 7-0 gewonnen van Jamaica. Bij de rust stond Costa Ri ca met 1-0 voor. Svetlana Babanina van de Sovjet-repu bliek Oezbekistan heeft een nieuw wereld record gevestigd op de 100 meter school slag. Het twintigste wereldkampioenschap driebanden, dat deze week in Hilversum wordt gehouden, kon weieens de geschie denis ingaan als een van de meest spec taculaire. De Japanner Koyo Ogata moet namelijk in staat worden geacht voor gro te sensaties te kunnen zorgen. In zijn eerste partij tegen de Spanjaard Munte maakte hjj al een magnifieke serie van dertien caramboles. Koyo Ogata. De Nederlander Cees van Oosterhout kwam in zijn eerste partij tegen De Ruyter zo goed voor de dag, dat hij de partij met een gemiddelde van 1.016 in zijn voordeel besliste. Ook tegen Scherz liet hij zich niet onbetuigd. De Amsterdammer verloor met Mocht de finale van het Europese beker toernooi voor nationale bekerhouders tus sen München '60 en West Ham United woensdag in Londen ook na verlenging niet zijn beslist, dan zal de beslissings wedstrijd in het Rotterdamse Feijenoord- stadion worden gespeeld en wel op vrijdag 21 mei. 6050 en een moyenne van 0,982. In deza vorm lukt het hem wellicht om op een vierde plaats in de eindrangschikking be slag te leggen. Voor de Ruyter liep het minder gunstig. Hij verloor ook tegen Hanoun. De uitslagen waren: Francisco Munte 36 47 5 0.765 Koya Ogata 60 47 13 1.276 Cees van Oosterhout 50 53 4 0.943 Johann Scherz 60 53 12 1.132 Johann Scherz 60 59 6 1.016 Francisco Munte 52 59 6 0.881 Cees van Oosterhout 60 59 5 1.016 Henny de Ruyter 43 59 6 0.728 Roger Hanoun 60 61 6 0.983 Galo Legarda 41 61 8 0.672 Raymond Ceulemans 60 61 10 0.983 Renee Steylaerts 41 61 4 0.672 Hanoun 60 66 6 0.909 De Ruyter 46 66 6 0.696 Legarda 37 67 4 0.552 Steylaerts 60 67 5 0.895 Stand na twee ronden: 1. Scherz 2 4 12 1.071 2. Hanoun 2 4 6 0.944 3. Ogata 1 2 13 1.276 4. Ceulemans 1 2 10 0.989 5. Van Oosterhout 2 2 5 0.982 6. Steijlaerts 2 2 5 0.781 7. Munte 2 0 6 0.830 8. De Ruyter 2 0 6 0.712 9. Legarda 2 0 0 0.609 Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de Nederlandse studenten voet balbond zal morgen op het Quickterrein in Den Haag een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen de Nederlandse studenten en een team van de Zwaluwen. De opstellingen zijn: Nederlandse stu denten: Van der Meulen (Kon. HFC); Van Tol (Quick Hg.) en Sjerp (Quick Hg); Wijkhuizen (Kon. HFC), Rossing (Emmen) en P. Thole (Kon. HFC); R. van Zutphen (Quick Hg), Zunnebeld (The Victory), Pe per (RCH), Keete (Quick A.) en D. Kramer (Quick Hg). De Zwaluwen: Vaandrager (HBS); Van Baasbank (Kon. HFC) en Lammerts van Bueren (HVV); Luinstra (HBS), Van Teke- lenburg (Kon. HFC) en De Vries (HBS); Koenders (Kon. HFC), Ten Hoopen (Quick Hg), Palstra (Quick Hg). Abendanon (HVV) en Van Meurs (HVV) Als voorwedstrijd vindt een treffen plaats tussen een elftal van journalisten en een bestuurselftal van de Nederlandse Studenten Voetbalbond.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19