Oud-minister Toxopeus critiseert nieuw kabinet AGENDA KRAMMETJE FOK POLLE, PEL LI EN PINGO Kort en bondig Minister Den Uyl met handelsmissie naar Japan Lichaam gevonden van Spitfire-piloot Maastrichtenaar ging op roof uit in ziekenhuizen Vijftien maanden voor korporaal uit Soesterberg Britse postzegelexpositie in Arti et Amicitiae Steeds warmer DONDERDAG 13 MEI 1965 Burgemeester van nieuwe gemeente PERFECT L Directeur gemeente bedrijven Nijmegen overleden Haarlem V elsen-1 J muiden Na ruim 20 jaar Beverwijk Betonblokken op spoorbaan gelegd we hebben be schoppen niet nodiö, de j jasschorten NO-IRON en NYLON 10.25 WEERRAPPORTEN S ïr cë Met ingang van 1 juli is benoemd tot burgemeester van de nieuwe gemeente Oosterbroek (Gr.) de heer A. Omta, die tot dusverre burgemeester van de gemeen te Noordbroek was. Jhr. mr. L. P. Quaries van Ufford is be noemd tot burgemeester van de gemeen ten 's-Gravenpolder, 's heer Abtskerke en Nisse in Zeeland. De heer Quaries van Ufford is 38 jaar en sinds 1961 secretaris van de gemeente Woudrichem. Tot burgemeester van de gemeenten Op- loo, St. Anthonis en Ledeacker (N.B.) is benoemd de heer J. W. A. Jans, sedert 1953 secretaris van de gemeente Boekei. Advertentie De nieuwe minister van Economische Zaken, drs. J. M. den Uyl, zal van don derdag 27 mei tot en met maandag 31 mei de leiding op zich nemen van een missie uit het Nederlandse bedrijfsleven naar Japan. Het doel van deze missie is het verster ken van de economische betrekkingen tus sen Nederland en Japan en het onderzoe ken van mogelijkheden voor nieuwe vor men van samenwerking tussen het Neder landse en Japanse bedrijfsleven in en bui ten Japan. Aan de reis, die op uitnodiging van de Japanse regering wordt gemaakt, nemen 27 vertegenwoordigers van onderne mingen uit industrie, landbouw, handel en dienstverlening deel en een vertegenwoor diger van de Raad van Nederlandse Werk geversverbonden. De minister zal bespre kingen voeren met zijn Japanse ambtgeno ten van industrie en internationale handel en van buitenlandse zaken. De missie blijft drie weken in Japan. Na het vertrek van de minister zal het voorzitterschap wor den waargenomen door de heer S. J. van den Bergh, voorzitter van het bestuur van de Centrale Kamer van Handelsbevorde ring. De missie zal ook een vierdaags of ficieel bezoek brengen aan Hongkong. Op de provinciale Gelderse dag van de organisatie „Vrouwen in de V.D.D.", die in Arnhem is gehouden, heeft de liberale oud-minister van Binnenlandse Zaken mr. E. H. Toxopeus als zijn mening uitgespro ken dat drs. Schmelzer het kabinet-Marij- nen had kunnen „lijmen" als hij met een nieuwe aanpak van zaken was gekomen. De oud-minister sprak over de huidige politieke situatie en bleef uitvoerig stil staan bij de crisis rondom het radio- en t.v.-bestel. Hij verwachtte niet, dat het beleid van het kabinet-Marijnen voortgezet zou worden. De norm van 1959, dat de staatsuitgaven niet meer mogen stijgen dan het nationale inkomen, is al losgela ten, meende hij. Een en ander past in de politiek van de Partij van de Arbeid, maar de vraag is of de K.V.P. en de A.R.P. niet iets moeten loslaten van hun standpunt. Ook de financieringsmogelijk heden zijn volgens mr. Toxopeus uiterst moeilijk voor het nieuwe kabinet. Hij meende dan ook dat aan een belasting verhoging niet te ontkomen zou zijn. De aanvaarding van het ambt van staats secretaris van Verkeer en Waterstaat door ir. Rosthumus van de P.v.d.A. vond hij een vreemde zaak. „Juist ir. Posthumus heeft zich in de Tweede Kamer altijd fel gekant tegen het feit, dat de minister van Verkeer en Waterstaat niet zelf de inter nationale vervoersproblemen behandelde. Nu gaat hij deze problemen zelf als staats- In Oostenrijk, waar hij met vakantie vertoefde, is plotseling op 58-jarige leeftijd overleden ir. A. P. Hagendoorn, algemeen directeur van de gemeentebedrijven in Nij megen. Advertentie c BIOSCOPEN Cinema Patece, 14 en 20 u.: „'t Is 'n gek ke, rare, dolle, dwaze wereld", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Meisjes langs de weg", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De gele Rolls Royce', 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Het huwelijks bed", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Liever nog geen bloemen", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „John Goldfarb kom terug", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Lemmy Cau tion incognito", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Satan op zakenreis", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Prentenkabinet: "xpositie van poppen van Maja Alexander en Trudy de Ruyter. Tot 14 juni. Dagelijks geopend van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13-17 u. en tot 16 mei ook 's avonds van 20.30-23.30 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 1017 uur. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. Expositie van tekeningen van Helga Schuszheim. Tot 1 juni. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie van werken van Dirk jan Ribbeling en W. Vogel. Tot 23 mei. Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luy- ken. Dagelijks geopend van 10-20 u. Klas siek grammofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Dinsdag gesloten. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Tentoonstelling van werken van Poppe Damave en keramiek van Rob den Tonke- laar. Dagelijks geopend van 9.30-18 u. Tot 4 iuni. Openluchttheater (Bloemendaal)Expo sitie van werk van Bloemendaalse kunste naars. Dagelijks geopend van 1017u. Tot B juni. BEVRIJDIN GSTENTOONSTELLIN GEN Vishal en Vleeshal (Grote Markt): „De Jaren '40-'45". Dagelijks geopend van 9-17 u. en op woensdag, vrijdag en zaterdag ook van 20-22 u. Zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot 8 juni. Jac. P. Thijsselyceum (Landgoed Els- wout, O verveen): Expositie van Bezetting- Verzet-Bevrijding Dagelijks geopend van 10-12 u., 14-17 u. en 19.30-21.30 u. Tot 16 mei. DIVERSEN Waagtaveerne (Spaarne/Damstraat): vandaag en vrijdag van 2001 u.: Cabaret van Jaap van de Merwe m.m.v. Bozena, Robert-Robert, Frits Lambrechts, Dick Poons e.a. Vrijdag: afscheid van cabaret Jaap van de Merwe. Raadhuis Hillegom, vrijdag 20 u.: Ge meenteraadsvergadering. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 7 mei). DONDERDAG 13 MEI City, 20 u.: „Handel in minderjarigen". Stadsschouwburg, geen filmvoorstelling. Cultureel Centrum. 20 uur: Filmavond Sma'lfilmclub Velsen. Petrazaal, Spaarnestraat IJmuiden-Oost, 20 u.: Politiek Jongeren Contact Velsen over „Parlementaire democratie". Station IJmuiden-West, 10.45 uur: wis seling stationchef. VRIJDAG 14 MEI City, 20 uur: „O.S.S. 117 in Bangkok". Stadsschouwburg, geen film. Patronaatsgebouw, 20 uur: „Over 12 da gen", toneel door „Advendo". Felison, Gebouw Heidestraat 45, IJmui- den-Oosït, van 19 tot 21 uur: Tentoonstel ling van werken van Chabot. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat: 16 tot 18 en 19 tot 20.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; filiaal Santpoort-Zuid, wijkcentrum ,De Duinpan": 16 tot 18 u. (ook voor de jeugd) en 19 tot 21 u. (in Santpoort ook voor r.-k. bibliotheek). secretaris behandelen", zo merkte mr. Toxopeus op. s Tot slot van zijn betoog verklaarde mr. Toxopeus dat de V.V.D. op positieve en krachtige wijze oppositie zal voeren „Laat ze (het nieuwe kabinet) maar proberen te blijven zitten, maar laten wij dat met alle kracht beletten", riep hij uit. Op 28 november 1944 is bij een aanval op het spoorwegemplacement bij Zwolle een Engelse Spitfire neergeschoten. Het toestel drong dicht bij de spoorbaan diep in de grond. Daar de laatste tijd twijfel was gerezen omtrent de identiteit van de vlieger, is men onlangs begonnen het vlieg tuig op te graven. Dit was een riskant werk omdat gevaar bestond voor ver zakking van de spoorbaan en voor ontplof fing van de nog in het toestel aanwezige munitie. Gisteren was men zover gevorderd dat het stoffelijk overschot van de vlieger kon worden geborgen. Ook werden wrakstuk ken van het vliegtuig naar boven gehaald waarop registratienimmers en -letters voorkwamen. Aan de hand hiervan kon worden vastgesteld dat het toestel werd bestuurd door de Belgische RAF-piloot Henri Taymans. Daarmee is een eind gekomen aan de twijfel die was gerezen over de identiteit van de vlieger. Op dezelfde dag in 1944 was namelijk bij dezelfde aanval op het stationsemplace ment, even buiten Zwolle bij Ittersum, een ander Spitfire van hetzelfde squadron neer geschoten. Men heeft toen aangenomen, dat zich aan boord van dit vliegtuig de Belg Taymans bevond en dat zich in het wrak langs de spoorbaan het stoffelijk overschot van de Tsjech Otto Smik moest bevinden. Kort na de oorlog is het stoffelijk over schot uit de bij Ittersum neergestorte Spit fire als dat van de Belg Taymans naar België overgebracht en daar begraven. De weduwe van de Belg, die inmiddels is hertrouwd en nu in Engeland woont, kreeg enkele jaren geleden inlichtingen, die er op duidden, dat er een vergissing was begaan. De vondst van de letters en nummers op de nu aangetroffen wrakstuk ken hebben dit thans bevestigd. Niet de Belg Taymans, maar de Tsjech is des tijds in België begraven. Een 32-jarige timmerman moest zich voor de rechtbank in Maastricht verant woorden voor een serie van tien dieftal- len, gepleegd in het ziekenhuis te Maas tricht en in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Van november 1964 tot en met februari 1965 werd de vrouw van de timmerman in het ziekenhuis in Maastricht verpleegd Tijdens de bezoekuren doorzocht hij lege vertrekken van artsen en nam portefeuilles beurzen met geld en identiteitspapieren uit de kleding van de doktoren weg. Ook ging de timmerman drie keer naar het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht, toen daar zijn zoontje een tijdlang werd verpleegd Ook daar ontvreemdde hij portefeuilles. De man, die een aanzienlijk strafblad heeft, zei voor de rechtbank dat hij uit geldnood had gehandeld. De officier van Justitie vorderde een jaar en vier maanden gevangenisstraf. Op 25 mei volgt de uitspraak. (Van onze correspondent) DEN BOSCH De krijgsraad in Den Bosch heeft een 21-jarige dienstplichtige korporaal uit Amsterdam veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf en tot ont slag uit de militaire dienst. De korporaal had, toen hij wachtdienst verrichte op Soesterberg, tot twee keer toe betonnen blokken op de spoorrails gelegd. De kor poraal, die een heldenrol had willen spe len, meldde zich later als getuige bij de politie. Zijn getuigeverklaring wekte zo veel argwaan, dat hij als verdachte werd gearresteerd. Eén betonblok was 's nachts door een posttrein verpulverd. De locomotief werd zwaar beschadigd. „Ik wilde eens kijken wat er met zo'n blok zou gebeuren als er een trein tegenaan rijdt," verklaarde de korporaal ter zitting. Later had hij die zelfde nacht drie blokken op de rails ge legd. Daardoor kwam 's morgens een personentrein met 45 reizigers tot stil stand. „Ik ijs ervan, als ik eraan denk, wat er allemaal had kunnen gebeuren", zei pre sident-kolonel mr. P. Kloots. De korporaal was nooit met politie en justitie in aanraking geweest. In een psy chiatrisch rapport stond, dat jeugd-doof- heid een karakterneurose had veroorzaakt bij de verdachte, die overigens wel volle' dig toerekeningsvatbaar werd verklaard. De auditeur-militair wilde gezien dit psy chiatrisch rapport de verdachte coulant be handelen. De eis luidde 15 maanden en degradatie tot soldaat der laagste klasse. „Ik bied excuses aan voor mijn daden. Ik heb nooit de opzet gehad iets vrese lijks te veroorzaken," zei de korporaal. De krijgsraad legde hem 15 maanden op met ontslag uit de militaire dienst. iiV'VItf,i ill" ili'iJüüSM'JL'ji Nederland is sinds gisteren een ge heel elektronisch bestuurde asfaltfa- briek rijk, de enige in Europa. De burgemeester van Tiel heeft dit nieu we bedrijf in werking gesteld door een druk op een knop. Slechts één man zal dit bedrijf „regisseren", de 32-jarige oud-machinist van Rijkswa terstaat Fred ten Boer, afkomstig van het Indonesische eiland Banka. Hij regelt geheel alleen de produktie, die 100.000 ton asfalt per jaar bedraagt. In Arti et Amicitiae aan het Rokin (112) te Amsterdam wordt tot 12 mei een post zegeltentoonstelling gehouden ter gelegen heid van de Britse week in de hoofdstad. De expositie, is ingericht door de postze' geldrukkerijen Harrison and Sons en Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting NV, Haarlem, in samenwerking met het Kroonagentschap, de instelling die voor meer dan honderd landen ter wereld de uitgifte van postzegels verzorgt. De opening werd verricht door drs, Leenmans van de Centrale Directie van PTT te 's-Gravenhage, die werd ingeleid door de heer H. Crowther, de Britse con sul-generaal in Amsterdam, die uitstekend Nederlands spreekt. Men kan er de nieuwste postzegels zien van meer dan zestig verschillende landen, voornamelijk van het Britse Gemenebest, Van zegels van Ceylon, Gabia, Malawi, Maleisië, Tanzania, Oeganda, Zanzibar, Tristan da Cunha en Zambia worden oor spronkelijke ontwerpen getoond. Poststukken die worden gedeponeerd in een bus die in het gebouw is geplaatst wordt tijdens de duur van de expositie van een bijzonder stempel voorzien. Advertentie DONDERDAG 13 MEI Kennemer Theater, geen filmvoorstelling Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Com mando's in de vuurlinie". Galerie Boumans, expositie werken van de Haarlemse schilder Kraaijoord, van „De Groep", geopend van 918 uur. Belangrijke telefoonnummers: Ongeval len en brand: 25555; storingsdienst gas bedrijf, openbare en portiekverlichting 25640; districtskantoor waterleiding: 23350 Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, geopend van 19.30 tot 21.30 u. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 1521 uur. R.-K. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 1521 uur. Oosterwij k, openbare leeszaal geopend van 1521 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1521 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 1517 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1517 uur. VRIJDAG 14 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Achteruit..Mars!" Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Com mando's in de vuurlinie". W.B. Theater, 20 uur: „Land zonder wet". Galerie Boumans, Breestraat 122, expo sitie werken van de Haarlemse schilder Kraaijoord van „De Groep", geopend van 918 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, geopend van 19.3021.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15 tot 21 u. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61. geopend van 1521 uur. Oos ter wijk, openbare leeszaal geopend van 1521 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1521 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 15—17 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1517 uur. 236. Het was nog een hele tocht, voor dat de koene reizigers langs de hoge berg waren afgedaald, en ze werden er ver moeid en hongerig van. Maar de vermoeidheid was gauw verge ten, toen de hele bevolking juichend bij eenkwam om de mannen te huldigen, die aan dat rare wolkengedoe een einde had den gemaakt. En de honger verdween eveneens door een feestmaal, dat het stads bestuur te hunner ere had laten aanrich ten. Professor Ki-Lo-Brein smulde net zo hard mee als de anderen, want hij was eigenlijk maar blij, dat er aan deze hele zaak een einde was gekomen. „Alleen moet ik toch eens proberen of ik geen bloemen kan laten groeien, die zui ver vierkant of langwerpig zijn.mom pelde hij, maar dat werd gelukkig door niemand gehoord. De volgende dag scheepte Bram zich met zijn vrienden in op het goede schip Kokanje. Midden op zee wachtte hem nog de groot ste verrassing. Want tussen alle prachtige wolken in verschenen er plotseling een paar, waarvan de vormen hem heel bekend voorkwamen, „D-dat z-zijn w-wij.stotterde hij ver legen en verrukt, en zo was het ook. Drie wolken in de vorm van Bram, Orak en Tutu gleden langs de hemel, als teken van dankbaarheid van de wolkenbeeldhouwers „Bedankt jongens" riep Bram hard naar boven en hij was er zeker van, dat ze hem daar zouden horen. r>r in a «<r /einAAti /\nr 11 I cue stomperös moeten we aevRUDtN -vtuö De schoppen, peuie KUKEENS, DAT HUIS IS HEtEMAAl» INSeSNeeuWD DEUR 6AAT ÓEWOON OPEN ACK,IK VLASTE ER NU 4U 1STOP OM TE SCHEPPEN 1783-A. In Frankrijk gepakt. Twee Nedenandse jongens van 17 jaar, die ontsnapt waren uit een inrichting in Zeist, zijn in Frank rijk aangehouden. Zij hadden in Neder land een auto gestolen en waren door België naar de Franse grens gereden. Daar lieten zij de auto achter, braken in in een huis waar zij een fiets en enkele nadere voorwerpen stalen. Zij werden kort daarna gepakt. Militair mishandeld. De politierechter in Utrecht heeft een 32-jarige krantenbe zorger, een 31-jarige metselaar en een 24-jarige chauffeur uit Nijkerk veroor deeld tot vijf weken gevangenisstraf waarvan twee weken voorwaardelijk omdat zij na een ruzie in een Amers- foorts café op straat een militair ernstig hadden mishandeld. Terwijl hij op de grond lag, sloegen ze hem en schopten hem tegen het hoofd. Varkenspest. In de Gelderse Achterhoek is op vier bedrijven, die dicht bij elkaar gelegen zijn in de buurtschappen Sinde- ren en Breedenbroek varkenspest uitge broken. Er moesten enkele honderden varkens worden afgemaakt. Ook in de omgeving van Doetlnchem is op een achttal bedrijven deze ziekte geconsta teerd, o.a. in het recreatiecentrum „De Koekendaal", waar vele wilde zwijnen zijn. Ook daar moesten honderd varkens worden afgemaakt. Aanbesteding. De Directie Bovenrivieren van Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het aansluiten van de nieuwe rivierarm van de Rijn en de sluiskanalen aan kunstwerken en het afsluiten van de oude rivierarm, als onderdeel van het stuwcomplex Amerongen, in Ameron- gen, Maurik en Wijk-bij-Duurstede. Van de veertien inschrijvers was de laagste de N.V. Gebroeders Mol en de Firma Visser uit Hendrik Ido Ambacht voor 3.889.000. De hoogste inschrijving kwam van de firma H. Haukes te Kekerdom met 8.493.508. Advertentie vale kleuren en ruiten vlotte modellen 14.75 - 16.50 - 18.50 voor een goede keus MWMAAItfWIlIRMWIlUUIMUMAMIIIMMIMVMMIIWWUWUUUWW wwwvwwwvwvvwwwwwvwwvwwvwwvw Het K.N.M.I. deelt mee: In de luchtdrukverdeling boven onze omgeving komt maar weinig verandering. Het hogedrukgebied boven West-Europa, dat slechts weinig van plaats verandert, blijft bepalend voor het weer in Nederland. Depressies blijven op verre afstand. De temperatuurstijging zal daardoor verder gaan. Morgenmiddag kan de temperatuur in het binnenland op vele plaatsen 25 gra den of iets hoger worden. In de kustprovincies zal de temperatuur echter een aantal graden lager zijn ten gevolge van zeewind. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg onbewolkt licht bew. licht bew. mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. a 13 windst. 17 no 16 wnw 15 windst. 18 windst. 17 windst. 18 windst. 18 QJ E Helsinki Stockholm Oslo zwaar bew ono onbewolkt onbewolkt Kopenhagen zwaar bew. w Aberdeen regenbui half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt 11 ono 17 windst. 19 14 Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Madrid Mallorca Lissabon zw 14 0 22 windst. 18 windst. 20 nno 18 windst. 20 ono 27 windst. 22 n 21 nnw 17 ono 19 zzw 13 wnw 16 windst. 19 windst. 25 zwaar bew. nw 16 onbewolkt windst. 15 geheel bew. n 14 half bew. nnw onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. windst. 23 windst. 33 Windst. 25 zo 26 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.J 0 0 0 0,1 0 9 0 0 0 0 0 Vrijdag 14 mei Zon op 4.48 uur, onder 20.26 uur. Maan op 19.21 uur, onder 4.39 uur. Maanstanden 15 mei 12.52 uur volle maan. 23 mei 15.40 uur laatste kwartier. 30 mei 22.13 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 13 mei Hoog water 2.18 uur en 14.41 uur. Laag water 10.11 uur en 22.40 uur. 'Vrijdag 14 mei Hoog water 2.58 uur en 15.23 uur. Laag water 10.56 uur en 23.22 uur.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2