Bloedgevers in IJmuiden-Velsen ontvingen Landsteiner-medailles Dagelijks bestuur P.v.d.A.- federatie herkozen Kennemerstaten wil kantine op Koningsveld uitbreiden Sleper Hudson naar Mexico A Op bindingsavond in Patronaatsgebouw In de Vishal en op zee Verkiezing raden van overleg bij Hoogovens begonnen Cementstortbak gekanteld in Velsen-Noord Meer aandacht voor dierenbescherming gevraagd Konijn in strik bracht vijf jongen ter wereld „Vlaggetjesdag in IJmuiden EHBO-cursus voor Beverwijkse jeugd Staatssecretarissen bij Defensie en Financiën Basken in Spanje veroordeeld 5 DAMAST "MOMTE CARLO" GROTE MATEN (t/m. 56) IN JEUGDIGE STIJL Modehuis Hélène JONGENS PANTALON DONDERDAG 13 MEI 1965 A fscheid Brandje in aanhangwagen Kinheim-toernooien GROTE KEUS en MODIEUS Japonnen - Deux-pièces - Rokken - Blouses Plan voor overkapping van open ruimte Inbraak in machinefabriek de Hof geest in Velsen IJmuidenaar zou door Haarlemmers zijn opgelicht Tijdens de woensdag in het Patronaat gebouw in IJmuiden gehouden binding: avond van de afdeling IJmuiden-Veise van het Nederlandsche Roode Kruis is aa 86 dames en heren de Landsteiner medai! ie uitgereikt vanwege het feit dat zij vi; keer bloed hebben afgestaan ten behoev van de bloedtransfusiedienst. Eenmas werd de Landsteiner plaquette uitgereikt aan een donor die dit twintig keer heef: gedaan. De medailles resp. plaquette, ge noemd naar de ontdekker van de bloed groepen, zijn aan de donors overhandigd door dokter C. F. J. Lampe, directeur geneesheer van het Antoniusziekenhuis. Aan de jaarlijkse „medaille-regen" van de Velsense bloedtransfusiedienst ging een optreden vooraf van de zanggroep The Shepherds, die enige van hun bekendste liedjes ten gehore brachten en daarmeel veel bijval oogstten. Dokter Lampe belichtte hierna de pei- soon van de onderzoeker Landsteiner en de grote betekenis van diens wetenschap pelijke arbeid ten dienste van de mens heid. Zonder Landsteiner zou bloedtrans fusie en de wijdvertakte instelling van donors niet hebben bestaan, aldus de heer Lampe, die er op wees dat Landsteiner na zijn ontdekking van de bloedgroepen in ons land niet die erkenning heeft gevonden waar hij recht op had. •Na de uitreiking van de Landsteiner me dailles en plaquette volgde nog een huldi ging van verscheidene colonneleden door de heer H. Lagro, bestuurslid van Het Ne derlandsche Roode Kruis afdeling IJmui den-Velsen. Ploegcommandant J. J. Winkel en helpster mevrouw A. Landru-Timmer man ontvingen de medaille en bijbehoren de oorkonde wegens hun tienjarig dienst verband. Met hartelijke woorden van dank en waardering werd afscheid genomen van de heren C. van der Zee en P. S. S. Sik- kens, die wegens gevorderde leeftijd de colonne hebben verlaten. Als stoffelijk blijk van erkentelijkheid voor hun dien sten werd hun een rokertje en een boe- kenbon aangeboden. Namens de colonne bood zr. D. Spiers mevrouw Sikkens bloe men aan. Mevrouw G. J. Outmaijjer-Ver schuur, die zich gedurende tien jaar voor het Welfare-werk verdienstelijk heeft ge- Een groot aantal leden van de afdelin gen Santpoort, IJmuiden en Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid heeft dins dagavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtiaan de jaarlijkse federatie vergadering bijgewoond, welke onder lei ding stond van voorzitter J. Harmsen. On der de aanwezigen kon hij ook de beide wethouders, de heren H. de Boer en R. Verbeek en de heer J. van Os van den Abeelen, fractievoorzitter, die vergezeld was van bijna alle raadsleden begroeten. De heer Harmsen hield een korte inlei ding, waarin hij het beleid van het fede ratiebestuur ter sprake bracht en een lans brak voor het stimuleren van de werking van de democratie in de partij. Achtereenvolgens werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester goedge keurd, waarbij werd meegedeeld, dat van federatiezijde twee bijeenkomsten zijn ge houden te Santpoort en te IJmuiden, waar bij de laatste een uitgebreid sportforum betrof. Ook de 1-meiviering te Utrecht is met een groot aantal Velsense deelnemers geslaagd. Het dagelijks bestuur van de federatie werd bij acclamatie herkozen, zodat dit weer bestaat uit de heren J. Harmsen, voorzitter, C. Meijerink, secretaris en I. Drukker, penningmeester, terwijl van de afdelingen twee leden dit bestuur aanvul len. De heer L. Munnikes, waarnemend se cretaris van de fractie, deed uitvoerig ver- Advertentie (2 brilliants kleurstellingen f* cognac-groen-beige I* goud-geel-beige .120 cm breed A QQ Tijdelijk: p. mtr. J OS! CENTRUM GALERIJ CORNER Lange Nieuwstraat/Marktplein IJmuiden - Tel. 5205 VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN slag van hetgeen in 1964 in de raad van Velsen is gepasseerd, waardoor de aanwe zigen inzicht kregen in de behandeling van de verscheidenheid van onderwerpen. Dit verslag was voor velen aanleiding hier over vragen te stellen, die werden beant woord door de wethouders en de fractie voorzitter. Vermeld dient nog te worden dat het le dental van de federatie Velsen van de Par tij van de Arbeid constant is gebleven en dat in IJmuiden een ambitieuze jeugd groep is gevormd. Woensdag Woensdag werden in totaal 6550 kisten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 156 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 5 griet, 5 tongschar en schartong, 210 schol, 3 schar, 125 haring, 3700 makreel, 975 schel vis, 620 wijting, 610 kabeljauw en gul, 30 leng, 8 wolf, 4 poon, 88 koolvis en 8 diver sen. Voorts waren er 1765 kilogram export garnalen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 5,10-3, gr. tong 5,75-5,52, grm. tong 5,30-5,08, kim. tong 5,45-5,18, kl. tong 1 5,85-5,48, kl. tong 2 5,46-5,28, tarbot 1 5-4,10, zalm 6, garnalen 1,96-1.79. Per 50 kilogram: griet 122, tongschar 120- 116, kl. schol 2 61-17, schar 23-21, verse haring 32,40-20, makreel 26-11,50, kl. wolf 68, poontjes 34, kl. koolvis zwart 46-41, kl. koolvis wit 56-48, gr. schelvis 80-60, grm. schelvis 67-49, kim. schelvis 56-42, kl. schelvis 1 57-36, kl. schelvis 2 36-15, wij ting 25-10, gr. gul 48-36, middel gul 41-31, kl. gul 26-15. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 232-92, gr. koolvis zwart 112-92, gr. koolvis wit 172-146, gr. leng 112-86, gr. wolf 96-92. In IJmuiden werden woensdag de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 75 11.360, 165 7.270, 145 8.780, 117 10.200. 109 1.010, HD 79 13.970, IJM 2 7.710, KW 49 18.310, KW 123 29.730, SCH 250 25.420, SCH 171 10.830. Aanvoer van donderdag Hedenmorgen werd in IJmuiden door 18 vaartuigen 3400 kisten aangevoerd, plus 485 stuks stijve kabeljauw en 11.000 kg tong. Bij de aanvoer waren 380 kisten schelvis, 80 radio, 310 wijting, 80 gul en kabeljauw, 320 torregullen, 1250 makreel, 620 schol, 20 tarbot en 120 varia. Prftzen van donderdag Per kilogram, in guldens:heilbot 5,80- 4,30, tarbot 4,40-3,70, gr. tong 5,53-5,46, grm. tong 5,23-5,11, kim. tong 5,19-5,08, tong 1 5,69-5,47, tong 2 5,75-5,44. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 126, middel kabeljauw 136-116, gr. leng 96-86, gr. wolf 108-88. Per tien stuks: gr. kabeljauw 112-96, middel kabeljauw 68-56. Per hoop: vleet 176. Per 50 kilogram: gr. schelvis 69-58, mid del schelvis 64-52, kim. schelvis 44-32, schelvis 1 49-36, schelvis 2 32-15, schelvis 3 15-13, gul 1 51-38, gul 2 36-28, gul 3 26-16, gr. en middel schol 56-47, kim. schol en schol 1 56-38, schol 2 56-32. schol 3 30-22, schar 28-22, poon 35-28, gestripte wijting 31-15, dichte wijting 17-10, makreel 22- 11,50, tarbot 202-142, griet 122-88, tong schar 126-96, kl. wolf 56-48, ham 142. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 325 kisten schelvis, 300 radio, 210 wijting, 350 gul en kabeljauw, 3800 makreel, 300 kleine kistjes makreel, 550 schol, 100 varia, 500 stuks stijve kabel jauw en 8500 tong. In een aanhangwagentje, dat achter een banketbakkerij aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden stond, brak woensdagavond brand uit. Een buurman-winkelier heeft het vuur met een slang op de waterleiding geblust. De brandweer hoefde niet meer op te treden. Na het verregende W. Berghuis-toernooi en het afgelasten van het C. Boot-toernooi van respectievelijk zaterdag en zondag, gaat Kinheim in het komende weekeinde opnieuw twee voetbaltoernooien op het sportpark „Rooswijk" houden. Zaterdag om twee uur wordt begonnen met het „G. Kroon-toernooi" voor junioren B, waaraan deelnemen SIZO, Telefonia, Kinheim, ODIN, Jong Hercules en IJmui den. Zondagmiddag om twaalf uur zullen de junioren A van de verenigingen ADO'20, Roodenburg (Leiden) VVB, Kinheim, IEV, Waterloo, De Kennemers en CSV elkaar bekampen. Advertentie U ZIET MEER DAN U DENKT BIJ Zeestraat 9 (bushalte) Beverwijk - Telefoon 25683 ALTIJD APART EN EXCLUSIEF Iedereen in Kennemerstaten is er van overtuigd, dat het vergroten van de kantine op het Koningsveld te Velsen-Noord tot een der dringendste noodzakelijkheden be hoort. Daarom heeft ook het bestuur ingestemd met een plan de open ruimte te overkappen. Men is thans bezig tekeningen te vervaardigen, welke straks nadat ze in het bestuur zijn goedgekeurd zullen worden doorgezonden naar B. en W. van Velsen ter goedkeuring. Dokter C. F. J. Lampe, directeur-ge neesheer van het Antoniusziekenhuis in IJmuiden (links) reikt hier aan enkele van de 86 donors de Landstei ner medaille uit. Deze mededeling wordt gedaan in het I maandblad „Spring". Het desbetreffende i terrein voor actieve recreatie ligt nu in het nu eindelijk door hogere instanties goedgekeurde uitbreidingplan, met welk plan ook een structurele verandering sa menhangt van dit recreatiegebied. Het be stuur van Kennemerstaten houdt er daar om rekening mee, dat de plannen voor uitbreiding van de kantine nog dienen te worden gewijzigd of dat zelfs het afkeu ren van de plannen niet tot de onmoge lijkheden behoort. Het gaan verdwijnen van een deel van de Grote Houtweg of Koningsweg zal mo gelijk een verlegging van de sportterrei- maakt, ontving eveneens een medaille met oorkonde. Het gedeelte na de pauze werd gevuld met de vertoning van een tweetal Wijs- muller-films t.w. „Slepen met een eiland", die op boeiende wijze 't sleeptransport van het booreiland Refiner van Antwerpen naar Tripolis in beeld brengt, en „B.W.'s Ber gingsjournaal", een nieuwe rolprent over bergingen die door sleepboten en beman- gen van Bureau Wijsmuller werden ver richt. De heer W. Neehus, perschef van Bureau Wijsmuller, voegde hieraan nog aantal fraai dia's toe. In de nacht van 11 op 12 mei is ingebro ken in de machinefabriek de Hofgeest aan de rijksweg Velsen-Haarlem. De inbreker kwam binnen via een niet afgesloten bo venraam. In het kantoor waren bureaus en kasten doorzocht en laden en deuren geforceerd. Vermist worden diverse geld bedragen tot zeshonderd gulden, een aan tal postzegels ter waarde van acht gul den, een elektrisch lasapparaat en 72 pak ken koffie. Woensdagavond hebben de nachtploe gen bij Hoogovens als eersten hun stem uitgebracht voor de verkiezing van de raden van overleg, die in de plaats zullen komen van de contact commissies, hoewel hun werkterrein breder zal zijn. Er moeten eenen twintig van dergelijke raden worden gekozen, waarvoor vierentwintig over het bedrijf verspreide stemlokalen zijn ingericht. Dit kon moeilijk an ders, omdat het totaal aantal stem gerechtigden niet minder dan 14.000 bedraagt. Ook vanmorgen is er nog druk gestemd, zodat de stemmen vrijdag kunnen worden geteld. Nog diezelfde dag zullen de namen van de 167 gekozen leden bekend wor den gemaakt. Zoet winstje bleek een grote strop Een 47-jarige boekhouder uit IJmuiden- Oost heeft bij de politie aangifte gedaan i van een oplichting, die door twee Haar lemmers zou zijn gepleegd. De IJmuide naar zou daardoor benadeeld zijn voor vijfduizend gulden. De politie heeft tegen beide Haarlemmers proces verbaal opge maakt. Een van de Haarlemmers bracht dezer dagen in de werkplaats van de boekhouder twee startmotortjes met de mededeling dat deze zestig gulden per stuk kostten. Een week later kwam de tweede Haarlemmer in de werkplaats, zag de motortjes en was er meteen „weg" van. Prompt be stelde hij er honderd stuks van. De IJmui denaar rook een zoet winstje en kocht de honderd motortjes van de eerste Haar lemmer. Na de levering liet de tweede Haarlemmer zich nimmer meer zien. De startmotortjes, die hoewel nieuw niet meer gangbaar zijn, bleken slechts een waarde van ƒ1,50 te hebben Op de Wijkerstraatweg in Velsen-noord is woensdagmorgen een cementstortbak, die achter een vrachtauto was gekoppeld, losgeschoten en gekanteld zonder persoon lijke ongelukken te veroorzaken. Uit het onderzoek bleek dat de vier po ten van de stortbak op ondeugdelijke wij ze waren geborgd. In plaats van bouten had men hiervoor staafjes betonijzer ge bruikt die onder het rijden er uit vielen. Toen een van de poten van de bak los schoot en achter een straatkei bleef haken kantelde de stortbak. nen inhouden. Daarom werd een voorlopi ge goedkeuring afgegeven voor het bouwen van kantines met kleedgelegenheden op deze sportterreinen. De belangstelling voor de jaarvergade ring van de afdeling Velsen en Omstre ken van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, welke dinsdag avond in de Theeschenkerij in Oud-Vel- sen werd gehouden, is niet groot geweest. Dit stelde de waarnemend voorzitter, de heer D. J. Zijistra wel enigszins teleur. „Het is voor het bestuur niet gemakkelijk de eindjes aan elkander te knopen, maar als men zich gesteund ziet door de le den, dan geeft dat weer nieuwe moed", zo zei hij. Nu was er slechts één percent van de leden aanwezig ,wat niet wegnam, dat de zaken van de vereniging uitvoerig zijn besproken. Het bestuur was deze avond ook gehavend. De voorzitter, de heer Wijburg en de bestuurder M. Buurman zouden beiden in het ziekenhuis zijn opge nomen en de secretaris de heer Van Wa- geningen was ook wegens ziekte verhin derd. Na de verslagen van de vorige vergade ring, waarin lof werd toegezwaaid aan de burgerij voor het strooien van voedsel voor de vogels, werd ook de aandacht ge vestigd op de ledenwerfactie, waar meer kracht aan moet worden bijgezet, wil men betere toestanden scheppen voor het asyl. Wat de financiën betreft zal meer aan dacht aan de ledenwerving moeten wor den besteed, wil men de uitbreidingen die te gebeuren staan kunnen uitvoeren. Jam mer vond men het, dat de gemeente Be verwijk niet méér geld beschikbaar kan stellen. Nu is het oog gericht op de van 4-9 oktober te houden collectie in de drie gemeenten. Voor de medewerking van de politie in Beverwijk had het bestuur alle lof evenals voor de in Beverwijkse scholen gehouden tentoonstelling. De aftredende bestuurders werden herkozen waarna men tot een ge animeerde gedachtenwisseling overging. Twee IJmuidense jongens vonden de zer dagen in het duin een konijn dat met de nek in een strik vast zat. Zij brachten het dier naar de politie- strandpost, waar de dienstdoende agent het beestje van de wurgende strik verloste. Terwijl hij daarmee bezig was bracht het konijn vijf jon gen ter wereld. De konijnenfamilie, waarvan de moeder spoedig herstel de, is in het Kerbertasyl in IJmuiden opgenomen. Evenals verleden jaar zal „Vlaggetjes dag" in IJmuiden op bescheiden wijze wor den gevierd, omdat het accent hiervan werd verlegd naar Scheveningen. Toch heeft de IJmuidense Vlaggetjesdagcom missie voorbereidingen getroffen, om de ze dag niet geheel onopgemerkt te laten passeren, waarbij het in de bedoeling ligt een aantal schepen aan de Tegeltjesmarkt te bevlaggen. De Katwijkse rederij vereni ging „Vuurbaak" heeft reeds toegezegd enige schepen voor dit doel beschikbaar te houden. Ook zal worden getracht door een muziekvereniging een mars door IJmuiden te laten houden, maar dit is afhan kelijk van het aantal schepen, dat aan de Tegeltjesmarkt zal aanleggen. Op initiatief van de r.k.-E.H.B.O.-vereni- ging is in het wijkgebouw van het Wit Gele Kruis aan de Romerkerkweg te Be verwijk een E.H.B.O.-cursus gestart voor de jeugd. Deze eerste les werd bijgewoond door 25 jongens en meisjes in de leeftijd van 12 tot 14 jaar. De startavond van de cursus stond onder leiding van mevrouw Van de Veer en de heer A. J. Jakobs. Laatstgenoemde vertel de eerst het een en ander over het doel en de werkzaamheden van E.H.B.O. De jeugdige cursisten gingen zich daar na verdiepen in de inhoud van een ver- bandtrommel. De jongens en meisjes die de lessen nu volgen komen voor het over grote deel uit Oosterwij k. De r.k.-E.H.B.O.-vereniging mag zich verheugen in een behoorlijke belangstel ling voor haar werkzaamheden. Dat heeft het mogelijk gemaakt dat dit jaar het aan tal E.H.B.O.-posten in Beverwijk en omge ving met zes is uitgebreid tot totaal der tien. Advertentie 55/45 Terlenka kwaliteit. Kleuren grijs, bruin en blauw.Speciale m§. nn sterk staaltje "II prijs: 8 jaar bender HEREN- en JONGENSKLEDINQ Breestraat 17-19 - Beverwijk VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN Tot staatssecretaris van Defensie (Land macht) is benoemd de heer G. H. J. M. Peynenburg te Wassenaar. De nieuwe staatssecretaris was plaatsvervangend se cretaris-generaal Landmacht op het mini sterie van Defensie. Hij is drager van het Bronzen Kruis voor zijn verdiensten in de geallieerde strijd rond Nijmegen in het najaar van 1944 en van het officierskruis in de orde van Oranje-Nassau. Tot staatssecretaris van Financiën is be noemd dr. W. L. G. S. Hoefnagels uit Heerlen. Dr. Hoefnagels is chef van de hoofdgroep Financiën van de Staatsmij- en. MADRID (Reuter) 23 Basken uit het Spaanse district San Sebastian zijn woens dag veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot zes en half jaar voor illegale propaganda. Vol gens de openbare aanklager zouden zij d« verboden Baskische vlag op een bergtop hebben geplant en op gebouwen en voer tuigen de leuze „Baskenland en vrijheid" hebben geverfd. Acht verdachten werden bij verstek veroordeeld. De sleepboot Hudson van L. Smit en co. vertrok gisteravond omstreeks zeven uur vanuit IJmuiden naar Mexico. Aan de tros werd meegeno men het booreiland dat door de sle per Clyde van Smit najaar 1964 van uit Mexico naar hier werd gebracht. Het was toen de bedoeling dat dit booreiland ergens op het IJsselmeer boringen zou gaan verrichten. Waar schijnlijk uit vrees voor vissterfte en gelet op de drinkwatervoorziening is hiervoor van hogerhand geen toe stemming gegeven. Al de tijd heeft het booreiland gelegen aan een stei ger van de NDSM te Amsterdam. Het is nu dus weer op de terugreis naar Mexico.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5