Natuurbeschermingscommissie meent: Tracé De Ranitz vraagt nog (te) veel offers van het natuurschoon suprafux Advies: projecteer de nieuwe oost-westverbinding zuidelijker „De Ruyter" overvoer Spaanse kustvaarder Er zijn thans ruim 58.000 studenten VERF EN LAK DONDERDAG 13 MEI 1965 9 Marineraad stelt de commandant en een officier in gebreke Vijftien jaar Nog zuidelijker Mimi Boesman derde in Engelse ballonrace De Marineraad is van oordeel dat de commandant en de navigatieofficier van de kruiser „De Ruyter" in gebreke zijn geweest op de ochtend van de 21ste no vember van het vorig jaar, toen het schip bij de haven van Barcelona door een plotselinge koerswijziging de Spaanse kust vaarder „Mollorquin" overvoer waardoor deze zonk en één van de opvarenden ver dronk. Uit het uitvoerige onderzoek dat de raad naar dit ongeluk instelde, is komen vast te staan dat het Nederlandse oorlogsschip aan de aanvaring schuldig is, ongeacht de vraag of ook de Spaanse kustvaarder mede schuldig geacht moet worden. De plotse linge koerswijziging van de „De Ruyter", een gevolg van het feit dat de comman dant en de navigatie-officier niet zeker wa ren van hun positie, is in ieder geval de directe aanleiding tot het ongeluk geweest. Als factoren die tot de onzekerheid om trent de positie hebben bijgedragen noemt de raad in de uitspraak, dat de comman dant op de bewuste ochtend te laat op de brug verscheen, terwijl de navigatie-offi cier, na kennisneming van de omstreeks zeven uur gemaakte plaatsbepaling, naar de eetzaal was gegaan en daarbij aan de officier van de wacht order had gegeven voor de duur van zijn afwezigheid geen verdere plaatsbepalingen meer te maken. Advertentie (Van een onzer redacteuren) WANNEER - EN DAT IS WAARSCHIJNLIJK nog niet in de nabije toe komst - de nieuwe weg die Zandvoort met het oosten en zuiden van het land en Duitsland verbindt aangelegd is, zullen ontelbaren verlicht adem halen en wel licht even zovelen diep zuchten. Zandvoort heeft dringend een grote verkeersweg nodig die het steeds toenemende verkeer uit het achterland snel en veilig naar de badplaats kan voeren. Dat weten sinds vele jaren het rijk, de provincie, de betrokken gemeenten en niet in de laatste plaats de weggebruikers voor wie de huidige twee toegangswegen naar Zandvoort - de Zandvoortselaan en de Bloemendaalse Zeeweg op topdagen een bron van ergernis is. In 1960 ongeveer werden de eerste plannen voor de aanleg van de De Ranitzweg geboren, als een reactie op het plan van de provincie om een weg naar Zandvoort door Noord-Aerdenhout aan te leggen. Deze weg zou zeer veel offers aan natuur schoon vergen en Bloemendaal verzette zich dan ook heftig tegen het plan. Het scha kelde zjjn stedebouwkundige, Ir. De Ranitz in om een ander tracé vast te stellen. De heer De Ranitz toog aan het werk en presenteerde na enige tijd een nieuw tracé dat veel zuidelijker zou komen te lopen. Bloemendaal vond het uitstekend, het De Ranitztracé liep vee! gunstiger, zeker omdat er minder natuurschoon zou behoeven te worden aangetast. Haarlem kon wel met het De Ranitzplan akkoord gaan, omdat het provinciale plan de weg door Noord-Aerdenhout, door burgemeester Peereboom-Voller van Bloe mendaal het „dwaze boogje" genoemd een verbinding door de binnenstad van Haar lem noodzakelijk zou maken, en daar was het gemeentebestuur van Haarlem nu be paald niet wild op. Zandvoort voelde ook veel voor de De Ranitzweg, omdat die een snelle verbinding met de grote rijkswegen en het achterland zou geven. Heemstede had aanvankelijk veel bezwaren, omdat het tracé De Ranitz van het Heemsteed- ■e natuurschoon offers verlangde. Er werd overlegd en geschoven en ten slotte sloot ook Heemstede zich bij Haar lem, Zandvoort en Bloemendaal aan. Toen de Haarlemmermeer nog. Een deel van de De Ranitzweg zou immers door de polder moeten lopen. In juli 1961 werd overleg met Haarlemmermeer gepleegd en op 18 december 1961 kwam het eindrapport tot stand, waarna wethouder Happé van Haar lem verder de leiding op zich naam. In februari van het jaar 1962 kwamen de gemeenten weer om de tafel voor een be langrijke bespreking en sindsdien heeft het plan De Ranitz min of meer in de lucht gehangen. De provincie wikte en woog nog met het „dwaze boogje" en op streekplan Zuid-Kennemerland, zocht naar oplossingen van de moeilijkheden ten aan zien van de aansluiting op de noord-zuid verbinding (het doortrekken van de wes telijke randweg naar De Zilk, waar de pro vincie Zuid-Holland reeds een deel van de ze weg in aanleg heeft) en wijzigde ten slotte het streekplan noodgedwongen om dat de kroon tegen bepaalde ingrepen be zwaren maakte. Op de laatste wijziging van het streek plan Zuid-Kennemerland tenslotte werd de mogelijkheid opengelaten voor de even tuele aanleg van een tracé als dat van De Ranitz. k Het „dwaze boogje" door Aerdenhout kwam zelfs te vervallen, zodat Bloemen daal enkele weken geleden opgelucht kon ademhalen omdat daardoor veel natuur schoon gespaard zou worden en Haarlem, omdat men daar het probleem van een grote verkeersweg dwars door de stad van zich af zou kunnen zetten. Hierdoor maak te het plan De Ranitz weer meer kans, hetgeen dus door de genoemde gemeen ten wordt toegejuicht. Sinds een jaar of vijftien bestaat in Zuid- Kennemerland de Natuurbeschermings commissie Zuid-Kennemerland, een instel ling die door de gemeenten Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Heerfistede, Bloemendaal en Zandvoort ge subsidieerd wordt. De commissie houdt zich bezig met het waken over het natuur schoon in het gebied van Zuid-Kennemer land en zij hoopt haar activiteiten in de nabije toekomst tot een groter gebied uit te breiden. De commissie schakelt de jeugd in voor het behoud van het natuurschoon in dit dicht bevolkte gebied, zij verzorgt instructie op scholen, laat films circule- De heer Sepers vertelde ons gisteren „Wanneer de De Ranitzweg wordt aange legd moet men eerst de Ringvaart over, dan vlak langs Groenendaal in Heemstede, dan de Herenweg over, verder door het „Manpad" of over dit landgoed naar de Leidsevaart, waar men over het water, de weg en de spoorlijn moet, dan door het prachtige Snippenbos, dwars door het mooiste gebied van de Amsterdamse wa terleidingduinen, over de Zandvoortselaan om daarna aan te sluiten op de randweg rondom Zandvoort, die er wel mettertijd zal komen. „Nee", zegt de natuurbeschermingscom missie, „dat kost nog onnoemelijk veel natuurschoon. „Beter is het, het tracé nog zuidelijker te leggen. Wanneer we een blik op de kaart slaan, dan zien we de De Ranitzweg die ten zuiden van Hoofd dorp ten westen van de Rijksweg vier be gint. We zien de kruising met Rijksweg zes en volgen verder het tracé zoals het net is genoemd. De Ranitzweg eindigt, zo als op de kaart te zien is in de buurt van het Zandvoortse circuit waar de geprojec teerde randweg grof met een kruisjeslijn is aangegeven. „Wanneer we" zo zegt de natuurbescher mingscommissie die oost-westverbinding nu eens zuidelijker leggen". Een kaart van het betrokken gebied. Ten zuiden van Hoofddorp (Hfd.) buigt de geprojecteerde De Ranitzweg zich schuin in noordelijke richting. De natuurbeschermingscommissie wil een tracé dat nog zuidelijker ligt (dubbele lijn), waardoor minder na tuurgebied zal worden aangetast en volgens de commissie ook minder kostbare „kunstwerken", zoals een grote overbrugging ten zuiden van Heemstede, nodig zullen zijn. Boven dien zal bij het tracé van de com missie een groter deel van de kust ontsloten worden. Verder wordt als voordeel van dit tracé aangevoerd dat de andere badplaatsen (Noord- wijk) en vooral ook de Keukenhof beter te bereiken zullen zijn. De kruisjeslijn om Zandvoort is de rand weg rondom de badplaats, die er wel zal moeten komen. De lijn, ten noord oosten doarvan is de verbinding die Zandvoort binnendoor met de Zeeweg wenst. Bij het vraagteken, tussen rijksweg zes (geprojecteerd) en rijks weg vier vraagt de commissie zich af of de weg zal kunnen worden door getrokken, omdat men anders twee scherpe hoeken (streepjeslijn) bij de rijksweg zes zal moeten maken. dat er iets ernstigs gaat gebeuren. De eventuele aanleg van de De Ranizweg noemt de commissie zo iets ernstigs. Het dagelijks bestuur van de natuurbe schermingscommissie, waarin de heren ir. I. D. Sepers van Staatsbosbeheer, D. W. van Hezel en J. A. Dorresteijn zitting heb ben, heeft zich beraden over de aanleg van de De Ranitzweg en is van mening dat er beter nog een andere oplossing ge vonden kan worden. De commissie is na melijk zoals wij gisteren reeds publiceer den van mening dat ook de De Ranitz weg grote offers zal vragen, zowel finan ciële als op het gebied van het natuur schoon. Een bezwaar van de natuurbescher mingscommissie is dat de De Ranitz weg zich dwars door of over het land goed „Manpad" even ten zuiden van Groenendaal zal boren en dat er een overgang over de Herenweg nodig is op een punt waar deze weg uitzon derlijk fraai is. „Wanneer we de oost-westverbinding ten zuiden van Hoofddorp nu eens zouden vol gen tot de Rijksweg zes, dan de Rijksweg zes opgaan in zuidelijke richting (streep jeslijn) en dan afbuigen naar De Zilk om daarna in een halve cirkel naar de kust te komen?" „We vermijden dan het aantasten van het prachtige natuurschoon ten zuiden van Heemstede, breken door een veel minder mooi duingebied, waar bovendien al en kele kleine wegen liggen en komen eerder aan de kust, waardoor een groter gedeel te van het strand ontsloten wordt (dubbele lijn door het gearceerde gebied). De aan sluiting op de randweg rondom Zandvoort schept geen problemen. We hebben dan het voordeel bovendien dat er minder kostbare voorzieningen nodig zijn, dan bij de aanleg van de De Ranitzweg het geval zal zijn." Als nadeel ziet de commissie wel de rech te hoeken bij rijksweg zes, „maar" zo zegt men. „wellicht kan er in de Haarlem mermeer een oplossing gevonden worden ren, houdt puzzleritten en heeft een natuur- wacht opgericht. De commissie laat echter ook een wa kend oog gaan over de planologische as pecten. Zo bekritiseerde zij de gemeente Zandvoort toen er een camping werd aan gelegd en stelt zich op het standpunt dat zij advies moet geven wanneer men meent De De Ranitzweg gaat dwars door het mooiste deel van de Amsterdamse Waterleidingduinen en zal ongeveer op dit punt over de Zandvoortse laan worden geleid. Dat zal by het tracé van de natuurbeschermingscommissie ook allemaal niet nodig zijn. door het nieuwe tracé door te? trekken (streepjeslijn met vraagteken). De natuurbeschermingscommissie heeft de landschappelijke overwegingen duidelijk laten prevaleren. „We willen hiermee al leen maar aantonen dat de De Ranitzweg beslist niet alleen-zaligmakend is" zo zegt men. „Misschien kunnen de betrokken ge meenten dat nog eens in overweging ne men". Het door de natuurbeschermingscom missie gesuggereerde tracé ligt ongeveer vier kilometer bezuiden de weg De Ra nitz. Voor de weggebruikers zal het een omweg betekenen van ongeveer tien kilo meter. „Maar wat maakt dat uit op een afstand van enkele honderden kilometers" Op dit punt aan de Leidsevaartweg zal eventueel de De Ranitzweg dwars door of over een prachtig bosgebied worden geleid. „Erg jammer" zegt de natuurbeschermingscommissie. „Wan neer men vier kilometer zuidelijker gaat, wordt er lang zoveel natuur schoon niet aangetast". Het totaal aantal studenten aan de Ne derlandse universiteiten en hogescholen is toegenomen van 52.300 in april 1964 tot 58.400 in april 1965 (stijging 11 pet.). Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het aantal eerstejaarsstudenten steeg van 9.820 tot 11.890 (21 pet.). De belangstelling nam vooral toe voor de landbouwkunde (56 pet.), de godge leerdheid (43 pet.), de sociale wetenschap pen (39 pet.), de psychologie (37 pet.) en de opvoedkunde (35 pet.). De toeneming bij de technische wetenschappen is mede een ge volg van de opening van de technische hogeschool in Enschede, welke instelling met 243 studenten begon. Mimi Boesman is gisteren als derde ge ëindigd in Engelands eerste ballonrace sinds een halve eeuw. Winnaar werd de 74-jarige Franse ballonvaarder Charles Dolfus. De Westduitser Richard Jahre ein digde op de tweede plaats.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9