Sassenheims bloembollenbedrijf slaat geheel nieuwe wegen in Opzet: kleinere winsten, meer omzet en vooral... service De aardbeien komen! Zakelijke wagen met sportief karakter AUSTIN WESTMINSTER: SNEL EN ZUINIG OP DE GROTE WEGEN Waarom gaat Daf racen? Wellicht variomatic voor pte wagen Instructief boekje over de scooter NIEUWS IN HET KORT Goed jaar verwacht Duitser viel achter stuur in slaap Auto's botsten op Velserweg in Beverwijk Brandende gasfles in garage Inbraak in Scheybeeck leverde 400,- op Technische details VRIJDAG 14 MEI 1965 11 In Sassenheim POLYETHER MATRASSEN Woninginrichting A. J. BRASSER Hoeveelheid Opening Fietsende jongen in Beverwijk door auto aangereden ZO OP HET OOG is de Austin A 110 Westminster MK II geen moderne wagen. Het conventionele uiterlijk, dat zelfs een beetje gedrongen aandoet, wettigt de ver wachting dat men hier ook qua ■prestaties weinig opzienbarende dingen van kan verwachten. Dit blijkt een vergissing. Het luxueuze interieur doet reeds een deel van het vooroordeel wijken en zodra de rustig ruisende motor deze auto zonder stoteny bonken of „zweven" naar de 160 kilometer per uur voert heeft waardering de plaats ingenomen van vooringenomen heid. Moeite geschikt voor de Na de vele boekjes die er zijn verschenen over het Onderhoud en het gebruik van personenwagens, thans een boekwerkje over de scooter. Officieel heet het een handleiding voor aankoop, gebruik en onderhoud van scooters en reeds na de eerste blik op de inhoud komt men tot de ontdekking dat de n.v. uitgeversmaatschappij A. E. Kluwer in Deventer er goed aan heeft gedaan dit instructieve werkje op de markt te brengen. Schrijver J. Tendeloo geeft een duidelijke verklaring van de wer king en het onderhoud van de scootermotor, al is de terminologie hier en daar wellicht voor de leek iets te technisch. Een overzicht van de storingen die kunnen optreden en een omschrijving van de dan te volgen werkwijze, maken dit boekje uitermate geschikt voor de scooterrijder. Aanbevolen. (Van onze medewerker voor Bloembollencultuur) Midden in de bloembollenvelden van Voorhout staat een blinkend wit kassencom plex. Het draagt de naam van de Sassenheimse bloembollenkweker W. Moolenaar. Het is hypermodern en is gebouwd met de vooropgezette bedoeling om proeven met bloembollen in laboratoria daar in praktjjkhoeveelheden te verwerken. Zyn de be vindingen zodanig, dat andere goedgeoutilleerde bedreven ze ook kunnen nemen dan zullen de vertegenwoordigers van deze firma de klanten goede adviezen kunnen geven. De heren Kees en Fok Moolenaar proberen op deze manier hun afzet op andere leest te schoeien dan tot nu toe, namelijk te concurreren door het verlenen van service en het geven van voorlichting. Ze willen deze stap laten volgen door de buitenlandse afnemers te leren grote hoeveelheden bloemen te produceren, die op moderne wijze zullen moeten worden verkocht op plaatsen waar het publiek komt. Men zal ook in deze branche moeten gaan rekenen met kleine winsten op grote hoeveelheden. De Rijnsburgse broeiers van bloembollen staan hiervoor steeds als voorbeeld. De heren Moolenaar hebben uit een rap port over een Amerikaans marktonder zoek geleerd, dat de wijze van verkopen van bloembollen verouderd is. In plaats van te concurreren met prijzen zou men een goed voorlichtings- en service appa raat moeten opbouwen. De heren Moolenaar hadden zich al ge specialiseerd op de verkoop van irissen. De bollen kan men met temperaturen zo bedotten, dat ze het gehele jaar in bloei te trekken zijn. De freesia's volgen de zelfde weg en bovendien kan men chry santen eveneens bij de neus nemen door de regelmaat van het daglicht zelf te be palen. Deze brengen namelijk knoppen als de dagen korten. Door afschermen van de kassen of de bloemen langer licht te ge ven kan men de bloei ook beïnvloeden. Daardoor is' het mogelijk het gehele jaar met chrysantenbloemen op de markt te komen. Op deze wijze kan men de grond in de kassen ook het gehele jaar door benutten door de verschillende gewassen elkaar te laten opvolgen. Hoe korter de groeitijd is, hoe hoger het rendement uit die dure ge bouwen wordt. Door dit in deze kassen uit te zoeken hoopt men de afnemers zodanig te kunnen voorlichten, dat zij eveneens een veel hoger rendement halen. Men hoopt in de toekomst ook tulpen en hya cinten in het beplantingsschema te pas sen. Deze kassen, met elkaar zesduizend vierkante meter te betelen oppervlakte, zijn zeer modem. Temperatuur, lucht vochtigheid en koolzuurtoediening worden geregeld op een paneel in het ketelhuis. Dit ketelhuis is licht, belegd met een mo zaïekvloer en verfraaid door een gemet selde plantenbak. Men zal er niet veel behoeven te werken, slechts de gewenste temperaturen, sproeiinstallaties en kool- zuurregulatoren behoeven af te stellen, de rest gaat vanzelf. Het luchten van de kas sen gaat met de hand. Het zou automa tisch kunnen, maar daar verschillende ge wassen in één kas staan dient men dit on derdeel zelf te regelen. De bollen worden in de schuren in Sas senheim behandeld en verzonden. Van el ke partij wordt in die kassen een mon ster opgeplant. Dat monster wordt nauw lettend gevolgd, zodat eventuele onjuisthe den direct worden geconstateerd. Heeft een klant klachten dan kan hij zien aan de monsters hoe Zijn bollen hadden moeten staan. Andersom is ook mogelijk. De Nederlandse vakmensen in die kassen Advertentie 9 cm dik. Ideaal voor strand huisjes, caravans, extra logeer bed, enzv.a. 32.50 KONINGSPLEIN 8 - IJMUIDEN Telefoon 4540 kunnen soms eerder afwijkingen constate ren dan de afnemers. De heren Moolenaar maken van de ge legenheid meteen gebruik om in die kassen leveranties te controleren. Ook dit kan het nietes-welles tussen koper en ver koper voorkomen. Een andere bijkomstigheid is, dat de bloemen kunnen worden verkocht via de veiling in Rijnsburg. Iedere rechtgeaarde bollen- of bloemenproducent of handelaar weet, dat de veilingklok de waarde van de bloemen feilloos registreert. Beste kwali teit brengt altijd meer op dan iets min der goede. Achter dit alles steekt de gedachte van de heren Moolenaar, dat er een ongeloof lijke hoeveelheid bloemen kan worden ver kocht. Men moet alleen de moed hebben zich te gaan richten op de wensen van de nieuwe afzetkanalen. Warenhuizen, zelf bedieningszaken en supermarkets zijn ech ter lastige klanten. Zij willen constant be voorraad worden met uniforme kwaliteit. De klanten mogen niet worden teleurge steld. Dat betekent, dat de producenten een vast produktieschema moeten hebben van grote partijen. De manieren waarop de bloemen en ook bloembollen worden verkocht zijn inderdaad verouderd. Er ko men te veel kosten op de grondstof voor de bloemen in de winkel liggen. Daardoor moet op de kleine hoeveelheden te veel worden verdiend met als gevolg dat de prijzen te hoog liggen voor een grote af name. Bij de niet officiële opening van dit be drijf kwamen vele honderden mensen uit het buitenland op bezoek. Ze zagen de nieuwigheden, de arbeidsbesparende me thoden en hoorden de bedoeling uitleggen. Dat was voor hen begrijpelijk, evenals voor andere bloembollenexporteurs. De buiten landse bezoekers hebben ook een bezoek gebracht aan de bloemenveiling in Rijns burg. Rijnsburgers rekenen niet in winst op een bol of bloem daaruit, maar met een redelijke winst uit grote hoeveelheden van gelijkvormige kwaliteit. Ze hebben dit jaar het genoegen gesmaakt, dat hun bloe men in doorsnee in Nederland duurder zijn geweest dan bij de ouderwetse verkoopme thoden in het buitenland. En toch kunnen ze nog exporteren. Ze hebben overigens dit jaar moeite gehad om bij een veel grotere aanvoer dan normaal aan de vraag in Nederland te voldoen. Dit bedrijf is gewoon het gevolg van de ontwikkelingen van de veranderende leef- en koopgewoonten. Men tracht zich hierbij aan te passen. Men mag zelfs zeggen, dat de heren Moolenaar proberen hun binnen- en buitenlandse collega's meer die rich ting in te dwingen. Een grote en zo goed koop mogelijke produktie met een zo klein mogelijke winst per eenheid om het hoogst mogelijke rendement uit hoge investerin gen te halen, is het doel, waarnaar men in de toekomst moet streven. Tot de velen die de eerste mooie lente dagen met grote vreugde hebben begroet behoren ongetwijfeld ook de tuinders, die zich nog bezighouden met de aardbeien teelt. Want dank zij de warme zonnestra len zullen deze plantjes zich nu weer spoedig kunnen tooien met hun veelbelo vende witte bloesemsluiers. De aardbeienteelt was tot voor enige jaren in deze streek nog een der belang rijkste bezigheden, maar de laatste tijd hebben de tuinders hiervoor toch steeds minder grond gereserveerd. Het waren hier vooral de fabrieken die tussen de bei de wereldoorlogen veel belangstelling voor deze sappige vruchten hebben gehad en naast de exportbedrijven telde Beverwijk toen zeven grote fabrieken, waar de aard beien tot jam werden getransformeerd. Maar dit is allemaal historie geworden, want enige jaren geleden heeft de laatste „inpulperij" haar deuren voorgoed geslo ten, om de eenvoudige reden dat er te weinig voor een fabriek aantrekkelijke aardbeien werden aangevoerd. Thans Is men hier dan ook voornamelijk aangewe zen op de binnen- en buitenlandse handel in verse aardbeien. Wat dit jaar betreft wordt eerst de oogst van de glas-aardbeien verwacht, die overi gens aan de late kant zijn gebleven. Hier voor heeft de veiling „Kennemerland" aparte kistjes laten vervaardigen, waar Het grootste stuwmeer dat door de mens is aangelegd heet het Kariba- meer. Het is te vinden in het Afri kaanse land Rhodesië. Als men de zes spuigaten in de stuwdam opent komt er per seconde zes miljoen liter water uit bulderen. Onlangs bleven de spui gaten twaalf uur lang geopend. Voor de rekenaars hoeveel water er toen wegvloeide. Het waterpeil in het meer bleek na die twaalf uur nauwelijks merkbaar gezakt te zijn. ÜTHv-V ii-ftSllliillii: precies acht doosjes in kunnen worden verpakt. Deze doosjes zijn voorzien van de naam „Beverwijk". Vervolgens zijn de aardbeien van de koude grond aan de beurt, waarmee men zo ongeveer half juni de markt hoopt te overstromen. Zo op het oog staan deze buiten-aardbeien „er goed bij". Het zijn meest eenjarige planten, omdat de aard beien niet meer zoals vroeger jaren ach tereen op hetzelfde stuk worden geteeld. Wanneer de oogst niet te veel meer van eventuele nachtvorsten te lijden zal heb ben, mag voor Beverwijk weer een goed aardbeien jaar worden verwacht. Een 27-jarige Duitse bankwerker met vakantie in Wijk aan Zee is donderdag avond tussen de badplaats en Beverwijk met zijn auto van de weg geraakt en tegen een lantaarnpaal gebotst. De auto werd totaal vernield. De lantaarnpaal knapte af. De Duitser zei achter zijn stuur in slaap te 'zijn gevallen. De politie stel de vast dat de man te diep in het glaas je had gekeken. Ter ontnuchtering heeft hij de verdere nacht doorgebracht in het Beverwijkse politiebureau. Twee personenauto's zijn donderdag avond op het kruispunt Velserweg-Vondel- laan in Beverwijk met elkaar in botsing gekomen doordat de bestuurder van de uit de Vondellaan komende wagen geen voor rang verleende. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Er liep niemand letsel op. Op de kruising Hoflanderweg-Adrichem- laan in Beverwijk is donderdagmorgen een dertienjarige fietser door eigen onop lettendheid tegen een personenauto opge reden. De jongen is met een hersenschud ding en verscheidene verwondingen per ziekenauto naar het Rode Kruisziekenhuis vervoerd en aldaar opgenomen. De brandweer van Velsefi werd heden morgen te ruim tien uur gealarmeerd voor een in brand geraakte gasfles in de garage van het expeditiebedrijf Overdorp aan de Ampèrestraat te IJmuiden. De spuitgasten behoefden ter plaatse niet meer in actie te komen. Het vuur was reeds met eigen middelen geblust. Er was in de garage zelf geen verdere schade aangericht door dit brandje. In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in Scheybeek, het voorma lige raadhuis van Beverwijk waarin thans de kantoren van de Beverwijkse sociaal culturele raad en de V.V.V. zijn gehuis vest. Afgesloten kasten werden openge broken en alle bureaus doorzocht. Ten nadele van de B.S.C.R. en de V.V.V. is totaal vierhonderd gulden ontvreemd. Voor de zes cilinder notor met een inhoud van bijna drie liter, uitgerust met dubbele carburateurs, is het bereiken van deze snelheid overigens niet zo'n prestatie. De bewondering ging in dit geval meer uit naar het rustige ge drag van de auto. Met de vering moet er dan wel iets zijn gebeurd. Deze versie van de Austin b Jij kt achter telescoop- schokbrekers te heb ben en een groot deel van de vering en de goede wegligging is hieraan te danken. Een uitermate geschikte auto dus voor snel reizen langs de grote wegen. Er is nog een reden waarom deze West minster voor dit soort ritten de voorkeur verdient. De „overdrive", te bedienen via een handig systeem, zorgt er tijdens lange afstanden voor dat er met een zekere zuinig heid kan worden gereden. Bij het indrukken van een handel onder het stuur wordt de overdrive ingeschakeld en wil men acceleren dan is het voldoende het gaspedaal even geheel in te trappen, waardoor een „kickdown"-schakelaar onder dit pedaal de overdrive buiten werking stelt. Een klein schokje vertelt de chauffeur dat' de motor overgaat op de grotere trekkracht van de versnelling. Na de acceleratie is een simpel loslaten van het gaspedaal voldoende om de overdrive weer in te schakelen. IS HET COMFORTABEL en rustig rijden op de grote betonnen wegen van ons land, in een druk stadscentrum vereist het manoeuvreren met deze Austin Westminster wat meer moeite. Het sturen geschiedt dan moeizaam en het parkeren is vaak een kwestie van even met kracht het stuurwiel hanteren. Met bijbetaling kan men echter een stuurbekrachtiging krijgen. De prijs van deze wagen, ruim 15.000, duidt er reeds op, dat de koper een zekere luxe in de inrichting kan ver wachten. Een no'teh.outen dashboard, notehouten raamlijsten, arm- steunen langs de zetels voor en achter en een heel scala van accessoires (aansteker, neerklapbare tafeltjes in een rug leuning van de voorste zetels, licht in de kofferruimte, vak ken in de portieren en een leren bekleding) stellen de koper in deze verwachting niet teleur. Bovendien is er een opbergruimte onder het dashboard en zijn de bedieningsorganen en de verschillende meters han dig en duidelijk aangebracht. De rugleuningen van de voor ste zetels zijn verstelbaar en een eenvoudige bediening van de kachel waarborgt een behaaglijke temperatuur. Groot bereik HET RIJGENOT wordt door dit alles verhoogd, waaraan het feit dat de eerste versnelling (via een „pookje" beschikt men over vier versnellingen) niet gesynchroniseerd is weinig afbreuk doet .De wagen trekt bijzonder snel op en in de middelste versnellingen beschikt men over een groot bereik. De grote snelheden die met de Westminster zijn te halen de bandenspanning moet dan wel even worden verhoogd doet de vraag rijzen hoe het dan wel met de remmen is gesteld. Schijfremmen voor en trommelremmen achter blijken in de praktijk voor hun taak berekend. De verlichting op de wagen voldoet eveneens. De bagage ruimte is ondiep, maar dit komt omdat het reservewiel er onder zit opgeborgen. Kortom: een representatieve wagen, bijzonder geschikt voor lange afstanden, maar minder handig in het stads verkeer. Eventueel kan de wagen worden geleverd met een automatische versnellingsbak. MOTOR: Zes-cilinder, watergekoeld. Boring maal slag: 83,34 maal 89 mm. Cilinderinhoud 2912 cc, compressieverhouding: 8,3 1; 120 pk bij 4750 t.p.m. TRANSMISSIE: Vier versnellingen, synchromesh in tweede, derde en vierde versnelling. Versnellingshefboom centraal op vloer (Automatische versnellingsbak tegen bijbetaling). REMMEN: Schijfremmen voor. Trommelremmen ach ter, vacuum bekrachtigd. (Vering: tele- scoop-schokbreker om overhellen in boch ten te voorkomen). INHOUD BENZINETANK: 73 liter. Gemiddeld ben zineverbruik 1 7. Hoewel het debuut van de Daf variomatic race wagen op het circuit van Zolder geheel mislukte door motorstoring, is tijdens de training toch wel duidelijk gebleken dat de variomatic aandrijving voor racewagens een belofte voor de toekomst in houdt. De storing in de motor had dan ook niets met de automatische transmissie te maken: op dit laatstgenoemde wagenonderdeel heeft men geen enkele klacht gehoord. Daf-variomatic renwagen op het circuit van Zolder met Henk van Zalinge in de cockpit. De wegge nomen motorkap maakt Cosworth-motor en vario matic duidelijk zichtbaar. Het staat wel vast dat de Daf-fabriek deze „neder laag" niet op zich laat zitten. De Eindhovenaren kun nen onmogelijk de grote belangstelling negeren die deze varioma tic-ren wagen inmiddels heeft gewekt. Waar schijnlijk willen zij dit ook niet. Naast de belangstelling van het publiek is in Zolder duidelijk de interesse uit de racekringen gebleken. Uit Engeland was een vooraanstaand deskundige overgekomen om de oranje Daf-wagen eens nauwkeu riger te bekijken en een van de snelste formule-3- rijders, John Cardwell, had wel meteen de variomatic in zijn eigen wagen willen laten inbouwen. Die renwagen van hem was een Brabham en het is de vurigste wens van de Eindhovense fabriek ook zelf eens een Brabham te kunnen bezitten. Dan was men tenminste de verouderde Alexis met zijn vele nadelen wat wegligging, banden en ophanging betreft, kwijt. Revanche Daf heeft nog een reden om zich nu niet uit de race wereld terug te trekken. Door de introductie van de variomatic in de racewereld heeft men de opzet gehad het vertrouwen in deze automatische transmissie ste viger te grondvesten. Nu de mislukking algemene bekendheid heeft gekregen, is het logisch dat er een revanche moet volgen. Wellicht gebeurt dit al aan het einde van deze maand in Monte Carlo. Er zitten nog meer mogelijkheden in de variomatic. Onlangs is in ons land de wankelmotor geïntroduceerd, ingebouwd in een N.S.U. Spider. Een interessante mo torische ontwikkeling ligt nu in het verschiet. Door combinatie van een variomatic-transmissie met een wat zwaardere wankelmotor zou een revolutionaire auto ontstaan die een geduchte concurrent zou vormen voor de wagen met „klassieke" krachtbron. Vraagt men echter bü Daf of het geëxperimenteer met de variomatic-racewagen als voorspel is bedoeld om een zwaardere variomatic in een grotere wagen in te bouwen, dan glimlacht men alleen maar. Het behoort echter tot de mogelijkheden en alleen hierom is het al interessant de ontwikkelingen bü N.S.U. en bü Daf nauwlettend in de gaten te houden. Wellicht zal de autotentoonstelling in Frankfort uitkomst brengen. Austin Westminster MK II. grote weg. De gemeente Amsterdam heeft aan Daf opdracht gegeven tot levering van twintig chassis voor stadsbussen. Het be treft hier een nieuw type van Daf met een volautomatische versnellingsbak, een 180 pk dieselmotor en luchtvering op voor- en achteras. De nieuwe bus zou ongeveer 95 personen kunnen vervoeren. Overigens willen de gemeenten Amster dam. Den Haag en Rotterdam komen tot een uniform type stadsbus. Het Daf-chassis zou aan de eisen van deze ge meenten voldoen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11