Wiesenthal burgerlijke X neuwvoor Nederland! pantalons speurt naar nazi-boeven If EEG-onderzoek naar de rechtmatigheid van aardgaslevering aan België UITGAAN IN HAARLEM- Alphenaar De strijd om zuiver Rijnwater Bormann in Mexico? Veertien jaar zonder rijbewijs achter het autostuur Droogte bedreigt Italië's rijstoogst ASVA antwoordt Mr. Van Hall KOSTUUMS v. DUIVENB0DEN N.V. VRIJDAG 14 MEI 1965 15 Europese mode met Franse elegance: modieuze, plooi- vaste Eural Tergal pantalons. Kraandrijver omgekomen Postzegels met vouwfout voor 150,- gekocht Viermaal levenslang geëist in Frankfurt Kort nieuws PLATENSPELERS Hl Fl STEREO INSTALLATIES BANDRECORDERS Afrikaans protest tegen Portugal in UNESCO TENTOONSTELLINGEN TONEEL MUZIEK GABARET JAZZ DIVERSEN aluminium jaloezieën Bijna honderdmiljoen tv's op de wereld (Van een onzer verslagevers) AMSTERDAM „Zijn naam is Karl Friedrich Vialon. Hij was tijdens de oor log directeur van de afdeling financiën in Riga (Lituowen). Een afdeling die het be heer voerde over de vermogens van door de nazis vermoorde joden. Daar werden de lijfrenten van de slachtoffers uit con centratiekampen geïnd. Voorts werden er de grafstenen van de joodse slachtoffers verkocht. Die voormalige „regeringsdirec teur" is thans de Westduitse staatssecre taris voor Ontwikkelingszaken. Ik zal het even spellen. Aldus de heer S. Wiesenthal gisteren in het Doelenhotel te Amsterdam. Het hoofd van het documentatiecentrum voor de op sporing van oorlogsmisdadigers uitgeno digd door de Algemene Studenten Vereni ging Amsterdam deelde met nadruk mee dat zijn organisatie zich in de toekomst juist zal gaan bezighouden met figuren als Via lon. Diegenen dus die in nazi-Duitsland be langrijke functies bekleedden in de bezette landen. Oranje Boekje De heer Wiesenthal met een klein snor retje en rusteloze, doordringende ogen demonstreerde 'n minuscuul oranje notitie boekje: „Hier schrijf ik de namen in die ik overal te horen krijg. Soms is het 't begin van een spoor. Onlangs, in maart, was ik op uitnodiging van een Deense stu dentenvereniging naar Kopenhagen geko men. Men vroeg mij of ik misschien wist of Rudolf Husslein nog leefde. Als hoofd van een „standgerecht" had hij vier jonge Denen laten doodschieten. Ze hadden een brug in de lucht laten vliegen. Maar, zo stelden de voormalige Deense verzetsman, Denemarken was in 1940 door Duitsland overvallen zonder oorlogsverklaring. Het is Juridisch aanvechtbaar dat een „standge recht" vonnis velde over dit viertal Er bestaat nog zoiets als een historisch recht op verzet". Wiesenthal ging aan het speuren naar Husslein en vond hem na twee wekent hij bleek... rechtbankpresident in Beieren te Advertentie HAARLEM - Anegang 44a NOORDWIJK A/Z. - Vuurtorenplein 35 ZANDVOORT - Kerkplein 3 zijn. De Westduitse centrale voor het opspo ren van oorlogsmisdadigers ging echter niet op de zaak in. En Westduitse kranten schreven: „Wiesenthal is een heksenja ger". „Ze zijn er nog, de nazis" met brede handgebaren verraadde de heer Wiesenthal iets van zijn ingehouden emotie, „neo-nazis. Het zijn kleine groepen die op hun kans wachten. Ze wachten op een crisis, op on tevredenheid. In Zuid-Tirol wachten ze, en in Frankrijk, in de Organisatie Frans Al gerije (O.A.S) in Duitsland en in Zuid- Amerika. Ik geloof dat dit onze taak is: 1) De jeugd beschermen tegen hun in vloed. door zoveel mogelijk hun wartdaden bekendheid te geven in processen. 2) Door de nationaal-socialisten in het defensief te dringen, net zo lang tot ze uitgestorven zijn, met uitzondering van de belangrijkste oorlogsmisdadigers natuur lijk: het zou bijvoorbeeld een schande voor ons zijn als Bormmann door ouder dom zou sterven". s Avonds werd de film „Anne Frank" vertoond. De opbrengst van de avond kwam ten goede aan het werk van Wiesen thal. Wiesenthal- fonds De heer Wiesenthal sprak gisteren een inleidend woord bij de film „Het dagboek van Anne Frank" in het Amsterdamse studententheater Kriterion. Hij zei onder meer dat zijn werk ernstig wordt gehin derd door tekort aan geldmiddelen. Na mens de ASVA, de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam, werd hem mee gedeeld dat de ASVA en de Vereniging van ex-politieke Gevangenen hebben be sloten een fonds te vormen om voortzetting van zijn werk mogelijk te maken. Giften kunnen worden gestort op giro 8000 van de Amsterdamse Bank in Am sterdam met vermelding Wiesenthal- fonds. FREIBURG (DPA) De internationale commissie ter bescherming van de Rijn tegen verontreiniging heeft donderdag in de Westduitse stad Freiburg besloten tot maatregelen tegen de verdere verzilting van het Rijnwater. Zij zal eerst, bij wijze van proef, de afvalstoffen van de kali industrie naar een centrale verzamelplaats laten brengen. De eerste stortplaats zal op de Franse oever van de Rijn worden aangelegd. De commissie heeft daarvoor ongeveer 720.000 gulden uitgetrokken. De stortplaats zal een onderlaag krijgen, die het doordringen van de zout-bestanddelen tot het grondwater verhinderen moet. In de in 1950 gevormde commissie zijn Frankrijk, Nederland, Luxemburg, Zwit serland en West-Duitsland vertegenwoor digd. De 25-jarige ongehuwde kraandrijver G. Westerman uit Heiligerlee is donderdag middag om het leven gekomen toen zijn vijftig tons kraan omsloeg. De cabine, waarin hij zat werd totaal platgedrukt doordat de kraan op een stapel radiatoren viel. Twee kappers uit Doetinchem hebben voor 150 van een klant een blok van vijf tien Nederlandse postzegels van 7 cent oranje type cijfer gekocht met een vouw fout, waardoor zeven zegels afwijkingen vertonen. Dergelijke postzegels zijn voor verzamelaars begeerde voorwerpen en de kappers hebben al een bod van 6000 gehad. De zegels zijn in bewaring gegeven bij een bank in Doetinchem. De fout moet zijn ontstaan doordat voor het drukken en perforeren een vouw in het papier is gekomen. Zeven zegels verto nen onder het vouwtje een wit streepje. Ook de tanding wijkt af van de normale. Misdrukken als deze komen zelden onder het publiek vanwege de scherpe controle. FRANKFORT (AFP) De openbard aanklager in het Auschwitzproces dat in Frankfort wordt gevoerd heeft donderdag levenslange gevangenisstraffen geëist te gen de vier vormalige SS-artsen, Willy Frank, Willy Schatz, Franz Lucas en Vic tor Capetius. Zij worden ervan beschuldigd slachtoffers voor de gasdood te hebben ge selecteerd en de gevangenen te hebben ge bruikt voor experimenten. Advertentie (waarover mèn spreekt) Betere konfektie en Herenmode ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM (t.o. Alg. Bank Ned.) Dit is het nieuwe Amerikaanse ma rinevliegtuig de F-lll B. Het toestel is bijna 20 meter lang, en kan zowel conventionele als kernbommen ver voeren. (Telefoto) MEXICO-CITY (DPA) De Westduitse ambassade in Mexico acht het mogelijk dat Martin Bormann, vroeger de rechter hand van Hitier, op het ogenblik in de Mexicaanse staat Oaxaca leeft. Een Mexicaan had gezegd, dat hij Bor mann twee weken geleden in Oaxaca had gezien. Hij was bereid, een lid van de Westduitse ambassade naar de plaats te leiden. Volgens deze Mexicaan had de be wuste man een hakenkruis-tatoeëring op een van zijn armen. Hij had Bormann her kend van een foto in een Amerikaanse tijd schrift, dat zijn lezers opwekte in geval ze de vroegere nazi-leider zouden zien de dichtstbijzijnde Westduitse ambassade te waarschuwen. Moderne inbrekers. Twee Amsterdammers. 27 en 20 jaar, hebben de..laatste tijd tal van inbraken gepleegd in de Zaanstreek en in Amsterdam, waarbij zij voor vele duizenden guldens aan TV- en radio toestellen en bandrecorders buitmaak- ten. Terwijl de een een radiozaak bin nendrong zat de ander in hun auto op de uitkijk. Met draagbare radiozendertjes bleven zij in contact met elkaar. Een 31-jarige koopman die met zijn vrouw en zeven kinderen in het woonwa genkamp in Arnhem woont, heeft veer tien jaar lang zonder rijbewijs auto gere den. Hij is thans daarvoor in een appèl zaak door de Zwolse rechtbank veroor deeld tot twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. Maar dat deert hem niet want hij heeft inmiddels zijn rijbewijs ge haald. Dat is geen eenvoudige zaak geweest want de koopman kan lezen noch schrij ven. Dank zij de bemoeienis van een maat schappelijk werker kon hij met drie even eens ongeletterde medebewoners uit het kamp echter theorie bij de Arnhemse po litie gaan volgen. Voor het praktische deel zakte hij de eerste keer, maar de tweede keer slaagde hij. Hij heeft nooit „brok ken" gemaakt, wel kreeg hij meer dan eens een boete, omdat hij zonder rijbe wijs reed. Hij heeft een jaar in Duitsland en een jaar in België gewerkt. Elke dag ging hij heen en terug de grens over, maar nooit hoefde hij een rijbewijs te laten zien. Een keer kreeg hij in België pech met zijn auto. De politie was zo vriendelijk, de wagen naar een garage te slepen zonder naar papieren te vragen. TURIJN (AP) De boeren in Noord- Italië zijn de wanhoop nabij. Hun te vel de staande rijst dreigt door de langduri ge droogte te worden vernietigd. Het wa ter in noord-Italië is langzamerhand zo schaars, dat in sommige gemeenten een waterdistributie is ingevoerd. De rijstverbouwers in de provincies No- vara en Vercelli zaaien geen rijst meer in. In Piemont, een gebied dat gewoonlijk tweederde van Italie's binnenlandse rijst- voorziening voor zijn rekening neemt, is dit jaar slechts 25.000 hectare ingezaaid - de helft minder dan andere jaren. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM De uitvoerende commissie van de Euro pese Economische Gemeenschap (ILE.G.) heeft een onderzoek ingesteld of de Ne derlandse Aardolie Maatschappij (NAM) bij de onderhandelingen over de levering van aardgas aan België de bepalingen van het Verdrag van Rome heeft over treden. Dit is in Brussel meegedeeld in antwoord op een vraag uit het Europese parlement van het Belgische lid R. Tou- beau. In deze vraag wordt verwezen naar een verslag van de Belgische senaat over de Belgisch-Nederlandse onderhandelingen dat de NAM zou weigeren aardgas te ver kopen, als zij geen medezeggeschap heeft bij het commercialiseren ervan. „Dit is trouwens het geval geweest tegenover Frankrijk en in bepaalde gebieden van Duitsland, waar de NAM tot op heden nog geen genoegdoening heeft bekomen". Volgens het Europese parlementslid was PARIJS (AP) Een groep Afrikaanse landen heeft gisteren geprotesteerd tegen de toelating van Portugal tot de UNESCO, (de opvoedkundige, wetenschappelijke en culturele organisatie van de Verenigde Naties). Gezegd werd dat Portugal' in An gola en Mozambique een politiek van on derdrukking voert. De Afrikanen dreigden de activiteiten van de UNESCO te boycotten tot een ma nier is gevonden om Portugal te weren. Vishal en Vleeshal. Tot 8 juni: „De jaren '40-'45". Openingstijden dagelijks van 9-5 uur (op woensdag, vrijdag en zater dag ook van 20-22 uur), zon- en feest dagen van 1-5 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Permanente expositie van oude religieu ze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 uur; zon- en feestdagen van 14-17 uur. Museum van Looy (Kamperlaan): K.Z.O.D.- groepsexpositie. Werk van Nel Bakema, Els Boven, Mies Deinum, Jan van Geem, Jos Hoogwout, Gerard Huysser, Roelof Klein, Kees Lans, Miek Otto, Michel van Overbeeke, Josef Santen, Freek Souwer en Leo de Winter. (Tot en met 24 mei, dagelijks van 10-5 uur, zondags van 2-5 u.). In 't Goede Uur, Korte Houtstraat Nieuwe Kerksplein: In de maand mei tekeningen van Helga Schusheim (da gelijks 10-18 u. en 20-24 u.). Kunstcentrum De Ark, Nieuw Heiligland: Tekeningen, gouaches en schilderijen van D. Ribbeling en W. Vogel. Tot 23 mei. Openluchttheater (Bloemendaal): werk van Bloemendaalse kunstenaars (tot 5 juni, dagelijks van 10-17 uur, zondags van 14-17 uur). Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. (Dagelijks 10-17 u., zon en feestdagen 13-17 u. Avondopenstel ling tot en met 16 mei, dagelijks van 20.30-22.30 uur). Prentenkabinet: Expo sitie van poppen door Maja Alexander en Trudy de Ruyter (tot en met 13 juni). Academie '63 (Koudenhorn): van 16 mei 13 juni, openstelling der ateliers ter ken nisname van het werk der deelnemers (dagelijks, ook zondags, van 13-19 uur). Cruquius Museum, Heemstede. Historische stoommachine en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingen. Dagelijks van 9- 12.30 en van 13.30 tot 17.00 u.; zondags van 10 tot 17 u. Teylers Museum, Spaarne 16: Permanente expositie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisch-natuurkun- dige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. (Dagelijks, behalve zon dag en maandag 10-17 u., de eerste zon dag van de maand 13-17 u.). Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout: Tentoon stelling van schilderijen van Hugo Land heer. (Zaterdag 14-17 u. of na afspraak telefoon 43644). Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Tot en met 3 juni aquarellen, tekeningen en etsen van Poppe Damave en keramiek van Rob den Tonkelaar (dagelijks van 9.30-18 uur). Woonhuis Jacobus va.n Looy, ingang Kleine Houtweg 103: Geopend donderdag van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Stadsschouwburg (wandelgangen): Tot medio juni: beeldend naaldwerk en schilderijen van Hanne Meijer-De Heer. Zaterdag 15 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „Obses sie" van Philip Levene, vertaling Hans van den Bergh. Regie: Luc Lutz. M.m.v. Ida Bons, Coba Keiling, Thera Verheu gen, Luc Lutz, Adolf Rijkens, Eric Schneider en Robert Sobels. Zondag 16 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „Kiss me Kate", musical van Samuel en Bella Spewack in de bewerking van Seth Gaaikma. Regie: Leonard Steckel. M.m.v. Lia Dorana, Rob de Vries, Trees van der Donck, Billy Wilson, Sonja van Beers, John Lanting, Pieter Lutz, Jo Visoher jr., Adolf Rijkens, Louis Borel, Henk van Efferden, Ansje Crefcoeur, Maria Ver- heyden, Annemarijke Boonstra, Willem Faassen, Edmond Classen, Henk Uter- wijk en Hans Polman. Maandag 17 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: „Postaal Genoegen" met „Het huis op de rots" (amateurtoneel). Maandag 17 mei, Concertgebouw (Tuin- zaal) 20 uur: Haarlems Toneelgezelschap Rokato met „Boeing Boeing" van Mare Camoletti. Regie H. J. van Delden (amateurtoneel). Donderdag 20 mei, Stadsschouwburg, 20 u.: Haarlemsohe Tooneel Club met „Twee op de wip" van William Gibson. Regie: Loet Steenbergen. Vrijdag 21 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Theater" met „Uburleske" van Alfred Jarry. Zaterdag 22 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Centrum met de 75ste voor stelling van Andrejevs „De Gedachte". Zondag 23 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Centrum met Sartre's „Lichtekooi" en Synge's „Schaduw in het dal". Zondag 16 mei, „Huis met de Sleutels", (Bronsteeweg 76), 20.15 uur: Huisconcert door Klasiene van der Vinne (sopraan) en Rinus Groot (piano); werken van Haydn, Pizzeti, Flothuis, Bosmans en Wolf. Dinsdag 18 mei, Concertgebouw, 20 uur: Koor Katholiek Haarlem o.l.v. Albert de Klerk met „Die Sohöpfung" van Haydn. Solisten: de sopraan Elisabeth Lugt, de tenor Reinier Schweppe en de bas Her man Schey. Begeleiding door het N.Ph.O. Dinsdag 18 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Dilettanten Operette Gezelschap (Dioige) met „Ein Waltzertraum" van Oscar Strauss. Dinsdag 18 mei, Grote of St. Bavokerk, 20 uur: orgelconcert door Wim Daim. Hij speelt werken van Buxtehude, J. S. Bach, Jehan Alain, Olivier Messiaen. Hij be sluit met een improvisatie op een thema van Jos de Klerk. Woensdag 19 mei, Stadsschouwburg, 20 u.: Dioge met „Ein Waltzertraum". Woensdag 19 mei, Kerk Wilhelminaplein Heemstede, 20.15 uur: Het Utrechts Ba rok Ensemble o.l.v. E. Wprvelman speelt werken van Vivaldi, Geminiani, J. S. Bach, Handel, Mozart en Darius Mil- haud (concert t.b.v. de restauratie van de kapel Nieuw Vredenhof aan de Olden- barneveltlaan te Haarlem). Woensdag 19 mei, Concertgebouw, 20.15 u.: Tweede concert in de Beethovencyclus van het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends; so list is de Israëlische violist Yossef Zivo- ni. Programma: Ouverture Leonore III, zesde symfonie en het vioolconcert. Donderdag 20 mei, Grote of St. Bavokerk, 15 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. Waag-taveerne, vrijdag 14 mei: Afscheid- van het cabaret Jaap van de Merwe. Zaterdag 15 en zondag 16 mei: Cobi Schreijer. Donderdag 20 tot en met zon dag 23 mei: als gasten Colin Wilkie en Shirley Hart. Zaterdag 15 mei, Jazz-sociëteit Ekestos, Stationsplein 2, 20 u.: The Excentrics met Frank Heek (orgel en piano), Ad Walters (basgitaar), Laurens de Boer (slaggitaar), Lesley de Boer (sologitaar) en Hans Kramer (drums). Zondag 16 mei, Jazz-sociëteit Ekestos, Sta tionsplein 2, 20 u.: Mark Jansen boogie woogie kwartet met Mark Jansen (piano) Rob Jansen (piano), Arie van Heerden (gitaar) en Georg van Gussenhoven (drums). Zaterdag 15 mei, Raadzaal Provinciehuis, Dreef 3, 10-16.30 u.: Bijeenkomst Politiek Jongeren Contact Noord-Holland en Utrecht. Onderwerp: „De vakbeweging in deze tijd". Zondag 16 mei, Gebouw Domi, Overveen, 20 u.: Sociëteit La Fonternella. M.m.v. het Society Quintet o.l.v. Ron van Beau mont. Dinsdag 18 mei, Rembrandttheater, Grote Markt, 16 u.: Vertoning van de film „Eigen poort naar Europa". (Nederlandse Spoorwegen). Donderdag 20 mei, Stadhuis Haarlem (Gra- De 26-jarige Israëlische violist Yossef Zivoni is woensdag 19 mei solist bij het N. Ph. O. in het viool concert van Beethoven. Zivoni werd in 1939 te Tel Aviv geboren. Hij studeerde aan de Mu ziekacademie van deze stad en later aan het Koninklijk Conservatorium te Brussel, waar hij met onderschei ding zijn solistendiploma behaalde. Zijn leraren waren Oedeon Partos en André Gertler. In 1960 nam hij deel aan het Internationale Pagahini-con- cours te Genua, waar hij de tweede prijs behaalde. Tijdens de Internatio nale Muziekwedstrijd te München in 1961 viel hem eveneens een tweede prijs ten deel; in 1963 werd hij lau reaat in het Concours Reine Elisa beth te Brussel. Yossef Zivoni speelt regelmatig in Italië, Duitsland en België bij vele vooraanstaande orkesten. In het af gelopen seizoen concerteerde hij bij het Symfonie Orkest van Boedapest en in ons land was hij solist bij het Noordelijk Filharmonisch Orkest en het Utrechts Stedelijk Orkest. In het komende seizoen zal Yossef Zivoni een orkesttournee door Israël maken. Advertentie De beste service Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 16657 Kruisstraat 22 - Haarlem - Tel. 17206 Vraagt prijsopgaaf venzaal) 20 u.: Ir. D. van Zuilen zal een lezing houden over luchtverontreiniging (Lezing voor leden van de gemeente raden Assendelft, Zuid-Kennemerland; Koog aan de Zaan, Westzaan en Wor- merveer). Hotel Bouwes, Zandvoort: In de week einden muziek en internationaal cabaret Hildebrandzaal, Smedestraat, 20 u.: Iedere zondag dansen op muziek van The Sun beams- in de privé-sector met de NAM een over eenkomst aangegaan waarbij de Belgische distributiemaatschappij „Distrigaz" zou worden verruimd door het opnemen van de NAM, die de helft van het maatschap pelijke kapitaal in handen zou hebben. De Belgische regering was echter van mening, dat een participatie van een om vang zoals deze door de Belgische privé- sector' was verleend, niet te verantwoor den was voor een zo levensbelangrijke sec tor". „De directie van de NAM heeft aldus kennelijk druk uitgeoefend op de Belgische particuliere sector en de Belgische rege ring om haar winst bij de uitvoer van het gas nog te verhogen met die op de ver koop ervan aan de Belgische verbruikers. Deze eis kan worden verklaard door het feit, dat deze maatschappij het monopolie bezit voor de uitvoer van het Nederlandse aardgas". R. Toubeau vraagt aan de Europese commissie of de NAM in deze kwestie niet in strijd is met de EEG-bepalingen over het kartelbeleid in de Europese gemeen schap en of de onderhandelingen tussen de NAM en Frankrijk en Duitsland door de eisen van de Nederlandse Maatschappij geen resultaten hebben opgeleverd. In haar antwoord zegt de Europese commissie dat thans een studie wordt verricht. „Indien in dit geval de artikelen 85 en 86 van het Verdrag van Rome (waarin het kartelbeleid wordt geregeld) van toepassing zijn zal zij de naleving van deze bepalingen verzekeren". WASHINGTON (AP) Het aantal tele visiestations buiten de Verenigde Staten is met meer dan 34 percent gestegen tot een totaal van 4628 stations. Het aantal televisietoestellen nam met meer dan ze ventien percent toe tot 94.474.000. Dit heeft het Amerikaanse voorlichtingsbureau be kendgemaakt. Begin 1965 waren er in negentig landen of gebieden tv-stations. In de loop van 1964 zijn Liberia, Ethiopië, Pakistan, Aden, Barbaros en de Franse Antillen met tv- uitzendingen begonnen. De zes landen met het grootste aantal televisietoestellen na de V.S. waren 1 januari 1965: Japan 17.710.000, Groot- Brittannië 14.616.200, de Sovjet-Unie 11.800 000, West-Duitsland 10.024.000, Frankrijk 5.582.000 en Italië 5.406.300 toe stellen. In Latijns Amerika had Brazilië de lei ding met 2.156.000 toestellen, gevolgd door Argentinië met 1.360.000 en Mexico met 1.071.000 toestellen. West-Europa heeft met 45.931.600 toestellen bijna de helft van de buiten de V.S. in gebruik zijnde toestellen. Het Verre Oosten heeft 20.977.200 en Oost- Europa 19.704.000 tv-toestèllen. In de V.S. waren eind 1964 naar schatting 67.100.000 toestellen in gebruik. De Algemene Studenten Vereniging Am sterdam (ASVA) heeft de burgemeester van Amsterdam geantwoord op diens brief naar aanleiding van de ASVA-motie, waar in afkeuring werd afgesproken over de door de burgemeester verboden vertoning van de film „Als de grote moerasvlakte vlamvat", over de vrijheidsstrijd in Por tugees Guinee. De ASVA betreurt dat bij mr. Van Hall misverstand is ontstaan ten aanzien van de argumentatie in de motie. Zij schrijft o.m. dat het niet in de bedoeling gelegen heeft mr. Van Hall er een verwijt van te maken dat hij de wettelijke bepalingen toepast. De ASVA is er echter veront waardigd over, dat de burgemeester aan neemt dat er in de ASVA ondemocrati sche gedachten zouden leven. Ook zegt zij, „zich er niet van bewust te zijn de rechtsorde in eigen land overtreden te hebben met als enig risico een blauw oog op te lopen." Zij wijst op de gehei me missie van een ASVA-delegatie naar Portugal en Spanje. „Hierbij liep men toch waarlijk meer gevaar dan een blauw oog," aldus de ASVA. De ASVA is van mening dat de burge meester of een van zijn medewerkers bij het verbieden van de film het recht op vrije meningsuiting niet in voldoende mate ernstig heeft genomen. Volgens haar was er meer dan een wettelijke mogelijkheid geweest om de vertoning toch doorgang te doen vinden. Tot slot spreekt de ASVA de hoop uit dat de burgemeester bereid is tot een ge sprek „ter rechtzetting van eventueel nog heersende misverstanden".

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15