Een kat tussen de duiven EEN TELEURSTELLING PUZZEL NUMMER 18 PANDA EN DE BRON 6 MORGEN RIPOLIN JDE DODE BRUID" ($t- MET Olievlek nog niet weg in IJsselmeer SCHILDEREN Zeg het met bloemen Ons vervolgverhaal Voorgebakken patates frites potato-chips paprika-chips petit-patat VRIJDAG 14 MEI 1965 Een detectiveverhaal door Agatha Christie I De Spaanse pretendent P. Loopuyt Nationale expositie van postzegels in Groningen van 21 tot 23 mei door dr. Robert van Gulik I 20) „Was er een bepaalde reden waar om juffrouw Springer 's avonds laat nog in de sporthal moest zijn?" „Geen enkele," antwoordde juffrouw Bulstrode zeer beslist. „Dank u, juffrouw Bulstrode. Laat ik nu eens met juffrouw Johnson pra ten." Juffrouw Bulstrode verliet de ka mer en kwam even later met het hoofd van de huishouding terug. Juf frouw Johnson had een behoorlijke scheut cognac gehad om haar, na ont dekking van het slachtoffer, weer wat op verhaal te doen komen. Het re sultaat was merkbaar in haar enigs zins verhoogde spraakzaamheid. „Dit is inspecteur Kelsey van de re cherche," stelde juffrouw Bulstrode voor. „Verman je Elspeth, en vertel hem eens precies wat er is gebeurd." „Het is verschrikkelijk," begon juf frouw Johnson, „werkelijk verschrik kelijk. Zo iets is me nog nooit over komen, zo lang ik lpef. Nooit! Ik kon het eerst niet geloven. Ik kon het heus niet geloven. En dan nog wel juffrouw Springer!" Inspecteur Kelsey was een scherp waarnemer. Hij was altijd bereid van de vaste volgorde af te wijken, indien een opmerking hem ongewoon voor kwam of de.moeite waard leek er na der op In te gaan. „U vond het dus zeer vreemd", zei hij, „dat het juist juffrouw Springer moest overkomen?" „Ja, zo is het, inspecteur. Zij was. wat zal ik zeggen, zo'n stevige zo'n flinke. Een soort vrouw, van wie je zou denken dat ze in haar eentje een inbreker aankon.of zelfs wel twee inbrekers." „Inbrekers? H'm," zei inspecteur Kelsey. „Viel er in de sporthal dan iets te stelen?" „Neen, eigenlijk niet, ik 'zou niet we ten wat. Zwempakken natuurlijk, en sportgerei." „Dat zijn allemaal dingen, die een kruimeldief misschien meeneemt," zei Kelsey, „maar waarvoor men geen inbraak pleegt, naar mijn mening. Tussen haakjes: was er dan ingebro ken?" „Nou, ja, daar heb ik eigenlijk niet naar gekeken," bekende juffrouw Johnson. „Ik bedoel, de deur stond open toen we daar aankwamen en. „Er is niet ingebroken," vulde juf frouw Bulstrode aan. „Men had dus de sleutel ge bruikt," sprak Kelsey. Hij keek juf frouw Johnson aan en vroeg: „Was juffrouw Springer algemeen geliefd?" „Nou, wat zal ik zeggen, dat weet ik niet. Ik bedoel, ze is nu per slot dood." „Dus u mocht haar niet zo erg," concludeerde de scherpe waarnemer, geen acht slaande op juffrouw John sons fijngevoeligheid. „Ik geloof niet dat iemand bijzonder op haar gesteld kon zijn," vervolgde juffrouw Johnson. „Ze had zo'n eigen gereide manier van doen, weet u. Ze sprak met het grootste plezier ieder een tegen. Zij was heel bekwaam en deed haar werk ook heel serieus, niet waar, juffrouw Bulstrode?" „Zeer zeker," bevestigde juffrouw Bulstrode. Kelsey keerde van het zijweggetje terug dat hij even had ingeslagen, son, wat er preciesgebeurd „Vertelt 'i mij nu eens, juffrouw John son, wat er precies gebeurd is." „Jane, een van de leerlingen, had erge oorpijn. Ze was er wakker van geworden en naar mij toegekomen. Ik heb wat medicijnen voor haar ge haald en toen ik haar weer naar bed had gebracht, zag ik het gordijn wap peren en bedacht dat het toch beter was ditmaal haar raam dicht te doen, omdat de wind er pal op stond. Anders slapen de meisjes natuurlijk met open raam. Soms maken de bui tenlanders weieens bezwaar, maar ik sta erop dat. „Ja, al goed," viel juffrouw Bulstro de haar in de rede, „dat interesseert de inspecteur op het ogenblik min der." „Dat begrijp ik," beaamde juffrouw Johnson, „maar zie je, toen ik dat raam dichtdeed zag ik pas dat er licht brandde in de sporthal. Ik zag ook duidelijk dat het licht zich verplaat ste." „U wilt zeggen dat er iemand met een zaklantaarn bezig was?" „Ja, zo iets moet het zijn geweest. Ik dacht: „Mijn hemel, wie is daar nu nog op dit uur van de nacht be zig?" Ik dacht natuurlijk niet dadelijk aan inbrekers, omdat, zoals u al zei, daar toch eigenlijk niets te stelen viel." „Maar waaraan dacht u dan wèl?" wilde Kelsey weten. Juffrouw Johnson wierp even een blik naar juffrouw Bulstrode. „Nou, nee, ik bedoel, ik had niet bepaald iemand op het oog. Ik kon me niet voorstellen. Hier schoot juffrouw Bulstrode te hulp. „Ik zou me kunnen indenken dat juffrouw Johnson aan de mogelijk heid dacht dat een van de leerlingen daar een afspraakje had gemaakt met iemand. Bedoel je dat, Elspeth?" Juffrouw Johnson zei stotterend: „J-j-a, dat is wel even door m'n ge dachten geflitst. Een van die Italiaan se meisjes misschien! Zulke buiten landse types zijn zoveel vroeger rijp dan onze meisjes." „Doe niet zo chauvinistisch," ver maande juffrouw Bulstrode. „We heb ben massa's Engelse meisjes gehad die ongepaste afspraakjes probeerden te maken. Het lag dus voor de hand dat dit je eerste gedachte was. Ik zou precies zo hebben gedacht!" „Gaat u door," verzocht inspecteur Kelsey. „Ik dacht dus niet beter te kunnen doen dan juffrouw Chadwick wakker te maken," vervolgde juffrouw John son, „en haar te vragen met mij mee te gaan kijken." „Waarom juffrouw Chadwick?" vroeg Kelsey. „Was er een bijzonde re reden om juist deze lerares uit te kiezen?" „Och, ik wilde juffrouw Bulstrode niet storen, en dan is het voor ons haast een tweede natuur geworden in zo'n geval juffrouw Chadwick te hulp te roepen. Die is hier al zo lang, weet u, en heeft zoveel ervaing!" „Hoe het zij, u heeft juffrouw Chad wick gewekt?" „Ja, en ze was het dadelijk met mij eens dat we zamen moesten gaan kij ken. We hebben geen tijd met aan kleden verloren, schoten een trui en een mantel aan en zijn de zijdeur uit gelopen. Maar net toen we buiten ston den, hoorden we een schot.in de sporthal. Daarom zijn we toen zo hard we konden het tuinpad afgelo pen. Het was dom van ons dat we geen zaklantaarn hadden meegeno men, want nu konden we bijna niet zien waar we liepen. We zijn een paar keer gestruikeld, maar waren er toch vlug bij. De deur stond open. We heb ben het licht aangedraaid en Kelsey onderbrak haar. „Er brandde dus geen licht bij uw komst? Geen zaklantaarn of zo iets?" „Nee, in de sporthal was het don ker. We hebben dadelijk het licht aan gedraaid en daar lag ze. Zij „Nee, u behoeft daarvan geen be schrijving te geven. Ik ga daar zelf kijken. Bent u niemand tegengeko men onderweg?" „Nee." „Hebt u ook niemand horen weglo pen?" „Nee, we hebben helemaal niets ge hoord." „Heeft iemand anders in het school gebouw het schot ook nog gehoord?" informeerde Kelsey, daarbij juffrouw Bulstrode aankijkende. Deze schudde ontkennend het hoofd. „Niet dat ik weet. Niemand heeft er mij iets van gezegd. De sporthal ligt op behoorlijke afstand van het hoofd gebouw, zodat ik ook betwijfel of je z'on schot hier zou kunnen horen" „Misschien in een van de kamers die op de sporthal uitzien?" „Het lijkt me niet waarschijnlijk, tenzij je wellicht aandachtig luisterde. In elk geval zou men er niet wakker van worden." „Dan dank ik u wel," besloot de in specteur. „Dan ga ik nu naar de sporthal." „Dan ga ik met u mee," stelde juf frouw Bulstrode voor. „Wilt u dat ik ook meega?" vroeg juffrouw Johnson. „Als u 't wenst, doe ik het. (Wordt vervolgd) DE HERTOG VAN WINDSOR is de laatste tijd weer in het nieuws. Eerst naar aanleiding van een oogoperatie die hij moest ondergaan, daarna ter ge legenheid van de première van „A King's Story" in Londen, de biografische film waarin zijn troonsafstand in de dertiger jaren nog eens opgerakeld wordt met de hertog zelf als commentator. Dat alles herinnerde mij aan een ontmoeting met hem een ontmoeting die helaas ondanks mijn grote verwachtingen op een teleurstelling is uitgelopen. HET WAS in 1930 dat ik in het Olym- pia gebouw in Londen een tentoonstel ling bezocht die de Daily Mail ieder jaar organiseert, de Ideal Home Exhi bition. Er rijpte in mijn gedachten een plan om iets dergelijks te ondernemen. Zou het niet interessant zijn een Engels- Hollandse tentoonstelling te organise ren? Hoe meer ik er over dacht, des te aantrekkelijker ik het idee vond, hoe wel ik begreep dat er een flinke som gelds nodig zou zijn om iets dergelijks te beginnen. Ik maakte een lijst op en ik besloot Sir Henry Deterding, de olie magnaat die ik sinds een jaar kende en die ook in Londen woonde, het eerst te polsen. Hij was zeer met het plan in genomen en verwachtte dat het een groot succes zou worden. Niet alleen beloofde hij mij het bedrag dat ik no dig achtte, geheel te onderschrijven, maar tevens telefoneerde hij Sir God frey Thomas, de privé-secretaris van de toenmalige Prins van Wales, nu de Hertog van Windsor. Sir Henry vond dat een beschermheer nodig was voor zulk een onderneming en daar de Prins van Wales toen veruit de populairste man in Groot-Brittannië was en hij hem kende, was hij hiervoor wel de aange wezen persoon. EEN UUR later bevond ik mij in het St. James Palace, dat honderden jaren geleden gebouwd werd tijdens de rege ring van onze stadhouder Willem III, tevens koning van Groot-Brittannië. Sir Godfrey Thomas, door Deterding al cp de hoogte gebracht, leidde mij naar een vertrek waar de Prins van Wales mij op zeer beminnelijke wijze ontving en mij een whisky aanbood, wat mij om 11 uur 's morgens niet bijzonder aanlokte. Ook hij vond het een zeer in teressant plan maar toen ik hem vroeg beschermheer van het project te willen worden, merkte hij op dat hij daartoe eerst zijn vader, koning George V, moest verwittigen daar de toestemming van de monarch hiervoor nodig was. Hij vroeg mij, aan Sir Thomas mijn adres te geven en ik zou dan binnen kort wel bericht krijgen. EEN DAG of tien later kreeg ik in- „Prince Charming", de huidige her tog van Windsor als kroonprins in de tijd van zijn ontmoeting met de schrijver van deze schetsen. derdaad een telefoontje van Sir God frey en tot mijn grote vreugde vernam ik dat de prins gaarne als bescherm heer wilde fungeren. Toen Deterding het goede nieuws hoorde, dicteerde hij verschillende brieven aan de burge meesters van Amsterdam en Rotter dam, Anton Philips in Eindhoven, Stork in Hengelo en nog enkele andere bekende fabrikanten, alle introducties. Ik haaste mij naar Nederland en tot mijn verbazing vond ik alle aange schrevenen op twee na bereid om deel te nemen. Met koortsachtige ijver be gon ik daarna de onderneming op poten te zetten. HELAAS, alles liep op niets uit, door dat plotseling in het begin van 1931 de Bank van Engeland de gouden standaard verliet, waarop het pond sterling' van 12.tot 8.daalde. Geen enkele Nederlandse fabrikant was meer geïnteresseerd om zijn waren te verkopen tegen dit gereduceerde be taalmiddel. Dus moest ik mijn grootse plannen laten varen. Ik was hevig te leurgesteld maar er was niets aan te doen. Nog éénmaal heb ik de Prins van Wales ontmoet en wel in 1935 in het Quellinos restaurant in Berry-Street in het West-End van Londen. Hij werd vergezeld door een elegante vrouw, die later zeer in het nieuws kwam als Wal- ly Simpson. Een jaar later deed de in middels koning geworden Prins van Wales, om harentwille afstand van de troon. VAN ALLE in ballingschap levende vorsten en pretendenten in de Portuge se badplaats Estoril, is Don Juan er het langst. Zijn vader Don Alfonso, de laatste koning van Spanje, deed af stand van de troon in 1931. De prins van Asturias, de kroonprins wiens le ven voortdurend bedreigd~erd door de bloederziekte (hemofilie), trouwde een Cubaanse erfgename, zeer tegen de wil van zijn ouders. Het huwelijk was niet gelukkig, en het Vaticaan stemde na enkele jaren toen in een ont binding. De prins vertrok naar New York en werd verkoper in een auto showroom. Kort daarop stierf hij, nog geen 32 jaar oud. De tweede zoon, Don Jaime, die spre kend op zijn vader leek, leed aan een ongeneeslijk spraakgebrek. Hij kon geen woord uitbrengen. Beseffend dat hij ongeschikt was om rechten op de troon te doen gelden, deed hij afstand. De derde zoon, Don Juan, was het te gendeel van zijn twee ziekelijke oude re broers. Hij was een sportieve figuur, en nu officieel pretendent voor de Spaanse troon. Hij diende enige jaren bij de Engelse marine, en wel aan boord van de kruiser „Cumberland". Zoals oudere Nederlanders zich nog wel herinneren ontstond er in 1933 muiterij aan boord van de „Zeven Provinciën", een Nederlands pantserschip. Het schip werd toen op grote afstand gevolgd door de „Cumberland", in opdracht van de Britse regering en blijkbaar met goedkeuring van Den Haag. Ik hoorde later in Estoril van Don Juan dat men vreesde dat de muitelingen piraat zouden gaan spelen, in dat geval moest de „Cumberland" zo nodig de „Zeven Provinciën" onschadelijk maken. Daar de Brit veel zwaarder wa pens voerde, was hij met deze opdracht Don Juan Carlos, kansrijkste preten dent voor de Spxianse troon. belast. Aan de muiterij werd echter een einde gemaakt zodra het schip in Tandjong Priok binnenvoer. Don Juan is een innemend mens. Ik had hem leren kennen toen hij onze bankbiljettenfabriek in Engeland be zocht, en daar ik ook in Estoril woonde, werden wij goede vrienden en zag ik hem veel. Hij trouwde, en uit dit huwe lijk werden twee zoons en drie dochters geboren. Een tragedie in 1955 ligt mij nog vers in het geheugen: de oudste zoon, Don Juan Carlos, was een revol ver aan het schoonmaken, toen het wa pen afging en de kogel zijn jongere broer in de hersenen trof. De jonge man was op slag dood. Het ongeluk maakte natuurlijk een diepe indruk op de oudere broer, zelfs zo dat hij zich in een klooster wilde terugtrekken. Doch de tijd heelt alle wonden. Juan Carlos is nu getrouwd met de Griekse prinses Sophia en het schijnt dat generaal Franco de jongeman gun stig gezind is: hij kreeg permissie in Spanje te studeren en volgde de mili taire academie in Zaragoza. Men be weert dat niet de bejaarde Don Juan, maar zijn zoon Juan Carlos koning van Spanje zal worden na het aftreden of de dood van Franco. Of dat zo is, zal de toekomst moeten leren. In de vele jaren die ik in Spanje doorbracht heb ik de meningen van diverse persoonlijkheden voor deze zaak leren kennen. Zij schon ken mij de overtuiging dat Juan Carlos veel meer kans heeft dan de gemaal van prinses Irene, die zoals men weet ook aansprak maakt op de Spaanse troon. Advertentie in het zakje met dé rode ruit. Na 6.00 uur 02503-6778) Deze puzzel bestaat uit een rij woorden kneedbaar mengsel, 24. dagblad, 25. reptiel, •r«i ij *1 a.••aam fk? «••nh^ftw O r7 1 I 1 nl-i v\ rf O O o van vijf letters en daarnaast een rij woor den van vier letters. Het woord in de twee de kolom bestaat uit dezelfde letters als het woord in de eerste kolom één letter. De letters die afvallen vormen tezamen een bekend Nederlands spreekwoord. Om het u niet al te makkelijk te maken zijn de omschrijvingen van de tweede kolom door elkaar gegeven dus in een volkomen willekeurige volgorde. Omschrijving van de eerste kolom (alle woorden bestaan dus uit vijf letters): 1. geldelijk overschot, 2. meisjesnaam, 3. belegering, 4. neerslag, 5. beleefdheidsbe tuiging, 6. gevoelvol, 7. tafelfles, 8. Engels zilver, 9. kastelein, 10. gezichtsversiering, 11. beetwortel, 12. kerstversiering, 13. kruisbloemig gewas, 14. onbeschoft, 15. schreeuw, 16. jongensnaam, 17. verdichtsel, 18. trottoir, 19. sterrenbeeld in de dieren riem, 20. maatschappelijke kring, 21. het wreken, 22. stekelvinnige zoetwatervis, 23. m ■f.S... 16. Langzaam voeren onze reizigers naar het grim mige eiland. „Dat moet de KlapTrap zijn," zei me neer Drom, op een scheur wijzend, die over de hele lengte van de stijl oprijzende rotswand liep. „Die spleet zal zich straks zover openen, dat een schip er tussen door kan varen. De moeilijkheid is echter, dat de door gang zich daarna plotseling weer met een dreun sluit en dat is voor iemand, die zich dan juist in de spleet bevindt, hoogst onaangenaam". „Dat is het zeker!" beaamde Panda beklemd. „Ik hoop maar, dat die uit vinding van Joris werkt!" „Vanzelfsprekend werkt die," zei Joris Goedbloed. „Laat dit maar aan mij over". Met grote koelbloedigheid bracht hij zijn ver vallen vaartuigje tot vlak bij de spleet. Maar hij voel de zich minder op zijn gemak, dan hij liet blijken, toen hij daar eo bij de rotswand dobberde, wachtend, tot deze zich zou openen. De gedachte aan de Bron van de Rijkdom die hij op dit geheimzinnige eiland hoopte te vinden, gaf hem echter de moed om stand te houden. „Het duurt deze keer lang, voor de Klap Trap open gaat," zei meneer Drom, zijn horloge raad plegend. „Hopelijk blijft hij ditmaal dan ook wat lan ger open." „Duurt dat dan niet altijd even lang?" vroeg Panda. „Nee", antwoordde de ontdekkingsreizi ger, „dat is heel verschillend. Soms sluit de rots zich na enkele minuten, soms na enkele tellen. Dat maakt die doorvaart juist zo onzeker. Maar kijk, nu zullen we het hebben!" Er klonk een dof gerommel en lang zaam opende zich de spleet... 26. wapen, 27. omlijsting, 28. marter achtig roofdier, 29. troep welpen, 30. kwaad, 31. land in Europa, 32. uitslag op metalen, 33. vaartuig, 34. streng, 35. vier kante steen. Omschrijving van de tweede kolom (alle woorden bestaan uit vier letters) 1. bloedvat, 2. ruk, haal, 3. stap, gang, 4. goochem, 5. kleur, 6. vorm, snede, 7. jon gensnaam, 8. deel van het gebit, 9. omlaag, 10. geld (barg.), 11. niets, 12. vogelver- blijf, 13. Europeaan, 14. deel van het lichaam, 15. lol, 16. geregelde toestand, 17 rei, 18. zoon van Adam en Eva, 19. solda- tenvoedsel, 20. schoorsteenzwart, 21. natte weke aarde, 22. plooidal, 23. sterkedrank, 24. voorwerp, 25. schrede, 26. overblijfsel, 27. advies, 28. visbak, 29. kabel, 30. houding, 31. vuilnis, slijk, 32. begeerte, verlangen, 33. verenbed, 34. rand, 35. bezinksel. Hoe luidt het spreekwoord? Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor woensdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 17 Horizontaal: 1. sta, 4. Diessen, 11. olm, 13. enter, 15. kompel, 18. Dongen, 20. kea, 21. tin, 23. eis, 24. Oran, 25. duo, 27. enk, 28. oot, 29. Po, 30. mals, 33. Rs, 34. Aa, 35. af, 36. te, 37. trui, 39. op, 40. kog, 41. lam 42. Ned, 44. Sara, 45. tel, 47. kei, 49. net, 50. roebel, 53. regent, 55. Kenia, 57. ree, 58. weldaad, 59- sla. Verticaal: 2. tomaat, 3. alp, 5. i.e., 6. end, Rijkswaterstaat heeft de Rotterdamse Waterwisser" naar het IJsselmeer ont boden om daar de zwaarste verontreini ging te verwijderen door de grote olievlek die zich een week geleden tussen Urk en Lemmer vormde bij een ongeluk met het Duitse tankschip „Anne Charlotte". Voor het overige hoopt men de olie door spuien naar de Noordzee weg te krijgen. Chemische bestrijding is niet mogelijk ge bleken. Wegens mogelijk nadeel voor de watervoorziening in bepaalde delen van ons land wordt sinds 10 mei op verzoek van de Dienst der Zuiderzeewerken door de Marineluchtvaartdienst de op het water drijvende olievlek in het oog gehouden. Met een tankschip wordt de nog in de tanks van het verongelukte schip aanwe zige olie gelost. Voorts is een bergingsvaar tuig ter plaatse. Advertentie 7. stop, 8. sen, 9. ergens, 10. akkoord, 12. met, 14. Ans, 16. oeros, 17. lido, 19. eik, 22. nu, 26. om, 27. elf, 29. Pau, 31. aap, 32. re gatta, 34. arm, 36. toren, 37. taleke, 38. in, 39. Oder, 40. kaneel, 41. Leo, 43. E.K., 45. tra, 46. eend, 48. Ier, 51. bel, 52. Lia, 54. ges, 56. aa. PRIJSWINNAARS PUZZEL NO. 17: 7,50: H. Hopman, Wilhelminalaan 30, Bennebroek; 5,A. Looyen, Lek straat 24, IJmuiden; 2,50: Mevr. A. Swart, Planetenlaan 221, Haarlem-Noord. Advertentie •n bestel tijdig! Ter gelegenheid van haar vijftigjarig be staan houden de filatelistenvereniging Gro ningen van 21 tot en met 23 mei in da harmonie te Groningen een nationale postzegeltentoonstelling onder de naam „Gruno post '65". Deze tentoonstelling, waar collecties en inzendingen te zien zul len zijn die tezamen een paar miljoen gulden waard zijn, zal vrijdag 21 mei 's morgens door de Commissaris der Konin gin in de provincie Groningen, mr. C. L. L. Fock, worden geopend. Tijdens de tentoonstelling wordt een bij zondere envelop uitgegeven met een apart stempel. De Bondsdagen van de Nederlandse Bond van Filatelistenverenigingen worden op 21 en 22 mei in Groningen gehouden. NOUAIS HET MOCHT TERUG-N KOMEN, DAN VERTEL JE MAAR, DAT IK NIET GESTOORD WENS TE GOEDENACHT^/ FJilTS KXCeZÉ/OfM- DE SMOKKELZAAK IS URGENTMORGEN OCHTEND ZAL IKWAN6 ONTBIEDEN. HOOP DAT H'J DAN WAT OVER DE TRAGISCHE DOOD VAN Z'JN BRUID HEEN IK ZAL OP DE MAT VOOR UW DEUR SLAPEN, EDELACHT BARE... MET HET OOG OP DAT LEVENDE LUK DAT LAAT IK GRAAS AAN JOU OVER NU NAAR BED, EN DROOM MAAR NIET VAN DIE KNAPPE ZWAARD VECHTSTER ZAL Z'JN n S0E- MEI SPRAK VAN EEN RINGSLANG BENDE- MOETEN WE HAAR NIET OMMEER DETAILS VRA GEN?

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19