SLIJTERIJ SWIER ELZER's HET WEER Ziektekostenverzekering wordt weer 15 pet duurder Zwaar verlies voor Labour Gevechten in Santo Domingo verminderen kans op gesprek UST Prinses Margaret opende Britse Week in hoofdstad Ingangsdatum 1 augustus Nederland vraagt EEG invoerrecht op aardappelen te schorsen Wessin y W ess ins luchtmacht voert bombardement uit op radiostation Bestemming „Beeckesteyn" PATISSERIE DEKKERS „KENNEMER GARAGE" mr% PERMABEL L. Nieuwstraat 471 - Telefoon 8166 uw gezelligheidsleverancier DAMESPANTALONS Avonturiers u NEGROS van 27 voor 23 ct p. st Meer bewolking KENNEMERLAAN 222-226 Telef. 4324 en 6238 - IJmuiden Het woord is aan In de krant van heden: Hun revolutie MOOI WEER Weekend-koeken Gevulde koeken Beterrcndjes Spritsen HAZENBERG snmm,,,, hearlijk DAMESKAPSALON muiden in de Amsterdamse haven aan- de meest soepele permanent f 22. LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I Sportmagazijn Gretha de Bruijn Twijnderslaan 7 Haarlem Tel. 15116 Er zijn onder de rebellen een aantal buitenlandse avonturiers die zich niet om een ideaal, maar vooral uit dadendrang in de Dominicaanse revolutie hebben ge stort. Hun grootste kwaliteit is hun mili taire vakkennis een onder de slecht of niet getrainde rebellen spaarzaam artikel. In een onopvallend huis, waar een paar rebellen naar binnen gingen met enkele kisten ammunitie en kogels voor een zwaar kaliber machinegeweer, trof ik een jonge luitenant aan. Hij bleek een van de zestien zone-commandanten van de re bellen te zijn. Opgeleid in het Amerikaan se leger, schaarde de 23-jarige luitenant Johny Adams zich aan de zijde van de re bellen toen hij toevallig in Santo Domingo was om zijn vader, een Dominicaan, te bezoeken en de revolutie uitbrak. „Wij hebben niets tegen de Amerika nen", zegt hij. „Ik houd van Amerika en ik haat communisten. Maar in deze re volutie gaat het niet om de Amerikanen. Het gaat om het herstel van een demo cratie. Wij willen vrije verkiezingen en geen militaire of burger-dictators". In de geblindeerde kamer zaten vijf an dere rebellen. Ze verstonden geen En gels, maar schenen toch mee te luisteren. „Dit land heeft altijd een overvloed van generaals die zichzelf verrijkten. Daarom hebben wij in onze revolutie geen gene raals. De hoogste in rang is kolonel, en dat vinden we hoog genoeg. Generaals Dagelijks staan op verschillende pun ten m de Dominicaanse hoofdstad Sento Domingo lange rijen voor de uitreiking van wat rijst, meel en sla olie. Het voedsel wordt door Ameri kaanse troepen gedistribueerd. De Boekenweek draait op volle toe ren Gisteravond is in tegenwoordig heid van de koningin in het RAI-ge- bouw te Amsterdam de Boekenweek geopend met een toneelpremière, film,première en boekenbal, 's Mid dags had minister mr. M. Vrolijk de Nationale Boekenmarkt geopend. Hij hechtte een krans aan het voor de RAI opgestelde beeld van Lourens Janszoon Coster, de man met wie het „allemaal begonnen is". De minister sprak woorden van lof voor het fiere Haarlem dat Coster heeft voortge bracht. Voor een overzicht van de evenementen van gisteravond en be sprekingen van de boekènweek-uit- gaven zie men pag. 17. Advertentie A.s. ZATERDAG als reklame onze bekende Verwachting tot morgenavond: In het binnenland warm weer, in de kustprovincies koeler door wind uit zee. Over het algemeen meer wolking met later kans op enkele onweersbuien. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het is allemaal Engels wat de klok slaat in Amsterdam tijdens de Britse week, die vandaag door prinses Mar garet officieel is geopend. Er rijden Londense dubbeldeks-bussen door de hoofdstad, waar op enkele punten Londense bobbies het verkeer regelen en er zijn opvallend veel Engelse gentlemen met bolhoed, streepjespan talon, paraplu en actentas. Eén van hen, de heer Peter York, valt extra op, doordat hij door Amsterdam rijdt op een ongewone fiets, die opvouw baar en draagbaar is. De heer York is dan ook lid van de Britse Raad voor Industriële Vormgeving. G. INIA 50e JAARGANG NUMMER 160 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-LJ M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur: E. KoningChef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Scholen stimuleren de vooruitgang in de wereld evenzeer als watermolens een rivier doen stromen. (Van onze correspondent) Nadat de ziekenfondsen hun premies al op een eerder tijdstip hebben ver hoogd, heeft ook een groot aantal parti culiere verzekeringsmaatschappijen zich genoodzaakt gezien, de premies voor ziektenkostenverzekering op kostprijs basis te verhogen. De verhoging, die voor een gemiddeld gezin van man, vrouw en twee kinderen ongeveer 15 percent bedraagt zal voor lopende verzekeringen niet eerder dan op 1 augustus ingaan. De premieverhoging gaat gepaard met een verdere aanpassing van de verzeke ringsdekking aan de ontwikkeling van de medische wetenschap. Ook worden enkele nog beperkte uitkeringen verhoogd. De premieaanpassing is een gevolg van exter ne kostenfactoren. Niet alleen de tarieven van de ziekenhuizen stijgen, ook de kosten van specialistische behandeling gaan steeds omhoog. De moderne ziektekosten-polissen bieden thans in de meeste gevallen dekking op kostprijs-basis, dat wil zeggen, dat de ge maakte kosten van bijvoorbeeld zieken huis-opneming volledig worden vergoed, op basis van de gekozen klasse van genees kundige verzorging. Het spreekt vanzelf dat bij dit systeem de premies niet'meer voor langere termijn kunnen worden vastgelegd. De mogelijk heid moet bestaan, de premies aan te pas sen, zodra de stijging van de verpleeg- en overige kosten hiertoe aanleiding geeft. Vergelijkt men de verpleegprijzen in de ziekenhuizen op 1 januari met die op 1 ja nuari 1958 dan komt men tot de conclusie, dat op dit ogenblik een verpleging in de derde klasse van een ziekenhuis 20 a 35 percent duurder is dan een verpleging in de eerste klasse in 1958. In de afgelopen jaren zijn de premies al enige malen verhoogd, maar de assuradeu ren achten nu een nieuwe verhoging be slist noodzakelijk. Bijna een miljoen Ne derlanders zijn particulier verzekerd tegen de kosten van ziekte. Nederland heeft de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap ge vraagd de invoerrechten op aardappelen te mogen schorsen. De minister van land bouw, mr. Biesheuvel, motiveerde dit ver zoek met te wijzen op de schaarste in Ne derland, ontstaan door de grote uitvoer van de laatste maanden en de late oogst van nieuwe aardappelen als gevolg van het slechte weer. Voor de Benelux is het invoerrecht op aardappelen uit landen buiten de E.E.G. thans 12.4 percent en uit andere leden van de gemeenschap 4 percent. Nederland zou om de invoer te vergemakkelijken de rechten tot 15 juli tot nul willen schorsen. Minister Biesheuvel sprak in Brussel be richten tegen, dat het ministerie van land bouw een prijsstop voor aardappelen zou hebben afgekondigd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 15 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 15 Films 4, 7 Kunst 4, 17 Uit stad en omgeving .5, 7, 9, 11 Kennemer Kruimels7 Medische verzorging 7 In de Vishal en op zee9 Weg en Wiel11 Uitgaan in Haarlem15 Radio en t.v. 17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 23, 25 Schrijvende lezers25 Luidsprekers26, 27 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's LONDEN (Reuter) De Conservatie ve Partij in Groot-Brittannië heeft bij de gemeenteraadsverkiezingen in Engeland en Wales een flinke overwinning behaald. In totaal werden 552 zetels gewonnen. De Labour-partij leed een verlies van 377 zetels, terwijl de Liberalen in totaal 174 zetels achteruitgingen. Op grond van deze uitslag is het vrij wel uitgesloten, dat premier Wilson op korte termijn zal trachten door middel van nieuwe parlementsverkiezingen zijn krappe meerderheid van drie zetels in het Lagerhuis te vergroten. moeten hun rang op het slagveld verdie nen, en niet in een fauteuil in een villa die gebouwd werd met regeringsfondsen". SANTO DOMINGO (Reuter en AP). De mogelijkheid op een gesprek tussen de leider van de Dominicaanse opstandelingen Caamano en de junta-generaal Imbert is belangrijk verminderd door zware gevechten gisteravond in Santo Domingo. Vliegtuigen van de strijdkrachten van generaal Wessin y Wessin voer den een luchtaanval uit op het radiostation van de opstandelingen. De revolutio naire radio werd tot zwijgen gebracht. Sluipschutters van het Caamano-bewind deden daarop met bazooka's een tegenaanval op het sportstadion waar strijd krachten van de militaire junta een transportafdeling hebben. De hele nacht is vervolgens uren lang gevochten. Inzet van de strijd was een marktterrein waar zich de voornaamste voedselopslagplaats voor de hoofdstad bevindt. De mili tairen van Imbert die de opslagplaats bezet hielden schijnen er door de op standelingen van Caamano uit verdreven te zijn. Advertentie TREK ER OP UIT Handig verpakt, blijft lang vers Grote gezins-boterkoek tijdelijk verlaagde prijs f 1.95 Volgende week worden de prijswin naars van de hazelnoottaarten voor de kleurwedstrjjd van moederdag bekend gemaakt. Onze redacteur meldt uit Santo Domin go: Kolonel Montes, 37 jaar oud, is mi nister van Defensie in de voorlopige re gering van de 32-jarige kolonel Fransisco Caamano Deno. Hij geeft ruiterlijk toe dat de rebellen geen schijn van kans hebben tegen de ontzagwekkende Amerikaanse overmacht. Gekleed in een camouflage uniform, stond kolonel Montes mij te woord op het trottoir voor het hoofdkwa- tier van de rebellen. Hij had er juist ge confereerd met kolonel Caamano Deno. Kolonel Montes vertelde dat hoewel zijn legertje zelfs niet in staat zou zijn de re bellen-wijk langer dan hooguit een dag te gen de Amerikanen te verdedigen, het moreel hoog was. Terwijl wij stonden te praten, stopte een stoffige Cadillac voor het gebouw. Een jonge vrouw stapte uit met voedsel in pannen. Kolonel Montes, wees naar de vrouw en zei: „Zij komt van buiten onze wijk. Er zijn er veel, zelfs onder de maatschappelijke élite van de stad die ons op de een of andere manier helpen. André Riviere, de adjudant van kolonel Montes, een in Marokko geboren Frans man, vocht van 1949 tot 1954 in Vietnam. Toen ik hem vroeg wat hij sinds die tijd gedaan had, lachte hij, wees op zijn ge weer en zei: „Ik heb wat in Zuid-Ame rika rondgezworven, Venezuela, Cuba, Co lombia". Dit is zeker: het is de eerste keer in de geschiedenis van de Dominicaanse re publiek, dat het volk rebelleerde tegen het gezag van een corrupte elite. Alle vorige omwentelingen waren het werk van machts-hongerige generaals en vooraanstaande burgers. De rebellen van nu zijn arbeiders, studenten, kleine win keliers. Hun revolutie heeft hen een waar digheid gegeven, die zij voordien niet had den. Zij zullen deze waardigheid liever met de dood bekopen, dan goedschiks prijsgeven. Maar ook wanneer deze re volutie mocht eindigen met het herstel van het oudsher bestaande gezag van ou de heren, zonder ideaal dan zal de smaak van de nu voor het eerst geproefde waar digheid nog lang in het geheugen blijven liggen van hen die bereid waren ervoor te sterven. AMSTERDAM. Prinses Margaret van Engeland heeft vanmorgen in de nieuwe congreszaal van het RAI-gebouw in tegenwoordigheid van koningin Ju liana en vele genodigden de Britse Week in de hoofdstad officieel geopend. Prinses Margaret en haar echtgenoot, Lord Snowdon, waren vanochtend met het Engelse koninklijke jacht „Britannia" via gekomen. Het jacht, dat tijdens de over tocht door Engelse oorlogsschepen was ge ëscorteerd, werd gemeerd aan de steiger van de Shell tegenover het havengebouw. Daar begaven de Britse ambassadeur in ons land, Sir Peter Garran, een hofdam» van koningin Juliana en een adjudant van prins Bernhard zich aan boord om de hoge Britse gasten te verwelkomen. Een uur later staken de koninklijke gas ten per motorsloep het IJ over naar de Da Ruyterkade, waar vóór het havengebouw een paviljoen was ingericht. Daar waren ter begroeting aanwezig de burgemeester van Amsterdam, mr. Van Hall, de com mandant maritieme middelen Amsterdam, kapitein ter zee jhr. H. de Jonge van Elle- meet, de garnizoenscommandant, kolonel F. Crul, de hoofdcommissaris van politie. H. J. van der Molen, en de havenmeester W. A. Montanus. Toen de motorsloep de hoge gasten om tien minuten voor elf voor het havenge bouw aan wal zette, stonden daar honder den belangstellenden. Prinses Margaret droeg een groene mantel en een strooien hoed met zwarte rand, een witte japon met donker- en lichtgroene figuurtjes. Lord Snowdon droeg een stemmig donker kos tuum. Prinses Margaret dankte vriendelijk wuivend voor het hartelijk handgeklap van het publiek. Na de officiële begroeting in het pavil joen reed het gezelschap onder politi»- escorte naar het RAI-gebouw. Het Velsense college van B. en W. heeft aan de leden van de gemeenteraad een uitvoerige nota toegezonden over de stand van zaken bij de restauratie van het land huis „Beeckesteyn", waarin ook de be stemming wordt besproken. Het collega deelt mee dat hierover nog steeds onder handelingen worden gevoerd, waardoor dit punt nog niet ter discussie kan worden gesteld. Wel wordt de raad een krediet verzocht van f 701.000,- ten einde de res tauratie van het complex te kunnen vol tooien. In ons blad van morgen komen wij uitvoerig op deze nota terug.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1