Dr. H. J. van Mook overleden AGENDA Oorzaken gedrag van onaangepast van jeugdigen Natuur in Nederland is onrustbarend in verval BRAMMETJE FOK PGLLE, PEL LI EN PINGG r: Kort en bondig SHaranka /Meubelen TRESLONG-HILLEGOM Proefschrift van dr. G. Mik Echtgenoot van Irene heet Carel Hugo Hoof dingen ieur Staatsbosbeheer: Kans op onweer VIER ETAGES VIER ETALAGES MEUBELEN! VRIJDAG 14 MEI 1965 Haarlem V elsen-U muiden Beverwijk VROUWELIJKE KANTOORBEDIENDE NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER Volgens Staatsalmanak Gurapaos scheepje vermist Kerkelijk nieuws BSnl 4S HET WEERBERICHT ZEGT Dr. H. J. van Mook, oud-minister van Koloniën in het Londense kabinet en oud- luitenant-gouverneur-generaal van het voormalige Nederlands-Indië is maandag op 70-jarige leeftijd na een ziekbed over leden in l'Isle sur la Sorgue (Frankrijk). De heer J. van Mook werd op 30 mei 1894 in Semarang geboren. In Amsterdam en Delft studeerde hij chemie en in Leiden Indisch recht. In 1919 keerde hij terug naar Nederlands-Indië, in de functie van adspirant-controleur bij het Binnenlands Bestuur. Van 1931 tot 1934 was hij lid van de Volksraad en van 1932 ook lid van het College van Gedelegeerden. In 1934 werd hij hoofd van het bureau voor Economi sche Zaken te Batavia en in 1937 direc teur van het departement van Economi sche Zaken, in welke functie hij in 1940- 1941 de precaire laatste economische on derhandelingen met Japan leidde. Tijdens zijn verblijf in Nederlands-Indië heeft dr. Van Mook, behalve door zijn bestuurstalenten, de aandacht getrokken door zijn publikaties in „De Stuw" en hdt maandblad „Koloniale Studiën". Even als de andere redactieleden van „De Stuw", prof. dr. J. H. A. Logemann, prof. mr. B. ter Haar en mr. J. A. Jonkman, was dr. Van Mook voorstander van een progressieve Indische politiek. In 1940 ver leende de rechtshogeschool te Batavia hem een eredoctoraat. Nadat minister Weiter afgetreden was al minister van Koloniën, werd dr. Van Mook als zodanig benoemd op 20 novem ber 1941. Op verzoek van de toenmalige gouverneur-generaal van Nederlands-In dië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer, werd dr. Van Mook begin december 1941 de gouverneur-gene raal als luitenant-gouverneur-generaal ter zijde gesteld. Na de capitulatie van Ned.Indië op 6 Advertentie dagelijks diner-dansant dinsdags kabaret onbeperkt kip eten 7.00 zalen voor partijen tot 1000 personen reserv. 02520 - 5347 maart 1942 ging dr. Van Mook naar Australië om zich te voegen bij de groep deskundigen, die de Nederlandse regering behulpzaam moest zijn bij de behartiging van de belangen van Nederlands-Indië. Op 14 september 1944, toen de bevrij ding van Nederlands-Indië was te ver wachten, werd hij opnieuw benoemd tot luitenant-gouverneur-generaal. Na de moeilijkheden van de eerste tijd, waarin zich het conflict met de Britse ge neraal Christison en de onderhandelingen met Soekarno voordeden, zag hij zich ge steld voor onderhandelingen met de repu bliek onder auspiciën van Sir Archibald Kerr, die uitliepen op de mislukking van De Hoge Veluwe. Dr. Van Mook leidde in juni te Malino de vorming van de federale deelstaten in, Daarna volgden de onderhandelingen on der Killearn en conferenties te Pangkal Pi nang. Linggadjati en Den Pasar, waar Oost-Indonesië werd gevormd, later door de totstandkoming van de andere deelsta ten gevólgd. Ondanks de aanvaarding van de overeenkomst van Linggadjati in maart 1947 volgde in juli dan de politiële actie. In december 1941 werden de onderhan delingen op de „Renville" gehouden, in januari 1948 kwam de voorlopige federale regering tot stand en in mei van dat jaar begonnen de besprekingen van de fede rale conferentie te Bandoeng, die door kruist werd door de actie van de staats hoofden, waardoor dr. Van Mook het ini tiatief uit handen werd genomen. Op 25 oktober 1948 werd aan dr. Van Mook op de meest eervolle wijze ontslag verleend als luitenant-goeverneur-generaal Hij had om dit ontslag gevraagd. Na zijn ontslag heeft dr. Van Mook enige tijd in Nederland gewoond. Hij aanvaardde later een leerstoel aan een universiteit in Cali fornië en was in 1951 directeur voor de onderontwikkelde gebieden bij de Verenig de Naties. Ongeveer een jaar geleden heeft dr. Van Mook zich teruggetrokken in l'Isle sur la Sorgue in Frankrijk. Enige weken ge leden heeft hij nog gastcolleges gegeven aan het Institute for Social Studies in Den Haag. De begrafenis heeft heden in Avignon plaatsgehad. Gepakt. Een Venlose winkelier die terwille van zijn Duitse klanten een Duitser had aangenomen, die zich uitgaf als ver koper, heeft daardoor een tijdlang een misdadiger in huis gehad. De „verkoper" bleek een 25jarige Berlijner te zijn, die voor tal van misdrijven in Duitsland werd gezocht. Hij is overgegeven aan de Duitse politie. c Stadsschouwburg, zaterdag 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „Obsessie" van Philip Levene. Regie: Luc Lutz. M.m.v Thera Verheugen, Eric Schneider e.v.a. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „*t Is 'n gekke, rare, dolle, dwaze wereld", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u. en zaterdag 14, 19 en 21.15 u.: „Meisjes langs de weg", 18 j. Lido, 14 ,19 en 21.15 u.: „De gele Rolls Royce", 14 j. Zaterdag 23.30 u.: „Verleiding in opdracht", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Het huwelijks bed", 18 j. Minerva, vandaag 20.15 u. en zaterdag 19 en 21.15 u.: „Liever nog geen bloemen", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „John Goldfarb kom terug", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Lemmy Cau tion incognito", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Satan op zakenreis", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Prentenkabinet: 'xpositie van poppen van Maja Alexander en Trudy de Ruyter. Tot 14 juni. Dagelijks geopend van 10-17 u„ zon- en feestdagen van 13-17 u. en tot 16 mei ook 's avonds van 20.30-23.30 u. Teylers Museum (Spaame 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 1017 uur. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat Nieuwe Kerksplein): Geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. Expositie van tekeningen van Helga Schuszheim. Tot 1 juni. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie van werken van Dirk jan Ribbeling en W. Vogel. Tot 23 mei. Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luy- ken. Dagelijks geopend van 10-20 u. Klas siek grammofoonplateneoncert van 20-23.30 u. Dinsdag gesloten. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Tentoonstelling van werken van Poppe Damave en keramiek van Rob den Tonke- laar. Dagelijks geopend van 9.30-18 u. Tot 4 juni. Openluchttheater (Bloemendaal): Expo sitie van werk van Bloemendaalse kunste naars. Dagelijks geopend van 10-17 u. Tot 5 juni. BEVRIJDINGSTENTOONSTELLINGBN Vishal en Vleeshal (Grote Markt): „De jaren '40-'45". Dagelijks geopend van 9-17 u- en op woensdag, vrijdag en zaterdag ook van 20-22 u. Zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot 8 juni. Jac. P. Thijsselyceum (Landgoed Els- wout, Overveen): Expositie van Bezetting- Verzet-Bevrijding. Dagelijks geopend van 10-12 u., 14-17 u. en 19.30-21.30 u. Tot 16 mei. DIVERSEN Koudenhorn, Haarlemse Verkeersweek 1965. Geopend van 10-15 en 19-22 u. Tot en met 15 mei. Waagtaveerne (Spaame/Damstraat) Tot en met zondag geopend van 20-01 u. Vandaag: afscheid van het cabaret Jaap van de Merwe. Zaterdag en zondag: Cobi Schreijer. Raadhuis Hillegom, vandaag 20 u.: Ge- meentera ads vergadering. Minerva theater, zaterdag 14.30 u.: Aer- denhouts kindertoneel met „De betoverde prinses". (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 14 MEI City, 20 uur: „O.S.S. 117 in Bangkok". Stadsschouwburg, geen bioscoopvoorstel ling. Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 20 uur: Toneelvereniging „Advendo" speelt „Over twaalf dagen, tegen middernacht". Expositiezaal, Heidestraat, 19 tot 21 uur: Stichting „Felison", tentoonstelling schil derijen Chabot. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. ZATERDAG 15 MEI City, 19 en 21.30 u.: „O.S.S. 117 in Bang kok". Stadsschouwburg, 20 u.: „McLintock, de geweldige". Patronaatsgebouw, 20 uur: Toneelavond als vrijdag. Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 uur: „De Martinitoren" speelt „Spel met 'n dreum". Zaal „Zomerlust", Santpoort, 20.15 uur: Toneelvereniging „Jan van Dommelen" speelt „Beau rivage". Hotel „Royal", Kennemerlaan, 16 uur: Receptie „Het Witte Kruis". Expositiezaal, Heidestraat, 14 tot 17 uur: Tentoonstelling als vrijdag. Pieter Vermeulenmuseum, zie onder vrijdag. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u.; filiaal „Spaarnberg", Santpoort (ook voor r.-k. bibliotheek): 10 tot 12 u. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 en 14.30 tot 17 30 u.; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 uur. VRIJDAG 14 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.Ï5 uur: „AchteruitMars!" Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Com mando's in de vuurlinie". W.B. Theater, 20 uur: „Land zonder wet". Gebouw „Grapy", 20 uur: Jaarvergade- dering Speeltuin Centrale. Galerie Boumans, Breestraat 122, expo sitie werken van de heer Kraaijoord, van de Haarlemse schilders „De Groep", ge opend van 9-18 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15 tot 21 u. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 1521 uur. Oosterwjjk, openbare leeszaal geopend van 1521 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1521 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 1517 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1517 uur. ZATERDAG 15 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Achteruitmars!"; 23.30 uur: „Paspoort der schande". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Com mando's in de vuurlinie". W.B. Theater, 20 uur: „Land zonder wet". Galerie Boumans, Breestraat 122, expo sitie werken van de heer Kraaijoord, van de Haarlemse schilders „De Groep", ge opend van 9-18 uur. Huize Adrichem, 14 u.: teken- en schil derlessen voor leerlingen van het St. Lu- casgilde. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, geopend van 19.30 tot 21.30 u. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 1521 uur. Oosterwjjk, openbare leeszaal geopepd van 1521 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1521 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 1517 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1517 uur. i Advertentie ons Hoofdkantoor te HAARLEM is plaats voor een leeftijd 17 tot en met 21 jaar. ULO-diploma vereist. Goede beloning en prima sociale voorzieningen. Vrij vervoer op het gehele lijnennet. Onze afdeling Personeelszaken zal u gaarne alle inlichtingen verstrekken MAATSCHAPPIJ n.v. TELEFOON 18460 LEIDSEVAART 396 HAARLEM Aan de rijksuniversiteit te Groningen is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de psychiater G. Mik, verbonden aan de psychiatrische universiteitskliniek en ad viseur van een jeugdopvangcentrum al daar. In zijn proefschrift „Dissociaal gedrag bij jongens in de puberteit", heeft hij ge tracht de achtergronden van de onaange paste pubers zo veelzijdig mogelijk te be naderen. Als schadelijke invloeden worden genoemd de verstedelijking en de industria lisatie, de woningnood en vooral ook het ploegensysteem. De onaangepastheid wordt ook bevorderd door de verhoogde welvaart. De strijd om het bestaan is min der noodzakelijk. Verveling en niet-doel- gericht leven kunnen vooral in de puber' teit en adolescentie leiden tot overgecom penseerd zoeken van gevaarsituaties, die spanningen geven. Het grotere zakggld dat in het algemeen gegeven wordt èn de technische vooruitgang geven uitlaatmoge lijkheden die groter ontsporingen in de hand kunnen werken dan vroeger. Een verklaring van de toegenomen jeugddelinquentie in de laatste jaren zou ook kunnen zijn, dat de betrokken kinde ren werden geboren tijdens of vlak na de laatste wereldoorlog. Bij hen zijn grotere ontsporingskansen te verwachten. Ook de moderne propaganda voor grote tolerantie in de opvoeding kan een oorzaak zijn van onaangepastheid, o.a. door een onvoldoende betrokken zijn bij het dage lijkse gedrag van de kinderen, het ont staan van angstsituaties bij de kinderen door onvoldoende houvast, en door onvol doende gewetensvorming. Allen die bij de opvoeding van het kind zijn betrokken dienen bij moeilijkhe den attent te zijn op pathologische symp- Advertentie KOM BINNEN EN KIJK VRIJ ROND. BIJ ANEGANG 39 - TELEFOON 1 63 40 HAARLEM Dagelijks geopend van 96 uur: 's maandags van 16 uur. tomen. Volgens dr. Mik worden tegen woordig in dergelijke gevallen vaak uitslui tend corrigerende maatregelen en straffen toegepast zonder dat op de oorzaak wordt gelet. In dit opzicht ziet dr. Mik de te grote klassen van tegenwoordig als een ernstig gevaar voor de geestelijke volksgezondheid. Meer individueel gericht onderwijs kan er toe bijdragen, dat probleemkinderen ook op de lagere school worden opgevangen. Slechte schoolprestaties, spijbelen en an dere gedragsmoeilijkheden zijn mogelijk een uiting van een dieper liggende emo tionele problematiek. In het proefschrift wordt met nadruk ge wezen op het grote gevaar van lichtvaardi ge plaatsingen in tehuizen van kinderen op jeugdige leeftijd en wordt voorts o.m. gepleit voor een verdere integratie van psycholoog, psychiater en maatschappelijk werker (werkster) in de voorlichting bij de kinderrechtspraak en in de opvoedings- en behandelingsinternaten. (Van onze correspondent) DEN HAAG In de nieuwe Nederland se Staatsalmanak zal de naam prins Char les, de echtgenote van prinses Irene, wor den vernederlandst tot Carel Hugo. Hiertoe had het vorige kabinet reeds besloten. Prinses Irene staat vermeld onder het hoofdstuk „Dochters van H. M. de Ko ningin". Hierbij staat in de nieuwe uit gave van de Staatsalmanak: „Gehuwd op 29 april 1964 zonder de in artikel 17 van de Grondwet bedoelde toestemming (wat dus erftroonopvolging uitsluit) met zijne koninklijke hoogheid prins Carel Hugo van Bourbon Parma. .In een toelichting zegt de Rijksvoorlich tingsdienst, dat aan de vermelding van de namen geen enkele politieke of principiële betekenis dient te worden gehecht. Er wordt altijd gestreefd naar de vermelding van zoveel mogelijk Nederlandse namen Het vorige kabinet had indertijd gevolg gegeven aan het verzoek van de prinses, haar echtgenote Don Carlos te noemen, maar mr. Marijnen noemde hem in de of ficiële stukken Charles Hugues. De Staats almanak is een uitgave van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Het Curagaose motorschip „Ronny" van 49 ton, is vrijdag uit de haven Ponce in Porto Rico vertrokken met bestemming Curagao. Tot nu toe is echter het schip niet in de Curagaose haven aangekomen, waar het maandag werd verwacht. Er wordt met vliegtuigen gezocht naar het vermiste vaartuig, dat acht bemannings leden aan boord heeft. „Nederland wordt niet alleen geconfron teerd met een ontstellende kwantitatieve vermindering van de natuurruimte, ook kwalitatief verarmt de natuur onrustba rend. Reeds is ruim dertig percent van de plantesoorten van onze flora geheel ver dwenen of alleen nog in reservaten in stand te houden. Nog eens dertig percent wordt bedreigd. Zoals eens beschavingen verdwenen door ontbossingen die het mo gelijk maakten dat water en wind de vruchtbare bodem vernielden, zo wordt on ze beschaving nu bedreigd door de tech niek, door menselijk ingrijpen." Dit zei dr. F. de Soet, hoofdingenieur van Staatsbosbeheer, in Utrecht in de voor jaarsvergadering van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in een rede over Is er nog natuur op den duur?" Volgens dr. De Soet worden vele van de miljoenen vogels die Nederland altijd uit verkozen als pleisterplaats en winterkwar tier, in hun voortbestaan bedreigd doordat er voor hen steeds minder voedsel- en le vensvoorwaarden overblijven. De niet-ste- delijke ruimte is niet alleen nodig voor na tuurstudie en recreatie, maar ook voor het behoud van flora en fauna om een blij vende verstoring van het biologisch even wicht te voorkomen. Van alle kanten wordt de Nederlandse natuur bedreigd. Nederland verkeert als levensgemeenschap en als deel van de Westeuropese ruimte in een beslissende fa se van zijn bestaan. „Wanneer het nu niet gejukt, de laatste resten groen te behou den en als tegenwicht tegen licht- en wa terverontreiniging, landschapsontluistering en recreatiebehoefte nieuw landschap te vormen, zal ons nageslacht ons onverant woordelijkheid en gebrek aan daadkracht en visie verwijten. Men zal dan vluchten uit dit land, waar men misschien nog wel kan verdienen, maar niet meer leven," al dus dr. De Siet, die hoopte dat het nieuwe dus dr. De Soet, die hoopte dat het nieuwe mulering en financiering van het behoud, het beheer en voor vorming van natuur als basis voor de leefbaarheid van ons land en de gezondheid van ons klein behuisde volk. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Stellendam J. Smit te Wer kendam te Uithuizermeeden A. de Klei ne te Nijemirdum te Amsterdam, tot pred. voor bijz. werkz. (jeugdpredikanten) G. Prast te Westzaan en N. van Oosterzee vic. te Amersfoort. Aangenomen naar Silvolde (toez.) A. J Mooij te Schore. Geref. Kerken Beroepen te Gramsbergen J- Boer jun, te Wetsinge-Sauwerd. Aangenomen naar Staveren-Hindelopen J. M. Mulder, kand. te Amsterdam, die be dankte voor Hasselt. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Drachten A. C. Noort te Gro ningen en M. Vlietstra te IJmuiden. Kand, P. Sneep te Vlaardingen heeft, in tegen stelling tot wat wij eerder berichtten, het beroep naar Leerdam niet aangenomen. 237. Er waren maar weinig havensteden in de wereld, welke Brammetje Fok niet minstens éénmaal had bezocht. Maar in Bagderaibad was hij nog nooit tevoren geweest. Jongens" zei hij opgewekt tegen Karo de Scheepskat en Tutu de Papegaai, „we gaan die stad eens bekijken. Onderweg ko pen we wel een paar koeken, als we hon ger krijgen". „Lekkerr" krijste Tutu de smulpaap. „Ik heb nou al honger" zei Karo slim en Bram was zo goed niet of hij moest meteen al gevulde koeken kopen. Tutu vloog er dadelijk mee weg, maar in zijn gulzigheid had hij de koek niet goed in de snavel gepakt en de lekkernij viel op straat. Giechelend dook Tutu de koek na. maar voordat hij er de snavel in kon zet ten, kwamen er uit alle hoeken en gaten kinderen tevoorschijn die zich op de koek stortten alsof het een goudstuk was. Tutu rolde ondersteboven. „Rrrakkerrs" gilde hij verschrikt, maar de jongens hoorden hem niet eens. „Mijn koek" riep er één. „Ik zag hem het eerst!" schreeuwde de ander. En meteen ontstond er een grote vechtpartij om de laatste kruimels. Wé HEBBEN t>£ SCHOPPEN! NIET NObtö, PELUE, ER «HOEFT NIEMANO UIT6E6RAV6N MAAR 06 BEWONERS 7NN ALLEMAAL IJS MANNEN GEWORDEN i NEEM» \W6 KUN NEN 70 NAAR BINNEN PAT IS EtN SOORT SNEEUWSLOT Snelle groei. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen bestaat thans 35 jaar. In de voorjaarsvergadering in Utrecht zei de presidente, mevrouw R. J. TonckensHadders, dat de bond de af gelopen vijf jaar bijzonder snel is ge groeid. Het aantal afdelingen steeg tot 676 en het aantal leden nam toe met 7.000 tot ruim 57.000. Vlak na de oorlog telde de organisatie 14.000 leden. Hoogleraren. Tot hoogleraar is benoemd in de faculteit der sociale wetenschap pen aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de klinische psychologie en de niet-medische psycho therapie van volwassenen, dr. J. H. M. Th. Dijkhuis, thans lector aan deze uni versiteit. Tot hoogleraar in de afdeling werktuig bouwkunde aan de Technische Hoge school te Enschede, is benoemd ir. J. F. Ingen Housz, werkzaam bij Van Leer's Vatenfabrieken. Tot hoogleraar in de afdeling der elek trotechniek aan de Technische Hoge school te Enschede is benoemd ir. R. P. Offereins, werkzaam bij de n.v. Holland se Signaalapparaten te Hengelo. Betrapt. In Leuven (België) zijn twee jon gens uit Maastricht betrapt bij het stelen van kostuums uit een kledingmagazijn. Tijdens hun vlucht kreeg de 45-jarige winkelier, die de knapen achtervolgde, een hartaanval. De politie wist de jon gens een uur na de inbraak te grijpen. Advertentie MOOI ZOMERWEER voor de BRITSE WEEK Alle Engelse artikelen van Burberrys, Rodex, Simpsons, Daks etc. verkrijgbaar in Haarlem bij G. A. v. d. STEUR KRUISSTRAAT 7 HAARLEM telefoon 02500 - 1 07 30 iMWWWWWAAAAAAAAAIUWAAAAAAAAAAAAAAAmWyUMM Het K.N.M.I. deelt mee: Het hogedrukgebied, dat in de afgelo pen dagen het weer in Nederland heeft beheerst, neemt in betekenis af en ver plaatst zich langzaam in zuidoostelijke richting. Tegelijkertijd trekt een oceaan front, dat in Spanje plaatselijk onweer heeft gebracht, in de richting van Frank rijk. Samenhangend met deze veranderin gen wordt de kans op onweer morgen in de loop van de dag groter. Tevoren zal het echter warm weer zijn, waarbij de tempe ratuur in het grootste deel van het land tot boven de vijfentwintig graden zal stij gen. Over Scandinavië stroomt koude pool- lucht geleidelijk naar het zuiden. Deze lucht naderde vanmorgen Denemarken. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. - Neerslag: laatste 34 uur. 5 o RE a E Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew. zw 17 onbewolkt windst. 21 onbewolkt zzw 21 licht bew. wzw 19 licht bew. z 22 onbewolkt windst. 22 onbewolkt zzw 22 onbewolkt z 22 half bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. mist licht bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt regen zwaar bew. half bew. onbewolkt licht bew. licht bew. licht bew. mist half bew. zzw n n wzw nnw 12 18 18' 14 23 windst. 25 zw 21 z 24 no 21 o 24 windst. 28 windst. 24 n 21 w 18 windst. 22 zw 18 windst. 19 wzw 21 windst. 23 windst. 19 zw 19 wnw 11 n 19 windst. 24 windst. windst. 32 windst. nnw 33 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1' 0 0 0 0 0 0,1 0 9 0 0 0 0 Zaterdag 15 mei Zon op 4.47 uur, onder 20.27 uur. Maan op 20.36 uur, onder 4.57 uur. Maanstanden 15 mei 12.52 uur volle maan. 23 mei 15.40 uur laatste kwartier. 30 mei 22.13 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrfjdag 14 mei Hoog water 2.58 uur en 15.23 uur. Laag water 10.56 uur en 23.22 uur. Zaterdag 15 mei Hoog water 3.38 uur en 16.00 uur. Maan op 11.37 uur en 23.58 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ii 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2