Washington poogt een wig te drijven tussen Peking en Hanoi WERELDNIEUWS 1 Overstroming in Joegoslavië BOEKIN H»5 „HET HOGE DUIN" NATIONALE 14-23MEi RSI Van dag tot dag <~Praatótoel Alleen Tunesië en Marokko braken niet met Bonn r VRIJDAG 14 MEI 1965 1 3 Keerpunt in Amerikas Vietnam-politiek lijkt niet langer helemaal onmogelijk te zijn Op de Paula Spotter DIRCK DIRCKZ riOGE PUIN Amerikaans vliegdekschip niet naar Kaapstad Vooruitgang Opvallend Merkwaardig U kunt kopen in Europa's grootste boekhandel Nóg niet schoon O ja, ik weet het over dit onderwerp is al zoveel geschreven maar ik moet mij bevrijden van deze druk: het veront rust mij. Ben ik niet normaal, als die andere vrouwen? Die anderen hingen hun hebben en houwen in dezelfde zon, waar in ik mij bruin liet bakken. Die hebben zich zwaar bewapend door een huis bewogen, waarin elk intelligent schoonmaakgesprek vele malen hol werd weerkaatst; ze drukten alle spinnen plat, en leefden zich in woedend geboen uit op plinten en richels, die helemaal niet vuil waren. Na deze ziekte zal hun geknakte gestel minstens een week nodig hebben om de spierpijnen, overspannen zenuwen, en bij het kruipen opgelopen voetbalknie tjes te boven te komen. En nóg steeds is Het niet over me ge komen: de Schoonmaakkriebel. Die ande ren hebben al in december '64 schijnheilig gezucht van: „ja, als het voorjaar wordt, dan móet 't wel weer, hè ik zie er u al tegenop straks de boender, en dat vette sopje. en dat gulle schuimpje Met een wijde boog loop ik om al mijn sexegenoten heen, want elk gesprek, of het nu gaat over het klimaat, kabinet, Spino za of volslanke patronen, zal uitlopen op deze indringende vraag: „BENT U AL SCHOON??? Nee ik ben nog vuil. Mijn spinnen leven nog: ze hangen in de nok te oefenen aan hun trapeze. En bui ten komen opeens mieren uit de tegeltjes te voorschijn, die gaan sjouwen met koek' kruimeltjes. De bijen halen in de bloesembomen hun pootjes vol stuifmeel, er zijn weer vlin ders, en de lentezon schijnt zo heerlijk. Om tegen dit décor matrassen te gaan ranselen, is gewoon oneerbiedig'. Zolang ik m'n kasten nog net dicht krijg, als ik er hard tegen duw, zal Het nog niet over me komen. In deze tijden is het een verademing om met een man te praten. Want dit weet je zeker: dit ene, afschu welijke, zal hij nooit aanroeren. Dan komt Adri uit kantoor, en hij zegt: „er staan nu al drie weken Vingers op het Verf werk." (een scherpe blik op de noodlottige Vingers, als Sherlock Hol mes op zoek naar de boef). „En, kijk ddar nu eens (naar boven kijkend, als in een vrome extase): SPINRAG!" „Niet doodmaken!" roep ik denkend aan mijn kleine artisten in de nok. „Moet jij dit jaar eigenlijk ook niet schoonma ken" komt hij dan. Vertwijfeld kijk ik hem aan. Ook gij, Brutus. „Waarom? Alles is toch schoon?" lieg ik, zijn eigen gevleugelde woorden van schoonmaak dat is feitelijk een ziekte Die vrouwen willen het. Ze zitten ernaar te snakken, elf maanden lang. Dat komt, omdat ze liefde tekort komen. En, weet je daarom wil ik het dit jaar maar overslaan." Advertentie presenteert nu ook in naast de befaamde visschotels KIP IN 'T PANNETJE gebraden halve kip met garnituur van doperwtjes, worteltjes, spek, aardappeltjes en fruitmix 4.25 PORT SHERRY - VERMOUTH ook voor recepties 0.75 (zaalhuur wordt niet in rekening ge bracht). VOOR DINERS GOEDE WIJN op fles v.a. 4.00 Menusuggesties zenden wij u op aan vraag gaarne toe. In ons specialiteitenrestaurant serve ren wij als bijzondere gerechten: exclusieve VISSCHOTELS WIJK AAN ZEE 't Sprookje van de Noordzeekust - 40 meter boven zee - boeiend pano rama - tel. 02517 - 322. BELGRADO (Reuter) In Midden- en Zuid-Joegoslavië hebben buiten hun oevers getreden rivieren steden, dorpen en grote stukken land overstroomd. Reddingsploe gen pogen duizenden mensen, van wie ve len hun toevlucht op daken hebben ge zocht, te evacueren. Op sommige plaatsen staat het water vier meter hoog. Bruggen en wegen waaronder de verkeersweg van Belgrado naar Skopje zijn voor een deel over stroomd. Veel vee, pluimvee, huisraad en bomen zijn door het water meegesleurd. Legereenheden en politie moeten de dij ken repareren. De Bosna heeft nog niet haar grootste hoogte bereikt. Voor zover tot nog toe bekend zijn twee mensen door de overstromingen om het leven gekomen. Vele delen van Doboj, een industriestad, staan onder water. In dit gebied zijn 4.000 mensen geëvacueerd. Vele telefoonverbin dingen zijn verbroken en vier bruggen zijn door het water vernield. WASHINGTON (AFP) Het reisplan van het Amerikaanse vliegdekschip „In dependence", dat op weg is om zich bij de zevende vloot in de Stille Oceaan te voegen, is zo gewijzigd, dat niet van 21 tot 31 mei een bezoek aan Kaapstad zal wor den gebracht, zoals de bedoeling was. De Zuidafrikaanse regering had laten weten, dat de gekleurde opvarenden van het vlieg dekschip niet welkom zouden zijn. Erfeniskwestie. In de Franse plaats Jon- zac heeft de 52-jarige Albert Begon zijn zuster, zwager, broer en schoonzuster doodgeschoten en vervolgens zichzelf een kogel door het hoofd gejaagd. Begon richtte het bloedbad aan, toen hij met zijn familie in tegenwoordigheid van twee notarissen een erfeniskwestie be sprak. Wervelstorm. De wervelstorm, die woens dag het oosten van Pakistan heeft ge troffen, heeft honderdendertig mensen het leven gekost. Het aantal gewonden zou ruim duizend bedragen. Eerste dag. Het postkantoor van Fulton in de Amerikaanse staat Missouri had on langs niet over belangstelling te klagen. Het was de eerste dag dat een postzegel ter nagedachtenis van Sir Winston Chur chill werd verkocht. In Fulton hield Sir Winston in maart 1946 zijn beroemde re de over het „ijzeren gordijn". Ontploffing. Een methodistenkerk voor ne gers in Oxford in de Amerikaanse staat Alabama is donderdag beschadigd door een ontploffing. De politie stelt een on derzoeik in. Eenvormig. Op een internationale bijeen komst van verkeersdeskundigen in Ham burg heeft men zich uitgesproken voor het zo spoedig mogelijk eenvormig ma ken van de verkeersregels en de ver keerstekens. Presidentschapsraad. De president van Je men, maarschalk Sallal, is afgetreden. Het presidentschap zal tot de verkiezing van een nieuwe president worden waar genomen door een presidentschapsraad, die uit de vier vice-presidenten bestaat. Verbrand. Zeven kinderen zijn verbrand in een kostschool in Jena in Oost-Duits- land. De brand werd veroorzaakt door een vijftienjarige scholier. „Churchill". Een Noorse reder heeft ge vraagd een nieuwe tanker van 90.000 ton, die in aanbouw is in Londen, sir Winston Churchill te mogen noemen „als eerbe toon aan een groot man". Radiozender. China zal in Tanzania twe« radiozenders van 150 kilowatt bouwen. Idee. Het feit dat de Westduitse vice-kanse- lier en minister voor Zaken betreffende geheel Duitsland, Erich Mende, een voor liefde heeft voor goede, dure kleding, heeft twee oplichters in München op het denkbeeld gebracht, op naam van de mi nister kostbare kostuums en schoenen tt bestellen, zonder de rekening te betalen. Boos. Het uit Nederland geëmigreerde echtpaar Bauer reed rustig door het Krugerpark in Zuid-Afrika toen uit een kudde van ruim dertig olifanten een van de mannetjes plotseling recht op de auto van het echtpaar afstormde. De oli fant wierp de auto ondersteboven en klom er boven op. Licht gewond en met een zenuwschok zijn de heer en mevrouw Bauer in een ziekenhuis opgenomen. Hun auto werd zwaar beschadigd. Oogoperatie. De voormalige leider van de ..Hitler-jugend", Baldur von Schirach, die in de gevangenis voor oorlogsmisdadigers in Spandau twintig jaar uitzit, mag door de Westduitse oogspecialist prof. Meyer- Schwickerath worden geopereerd. De am bassadeurs van de vier bezettende mo gendheden hebben daarvoor toestemming verleend. ten zou daarom beter kunnen ingaan op Amerika's aanbod tot onvoorwaardelijk overleg. Dit geldt te meer omdat Washing ton bereid is grootscheepse economische hulp aan alle landen van het indo-Chinese- gebied te geven. Dat was de kern van een korte rede, die president Johnson donderdag in Washing ton uitsprak en die niet alleen door de Amerikaanse radio en televisie, maar via de sateliet Early Bird, ook in een aantal Europese landen werd uitgezonden. Johnson wijdde verder uit over de econo mische hulp, die de Verenigde Staten sinds 1954 aan Zuid-Vietnam hebben gegeven, kennelijk om de wereld en de communis ten onder ogen te brengen dat Amerika in Vietnam nog iets anders doet dan oorlog voeren en bombarderen. Twee miljard dol lar, aldus de president, werden als econo mische hulp aan Zuid-Vietnam in de afge lopen tien jaar gespendeerd, voor een groot deel in de landbouwsector, waar de rijst- produktie verdubbelde en de jaarlijkse hoe veelheden aardappels, mais en varkens vlees sterk stegen. Daarnaast werden 12.000 medische cen tra opgericht, er werden scholen gebouwd, waarin nu een kwart miljoen Zuidvietna- mese kinderen onderwijs krijgen. „Onze taak en ons doel is", aldus Johnson, „aan te tonen dat vrijheid en onafhankelijkheid de weg vormen naar een dergelijke voor uitgang. Als dat duidelijk is zullen ook die genen, dië nu tegen ons strijden en die dat doen, omdat zij denken daarmee voor een betere toekomst te vechten, gaan beseffen dat juist het beëindigen van de bloedige strijd de deur naar een betere toekomst opent." Johnson's rede was de vijfde, die de pre sident voor de radio- en televisiemicrofoon uitsprak in drie weken. Drie daarvan gin gen over de crisis in de Dominicaanse re publiek, twee over Vietnam. Daarmee ves tigde de Amerikaanse president een record en leverde hij koren op de molens van de humoristen, die nu voorspellen dat binnen kort presidentiële redevoeringen op de te levisieschermen door een omroeper onder broken zullen worden met de woorden: „ons gebruikelijke programma wordt nu even stopgezet voor een speciale aankondi ging." WASHINGTON. Twee dingen vie len op in de rede van president Johnson over Vietnam. In de eerste plaats dat hij probeerde een wig te drijven tussen Pe king en Noord-Vietnam met de opmerking dat China alleen maar uit is op overheer sing van geheel Azië en dat de huidige communistische afwijzing van onderhande lingen over Vietnam alleen die overheer sing te doel heeft. In dit verband zei John son zelfs, dat meeste communistische sta ten er voor zijn op het Amerikaanse aan bod voor onderhandelingen in te gaan. Ten tweede was opvallend dat de presi dent over de communistische strijders in Vietnam zei dat zij ten dele vechten voor een betere toekomst en levensstandaard. Daarmee liet Johnson voor het eerst mer ken, dat hij erkent dat de Viet Cong ge deeltelijk legitiem nationalistisch is en niet alleen maar een organisatie is van door Hanoi beheerste communistische agenten. Dat betekent overigens nog niet, dat Washington al bereid is de Viet Cong als onderhandelingspartner te aanvaarden. Nog eergisteren namelijk zei de Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor het Verre Oosten, William Bundy, tegen mij, dat de Viet Cong alleen maar psychologische onafhankelijkheid be zit, maar dat de strijd in Vietnam door Hanooi beheerst wordt, zodat alleen onder handelen met Noord-Vietnam zin kan hebben. Johnsons uitweiden over alle economi sche hulp aan Zuid-Vietnam had uiteraard ten doel de Noordvietnamezen lekker te maken en hen te doen beseffen, dat zij dollarsteun zouden kunnen krijgen om hun wankele economie op de been te helpen. Men gelooft in Washington, dat dit moet aanslaan bij de mannen,in Hanoi, omdat berichten uit Noord-Vietnam zouden aan duiden, dat regering en bevolking bang en bezorgd zijn dat nog heviger Amerikaanse bombardementen die nog meer schade aanrichten boven hun hoofd hangen. Merkwaardig is overigens dat president Johnson nu plotseling Noord-Vietnam als een onafhankelijke communistische staat blijkt te beschouwen, die Washington met aanlokkelijke politieke zetten los kan we ken van de Chinese buur, waarmee de Vietnamezen niet altijd even goede ervarin gen in hun verleden hebben gehad. Maandenlang hebben de critici van het Amerikaanse beleid in Vietnam namelijk al beweerd dat door een genuanceerde po litiek een herenigd Vietnam zou kunnen worden geschapen, dat weliswaar semi- communistisch zal zijn, maar dat door de traditionele antipathie tegen China onaf hankelijk van Peking zou kunnen blijven en een positie a la Joegoslavië of Roeme nië in Oost-Europa zou kunnen innemen. Maandenlang is daar door de Ameri kaanse regering tegenover gesteld, dat de oorlog in Vietnam» slechts het gevolg was van Chinese expansiezucht en dat het ma ken van verschil tussen Viet Cong, Noord- Vietnam en China academisch was. Thans, nu door de politiek van dagelijkse bombardementen volgens vele waarnemers in Noord-Vietnam, een stemming van haat tegen Amerika is gekweekt en steeds meer Noordvietnamezen geneigd lijken China's stelling te geloven dat het met het „agres sieve Amerikaanse imperialisme" kwaad kersen eten is, blijkt Washington toch oog te hebben voor onafhankelijkheidswensen in Hanoi. De vraag, waarmee waarnemers van Amerika's buitenlandse politiek nu worste len, luidt: is de huidige nuancering van het Amerikaanse beleid nog op tijd gekomen en blijft Amerika's standpunt, dat „on voorwaardelijke onderhandelingen" moeten leiden naar een onafhankelijk Zuid-Viet nam wat in strijd is met het Geneefse akkoord van 1954, dat voorzag in een her eniging van Vietnam niet een definitief struikelblok voor de communisten om naar de groene tafel te komen? Advertentie PUBLIKATIE VAN AKU, ARNHEM Ofschoon de voorgeschiedenis van de betrekkingen tussen Bonn en Tel Aviv die thans in het stadium van gelegaliseer de diplomatieke vriendschap zijn geko men weinig verheffend is geweest, past het nu toch om een woord van waardering en lof aan het adres der Westduitse re gering te doen horen. De meermalen als argument geuite vrees dat een aanknopen van diplomatieke be trekkingen met Israel West-Duitsland zijn connecties met Arabische landen zou kos ten, is bewaarheid. Een aantal Arabische staten heeft zijn betrekkingen met Bonn verbroken. Dat heeft bondskanselier Er- hard niet verhinderd, ruiterlijk en vol mondig zijn voldoening over de Westduit se relaties met Israel uit te spreken en hij heeft daardoor getoond de moed te kunnen opbrengen om zijn schepen achter zich te verbranden, voor zover die althans nog zeewaardig waren. De nieuwe situatie zal Bonn in Weste lijke kring aanzienlijk meer prestige-winst bezorgen dan welke na-oorlogse politieke geste ook. Dat de hele aangelegenheid min of meer een sentimentskwestie is, valt niet te ontkennen. Maar mag de Euro pese burger van na 1945 alstublieft ook nog sentimenten hebben? Wat in de oor log gebeurd is, heeft die sentimenten ge voeliger dan ooit tevoren gekwetst. De koers der Westduitse regering in de rich ting van zo hecht mogelijk betrekkingen met "de Israëlische staat kan sterk bij dragen tot een genezing van die kwetsuur, vooral in een tijd die zo schaars Is aan politieke eerlijkheid, aan politieke oprecht heid en politieke ridderlijkheid. Het wil niet gezegd zijn dat het Duitse marchan deren met verplichtingen tegenover Israel een uitzonderlijk verschijnsel was temid den van alsmaar goedwillende en eerlijke daden van andere staten, verre van dat. Maar de schuld van Duitsland tegenover de joden was wèl uitzonderlijk. En nu daar iets van kon worden ingelost, irri teerde de Westduitse aarzeling om dat te doen wel bijzonder sterk. Intussen doet zich nu de vraag voor, of ook andere Westeuropese en Atlanti sche staten niet tekorfgesfchoten zijn in hun steun moreel zowel als materieel aan Israel. Nu de Westduitse positie ten opzichte van Israel gemakkelijker is geworden, zouden organisaties als de NA VO, de Westeuropese Unie en de West europese handelsgemeenschappen nog heel wat kunnen ondernemen om de gevaar lijke, bédreigde positie van Israel te schragen door garanties tegenover de subversieve Arabische plannen. Dat daar bij voor hen ook de keus zou kunnen op doemen tussen economische voordelen en politieke eerlijkheid, net als dat voor West-Duitsland het geval is geweest, ligt voor de hand. In die situatie zouden zij dan een voorbeeld aan Bonn kunnen ne men. (Van onze correspondent) WASHINGTON Noord-Vietnam zal er goed aan doen te beseffen, dat zijn afwij zing van onderhandelingen in feite alleen in de kaart speelt van China, dat er op uit is heel Azië te overheersen. In de hui dige situatie is in Vietnam voor geen van beide partijen een militaire oplossing van het conflict weggelegd. Noord-Vietnam, dat dagelijks grote schade lijdt door de Ameri kaanse en Zuidvietnamese bombardemen- Advertentie m 30.000 boeken onder één dak elf speciale stands over inte ressante onderwerpen immense pocket-supermarkt ontmoet uw favoriete auteurs 'n drukkerij in vol bedrijf dagelijks lezingen, filmvoor stellingen e.a. evenementen 14, 17, en 18 mei 's avonds Nat. Boekenmarkt-Show Inlichtingen tel. 730641 Geopend van 10-17 en van 19.30-22.30 uur M.' M Zondagen 12-18 uur. Toegang f 1.50 AMSTERDAM CAIRO (Reuter) Acht Arabische sta ten Egypte, Irak, Syrië, Jordanië, Saoedi-Arabië, Algerije, Jemen en Liba- nen hebben tot hun diplomatieke betrek kingen met Westduitsland verbroken. Aan leiding is het aanknopen van diplomatieke banden tussen de Bondsrepubliek en Israel. Koeweit, dat diplomatieke betrekkingen met Bonn zou aanknopen, heeft hiervan afgezien. Wat Egypte betreft zullen de economi sche, consulaire en culturele betrekkingen met Bonn worden gehandhaafd. Italië zal de Westduitse belangen in Egypte beharti gen. Soedan heeft laten weten dat het met de Bondsrepubliek zal breken op de dag dat een Israëlische ambassadeur in Bonn of een Westduitse ambassadeur in Israel aan komt. De Soedanese zaakgelastigde in Bonn heeft al opdracht gekregen zijn vertrek voor te bereiden. Twee grote Arabische staten Tunesië en Marokko zullen waarschijnlijk hun banden met Bonn handhaven. Tot dusver hebben zij niet officieel laten weten wat zij zullen doen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren het besluit van West-Duitsland en Israel diplomatieke be trekkingen aan te knopen, verwelkomd. Deze jongedame is de Engelse Ann Sidney, die onlangs tot 's werelds mooiste werd uitgeroepen en die naar Amsterdam is gekomen om de Britse week luister bij te zetten.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3