Spel over historie van Velsen bij opening nieuwe stadhuis Busritten langs verlichte objecten in gemeente Clubavond met bekroonde smalfilms VELO ederland hia „Commandowisseling op station van IJmuiden nfMgmjjg Politieke jongeren behandelen enige moties Nogmaals de dierenbescherming J. Th. Koperdraat als chef opgevolgd door W. GGijsbers Gratificatie voor IJmuidense brandwacht Betaal bij ons met uw oude camera een deel van uw nieuwe. Hij is f7.50, f 10.- of f 15.- waard! Kunstenaars betrokken bij voorbereiding 5 THUIS WONINGINRICHTING |J.A.Gans en Zoonl V R IJ D A G 14 MEI 1965 Ontvangst en bezichtiging Nieuwe reddingboot voor K.Z.-H.M.R.S. en tóch Taptoe als sluitstuk Een strakke slaapkamer? Een sierlijkeeen zwierige, een tierige? U kunt met één wandeling overzien hoe 13 landen over slapen denken. Want wij, als lid van de Europa Meubel organisatie, presenteren u exclusief de EM-selectie, die het u mogelijk maakt stijlvol Scandinavisch naast zonnig Italiaans, degelijk Duits naast voornaam Frans te zien. Daaronder vindt u b.v. deze slaapkamer intiem-kleurig teak. Nachtkastjes met ingebouwde bedverlichting. Compleet met 3-deurs kast, tafel en twee warm-beklede stoelen. Compleet f 725.-. Bijpassende toilettafelf 185.- Met plezier gewerkt Kerkelijk nieuws ,-. S *^ryr. Éw» Voor de officiële opening van het nieuwe stadhuis te Velsen, welke opening naar alle waarschijnlijkheid in de loop van de maand september zal plaatshebben, zijn aantrekkelijke plannen in voorbereiding. Het voornemen bestaat om rond de eigenlijke openingsceremonie een spel op te voeren, waarin in woord en muziek de hoofdpunten uit Velsens historie worden belicht en waarin ook de aanbieding van het geschenk van de burgerij (het carillon) op zinvolle wijze kan worden opgenomen. B. en W. van Velsen zijn er van uit gegaan, dat de ingebruikneming van een nieuw huis der gemeente een zaak is waar bij de burgerij zo intensief mogelijk moet worden betrokken. Ze hebben daarom een verzoek gericht tot het bestuur van de stichting De Velser Gemeenschap om hen van advies te dienen en een plan voor te bereiden voor een feestelijke omlijsting van de officiële opening. Het bestuur van de Velser Gemeenschap vormde een commissie waarin de verschil lende secties, zoals zang, muziek en toneel zijn vertegenwoordigd. Voorts hebben nog enkele deskundigen zitting in deze commis sie. De commissie ontwikkelde een plan, Advertentie Betaling in overleg. LANGE NIEUWSTRAAT 435 - IJMUIDEN TELEFOON 4654 Alvorens haar leden op zomervakantie te laten gaan, heeft de smalfilmclub „Vel sen" donderdag in het Cultureel Centrum de laatste clubavond van dit seizoen benut om leden en belangstellenden een filmpro gramma voor te draaien, dat hen ongetwij feld heeft gestimuleerd de camera straks met nog meer overleg en originaliteit te hanteren dan zij reeds waren gewend. Want de vertoonde smalfilms behoorden tot de beste, die de laatste tijd in Neder land door amateurs werden vervaardigd en zij zijn dan ook terecht stuk voor stuk met soms de hoogste onderscheidingen be kroond. De acht vertoonde filmpjes waren in hun genre rijk gevarieerd, zodat men zowel met korte speelfilms als met fantasiewerkjes werd geconfronteerd. Hiervan was „Doe het zelf" bijzonder origineel van vondst en de maker hiervan, de heer J. Keunen liet het hierin voorkomen alsof hij in zijn een tje de nieuwe Scheveningse pier had ge bouwd. Even geestig is het slot waarmee wordt gesuggereerd, dat hij ditzelfde kunst stukje met de IJ-tunnel denkt te herhalen. Aardig gevonden was ook de persiflage op de bekende slogan: „Samen naar de film, ja gezellig!", waarnaast „Bespiegelingen" en „Macrosiet", evenals trouwens de bal lade van de tijd „Chronos", de deskundige toeschouwers telkens tot verrukte verba zing brachten. Dit even onderhoudende als interessante programma werd besloten met de vertoning van het aardige speel- filmpje van het echtpaar Huisman en de heer M. Vlaming uit IJmuiden, waarmee zij de titel clubkampioen van „Velsen' wisten te behalen. Soortgelijke programma's vragen stel lig om herhaling, omdat op deze wijze de amateurfilmer bij zijn mooie liefhebberij wordt onderricht en tot betere resultaten geanimeerd. waarvan het genoemde spel een belangrijk onderdeel vormt. Voor de samenstelling van dit spel, dat de vorm krijgt van een deklamatorium, is met succes een beroep gedaan op enkele bekende Nederlandse kunstenaars. Max Dendermonde, vooraanstaand literator en medewerker aan radio- en televisierubrie ken, heeft op zich genomen de tekst te schrijven van het historische spel. De dich ter Adriaan Morriën, geboren in en ook nu nog als Amsterdammer met ve lerlei banden gebonden aan IJmuiden, is bezig met het vervaardigen van een hym ne, die aan het slot van de plechtigheid zal worden uitgevoerd. De muziek voor de ze hymne zal worden gecomponeerd door de Haarlemse musicus Sas Bunge. Naast een koor en koperblazers is het voornaamste muziekinstrument dat bij de hymne zal worden gebruikt het 47 klokken tellende carillon, dat daarmee zal worden ingewijd. Overlegd wordt om bij de uit voering van spel- en slothymne waar mo gelijk toneel- en muziekamateurs uit Vel sen te betrekken. De feestelijkheden rond de opening zul len niet beperkt blijven tot de officiële ceremonie. Op de avonden volgende op de opening van het stadhuis zal het histo risch spel worden herhaald voor een groot aantal genodigden. Bestuurderen van verenigingen, organisaties en instellingen, kortom een zo breed mogelijke vertegen woordiging van het Velsense gemeenschaps- Het Politiek Jongeren Contact Velsen kwam gisteravond in de Petrazaal aan de Spaarnestraat in IJmuiden-Oost voor de laatste maal in dit werkjaar bijeen. Prae- ses J. Verhoog stelde het onderwerp „De parlementaire democratie in de huidige tijd" aan de orde tijdens deze vergadering, waar ditmaal niet werd aan werd deelge nomen door de jongerengroeperingen van de V.V.D., C.H.U. en P.v.d.A. De vier overige fracties kregen twee moties te behandelen. In eerste instantie had de fraktievoorzitter van de JO-KVP, de heer J. C. Zuurbier, een motie inge diend om aan de leden der Staten-Gene- raal te verzoeken te willen bevorderen dat een gemengd kiesstelsel in Nederland tot stand komt. De fractievoorzitter van het communis tische ANJV, de heer R. van der Molen, diende naar aanleiding van deze JO-KVP- motie een andere motie in, die mede on dertekend was door de fraktievoorzitter van de ARJOS, de heer H. de Boer. In deze motie werd het districtenstelsel afge wezen, terwijl erin op werd aangedrongen dat de volksvertegenwoordigers zeggen schap blijven houden in zaken die naar andere instanties worden gedelegeerd. Daar de drie andere fracties afwezig waren, was de stem van de pacifistisch- socialistische jongerenfractie doorslagge vend. Fractievoorzitster mevrouw Schmitz verklaarde zich tegen de JO-KVP-motie, maar zij gaf wel haar stem aan de gecom bineerde antirevolutionaire-communistische mmtie, die hierdoor werd aangenomen. De volgende vergadering van het PJCV zal in september gehouden worden. Deze vergadering zal moeten beslissen over de twee vacatures in het bestuur. Blijkens het verslag over 1964 van de Koninklijke Zuid-Hollandsche Mij tot Red ding van Schipbreukelingen, bestaan er plannen eind 1965 de bouw van een zus terschip van de moderne reddingboot „Ko ningin Juliana" aan te besteden. De er varingen met de „Koningin Juliana" opge daan, zullen in dit nieuwe schip worden verwerkt. Het motorreddingsschip „Blankenheym" werd in 1964 afgevoerd. Proeven met een Zodiac rubberboot werden voortgezet. Een beslissing over het gebruik is nog niet genomen. Ook werd aandacht besteed aan de kleding van de bemanning en aan een nieuw soort zwem vest. In 1964 werd 69 maal alarm gemaakt, waarbij in 23 gevallen daadwerkelijk hulp werd verleend. Totaal werden 116 men sen veilig aan land gebracht. Moeilijke of gevaarvolle reddingen werden niet ver meld als gevolg van de redelijk goede weersomstandigheden. Advertentie Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Ook voor het aller laatste sportnieuws I 100% service PHILIPS-DEALER Trompstraat 66 - Tel. 5198 leven, zullen door het gemeentebestuur in het nieuwe stadhuis worden ontvangen. Ook de burgerij zal worden uitgenodigd het stadhuis te bezichtigen. Dat zal gebeu ren in de week volgende op die, waarin de officiële opening plaats heeft. Ter gelegenheid van de opening zal een aantal objecten in de gemeente worden ver licht. Het is de bedoeling speciale illumi- natierltten per autobus te organiseren. Ook overweegt men om door middel van bij zondere bustochten de bevolking in de ge legenheid te stellen kennis te nemen van de stedebouwkundige ontwikkeling in de onderscheidene delen der gemeente, waar van het nieuwe stadhuis als het ware de afronding vormt. Als sluitstuk van de officiële feestweek zal op de zaterdag, volgende op de ope ning een groots opgezette taptoe worden gehouden op het plein vóór het stadhuis. Daaraan zullen behalve de harmonie- en fanfarekorpsen en drumbands ook gym nastiekverenigingen medewerking verle nen. Er is een brochure in voorbereiding, waarin aan de hand van tekst en foto's een uiteenzetting zal worden gegeven van het gebouw en van de belangrijke functie, die het in de gemeente zal vervullen. De ze brochure zal aan de inwoners worden toegezonden. Uitgangspunt bij de gedachtenwisse- ling over de officiële opening is ge weest de omstandigheid, dat het nieu we stadhuis niet alleen kan worden ge zien als bekroning van de na-oorlogse wederopbouw van de gemeente, doch ook als een belangrijke mijlpaal in een ontwikkeling, die honderd jaar geleden werd aangekondigd toen bij de Brees- aap de eerste spa de grond inging voor de aanleg van het Noordzeekanaal. Fei ten, die van voldoende betekenis zijn om aan het gereedkomen van het nieuwe stadhuis van Velsen een bij zonder reliëf te verlenen en hieraan op een opvallende wijze aandacht te be steden. In het verslag van de jaarvergadering van de afdeling Velsen en omstreken van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren stond onder andere ver meld: de voorzitter de heer Wijburg en de bestuurder M. Buurman zouden beiden in het ziekenhuis zijn opgenomen. Men gelie ve hiervoor te lezen: de voorzitter de heer Weyburg en het bestuurslid mevr. Bühr- mann-Klopper verblijven momenteel in het ziekenhuis. WELKE SLAAPSTUL "LIET" U HET BESTE? EUROPA MEUBEL0 EUROPA MEUBEL IJMUIDEN: MARKTPLEIN 29. Tel. 7541 - BEVERWIJK: PLANTAGE 152. Tel. 26105. WIJKERBAAN 1. Tel. 27890 Er ligt bij ons een rijk geïllustreerd» kleurencatalogus voor u klaar. U kunt deze ook bestellen met onder staande bon. Wij zenden hem u dan gratis toe. (in blokletters s.v.p.) naam: adres: woonplaats: (Op briefkaart plakken, of in open envelop zenden aan ons adres) In het restaurant van het N.S.-station IJmuiden heeft de heer J. Th. Koperdraat gisterochtend afscheid genomen als stationschef. Hij is overgeplaatst naar Amsterdam en daar benoemd als instructiefunctionaris voor het district noord-west. De heer Koperdraat was vier jaar stationschef te IJmuiden. Hij is opgevolgd door de heer W. G. Gijsbers uit Baarn. Mr. W. J. Uhlenbeck, inspecteur lijn dienst district noordwest-Amsterdam, noemde gistermorgen in zijn toespraak ter gelegenheid van het afscheid en van de installatie van de nieuwe chef deze „commandowisseling" te IJmuiden een belangrijke gebeurtenis voor de betrokke nen en het personeel. Hij merkte in alge mene zin op dat de NS heden tendage midden in de branding staat, in een zee van spanningen, verwikkelingen, ontwikke lingen en veranderingen. De spoorwegen worden geconfronteerd met enorme kostenproblemen, niet alleen betrekking hebbende op de lonen, maar ook voor de noodzakelijke ontwikkelingen. Aan de voortdurende veranderingen en vernieuwingen heeft NS eenvoudig mee te doen op velerlei gebied. Het is, gelet op de concurrentiepositie, van groot belang de gehele ontwikkeling van het reizigers- en goederenvervoer nauwlettend te vol gen. „Wij moeten de moed hebben", al dus de heer Uhlenbeck, „de bakens te ver zetten". Basis voor het beleid van NS is en blijft daarbij de zorg voor het op tijd laten rij den van de treinen en het voorkomen van storingen Daarnaast ook de zorg voor het personeel, het streven naar een goed teamverband en naar een goede werksfeer. De inspecteur lijndienst heeft met een handdruk de nieuwe stationschef geïnstal leerd en de heer Koperdraat dank gebracht voor zijn werkzaamheden in IJmuiden. De heer T. A. F. Toorens, lijnchef, richtte zich ook tot de aftredende en de nieuwe chef. Tot de verdere sprekers behoorde de heer C. Wijmer, namens het personeel te IJmui den. Hij bood de heer Koperdraat een boekwerk aan en diens echtgenote bloe men. Geref. Kerken Beroepen te Aduard, te Boornbergum- Kortehemmen en te Stiens C. van Ommen, laatstelijk vrijgem. pred. te Hattem te Poortugaal G. Gommer te Oostkapelle. Aangenomen naar Leeuwarden-Huizum (vac. wijlen W. v. d. Heide) G. J. v. J. Pol te Oude en Nijemirdum naar Sassen- heim J. D. te Winkel te Vorden. Bedankt voor Den Haag-West B. van Smeden te Amsterdam-Nieuwwest. Advertentie JONGELUI, sïuit een jeugd- spaarovereenkomst Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Herdershond gered door mond-op-mond beademing B. en W. van Velsen hebben aan de hoofdbrandwacht de heer J. v.d. Berg uit IJmuiden een gratificatie toegekend in verband met zijn optreden tijdens de blus- singswerkzaamheden bij een brand van het voormalige Noordersluispaviljoen enige tijd geleden. Door het toepassen van mond-op-mond beademing heeft hij toen een hond van de verstikkingsdood gered. Het was zondagavond, het restaurant was gesloten en de eigenaar was afwezig. Nadat de heer Van den Berg met een hogedrukstraal de vuurhaard, die zich in de keuken en het magazijn bleek te be vinden, had bedwongen, een aantal gas flessen had verwijderd en het nog aanwe zige vuur had geblust is hij het nog vol rook staande restaurant binnengegaan, waarin zich volgens de politie een hond moest bevinden. Inderdaad trof de hoofdbrandwacht het versufte dier aan onder een van de tafelT tjes. Toen hij naar buiten was gebracht toonde de hond een Duitse herder geen enkel teken van leven meer. Een behandeling met een zuurstofappa raat had geen effect, omdat dit niet wilde passen op de bek van de hond. Daarom heeft de heer Van den Berg de mond-op- mond beademing toegepast. Na vijf minu ten kwam het dier bij en begon weer te ademen. De hond kon geheel hersteld aan zijn eigenaar worden teruggegeven. Het hoofdbestuur van de Dierenbescher ming heeft de heer Van den Berg schrif telijk haar erkentelijkheid betuigd. Advertentie De aftredende chef zei in zijn dankwoord dat de benoeming te Amsterdam toch nog vrij onverwacht had plaatsgevonden. Hij vertelde dat hij vier jaar geleden met ge mengde gevoelens naar IJmuiden was ge komen, maar verzekerde er steeds met plezier te hebben gewerkt. De verstand houding was prima, niet alleen met het personeel, maar ook naar buiten uit, zoals b.v. met handel en industrie en met ambtelijke instellingen. De gaande en de nieuwe stationschef op het perron van het IJmuider sta tion. Links de heer Koperdraat, rechts de heer Gijsbers. De zaak waar men de tijd voor u neemt Kennemerlaan 5 (bij de brug) Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5