WAAROM a VERSTOOK IK ZOVEEL J. v. KOOTEN a Medische verzorging tijdens het weekeinde De „Pieter Florisz." floreert ederland Jeugddrumband „Schulpen- heeft financiële zorgen Oud-katholieke gemeente stelt orde op zaken Prijsjes gevraagd STIJLGROEP erard van Praag VRIJDAG 14 MEI 196S 7 Beverwijk Kerkelijk nieuws SANTEGA VICTORY- COSTUUMS BEVERWIJK, VELSEN-N. EN HEEMS KERK: ff Bekroonde schippers (City). Het komt ons voor dat de wakkere filmheld James Bond er een geduchte concurrent heeft bijgekregen. Dit is de geheime agent Hubert Barton (alias „O.S.S. 177"), die in de Frans-Italiaanse co-produktie „O.S.S. 177 in Bangkok" aan de lopende band bewijzen levert dat hij zeker over een even rijk voorzien arsenaal aan supermanlijke vechtlust, pienterheid en charme beschikt als zijn befaamde voorbeeld uit „Veel liefs uit Moskou" en andere sensatiefilms. Hij heeft al deze eigenschappen trouwens hard nodig als Washington hem naar het Verre Oosten stuurt om aldaar een nare zaak uit de knoop te halen: een dreigende pestepidemie, welke naar alle waarschijnlijkheid haar oorsprong vindt in een gerenommeerd laboratorium in Bangkok. In die exotische stad waarvan de film ons en passant vele schone panorama's toont maakt hij kennis met een mysterieuze dr. Sinn en diens verblindend-mooie zuster Lila, die een geheime sekte van „elite-mensen" hebben gesticht, welker doel het is de ganse wereld bevolking uit te roeien, met uitzondering van de eigen aanhangers, uiteraard. Dat doel streven zij na door de verspreiding van een pestvirus via een farma ceutische industrie en zij zijn daarmee al aardig gevorderd als onze vriend Hubert Barton dan onverwacht komt opduiken. DEZE KRACHTFIGUUR, met veel ver ve vertolkt door Kerwin Matthews slaagt er op het nippertje in de duivelse toeleg te verijdelen, maar voor het zover is wer den er minstens twintig aanslagen op zijn leven gepleegd, situaties waar de dappere O.S.S. 177 zich echter steeds weer met „doorslaand" succes uit weet te redden. Zijn heldendaden vormen de meest on waarschijnlijke opeenvolging van onwaar schijnlijkheden, welke wij in lange tijd op het witte doek hebben gezien. Maar zij worden in een dusdanig tempo gepresen teerd dat men, hangende de voorstellingen tot en met zondagavond nauwelijks tijd heeft zich daar kopzorgen over te ma ken. Een hoogst bevredigend aantal lijken en explosies vormt dan ook de onmisbare entourage voor deze, ongemeen spannende kleurenfilm. DE LEGENDARISCHE HELD Robin Hood is onderwijl zondagmiddag het mid delpunt van de sfeervolle avonturenfilm „De wraak van Robin Hood" geweest, wan neer dinsdag en woensdag „La Patota" wordt vertoond, welke titel eerst als „De verkrachting" is vertaald. Waarschijnlijk heeft men deze naam toch wel iets te „cru" gevonden, zodat de film nu als „De zedelozen" in roulatie is gebracht. Dit ver haal over een bende brutale vlegels, „ja gend naar lusten en sensaties" wordt don derdagavond nog gevolgd door de Siciliaan- se huwelijkskomedie „Verleid en verlaten" welke film een der zonnige hoogtepunten van het Festival '64 in Cannes is geweest en waarbij Saro Urzi de prijs voor de bes te mannelijke hoofdrol in de wacht wist te slepen voor zijn vertolking van de centrale vaderfiguur in deze waarlijk kostelijke sa tire. (Stadsschouwburg) De onvermoeibare John Wayne, geassisteerd door enige fa milieleden en geregisseerd door de zoon van zijn vriend en collega Andrew Mc- Laglen, is in de wildwest-familiekomedie „Mc Lintock de geweldige" niet alleen een machtig man in het stadje dat zijn naam draagt, maar ook in zijn uiterlijke gedra gingen een dominerende persoonlijkheid, een driftige, vechtlustige en drankminnen- de veeboer, die het moeilijk kan verdragen dat zijn vrouw (Maureen O'Hara) van hem Is weggelopen. HOE DEZE MCLINTOCK eerst troost zoekt bij een weduwe met twee kinderen, die zijn huishoudster wordt, maar tenslot te zijn koppige vrouw toch weer met de sterke hand in huis terughaalt, laat deze rumoerige parodie op een „western" in ex- tenso zien. Dat daarbij nog enige neven intriges worden behandeld zal zich gemak kelijk laten begrijpen. Zoals de moeilijkhe den met een zwervende, maar vredelieven de indianenstam, een door McLintock juist op tijd verhinderde lynchpartij en een idylle tussen de knappe dochter van de geweldige en de zoon van de weduwe huishoudster vullen het grondthema ge noeglijk aan en zo valt er voor iedereen wel iets van zijn gading te vinden in dit geestige mengelmoesje van wildwest-ro- mantiek en Amerikaanse luidruchtigheid. De film wordt alleen zaterdag en zondag vertoond, met zondagmiddag „Lassie's bes te vriend" welke keuze met het oog op de aanwezigheid van de beroemde film- en televisiehond Lassie waarschijnlijk vooral door de jeugd zal worden toegejuicht. Advertentie Een belangrijke vraag, vooral als het koud gaat worden: Waar om verstook ik zoveel Heb ik wel de goede kolen en de goe de haard Heb ik wel de juiste oliehaard voor mijn kamer Stel ik de brander wel goed af Geef ik te veel lucht Allemaal vragen en nog zoveel meer, die BELANGRIJK zijn. Als ik het juiste antwoord niet weet, kan het me geld kosten. want dat kan een hele winter duren. Daarom ga ik vandaag nog naar de VAKMAN. Pres. Krugerstr. 65-90 - Tel 5433 IJMUIDEN (Kennemer theater) Ongetwijfeld zullen vele „Gejaagd door de wind" nog eens willen zien, de mammoetproduktie uit de vooroorlogse jaren. Margaret Mitchell's roman „Gone with the wind" verscheen in 1936, werd onmiddellijk een bestseller, zo dat het boek nog datzelfde jaar door Selz- nick voor het toen ongelooflijke bedrag van 50.000 is aangekocht ter verfilming. Als bij Cleopatra" alleen op aanzienlijk beschei dener schaal, is de produktie van deze verfilming destijds wat uit de hand gelopen met voortdurende kostenstijgingen, wisse lingen in de regie en moeilijkheden bij het vinden van een geschikte actrice om de rol te spelen van het meest besproken karakter van die tijd: Scarlet O'Hara. TERWIJL DE OPNAMEN van de film al volop aan de gang waren en uit 1400 gegadigden voor de vrouwelijke hoofdrol geen beslissende keuze kon worden ge maakt, kwam Selznick's broer Myron ten slotte met het voorstel de Engelse actrice Vivian Leigh te testen. Hoewel de wereld in die tijd andere zorgen kende, ging toch een zucht van verlichting op toen bleek dat met Vivian Leigh de ideale tegenspeel ster voor Clark Gable als Rhett Butler was gevonden. De scènes van de Amert kaanse Burgeroorlog, met als hoogtepunt de brand van Atlanta, de historische re constructies van dorpsstraten en rijke bui tenplaatsen uit die tijd en niet te verge ten de honoraria voor de „cast" waartoe ook Leslie Howard als Ashley en Olivia de Havilland als Melanie behoorden, zorg den ervoor dat de uiteindelijke produktie kosten tot het fabelachtige bedrag van vier miljoen dollar waren gestegen. En de film was juist klaar toen de oorlog over Europa uitbrak. We kregen „Gone with the wind" dus eerst na 1945 te zien, enkele ja ren later zelfs, omdat het verarmde Ne derland niet dadelijk deviezen beschikbaar had voor deze peperdure produktie. Uiter aard heeft de film overal veel bekijks getrokken en omdat het allemaal al weer zo lang is geleden heeft een reprise in Beverwijk van zondag tot en met woens dag dus stellig wel enige zin. Al was het alleen maar om na de „block-busters" uit het heden, het grootste filmproject van voor de oorlog te kunnen leggen om aldus te constateren, hoe zeer de tijden zijn ver anderd. DE WEEK WAS dan reeds ingezet met de militaire klucht „Achteruit... mars!" voor vrijdag en zaterdag, welke film des nachts dan onmiddellijk wordt gevolgd door ons aller Eddy Constantine, die in „Pas poort der schande" opnieuw zijn hardhan dige activiteiten demonstreert. Zondagmid dag vertoont men dan nog de wild-west „De wet van de prairie." (W.B.-theater). Hier zijn vrijdag en za terdag de roodhuiden weer aan de beurt met „Land zonder wet," waarin men Char les Heston kan bekijken als spion, bemid delaar en harten-op-hol-brenger in een mooie „driehoeksverhouding" tussen de vredelievende Sioux-indianen, de kwaad aardige Kraaienstam en een blanke leger eenheid met saneringsplannen. Er wordt heel wat strijd geleverd voor de sentimen ten van deze aantrekkelijke intrige tenslot te zijn uitgewoed tot een gelukkig einde In kleuren. Zondag en maandag wordt het programma voortgezet met de avontuurlij ke komedie „Tumult op Tahiti", met als intermezzo voor de zondagmiddag de sen satiefilm „De beul van Springdale." (Luxor). Hoewel de stroom films over de Advertentie MODE VAN NU... Mode 1965... üw mode. KORENBLOEM, weeldein satijn-nylon. Aqua, wit, rose, marine, mais: 8.25, jupon: 5.75, broekje: 3.75. Glanzend diepzwart resp. 8.50, 6.-, 3.85. TEXTIELSPECIAALZAAK Marktplein 21 - IJmuiden Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vlissingen tot pred. v. bui- tengew. werkz. J. van Beek, voorganger v. d. afd. v. d. Ver. v. Vrijz. Herv. aldaar te Zelhem (vac. J. Hakkesteegt) (toez.) B. Klopman te Molkwerum te Vinke- veen J. Smit te Werkendam te Nun- speet (4e pred.pl.) J. den Besten te Huizen (N.-H.) te Eindhoven tot pred. v. bijz. werkz. (godsdienstonderwijs op scholen voor voortgez. ond.) J. D. v. d. Bank, laat stelijk pred. te Beek. Advertentie zuiver scheerwol GRONINGEN in IJMUIDEN verkrijgbaar bij Kennemerlaan 100 tweede wereldoorlog nog niet eens is op gedroogd, zien de producers ook al weer brood in de strijd in Korea, met als ge volg dat tot en met zaterdag „Comman do's in de vuurlinie" kan worden ver toond. Eveneens volgens de voor dit gen re geldende traditie vervaardigd, dus naast harde front- en luchtgevechten ook een ro mance tussen een officier en een char mante verpleegster. Deze rollen worden door Robert Mitchum en Ann Blyth ge speeld, waardoor wat dit betreft alles in orde kan worden genoemd. DE BEJAARDE, maar nog altijd attrac tieve griezelfilm „De klokkeluider van de Notre Dame," mede vermaard geworden door de creaties van Charles Laughton en Maureen O'Hara, wordt hier terecht van zondag tot en met woensdag weer eens vertoond, terwijl de traditionele sensatie film voor de matinee van zondag ditmaal „Rokende revolvers" heet. IJMUIDEN: Artsen: R. J. Hauer, Genestetlaan 4, Driehuis, tel. 4203; F. van Venetiën, Ken nemerlaan 214, tel. 7035. Apotheek: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403. Verloskundigen: mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mevrouw E. W. KuijkEngelhardt, Moerbergplant- soen 143, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 8969; mejuf frouw G. van Zandvoort, Poolsterstraat 18, tel. 2070. Wijkverpleging: voor IJmuiden en IJ- muiden-Oost, zuster C. Gomes, Leeuwe riklaan 39, IJmuiden, tel. 02550-8915; voor Velsen-Zuid en Velsen-Noord, zus ter Zw. Kuiper, J. P. Coenstraat 145, IJmuiden, tel. 02550-6504; voor Driehuis, Santpoort-Noord en Santpoort-Zuid, zuster G. Kolkman, Delftlaan 739, Haar lem-Noord, tel. 02500-62044. SANTPOORT: Arts: M. M. C. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort-Station, tel. 8410. Apotheek: Noorder Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, Haarlem-Noord, tel. 02500- 52956. Tandartsendienst voor Velsen, Bever wijk en Heemskerk, alleen voor spoed gevallen: M. G. van Manen, Vondellaan 61, Beverwijk, tel. 23995. Artsen: Voor de artsen Fierstra sr., Fier- stra jr., Melchior, Lange, Rolink, De Ruiter, Versélewel de Wit Hamer, Visser en Vreeling, van zaterdag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. H. M. Rolink Duinvlietstraat 8, Velsen-Noord, tel 02510-23745; van 9 tot 24 uur: A- Ver- burg, Prinsessenlaan 5, Beverwijk, tel, 02510-25551. Voor de artsen: Ten Harm, sen van der Beek, Hommes, Peeters, Swaab, Vos en Zeijlmans, van zaterdag 12 uur tot zondag 24 uur: F. J. G. Swaab. Kuenenplein 48, Beverwijk, tel. 02510 24169. Tandarts: Voor Beverwijk, Velsen-Noord en Heemskerk (uitsluitend voor spoed gevallen), zaterdag en zondag van 17 17.30 uur: M. G. van Manen, Vondellaan 61, Beverwijk, tel. 02510-23995. Apotheek: Van zaterdag 12.30 uur tot zaterdag 22 mei 12.30 uur, ook nacht dienst: Apotheek Donker, Breestraat 61 Beverwijk, tel. 02510-27955 (alleen voor spoedgevallen). De kerkbesturen van de beide oud-katholieke parochies in IJmuiden hebben onder leiding van de pastoors A. J. Glazemaker en .1. C. M. Keman een grote actie georganiseerd, waarvan met de uitvoering onlangs een begin is gemaakt. Er moet namelijk een geheel nieuw kerkregister worden opgezet, omdat de huidige administratie talrijke hiaten vertoont. Bijna dagelijks worden hier diverse af wijkingen in vastgesteld, doordat er bijvoorbeeld gezinnen zijn die niet meer tot deze kerkelijke gemeenschap wensen te behoren, zonder dat zij hier ooit officieel kennis van hebben gegeven. Inmiddels hebben de inwoners van Velsen, Beverwijk, Heemskerk en Cas- tricum, die nog als oud-katholiek zijn ingeschreven een folder ontvangen, waarin de eerste vraag luidt: „Hoe zoudt u het vinden als onze oud-katho lieke kerk door eigen schuld in elkaar zou zakken?. Een lege kerk is immers geen levende, maar een ineenstorten de kerk, dus zeggen dat men oud-katho liek is blijft gemakkelijk, maar mee doen is heel wat anders!" Voorts wordt in de folder melding gemaakt van me deverantwoordelijkheid, zowel in geeste lijk als in materiaal opzicht, waarbij met een kleine balans wordt aangetoond dat inkomsten en uitgaven voor het pas- toraatswerk maar nauwelijks in even wicht zijn. Vandaar dat op alle oud katholieken een dringend beroep wordt gedaan de vaste, vrijwillige bijdragen te verhogen, of tot een regelmatige contributie over te gaan. Deze actief betreft ongeveer duizend adressen in de IJmond, waarvoor een aantal wijkgroepen is gevormd met aan het hoofd een contactpersoon, door welk systeem in betrekkelijk korte tijd eenentwintig wijken kunnen worden be werkt. Reeds thans is gebleken dat een en ander gunstig functioneert, zodat mag worden verwacht dat deze wijkin- deling niet alleen voor dit onderzoek, maar ook voor andere kerkelijke acti viteiten een blijvend karakter zal dragen Voorts ligt het in de bedoeling deze actie in het begin van juni te beëindi gen, zodat op eerste pinksterdag van de kansel de eerste medede lingen over de bereikte resultaten kun nen worden verstrekt. De oud-katholieke gemeente van de H. Engelmundus te IJmuiden, verle den jaar aangevuld met de tweede IJmond-parochie van de H. Adelbertus, heeft haar ontstaan te danken aan de opening van het Noordzeekanaal in 1876, hetgeen ook voor vele reders, vis- serslieden en viskopers uit Elgmond aanleiding is geweest zich in IJmui den te vestigen. Hun voorbeeld werd door verscheidene inwoners van Den Helder gevolgd, waarvan velen tot de oud-katholieke kerk be hoorden, zodat reeds in 1886 in IJmui den de eerste oud-katholieke parochie werd gesticht, als dochtergemeente van aan de Breesaapstraat een eigen kerkge bouw in gebruik worden genomen. La ter werd hier het inmiddels ook al weer verdwenen Thalia Theater ge vestigd, waarvoor aan de Kennemerlaan het City theater in de plaats is geko men. In 1908 kon tenslotte het huidi ge grote kerkgebouw van de oud-katho lieke gemeente aan de Koningin Wil- helminakade worden ingezegend. RB Egmond aan Zee, waarvan vrijwel de gehele bevolking in die dagen de oud- tholieke godsdienst beleed. De eerste ja ren moest de nieuwe parochie zich nog behelpen met een onderkomen in het oude gebouw „Willem Barendsz" aan de Kanaalstraat, maar spoedig kon toch De drumband „Schulpen-Meerweiden" uit Velsen-Noord, welk ensemble onder leiding van de heren S. Paap en L. van Dijk weer medewerking verleende aan de viering van koninginne- en bevrijdingsdag, werd daarbij verrast door de spontane gift van een onbekende. Dit geschiedde tijdens een kleine, pittige show op het Stratingplantsoen, welke uitvoering later op de avond in sportpark „Schoonen- berg" zou worden herhaald. Het publiek werd hier kennelijk vertederd door het optreden van deze jeugdige trommelaars en trompetters, waarvan sommigen nauwelijks de spreekwoordelijke hoogte van drie turven bereikten. De onbekende overhandigde een der bestuursleden plotseling dertig gulden, omdat „die kleintjes met elkaar zo iets leuks wisten te versieren". Deze gift was bijzonder welkom, om dat de financiële zorgen ook deze band de laatste tijd niet bespaard zijn geble ven. Door de liquidatie van de r.k. har monie „St. Caecilia" is het bestuur na melijk in staat geweest de slaginstru menten van dit korps over te nemen, waarvan de hoge aankoopsom nog ge deeltelijk bij elkaar moet worden ge bracht. Men tracht dit doeJ onder meer te bereiken door onder de leden oud papier in te zamelen, welke actie het benodigde bedrag echter nog niet heeft opgeleverd. Vandaar dat het bestuur de stille hoop koestert nog meer bijdragen van particulieren te mogen ontvangen, omdat het toch wel van belang is voor Velsen-Noord de drumband „Schulpen- Meerweiden" in stand te houden. Met het liquideren van „St. Caecilia" en doordat de harmoniekapel van Van Gel der niet meer naar buiten optreedt, is men in dit deel van de gemeente voor straat- en marsmuziek immers vrijwel nog alleen op deze drumband aangewe zen. De stichting „Ontspanning voor In validen en Gehandicapten" i.o. te Vel sen heeft voor dinsdag 18 mei weer een amusementsavond georganiseerd, die in het Patronaatsgebouw aan de Wil- lemsbeekweg zal worden gehouden. Het bestuur zou voor deze avond ook gaar ne een loterij in het programma willen opnemen, waarvoor echter nog niet vol doende prijzen aanwezig zijn. Vandaar dat tot particulieren en winkeliers het vriendelijk verzoek wordt gericht een prijsje voor deze loterij af te staan, teneinde de attractie van de ontspan ningsavond te verhogen. De prijzen zul len gaarne door een der bestuursleden worden afgehaald, waarvoor men zich kan opgeven bij de secretaris, de heer Joh. G. van Rijn, Kromme Mijdrecht- straat 17, of bij de penningmeester, de heer J. Dienaar, die telefonisch is te bereiken onder nummer 8504. Zoals wij destijds reeds hebben be richt heeft het bestuur van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten tien prij zen toegekend aan schippers, die aan boord haring en zeevis het best heb ben verzorgd. Hier zijn twee IJmuiden- se rederijen bij betrokken, namelijk de n.v. Visserij Mij. „Hago" en de n.v. Zeevisserij Mij. „De Hoop I". De na men van de bekroonde schippers zijn H. Ouwehand jr. van de KW 26 „Con cordia" en W. Schuitemaker van IJM 46 „De Hoop IV". De prijzen zullen za terdag 22 mei in de feestzaal van hotel Kurhaus te Scheveningen worden uitge reikt tijdens een bijeenkomst, welke des middags om half een een aanvang neemt. Het jaarverslag van de vereniging zeekailetkorps „IJmond" vermeldt onder meer dat de korpssterkte op 31 december 1964 bestond uit 40 man, hetgeen 5 minder was dan aan het begin van dat jaar. Het korps beschikte aldus nog over 5 officieren, 1 schipper, 2 bootslieden, 3 kwartiermeesters, 2 zeekadetten I, 7 zeekadetten II, 10 zeekadetten III en 10 aspiranten. t# ff fflilMHI I v Het korpsschip „Pieter Florisz" werd ook in 1964 normaal onderhouden, waar bij enige zwakke plekken in de schotten werden ontdekt, die binnenkort zullen worden gerepareerd. Overigens wordt de toestand van het schip goed genoemd. Wat de opleiding betreft worden de jongelui elke zaterdagmiddag aan boord onderricht in diverse nautische en tech nische vakken en onderhouden zij te vens gezamenlijk het gehele schip. Daarbij ontving het korps van het hoofd bestuur twee stalen Beenhakkersvletten waarvan de jongelui eveneens kunnen profiteren. Doordat men voorts de be schikking kreeg over een Lister-hulp motor met dynamo, welke onder leiding en met behulp van instructeur Van der Kaap met eigen krachten op de „Pieter Florisz" werd geïnstalleerd, konden zij ook op dit gebied de nodige ervaringen opdoen. Ook werd door de kadetten tij dens hun vakantie menige dag met nut tig werk aan boord doorgebracht. Gedu rende de wintermaanden werd des avonds een aantal toepasselijke films vertoond, of liet de heer G. van der Meulen hen kennismaken met zijn fraaie dia's. Voor dit jaar ligt het nog in de be doeling de zeekadetten ook een eenvou dige opleiding te geven in E.H.B.O.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7