Deel van bebouwing in plan Westerhout wordt verlaagd U ziet ze tegenwoordig" meer en meer Enu ziet er méér bij ons Voorlichtingscentrum staat ook voor individueel bezoek open A. R. de Boer Jacht „Britannia" in noordersluis a r: -M.S li - GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK Beverwijk krijgt nieuwe ambulance Havenberichten In de Vishal en op zee Schepen, rederijen en werven Stichting Rijnmond-Noordzeekanaal Iets van u bij? 9 WONINGINRICHTING IJmuiden - Marktplein 29 Telefoon 7541 VRIJDAG 14 MEI 1965 Geen kans Jeugdvakantie in Bloemendaal Structuurplan Geschenk voor Veisen Presentiegeld Onderwijs zuiver scheerwol Zet eens de eerste stap naar het tapijt van uw leven. Een wand-tot-wandtapijt van zuiver scheeiwo!. Wij laten u zien hoe elastisch scheerwol is: na elke voetstap richt zich de wol-vezel automatisch weer op. En zelf ziet u direct hoe briljant juist scheerwol de kleuren kan weergeven. Wat is scheerwol? Wol, direct van het schaap I Daarom is het zo sterk en slijtvast I Bovendienvuilafstotend, u hoeft het niet vaak te reinigen. Zet die eerste stap I Stap bij ons binnen en bewonder de keuze WAND-TOT-WANDTAPIJTEN zijn leverbaar in de breedtes 366 cm.380 cm. en 450 cm EUROPA MEUBEK CONSTANT - verlovingsringen J— IAIILU. J Scheepvaart exposeert in de Noorse hoofdstad t iii»i EBH* Met een wijziging in de hoogte van de bebouwing in een gedeelte aan de Vondellaan, zulks op suggestie van de heer De Goede (K.V.P.), heeft de ge meenteraad van Beverwijk in zijn vergadering van donderdagavond zijn goed keuring gegeven aan het uitbreidingsplan Westerhout. Verscheidene leden had den bezwaar gemaakt tegen de hoogte van twaalf tot vijftien meter van de hier gedachte openbare en bijzondere gebouwen, vooral van die gebouwen die het dichtst achter de bestaande bebouwing zullen komen. De heer De Goede stelde voor de maximale hoogte van deze gebouwen te stellen op zes meter en het bebouwingspercentage te verhogen van 30 tot 50, waarmee B. en W. zich akkoord verklaarden. De heer Klomp (V.V.D.) had geen goed woord over voor de in het "uit breidingsplan geprojecteerde verbindingsweg tussen de Wenckebachstraat en de Dr. Schuytstraat, maar bij dit enige protest bleef het. Aan het eind van de vergadering werd afscheid genomen van de raadsleden ir. Bijl (Prot. Chr.) en Mulder (K.V.P.), die hun zetel ter beschikking hadden gesteld. De heer Bijl wegens het aanvaarden van een betrekking buiten de gemeente, de heer Mulder om redenen van persoonlijke aard. De voorzitter, burgemeester Bruinsma, maakte met waardering gewag van het aandeel van beide raadsleden in het raadswerk. Hun plaatsen zullen worden ingenomen door de heer J. H. van der Schoor (Prot. Chr.) en de heer M. J. Stelder (K.V.P.). Drie raadsleden werden gisteravond in de bloemetjes gezet. De heren .De Weijer (K.V.P.) en Menist (P.v.d.A.) omdat zij hersteld waren na een ziekte en de heer Koger (Prot.Chr.) wegens zijn recente be noeming tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Daarna wilde de heer Bolte (PSP) maar meteen een punt achter de vergade ring zetten. Hij had de stukken, zo zei hij, namelijk zo laat ontvangen dat hij nauwelijks gelegenheid had gehad zich er ln te verdiepen. Hij vroeg uitstel van de vergadering. Burgemeester Bruinsma stelde dat dit buiten schuld van B. en W. is gebeurd. De post had de stukken te laat bezorgd. Om herhaling te voorkomen willen B. en W. wel overwegen een piccolo aan te stel len om de raadsstukken rond te brengen. De heer Bolte wilde toen de opschorting beperken tot het voorstel inzake de vast stelling van een exploltatieberekening voor de wijk Oosterwijk. De overige raadsle den en B. en W. konden zich hiermee ver enigen. Het verzoek van de stichting „Jong HaarlemVooruit" om een sub sidie uit de Beverwijkse gemeentekas kreeg na het afwijzend advies van B. en W. geen schijn van kans. Alleen de heer Menist (P.v.d.A.) deed een poging de raad tot andere gedachten te bewegen. Wethouder Hermes: „Als we hiermee be ginnen is het eind er van zoek. We moeten toch ergens een grens trekken. Als we de Haarlemse stichting een subsidie toeken nen moeten we dat ook doen bij vijfen twintig andere verenigingen en stichtingen die eenzelfde doel nastreven." Van ganser harte verstrekte de raad een krediet van 24.000 voor het aanschaffen van een nieuwe ambulance. Er was veel lof voor de hulpverlening door de firma Donderdag kwamen ln IJmuiden aan: Royal Board, Delfzijl; Pioneer, Orangemouth; Spaarne- stroom, Huil; Hercules, Pasajes; Gabriele, Kot ka. Randfonteln, Norrkoeping; Havelland, Antwerpen; Res Nova, Londen; Deo Gratias, Londen; Esso Emden, Hamburg; Naiade, Lon den, IJmuiden; Tosteroe, Gefle, IJmuiden; Siljan, Rotterdam, IJmuiden; Leuenstedt, Rot terdam; Lies, Vaesteras; Borneo, Bremerhaven; Hoogvliet, Rotterdam; Ritornel, Rotterdam. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Olga Niel sen, Port Sudan; Yorksand, Jakobstad, Zaan dam; Delft, Antwerpen; Alme, Temeuzen; Delfzijl, Great Yarmouth, IJmuiden. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Roebiah, naar Bilbao; Stella Maris, IJstad, IJmuiden; Arvo, Noordzee, IJmuiden; Elsa, Delfzijl, Zaan dam; Mauela, Kopenhagen; Herta, Perth, IJmui den; Lapwing, Nantes, IJmuiden; Frans van Seumeren, Hamburg; Gaasterland, Hamburg; Blexersand, Bilbao, IJmuiden; Bomma, Delfzijl, IJmuiden; Fleethorn, Delfzijl; Bara, Rotterdam; Mare Liberum, Dagenham; Corsica, Aberdeen, Zaandam; Freihelt, Hamburg; Portelet, Wor kington; Saint Louis, Duinkerken: Togo, Ham burg; Berth Beck, Rotterdam; Ostrobotnia, Rotterdam; Agonlstis, Antwerpen, IJmuiden; Areas, Rotterdam; Ilias, Rotterdam; Batavier, Delfzijl, Zaandam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Atys, Rot terdam; Berkelstroom, Rotterdam; Vesta, Lon den, IJmuiden; Hoegh Aurore, Bremen; Sinon, Curasao; Mangalore, Hamburg; Hoomeboeg, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Het bestuur van de Dekenale Jeugd raad in Beverwijk is ervan overtuigd, dat alle leden van een jeugdorganisatie jaarlijks met verlangen uitzien naar «en door hen te houden kamp of bivak. Zij sparen en beramen allerlei plannen, om dan tenslotte hun tassen of rugzak ken te pakken en zich met vreugde in het onbekende avontuur te storten. Maanden na afloop hebben de kinderen mond en hart nog vol over het genoten plezier. Helaas heeft de jongen of het meis je, dat geen lid is van een dergelijke jeugdorganisatie weinig of geen kans ooit aan een kamp deel te nemen. Daar om heeft de Dekenale Jeugdraad in Be verwijk een overleg-orgaan voor het katholieke jeugdwerk gemeend spe ciaal voor deze kinderen in de leeftijd van 12 tot 14 jaar een vakantieweek te moeten organiseren, welke van 2 tot 7 augustus in huize „Vijverduin" in Bloe mendaal zal worden gehouden. Dit is een fraai gelegen vormings- en vakan tiecentrum, waar hun een attfactievol programma zal worden geboden. De kosten hiervoor bedragen 25,- per kind. Voor verdere inlichtingen en op gaven kan men zich eventueel wenden tot de secretaris van de Dekenale Jeugdraad, Prins Bernhardlaan 6, Be verwijk, telefoon 02510-23741. Beliën en de politie bij ongevallen. Na mens B. en W. onderstreepte wethouder Kaebisch deze waardering, waarbij hij vooral de ijver van het echtpaar Beliën in de hoogte stak. De heer Berghuis (CPN) vroeg hoe het staat met de plannen tot oprichting van een gemeenschappelijke ongevallendienst in de IJmond. Hij kreeg ten antwoord dat de besprekingen hierover mogelijk spoedig zullen worden hervat. Bij het voorstel inzake voorlopige vast stelling van een kom-verordening voor het centrumgebied informeerden diverse leden naar de reden van het lange uitblijven van de goedkeuring van' Gedeputeerde Sta ten op het door de raad verleende krediet van 50.000 voor het ontwerpen van een structuurplan voor de Beverwijkse binnen stad. Het antwoord van wethouder Vessies kwam hierop neer dat G.S. met dit kre diet danig in hun maag zitten. Het ziet er niet naar uit dat spoedig een beslis sing hierop is te verwachten. Met algemene instemming stelde de raad een krediet van 1.318 beschikbaar als bijdrage aan een geschenk voor het nieuwe raadhuis van Velsen. Heemskerk en Beverwijk zullen samen een cadeau ter waarde van 2000 aanbieden. De heer Bol te sprak de wens uit dat het Beverwijkse geschenk zal bijdragen tot een betere sa menwerking met Velsen. De door B. en W. voorgestelde verhoging van de presentiegelden voor raadsleden voor het bijwonen, van raads-, commissie en afdelingsvergaderingen ontmoette veel kritiek van de heren Bolte (PSP) en Berg huis (CPN). „Ik kwam best uit met de vo rige vergoedingen," zei de heer Bolte die er op wees dat veel Beverwijkers ook be langrijk werk doen in het belang van de Donderdag De aanvoer in IJmuiden bedroeg don derdag 3550 kisten vis, waarvan 181 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 5 tongschar en schartong, 655 schol, 15 schar, 1340 ma kreel, 362 schelvis, 310 wijting, 610 kabel jauw en gul, 10 leng, 1 ham, 7 wolf, 6 poon, 10 koolvis en 37 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor heilbot 5.704.80, gr. tong 5.525.32, grm. tong 5.175.06, kim. tong 5.255.09, kl. tong I 5.67—5.40, kl. tong II 5.75—5.43, tarbot I 4.603.80, zalm 7. Per 50 kilogram: tongschar 122, kim. schol 54, kl. schol I 61, kl. schol II 38—17, schar 2620, makreel 2511.50, gr. schel vis 67, grm. schelvis 66, kim. schelvis 56 53, kl. schelvis I 6045, kl. schelvis n 38—15, wijting 31—10.30, gr. gul 52—38, mid. gul 3826, kl. gul 2618, ham 142, poontjes 3528. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 24496, gr. koolvis zw. 112, gr. leng 9686, gr. wolf 96—79. In IJmuiden werden donderdag, in gul dens, de volgende besommingen gemaakt: KW 51—15.780, KW 191—10.480, KW 90— 9250, KW 190—6020, KW 107—4350, KW 119—4900, KW 42—13980, KW 80—16.100, KW 121—17.870, SCH 135—15.450, IJM 73— 3380, IJM 7—2530. Aanvoer van vrijdag. Vijfenveertig vaartuigen hebben heden morgen in IJmuiden gelost: 25.000 kg tong, 1020 stuks stijve kabeljauw en 5730 kisten vis, waarvan 720 kisten schelvis, 20 radio, 320 wijting, 730 gul en kabeljauw, 200 kool vis, 40 haring, 1720 makreel, 950 schol, 20 tarbot, 120 varia en 380 roodbaars. Prijzen van vrijdag Per kilogram, in guldens: heilbot 4.70-3.-, tarbot 4.—3.60, grote tong 5.51-5.44, groot middel tong 5.29-5.17, kleinmiddel tong 5.18-5.12, tong een 5.51-5.42, tong twee 5.70- 5.46, zalm 7.-, per 125 kilogram: grote ka beljauw 91-77, middel kabeljauw 102-82, grote koolvis 88-56, middel koolvis 92-64, grote leng 70-56, grote wolf 98-86. Per tien stuks: grote kabeljauw 88-76, middel kabeljauw 54-42. Per 50 kilogram: grote schelvis 41-34 grootmiddel schelvis 38-15, kleinmiddel schelvis 44-36, schelvis een 46-33, schelvis twee 37-15, schelvis drie 15-10, kabeljauw een 42-28, kabeljauw twee 29-21, kabel jauw drie 20-15, koolvis een 32-26, groot en middel schol 56-54-46, kleinmiddel schol en schol een 60-46, schol twee 41-32, schol drie 32-18, schar 27-21, poon 26-24, gestrip te wijting 26-15, wijting dicht 17-10, haring 31-27, makreel 31-11,50, tarbot 200-150, griet 120-80, tongschar 120-90, kleine wolf 44-36, kleine heilbot 170-100, roodbaars 35-24. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit 410 kisten schelvis, 220 radio, 250 wijting, 400 gul en kabeljauw, 30 kleine kistjes haring, 2750 makreel, 780 schol, 150 varia, 850 stuks stijve kabeljauw en 10.000 kg tong. gemeenschap en daar geen vergoeding voor krijgen. De heer Koger (Prot.Chr.) noemde het beschamend dat de raad zelf over dit soort zaken moet beslissen. Burgemeester Bruins ma onderschreef dit volkomen. De presen tiegelden voor raadsleden worden door Ge deputeerde Staten landelijk vasgesteld, de raad kan er weinig aan doen. Tot hoofd van de openbare b.l.o.- school „Prins Bernhard" werd benoemd de heer Th. M. Jansen. Voorts ging de raad akkoord met de aanstelling van ir. F. S. Jolles te Castricum als leraar schei- en natuurkundie in vaste dienst in een vol ledige betrekking aan het gemeentelijk ly ceum. De overige voorstellen van B. en W. verkregen eveneens vlot de goedkeuring van de raad. De motorkotter Deo Volente II KW 11 van Joh. Haasnoot is weer in de vaart ge bracht. Het vaartuig is voorzien van een nieuwe Kromhout motor van 300 pk en heeft een bak gekregen. De door Joh. Hoek en J. van Rijn aan gekochte motorkotter Magda IJM 272 heeft de naam Hermes KW 10 gekregen en is dinsdag ter visserij uitgevaren. Twee opgelegde loggers zijn uit IJmui den vertrokken. De vorige week donder dag verliet de Willy K W154 de Haring haven. Dit vaartuig behoorde toe aan A. van der Plas, was 107 ton groot en werd in 1911 door Gebr. Boot in Leiden ge bouwd. De motorlogger Nederland VII KW 130, die het vorige jaar nog aan de harinigdrijfnetvisserij heeft deelgenomen, vertrok donderdag j.l. van IJmuiden en is eveneens van de vloot afgevoerd. Dit schip werd in 1916 als motorlogger gebouwd door de Sleephelling Mij Scheveningen voor W. den Duik Jacz en heette aanvan kelijk Minister Eland SCH 345. Na veran dering van eigenaar kwam het in 1925 in Katwijk na door de Visserij Mij Neder- landd te zijn aangekocht als Nederland VII KW. 130. Het schip werd in 1950 ver lengd en van een andere motor voorzien en de rederijnaam veranderde in 1960 in N.V. Rederij en Haringhandel M. Parlevliet. Advertentie ederland Het Voorlichtingscentrum van de Stichting Rijnmond-Noordzeekanaal zal vanaf morgen 15 mei tweemaal per week opnieuw voor individuele bezoekers worden opengesteld- Inwoners van IJmuiden en omgeving, strandbezoekers en eigenlijk ieder die niet in groepsverband op excursie is, kan elke zaterdag van half twaalf tot half één en elke woensdag van drie tot vier in het voorlichtingscentrum terecht. Hier zal men worden ontvangen door de heer G. H. L. van Scherpenseel, die een nadere toelichting zal geven op de ex positie, welke betrekking heeft op de werkzaamheden ter verruiming van de havenmond van IJmuiden en op de his torie van het Noordzeekanaal. De heer Van Scherpenseel heeft de taak van rondleider overgenomen van de heer Schermer, die vanaf de opening van het Voorlichtingscentrum in het voorjaar 1963) als zodanig werkzaam was geweest. De heer Van Scherpenzeel, die in Drie huis woont, heeft vele banden met de zee en met IJmuiden en heeft ook in de prak tijk van het voorlichtingswerk zijn sporen reeds ruimschoots verdiend. Na ruim 40 jaar verbonden te zijn ge weest aan Radio Holland als inspecteur in het bijzonder werkzaam voor de visse rij in IJmuiden, is hij als medewerker van het voorlichtingscentrum voor de Voe ding, afd. vis het land ingetrokken met lezingen en films. Hij kent dus het klappen van de zweep en zal ongetwijfeld de be zoekers op prettige wijze kunnen instrue ren over de boeiende ontwikkelingen aan de toegangsweg tot de haven van Amster dam. Voor bezoeken in groepsverband is het voorlichtingscentrum steeds opengebleven en dit voorjaar is daarvan reeds weer door vele honderden gebruik gemaakt. Voor grotere groepen bezoekers is het ook steeds mogelijk de verstrekte voorlichting aan te vullen met de film „Ruim baan voor reuzen". Een telefoontje met de Stichting in Am sterdam (020-220665) of met het bureau voorlichting, raadhuis te Velsen (02550- 4036) is voldoende om een afspraak te maken. De expositie In het centrum wordt re gelmatig actueel gehouden en aangevuld Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Met zout Artis heeft thans twee Malmok- albatrossen, formidabele vogels met een lengte van meer dan 80 cm en een vleu gelspanwijdte van ruim twee meter. Deze zeevogels zijn gewend zeewater te drin ken. In Europa zijn zij, voor zover be kend is, behalve in Artia en in Duisburg niet te zien. In Artis krijgen de vogels vijf gram zout bij hun dagelijkse portie vis. met nieuwe kaarten, illustraties en gege vens. Enige onlangs toegevoegde maquettes geven een bijzonder duidelijk en attrac tief beeld van de met succes bekroonde opruiming van de scheepswrakken uit de havenmond. Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aange geven: bril, herdershond, regencape, autowiel, aktentas, Lipssleutel, heren schoenen in doos, rol prikkeldraad, ring met acht sleutels, horloge, vijf bankbil- jeten, ring met drie sleutels, damesbril damesparaplu, kinderbril, autosleutel, zakmes, drie-wielig kinderfietsje, da mesportemonnee met inhoud, twee auto sleutels, ketting met kruisje, haarband, kindermuts, sleutels, ring met twee sleu tels, poppewagentje, armbandje, sjaal, aktentas met schoolboeken, rozenkrans, etui met twee sleutels, collier metMn- ger, hond, elektrisch scheerapparaui in etui, autoped, een paar herensc' :n, bankbiljet, witte kinderwantjes, doosje met films, babyschoentje, damestas met portemonnee met Inhoud, spijkerbroek, slagersmes, kinderjack. OSLO (AP) De grootste scheepvaart tentoonstelling die ooit in Noorwegen ia gehouden, opent vandaag haar deuren. Meer dan 200 rederijen, scheepswerven, organisaties en verenigingen uit dertien landen hebben in de hal van de Noorse jaarbeurs en op het omliggende terrein enkele honderden stands ingericht. Op de tentoonstelling, die tot 30 mei duurt, zijn bedrijven vertegenwoordigd uit Denemarken, Finland, Groot-Brittannië, Frankrijk, Hongkong, Hongarije, Italië, Japan, Nederland, Noorwegen, Polen, Zwe den en de Duitse bondsrepubliek. Het indrukwekkendst komt Groot-Brit tannië voor de dag. De Britse scheeps- bouwindustrie is een nieuwe campagne in Noorwegen begonnen om aan de voortdu rende en toenemende concurrentie in dit belangrijke scheepvaartland het hoofd te bieden. Vertegenwoordigd zijn 38 Britse scheepswerven en fabrikanten. Nederland is aanwezig met zes bedrijven. Vanmorgen te ruim zeven uur is het im posante Britse koninklijke jacht „Britan nia" de noordersluis van IJmuiden bin nengevaren, op weg naar Amsterdam, waar vandaag in het internationaal con grescentrum door prinses Margaret van Engeland de Britse week is geopend in aanwezigheid van koningin Juliana. De Engelse prinses en haar echtgenoot Lord Snowdon hebben de overtocht naar Nederland gemaakt aan boord van het koninklijke jacht. Gelijktijdig met deze prachtige boot werd ook geschut de En gelse torpedojager „Lynx", deel uitmakend van een Brits flottielje oorlogsbodems, dat ook naar Amsterdam is opgevaren ter gelegenheid van de Britse week. De andere oorlogsschepen passeerden IJmuiden voor dat het koninklijk jacht tussen de pieren verscheen. De Britse week wordt een aan eenschakeling van feestelijke zaken. Diver se evenementen zullen door prinses Mar garet en haar echtgenoot worden bijge woond.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9