Veel nieuwe gezichten in de teams van sterke eerste klas Moeilijke taak voor Jaegers en Ten Bos in Antwerpen Veteranen gaan bate van het voetballen ten Roode Kruis r HOE IS HET ONTSTAAN? Brits staatsiebezoek aan West-Duitsland Meer subsidie voor verpleging van onaangepast kind nodig boeken n; NMiONAlE U-23MEI R3I CRICKETERS BEGINNEN AAN COMPETITIE Nieuw-Zeelanders in Haarlem tegen all Holland Strijd om de Europese turn titels Elek Schwartz geschorst AKU en Shell in nieuwe Duitse onderneming De Vries Lentscli stopt produktie in Vianen Speciaal Engels theewater gaat mee ZATERDAG 15 MEI 1965 Gewijzigde formatie U merkt niets anderen merken niets! tampons Eeerste klasse B Dit woord: IDYLLE Dit woord: HELAAS Dit woord: GROTESK Dit woord: HARMONICA Geen „Heil" U kunt kopen in Europa's grootste boekhandel 30.000 boeken onder één dak NEDERLAND MAG INVOERRECHTEN OP AARDAPPELEN OPSCHORTEN Zondag aanstaande begint de cricketcompetitie. In tegenstelling tot andere jaren heeft competitieleider drs. Brinlo Kleefstra zondag voor de openingsdag een volledig programma samengesteld, hetgeen mede mogeljjk was omdat de cricketclubs dit sei zoen niet met voetbalzorgen hebben te kampen. In de sterke eerste klasse A zal men bjj verscheidene clubs een aantal nieuwe gezichten aantreffen, waardoor verrassingen tot de mogelijkheden behoren. De komst van het Nieuwzeelandse testteam, dat op 24 en 25 juli aan de Spanjaardslaan in Haarlem tegen het Nederlands elftal speelt, vormt voor de cricketenthousiasten het hoogtepunt van het seizoen. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis dat ,.A11 Holland" tegen de Nieuwzeelanders in het veld komt. Er staat nog een tweede wedstrijd voor de nationale formatie op het programma: op 14 en 15 augustus (terrein HCC) tegen de Free Foresters. Acht clubs zullen in de eerste klasse A de strijd aanbinden om het landskam pioenschap. Titelhouder HCC heeft zijn ge lederen in belangrijke mate versterkt. De Hagenaars hebben de beschikking gekre gen over de international Ben Trijzelaar, voorheen speler van VOC. Voorts zijn Hans van den Bosch en Spekking overgegaan van het tweede naar het eerste elftal en met belangrijke troeven als captain Van Arkel, Ernst Vriens, als hij helemaal fit is Van Laer, en wicketkeeper Slin- genberg, zal de Haagde een moeilijk te overwinnen tegenstander zijn. Kloppen burg komt niet meer voor HCC uit. Hij is verhuisd naar Enschede, w.aar hij voor het gedegradeerde PW zal gaan spelen. Cricketminnend Haarlem ziet met grote spanning uit naar het optreden van Rood Advertentie Miljoenen moderne vrouwen voelen zich met o.b. tampons veilig altijd en overall Sport, fietsen, dansen, baden. Alles kunt u blijven doen. Heerlijk vrij en ongehinderd door gordel. Geen ver band of spelden. Onmerkbare Bescherming o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet - ziet men niet en merkt men niet. Gemakkelijke toepassing Bij o.b. tampons heeft men geen schuifkoker nodig. Men kan ze mee nemen in het kleinste tasje en na ge bruik altijd ongemerkt wegdoen. Onopvallend en absoluut safe o.b. tampons tekenen zich niet af onder nauwsluitende kleding of bad pak en... u kunt zich veilig voelen onder alle omstandigheden. Medisch verantwoord Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele West Europese landen heeft aangetoond.dat de o.b. methode aan alle eisen vande moderne maand- hygiëne voldoet. de moderne maand hygiëne Per pakje van 10 tampons (voldoende voor maandelijks gebruik) Normaal f 1.15, Speciaal f 1.40 en Wit, dat zondag van start gaat met een thuiswedstrijd tegen Quick-H. Ten opzich te van het vorige seizoen brengt de Haarlemse club een sterk gewijzigde for matie in het veld, waarin men verschil lende bekende cricketers niet meer zal te rugzien. Aanvoerder De Nijs en Bijleveld, die gedurende ruim twintig seizoenen voor het eerste elftal uitkwamen, gingen naar het tweede, hetgeen ook het geval is met Engelenberg en Luining. Het bestuur van Rood en Wit heeft jongere spelers een kans willen geven, waardoor Chr. van Schouwenburg, de gebroeders Van .Bu chem, Van Baasbank en de 17-jarige Tui ninga hun intrede in het eerste kunnen doen. Naast hen heeft de ploeg de beschik king over Ter Haar (niet het gehele sei zoen) Colthoff. Wijkhuizen (die De Nijs als captain opvolgt), Onstein en Venker. De geblesseerde bowler Van Son zal voorlopig niet van de parti jkunnen zijn. Het elftal van „Haarlem", dat vorig jaar onderaan eindigde, maar zijn plaats in de eerste klasse A mocht behouden, zal het ook dit seizoen vermoedelijk niet ge makkelijk krijgen. Wicketkeeper Voogd heeft zijn loopbaan afgesloten; hij wordt achter het wicket opgevolgd door de veel belovende Catz. Daar tegenover staat dat Haarlem ook dit seizoen niet op de steun zal kunnen rekenen van de all-roun- der Max Maas. Het team bestaat verder uit oude bekenden als Paul Maas, W. Pe- schar (aanvoerder), Meyer, Heydeman, E. Brongersma, Van Wijk, Van Alphen, Van Dok en Thoden van Velzen. De Haar lemmers zien zich zondag in de uitwed strijd tegen HCC meteen al voor een zwa re krachtproef geplaatst. De elftallen van HBS en Quick H zijn ten opzichte van 1964 vrijwel ongewijzigd gebleven. HBS, wederom onder aanvoering van de all-rounder Risworth, kan niet meer beschikken over Hageman, die naar Kampong is vertrokken. Quick moet het tijdelijk stellen zonder Rambaldo, die voor een examen zit. De Geer, een veelbelovend jeugdig batsman, heeft bij de „Haantjes" een vaste plaats in het eerste gekregen. Minder gunstig staan de zaken er op het ogenblik voor bij ACC. De Amsterdam mers zullen deze zomer waarschijnlijk niet meer kunnen rekenen op Hans Dukker die tijdens een trainingsmatch een ern stige handblessure heeft opgelopen. Voorts is ook de Engelsman Joe Milner vo rig seizoen met een gemiddelde van 45 runs aan de top van de Nederlandse bats- men geëindigd wegens verblijf in het buitenland voorlopig niet beschikbaar. Nieuwelingen in de ACC-ploeg zijn D. Griebling en E. Verboog, beiden afkom stig van het Amsterdamse VW, dat met nog slechts één competitie-elftal een kwij nend bestaan lijdt. DeVVV-ers, die de vo rige zomer in de tweede klasse A uitkwa men, zijn op eigen verzoek teruggeplaatst naar de derde klasse. Omdat VW geen jeugd meer achter de hand heeft, moet gevreesd worden dat deze aloude Amster damse club de langste tijd heeft bestaan. VRA zal ook dit seizoen geen hoge ogen naar de titel kunnen gooien. In het nage noeg ongewijzigde elftal ontbreekt John Wories, die naar Parijs is vertrokken. Her gen Spits (17) volgt hem op, waardoor VRA thans met drie gebroeders Spits zal uitkomen. De nog altijd uiterst bekwame veteraan Glerum heeft de captaincy over genomen van Sieb Mulder, die als wicket keeper weer voor een seizoen heeft bijge tekend. Rest in de eerste klasse A nog het elf tal van VOC, dat oals reeds vermeld Ben Trijzelaar aan HCC heeft verlo ren. J. W. Madsen zal hem als captain opvolgen, terwijl als nieuweling M. v. d. Breggen (ex-PW) zijn intrede doet. Met rungetters als Wally van Weelde, Schoon- heim en Bakker zal VOC voor menige verrassing kunnen zorgdragen. In de eerste klasse B mag van Rood en Wit II een toonaangevende rol worden ver wacht. Het vorig seizoen behaalde kam pioenschap leverde de Rood en Witters geen promotie op. Maar indien de ploeg deze zomer voor een prolongatie van de ti tel zou kunnen zorgdragen, zal het be stuur van de KNCB zijn fiat voor een pro motie aan Rood en Wit II toch moeilijk kunnen onthouden. Zoals gezegd zullen De Nijs (aanvoerder) Engelenberg, Luining en Bijleveld de gelederen komen versterken. Daarnaast zijn ook Van Liemt, Pliester, C. de Ruig, de Boer van der Ley, Ran- dag en De Wijn van de partij. Vanier is naar Zweden vertrokken, waar hij als coach fungeert van de Zweedse Roeibond. Ook bowler Peereboom, die zijn veeljarige cricketloopbaan heeft beëindigd, zal men niet meer in het elftal van de Rood en Witters aantreffen. Molijn, die tweeëntwin tig jaar voor R. en W. uitkwam, is als aan voerder aangewezen van R W III. In de strijd om het kampioenschap zal R. en W. II in het tweede van de Haagse een geduchte rivaal ontmoeten. HCC heeft naast Van Staay, Beekman, de broers V. en P. Blaisse, Mekking en Ten Haave ook weer de beschikking over Hans Rij- kens, die zich teruggekeerd uit Zuid- Amerika met het aanvoerderschap zal belasten. Borgers is naar Spanje vertrok ken, terwijl Kooistra niet regelmatig kan spelen. Bij SCHC, Hermes-DVS, Sparta en Quick N is alles bij het oude gebleven. Dit geldt niet voor het Schiedamse Excelsior. Na 35 jaar in het eerste elftal te hebben gespeeld, heeft „good old" Koos Oosterholt er voorgoed een punt achter gezet. Verder zullen de Schiedammers ook niet kunnen rekenen op de steun van wicketkeeper Hengst, die deze zomer in Zwitserland ver blijft. Debutant in het gezelschap der B-klas- sers is het team van de Krekels, dat on der aanvoering van de oud-VOC'er Loch- mann van Bennekom op de „Roggewo- ning" van start gaat tegen HCC II (Van onze turnmedew erker) Het wordt zondag in Antwerpen een moeilijke wedstrijd voor onze keurturners Willy Jaegers en Gerrit tea Bos, wanneer zij daar ons land vertegenwoordigen op de Europese turnkampioenschappen. Aan de strijd in de top zullen zij geen deel hebben. Het zou al een heel gunstig re sultaat zijn, wanneer zij in het midden van de ranglijst zouden eindigen. De belangstelling voor deze Europese titelstrijd is groot: van de 23 bij de Inter nationale Turnbond aangesloten Europese landen hebben er 21 elk met twee keurtur ners ingeschreven, zodat in totaal 42 tur ners de strijd aanbinden. Daarbij is een groot aantal jonge turners, zodat de Joego- Slaviër Miroslav Cerar, die in 1961 en Morgen wordt op het EDO-terrein een groots opgezet voetbalfestijn georganiseerd ten bate van het bijna honderd jaar be staande Nederlandsche Roode Kruis. Ve teranen van EDO, Telstar, RCH en Haar- telm zullen zondag van 11 uur 's morgens af een aantrekkelijke competitie spelen die zal worden beëindigd om vijf uur 's mid dags. Een Roode-Kruis-colonne en de Ba- to-drumband zullen tussen de wedstrijden door demonstraties verzorgen. Het Nederlandsche Roode Kruis lijdt op het ogenblik een noodlijdend bestaan. De ze hulpverleningsorganisatie is volledig „self supporting" en krijgt geen rijkssub sidie. Het Spreekt vanzelf dat in de taken van de organisatie zoals bloedtransfusie, ambulancediensten en E.H.B.O. ontzettend veel geld gaat zitten. Het bestuur van EDO heeft zijn terrein kosteloos ter be schikking gesteld terwijl van gemëentezij- de is meegedeeld, dat er geen vermake lijkheidsbelasting zal worden geheven, zo dat ook werkelijk de gehele recette ten goede komt aan het Roode Kruis. De contributie voor Kruis-leden be droeg honderd jaar geleden één gulden. Heden ten dage is dit nog ongewijzigd. Het bestuur van het Roode Kruis afdeling Haarlem hoopt dan ook zondag op een talrijke opkomst van mensen die begrij pen dat het Roode Kruis een onmisbare organisatie is. De E.H.B.O.'ers zijn elke zondag op de voetbalvelden aanwezig om geblesseerde spelers te helpen en zonodig naar het ziekenhuis te vervoeren Spelers Vele bekende veteranen zijn voor de zon dag te spelen wedstrijden opgesteld. In het elftal van Telstar spelen: Kraak, Kuns(, Voet, Schoon, De Graaf, Luppens, Balvers, Strieker en Opbergen. Voor RCH komen uit: Wille» Lasschuit, Van der Brink, Brouwer. De Vos, Van Eek, Koster, Biesbrouck, Braam, Hoon- hout en Van Rheenen. Bij EDO staan opgesteld: Van der Berg, Evers, Bax, Karpers, Schijvenaar, Oomen, Spek, Schildwacht, Rootselaar, Molenkamp en Steendam. Haarlem telt de namen van: Snijders, Schilpzand, Kors, Boeree, Van Daalen, Van Strien, Koning, Groeneveld, Effern, Kick Smit en Elsinger. Niemand heeft vrije toegang tot het ter rein zondag, volwassenen betalen 1,50 terwijl van de jeugd twee kwartjes ge vraagd wordt. Na afloop van het vetera- nentoernooi zal de voorzitter van de afde ling Haarlem van het Nederlandsche Roo de Kruis de heer A. J. Franken aan de winnaar de door zijn organisatie beschik baar gestelde beker uitreiken. 1963 de titel won, geduchte tegenstand zal ondervinden. Veel wereldbekende namen zoals bij voorbeeld van de Russen Titov en Chak- lin ontbreken op de deelnemerslijst. Zij zijn vervangen door jonge krachten, die in middels in internationale toernooien al veel hebben gepresteerd. Ook andere Oost- europese landen komen met andere krach ten uit, zodat de uitslag zeer onzeker is. Dat zal natuurlijk de spanning ver hogen. 's Morgens wordt in het Antwerpse Sportpaleis geturnd om het algemeen Europees kampioenschap, 's Middags vin den de finales plaats, waarin de zes bes ten aan ieder onderdeel van de ochtend wedstrijd tegen elkaar uitkomen om de afzonderlijke titels aan brug, rek enz. In deze ontmoeting der finalisten zal men on getwijfeld het beste van het beste kunnen zien, waarbij het om tiendën van een punt gaat in de strijd om het goud, zilver en brons. Omdat deze Europese titelstrijd zo dicht bij onze grens wordt gevoerd, zullen grote groepen Nederlandse turnliefhebbers naar Antwerpen trekken, autobussen vol zelfs, om dit hoogstaand keurturnen te ge nieten. Daarbij zullen zij ook de beide Nederlandse deelnemers aanmoedigen in de zware strijd tegen de allerbesten van Europa. Niet alleen de Oosteuropese landen zul len hierin een rol spelen, maar stellig ook vertegenwoordigers van Scandinavische landen, zoals Storhaug van Noorwegen, de Finnen Laiho en Rantakari en de Deen Arne Thomson, Maar de grootste tegen standers van Cerar zullen ongetwijfeld de beide Italianen Menichelli en Carminucci zijn, die hem ook al in vorige kampioen schappen de titel zo fel hebben betwist. 's Morgens beginnen de wedstrijden om half tien, 's middags om vier uur. Coach Elek Schwartz van Benfica mag wegens belediging van een grensrechter vijftien dagen lang de velden van de Lis- sabonse voetbalvereniging niet betreden. Zijn werk voor het eerste elftal lijdt niet onder de schorsing. Dit elftal speelt in de finale van het Europacup-toernooi tegen Internazionale te Milaan. Volgens de Lissabonse voetbalvereniging heeft Schwartz de grensrechter beledigd tijdens de zondag gespeelde wedstrijd van Benfica's reserves tegen Oriental J. P. Bemberg A.G, in Wuppertal en Shorko Investing S.A., een „joint-venture" van de Kon. Shell Groep en National Dis tillers and Chemical Corporation, hebben een gemeenschappelijke onderneming op gericht, Bemberg-Shorko G.m.b.H. Bem berg is gelieerd met AKU en Vereinigte Glanzstoff-Fabriken A.G. Bemberg-Shorko zal zich bezighouden met de produktie en verkoop van syntheti sche foliën en combinatiefoliën, hoofdzake lijk voor de verpakkingsindustrie. De nieuwe onderneming zal voorlopig haar produkten van de beide moedermaatschap pijen betrekken en te gelegener tijd in Wuppertal zelf de produktie van enkele soorten foliën ter hand nemen. De N.V. Amsterdamsche Scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. heeft besloten de pro duktie van plastic vaartuigen en andere produkten van gewapend polyester van haar afdeling Plasticbouw Walsland te Via nen a/d Lek stop te zetten, omdat deze afdeling niet rendabel is. De werf van De Vries Lentsch jr. aan de Grasweg in Amsterdam-Noord waar houten, stalen en aluminium vaartuigen worden gebouwd wordt op de normale wijze voortgezet. De lopende orders van de afdeling plasticbouw zullen worden afge werkt. Het personeel van die afdeling zal ge durende de komende maanden langzamer hand afvloeien. Hierover wordt overleg Er wordt met de omliggende bedrijven con tact opgenomen inzake de overneming van werknemers. Een idylle is de dichterlijke schil dering van het leven van onbedorven mensen in een landelijke omgeving. Het woord is pas in de 18de eeuw aan het Griekse eidyllion ontleend, dat een ver kleinwoord was van eidos, beeld, ge stalte. Een idylle is dus eigenlijk: een plaatje, een beeldje. Het bijvoeglijk naamwoord bij idylle is idyllisch, eigenlijk dus betekenend: zoals een idylle het voorstelt en van daar: van een bekoorlijke lieflijkheid. Men spreekt van een idyllisch plekje. Tot deze woordfamilie behoort ook idee, in het Grieks en Latijn idea, oor spronkelijk een filosofische term, later meer algemeen gebruikt voor: voorstel ling, denkbeeld, gedachte. Vreemd genoeg heeft grotesk niets te maken met groot, maar alles met grot. Het is een woord dat de Westeuropese talen hebben ontleend aan het Italiaans. In die taal verstond men onder pittura grottesca het vreemde en fantastische schilderwerk dat is aangetroffen in grotten en krypten uit de Romeinse tijd. Later ging men het zelfstandige naam woord groteske ook gebruiken voor grillige gebeeldhouwde figuren. In het midden van de achttiende eeuw werden de woorden groteske en grotesk uit de vaktaal in de algemene spreektaal over genomen, groteske in de betekenis: grillige afbeelding, grillig verhaal, gril lige dans of muziekstuk en grotesk voor: fantastisch, wonderlijk, overdreven. Men spreekt bijvoorbeeld van de gro tesken van Rafaël in het Vaticaan. Ver want daarmee zijn de arabesken, ver sieringen in Arabische trant. De grammatica noemt woorden als helaas, au, bah, koest, sakkerloot en tientallen meer: tussenwerpsels. Ze ma ken in zoverre geen deel van de zin uit dat ze noch tot het onderwerp of ge zegde noch tot de bepalingen gerekend kunnen worden. t Helaas luidde in het Middelneder lands alaes of aylaes. Al deze woorden zijn, evenals het Engelse alas overge nomen uit het Franse hélas, dat in het Oudfrans aylas luidde en waarvan het tweede deel, las, teruggaat op het La tijnse lassus dat: vermoeid betekende. Enigermate daarmee in overeenstem ming ig helaas een uitroep van droef heid of bekommernis. Ook in de beteke nis: tot mijn leedwezen komt helaas voor. Men zegt: ik .heb me helaas ver laat. Het muziekinstrument dat harmonica heet, dankt zijn naam aan Benjamin Franklin, de man van de bliksemaflei der. Hij gebruikte er het Latijnse woord harmonieus voor, dat weer teruggaat op harmonia dat eigenlijk betekende: verbinding, evenredigheid, maar ook: welluidendheid. Het eigenaardige van de harmonica is dat zij in tegenstelling tot andere instrumenten slechts harmo nische akkoorden voortbrengt. Het woord harmonie komt behalve als mu ziekterm ook voor in de betekenis: goe de verstandhouding, eensgezindheid. Maar ook als naam van een groep per sonen met blaas- en slaginstrumenten en van vele sociëteiten en andere ge bouwen waar zulk een gezelschap speelde, gebruikt men het. Een variant op de piano draagt de naam harmonium. (Van onze correspondent) BONN. Als koningin Elizabeth van Groot-Brittannië en prins Philip aan staande dinsdag op het vliegveld Wahn bij Bonn aankomen voor een tien dagen durend staatsiebezoek, zal het 56 jaar geleden zijn dat voor het laatst een Brits monarch voet op Duitse bodem zette. Twee wereldoorlogen zijn voorbijgegaan sinds koning Edward VII zijn laatste koele bezoek bij Wilhelm II afstak. De persoonlijke relatie tussen de Duitse en Britse koninklijke familieleden was toen al onherstelbaar verstoord. Edward noemde zijn bombastische neef bij voorkeur spottend „Willy de Grote" en Wilhelm had voor de Britse vorst de benaming „Aartsintrigant van Europa" bedacht. Edward deed althans nog een poging de steeds dreigender .kloof tussen beide landen te overbruggen, en het bezoek ver liep uiterlijk hartelijk, maar in werkelijkheid was het een ijzige aangelegenheid. Thee speelt een belangrijke rol in de uitvoerige krantenartikelen die de West- duitse pers haar lezers over het bezoek van koningin Elizabeth voorzet. De konin gin laat op haar reis door de Bondsrepu bliek zich namelijk haar geliefde theewa ter nasturen, een licht mineraalwater uit de buurt van het Zuidengelse dorpje Mal vern. Omdat men in de Bondsrepubliek aanvankelijk dacht dat de koningin ook al haar voedsel zou laten nasturen, ging er een zucht van verlichting op toen de Britse chef van het protocol liet weten dat de koningin zich geheel naar de Duitse eetgewoonten zou schikken. Dat Elizabeth daarbij toch van haar voorkeur blijk geeft, neemt niemand haar kwalijk: gebraden haantjes, doorgebra den roastbeef, worstjes, aardappelen, kaas en gebak (in het bijzonder „Dundee-ca- ke"). Alcohol drinkt de koningin met mate. Het zal aan de Duitse feestdissen bij een mager wijntje blijven. Een enkele keer zal er een likeurtje na het eten worden geschonken. Voor ontspanning in het zeer overladen programma met vier grote gala-recepties zorgt een tweedaags verblijf in het slot Salem in de buurt van het Bodenmeer, dat eigendom is van prins Philips zuster markgravin Theodora von Baden. Op het internaat van Salem bracht Philip zijn schooltijd door. De politiemannen zullen zich tijdens het bezoek van de koningin hoofdzakelijk hoe ven te beperken tot het in toom houden van de menigte. Men heeft het publiek verzocht alleen maar in de handen te Advertentie klappen of luidop „queen, queen"' („konin gin") te roepen en zich te onthouden van de gebruikelijke Duitse jubel „heil, heil". Er worden geen speciale veiligheidsmaat regelen getroffen: de experts beschouwen de koningin als „een geen gevaar lopende persoonlijkheid". Protocolaire moeilijkheden zijn er ook niet voor het bezoek aan West-Berlijn.. De ko ningin zal niet een van de schavotjes langs de muur bestijgen om naar het oostelijk deel van de stad te kijken. Zij zal alleen per auto een tocht door de stad maken en vanuit de wagen een glimp van de muur kunnen opvangen» Nog één angst bij het bezoek aan Ber lijn dreigt. De luchtmacht van Oost-Duits- land heeft aangekondigd een „protest-es corte" te zullen leveren bij het in- en uit vliegen van het koninklijke toestel. De Oostduitse vliegtuigen zullen evenwel bui ten de geallieerde luchtcorridor blijven. De Britse Royal Air Force heeft echter zijn maatregelen genomen. Het afscheid van de vorstelijke gasten vindt plaats in Hamburg. Daar schepen z(j zich aan boord van het koninklijke jacht „Britannia". En tot grote ergernis van het protocol in Bonn zullen er in Ham burg geen saluutschoten klinken. „In vre destijd zijn schoten er alleen om voor hoogwater te waarschuwen", vinden de Hamburgers. Prins Philip van Groot-Brittannië, de gemaal van koningin Elizabeth II, droeg de traditionele Schotse dracht, toen hij in Londen het feest bijwoon de ter herdenking van het honderd- vijftigjarig bestaan van de konink lijke Canadese scholen, opgericht door de Schotse Vereniging. De vereniging zorgt voor kinderen van Schotse ou ders die in een oorlog sneuvelen of worden verminkt. (Telefoto) elf speciale stands over inte ressante onderwerpen immense pocket-supermarkt ontmoet uw favoriete auteurs 'n drukkerij in vol bedrijf dagelijks lezingen, filmvoor stellingen e.a. evenementen 14, 17, «n 18 mei 's avonds Nat. Boekenmarkt-Show Inlichtingen tel. 730641 fl van 10-17 en van 19.30-22.30 uur I Geopend Zondaoen 12-18 uur Toegang 11.50 AMSTERDAM Het Centraal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden en Gezondheidskolonies heeft door de veranderde sociale omstan digheden te maken met een geheel ander type zorgenkinderen dan vroeger: niet De ministerraad van de Europese Eco nomische Gemeenschap heeft Nederland toegestaan de invoerrechten op aardappe len tijdelijk op te schorten om de invoer te bevorderen. Minister Biesheuvel had de raad daarom verzocht met het oog op het huidige tekort in ons land. Nederland had gevraagd aardappelen douanevrij te mogen tot 15 juli. De raad stond een termijn toe van 15 mei tot 1 juni. Indien na deze datum het tekort in Nederland nog aanwezig is kan om ver lenging worden gevraagd. Het besluit van de raad betreft alleen aardappelen van de oude oost. Het tarief bedraagt momenteel voor deze aardappelen uit niet bij de E.E.G. aangesloten landen 12,4 percent van de invoerwaarde en in het onderlinge han delsverkeer der E.E.G. 4,5 percent. Het ministerie van landbouw in Den Haag verklaarde desgevraagd, niet onte vreden te zijn over de laatste ontwikke ling. Er zijn aanwijzigingen voor een ma tiging van de prijsstijging en een verbeterd perspectief voor de aanvoer, mede als gevolg van de schorsing der invoerrechten. meer kinderen, die het slachtoffer zijn van sociaal onrecht, maar kinderen, die de dupe zijn van de huidige welvaart. Het genootschap probeert nu het onzekere, stelende, verbitterde kind op te vangen, dat via een verantwoorde indeling in een groep de kans op zelfontplooiing krijgt. Dit vertelde de voorzitter dr. W. J. Loyenga op de jaarvergadering van het genootschap in Wageningen. Dr. Loyenga zei dat het werk bijzonder wordt bemoei lijkt door een tekort aan geld. De ver gadering nam dan ook een motie aan, waarin de leden van de Tweede Kamer wordt gevraagd te ijveren voor verhoging van de subsidies, omdat anders het onaan gepaste kind onberekenbare schade dreigt te lijden. Dr. J. C. Leeflang, zenuwarts bij de stich ting voor de geestelijke volksgezondheid in Gelderland, legde in een causerie de nadruk op het belang van behandeling van een kind dat in het eerste schooljaar ge dragsafwijkingen vertoont. Hierdoor kun nen z.i. ernstige psychische stoornissen op latere leeftijd (12 tot 13 jaar) worden voor komen. Het winvermogen van de n.v. Batava Margarinefabrieken bleek ook in 1964 te klein te z»jn om een voorstel tot uitkering van dividend mogelfjk te maken. De scher pe concurrentie bleef een zware druk uit oefenen op de winstmarge. Gunstige grond- stoffenaankopen hebben er echter, ondanks de forse loonsverhoging, toe geleid dat het exploitatiesaldo iets steeg tot 125.600 (v.j. 121.700). Het saldo winst komt uit op f 2.400 2,700).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11