Jan Koopmans populaire radio- rubriek voor de zieken jubileert uit de Actie voor een nieuw kinderhuis in België IN DE KOMENDE WEEK Feestprogramma op 18 mei met vele extra attracties ZATERDAG 15 MEI 1965 Gratis optreden Stunten Henny Schoute wvwwwwwirifvwvwwwwwwwwmnfvifwwwifwwvifWOT PALET 500 ten komen uit sanatoria en ziekenhui zen, een verschrikkelijk georganiseer maar het is de moeite waard. Dan wil ik alle bekende mensen die in de loop der jaren aan onze programma's heb ben meegewerkt de revue laten passe ren: de Skymasters, de Shepherds, het Cocktailtrio en nog een reeks anderen. En tot slot wil ik aan mejuffrouw De Jong, leidster van het kindertehuis in Genk in België (iedere week bedel ik geld voor haar nieuwe tehuis bij el kaar) een chèque geven, met daarop een bedrag dat klinkt als een klok. Als Jan Koopman met mej. De Jong, de leidster van het kindertehuis in Genk, waarvoor Koopman een actie organiseert. Deze ontmoeting in een TEE-trein van Brussel naar Amster dam, werd uitgezonden in „Palet". u mij nu blij wilt maken, vermeldt u dan nog eens het giro-nummer waarop gelden voor dat tehuis in Genk gestort kunnen worden: dat is giro-nummer 1150 te Hilversum en de naam is „De kinderen van Genk" onder vermelding van „Palet 500". HMW»W«aW»l>W»i»«IIMiyMI«h«HM«BMW«n«M««n«n«u.««»««.rnnnnnnnnnnru1ni|wnnnnnnnnnn|1|l (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) De AVRO-man Jan Koopman, al een oud-gediende in het vak, viert op 18 mei feest. Dan namelijk gaat zijn 500ste „Pa let", een radioprogramma voor de zieken, de lucht in. „Ik beleef er altijd veel plezier aan, ook al omdat het een van de weinige programma's is die altijd „live" gaan. Dat is toch zon fijne sensatie om daar te zitten, te beginnen en niet meer terug te kunnen, daar hebt u geen idee van", zegt Jan Koop man. „Ik praat nooit over ziek zijn, ik ben zelf lange tijd ziek geweest en ik weet hoe de mentaliteit van zieken is. Het heeft geen zin om zieken nog zieker te maken". Bijna was er over dit jubileum een schaduw gevallen: er is bij de AVRO enige tijd sprake van geweest dat „Palet" bekort zou worden. Op een drastische wijze of een geheel andere opzet. Die wolken zijn nu over gedreven: „Palet" blijft gewoon „Palet". „Gelukkig maar", verzucht Jan Koopman. „Overigens, ik stel met nadruk dat „Palet" een programma is zonder enige pre tentie. Het stelt niets voor en ik geloof dat daaraan het succes van deze uitzendingen te danken is. Ik houd niet van ge zwollen voor-publiciteit, behalve dan een beetje deze keer". Jan Koopman heeft al heel wat buitenlandse gasten in de loop van deze twaalf jaren ontvangen. Om eens een paar namen te noemen: Vera Lynn, Peter Sellers, Max Geldray, Larry Adler, Peter Nero, Los Indios Tabajaros, Mahalia Jack son, Sheila, Lena Home, Peggy Lee en Eartha Kitt, volgens Orson Welles en volgens Jan Koopman de opwindendste vrouw ter wereld. Ook heel wat Nederlandse artiesten hebben hier hun eerste schrede op de weg naar roem gezet. Hier startten onder andere het Cocktail Trio, Joop van de Marei, de Shepherds en Detti Caseli. „Die buitenlandse artiesten zijn allemaal heel gezellige mensen, als ze hier komen. Ook al zingen ze voor een andere zuil, dan vragen ze mij nog om te zingen voor mijn zieken. Gratis! Ik ken ze bijna allemaal en het klinkt wel eens duur als ik zeg: we eten vanavond bij Vera Lynn, maar het zijn allemaal heel gewone mensen, net als u en ik. Alleen het pubhek maakt er zo'n toestand van. Benader je die mensen op een behoorlijke manier, dan zijn ze ook behoorlijk. Behalve dan Mariene Dietrich. Geen woord krijg je er uit, dat mens, toch eigenlijk allang passé heeft zo veel vijven en zessen dat er werkelijk niet meer mee is om te gaan". nieuws van acht uur een programma óver de sterren van Hollywood. Dit maal Rita Hayworth. Om half negen de hoofdmoot: „The second mrs. Tanque- ray", een televisiespel van de BBC. Het stuk is een sociaal drama; mr. T. trouwt voor de tweede maal, echter met een vrouw die niet bepaald tot zijn eigen stand hoort. Hierna, om 21.15 uur, de huishoudelijke rubriek Voetan gels en klemmen en tenslotte om tien uur nog een reportage van de wereld kampioenschappen driebanden. ZONDAG Nederland I. (NTS/KRO). Eén uit zending voor de ochtend: om elf uur de mis vanuit de Irene-studio: eveneens één programma voor de middag: om vier uur een reportage van het biljar ten in Hilversum. De avond begint om zeven uur met Woord voor Woord, waarna Kentucky Jones: Ike haalt in zijn grote onschuld weer een paar vreemde dingen uit. Om half acht Op spraak, dan het Journaal, Sport in Beeld en Roulette, de muziekrubriek van Jules de Corte en Joop Kuipers. Om negen uur( „Een nacht vol schrik", een televisiespel naar een verhaal van A. Tsjechov. Bereidt u vast voor op enge gebeurtenissen, waarover we lie ver niet verder vertellen. Om 21.50 uur concerteert het Amsterdams kunst- maandorkest, daarna de epiloog en ten slotte het laatste nieuws. Nederland 2. (NTS). Vanaf half acht achtereenvolgens Kapitein Zeppos, het nieuws, de nieuwe serie „Margies huwe lijksbureau" en het vakantieprogram ma van Stan Haag waarin Zwitserland aan de orde komt. Om negen uur een Engels filmpje: De bom. Twee schof fies gooien een bom in een Ierse huur kazerne, waar een oude dame woont. Half tien: Omnibus, een balletprogram ma ter gelegenheid van de boekenweek, gedanst door het Nederlands Dans Thea ter. Het laatste programma Sport in Beeld, wordt om tien uur uitgezonden. MAANDAG Nederland I. (NTS). Een vroegertje vanavond: het eerste programma be gint om half zeven en is van de Teleac (studievoorlichting). Vanaf zeven uur respectievelijk het nieuws, Barend de Beer, een Comedy Caper, Openbaar kunstbezit, Huckleberry Hound, het Journaal, de politieke zendtijd en een film over het Londense Waterloo Sta tion gemaakt door John Schlesinger. Om negen uur de hoofdfilm: Brief en- counter, van David Lean naar het to neelstuk van Noël Coward. In de hoofd rollen Celia Johnson en Trevor Ho ward. Korte inhoud: een aardige vrouw ontmoet toevallig op een station een dokter. Dit gebeurt nog een paar keer en er ontstaat een wederzijds gevoel van genegenheid, dat uitgroeit tot op rechte liefde. Een onmogelijke liefde want beiden zijn getrouwd. Daarna be ginnen de moeilijkheden pas echt. Om half elf een aflevering van The great War, daarna Socutera en tenslotte het laatste nieuws. Nederland 2 (NTS/VARA). Om acht uur het nieuws waarna de Andy Grif fith-show, het Litterair Forum waarin tien bekende Nederlandse schrijvers/ sters met elkaar discussiëren. Hierna een reportage van het boekenweek show met o.a. Mies Bouwman, Rinus Ferdinandusse, Arly Day en Nelly Frij- da. Om 21.45 uur nog Achter het Nws. DINSDAG Nederland I. (NTS/AVRO). De ge bruikelijke programma's vanaf ze ven uur: het nieuws, Barend de Beer, het Journaal voor Gehoorgestoorden, de Engelse lessen, het Journaal en Te- levizier. Om 20.40 uur de vierde afle vering van de avantgardistische shows „Hoofdstuk"; in deze show Lia Dorana en Ton van Duinhoven. Verder nog bal let, zang en muziek. Om half tien „De verdedigers". De Prestons houden zich dit keer bezig met de verdediging van een arts die zich heetft schuldig ge maakt aan abortus provocatus. Tenslot te om half elf het laatste nieuws. Nederland 2. (NTS/KRO). Om acht uur het nieuws en daarna Bob Bertina met zijn filmrubriek, waarin hij film materiaal laat zien dat tijdens de twee de wereldoorlog tot stand kwam. Om half negen de Bill Dana-show waarin de bruidssuite in het geding komt. Aan sluitend hierop een programma over de bevolkingsgroei en geboorteregeling door een forum o.l.v. dr. Trimbos. Om half tien een solistenconcert met Lies- beth Rumke-Hoppen (piano) en Thom de Klerk (fagot) met een werk van J. F. Fasch. Na „Onze man in Washing ton" tenslotte nog de serie over de rei zen van Paulus. WOENSDAG Nederland 1. (NTS/VARA). Voor de middag twee programma's. Om vijf uur „Meneer Minnestreel" (NCRV) en om half zes „Jan en Joke in het ver keer". 's Avonds om zeven uur het nieuws, Barend de Beer, de Teleac, Top of Flop, het Journaal, Achter het nws. en dan is het 20.45 uur, tijd voor de New Christy Minstrels. Dit is een op name uit de Expohal in Hilversum. Daarna „Zo is heten om tien uur een documentaire over de lucht vervuiling in de Rijnmond, die Pier Tania samenstelde. Na het laatste nieuws nog een Teleac-uitzending. Nederland 2 (NTS/NCRV). „Dokter tegen wil en dank" heet het toneeel- stuk van Molière dat na het nieuws van acht uur wordt uitgezonden. Een klas siek stuk uit de Franse toneelliteratuur. In de pauze om 20.45 het Litterair Tijdschrift. Om 21.10 uur het tweede deel van Molière's werk „Attentie" is om tien uur, het laatste avondprogram ma. DONDERDAG Nederland 1. (NTS/KRO). Deze dag is evenals de zaterdag, een fikse televisiedag, die om twee uur begint met een Teleac-uitzending. Om drie uur het programma voor de vrouw waarin een documentaire over het wo nen in nieuwe stadswijken (Amster dam-West). De avond begint om zeven uur met het nieuws, waarna Barend de Beer, de Verrekijker, het Regionaal Journaal, de Lucille- Ball-show waarin Lucy nu eens voor de verandering een miljonair ontmoet, het Journaal en daarna een toespraak door prins Bern- hard in het kader van de zilveren jubi leumviering van het Anjerfonds waar van hij voorzitter is. Om half negen de rubriek Brandpunt en om negen uur het televisiespel „Gina", een eenacter van Michael Ashe waarin Sigrid Koetse en André van den Heuvel, de hoofdrollen spelen. Korte inhoud: een jonge Engel se fabrieksarbeider heeft een zware operatie ondergaan. Als hij daarvan ge nezen is komt hij erachter dat zijn vrouw die een prijs in een voetbalpool heeft gewonnen, dit geld heeft wegge geven aan de liefdezusters. Als dank voor het herstel van haar man. Het huwelijk dreigt te stranden; echter Eigenlijk had Jan Koopman hele maal geen radio-man willen worden. Zijn vader, directeur van een verze keringsmaatschappij, wilde dat ook Jan in de assurantie ging. In Schotland kreeg hij zijn opleiding op dat gebied. Leuke bijzonderheid: de wijd en zijd bekende Andy Steward, een Schotse zanger, was in die tijd tuinman bij Jan Koopman's directeur. „Assurantie lag me echt niet. Een van de gewel digste bokken die ik dan ook ooit van mijn leven op dit punt heb geschoten was wel dit. Op een avond kwam ik zeer laat thuis in mijn huis in Perth. VW*AJWlA#lA#IA'WVWt#lf«A#W«#inA#W%#lfWIA#!fVMI#UWWWWW Terwijl ik probeerde het hek open te maken zie ik bij het huis naast mij een vent aan het hek morrelen. De man kijkt mij wanhopig aan en zegt: „Excuseert u mij, ik krijg het hek niet open, kunt u me even een zetje over de muur geven" Dat deed ik. De volgende dag hoorde ik dat er ingebroken was... de hoofdbewoners van het huis waren bij mijn maatschappij verzekerd. Mijn ambitie voor assuranties was eerlijk ni hil. Altijd ging ik op sjouw met arties ten; mijn hart ging nu eenmaal uit naar muziek en omstreken. Toen werd ik ziek, vijf jaar lang. Eenmaal beter ben ik secretaris van de Stichting „Onze lichte Muziek" geworden en in 1954 ben ik bij de AVRO in dienst ge komen. Vele stunts heeft Jan Koopman in de loop van die 500 uitzendingen bedacht: Helen Shapiro, het Engelse zange resje dat optreedt in de Peter Week- show donderdag er komt een oplossing. Om 22.20 uur Kijk op Kunst, dan de epiloog en als laatste de nieuwslezer. Nederland 2. (NTS/AVRO). Na het nieuws een optreden van het Amerikaan se sterretje Jacky Ross: haar gastheer is Jos Brink. Om 20.15 uur „De scho ne heks" en om 20.40 uur de Peter Weck-show. Het amusement kan van avond niet op. Peter Weck ontmoet o.a. Wenck Myhre, Shirley en Anneke Grönloh, Helen Shapiro, Brenda Lee en Bill Ramsey. Besloten wordt met Televizier. VRIJDAG Nederland 1. (NTS/VPRO). Na het nieuws van zeven uur en Barend de Beer komt Herman Kuiphof met „Het portret van een sportsman". Om half acht de Flintstones, na hen het Jour naal en de cabaretrubriek van Wim lbo. Gasten die hij ontvangt, zijn de Amerikaanse danser Victorio Korjhan, die in Spanje woont, en de Joegosla vische zangeres Olivera Markovic. Daar na nog meer muziek: jazz door de Amerikaanse gitarist Wes Montgome ry. Om half tien de éénacter: „De agent" van Otto Dijk. De rollen wor den bezet door Nel Knoop, Elisabeth Versluys en Thom van Beek. Om half elf is het tijd voor het Gesprek aan de Schrijftafel, daarna nog wat weekend tips van het A.V.V.V. en tenslotte het laatste nieuws. Nederland 2 (NTS/VARA). Na het nieuws de Klantenservice en om half negen „Verschuivende grenzen" waar in aandacht voor de menselijke herse nen. Er worden enkele demonstraties getoond van modern hersenonderzoek die zijn gefilmd in het instituut TNO. Om 20.50 uur „Litteratuur" een televisie spel van A. Schnitzler. De rollen wor den bezet door Max Croiset. Ina van der Meulen en Ton van Duinhoven, Ten slotte om 21.45 uur de rubriek Achter het nieuws. vanaf de Erasmus in Rotterdam, vanuit de TEE-trein en binnenkort vanuit een DC-8. Ook vreemde dingen heeft hij meegemaakt. Een van zijn medewer kers, Jan van Rh een en, bracht nog een keer zijn Duitse Rothweiler mee. Op Jan Koopman's vraag of die hond kon blaffen om zich hoorbaar te maken, liet zijn baas hem inderdaad blaffen, met het gevolg dat de zender uitviel, want die kon dat enorme gebrul niet ver werken. Wat er tijdens de 500-ste uitzending gaat gebeuren? „Veel. Om te beginnen willen we als toeschouwers mensen la- De jazz-gitarist Wes Montgomery (vrijdag). ZATERDAG Nederland I. (NTSNCRV). De dag is vanmorgen al begonnen met een se rie studieuitzendingen van de Teleac. Het eerste programma voor vanmiddag begint om vier uur: Joop Kiggen zal een en ander over postzegels vertellen. Daarna de rubriek „Achter het stuur" waarin o.m. de nieuwe DAF-racewagen over autokeuringen en niet te vergeten de tips. Het laatste deel van Swie- bertje wordt om 16.50 uur uitgezonden. Zijn belevenissen zijn tevens het laat ste wat deze middag is te zien. De zendtijd gaat om zeven uur verder met het nieuws, waarna Barend de Beer, Ivor-het locomotiefje. Lassie, een inlei ding tot de zondag, het Journaal en dan een ruim half uur durend program ma over de mammoetuitzending van 15 april over het verkeer en de onvei ligheid. Nadat de reacties hierop zijn behandeld, de hoofdschotel:, de musi cal „Jij en ikke". Dit is een bewer king van de Engelse versie „Me and my girl". Korte inhoud: op een prach tig landgoed woont een douarière, van wie de familie in zak en as zit want er is geen nageslacht. Men ontdekt ech ter een nazaat: een Amsterdamse pa lingboer. Dat maakt de zaak nog inge wikkelder; nog gecompliceerder wordt het als de man weigert „van adel" te worden als hij zijn Sjaan er voor moet opofferen. Dolle situaties waarin mee spelen: Magda Janssens, Jenny Arean, Piet Römer e.a. Om half elf de rubriek Attentie, waar na het laatste nieuws, een verslag van de ronde van Nederland en tenslotte een reportage van de wereldkampioen schappen driebanden in Hilversum. Let wel: deze televisiedag heeft zo'n dertien uur geduurd. Nederland 2. (NTS/VPRO). Na het MjyMuaiiMwMMMMiwwMwMiiwwaiwMM p^ywwwwiiwwwwnfHVWMniwwinwnmwwifiiiiinfiwmnttmiiinAniiiiju Zes van de negen Compagnons zingen sinds de oprichting van de groep. Hun leeftijden lopen uiteen van 30 tot 40 jaar. Naast zingen wordt er ook gecomponeerd. Eigen composities staan op hun nieuwe langspeelplaat waarop chansons als: Un Mexicain Allez savoir pour- quoi, La marche des anges, Marin, Romeo, Les gitans en andere lied jes (Columbia GHX 3.502). Een eigen geluid, een eigen voordracht. Conclusie: persoonlijk heid". Dat geldt niet alleen voor de Compagnons maar ook voor Pe te Seeger. Bekend zanger van volks liederen, die vorig jaar nog bij Co- bi Schreier in de Haarlemse Waag- taveerne te gast was. Er werd toen spontaan in „community" gezon gen: Pete Seeger infecteerde ons op de een of andere manier. Het zin gen gebeurde zeker niet vlekke loos, maar wel toegewijd. BIJNA 25 JAA.R geleden begonnen drie bassen, drie baritons en drie tenoren als „Compagnons de France". We kennen dit vocaal en semble echter alweer jaren als „Les Compagnons de la Chanson", mu zikale ambassadeurs voor Frankrijk. Na de oprichting van de groep, het begin in de provincie, trok men naar Parijs. Plaats van optreden: het toneel van de Comédie Fran- gaise. Het was 1944 Frankrijk was bevrijd. Uitnodigingen volgden en de troep ging op tournee. Hun optreden sloeg écht in, toen zij Edith Piaf op haar verzoek begeleidden bij de opname van „Les trois cloches". Dit chanson doet het nog steeds. Met Edith Piaf ook tra den zij op in de film „Nine men, one heart" en tijdens hun tournée door Amerika. In 1955 werd hen een gouden plaat uitgereikt. Van Pete Seeger is weer een nieu we langspeelplaat met bijna 25 songs uit waarop we dezelfde geestdrift vinden als indertijd in de Waag. Voor publiek en met assisten tie van Fred Hellerman, Ronnie Gilbert en Lee Hays worden coun try- en volksliederen gezonden als: On the top of old smoky, Clemen tine, Michael Row the boat ashore, Go tell it on the mountain, The boll weevil, Two brothers, enzovoorts. (The Wavers with Pete Seeger in „Songs of the U.S.A." VOX V.S. 1.560). TOEN SAM COOKE vorig jaar door een revolverschot om het le ven kwam, werd een carrière afge broken. Hij was jong, ambitieus en zat figuurlijk dan vol explo sieven. Het was een zanger die con tact met zijn publiek had. Met dezelfde flair als een Sammy Davis of Frank Sinatra bewoog hij zich over podia en zong, in volle dige concentratie. Zo ook was zijn optreden in de „Les Compagnons de la Chanson" Copacabana Club in New York City. Daarvan is een live plaat ge maakt: Sam Cooke at the Copa. Hierop staan ondermeer: The best things in life are free, Bill Baily, (Frankie and Johnny, When I fall in love, Blowin' the wind, Tennessee Waltz. (RCA VICTOR LSP 2.970). Tenslotte nog een fiks nummertje muziek door eigen, Nederlandse mu- ziek-makers: The New Orleans Syn- copaters met een langspeelplaat „Li verpool goes Dixieland". De Synco- paters bestaan ook al weer zo'n jaar of tien. Wat er sinds hun oprichting is gebeurd, de prijzen die zij won nen en de groei van hun populair- teit, is allemaal beschreven op de achterkant van de hoes door Frank Visser. Een beknopt en duidelijk ge heugensteuntje. Maar ter zake: op de plaat staan populaire liedjes de Syncopaters hebben zelfs hun haar tot een Bea- tle-coiffure omgewerkt als: All my lovin', If I fell, Hold me, From a window, The house of the rising sun, Where did our love go, en ande re. (Fontana 680.525 TL).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17