GOEDE NACHT. KLEDING w Jongens met lang haar Beveltoon Waar de meisjes zijn ZATERDAG 15 MEI 1965 Erbij i - ""\i i •V v: >-, 'v'; <- (Van onze moderedactrice) JAREN GELEDEN heb ik eens een ballet gezien, dat me toen erg ontroerde en waaraan ik een levenslange voorliefde voor lange nacht japonnen heb overgehouden. Het heette „La Sonnambula", de Slaap wandelaarster. Het verhaal herinner ik me niet meer zo precies, maar het meisje dat de hoofdrol danste, staat me nóg bij. Uit het half duister van de coulissen kwam ze het toneel op, de armen tastend naar voren gestrekt terwijl de voeten in de witte spitsen driftig tok kelend volgden. Haar frêle gestalte was omhuld door een wijd wit nachtgewaad, ijl als een droom en uitwaaiend op elk van haar be wegingen. Het was of de slaap zélf haar kleedje had geweven, zo etherisch was het. Sinds die tijd heeft de romantiek van de nacht japon mij te pakken. Waarom zouden zoveel aanstaande bruidjes voor hun uitzet steevast een nachtjapon kiezen? Ongetwijfeld om de romantiek. Zo'n met kwikjes en strikjes versierd nachtjaponnetje straalt immers grote bekoorlijkheid uit. De romantiek die dit jaar door de mode vaart heeft ook zijn invloed op de nachtkleding gehad. Zelfs op pyjama's en babydolls. Altijd wipt er wel een kantje uit. Of dat nu de broekspijp is of de kraag van een boot hals. Zie de foto's op deze pagina, die van Franse huize zijn. Als u nachtkleding koopt, vergeet dan ook de ochtend niet. Een heleboel vrouwen gaan „decoratief" naar bed, maar weinigen staan zo op. Als u het ontbijt klaarmaakt in uw ochtendjas, wilt u geen rok die over de grond sleept en geen lange mouwen waarmee u in de botervloot hangt. De meest praktische peignoirs zijn enkellang en met mouwen. Uiter aard kan dat ook een duster zijn. Nachtkleding wordt dagkleding als u ziek bent. Blijft u thuis, dan kan een bedjasje u de nodige diensten bewijzen. Verblijft u in het ziekenhuis, bedenk dan wel dat uw nachtkleding decent moet zijn. Diep uitgesneden decolletés en opvallende kleuren als zwart en rood horen in de intimiteit van uw slaapkamer thuis, niet in een ziekenhuis. WAKKER SLAAPSTERTJE. Een py jama uit één stuk van sachtrose tergal De boothals van het lijfje is afgezet met een brede strook kant PLUK DE NACHT. Pyjama met Ber muda-short van wit krip, afgezet met een kantje en door regen met een sa tijnen lint. Model: Christian Dior. - -> WELTERUSTEN BIJ KAARSLICHT. Gewatteerde peignoir van zacht- blauwe nylfrance waarover een zilverachtig kanten weefsel is gelegd. Aan de hals prijkt een satijnen strik. IJLE NACHTDROOM. Dit wapperende nachtgewaad is van het Parjjse huis Dior. Het verhoogde lijfje is van kant, de rok is geheel geplisseerd. Onze Weense correspondent, prof. dr. N. Greltemann, deed na een afwezigheid van 2V& jaar Nederland aan. In dit artikel geeft hij zijn indrukken weer, die Nederland en de Nederlanders op hem maakten tijdens dit bezoek. Weerzien met het vaderland Na een lange afwezigheid waren mijn eerste indrukken van Nederland overweldigend, maar soms ook ver ontrustend. In Oostenrijk blijft het aantal inwoners stabiel, in Nederland struikelt men over de mensen; in het Westen ziet men nauwelijks nog een groen plekje. Waar brengen die mil joenen in de zomer hun weekeinde door? Een openbaring was Amstelveen dat ik uit mijn jeugd als een boerenplaats- Ju tussen de weilanden kende. Nu is het een satellietstad waar slechts weini gen de weg kennen. De woning is veelal het „flatje", en al zal een jong paar tje dolgelukkig zijn met zo'n woongele genheid, toch doet dat de intimiteit van het gezinsleven hier verloren gaan. Aan de andere kant wordt hier niet alleen veel meer gebouwd, maar ook met meer fantasie en variatie dan in Oostenrijk. Daar men in Wenen vrijwel geen no zems kent, viel mij hun aanwezigheid in ons land wel op, maar ik vond hun aantal toch niet groot. Maar noch in Oostenrijk of Duitsland, noch in Bel gië of zelfs in Parijs zag ik zoveel jon gens met Beatle-haardos. Ook vielen de vele meisjes in spijker- en andersoor tige broeken op. In Wenen zou men blijven staan en ze uitlachen. In ons land doet men alsof men ze niet ziet. Toch maken de jongeren in het al gemeen een serieuze indruk, ze praten eerlijker en openhartiger dan vroeger en echte problemen zijn voor hun geen taboe's meer. Opvallend is de grote belangstelling voor litteraire en wetenschappelijke pockets. Ondanks radio en televisie moet er in ons land onwaarschijnlijk veel worden gelezen, speciaal door de jeugd. In doorsnee hebben goede boe ken een hoger oplagecijfer dan in Oos tenrijk of Duitsland. Het verwonderde mij dan ook niet dat het boek van pro fessor Presser dadelijk was uitver kocht. De Nederlanders schijnen In het com merciële leven nog zakelijker en kor- ter-af te zijn geworden. Vroegere uit drukkingen als „gelieve" of „verzoe ke" zijn vervangen door korter» aan wijzingen die op een bevel lijken: „Let op", „kijk uit". In de telefoongids staat op de eerste bladzijde nog wel: „Ver zoeke de onderstaande wijzigingen aan te brengen", maar achter op de om slag is de beveltoon troef: „Geef de ge wenste wijzigingen bij tijd op". Natuur lijk, de tijd eist beknoptheid, en in een land met zulk intensief verkeer kan men geen beleefde aanwijzigingen ver wachten. De welvaart is in Nederland welhaast overstelpend. In de winkels wordt niet naar de prijs gevraagd, in de restaurants is een etentje veel duurder dan in Oosten rijk, de treinen zijn volgepakt met goed geklede heren. In tegenstelling met Oostenrijk beschikt ons land over een uitstekende confectie. De Hollandse meisjes, die opvallend groot en welgeschapen zijn, hebben haar vroegere bedeesdheid en verlegen heid verloren en gaan met het andere geslacht ongedwongen om, op voet van gelijkheid. De meisjes zijn niet alleen knapper, maar ook aardiger, natuurlij ker en opener geworden. Ze komen voor hun mening uit en geven blijk van een grote intelligentie. De ouders maken zich wel zorgen, rnaar toch blij ken de jongeren genoeg zelfkennis en zelfkritiek te hebben, want zij weten dat hun mooie tijd niet altijd kan duren en dat zij binnenkort zelf de verant woordelijkheid moeten overnemen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 18