HET WEER Carlistische speculaties over troonopvolging door Irene MERCEDES-BENZ Amerikanen ontscheepten in hamol weer vandaag Santo Domingo gasgranaten Veiligheidsraad vraagt de partijen vuren te staken Bombardementen op Noord-Vietnam zijn gestaakt Jan Janssen in Oranjetrui Mijdt nieuw stuk autoweg! Vaag compromis over EEG-voorstel Controle op dieren markt Nijverdal Monument voor de doden van Rotterdam Duizenden doden bij cycloonramp in Pakistan Dr. Veldkamp voelt voor doorbetaling AOW bij emigratie CHRISTIAANSE 50e JAARGANG NUMMER 161 ZATERDAG 15 MEI 1965 Westenwind Grondwetswijziging nodig Verzoek aan verkeer: W ereldgraanakkoord Honden en katten veelal voor vivisectie naar Duitsland COIFFURES DE VRIES N.V. VAN WIJK OVERVEEN - TELEFOON 11926 Het woord is aan In de krant van heden: UITDEUKEN - REPAREREN bescherm uw huid met hamol ultra Radio zwijgt Onenigheid Achterberg-expositie in Amsterdam pagina 21 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk weinig wind, later meer bewolking met eneke loka le buien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen west en zuidwest. Aan de kust weinig verandering in temperatuur, in het binnenland minder warm. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent in Barcelona) Volgens Carlistische bronnen in Spanje zou er grote onrust onder de Carlisten heersen, naar aanleiding van de jongste ontwikkelingen rondom het Nederlandse koningshuis. In enkele Carlistische kringen zou zelfs onverholen ongenoegen bestaan over de bezoeken van hun troonpretendent, Don Carlos die in de nieuwe Staatsal manak Carel Hugo wordt genoemd aan ons land. Men vreest dat hij zijn aanspra ken op de Spaanse troon, die steeds min der hoog worden aangeslagen, zal opgeven om prinses Irene in staat te stellen zich met de Nederlandse regering en het Ne derlandse "volk te verzoenen. Irene heeft, zo redeneert men, bij haar huwelijk met prins Hugo wel geen toestemming gevraagd aan de regering (zodat zij van erfopvolging wordt uitgesloten) maar wanneer de sfeer gezuiverd zou worden zou Irene mogelijk toch weer kans hebben tweede in de lijn der troonopvolgsters te worden. In dit verband heeft men in deze krin gen meer dan gewone belangstelling voor de geruchten rond een verloving van kroonprinses Beatrix en de trouwplannen WASHINGTON (AP en AFP). - Sinds donderdag hebben Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen uitsluitend verkenningsvluchten boven Noord-Viet nam uitgevoerd. Er hebben geen bom bardementen meer plaats gehad. Een officiële Amerikaanse bron heeft meegedeeld dat president Johnson in het geheim zou hebben aangeboden de bom bardementen op Noord-Vietnam te staken. De communisten zouden, aldus AP, op dit aanbod nog niet hebben gereageerd. John son zou als tegenprestatie hebben geëist de stopzetting van het zenden van wapens en mensen aan de Viet Cong. Een woordvoerder van het Witte Huis noemde het uitblijven van bombardemen ten op Noord-Vietnam een „operationele beslissing". President Johnson heeft donderdag in een radio- en televisierede opnieuw ge sproken over een economische samenwer king met. Zuidoost-Azië. Anderzijds hekel de het Amerikaanse staatshoofd het „im perialisme van communistisch China" dat er op uit zou zijn geheel Azië te onder werpen. Volgens Amerikaanse deskundigen op het gebied van Zuidoost-Azië zou Noord- Vietnam zich meer op Moskou dan op Pe king willen oriënteren. Toch zou men in Hanoi nog aarzelen tegen de zin van de Chinezen onderhandelingen te beginnen. In Londen wijst men erop dat het stop zetten van de bombardementen samenvalt met de informele ontmoeting van de mi nister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten in Wenen. Jan Jansen heeft gisteren de oranjetrui veroverd in de Ronde van Nederland. Jacques Anquetil verbaasde iedereen door een schitterende solorit, die hem vlak achter de wereldkampioen bracht. Over deze prachtige strijd kunt u meer lezen op de sportpagina. van prinses Margriet. Men speculeert daar bij op de mogelijkheid dat Irene toch nog tot de troon zou worden geroepen. De Car listen zien volgens deze zegslieden in de frequeVite bezoeken van Charles aan zijn schoonouders aanwijzingen in deze rich ting. In aansluiting op deze berichten zei ons desgevraagd dr. W. Jonker, lector in de juridische faculteit aan de Nijmeegse uni versiteit, dat de mogelijkheid van terug keer van de prinses in de rij van troon opvolgsters alleen mogelijk zou zijn door een grondwetswijziging, waarbij nieuwe Kamer-verkiezingen nodig zouden zijn. Aan de nieuwe verbinding Amsterdam- Maastricht Luik-Genua, de Europa 9-weg, is vrijdag weer 6Vj kilometer autosnelweg toegevoegd, namelijk het tracé Born-Ur- mond. Maar rijkswaterstaat, de A.N.W.B. en vooral het gemeentebestuur van Geleen hopen, dat het verkeer van en naar Heer len en Maastricht deze weg van 6 miljoen gulden zal mijden. Door middel van grote borden wordt alle automobilisten bij Born verzocht de auto snelweg te verlaten en langs de oude weg via Sittard verder in de richting Heerlen of Maastricht te rijden. Ook het uit zuide lijke richting komende verkeer zal door borden over de oude route worden geleid. Als de automobilisten zich niet aan de bor den storen zullen er in de binnenstad van Geleen onoverkomelijke problemen ont staan, want alle verkeer van de nieuwe weg moet dan door een veel te smalle tunnel, waarvan op de spitsuren ook de duizenden werknemers van de staatsmijn „Beatrix" en de chemische fabrieken van de Staatsmijnen gebruik moeten ma ken. Met het doel de onderhandelingen in de „Kennedy-ronde" in Genève over land- bouwprodukten niet langer op te houden heeft de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap gisteren een vaag compromis aanvaard over een voor stel voor een wereldgraanakkoord. Het voorstel had al vóór 26 april bij de GATT moeten zijn ingediend. Het uitblij ven van een overeenstemming tussen de zes E.E.G.-landen onderling heeft geleid tot het verschuiven van deze datum tot 18 mei. Om te kunnen bereiken, dat de Euro pese commissie de volgende week dinsdag in Genève namens de „Zes" met de on derhandelingen kan beginnen lieten de E.E.G.-ministers vrijdag de punten waar over de meningen nog ver uiteen liggen voorlopig maar rusten. Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Bruggeman (P.S.P.) over de gang van zaken op de dierenmarkt in Nijverdal heeft minister Samkalden (Justitie) mede gedeeld, dat de politie haar onderzoek op deze markt nog niet heeft voltooid. De po litie controleert de vergunningen, vereist voor het verhandelen van honden en kat ten, die, naar de minister gebleken is, veel al bestemd zijn voor vivisectie in Duits land. Het kopen van honden en katten voor medisch wetenschappelijke proeven floor het Centraal Dierenlaboratorium van de r.k. universiteit Nijmegen werkt het stelen van deze dieren, naar de mening van mi nister Vrolijk niet in de hand. Degenen, die dieren bij het laboratorium brengen, moeten zich legitimeren. Bij eventuele vermissing van 'n dier of andere onregel- tigheden verleent 't laboratorium alle me dewerking aan het opsporingsonderzoek door de politie. De minister zegt dit in antwoord op vragen van het Tweede-Ka merlid ir. Van Dis (St. Geref.) Deze meende, dat het stelep van honden en kat ten door het opkopen der dieren sterk in de hand wordt gewerkt. Door het opgeven van valse namen en adressen zouden de verkopers niet te achterhalen zijn. Een kwarteeuw na het bombardement van Rotterdam heeft burgemeester Tho massen op het massagraf op de begraaf plaats Crooswijck, waar een groot deel van de slachtoffers van dit bombardement zijn begraven, een monument te hunner nage dachtenis onthuld, een treurende vrouw, die een opvliegende vredesduif in de hand houdt. Het is vervaardigd door Cor van Kralingen uit Rhoon. Talrijke nabestaanden woonden de plech tigheid bij. Burgemeester Thomassen zei in een toespraak o.a. dat van de onge veer negenhonderd slachtoffers er in het massagraf op Crooswijck 677 begraven zijn. Van 227 van hen heeft men de namen niet kunnen achterhalen. De namen van de an deren zijn opgenomen in een register, dat in de voet van het monument ligt en dat door een ieder kan worden geraadpleegd. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen DAF demonstreert in een etalage van Advertentie de Amsterdamse showroom hoe een vier tons truck op vier theekopjes kan balanceren. Een sterk staaltje dat naar het ons lijkt meer de kwali teit van de kopjes tot uitdrukking brengt. Katherine Mansfield: Door mijzelf te begrijpen, zal ik ande ren begrijpen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 23 Uit het binnenland 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Kerkdiensten 6 Effecten en Geldmarkt7 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Topsy 8 Sport 9, 11 Buitenlands nieuws 3, 11 Ferdinand 12, 23 Erbij 13 t/m 20 Luidsprekers 20 Radio en t.v21 Kunst 21 Feuilleton 23 Kinderkrant 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Advertentie N.V. CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Baai uit een vliegtuig te springen. Enige seconden later botste hij in de lucht tegen een andere parachutist op. Dat kostte hem het leven. De andere man brak een been. (Telefoto) SANTO DOMINGO (AP, AFP en Reuter). De Amerikanen hebben gas granaten in Santo Domingo aangevoerd. Dit bericht is bevestigd door de com mandant van de mariniers die in de stad patrouilleren, generaal Bouker. Hij kon niet zeggen, of de granaten zullen wór den gebruikt. Twee Amerikaanse transportvlieg tuigen hebben vrijdag het eerste con tingent van de inter-Amerikaanse vredes macht naar de Dominicaanse hoofdstad gevlogen. Het bestond uit militairen en politiemannen uit Honduras. De Veiligheidsraad heeft vrijdag een- itemmig beide partijen in Santo Domin go gevraagd het vuren te staken. Op ver- KARATSJI (AFP en Reuter). - De cycloon die dinsdag Oost-Pakistan heeft geteisterd, heeft waarschijnlijk vijfduir zend slachtoffers geëist. Zeker vijf mil joen mensen in de getroffen gebieden zijn dakloos geworden. Aanvankelijk lieten de gevolgen van de wervelstorm zich niet ernstig aanzien. Nu blijkt echter dat vooral geïsoleerde ge bieden zwaar zijn getroffen. President Ajoeb Chan heeft ter leniging van de ergste nood 770.000 beschikbaar gesteld. Ook van andere zijden zijn toezeg gingen gedaan voor hulpverlening. Het zwaarst getroffen is Barisal. Hier heeft men reeds vele honderden doden ge borgen. zoek van de Raad heeft secretaris-gene raal Oe Thant zijn persoonlijke militaire raadgever generaal Rikhye opdracht ge geven naar de Dominicaanse Republiek te gaan en zich van de toestand op de hoog te te stellen. In de wateren tussen Santo Domingo en Cuba patrouilleert een veertigtal Ameri kaanse oorlogsschpen. Het Dominicaanse radio- en televisie station dat in handen is van de „grond wettige regering" van kolonel Caamano heeft vrijdagavond zijn uitzendingen afge broken, nadat de luisteraars het geluid van het vuren van automatische wapens en het breken van glas hadden gehoord. De studio's en de zender liggen in het zuid-oostelijke deel van de hoofdstad. Donderdag was de zender ook uit de ether verdwenen, nadat een vliegtuig dat was opgestegen van de luchtbasis Isidro, het gebouw met boordwapens en raketten had bestookt. Genoemde basis is in han den van de „nationale wederopbouwrege- ring" van generaal Imbert. Vrijdagmiddag had het station echter zijn uitzendingen hervat met het voor lezen van telegrammen waarin steur» werd betuigd aan kolonel Caamano en cri- tiek werd geoefend op generaal Imbert en de Amerikanen. Op de besloten bijeenkomst van de or ganisatie van Amerikaanse staten is men niet tot een uitspraak over de boodschap van kolonel Caamano gekomen. Slechts twee landen Chili en Venezuela pleit ten voor een positieve reactie op het ver zoek van de kolonel, een onderzoek in te stellen naar de bewering dat zijn bewe ging door communisten zou zijn geïnfil treerd. Enkele afgevaardigden gaven uiting aan hun twijfel aan de onpartijdigheid van de V.S. in het conflict tussen kolonel Caamano en generaal Imbert. Drie leden van de commissie voor de geloofsbrieven van de OAS Ecuador Chili en El Salvador hebben hun ontslag, aangeboden. Zij deden dit uit protest te gen het nietaanvaarden van de aanbeve ling om de zetel '"■van de Dominicaanse Republiek vakant te verklaren en in plaats van de huidige afgevaardigde, die aan de zijde van generaal Imbert staat, waar nemers van de twee groeperingen toe te laten. De voorzitter van de bijeenkomst wilde het ontslag niet aanvaarden. Minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) zal op korte termijn overwegen, of het mogelijk is de A.O.W. uitkering volledig te blijven toekennen aan de bejaarden, die zich bij hun ge- emigreerde kinderen voegen. De minister heeft besloten dit in overweging te nemen op grond van een advies hierover, dat hij van de sociale verzekeringsbank heeft ontvangen. De bewindsman zegt dit, in antwoord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid Tilanus (C.H.U.). Minister Veldkamp had reeds eerder in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij er wel voor voelde om de bejaarden, die zjch bij hun geëmigreerde kinderen willen voegen, het volledige ouderdomspensioen te laten behouden. Hij had toen gezegd te zullen zien, wat hij hier aan zou kun nen doen. De Nationale boekenmarkt in de RAI in Amsterdam is niet alleen Europa's grootste boekwinkel. Ze is ook een trefpunt van auteurs en publiek. Gis teren waren Armand en Michaela Dennis in de stand van hun Neder landse uitgever om hun boeken te signeren Vanmiddag kan men ze in hun serie „luipaard op schoot" op de t.v. zien, maar met boek op schoot waren ze gisteren ook heel aantrek kelijk voor het publiek. Advertentie De 24-jarige Meivin Melochick, kik vorsman van de Amerikaanse marine, wuift tegen de fotograaf vlak voor het moment dat hij op het punt staat tweeduizend meter boven Willoughby

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1