Zware straffen geëist tegen SS-beulen van Auschwitz moe yan maagzuur? Wenen bewijst Figl laatste eer M Arabische wereld is ontsteld over breuk met Bondsrepubliek 1t Esso pm f=p. WERELDNIEUWS Van dag tot dag Conj unctuurr amp neem natuur-grijze Loena-5 werpt heel wat maanstof op Kennedy-monument in Surrey onthuld Grieks-Turks gesprek over kwestie Cyprus AUTOKAARTEN Ministers van BZ in Wenen bijeen Green ambassadeur van VS in Djakarta (Dp Je raatótoel ZATERDAG 15 MEI 1965 3 Lijst van misdaden indrukwekkend en luguber Nooit geweer Wees goed voor uzelf en uw maag Directe moord Snel herstel van betrekkingen lijkt mogelijk Vergeten KOMPLETE UITRUSTINGEN vooralle maatschappijen ter koopvaardij Uniformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM (t.o. Alg. Bank Ned.) Tweespalt in de Israëlische regering Naessens veroordeeld tot hoge geldboete VLOT DOOR EUROPA MET rWEGENGIDS EUROPA WEGENGIDS EN KAART VAN EUROPA (voor het uitstippelen van uw reis) AUTOKAARTEN VAN VELE LANDEN (met een schat van informaties: 11,25) NIEUWSTE WEGWIJZER VOOR PARIJS (en voor de prachtige omgeving: f 1,25) SPECIALE KAART VAN NEDERLAND (met tal van toeristische tips: f 0,90) Vele honderden Esso dealers heb ben al deze kaarten in voorraad. Oyerai in West-Europa ziet U dit embleent. Symbool van Esso service! Speciaal voor toeristen. MET ESSO BENT U BETER UIT! In 23416 -.Élias N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning Atit. olie stook Een van de conjunctuur-zorgen die steeds zwaarder op de „slachtoffers van de wel vaart" gaan drukken is ongetwijfeld de exorbitante stijging van de kosten tot me dische verzorging en verpleging, die lang zamerhand voor mensen met normale in komens niet meer op te brengen zijn. De werkelijke kosten zijn uiteraard al sedert jaren hoger dan een particulier kan dra gen, zodat hij is aangewezen op een ver zekeringssysteem om zijn risico af te wen telen. Maar ook de kosten van deze risico verzekering worden te hoog om nog rede lijkerwijs van een gemiddeld inkomen te worden afgenomen. De zwaarst getroffenen bevinden zich tal de groep van de Inkomens die nét boven de grens der verplichte verzekering vallen en die dus zijn aangewezen op een parti culiere verzekering tegen ziekenhuiskos ten, specialistenhulp en kosten van huis dokter. Velen hebben al, om althans enigs zins uit de nood te raken, deze laatste ver zekering en ook zelfs die tegen specialisten hulp laten vallen, maar daardoor is hun risico natuurlijk sterk toegenomen en het kan gebeuren dat daardoor een huisgezin wordt geruïneerd. Dit alles is een sooiaal euvel van de eerste rang. De prijzen per dag van zieken - huieverpleging, operaties en specialisten- hulp zijn zodanig buiten alle proporties ge treden, dat de verzekeringspremies ver uitgaan boven de gemiddelde draagkracht. De gisteren aangekondigde stijging met vijftien percent is al fataal, maar boven dien nog niet het einde. Men kan aanne men dat de premies van particuliere ver zekeringen ongelimiteerd nog verder zullen stijgen, tot zij uitrijzen boven het bedrag dat door een grote groep kan worden op gebracht. Het gevolg zal zijn, dat in die groep velen eenvoudig van de hand in de tand zullen gaan leven zónder verzekering, met het enorme risico als een zwaard van Damocles boven him gezinsgeluk en hun bestaansmogelijkheid. Het spreekt vanzelf dat de overheid dit niet werkeloos kan blijven aanzien. Het departement van Sociale Zaken en Volks gezondheid dient door deze ontwikkeling in alarmtoestand te komen en zich te be zinnen op snelle, afdoende maatregelen om de sociale welstand en de gezondheid te beveiligen tegen dit gevaar. Hoe? Zon der ingrijpende maatregelen van over heidswege, die veel geld zullen kosten, kan geen oplossing worden bereikt. Het is duidelijk dat de medische diensten, waar onder begrepen de ziekenhuizen, specialis ten en artsen, tn deze aangelegenheid eveneens een taak te vervullen hebben die de toestand kan saneren. Hoezeer men ook tegen staatsdirigisme gekant moge zijn, een handhaving van de bestaande toestand kan slechts tot nog grotere gevaren leiden. Hier ligt duidelijk een terrein waarop slechts staatsingrijpen redding kan bren gen, bijvoorbeeld door optrekking van de grens der verplichte verzekering. Amerikaanse mariniers die in de omgeving van Da Nang een groep Vietcong-opstandelingen achtervolg den vonden in een dorp de smeulende resten van huizen. De Vietcong was verdwenen. De angstig kijkende boer op de foto wordt scherp ondervraagd. (Van onze correspondent) FRANKFURT In het Auschwitz-pro ces in Frankfurt zijn deze week de re- quisitoren tegen de twintig verdachten be gonnen. Tot nu toe zijn zware straffen geëist. Voor elf van de twintig beklaag den vroeg men levenslange tuchthuisstraf. Voor één verdachte die zich overigens nog op vrije voeten bevindt is vrij spraak gevraagd. In de bescheiden rechtszaal, waar maand-in-maand-uit het bewijsmateriaal tegen de bewakers van het kamp Ausch witz zich opstapelde, heerste donderdag een gespannen sfeer, toen staatsanwalt Wiese zijn requisitoir begon tegen Wilhelm Boger, bijgenaamd „de duivel van Ausch witz". De lijst van misdaden, die Boger ten laste is gelegd, was indrukwekkend en lu guber tegelijk. *Iij heeft actief deelgeno men aan de terechtstellingen bij de zoge naamde zwarte muur. Boger heeft talloze gevangenen tijdens verhoren zo gefolterd dat zij onder zijn handen stierven. Hij heeft zich zeer ijverig getoond bij de se lecties voor de gaskamers van pas geko men gevangenen op het stationsemplace ment van Auschwitz. De schuld van Bo ger aan deze misdaden staat vast, be toogde de officier van justitie. Wilhelm Boger zelf heeft tijdens het proces beweerd, dat hij in Auschwitz nooit een geweer in de handen heeft gehad. La ter heeft de verdachte toegegeven, dat hij op bevel twee gevangenen heeft doodgescho ten. Maar, zo zei de officier van justitie: Wilhelm Boger kan zich niet op bevel van meerderen beroepen. Talrijke getuigen hebben onder ede verklaard, dat zij zelf hebben gezien hoe Boger zonder enige vorm van proces gevangenen heeft neer- Advertentie Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht 111® Norac is 'n NORIT produkt WENEN (AP) Honderdduizenden mensen woonden vrijdag in Wenen da be grafenis van Leopold Figl bij. Het was de grootste begrafenis sinds de keizertijd. Figl tekende als minister van Buiten landse Zaken tien jaar geleden het ver drag waarbij Oostenrijk zijn onafhanke lijkheid terugkreeg. Vandaag vindt de her denking van dit feit plaats. Ook was Figl de eerste naoorlogse kanselier van Oosten rijk. Figl werd 62 jaar. Hij overleed zondag. geschoten. Wilhelm Boger, zo besloot de staatsanwalt, was een gewillig, en zelfs een ijverig dienaar van een politieke we reldopvatting, die de politieke tegenstan der elke menselijke waardigheid ontzegde en die de uitroeiing van de joden in haar vaandels had geschreven. Later op de dag nam staatsanwalt Kug- ler de vier academici van het Auschwitz- gezelschap, de kamparts Lucas, de tand artsen Schatz en Frank, en de apotheker Capeseus onder vuur. In zijn magistrale requisitoir beschuldigde deze officier van justitie de vier verdachten ervan in min stens 100.000 gevallen medeplichtig te zijn geweest aan massamoord. Kugler be schreef Auschwitz, als een „moord-cen- trum van onvoorstelbare ontzetting". Dit drama is nu nog, letterlijk gespro ken, met de handen te vatten, zei hij. Want de bodem van Auschwitz is ook twintig jaar later nog met de as en de beenderen van de vermoorde gevangenen bedekt. Kugler vervolgde: „de drie artsen en de apotheker die erkend hebben op het stationsemplacement van Auschwitz te hebben gestaan wanneer er een nieuwe trein met gevangenen aankwam, maar bleven beweren nergens aan te hebben deelgenomen, zijn als medeplichtigen aan deze massamoord te beschouwen. Deze academici in SS-uniform vormden een be slissend rad in de vernietigingsmachine rie. En voor de simpele SS-bewakers die de gevangenen naar de dood joegen, wa ren deze kleine beulen Capeseus en de drie anderen de personificatie van Hit- Ier". De officier van justitie Kugler beklem toonde, dat Capeseus en zijn collega's overigens veel meer op hun geweten had den dan hun aanwezigheid op het station van Auschwitz. Zij hebben zich ook op di recte wijze aan moord schuldig gemaakt, bijvoorbeeld door deel te nemen aan de selecties van pas aangekomen gevange nen voor de crematoria. In de hoogtijda gen van het vernietigingskamp eindigde voor negentig percent van de gevangenen al enkele uren na hun aankomst het le ven in gasovens. De requisitoren zullen vermoedelijk nog de hele maand in beslag nemen. De uit spraak in dit proces, dat nu al zeventien maanden duurt, wordt pas in juli ver wacht. BERLIJN (AP) Een Oostduits volg- station heeft donderdag bekendgemaakt, dat de remraketten, die bij de nadering van de maan door de Loena-5 zijn afge vuurd, een stofwolk van 250 kilometer leng te en 80 kilometer breedte hebben veroor zaakt. Het volgstation heeft twintig foto's van de maan gemaakt, waarop de enorme wolk duidelijk te zien is. Om kwart over acht toen de Loepa-5 de maan bereikte was de wolk volgens professor Penzel, direc teur van het observatorium in Rodewisch, het grootst. Hij nam snel in omvang af en was na zes minuten verdwenen. RONNYMEDE (SURREY) AFP en Reu ter) In Funnymede in het Engelse graafschap Surrey is vrijdag door konin gin Elisabeth een gedenkteken voor de ver moorde Amerikaanse president John F. Kennedy onthuld. Het stukje grond waar het monument op staat is voortaan Amerikaans grondgebied. Hiervoor is een speciale wet aangeno men. Bij de plechtigheid waren aanwezig me vrouw Kennedy en haar kinderen, de se natoren Edward en Robert Kennedy, prins Philips, de oud-premiers Macmillan en sir Alec Douglas-Home, premier Wilson en de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Rusk. Vlakbij de plek waar nu het monument staat werd in 1215 de „magna carte" on dertekend. De gedenksteen weegt zeven ton. Zij draagt de volgende inscripties: „dit stukje Engelse grond is aan de Verenigde Staten geschonken door het Britse volk, ter her innering aan John F. Kennedy, geboren 29 mei 1917, president van de Verenigde Staten van 1961 tot 1963, vermoord op 22 november 1963". Daaronder staan de woorden die presi dent Kennedy sprak in zijn inaugurele toe spraak in januari 1961: dat elk land, of het ons goed of kwaad wenst, wete dat wij voor geen enkel offer, geen enkele last, geen enkele beproeving zullen wijken, dat wij welke vriend dan ook zullen helpen en pal zullen staan te gen elke vijand, om ons voortbestaan en de triomf van de vrijheid te verzekeren". Het gedenkteken ligt in het parklandschap aan de oever van de Theems. CAIRO (AP). De breuk in de diploma tieke betrekkingen tussen de Duitse Bonds republiek en het grootste deel van de Ara bische wereld draagt alle kenmerken van een tijdelijke manoeuvre. In Cairo wordt die breuk ook als zodanig beschouwd. Van het begin af was er geen goede reden voor en er is geen enkele goede reden waarom de breuk lang zal duren. Toen de breuk ontstond was hij onver mijdelijk geworden. Arabië's trots en ge voeligheden speelden mee en er was geen enkele andere manier voor Egypte en de negen andere Arabische staten, die Egyptes eisen voor diplomatieke represailles tegen de erkenning van aartsvijand Israel door Bonn hadden overgenomen om het gezicht te redden. Tunesië, Marokko en Libye hebben ge weigerd met de meerderheid mee te gaan. Er zijn aanwijzingen dat wellicht over en kele maanden al zal blijken dat zij het bij het rechte eind hebben gehad. Bondskanselier Ludwig Erhard heeft vrijdag verklaard te hopen, dat Bonns tra ditionele vriendschapsbanden met de Ara bische wereld in een dergelijke spanne tijds kunnen worden hersteld. Deze mening wordt ook in Cairo verkondigd. Dat ge schiedt alleen nog niet officieel. Het schijnt, dat Egypte en de andere Arabische staten, die met Bonn gebroken hebben, zulks met grote tegenzin hebben gedaan. De breuk werd gekenmerkt door een duidelijk ontbreken van verwijten over en weer. Dit vormt een scherpe tegen stelling met de felle reactie die hoorbaar werd op het hoogtepunt van de diploma tieke crisis, nog geen twee maanden ge leden. Nog geen 24 uur na de bekendmaking van Bonn, klaagden de conservatieve bla den van de Arabische wereld reeds, dat een breuk met Bonn alleen Israel tot voor deel zou strekken en voor de Arabische wereld nadelig zou zijn. Het dreigement van president Nasser om diplomatieke betrekkingen met de Duitse Democratische Republiek aan te knopen, de Westduitse activa te blokkeren en de Westduitse scholen in Egypte te sluiten schijnt vergeten te zijn. Er zijn evenmin verhitte demonstraties of incidenten geweest. Beide partijen schij nen zich tot het uiterste in te spannen om de breuk zoveel mogelijk te vergoelijken, zodat de consulaire, culturele en economi sche betrekkingen behouden kunnen blij ven- Zelfs de luchtverbindingen tussen Cairo Advertentie en Bonn worden gehandhaafd, aldus heb ben de United Arab Airlines en de Luft hansa bekendgemaakt. Algemeen is men in Cairo van gevoelen, dat het grootste deel van de Arabische we reld bij nader inzien tot de conclusie is ge komen, dat zij op het hoogtepunt van de diplomatieke crisis te ver is gegaan. De gehele toestand doet onwezenlijk aan. Duitsland is van oudsher populair in de Arabische wereld. Het is de enige Weste lijke mogendheid, waartegen de Arabieren geen animositeit koesteren, omdat het de enige grote Westelijke mogendheid zonder koloniale erfenis in dit deel van de wereld is. Bovendien zijn er belangrijke materiële redenen voor de Arabische vriendschap met de Duitse Bondsrepubliek. Tot dusverre heeft Bonn de Arabische wereld ontwikke lingshulp tot een totaal van ruim een mil jard dollar gegeven. Door een diplomatieke breuk zou die hulp aanzienlijk besnoeid worden. Er is geen enkele logische reden voor het verbreken van de diplomatieke banden met Bonn als gevolg van het aan knopen van betrekkingen met Israel. Achtenvijftig andere landen hebben di plomatieke betrekkingen met Israel en de Arabische wereld onderhoudt betrekkingen met de meeste van die landen. LONDEN (AFP) Turkije en Grieken land zijn overeengekomen, de besprekin gen over een definitieve oplossing van het Cyprische vraagstuk langs de normale weg voort te zetten. Dat is vrijdag in Lon den bekend geworden. De overeenstemming werd bereikt tussen de Turkse en Griekse ministers van Bui tenlandse Zaken, die na de voorjaarsbij eenkomst van de NAVO-ministerraad in Londen zijn gebleven ter bespreking van de kwestie-Cyprus. Het Griekse voorstel, het overleg onder auspiciën van de Ver enigde Naties te laten plaatshebben, wordt op dit stadium door Turkije niet aanvaard baar geacht. TEL AVIV (AP) Premier Levi Esjkol van Israel zou de leden van zijn regering die zich stellen achter de tegen hem per soonlijk gerichte aanvallen van oud-pre mier David Ben Goerion hebben gevraagd uit het kabinet te treden. De achtergrond van het geschil is dat Egjkol en Ben Goerion beide belangrijke posten bekleden in de Mapai-partij. Het kabinet telt op zijn minst twee aanhangers van Ben Goerion. Een scheuring van de Mapai wordt door veel waarnemers thans onvermijdelijk geacht. In november zijn er verkiezingen voor het parlement in Isael. PARIJS (AFP) De Franse „wonder dokter" Gaston Naessens is vrijdag in Pa rijs tot een boete van 13.500 gulden de hoogst mogelijke straf veroordeeld voor de onwettige uitoefening van de genees kunde en de farmecie. Naessens had voorgespiegeld een mid del tegen bloedkanker, „anablast" vervaar digd te hebben dat volgens een weten schappelijk rapport „volstrekt waardeloos" was. Advertentie EUROPA H EUROPA van DEUTSCHIAND SCHWE1Z SUISSE SVIZZERA BELGIQUE BELGIË GREAT BRITAIN AND IRELAND DANMADK Dat alles betrekkelijk is wist u waar schijnlijk reeds zonder dat Albert Einstein daaraan te pas behoefde te komen. En- dat niets betrekkelijker is dan het begrif) tijd", dat behoef ik u evenmin te vertel len. Een half uur wachten in een vastge lopen auto-keu duurt oneindig veel langer dan een half uur rusten in de armen van Elizabeth Taylor. En een zoen van drie minuten van Sophia Loren duurt aanmer kelijk veel korter dan drie minuten wach ten tot het licht op groen gaat. Dat is allemaal bekend. Toch gaf het mij even een schok toen ik ergens, las, dat er geen enkele winkel zaak bestaat die méér dan tweehonderd jaar pud is en dat er trouwens behalve oude kerken, kastelen en andere gebouwen niets meer over is van wat in 1765 er wél was: noch van de tast- en zichtbare dingen, noch van ideeën en opvattingen. Wat. de mensen tweehonderd jaar geitdén als onaantastbaar-door-de-tijd beschouw den is, op enkele wetenschappelijke wet ten en axiomata na, totaal verouderd en onbruikbaar geworden. Alleen de mens is dezelfde gebleven. Of dat prettig is moet u zelf maar eens overdenken. Nu duurt tweehonderd jaar kiespijn of een pijnlijke eksteroog heel lang, maar op zichzelf beschouwd is zo'n tijdsbestek he lemaal niks. Als<u even denkt aan vier honderd jaar voor Christus, dan zit daar voor u geen verschil in en in het jaar 23416 zullen de dan leverds 1765 en 1965 dezelfde tijd" vinden. Niemand zal bij voorbeeld) het onderscheid zien tussen Jo van Oldenbarnevelt en Jo Cals, tussen Jan Cremer en Jan Mens en tussen u en de schilleboer. Zelfs het feit dat u onlangs een lintje hebt gekregen en de groenteman niet, zal over twintigduizend jaar niet de geringste ind,ruk maken. 't Is toch wel een rare gedachte dat geen van de winkels die er nu zijn, er dan niet meer zullen zijn en dat er een ogen blik zal komen dat Philips, de Unilever, de Koninklijke, het Zout en de AKU, we gens gebrek aan belangstelling zijn geli quideerd; C. A., De Bijenkorf, Vroom en Dreesmann opgeheven, nadat zij tot on aanzienlijke winkeltjes ingekrompen zijn. De mensen van 23416 zullen zich diep- verbaasd afvragen hoe wij zó primitief hebben kunnen leven en zij zullen u niet anders zien dan u uw grootvaders uit het Stenen Tijdperk ziet. Niemand zal dan meer het verschil kunnen zien tussen Jan Wolkers en Nicolaas Beets, tussen Kouwe- naar en De Genestet, tussen Smallenbroek en Vondeling. De conclusie ligt voor de hand: u moet u niet zo druk maken over allerlei zaken waar u zich zo druk over maakt. Of u nu géén duizend Koninklijke's hebt en of die dingen vandaag een gulden la ger noteren dan gisteren dat is niet van het geringste belang: over twintigduizend jaar bestaat die hele Koninklijke niet meer. En of mevrouw nu dit hoedje of dat hoedje draagt, in 23416 ziet niemand er enig verschil in: ze zijn alle twee even belachelijk. En om op die kies en dat eksteroog terug te komen houdt u maar voor ogen dat het zeker niet meer Aan honderd jaar zal duren dat u die pijn kwijt bent. WENEN (Reuter) Verscheidene minis ters van Buitenlandse Zaken zijn vrijdag in Wenen aangekomen. Zij wonen er van daag een plechtigheid bij ter herdenking van het tienjarig bestgan van het Oosten rijkse staatsverdrag. Onder hen waren de Rus Gromyko, de Amerikaan Rusk, de Fransman Couve de Murville en de Brit Michael Stewart. Oostenrijk herwon zijn soevereiniteit in 1955 na zeventien-jaar bezetting, eerst door de nazi's en na de tweede wereldoorlog door Amerikanen, Russen, Fransen en En gelsen. In het Oostenrijkse staatsverdrag staat dat het land neutraal zal blijven. On der de vooraanstaande gasten die reeds in de Weense hoofdstad zijn gearriveerd, be vinden zich tevens de voorzitter van de algemene vergadering van de Verenigde Naties en de secretaris-generaal van de Raad van Europa. Men gelooft dat op een besloten diner vele politieke vraagstukken informeel zullen worden besproken. WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft Marshall Green benoemd tot Amerikaanse ambassadeur in Djakarta. Green, die een langdurige ervaring heeft in Aziatische zaken, is op het ogenblik plaatsvervangend staatssecretaris voor za ken betreffende het Verre Oosten. In be paalde kringen verwacht men van hem een einde van de Amerikaanse lankmoe digheid tegenover president Soekamo. Verzoening. Blanken in Oxford in Alaba ma hebben 2000 dollar bijgedragen voor de herbouw van een negerkerk, die don derdag door dynamiet werd verwoest. Opstandeling. Luitenant-generaal Eduardo Alvarez-Rementeria, gewezen militair gouverneur en hoofd van de Falanx in Madrid, is op 76-jarige leeftijd in de Spaanse hoofdstad gestorven. Hij was een van de organisatoren van de natio nale opstand in Sevilla in 1936. Verf. Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart heeft bekendgemaakt, dat men een nieuwe verfsoort heeft samen gesteld waarmee ruimteschepen kunnen worden beschermd tegen temperaturen van min 196 tot plus 982 graden Cel sius. Huistoe. Een Amerikaans staatsburger, de 40-jarige Delton Coey, is vrijdag na een verblijf van tien jaar in Oost-Duits- land met een ambulance van Oost- naar West-Berlijn gebracht. De Amerikaan se autoriteiten wilden alleen meedelen dat de man elektricien was en dat hij noch om politieke redenen noch voor desertie werd gezocht Overleden. Mevrouw Francis Perkins, de eerste vrouw die lid van de Amerikaan se regering werd toen president Roose velt haar in 1933 tot minister van Ar beid benoemde, is vrijdagavond in de ouderdom van 83 jaar in New York aan de gevolgen van een hersenbloeding overleden. Oliekoning. De Amerikaan Burton E. Green, een van de eerste oliekoningen ter wereld en de stichter van de lu xueuze villastad Beverley Hills bij Hol lywood, is vrijdag op 96-jarige leeftijd overleden. Advertentie Tel. 02500 - 60002. 57290 en 57833

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3