Ondanks daling tongaanvoer f 3 miljoen meer opbrengst Nieuwe wegen moeten veelvuldige verkeersopstoppingen voorkomen Maar voltooiing van rijksweg 6 laat nog steeds op zich wachten Jaarverslag van Nederlandse Vissersbond Groenten en bloemen uit Beverwijk Havenberichten Dat gaat naar Den Bosch toe... Keukenhof wordt op 23 mei gesloten Nieuwe redding boot voor Scheveningen ZATERDAG 15 MEI 1965 4 TAXI 6200 C. J. RADEMAKERS Kerkconcert in IJmuiden Gepensioneerden gaan zich organiseren Drie miljoenste buis van Hoogovens wordt in bloemetjes gezet Wanneer? - Oude rijksweg weer in tel Gat wordt gedicht Geslaagde kantelproef in Delfzijl «Sfi? VN „Vorig jaar is onder de Nederlandse vissers verontrusting ontstaan door de ver minderde tong-aanvoer. De tong is nog steeds de belangrijkste pijler waarop de Nederlandse kottervloot steunt. Verschil lende bedrijven kwamen tengevolge van de verminderde tongvangsten in financiële moeilijkheden, vooral die bedrijven, die in de hoogconjunctuur in een te groot opti misme op onverantwoorde wijze hebben geïnvesteerd". Dit staat in het jaarverslag over 1964 van de Nederlandse Vissersbond. Gecon stateerd wordt dat het afgelopen jaar des ondanks voor de leden een beter jaar was dan 1963. Vergeleken met 1963 werden bij nagenoeg alle produkten (verse haring, tong, schol, garnalen en mosselen) hogere opbrengsten genoteerd. De tongaanvoer Advertentie DAG en NACHT Verhuur met en zonder chauf feur voor geheel Europa. Ook uw adres voor trouwauto's, toer ritten en zittend ziekenvervoer. RIJNSTRAAT 91 - TEL. 6200 - 6285 Ondanks dat het deze week dan eens warmer is geworden bleef de groente duur. Zo zag men vrijdag nog spinazie verkopen tot 80 cent per kilo. De sla was helemaal in trek en liep in prijs op tot 45 cent per krop. Er was een behoorlijke aanvoer van deze bladgroente. De aanvoer van bloemkool was nog niet zo heel groot hoewel men nu toch meer dere kwekers met dit produkt ziet komen. De prijzen liepen nogal erg uiteen nl. van 49 tot 135 cent per stuk. De aanvoer van asperges begint nu langzaam iets ruimer te worden. Dit produkt is nog duur, er werd tot 350 cent per kilo voor betaald. Prei was even minder in trek en hoewel het aanbod niet zo groot meer is, lagen de prijzen tussen de 12 en 35 cent per kilo. Voor dè tomaten betaalde men van 140 tot 150 cent per kilo, hier was de aanvoer nog klein. De eerste bospeen kwam aan de veiling. De prijs lag ruim boven de gulden per bos. Radijs gaat steeds grif van de hand voor prijzen tussen de 7 en 20 cent per bosje. Nu de aanvoer van postelein even ruimer gaat worden kwam de prijs even lager te liggen; er werd nu tussen 45 en 75 cent per kilo betaald. Raapstelen gingen voor een prijs tussen de 7 en 17 cent per bos. De waspeen is deze week snel in prijs om hoog gegaan, met als hoogste 82 cent per kilo. Rabarber, waarvan een zeer grote aanvoer is, lag tussen de 10 en 24 cent per bos. De noteringen van vrijdag waren: asper ges 240350, spinazie 980, sla 1545. to maten 140-150, prei 1235, bloemkool 40 135, radijs 720, postelein 4575, raap stelen 717, witlof 100120, waspeen 72 82, rabarber 1024. Na de Moederdag waren de bloemen duurder dan in de week daarvóór. De aan voeren waren nu niet zo groot, de tulpen zijn nu grotendeels geplukt. In het begin der week zag men de anjers tussen de 12 en 34 cent per stuk verkopen. Toen ging een bos irissen tot twee gulden per bos. Ook gerbera's en rozen waren goed aan de prijs. Voor de lelies werd nog tot 120 cent per tak betaald. Violieren noteerden tot 190 cent per bos. Ook kwamen de eer ste lathyrus aan de markt die een gunstig onthaal kregen. Fresia ging vlot weg tot ruim een gulden per bosje. De aanvoer van anemonen wordt nu groter terwijl er flinke partijen ixia's komen. Door het war mere weer lagen de prijzen vrijdag over alle linies lager, maar er was nog in geen enkel opzicht een gedeprimeerde stem ming. De aanvoer van pot- en perkplan- ten is op dinsdag en donderdag vrij groot. De handel hierin was ook zeer vlot. Vooral de goede potplanten waren duur. daalde van 12,2 miljoen kg. in 1963 tot 7,4 miljoen kg. Door een stijging van de gemiddelde prijs van 2,98 tot 5,32 bleef de opbrengst in 1964, toch nog rond drie miljoen gulden boven die van 1963. Bij de schol werd een aanvoerstijging van 1,4 miljoen kg. genoteerd en bij de garnalen bedroeg de aanvoerstijging 800 ton. De strenge winter van 1962-1963 heeft de tongvangsten nadelig beïnvloed. De vooruitzichten voor dit jaar zijn veel gunstiger. De schol wordt een steeds be langrijker produkt. De prijzen waren gun stig in 1964 en de vraag wordt steeds gro ter. Bij de garnalen speelt nog steeds het verwerkingsprobleem een rol. Hoewel het doordraaien in het afgelopen jaar niet zul ke afmetingen aannam als het jaar daar voor, werd toch nog 562 ton garnalen door gedraaid. De vissers wachten in span ning op de komst van de garnalenpelma- chine, die in het T.N.O.-instituut in IJmui- den wordt beproefd en verbeterd. Aan de sterke uitbreiding van de kotter vloot kwam in 1964 een einde tengevolge van de geringe tongaanvoer, het beman- ningsvraagstuk, de stijgende exploitatie kosten en de in het jaarverslag onverant woord genoemde looneisen. „De mentali teit van: hoe kan ik zoveel mogelijk ver dienen met zo weinig mogelijk te werken, is funest voor onze vloot", zegt de secre taris van de Nederlandse Vissersbond in zijn jaarverslag. Het christelijk mannenkoor „IJmuiden" geeft vrijdag 21 mei een concert in de her vormde kerk aan de Kanaalstraat, waar medewerking aan wordt verleend door het christelijk jeugdkoor „De Zangvogels" uit Velsen-Noord. Dit koor staat onder leiding van de heer Huib Slings, waarbij mevrouw Smit de pianobegeleiding ver zorgt. Voorts concerteren deze avond mevrouw Cnossen (sopraan) en Adriaan Verschoor (piano). Dirigent is de heer Stephen Jansen. Ook is het koor verzocht medewèrking te verlenen aan een muziekavond, die vrijdag 11 juni in de gereformeerde kerk in Amersfoort wordt gegeven. Het ligt in de bedoeling ook in Vel- sen over te gaan tot het oprichten van ds afdeling van de Bond van Gepensioneer den bij de Ned. Spoor em Tramwegen. Vandaar dat woensdag 19 mei, desmid dags om twee uur een vergadering wordt gehouden in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeek weg, waar ook enige hoofdbestuursleden aanwezig zullen zijn. De initiatiefnemers zullen hier gaarne al le gepensioneerden bij spoor- en tramwe gen begroeten. Advertentie R. CLAEZENSTR. 1 DAG en NACHT VTUdag kwamen in IJmuiden aan: Ivoorkust, van Rotterdam; H.M.S. Brittania, Harwich; Marit Boettger, Stanlow; King Fisher, Felixtowe; Bruse, Halden; Yewtree, Leith; Kapetan Geor- gis, Baie Comeau; Nereus, Dakar; Wolanda, Londen; Vliestroom, Sheernes; Bochum, Clay- mout; Deborah, Londen; Tor, Londen; Globe, Plymouth; Spes, Swinemunde, voor IJmuiden; Pollux, Norrkoplng; Thaletas, Hamburg; De fender, Liverpool; Stora, Gothenburg; Gertrud Fritzen, Monrovia, voor IJmuiden; Menje, lm- mingham; San Jose 2, Isle of Grain; Aun, Londen; Eckhardt, Dover. VrUdag vertrokken uit IJmuiden: Kaarina, Kotka; Nora, Stockholm, van IJmuiden; Maria W., Selby, van Zaandam; Frieda Buss, Londen, van IJmuiden; Esso Emden, Hamburg; Chry sant, Simrishamn, van IJmuiden; Amstelstroom, Bristol; Anja 1, Dordrecht, van Grouw; Flensau, Felixtowe, van IJmuiden; Eva, Nordenham, van Velsen; Tosteroe, Gothenburg, van IJmuiden; Aldebaran, Helsinki, van IJmuiden; Roelof Buisman, Goole; Royal Board, Gdynia; Senegal- kust, Antwerpen; Aluette, Londen; Hercules, Bremen; King Fisher, Felixtowe; Theron, Funchal; Hedwig Luenstedt, Stockholm; Hector, Rotterdam. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Congo- kust, van Rotterdam. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Globe, naar Rotterdam; Donau S Gefle; Lycaon, Liverpool; Yewtree, Belfast; Nerlandia, Gothen burg; Harry, Leith; Draco, Bergen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst ~bf bestemming, geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Omvangrijk graafwerk bij de Velser tunnel Donderdag 20 mei a.s. om 7 uur 's mor gens zal een door de Velsense bloemist J. T. Groot en Hoogovens feestelijk ver sierde vrachtwagen van dit bedrijf ver trekken naar 's-Hertogenbosch. De wagen vervoert een partij buizen, waaronder de drie miljoenste buis geleverd door de Buizengieterij IJmuiden aan de Gemeente Licht- en Waterbedrijven van Den Bosch. De deputatie, die de „drie miljoenste" zal vergezellen, bestaande uit de heer ir. J. M. Nijhoff, bedrijfsleider van de Buizen gieterij, de heer G. H. Teusink, hoofd van de Commerciële Afdeling, de heer Alles van de Afdeling Verkoop Buizen en een afvaardiging uit de Buizengieterij, zal in Den Bosch ontvangen worden door o.a. drs. W. Leenaerts, wethouder van Bedrijven en door de directeur van de Gemeente Licht en Waterbedrijven, ir. J. J. C. van der Linden. Samen met een eveneens feestelijk ver sierde montagewagen van de aannemer voor gemeentewerken, de fa Boeren uit Sliedrecht, gaat men naar het werk waar voor de buis is bestemd. De buis zal ter plaatse in de gasleiding worden gemonteerd door een personeelslid van de gemeente, één van de fa Boeren en één van de Buizengieterij. Ten zuiden van de Velser tunnel wordt een nieuwe weg aangelegd voor de afvoer van het verkeer dat na de tunnel de route neemt naar Velsen-Zuid, IJmuiden, Driehuis of Amsterdam. De nieuwe weg zal aan sluiten op de vroegere rijksstraatweg in Velsen-Zuid (links op de foto). (Van een onzer verslaggevers) De nationale bloementuin de Keukenhof is op het ogenblik zeer mooi. Men is van plan de Keukenhof te sluiten op het moment dat het park nog een fraaie aanblik biedt. Deze datum is voorlopig bepaald op zon dag 23 mei om 8 uur. Bij de Velsertunnel heerst op het ogenblik bij het verkeers plein zuid een opvallende activiteit van graafmachines, zandauto's en werklieden. Met man en macht is daar een begin gemaakt met een ingrijpende wijziging van het samen stel van hoofdrijbanen en afvoerwegen. Deze veranderingen hebben in de eerste plaats tot doel de herhaalde en lang durige verkeersopstoppingen in de Velsertunnel tot meer normale proporties terug te brengen. In het "bijzonder geldt dit voor het noordzuid-verkeer dat uit de tunnel komend moet afbuigen om zijn weg in de richting Velsen-Zuid, Drie huis, IJmuiden of Amsterdam te vervolgen. Een andere be langrijke voorziening die verwezenlijkt zal worden is de om- Als gevolg van het alsmaar toenemen de verkeer dat via de Velser tunnel zijn weg kiest wordt het steeds duidelijker dat het verkeersplein ten zuiden van de tunnel, vooral op dagen van topdrukte, bij lange na niet berekend is op de af voer van de vaak vele duizenden auto's, die na het passeren van de tunnel, de ver- keersfiie moeten veriaten. Aantallen van 40.000 "en meer auto's die op een enkele dag onder het Noordzeekanaal duiken zijn geer. uitzondering meer. Verkeerstellin gen hebben uitgewezen dat van deze soms kilometers lange stroom van voertuigen veertig percent de zuidelijke tunnelweg verlaat met bestemming IJmuiden of Amsterdam. De huidige afbuiging naar de Amsterdamse weg blijkt er in de meeste gevallen de voornaamste oorzaak van te zijn dat een vlotte doorstroming van dit afbuigende verkeer niet doorgevoerd kan worden. Het directe gevolg hiervan is dat zich opstoppingen in de westelijke tunnel buis voordoen die op hun beurt weer maar al te vaak kettingbotsingen teweeg brengen. legging van rijksweg 9 (Velsen-Haarlem) en van rijksweg 6, de nieuwe snelweg tussen de Velsertunnel en Amsterdam met aansluitingen op Rotterdam en Midden-Nederland, na bij het verkeersknooppunt bezuiden de Velsertunnel. Hier zal een zeer ingewikkeld net van hoofd- en secundaire wegen ontstaan, die elkaar zowel gelijkvloers als op niveau zullen kruisen. Rijkswaterstaat en het uitvoerende aannemings bedrijf streven er naar deze uiterst belangrijke wegver- beteringen binnen de'kortst mogelijke tijd gereed te hebben. Zonder abnormale vertragingen rekent men er op het om vangrijke karwei in een jaar „rond" te krijgen. Nu de aanleg van al deze nieuwe we gen bij de Velser tunnel ter hand is ge nomen rijst de vraag hoe lang het nog zal duren voordat rijksweg 6 verder af gebouwd zal worden. Al jaren doorsnijdt d aarden baan voor deze snelweg de polders ten zuiden van het Noordzeeknaal. Het verdere werk aan rijbanen en kunstwerken stagneert door gebrek aan geldmiddelen die uit rijkskas moeten komen. En juist deze voltooiing van rijksweg 6 is als een van de hoofdaders in het verkeer tussen het IJmondgebied en de rest van Neder land een belang van de eerste drie. my De oplossing van dit vraagstuk meent Rijkswaterstaat gevonden te hebben in enerzijds een aanzienlijke verlenging van de afvoerweg len behoeve van het ver keer in de richting Velsen-IJmuiden-Am- sterdam en anderzijds een aansluiting van deze weg op de oude rijksweg in Vel sen-Zuid. In de naaste toekomst zal het op deze voormalige rijkweg dus heel wat drukker worden dan thans het het geval is. Ook bij de kruising van de rijksweg met de Parkweg in Velsen-Zuid zal de ver keersdrukte dientengevolge aanmerkelijk toenemen. Dezer dagen is men begonnen met het aanleggen van de aarden baan voor dé nieuwe afvoerweg naar Velsen-Zuid. Het tracé van deze weg voert onder het hui dige, ogenschijnlijk niet afgebouwde via duct over rijkweg 9, door en sluit dan met een ruime bocht aan op de oude rijksweg iets ten zuiden van de spoorlijn Haarlem-Beverwijk. Bij de plaats waar de nieuwe rijksweg 8 op niveau rijksweg 9 kruist zal laatst genoemde autoweg enkele tientallen meters naar het oosten worden verlegd, waarna het „gat" tussen de twee bestaande via- ductdelen met aarde worden opgevuld. Rijksweg 6 zal later direct aansluiten op Dit is het gedeelte van de rijksweg no. 9 tussen Velsen-Haarlem, dat om gelegd zal worden. Op de achtergrond het viaduct waarover de nieuwe rijksweg nr. 6 Velser tunnel-Amster dam zal lopen. In de binnenhaven van Delfzijl zijn vrij dagmiddag kantelproeven genomen met de nieuwe reddingboot „Bernard van Leer", die in Scheveningen zal worden gestatio neerd. Het is de vijfde zelfrichtende mo torreddingboot van de K.N.Z.H.R.M. De vier andere zijn de Insulinde, de Neeltje Jacoba, de Prins Hendrik en de Carlot. Er is in Delfzijl nog een boot van dit type in aanbouw die in juni klaar moet zijn en op Oostmahorn zal worden gesta tioneerd. De kantelproeven met de „Bernard van Leer" verliepen naar wens. Aan stuur boordzijde bevindt zich een tank, die zich met water vult zodra de boot gekanteld is. Als de tank vol is, draait de boot in de normale stand terug, mede door de zeer zware kiel. de tunnelweg terwijl het zuid-noord ver keer over rijksweg 9 dichter naar de tun nel toe zich in het tunnelverkeer zal moe ten voegen. De bedoeling van deze we genprojectie ligt voor de hand: in de toe komst zal het zwaartepunt van het verkeer liggen ten zuiden van de Velser tunnel op een rechtstreekse aansluiting van de tun nelwegen op rijksweg 6. Het is daarom te verwachten dat het verkeer op deze autoweg voorrang zal hebben op. het ove rige verkeer nabij het verkeersplein Zuid. Hoewel van minder ingrijpende aard zal ook de toevoerweg voor het verkeer dat van de Amsterdamseweg komende door de oostelijke tunnelbuis in de richting Be verwijk wil, aangelegd worden. Langs de ze weg is een andere weg geprojecteerd ten behoeve van het uit oostelijke rich ting komende verkeer op rijksweg 6 dat de Amsterdamseweg wil bereiken. Op dagen van topdrukte zijn ver keersopstoppingen in de Velser tunnel schering en inslag. Het grootste knel punt is de te korte zuidelijke afvoer weg voor het verkeer dat in de rich ting Velsen-IJmuiden of Amsterdam zijn weg moet vervolgen. Deze afbui ging wordt ongeveer 500 meter naar het zuiden verlegd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4