Harriman in Santo Domingo: „Geen communisten bij Caamano-bewind Amerikaanse druk op junta UST HET WEER Drie doden in Hoofddorp Lawine zaait dood en verderf Garmisch-Partenkirchen in Negen mensen gedood, negen vermist en twintig gewond Straatvechters kwamen van koude kermis thuis Verloren gewaande Volendamse kotter terecht Verlichting ruïne van Brederode op 19 juni in gebruik Bijna 5.500 doden in Oost-Pakistan TEL 8166 In Amsterdam en Den Haag vielen zij politiemannen in burger aan Prinses Beatrix heeft keelontsteking Brand op schip; twee kinderen omgekomen Geen denkers Vuurzee in Tilburg uw matras DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK MAANT 17 MEI 1965 DAMESKAPSALON Nieuwstraat 471 Groothandel JAC. VAN DER LAAN voor SIGAREN Koude noordenwind Afkeuring •- 1 Het woord is aan In de krant van heden: Senator J. H. M. Derksen in Den Haag overleden Schoteltje Ook in Den Haag *0e JAARGANG NUMMER 162 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije SANTO DOMINGO (Reuter, AP en AFP). „De communisten die bij het begin van de revolte in de Dominicaanse Republiek de kop opstaken zijn nu op de achtergrond gedrongen. De regering van kolonel Caamano is niet communis tisch. Zij staat niet onder controle van communisten". Dit zei gisteren de reizende ambassadeur van president Johnson, Averell Harriman. Een Amerikaanse commissie van onderzoek, waarin onder meer de buiten gewoon medewerker van president Johnson, McGeorge Bundy zitting heeft, neeft gisteravond een ontmoeting gehad met junta-president Imbert. Er zou druk zijn uitgeoefend op de burger-militaire junta om af te treden. Imbert zou geweigerd hebben heen te gaan. In het noordelijke deel van Santo Do mingo woedden sinds zaterdag verbitterde huis-aan huis-gevechten, waarbij tanks en bazooka's werden gebruikt. Volgens de laatste berichten schijnen de troepen van kolonel Francisco Caamano, de president van de opstandelingen troe pen van generaal Elias Wessin y Wessin te hebben ingesloten. Vele soldaten van Wessin zijn samengedrongen op een kerk hof. Ongeveer 1500 militairen van de junta waren zaterdag betrokken bij de eerste aanval. De juntatroepen vielen in het duister aan. Er ontstond een hevig vuurgevecht. >ral het hoofdkwartier van kolonel Caa mano werd krachtdadig beschoten. Junta generaal Caminero zei toen nog Het ligt in de bedoeling zaterdag 19 Juni de verlichte ruïne van Brederode met enig feestelijk vertoon officieel in gebruik te stellen, waarvoor zal worden getracht Els Buitendijk als declamatrice te laten optreden. Haar voordracht van gedichten zal door mechanische achtergrondmuziek worden begeleid, terwijl bovendien nog aan een harpist wordt gedacht. Vervolgens is vrijdag 25 juni de jeugd afdeling van de Santpoortse toneelvereni ging „Jan van Dommelen" aan de beurt voor een openluchtvoorstelling van Jan Naaijkens' blijspel „Fanfarelle", onder re gie van drs. A. M. van der Steen. Deze voorstelling zal worden begeleid door een aantal leerlingen van de muziekschool Vel- sen onder leiding van directeur Hans Waanders. Voorts vermeldt het voorlopig program ma voor vrijdag 9 juli een concert door het Kennemer vrouwenkoor, met muzikale begeleiding van een aantal blazers van de muziekschool. Het is niet uitgesloten dat voor dit concert door Hans Waanders spe ciale muziek zal worden gecomponeerd Tenslotte is nog een concert in voorbe reiding, te geven door een korps blazers van de diverse plaatselijke muziekvereni gingen. DACCA (AFP) Het aantal slachtoffers van de wervelstorm, die vorige week Oost-Pakistan heeft geteisterd, is opgelo pen tot 5492. Vooral het kustgebied van Barisal is zwaar getroffen. Tot dusver zijn hier 4692 slachtoffers geteld. Een deel van het district is van de buitenwereld afge sloten en grote stukken staan onder water. Ook 50.000 stuks vee zijn omgekomen. dat met behulp van tanks en middelzwa re wapens een aanval was ondernomen op het noorden van Santo Domingo en dat de aanval „schitterend" verliep. Als gevolg van de gevechten in de af gelopen dagen zijn volgens de laatste schattingen zeventig doden gevallen. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Kouder overdag. Zwakke, later matige naar noordelijke richtingen draaiende wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Indische generaal Rikhye, die naar San Domingo is gezonden als militaire waarnemer van de Verenigde Naties, is gisteren uitbundig begroet in het gedeelte van de stad dat in handen is van de troe pen van kolonel Caamano. De generaal had zondagavond een langdurig onderhoud met vertegenwoordigers van de Organisa tie van Amerikaanse Staten. Vandaag wordt de Venezolaan dr. Mayo- bre in Santo Domingo verwacht. Hij ver tegenwoordigt secretaris-generaal Oe Thant van de VN en is met een vredes missie belast. De christelijke vakbonden van Latijns Amerika hebben besloten zich uit de Or ganisatie van Amerikaanse Staten terug te trekken om hun afkeuring van „de Amerikaanse gewapende interventie in de Dominicaanse republiek te tonen". I '"L X-, - i Op de Kruisweg in de Haarlemmermeer zijn in de afgelopen nacht om ongeveer kwart over twaalf, bij een frontale auto botsing de 81-jarige dr. E. M. Hekking uit Nijmegen en de ongeveer 22-jarige H. H. Roloff uit Krefeld (Duitsland) om het leven gekomen. Drie personen werden bij dit ongeval ernstig gewond. Enkele uren tevoren raakte op de kruising Kruisweg- Hoofdweg in Hoofddorp de 26-jarige bloe mist H. C. J. van Nieuwkoop uit Haar lemmermeer bij een aanrijding tussen zijn motor en een personenauto zo ernstig ge wond dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. Volgens de Rijkspolitie is het eerstge noemde ongeluk gebeurd doordat de heer Roloff bij een inhaalmanoeuvre op de lin kerweghelft kwam waarna zijn personen auto frontaal in botsing kwam met de door de 60-jarige J. J. F. Beynes uit Heemstede bestuurde personenauto. In die laatste wagen zaten ook mevrouw Beynes en het echtpaar Hekking. De heer Beynes, zijn vrouw en mevrouw Hekking zijn met ernstige verwondingen opgeno men in het Sint Elisabetsgasthuis in Haar lem. De Duitse auto vloog na de botsing in brand. Op de kruising van de Kruisweg-Hoofd weg in Hoofddorp botste zaterdagavond om tien over acht de 26-jarige bloemist H. C. J. van Nieuwkoop uit de gemeente Haarlemmermeer met zijn motorfiets tegen een auto, bestuurd door een inwoner uit Hoofddorp. De personenauto, komende uit de richting Aalsmeer, boog op de kruising linksaf in de richting Nieuw-Vennep. De motorrijder, die over de Kruisweg uit de richting Heemstede naderde, botste met zo'n vaart tegen de personenauto, dat deze kantelde. De bestuurder hiervan kwam met de schrik vrij. De motorrijder is op weg naar het St. Elisabethsgasthuis in Haarlem aan zijn ver wondingen overleden. Op het moment van de aanrijding was de verkeerslichteninstal latie op dit kruispunt normaal in werking. Deze foto werd genomen door de in zittende van een helikopter, even na de enorme ontploffing op de Ameri kaanse vliegbasis Bien Hoa in Zuid- Vietnam. Zeker vijfentwintig militai- met benzine en bommen. ren kwamen bij de ramp, veroorzaakt door het ontploffen van een vlieg tuigbom, om het leven. In een ket tingreactie explodeerde een rij van ruim twintig straalvliegtuigen vol (Van onze speciale verslaggever) GARMISCH-PARTENKIRCHEN. Acht doodkisten, zeven grote en een kleine, staan sedert gistermorgen naast elkaar in de aula van de kleine begraaf plaats van het Beierse wintersportoord Garmisch-Partenkirchen. Zij bevatten de verminkte stoffelijke overschotten van een meisje, vier vrouwen en drie mannen: slachtoffers die de grootste lawineramp, ooit in dit gebied voorge komen, zaterdagmiddag maakte. Van de zuidelijke helling van de Zugspitze (2960 meter hoog) golfden over een breedte van 800 meter duizenden tonnen in een stralende zon losgeweekte sneeuw omlaag. De massa overspoelde zaterdag het hotel „Schneefemerhaus" en slingerde de mensen, die op de zonneterrassen van de eerste mooie voorjaarsdag zaten te genieten, als projectielen in een dal, 150 meter lager. Bovendien werden vele skiërs, die nog ongewoon laat in het voorjaar (na een winter met meer sneeuw dan ooit tevoren) de hellingen af gleden bedolven. Vannacht is een der gewonden overleden. samen gedromd voor de ramen en gilden. Op het balkon zag ik een vrouw, half be dolven. Ze probeerde zich uit te graven met een schoteltje. Al snel kwamen de eerste geredden: een doornatte man, die zich onverstaanbaar mompelend voorover op een sofa wierp en kreunend van pijn naar zijn borst greep. Een meisje van vier werd uit de sneeuwhoop op het laagste ter ras gegraven. Zij leefde nog toen zij na ruim twee uur werd bevrijd, maar 's avonds stierf zij. Haar vader en moe der behoren tot de vermisten. Je mag wel zeggen: tot de doden." (Zie verder pagina 3) Bret Harte: Eén grote ondeugd kan bij sommige mensen vele kleine voorkomen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Ferdinand 4 Uit stad en omgeving4, 5, 13 Scheepsberichten 5 Economisch nieuws 5 Beurs 5 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Sport9 t/m 13 Topsy 15 Luidsprekers 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Op 65-jarige leeftijd is in 's-Gravenhage overleden de heer J. H. M. Derksen, lid van de Eerste Kamer. De heer Derksen was sinds 1951 voorzitter van het Katho liek Onderwijzers-Verbond en dagelijks bestuurslid van de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie. Tevens was hij redacteur van het Katholiek Schoolblad. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse poli tie heeft vijf jongelui ingerekend die ken nelijk behoren tot degenen die er de laatste tijd een gewoonte van maken voorbijgan gers lastig te vallen en dronken mannen te beroven. De agressieve houding van de knapen maakte het nodig dat er pistool schoten werden gelost. Een 21-jarige dek- knecht werd daarbij in de arm geraakt en een 18-jarige matroos in de schouder. Het begon allemaal met een 16-jarige scholier, die 's nachts na afloop van het schoolboekenbal door de stad slenterde en op het Rokin een fiets wegnam. Dit werd gezien door twee politiemannen, die, ge kleed in burger, in een als zodanig niet herkenbare politieauto op patrouille waren. De jongen werd achtervolgd in de richting Het is nog steeds niet bekend hoeveel slachtoffers de lawine, waarin enorme blokken ijs meewentelden, heeft gemaakt. Twintig mensen konden worden gered. Twaalf van hen waren zwaar gewond, zes anderen kregen slechts lichte blessures. De schattingen van het aantal slachtof- Prinses Beatrix ligt sedert vrijdag met een keelontsteking te bed. Prinses Mar griet zal in haar plaats de feestelijkheden bijwonen in de Britse ambassade in Den Haag waar vanavond ter ere van prinses Margaret en Lord Snowdon een diner wordt gegeven, gevolgd door een bal. Bij een brand op het Nederlandse bin nenschip „Rupelzoom" zijn twee jonge kinderen om het leven gekomen. Het schip lag op de rivier de Rupel bij de Belgische plaats Niel. De in het achteronder ontstane brand werd ontdekt door een veerman. Twee kinderen, een jongen van één jaar en een meisje van zes maanden konden niet worden gered. Een vijfjarige jongen kon wel uit het brandende schip worden gehaald. Hij is met brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. De ouders waren met een zoontje van zes jaar inkopen gaan doen in Niel. Zij kwamen kort na het uitbreken van de brand bij hun schip terug. De schipper, de 35-jarige G. Starenberg uit Rotterdam, brak zijn pols bij het inslaan van een patrijspoort. Hij en zijn echtgenote, die een shock kreeg, moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. De brandweer van Niel had de brand spoedig geblust. De oor zaak kon nog niet worden vastgesteld. fers, liepen zeer uiteen: sommigen spreken van vijftig, anderen van tachtig, weer an deren van dertig tot veertig. Volgens het hotelpersoneel waren op het moment van de ramp op de twee zonneterrassen naar schatting 28 mensen. De politie in Gar- misch is bezig van de dertig personen auto's, die in de nacht van zaterdag op zondag onbeheerd bleven staan, de eige naars te vinden. Uit de bijna twintig op gaven van mensen die niet op de afge sproken tijd naar huis waren teruggekeerd, heeft de politie er zestien nog steeds niet kunnen traceren. Vandaag pas werd bekend dat er nog negen mensen worden vermist. Het hotel „Schneefemerhaus", direkt na dat de lawine met een snelheid van meer dan honderd kilometer voorbij was geda verd: Gerry Watson, Amerikaans verlof ganger komt net aan met het tandradbaan tje dat zijn eindpunt vrijwel in het hotel heeft: „Ik was verbijsterd, vertwijfeld hoe moet ik het noemen. De mensen stonden „Geen denkers". Zo luidt het oordeel van Velsens wethouder van onderwijs H. de Boer over het gemeentebestuur van Amsterdam, dat met zijn plannen voor een petrochemische industrie vol gens de heer De Boer een gevaar is voor het IJmondgebied. De Velsense wethouder, die zijn op zienbarende uitspraken altijd op onver wachte momenten pleegt te plaatsen, zei dit bij een prijsuitreiking voor een dam- wedstrijd in IJmuiden. Tot de winnen de Amsterdamse ploeg zei hij: „We heb ben met Amsterdam tal van connecties, veel aangename, maar ook enkele on aangename, want nu beginnen ze onze boel te vergiftigen. V als dammers kunt daar niets aan doen. Dit wordt gedaan door de niet-denkers". van de Oudezijds Voorburgwal. Daar werd de scholier tegengehouden door vijf jonge lui, die hem vastgrepen en hem bij wijze van „grapje" in het water wilden smijten. Toen de jongen vertelde dat hij werd nage zeten door twee mannen in een auto kreeg hij echter onmiddellijk het vijftal op zijn hand. Niet wetende met politie te doen te heb ben versperden zij de auto de weg, trok ken de deuren open en wilden de inzitten den te lijf gaan. Maar de agenten trokken hun pistolen, waarop de aanvallers ijlings op de vlucht sloegen. De bevelen „politie" en „Sta of ik schiet" en zelfs een waar schuwingsschot lapten zij aan hun laars. Daarna vielen twee gerichte schoten. De scholier kon ter plaatse worden aan gehouden. De gewonde dekknecht en de matroos werden even later aangetroffen in het Binnengasthuis, waar zij zich lieten verbinden. Zij werden gearresteerd even als een 18-jarige plaatwerker. Zondagoch tend vroeg werden een 15-jarige dekknecht en een 24-jarige houtbewerker van hun bed gelicht. Het vijftal is opgesloten. Zaterdagavond omstreeks tien voor half twaalf wandelde een Haagse rechercheur in de Van Musschenbroekstraat in Den Haag. Daar stonden vier jongens, waar van er één zei: Zullen we zijn hoed eens van zijn kop slaan?" Onmiddellijk ope- den zij de aanval. De rechercheur, die zich fel verdedigde, viel en werd door de jon gens geschopt en geslagen. Toen een sur veillancewagen hem ontzette, namen de jongens de benen. Er werd er één aange houden. Zondag heeft de rechercheur in de omgeving een onderzoek ingesteld en toen de drie jongemannen weten te vinden. Het drietal, dat al eerder met de politie en justitie in aanraking is geweest wegens geweldpleging, is opgesloten en zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. In Tilburg heeft een enorme brand ds magazijnen en kantoren van de N.V. IJzer en Staalhandel Mercx volkomen verwoest. De brandweren van Tilburg, Kaatsheuvel en Oisterwijk en de bedrijfsbrandweer van een textielfabriek in Tilburg konden niet voorkomen dat het vuur het gehele vijftig meter lange gebouw verwoestte. De gehele nacht en zondagmorgen zijn de brandweren in actie geweest omdat het vuur steeds opnieuw oplaaide. WÉMM In Garmisch-Partenkirchen is het hele weekeinde gezocht naar lawine slachtoffers. Duitse en Oostenrijkse soldaten, douanebeambten, leden van de bergwacht en Amerikaanse solda ten groeven in de samengeperste sneeuw die zo hard was als beton. Scheveningen-Radio zond zaterdagavond een oproep aan de scheepvaart uit om uit te zier naar de Volendammer viskotter „Johannes-Christina", V.D. 52, die vrijdag in de thuishaven had moeten arriveren, maar waarvan sedert donderdag taal noch teken was vernomen. Het schip was vrij dag gezien ten noorden van de Duitse wad deneilanden. Het heeft een bemanning van vier koppen. Radio-Norddeieh meldde zondag dat ten noorden van het eiland Langeroog, dat on geveer halverwege Helgoland en Neder land ligt, houten brokstukken van een schip ronddreven. Drie Duitse redding vaartuigen, die naar de aangegeven plaats voeren, vonden echter niets. Vanmorgen meldde het ANP dat de „Johannes-Christina" terecht was. Enkele schepen rapporteerden dat de kotter ten noorden van Langeroog aan het vissen was.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1