Pools diplomaat vraagt om asiel 't is weer tijd voor Amerika's hoogleraren hekelen Vietnam-politiek van Johnson ,Dom, verwerpelijk, gebaseerd op onjuiste analyses van de situatie in het Verre Oosten" Deskundigen in Garmisch beseften gevaar niet WERELDNIEUWS VJ Van dag tot dag ^Praatótoel Chinese kernbom met raket vervoerd Boycot van Duitse schepen in Egypte Gp <efe Muziek Onrealistisch Paniekerig M. Mok Advertentie Als het waar is dat Washington op het ogenblik pogingen in het werk stelt om de Sovjet-Unie te interesseren voor een vredesformule inzake Vietnam, betekent dat uiteraard geen zegevierende bekro ning van een gewonnen veldslag, maar een voor de Verenigde Staten zeer tragische bekentenis van mislukking en verkwiste of fers. Niettemin, het is beter ten halve te keren dan geheel te verdwalen. Iedere fni- nuut waarmee de rampzalige oorlog in Vietnam kan worden bekort, is winst voor alle betrokken partijen. Ook winst helaas voor de Vietcong, omdat deze links-natio nalistische beweging een sterke morele in jectie zal krijgen van een eventuele beëin diging der vijandelijkheden, onder welke voorwaarden die ook zal plaatshebben. Intussen lijkt het wel alsof het noodlot zich daadwerkelijk aan de zijde der linkse tegenstanders van Amerika heeft gesteld. De ontploffingsramp op de basis Bien Hoa in Zuid-Vietnam tot dusver toegeschre ven aan een ongelukkige fout zal niet nalaten op de inheemse verbeeldingskracht diepe indruk te maken. De Vietnamees is niet zo nuchter dat hij elke mystieke be tekenis van deze catastrofe zal ontkennen. De Vietcong zal hem daarbij vlijtig sug gereren. President Johnson heeft, om het maar eens populair uit te drukken, de laatste dagen flinke klappen gekregen. Want zijn „thuisfront" ten aanzien van de Vietname se politiek is ook al wankel gebleken, niet het minst door de veroordeling van zijn po litiek door een zeer belangrijk deel van in Washington vergaderende hoogleraren. Het zal hem moeilijk vallen nog steeds onbuig zaam te blijven geloven in enig succes van zijn doctrine in Vietnam, ook al zullen de influisteringen in zijn rechteroor van in vloedrijke adviseurs hem trachten te ster ken. Het valt moeilijk te ontkennen dat de on derhandelingspositie van Moskou door dit alles langzamerhand een huiverig aandoen de kracht krijgt, zonder dat het Kremlin er iets anders voor behoeft te ondernemen dan rustig af te wachten. Het aftasten van de bereidwilligheid van Moskou om Wash ington te helpen zich zonder nog meer kleerscheuren uit het Vietnamese wespen nest terug te trekken, krijgt bijna het ka rakter van een voetval. Als dan straks de balans moet worden opgemaakt om te berekenen wat deze he le geschiedenis de vrijheid der volken en de macht der democratie aan winst heeft opgeleverd, zullen Amerikaanse politieke accountants zich wel in moeilijke bochten moeten wringen om de aandeelhouders der vrijheid en daar behoren wij Navo-part- ners ook bij te overtuigen vai^ie capabi- liteit der directie Johnson. tfVWWVWWVWWWWVWVWWWWWWWWVWW ^X/WVWWWWWWWWWWWWWWWWWWWW BERLIJN (AP) Het hoofd van de Poolse militaire missie in West-Berlijn, Tykocinski, heeft zondag de Amerikaanse autoriteiten om politiek asiel gevraagd. Polen en Tsjechoslowakije hebben nog al tijd een militaire missie in West-Berlijn, waarvan de leden hoofdzakelijk uit diplo maten bestaan. Volgens de Westelijke in lichtingendiensten zijn deze missies be langrijke spionagecentra. Mevrouw Tycocinski is niet met haar man meegegaan. Het 17 maanden oude kindje bleef bij haar. Tycocinski is korte tijd later in een vliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht naar West-Duitsland overgebracht. MüNCHEN (DPA). De fractieleider van de Christendemocraten in de Westduit- se Bondsdag, Rainer Barzel, heeft in een interview in het tijdschrift „Quick" Duit se deelneming aan de kernbewapening ge- eist. Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica za. 11.15 en 18.45 u.zo. 10.30 en 18.45 u. (Van onze correspondent) WASHINGTON „Amerika's Vietnam- beleid is dom, moreel verwerpelijk, ge baseerd op onjuiste analyses van de si tuatie in het Verre Oosten. Het dreigt te leiden tot een grote oorlog met China, die niemand wil. Het steunt ondemocrati sche reactionaire krachten in Azië en het vervreemdt Amerika voorgoed van de na tionalistische groeperingen, die de toe komst van Azië bepalen". Zo luidden een paar van de uitspraken, die zaterdag te horen waren in Washington op een con ferentie van een groot aantal prominente hoogleraren uit verschillende delen van de Verenigde Staten, die het regeringsbeleid in Vietnam veroordeelden, en verdedigers van dat beleid. De confrontatie, georganiseerd door de universiteit van Michigan, werd bijge woond door 3000 belangstellenden, die naar het applaus te oordelen voor het grootste deel bestonden uit critici van de Vietnam- politiek. Bovendien werden de redevoerin gen en discussies per radio en televisie uitgezonden naar een kleine 150 univer siteiten over het hele land, waar studen ten en hoogleraren verder discussieerden over de in Washington aangesneden the ma's. Het doelwit van alle critiek, de regering van president Johnson, zou bij de con frontatie vertegenwoordigd worden door de adviseur voor nationale veiligheid in het (Vervolg van pagina 1) GARMISCH-PARTENKIRCHEN. - Aan een kant van het hotel had de sneeuw het zware raam van de eetzaal ingedrukt en was naar binnen gestuwd. Wilhelm Battlehner, chef van het restau rant: „Ik was op dat moment binnen. Het werd aardedonker en het hotel schudde op zijn fundamenten. De men sen renden allemaal in paniek naar de deur. Dit hotel is „lawine-vrij", maar ik dacht: Nu wordt de aanbouw er afge scheurd. Er was al snel hulp. Toevallig waren er artsen in het hotel. Er is hier een hulppost gevestigd met het oog op berg-ongelukken. Binnen enkele uren stonden 450 man grenspolitie, militairen en burgers overal te zoeken naar de overlevenden. De eerste drie haalden zij uit de gondel van een stoeltjeslift, die met vier mensen erin door een uitloper van de lawine was ge grepen. Een man was dood. De bijna drie centimeter dikke kabel van de „Seilbahn" was aan flarden gerukt. De redders vonden zelfs nog mensen, die de vreselijke 150 meter diepe val van de terrassen hadden doorstaan. Zij waren wel allen zwaar gekwetst: afgerukte be en, geamputeerde voeten, verminkte ge zichten. Een man was aan de uiterste rand van de tot rust gekomen sneeuw- solf blijven liggen. Hij bond zelf zijn ver- Witte Huis McGeorge Bundy, één van de meest vooraanstaande adviseurs van de president voor buitenlandse politiek. Maar op het laatste moment zei Bundy af, zodat de verdediging van de Vietnam-politiek werd overgelaten aan onafhankelijke pro fessoren. Alleen zaterdagavond was professor Walt W. Rostow, hoofd van de politieke plan nenmakers op het ministerie van Buiten landse Zaken, van de partij om te betogen dat Amerika vredelievend is, dat het niet in oorlog is met Noord-Vietnam en alleen het Zuidvietnamese volk,dat vecht voor zijn vrijheid en onafhankelijkheid, helpt met raad en daad. pletterde been af en wachtte op hulp. Een ander werd onder vijf meter sneeuw ge vonden: hij leefde nog omdat hij met zijn hoofd toevallig onder een meegesleurde liftstoel terecht was gekomen en dus ruimte had om te ademen. Met Amerikaanse en Westduitse heli kopters bracht men de gewonden en do den naar een ziekenhuis in Murnau. Vraag Driehonderd mannen waren gistermid dag nog steeds aan het scheppen. Steeds verder doorploegden zij de sneeuw. Ze stapelden verwrongen ligstoelen op elkaar, keken peinzend naar een vernield kinder sleetje en zetten de losse skies keurig bijeen voor zover die nog heel waren. Latér in het knarsende, hotsende tand radbaantje, een jonge soldaat met zijn gezicht in een jas gedrukt. „Ziek"? „Nee", zegt een kameraad. „Hij heeft daarstraks een schoen gevonden met een been er nog in. In Garmisch houdt men zich bezig met de vraag of de deskundigen deze lawine hadden kunnen voorzien en of men de hotelterrassen niet had moeten sluiten. Hoe het ook zij er is geen waarschuwing van lawine-gevaar gegeven en zelfs toen de dooiende sneeuw op de zuidflank van Duitsland hoogste berg begon te zakken, besefte niemand gevaar. Het minst van allen de vierjarige Elke Meister uit Stuttgart, wiens witte kistje zorgvuldig naast de grotere van haar ouders is neergezrt. Verder zei Rostow dat Washington streeft naar naleving van het Geneefse akkoord over Indo-China van 1954, alhoe wel hij op 't argument dat juist Zuid-Viet- nam, met hulp van de Amerikanen, de in dat akkoord gestipuleerde verkiezingen met daarop volgende hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam gesaboteerd heeft, als antwoord gaf dat vrije verkiezingen onrealistisch zijn als men met een com munistische regering overeenkomsten af sluit. Uit de imposante rijen van prominen te hoogleraren, die het Vietnam-beleid kraakten, kwamen als helderste sprekers naar voren Hans Morgenthau uit Chicago, Isaac Deutscher uit Londen, George Ka- hin van de Cornelluniversiteit en Stanley Hoffman van Harvard. Zij critiseerden al len de Amerikaanse inmenging in Viet nam sinds 1954, de creatie van het reac tionaire en autoritaire marionettenregime van Diem, het niet nakomen door Zuid- Vietnam en Washington van de Geneefse akkoorden van 1954, de huidige bombar dementen op Noord-Vietnam en de achter het Amerikaanse beleid staande theorie dat men in Vietnam in de eerste plaats Chinese expansie moet tegenhouden. Vol gens Morgenthau werkt juist de huidige Amerikaanse politiek die expansie in de hand en zou het realistischer, moreler en verstandiger zijn, als Washington zou in stemmen met een onder de Noordvietna- mese leider Ho Tsji-Minh herenigd Viet nam, dat van nature niet pro-Chinees is ingesteld en dat gestimuleerd zou kunnen worden door economische ontwikkelings programma's voor heel Indo-China, een opzet waaraan ook de Russen wel eens mee zouden kunnen werken. rumiJ 4) Isaac Deutscher, de bekende biograaf van Stalin en Trotski, onderwierp verder de hele Amerikaanse buitenlandse politiek sinds 1945 aan een grondige analyse, waarin hij tot de conclusie kwam, dat het onjuiste denkbeeld dat de Sovjet-Unie na de tweede wereldoorlog uit was op mili taire veroveringen, Washington heeft ver leid tot het voeren van een paniekerige koude-oorlog-politiek, die vandaag welis waar in Europa enigszins is afgezwakt, maar ten aanzien van China nog onver minderd voortduurt. Als belangrijkste spreker voor de rege- ringspolitiek fungeerde naast professor Rostow de vroegere adviseur van presi dent Kennedy, Arthur Schlesinger jr., een vooraanstaand Harvard-historicus, die een standaardwerk over het regeringstijdperk van president Roosevelt heeft geschreven en die nu bezig is aan een biografie van president Kennedy. Schlesinger, vriend van McGeorge Bun dy zowel als van de senatoren Robert en Edward Kennedy, zei de huidige Vietnam- politiek te ondersteunen, omdat zij naar onderhandelingen streeft. Van de 3 alterna tieven: 'n grotere oorlog, terugtrekken uit Vietnam en onderhandelen is 't laatste het beste, zo meent hij. Vooral ook omdat Amerika de Zuid-Vietnamezen niet aan hun lot kan overlaten na alles wat er gebeurd is. Maar ook zei Schlesinger dat Washington Deze rodekruiszuster tracht een van de slachtoffers van de lawine in Garmisch-Partenkirchen te kalmeren. De vrouw heeft lichte verwondingen in het gezicht, maar ze kan van geluk spreken: verscheidene slachtoffers moesten zaterdag onmiddellijk geope reerd worden omdat lichaamsdelen door brokken ijs waren verbrijzeld. niet zal kunnen vermijden op een gegeven moment met de Viet-Cong, de opstandelin genorganisatie in Zuid-Vietnam, te onder handelen en dat de bombardementen op Noord-Vietnam niet het juiste middel zijn om de tegenstander aan de conferentie tafel te brengen. Daarmee ontpopte hij zich als een enigszins tweeslachtig verde diger van de regeringspolitiek, met wie president Johnson, die graag oncritische en toegewijde medewerkers heeft, niet al tijd tevreden zal zijn geweest. Schlesinger maakte overigens tijdens het debat nog een scherpe opmerking tegen de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rsuk, die een tijd geleden de critiek op het Vietnam-beleid in universitaire krin gen probeerde af te doen met de opmer king dat hij zich verbaasde over de on nozelheid van vele ontwikkelde mensen en óver hun veronachtzaming van de feiten. Schlesinger kaatste dit terug door te zeggen dat hem deze opmerking deed den ken aan het regeringswitboek over Viet nam en aan de onnozelheid van ministers van Buitenlandse Zaken. Dit alles maakte de van 's ochtends negen tot middernacht durende Vietnam-discussie tot een hoogst interessante demonstratie van democratie in de praktijk. Bijna steeds werd op hoog niveau en met kennis van zaken gediscus sieerd, waarbij het overigens wel opviel dat de grote namen en de briljante koppen uit Amerika's universitaire leven vrijwel allemaal tot de oppositie van het rege ringsbeleid behoren. Frappant was verder dat de belangstel ling voor de confrontatie enorm was. Viet nam en, naar uit vele opmerkingen in de kantlijn bleek, ook de actie van Ame rikaanse mariniers in de Dominicaanse re publiek heeft tienduizenden intellectue len tot persoonlijke stellingname gebracht, waarmee voor het eerst weer sinds lange tijd een onderwerp van de buitenlandse politiek kans heeft gezien een steen des aanstoots te worden in Amerik's meestal op binnenlandse kwesties gerichte politie ke leven. Er zijn mensen die het prettig vinden met muzikale begeleiding te werken. Ze verrichten hun taak bij radiotonen of ac compagneren zelf hun arbeid met zingen of fluiten. Ook bij bepaalde vormen van ontsspanning, zoals baden, zwemmen en wandelen schiet 't muzikale instinct van de mens gemakkelijk los. Uit mijn schoolja ren herinner ik me een boekje met teksten en liederen, dat een inlieding bevatte waar in zingen een vermaak van betrouwbare lieden werd genoemd. De samenstellers haalden om hun bewering te staven een Duits spreekwoord aan, dat ik maar in het Nederlands zal weergeven: Waar gezongen wordt, kan men zich gerust neerzetten; slechte mensen hebben geen liederen. Mooie woorden die ik lange tijd zonder protest heb aanvaard. Ik weet niet meer wanneer ik aan hun waarheid ben gaan twijfelen, maar het is wel zeker dat ik er onmogelijk meer in kon geloven, toen co lonnes soldaten, afkomstig uit het land van het fraaie spreekwoord, onze goede straten en wegen van hun gezang deden daveren. En sedert ik vernomen heb dat in de ver nietigingskampen uit de oorlog muziek aan de gruwelijke orde van de dag was, weet ik dat ook het meest verhevene, waartoe ik muziek reken, in dienst van het meest barbaarse kan worden gesteld. Dat spreekwoord moeten we dus maar vergeten, als zoveel goedmoedige opvattin gen die in het licht van de onlangs weer herdachte gebeurtenissen onhoudbaar zijn gebleken. Wanneer ik nu nog even herin- ner aan de tegenwoordig alom in de zo merse natuur openbarstende transsistorra- dio's, lijkt er wel aanleiding te bestaan voor de opmerking dat wij met muziek even voorzichtig moeten omgaan als met andere ons geschonken gaven. Ik zeg dit niet onder de drang van angstige voorge voelens omtrent de geluidsvolumes waar op wij in de naderende zomer onthaald zul len worden. Fluittonen in de omgeving waarin ik deze regels schrijf, brachten mij op het thema muziek en de overlast die wij daarvan kunnen ondervinden. Dat fluit spel zelf hinderde en hindert mij niet. Het mag nauwelijks de naam fluitspel dragen, het is niet veel meer dan het telkens weer blazen van enkele loopjes op een primitief houten instrument. De man die zich op de ze wijze vermaakt, is een alleenwonende zwakzinnige, een onschuldige, maar soms wat luidruchtige wargeest. Nu eens met zingen, dan weer met schreeuwen, een an dere maal met blazen op zijn instrument je moet hij zijn eenzaamheid in deze vreemde wereld overstemmen. Ik neem tenminste aan dat het maken van muziek hem over moeilijke ogenblikken heenhelpt. Dat wil zeggen: voor hem vervult muziek dezelfde functie die ze voor vele geeste lijk gezonde mensen vervult. Deze weten schap maakt het mij onmogelijk door zijn spel geïrriteerd te worden. En aldus be schouwd zou ik haast geneigd zijn deze zieke geest gezonder te noemen dan die normale mensen, wier behoefte aan mu ziek niets anders is dan het verlangen naar een oor- en geestverdovend rumoer. Ik zou hun de bevrediging van dat verlangen graag gunnen, als onze wereld, ons land maar niet zo dichtbevolkt was. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van hel abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—6 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE Fantasie. De voormalige Westduitse bonds kanselier Adenauer heeft berichten als zou hij in 1962 in verband met het optre den tegen het tijdschrift „Der Spiegel" om arrestatie van Reinhard Gehlen, de chef van de Westduitse geheime dienst, gevraagd hebben, .als fantasie bestem peld. Verkiezing. De partij van president Ajoeb Khan van Pakistan, de Mohammedaanse Liga, heeft gezegevierd bij verkiezingen voor de provinciale raden. TOKIO (Reuter) Volgens het Japan se dagblad „Asahi Sjimboen" is de twee de door China tot ontploffing gebrachte kernbom vervoerd door een raket. De ra ket zou zijn afgeschoten van een basis in West-China. De bom explodeerde vrijdag toen de raket zich boven het doelgebied bevond. CAIRO (Reuter) De Egyptische ha venarbeidersvakbond heeft zondag in een telegram aan premier Aly Sabri meege deeld besloten te hebben alle Westduitse schepen in Egyptische havens te boycotten. In Port Said is zaterdag gedemonstreerd tegen West-Duitsland. Havenarbeiders wei gerden twee Duitse schepen te lossen. De wilde actie werd spoedig opgegeven. En kele uren later was alles in de stad nor maal en werd het laden en lossen hervat. Scheepvaartlijn. Tunesië zal op 14 juni een geregelde scheepvaartverbinding met Hamburg en Bremen openen en op 16 juni met Rotterdam. Twee nieuwe sche pen zullen deze routes eens in de 14 da gen bevaren. Integratie. In 36 schooldistricten in het zui den van de Verenigde Staten zal in 1967 of eerder een einde zijn gekomen aan de rassenscheiding op de scholen. Dat heeft de Amerikaanse dienst voor het onderwijs bekendgemaakt. Verboden visserij. Drie Belgische treiler- vissers, die gegrepen werden nadat een vloot van ongeveer 50 schepen afge dwaald was, zijn in het Engelse Birken head elk tot een boete van 250 pond veroordeeld voor het vissen binnen de territoriale grens van twaalf mijl. Verlies. De wereldtentoonstelling in New York, die in 1964 een verlies van 17'/i miljoen dollar leed, ziet het aantal bezoe kers nog steeds dalen. Luchtlijn. Op 20 mei zullen de Verenigde Arabische Republiek en Oost-Duitsland een overeenkomst aangaan voor een rechtstreekse luchtlijn tussen Cairo en Oost-Berlijn. Top. Alle acht leden van een Westduitse Himalaj a-expeditie hebben in twee groepen op 6 en 8 mei de top van de Gangapoerna bereikt. De 7.450 meter ho ge berg was tot dusver niet beklommen. Het weer was zeer slecht toen de eer ste groep de top bereikte. De berich ten van de expeditie bereikten onlangs Katmandoe in Nepal. Gevangen. Een Maleisische tankboot heeft dezer dagen zeven Indonesiërs gevangen genomen die ter hoogste van Singapore in een kleine boot voeren. Geschrapt. Er zijn nog zestig Indone sische journalisten uit de door de com munisten overheerste bond van Indo nesische journalisten gestoten omdat zij hadden deelgenomen aan de inmiddels verboden anti-communistischü Soekar- nistische beweging. Daarvoor zijn 22 journalisten uit de bond gezet.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3