Het Witte Kruis afd. Velsen huldigde twee jubilarissen „Over twaalf dagen tegen middernacht" (HV4 Ook tweede avond van concours weer een waar muziekfestijn Sensationele toneelavonden bij „Jan van Dommelen" m f W. MOOY Jr. In de Vishal en op zee ADVENDO" Kort IJmondnieuws Jeugd musiceert in Beverwijk „BEAU RIVAGE Havenberichten Ferdinands belevenissen tot SO korting A „Voor het onder houd van uw tuin": 'e MAANDAG 17 MEI 1965 4 Zilveren receptie van P. Waardenburg en D. J. Scholten op wollen, zijden en katoenen coupons I Filmvoorstelling in Beverwijk eindigde met brand Gestolen auto gevonden Zonnige zaterdag aan zee ff— L Oh/V. c\v Op een zeer druk bezochte receptie in hotel-restaurant „Royal" in IJmuiden tal van gelukwensers moesten staande de di verse toespraken aanhoren zijn zaterdag middag 2 zilveren jubilarissen van de af deling Velsen van „Het Witte Kruis" uit gebreid gehuldigd. De heer F. Waarden burg, voorzitter, maakte op 15 mei een kwart eeuw deel uit van het bestuur en de heer D. J. Scholten was even lang se cretaris van de afdeling. Duidelijk is bij deze dubbele jubileumviering tot uiting gekomen hoe zeer het werk van deze bei de bestuursleden wordt gewaardeerd. Stoffelijk werd dit onder meer bewezen door de toekenning van de zilveren me daille van de Noordhollandse vereniging ,„Het Witte Kruis" aan de heer Waarden- burg. De heer Scholten had al eerder de ze onderscheiding mogen ontvangen. Als eerste ^preker herinnerde de heer G. Broertjes namens het afdelingsbestuur aan de moeilijke tijden die de afdeling Velsen voor, tijdens en na de oorlog heeft moeten doormaken. Vooral dank zij de energie van de heer Waardenburg, die in oktober 1945 tot voorzitter werd geko zen. kon het werk na de bevrijding weer goed op gang worden gebracht en verder worden uitgebouwd. De afdeling Velsen is thans met 9650 leden en 104 personeels leden een van de grootste afdelingen in Noord-Holland. Ook aan de heer Schol ten, die 29 jaar bestuurslid is, is het be stuur veel dank verschuldigd voor hetgeen hij in het belang van de vereniging en van de volksgezondheid heeft gedaan. Na mens het bestuur bood de heer Broertjes beide jubilarissen een geschenk in enve loppe aan. Mevrouw Waardenburg en me vrouw Scholten kregen bloemen. Dr. Pieron geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid in Noord-Holland, zei dat de afdeling Velsen een goede naam heeft. Er wordt zeer efficiënt gewerkt. Bezield met hetzelfde ideaal en gedreven door dezelfde sociale bewogenheid hebben de heren Waardenburg en Scholten een belangrijke bijdrage geleverd aan de volks gezondheid. Dr. Pieron was hen daar bij zonder erkentelijk voor. De vele functies van de heer Waardenburg aanstippend merkte hij op dat daar mogelijk binnen kort nog een bij zal komen nl. in een anti-rook-campagne. Wethouder R. Verbeek bracht de geluk wensen over van het Velsense gemeente bestuur. Hoewel de gemeente er thans financieel heel wat minder rooskleurig voor staat dan 25 jaar geleden, zei de wethouder dat het Witte Kruis altijd op de steun van het gemeentebestuur kan rekenen. Zaterdagmiddag huldigde de afdeling Velsen van Het Witte Kruis twee zil veren jubilarissen. De heer P. Waar- denburg (midden) die hier door zijn mede-bestuurslid de heer G. Broer tjes wordt geluk gewenst en voorzit ter is van de afdeling maakte 25 jaar deel uit van het afdelingsbestuur. De heer D. J. Scholten (links) was een kwart eeuw secretaris. Maandag. Achtennegentig vaartuigen zorgden maandagmorgen voor een aanvoer van 9290 kisten vis, 2450 stuks kabeljauw en 50.000 kilogram tongen. Bij de aanvoer waren 580 schelvis, 150 radio, 680 wijting, 150 gul en kabeljauw, 1280 torren gullen, 50 koolvis, 125 haring, 2245 makreel, 2180 schol, 100 tarbot, 650 diversen. Prijzen van maandagmorgen. Per kilo gram in guldens: tarbot 3,803,60, heilbot 4,804,40, grote tong 5,475,32, grootmid del tong 5,185,06, kleinmiddeltong 5,19 5,08, tong één 5,485,28, tong twee 5,88 5,50, zalm 75,60. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 104— 82, middelkabeljauw 11078, witte koolvis 134122, grote leng 9677, grote wolf 100 86, grote koolvis 9482, middelkoolvis 92—80. Per 10 stuks: grote kabeljauw 11066, middelkabeljauw 5237. Per 50 kilogram: grote schelvis en groot- middelschelvis 6744, kleinmiddelschelvis 5742, schelvis één 6248, braadschelvis 4017, radio 1410, koolvis één 3529, koolvis twee 3224, kleine witte koolvis 4846, grote gullen 4837, middel gullen 3221, kleine gul 2015, grote en groot middel schol 5748, zetschollen, schol één 6050, schol twee 4032, schol drie 2217. schar 3010, poontjes 4220, gestripte wijting 2215, dichte wijting 1210, ha ring 27.4015.20, makreel 3411.50, tarbot 180110, griet 10065, tongschar 10080, kleine wolf 4639, rode poon 8230. Scheveningen. Maandagmorgen werden in Scheveningen aangevoerd 380 kisten schelvis, 250 radio, 210 wijting, 500 gullen en kabeljauw, 10 koolvis. 4100 makreel, 300 kleine kistjes makreel, 150 diversen, 1000 stuks stijve kabeljauwen en 5500 kilogram tong en tarbot. Dr. Lindenberg die de afdeling Haar lem, het district en de provinciale vereni ging vertegenwoordigde reikte de zilveren medaille van de vereniging aan de heer Waardenburg uit. De heer De Wilde, di recteur van het provinciaal bureau van de vereniging, liet zijn woorden van erkente lijkheid vergezeld gaan van een „aange klede" kist sigaren en een fles cognac, waarna de heer J. Doeve de waardering van het personeel van de afdeling Velsen tot uiting bracht. Daarbij legde hij de na druk op de sterk toegenomen werkzaam heden van het Witte Kruis. Het bestuur heeft meermalen getoond een open oog te hebben voor de sociale belangen van het personeel. Als geschenk van het perso neel bood de heer Doeve de jubilarissen een bedrag in enveloppe aan. De heren Waardenburg en Schol ten zeiden in hun dankwoord getroffen te zijn door de har telijke huldiging die hun ten deel was ge vallen. ff De toneelvereniging „Advendo" uit IJmuiden heeft vrijdag en zaterdag het zekere voor het onzekere genomen, door ln het Patronaatsgebouw aan de Willems- beekweg tot besluit van dit seizoen een stuk te spelen, waar moeilijk brokken mee konden worden gemaakt. Het was Gerard Nielens vrfl belegen bljjspelletje „Over twaalf dagen, tegen middernacht", dat thans vrijwel niet meer wordt ge speeld, ofschoon het in het verleden goe de diensten aan het amateurtoneel heeft bewezen. Althans bij dip verenigingen, waar men zich met het eenvoudigste gen re wilde tevredenstellen. DE TITEL VAN HET STUK verwijst naar de onheilspellende aankondiging dat de aarde precies over twaalf dagen in aan raking komt met een komeet, welke fa tale botsing onherroepelijk de dood van alle levende wezens ten gevolge zal heb ben. Door deze sinistere voorspelling ra ken de meeste logés van rentenier Floris Appelman in een ware paniek, waarbij zij trachten de weinige, hun nog resterende dagen zo aangenaam mogelijk door te brengen, welke pogingen voor het perso neel bijvoorbeeld een totale ommekeer der waarden ten gevolge hebben. Tenslot te blijkt alles op een min of meer ge slaagde aprilgrap te berusten, maar om dat onderwijl ook de ondeugende Amor geducht zijn mondje heeft geroerd, kan het doek uiteindelijk weer over een res pectabel aantal gelukkige paartjes wor den gesloten. NIELEN HEEFT voor dit blijspelletje destijds de traditionele serie toneelfiguren gerecruteerd, waarbij noch de trouwe tuinman, noch de komische pantoffelheld mocht ontbreken. Voor dergelijke persona ges worden aan hun vertolkers slechts ge ringe eisen gesteld, zodat regisseur F.A.J. Hunsche, evenmin als de spelers tot top prestaties werden verplicht. Het was dus een gemoedelijke toneelavond met over het algemeen bevredigende vertolkingen, waarbij op verdienstelijke typeringen kan worden gewezen van Joop Hoogland sr. als een tuinman van de oude stempel en Rie Broek, als de grappig gespeelde tante Knier. Ook Lub Bakker en Roos Ebbinge wisten wel raad met het echtpaar, waar van ma de hoge toon aangeeft en Fien Mertens, Tiny Hagedoorn, Wim Ploeg en Chris Hoogland waren de gelukkige paar tjes, die voor een goede afloop onontbeer lijk zijn. Met Jan Koster, Riekelt de Boer, Janny Bakker en Henk Bredeveld zijn dan weer alle namen genoemd van de spelers die gezamelijk voor de twee succesvolle voorstellingen verantwoordelijk zijn ge weest, hoewel deze niet met gulden let ters in de annalen van „Advendo" behoe ven te worden opgetekend. Jan van Dam Collecte. De jaarlijkse Rode Kruis- collecte wordt in Beverwijk, Wijk aan Zee en Heemskerk gehouden van 24 mei tot 5 juni. In 1964 werd rond tienduizend gulden bijeengebracht. OKOF. De afdeling. IJmuiden van de vereniging Oud-Katholiek Ondersteunings fonds houdt woensdagavond in het Oud katholiek verenigingsgebouw aan de Wil- helminakade een ledenvergadering in ver band met de jaarlijkse algemene leden vergadering die dinsdag 1 juni in Leiden wordt gehouden. 75 jaar uw Modehuis Ook de tweede avond van het jeugdmu- ziekconcours in Beverwijk is weer een festijn van het zuiverste water geworden. Er werden enkele uitstekende prestaties geleverd, maar dat was niet het belang rijkste. Voornamer nog was dat vele jeug digen toonden dat er in deze tijd nog wel degelijk aan goede huismuziek wordt ge daan. De toespraak van voorzitter J. J. Schuyf was dan ook bijzonder raak. Hij zei aan het begin van de avond dat de organisa toren zelf niet zo erg van het woord „con cours" houden. Men denkt daarbij aan be tere of mindere prestaties en aan prijzen, maar eigenlijk bedoelt men toch een jaar lijkse ontmoeting van kinderen, jongens en meisjes, om te laten horen hoever zij al zijn gevorderd bij de studie van de mu ziek. De heer Schuyff wees er op dat de ouders zich geldelijke offers getroosten om hun kinderen in aanraking te laten komen met een van de mooiste uitingen van de men selijke cultuur: de muziek. En de kinderen komen tot de ontdek king dat de muziekbeoefening hen rijker maakt en ze een stuk levensvervulling geeft dat met niets anders Is te vergelij ken. „Het gaat hier om positieve waarden in de opvoeding van de jeugd" zei de heer Schuyff, die ons later vertelde, dat de keu ze van de stukken ieder jaar beter wordt. Ook op deze avond viel weer op dat de deelname wat aan de eenzijdige kant is: het aantal pianisten is naar verhouding te groot. Gelukkig is er een grote kans, dat de finale minder eenzijdig zal zijn samen gesteld, want er hebben zich al verschil lende bespelers van andere instrumenten kandidaat gesteld. In de eerste plaats de Beverwijkse Frans je Welbedacht, die wat minder zeker op haar altblokfluit speelde dan vorige jaren maar toch een zeer hoog aantal punten kreeg. Dat blokfluiten mooi kunnen klin ken bewezen ook Marjan Siersema en Du- co de Jong, die als blokfluitduo een sona ta van William Croft uitvoerden. Het was uitstekend van samenspel, al zou het nog wat spitser en vlotter kunnen. Dat de beide prestaties niet op de piano werden verricht blijkt ook uit de hoge pun tenwaardering voor de accordeoniste Wil- Door kordaat optreden van de bewo ners zelf en het spoedig aanwezig zijn van de brandweer kon zondagavond een felle brand voorkomen worden in het perceel Arendsweg 58 in Beverwijk. Omstreeks half acht was een zestal jongens op een slaapkamertje op de bovenverdieping be zig met het vertonen van enige films. Ze gebruikten daarbij een ouderwets projec tieapparaat. Blijkbaar door een fout in het toestel vatte de film vlam en schoot een grote steekvlam uit het toestel. De jongens zochten in allerijl een goed heenkomen. Ze kwamen evenwel spoedig terug met water om te gaan blussen. Behang, bedden en dekens hadden inmiddels vlam gevat. De brandweer die met twee motorspuiten was uitgerukt zag bij haar komst de rook al uit ramen en dakkapel komen. Met enige stralen op de tank van de motorspuit werd water gegeven. Met schoppen wierp de brandweer de smeulen de bedden naar buiten. Na een goed half uur van hard werken kon de brandweer weer inrukken. In het huis was een grote ravage aangericht. De bewoner is niet te gen brand verzekerd. ma de Vries uit Beverwijk, die pas 1 jaar les heeft: zij speelde een stukje van Peter Black met frappante muzikaliteit, vol begrip voor de nuances, en zonder het euvel, waaraan velen nog mank gaan: het niet volhouden van een bepaald tempo. De beste pianiste was naar het oordeel van de jury P. Vincenf en M. Adam uit Haarlem en W. Steyn uit Velsen-Noord de jonge Truusje Tol uit IJmuiden, die al een grote dosis virtuositeit aan de dag legde in stukjes van Graeme en Judd, en in een jaar tijds zeer veel heeft bijge leerd. Een teleurstelling was het optreden van de toch zeer talentvolle Hans Timmer uit Beverwijk, die de cis moll polonaise van Chopin niet geheel aan bleek te kun nen. Deze pianist zou volgend jaar een iets gemakkelijker stuk moeten kiezen om zijn grote muzikaliteit ten volle te tonen. Goed speelde de Santpoortse Inger Ort- wijn, die van „Aufschwung" van Schu mann een prestatie uit één stuk maakte. En dan was er ook weer een vertegen woordiger van de Castricumse school, Ja cob Klasse, die gewoontegetrouw eigen composities ten doop hield, ditmaal samen met Wendy Lodder. „Danse rhytmique" en „Bal des puces" bleken leuke stukjes, maar ze waren toch minder persoonlijk dan de composities van Bernard van den Boo gaard, de andere Castricumse jeugdige componist. De jury dacht er als volgt over: Frans je Welbedacht, Beverwijk 162, Marjan Siersema, Wijk aan Zee en Duco de Jong Beverwijk 150, Wilma de Vries 149, Truus je Tol IJmuiden 147, Inger Oortwijn Sant poort 145. K. M. ff ALS SCHRIJVER van de amusante thrillers „Miss Sherlock Holmes", „Boeven en madeliefjes", „Het huis op de rots" en „Fluffy neemt de leiding", heeft de Amerikaan George Batson zich al geruime tijd een gevestigde reputatie ver worven, zodat zijn stukken geregeld gretig door het beroeps- en amateurtoneel worden gespeeld. In dit opzicht heeft de toneelvereniging „Jan van Dommelen" uit Santpoort geen spelbreker willen zijn, door in zaal „Zomerlust" drie geslaagde opvoeringen te geven van zijn sensationeel spel „Beau rivage", met welk stuk Batson dit handwerk met dezelfde ingrediënten heeft voortgezet. Vandaar dat hij zijn publiek opnieuw onthaalde op een serie lugubere gebeurtenissen op de oude plantage „Beau rivage" ergens in Zuid-Amerika, waarvan de bewoners door een lugubere moordenaar geheel dreigen te worden uitgeroeid. Met de regelmaat van een klok en in of buiten het gezichtsveld van de toeschouwer wordt de spelerslijst dan ook steeds kleiner, met het logische gevolg dat het aantal personen dat door het publiek als de dader kan worden beschouwd, telkens geringer wordt. Dit neemt niet weg dat het spelletje zo handig door de schrijver werd gespeeld, dat de ware schuldige, ondanks de paar overblijvenden, zijn of haar wandaden toch tot in de laatste tafeerelen kan voorzetten. TENEINDE DIT resultaat te bereiken heeft Batson geen beproefd middel achter wege gelaten, zodat de spanning voortdu rend wordt opgevoerd door een griezelige zwarte gedaante, die af en toe uit de kel der opduikt, sinister tromgeroffel op de achtergrond en gesprekken met geesten bij kaarslicht. Al deze hulpmiddelen wer- Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Alberta, van Rotterdam, voor IJmuiden; Keizersveer, Teignemouth; Port Talbor, Colchester, voor Zaandam: Mossville, Swansea; Emsland, Felix- towe; Borsfleth, Mantyluoto: F'endo, Grimsby; Gazelle, Rochester, voor Koog a. d. Zaan; Vechtstroom, Huil; Ceta, Londen: Minos, Kopen hagen; Globe Progress, Norfolk; Tasman, Lon den; Monte Arabal, Huil, voor IJmuiden; Jonan, Par; Jans, Londen; Maas, Rotterdam; Ostara, Whitbey, voor IJmuiden; Hoe Vinces, Londen; J. H. Jonas, Rundvlk; Mario, Portsmouth; Mare Liberum, Dagenham; Stadersand, Londen, voor IJmuiden; Msta, Liepaja; Strabo, Aarhus; Anna, Hamina, voor Zaandam: Friesland, Stettin, voor IJmuiden; Reestborg, Shoreham, voor IJmuiden; Willem Barendsz, Rotterdam; Gooiland, Ham burg; Jean-E., Londen. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Ursula Heyenmeier, Gdynia; Ritornel, Boston, van Zaandam; Ladon, Funchal; Marie Bottger, Ham burg; Wilma Franck, Dordrecht, van Zaandam; Catharlna-F., Solvesborg, van IJmuiden; Delfzijl, Goole, van IJmuiden; Alme, Londen; Rossum, Curasao; Yorksand, Wismar, van Zaandam; Buka, Londen; Bali, Rotterdam: Kroonborg, Delfzijl, van Zaandam; Hoogvliet, Vasteras, van IJmuiden; Hinde, Londen; Barlby, Baie Comeau, van IJmuiden; Bruse, Oslo; Naiade, Bilbao, van IJmuiden; Havelland, Cristobal; Hathor, Ham burg; Bram, Dagenham; Tor, Malmö. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Glory, van Londen; Mynias, Rotterdam; Gre, Londen; Bralinda, Baie Comeau; Jumbo, Bergen; Brinda, Poole; Bernisse, Par: Armar, Antwerpen; Ats- raum, Vaasa, voor IJmuiden; Nordstern, Goole; Hada 2, Par, voor Velsen; Emsworth, Dover; Tubo, Grangemouth; Walma, Topptla, voor Velsen; Ubbergen, Klaipeda; Ostendia, Par; Wiking, Dagenham; Netherlands Coast, New castle; Mithras, Hamburg; Racken. Varberg; Vlgsness, Moh-I-rana, voor IJmuiden; Lens, Port Etiënne, voor IJmuiden; Admiraal Nelson, Esbjerg; Ecctonia, Swansea; Eerbeek, Kramfors; Oldekerk, Hamburg; Heriot, Grangemouth; Foglaro, Gefle, voor IJmuiden; Vega, Vasteras; Ruhr, Mantyluoto; African Princess, Baie Comeau. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Hanne Mol- ler, Kopenhagen, van IJmuiden; Gertrud Frit- zen, Monrovia, van IJmuiden; Siljan, Helsing- borg, van IJmuiden; Bochum, Emden; Stader sand, Birkenhead, van IJmuiden; Spaarne- stroom, Hull; Pioneer, Londen; Deo Gratias, Shoreham; Ommenkerk, Lissabon; Borneo, Londen; Vliestroom, Sheerness; Utstraum, Aber deen; San José 2, Isle of Grain. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Joost, van Kramfors, voor Zaandam; Blink, Kristiansand; Lisa, Swansea; Prins Bernhard, Turku; Leo, Mantyluoto; Clothilda M., Soernaes, voor Be verwijk; Vestvic, Brittonferry. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). den door de regisseuse, mevrouw M. Staerc- ke-Lobry de Bruyn bekwaam en met veel gevoel voor de juiste thrillersfeer gehan teerd om met de geroutineerde krachten van „Jan van Dommelen" een serie prima voorstellingen uit te brengen. Vandaar dat de spanning dikwijls voelbaar was en het publiek geregeld blijk gaf de sinistere ge beurtenissen op het toneel met gepaste emoties te ondergaan. WAT DE SPELERS betreft was het jam mer dat de met opzet onklaar gemaakte autoremmen van Cora Mayhew haar le ven reeds aan het eind van het eerste be drijf beëindigden, want hierdoor werd ons voor de rest van de avond een bijzonder geestig getypeerde kwebbel en mannen- jaagster onthouden, waarmee mevrouw C. Huyboom een der mooiste rollen uit haar amateur-loopbaan speelde. Niet minder fraai werd door mevrouw C. van Wijngaar den gestalte gegeven aan de verzuurde Harriet Colby, die nog slechts leeft voor tradities en spiritistische seances. F. Dort- mundt wist de indolente heer des huize» eveneens op flegmatieke wijze een waar achtig leven in te blazen en mejuffrouw B. Bijl kwam als Tracy Colby bewijzen, dat de Jeugdgroep van „Jan van Dommelen" over een veelbelovende aanvulling van de gelederen beschikt. Mevrouw A. Dort- mundt acteerde ook al bijzonder fraai en gaf daardoor blijk voor een Myra Colby over de vereiste allure te beschikken. De rolverdeling bestond verder uit C. de Jong, hoogst acceptabel als de traditionele poli tieman; mejuffrouw M. Bijl als de enigs zins raadselachtige dienstbode en een zwakker gespeelde Max van E. G. van der Plas. Wij schreven reeds dat het publiek gezellig heeft gegriezeld, zodat aan de in tenties van de spelende vereniging volle dig is voldaan. Jan van Dam De Velsense politie werd er op attent gemaakt dat in de Milenstraat reeds enige dagen een personenauto onbeheerd was achtergelaten. Bij onderzoek bleek dat de wagen op 9 mei in Haarlem was ont vreemd. De afgelopen zonnige zaterdag met goed strandweer trok heel wat men sen naar zee. Aan het strand werd het gezellig druk. Onze fotograaf maakte deze opname op het zuider- strand te IJmuiden. S-. -VA-W V Kwekerij Biezenweg, Santpoort. Huisadres: V. d. Vondellaan 12, Drieh. Tel. 02550-4613. tOPPHMUh

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4