„Europese concerns versneld tempo gaan moeten m fuseren In vier jaar tijd ruim 1000 concentraties in de EEG De Bijenkorf, verwacht dit jaar lagere omzetstijging album sigaren Johnson wil belasting verlagen St. Jozef parochie in Velsen-N. haalde haar nieuwe pastoor in Te kleine thuismarkt is voor ons extra-nadeel' De Beurs Bevolking van Nederland weinig vis te eet UNIE VAN INDUSTRIEFEDERATIES Expansie Hema-zaken geremd door uitblijven Rijks goedkeuringen Winst voor Ant. Verf fabriek Nieuwe dochter van Scholten Foxhol Mees Bouw kon kosten opvangen Kraaypoel exposeert in Galerie Boumans Directie Texoprint in verslag Omzet ruim 15 pet hoger tot f 162.5 min. Rommenhoeller had het weer mee Staat leent 200 min bij Burgerlijk Pensioenfonds SCHEEPVAARTBERICHTEN Aanrijding met een defecte auto Kamerlid dringt aan op kwaliteits verbetering 5 [AANDAG 17 MEI 1965 General Motors WINST OMHOOG TOT BIJNA 4 MILJOEN Senoritas 16ct Corona 20 ct - Bolknak 25- 30 ct met prachtige sigarenbandjes l ROZEN - PADDESTOELEN TULPEN - ZEILJACHTEN Pastoor B. J. A. Haanen pechtig geïnstalleerd Te Beverwijk Bob Buys Getuige gezocht van een aanrijding Ongevallendienst in actie Aanrijdingen in IJmuiden Poging tot inbraak Velsen-Noord in Liquiditeit ff i De Unie van Industriefederaties in decem ziet; op dezelfde manier beschouwd Europese Gemeenschap heeft de groot ste Europese ondernemingen vergeleken met Amerikaanse en andere en consta teert belangrijke verschillen die zijn terug te voeren tot een geringere finan ciële armslag van het bedrijfsleven in Europa. Dat beperkt ons concurrentie- vermorgen op de wereldmarkt, een om standigheid die als het ware dwingt tot fusie en concentratie over de nationale grenzen heen. Vergroting van de markt verkleint verhoudingsgewijs de beteke nis van een onderneming in het licht van de totale vraag. Dit verschijnsel doet zich al voor bij de huidige overgang van do nationale naar de Europese markt. Het zal zich in nog sterker mate voor doen als de tariefbesprekingen in Ge- nève, over de Kennedyronde, tot verdere verlaging van Invoerrechten leiden. De Europese onderneming komt dan in volle concurrentie met de Amerikaanse, zowel op de Amerikaanse markt als in Europa. En op die markt werken meer dan 300 Amerikaanse industriële onderne mingen die behoren tot de 500 grootste ter wereld, naast 73 uit de landen van de Europese Gemeenschap (of 75 als men Royal Dutch/Shell en Unilever bij de be drijven in de E.E.G. rekent). Op de lijst van de 500 die in 1963 de grootste omzet hadden, bezet een Europees reuzenbedrijf als Volkswagen de 34e plaats. Het groot ste Franse bedrijf, Rhöne-Poulenc, bezet de 74e plaats. Italië neemt met Fiat de 42e plaats in. Het grootste Belgische be drijf Petrofina, neemt de 140e plaats in en België's op één na grootste, Cockerill- Ougrée, staat op nummer 326. Nederland neemt met Philips een fraaie plaats in op nummer 33 (Royal Dutch/Shell en Unile ver buiten beschouwing gelaten). Bij de 64 ondernemingen die in 1963 een omzet van meer dan een miljard dollar hadden, waren 49 Amerikaanse en 15 au dere; van die 15 waren er 5 Duits, 4 En gels en 2 Brits-Nederlands, terwijl Neder land en Italië, Zwitserland en Japan er elk één hadden. De omzet van de 20 grootste Amerikaanse bedrijven is onge veer gelijk aan het bruto nationaal produkt van Duitsland; neemt men de omzet van de vijf grootste, dan komt die ongeveer overeen met het bruto nationaal produkt van Italië. Het bruto nationaal produkt van België ligt tussen de omzet van het groot ste en het op een na grootste Amerikaan se bedrijf in. Met hun winst zouden de 4 grootste Amerikaanse bedrijven de Bel gische begroting kunnen dekken. De omzet van Volkswagen overtreft nau welijks de winst van General Motors, die alleen bijna evenveel auto's maakt als al le automobielfabrieken in de Europese gemeenschap samen. Als General Motors zijn hele produktie van 570.000 Opeis zou weggeven, zou het concern nog steeds meer dan een miljard dollar netto-winst maken. Niet alleen op automobielgebied staan de Amerikanen bovenaan. Van de 17 groot ste oliemaatschappijen in de wereld zijn er 10 Amerikaans (Royal Dutch'Shell staat op de tweede plaats). Royal Dutch/ Shell is het grootste industriële bedrijf in de Europese gemeenschap als men het niet als een gemengd Nederlands'Brits con- is Unilever dan in de E.E.G. nummer 2. Van de 12 grootste chemische bedrijven zijn er 8 Amerikaans. De omzet van het grootste staalbedrijf in de Europese ge meenschap bedraagt ongeveer 1/3 van die van het grootste Amerikaanse staalbedrijf. De 5 grootste machinefabrieken ter wereld de 5 grootste rubberfabrieken en de 4 grootste bedrijven op het gebied van de elektrotechniek zijn Amerikaans (Philips is de 5e). In de levensmiddelenindustrie zetten de Amerikanen eveneens het meeste om, on danks Unilever die op de eerste plaats staat; in deze sector hebben 7 bedrijven een omzet van meer dan 1 miljard dollar, 5 daarvan zijn Amerikaans. De grootste ondgrnemingen maken de grootste winst. Dat vergroot hun ruimte voor zelffinancie ring en het schept meer researchmogelijk heden die nieuwe verdieping en expansie creëren. Ruimere financiële armslag schept bovendien gemakkelijker kansen op de ka pitaalmarkt die zij trouwens zelf helpen vormen. Tegen deze achtergrond is het belang wekkend dat er tussen 1958 en half 1962 ongeveer 1000 fusies of concentraties in de E.E.G. tot stand zijn gekomen, maar te gelijkertijd valt een sterke fusiebeweging waar te nemen in de Verenigde Staten zelf, evenals in Groot-Brittannië en in Japan. Een groot aantal Amerikaanse onderne mingen heeft zich tot de Europese, ge meenschap gewend, waar zij voor miljar den dollars hebben geïnvesteerd. De unie van Industriefederaties is van mening dat er tussen de Europese bedrijven nu sneller gefusioneerd moet worden, niet omwille van de concentratie zelf, maar om zich een betere positie te verwerven in de con currentiestrijd met de Amerikanen. Voor N.V. Magazijn De Bijenkorf heeft het boekjaar 1964'65 een beter financieel resultaat opgeleverd dan 1963'64. De ex ploitatiewinst, vóór de boekhoudkundige afschrijvingen op onroerende goederen en technische installaties, steeg van 19,9 min tot 22,3 min. Met deze afschrijvin gen was gemoeid 4,6 (v. j. 3,9) min. Aan de reserve voor vernieuwing en uit breiding wordt toegevoegd 3,8 4) min. Belastingen vergden 5% 5) min. Vervolgens wordt nog aan de reserve voor vernieuwing en uitbreiding toegevoegd 4,1 3,9) min waarna een te verdelen winst resteert «van 3,99 3,13) min. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, op de no minaal 19,5 min gewone aandelen 17 per cent dividend (v. j. 16 percent). De jaarcij fers van de zes meest recente boekjaren geven, volgens de directie, een duidelijk beeld van de krachtige groei, die het con cern de laatste jaren doormaakt. In 1965 zal, naar thans valt te overzien, de stijging van de inkomens duidelijk min der zijn dan in 1964. Derhalve zal in 1965 de omzet dienovereenkomstig minder stij gen dan in 1964. De directie meent dat de ontwikkeling op het terrein van de secun daire arbeidsvoorwaarden zal kunnen lei den tot verdere kostenstijging. Derhalve zal ook het boekjaar 1965—'66 veel van de aandacht vragen voor het probleem van het evenwicht tussen omzet en kosten. Niettemin verwacht de directie, dat de rendabiliteit van het concern in elk geval op een bevredigend niveau zal kunnen wor den gehandhaafd. De stijging van de omzet is zodanig dat De Bijenkorf in het boekjaar 1964'65 zijn relatieve plaats op de Nederlandse detail handelsmarkt opnieuw heeft kunnen verbe teren. Echter zijn de nieuwe filialen van de Hema en Perry van de Kar in het win kelcentrum „In Den Bogaard" te Rijswijk tot nu toe beneden de verwachtingen geble ven. De directie heeft de indruk dat dit winkelcentrum eigenlijk te vroeg is tot stand gekomen, althans in de huidige om- Advertentie n vang en daardoor een wat langere aan looptijd nodig zal hebben. De goederen' voorraden van het concern zijn meer ge stegen dan de omzet. Het loonpeil in 1964 '65 is zoveel omhoog gegaan, dat het pro bleem van het evenwicht tussen omzet stijging en kostenstijging er een bijzondere nadruk door heeft gekregen. Thans echter wordt geconstateeerd, dat men over het geheel genomen er in is geslaagd, dit even wicht redelijk te bewaren. Het verslag maakt aanmerkingen op het beleid der rijksgoedkeuringen. Opgemerkt wordt dat men er tot dusver in is geslaagd jaarlijks twee a drie nieuwe vestigingen toe te voegen aan de Hema-filialen. Deze expansie zal nog verscheidene jaren moe ten worden voortgezet. Mocht echter de overheid haar goedkeuringsbeleid niet op korte termijn herzien, dan zou dit tot ge' volg kunnen hebben, dat reeds in 1966 geen enkel nieuw Hema-filiaal zal kunnen wor den geopend. WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft zaterdag gezegd van plan te zijn het congres te vragen de belas ting op een groot aantal artikelen over de komende vijf jaar met een totaal bedrag van ongeveer vier miljard dollar te ver lagen. In een radio- en televisietoespraak zei hij dat dit „mogelijk en werkelijk" was omdat de belastingopbrengst op deze ar tikelen groter was dan de geschatte 1500 miljoen dollar per jaar. Een eerste verlaging die 1 juli zou in gaan, zou ongeveer 1750 miljoen dollar bedragen. De belastingopbrengst zou per 1 januari opnieuw met eenzelfde bedrag moeten zijn verminderd. Verder zouden dan tussen 1967 en 1970 verdere verlagin gen worden doorgevoerd. Tot de artikelen waarvan de belasting zou worden vermin derd behoren auto's, bont, sierraden, toi let-artikelen, koffers, sportgoederen, radio- en televisie-apparaten, koelkasten, mu ziekinstrumenten, camera's en foto-appara ten. Over het derde jaar, waarin de Antilliaan se Verffabriek volledig in bedrijf was sluit de resultatenrekening met een winst van N.A.F. 53.088. Over 1963 werd een verlies geleden van n.a. 24.579. Voorge steld wordt het winstsaldo in mindering te doen strekken van het verliessaldo vorige jaren, groot n.a. 281.044, zodat dit pro presto n.a. 227.956 groot zal zijn. De Koninklijke Schol ten Foxhol n.v. heef. alle aandelen verworven van een nieuw opgerichte vennootschap, de Resina Chemie N.V., met een geplaatst kapitaal van 400.000. De vennootschap legt zich toe op het maken van componenten voor polyuretha nen en op het verlenen van service op dit gebied. Polyurethanen worden o.m. veel vuldiig toegepast als hardschuim in mo derne bouwprojecten (elementenbouw), in schepen, koelkasten en voor andere isola tiedoeleinden. Het eindresultaat 1964 van Mees' Bouw materialen N.V. werd, blijkens het verslag, in gunstige zin beïnvloed. De zwaardere lasten heeft men geheel kunnen opvangen door grotere omzetten en efficiënter wer ken. Het voordelig saldo van de geconsoli deerde winst en verliesrekening steeg van 1.06 min tot 1.37 min. De winst vóór I aftrek van belastingen komt uit op ƒ433.000 (v.j. ƒ362.000), en de netto winst op ƒ351.000 (v.j. 256.000). Voorgesteld wordt, zoals be kend weer 10 percent dividend over een groter kapitaal. De r.k. parochie" van St. Jozef in Vel- sen-Noord heeft de afgelopen week een gro te drukte gekend wegens een aantal be langrijke gebeurtenissen, waarvan die van de pastoorswisseling wel de voornaamste was. Vorige week zondag nam pastoor Z. van der Klein, die als opvolger van de eneritus-pastoor A. G. de Boer, twee jaar en vier maanden het pastoraat van St. Jozef heeft gehad, afscheid wegens zijn benoeming tot pastoor te Wieringerwerf. Vrijdag arriveerde de boedel van de nieu we pastoor, afkomstig van de Sacraments parochie te Bloemendaal, pastoor B. J. A. Haanen in de pastorie. Diezelfde vrijdag moest de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dode- waard. in een „rommelige" pastorieomge ving zijn dienstwerk verrichten bij de toe diening van het heilig sacrament des Vormsels aan een paar honderd kinderen. Zaterdagavond ontving de St. Jozefparo chie haar nieuwe herder, pastoor B. J. A Haanen, voor de eerste maal in haar kerk gebouw. Hij was daarbij vergezeld van de deken B. G. Hosman van Beverwijk, ter wijl de ontvangst voor het kerkgebouw ge schiedde door de beide kapelaans B. A. IJzenbrandt en G. van den Brink, alsmede het kerkbestuur. In het priesterkoor hadden bij deze ont' vangst plaats genomen de beide emeritus' pastoors van het dekenaat Beverwijk A. G. de Boer en P. C. Vollebregt. In het kerk gebouw waren ondei; de aanwezigen wet houder J. van Leeuwen die het gemeente bestuur van Velsen vertegenwoordigde, kerkbestuur en gasten uit Bloemendaal, alsmede de rector van de paters Capucij- nen uit IJmuiden-Oost. Kapelaan Van den Brink sprak een kort welkomswoord nadat de geestelijkheid zich voor het stemmig met fleurige bloemstuk ken gesierde altaar had begeven, waarna kapelaan IJzenbrandt als assistens fun geerde. Deken Hosman herinnerde in zijn wel komsttoespraak aan de pas vertrokken pas toor v. d. Klein, die hij dank bracht voor zijn arbeid ten bate van het geestelijk heil der parochie in enkele jaren. Voortgaande liet de deken weten, dat pastoor Haagen nu de herder van de St. Jozef parochie is en dat deze zijn kudde is, waarvoor hij de zorg heeft en waarbij alle schapen jong en oud, rijk en arm hem ter harte gaan zonder uitzondering van personen. Hij wees erop dat de nieuwe herder aan God verantwoording schuldig is omtrent zijn da den en handelingen, maar ook ten aanzien van vermaningen, waar die toegepast die- „Bij alle vóór de gehele bedrijfstak van de textieldrukkers in Europa geldende oor zaken van de onbevredigende gang van zaken voegt zich voor de Nederlandse tex- tieldrukker nog een zeer exclusieve oor zaak: het nadeel van een te kleine thuis markt". Dit zegt de directie 'in het van daag verschenen eerste verslag van Texo print N.V., de combinatie van Ankersmit in Deventer, de Nijverheid in Enschede en Van Vlissingen in Helmond. De praktijk leert dat de echte thuis markt voor de artikelen van Texoprint nog niet eens Benelux is maar Nederland De koolzuuromzetten van de N.V. Maat schappij tot exploitatie der C. G. Rommen- hoellersche Koolzuur- en Zuurstofwerken en Dochterondernemingen zijn in 1964 in hoeveelheden en geld niet onaanzienlijk toegenomen. De gunstige weersomstandig heden heben de vraag naar koolzuur van de drankenindustrie belangrijk doen stij gen. De wederom belangrijk toegenomen exploitatiekosten konden slechts ten dele door een bescheiden prijsverhoging worden gecompenseerd. Volgens de verlies- en winstrekening •tegen de inkomsten tot 317 (v.j. 2.76) min. De winst komt uit op 1.12 1.20) min. Voorgesteld wordt zoals bekend, een onveranderd dividend van 20 per aan deel. In de afgelopen maanden van 1965 werden bevredigende omzetten behaald. Het ministerie van financiën deelt mee dat een 5'/< pet. onderhandse lening is aangegaan met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds tot een bedrag van 200 miljoen, tegen een koers van 99Vj pet. Op de lening zal de eerste 5 jaren geen aflos sing plaats vinden. Daarna, te beginnen op 15 mei 1971, al aflossing geschieden in 25 gelijke jaarlijkse termijnen. Versterkte of algehele delging is de eerste 10 jaren niet toegestaan. De storting op deze onderhandse lening •al op 15 mei 1965 geschieden ten laste van de voorinschrijfrekening waarop gelden reeds zijn geaccumuleerd ter deelneming in uit te geven staatsleningen. Abbekerk 15 v. Port Said n. Rotterdam. Abida 15 v. Rotterdam. Achilles 16 V. Ilo n. Callao. Acmaea 15 v. Aruba n. Napels. Acteon 15 te Thameshaven. Alchiba 17 te Genua verw. Alcor 11 te Hamburg. Aldabl 11 te Santos. Algorab 16 te Rotterdam. Alhena 16 te Las Palmas. Almkerk 11 te Marseille. Aludra 16 te Buenos Aires verw. Ameland 15 v. Miranda n. Barry. Amerskerk 15 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Ammon 11 te Baltimore. Amsteldiep 16 te Moss. Amstelmeer 15 te Aden. Amstelveen 12 v. Shanghai n. West Australië. Annenkerk 16 te Aden, Arendskerk 16 te Rotterdam. Ares 16 te Corinto. Argos 16 te Istanbul. Aristoteles 16 te Porto Limon. Artemis 15 te Oranjestad. Atys 11 te Thames. Bali 15 te Rotterdam. Batjan 16 v. Houston n. New Orleans. Bennekom 15 v. New Orleans n. Curasao. Borneo 16 v. Amsterdam n. Londen. Breda 17 v. Tampa n. Rotterdam. Caltex Amsterdam 17 v. Suez n. Bahrein. Caltex Delfzijl 16 te Rotterdam. Caltex Utrecht 15 v. Calcutta n. Vlzagapatnam. Celebes 16 te Hamburg. Congokust 15 te Amsterdam. Diemerdijk 14 v. Rotterdam n. Los Angeles. Dinteldijk 15 v. San Francisco n. Portland. Dongedijk 16 v. Los Angeles n. Cristobal. Eos 15 v. Rotterdam n. Lissabon. Forest Town 16 te Karachi. Gaasterland 15 te Rotterdam. Gabonkust 16 te Hamburg. Ganymedes 15 rede Port Limon. Gooiland 15 te Amsterdam. Grebbedijk 11 te Savannah. Grootekerk 16 te Antwerpen. Gulf Hansa 16 te Rotterdam. Hathor 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Hector 15 te Rotterdam. Heemskerk 16 te Rotterdam. Hercules 15 te Bremen. Hollands Dreef 18 te Slhanoukville verw. Ilias 14 v. Rotterdam n. Bordeaux. Ittersum 15 v. Antwerpen n. Hamilton, Jagersfontein 15 v. East London n. Port Eliza beth. Johannes Frans 17 te Coquimbo. Kabylia 16 te Pladju. Kalydon 17 te Rotterdam. Kamperdijk 17 v. Rotterdam n. Hamburg. Kara 16 te Mena al Ahmadi. Karimun 15 v. Singapore n. Bangkok. Katsedijk 15 v. New York a. Philadelphia. Kelletia 16 te Milazzo. Kinderdijk 18 te Hamburg. Kloosterkerk 15 v. Sydney n. Brisbane. Korendijk 15 v. Rotterdam n. New York. Korovina 11 te Curacao. Koudekerk 15 v. Genua n. Port Said. Krebsia 17 te Rotterdam. Kreon 17 te Le Ceiba. Ladon 15 v. Amsterdam n. Suriname. Laertes 18 te Aden verw. Langkoeas 15 v. Port Said n. Beyrouth. Lekhaven 15 v. Lissabon n. Rio de Janeiro. Lelykerk 15 rede Bushire. Liberiakust 15 v. Takoradi n. Tema. Maas 15 te Amsterdam. Maasdam 15 te Rotterdam. Main Lloyd 18 te Papeete verw. Marathon 16 te Paramaribo. Memnon 16 v. Curacao n. Bonaire Neder Eems 15 v. Cristobal n. Duinkerken. Neder Rhone 17 te Lattakla verw. Neder Waal 16 te Port Swettenham. Neder Weser 19 te Noumea verw. Nista 17 te Port Said verw. Oldekerk 16 te Amsterdam. Ommenkerk 16 v. Amsterdam n. Lissabon. Palamedes 15 rede Acajutla. Parkhaven 14 te Rotterdam. Parthenon 16 te Maracaibo. Pericles 16 te Londen. P. G. Thulin 15 te Balboa. Prins Willem-6 16 te Liverpool. Purmerend 16 v. Rotterdam n. Bodo. Radja 15 te Valencia verw. Roebiah 15 v. Bilbao n. Nassau. Rossum 15 v. Amsterdam n. Caribien. Rotti 16 v. Karachi n. Bahrein. Sarpedon 15 v. Fort Liberte n. Antwerpen. Schiedijk 15 v. Boston n. Antwerpen. Schie Lloyd 16 te Rotterdam. Senegalkust 14 v. Amsterdam n. West Afrika. Sirrah 16 v. New York n. Aruba. Slamat 15 v. Marseille n. Genua. Socrates 16 te Port Limon. Soestdijk 17 te Rotterdam. Spaarnekerk '6 te Yokohama. Stad Amsterdam 16 te Rotterdam. Straat Malakka 15 v. Sydney n. Newcastle Streefkerk 14 v. Fremantle n. Aden. Sumatra 15 v. New Orleans n. Houston. Tamara 16 v. Rotterdam n. Mena al Ahmadi Theano 16 te Rotterdam. Theron 14 v. Amsterdam n. West Indië. Tjibodas 15 te Yokohama. Towa 15 v. Rotterdam n. Bremen. Triton 16 te Porto Plata. Vasum 15 v. Las Palmas n. Bonny. Vlieland 15 v. Bangkok n. Mlrl. Woltersum 15 te Houston. zelf. Tekenend voor de situatie acht de directie het verder dat de prijsstijging van textielartikelen belangrijk achterblijft bij de gemiddelde prijsstijging van industrie- produkten. Het grote probleem voor de textieldrukker is de daling van de afzet buiten Europa. De redenen voor de da ling van de afzet naar overzee zijn vol gens de directie namelijk van politiek-eco- nomische aard. Er was een tijd dat -Ne derland een goedkoopte eiland was. Die tijd is volgens de directie voorbij. We be talen op West-Duitsland na de hoogste textiellonen in de E.E.G. De directie is er van overtuigd, dat zelfs als in 1967 de z.g. binnenrechten verdwenen zijn we nog lang niet beschikken over een markt als bijvoorbeeld de Verenigde Staten. Uit de geconsolideerde winst- en ver liesrekening blijkt een beschikbare winst van 4.16 miljoen. De totale-omzet be liep 162.5 miljoen, hetgeen een stijging be tekent van 15V.' percent. Voorgesteld wordt zoals bekend tien percent dividend op de gewone en negen percent op de preferent winstdelende aandelen. Van Vlissingen de clareerde over 1963 eveneens tien per' cent, doch over 1962 veertien percent. Uiteraard ontbreekt vergelijkend mate riaal uit het verleden. Van het kapitaal van Van Vlissingen is inmiddels 99,5 pro cent omgewisseld in aandelen Texoprint. Men stelt zich dan ook op het standpunt dat de baten en lasten der drie maat schappijen praktisch geheel voor rekening van Texoprint komen vanaf 1 januari 1964. Het gewone aandelenkapitaal be draagt 18.854.000. De op de balans voor komende schuld van 6,05 min is de prijs der 2,02 min nominaal aandelen Van Vlissingen, welke als sluitstuk van de fu sie werden verkregen. Voor de gehele groep hebben de investeringen in 1964 be dragen 5,33 min. IN DE GALERIE BOUMANS te Bever wijk is tot 18 juni een tentoonstelling van werk van de schilder D. Kraaypoel te zien. Kraaypoel bezocht de Amsterdamse kunstnijverheidschool en behaalde later de akte Middelbaar Tekenen. Thans geeft hij ook les aan de Groningse acedemie „Mi nerva". Deze expositie is de eerste van deze in 1928 geboren kunstenaar. Het is te hopen dat Kraaypoel meer gaat expose ren, mogelijk naast collega's van hem Voor zijn verdere ontwikkeling zou het vergelijken van eigen werk met dat van anderen zinvol kunnen zijn. Zijn werk is wel genoeg „eigen"1 te noemen, maar heeft soms te weinig spanning. Het Ne derlandse landschap is wel zéér overwe gend groen in zijn werk. Ook Kraaypoels gouaches zijn wat weinig boeiend van kleur. Van echte kleurtegenstellingen is maar in geringe mate sprake. Bij twee hoofdkleuren zou een derde kleur het ge heel aan betekenis doen winnen. In iets mindere mate geldt dit ook de schilderij en, die door de materie van de verf in teressanter zijn. Kraaypoel kan voelen voor de dramatisch te noemen vorm van bomen, maar zou door bepaalde kleur stellingen meer dramatiek aan zijn ver beeldingen kunnen meegeven. Dat hij op enige dramatiek uit is ver telt ons zijn tekening van een koeiensche- del, liggende in een vermoedelijk Spaans landschap. In dat land tekende hij ook rotsen en bergen. Het werden goede te keningen, die mij echter iets te nuchter bleven. Men voelt iets te weinig van een gevoelshouding tegenover het onderwerp. En dat is jammer, omdat de onderwerp keuze toch een bijzondere is. Wel zijn er in de Nederlandse landschappen aan ons klimaat eigen stemmingen, maar de schil derijen blijven in de uitvoering net even te weinig interessant om althans mij lang te boeien. Kraaypoel bedoelt een monu mentale vertolking, maar blijft wat aan de decoratieve kant. Het beste is zijn gou ache „Bosplaat Terschelling", waarin zijn in meer monumentaal gerichte bedoelingen. Dit werkstuk wint het voor mij van der gelijke onderwerpen, die door Benner ooit in gouache gezet zijn. Kraaypoels werk heeft wél een grote zuiverheid. nen te worden om in alles uitdeler te zijn van Gods genadegiften. Hierna geschiedde de plechtige installa tie door de deken, waarbij achtereenvol gens in plechtige ceremonie preekstoel, doopvont, biechtstoel, de priesterlijke ge waden, Evangelieboek en sleutels van het tabernakel werden overgedragen. De de ken verzocht de parochianen de nieuwe pastoor alle mogelijke steun te geven in zijn herdelijke arbeid, opdat het de paro chie goed zop gaan door geestelijke en materiële samenwerking. Met een korte misviering werd deze in stallatieplechtigheid afgesloten. Vrijdagavond heeft omstreeks half negen op het kruispunt Pleiadenplantsoen-Orion- weg-Raafstraat een aanrijding plaats ge had tussen een bestelauto en een brom fietser met duopassagier. De botsing ont stond omdat de uit de Raafstraat komende bromfietser verzuimde de bestelauto voor rang te verlenen. De bromfietser en zijn duopassagier werden met enige hoofd wonden door de ongevallendienst naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. Kort daarop heeft iemand, waarschijn lijk een omwonende, op de plaats van het ongeval zand gestrooid en omdat hij ver moedelijk getuige van de botsing is ge weest zou de afdeling verkeerspolitie op het hoofdbureau gaarne zijn verklaringen horen. Enige bijkomstige omstandig' eden maken dit namelijk zeer gewenst. In*de nacht van zaterdag op zondag wil de een22-jarige inwoner van IJmuiden-Oost met zijn personenauto bij het kruispunt Zeeweg-Lange Nieuwstraat linksaf slaan, toen een andere personenauto bestuurd door een 23-jarige chauffeur eveneens uit IJmuiden-Oost met onverminderde snelheid de voorrangsweg kwam oprijden. Eerstge noemde bestuurder remde fel en kon .door naar rechts uit te wijken de tweede auto ontwijken, maar tengevolge van deze ma noeuvre reed hij tegen een ijzeren hek. De voorkant van zijn auto werd vrijwel geheel vernield. De bestuurder kwam met zijn hoofd tegen de voorruit en moest in het Antoniusziekenhuis aan een hoofdwond worden gehecht. Bij het onderzoek door de politie bleek dat de tweede auto rij- technisch niet geheel in orde was. Deza wagen is naar het hoofdbureau van poli tie overgebracht. Des avonds om acht uur verzuimde een 25-jarige slager uit Beverwijk als wielrij der bij de T-splitsing van de Wij kerstraat- weg en de Velser traverse voorrang te ver lenen aan een personenauto bestuurd door een 37-jarige inwoner van Heemskerk De wielrijder kwam ten val en werd voor het hechten van een wond en het behandelen van enige schaafwonden naar het Roode- Kruisziekenhuis te Beverwijk overgebracht De leden van de Velsense ongevallen- dienst^ moesten zaterdagmiddag tweemaal optreden. De eerste maal handelend »j,ucucu. ue eerste maal om kwart voor vijf op het sportpark Schoo- nenberg, waar een 26-jarige speler uit Baarn tijdens een voetbalwedstrijd na een val zijn sleutelbeen brak. De tweede maal om half acht op het padvinderskamp aan de Middenduinweg, omdat een veertien jarige jongen uit Zaandam bij het spelen viel en daardoor een gebroken pols opliep Beiden werden naar het Antoniuszieken huis vervoerd. Zondagmorgen werd om elf uur op da T-splitsing Wijkerstraatweg Meerwei- denplantsoen een negen-jarig meisje uit Velsen-Noord aangereden door een per sonenauto bestuurd door een 34-jarige chauffeur uit IJmuiden. De aanrijding ont stond omdat het meisje naast haar fiets staande zich onverwacht weer in beweging zette. Zij moest ter plaatse aan schaafwonden worden verbonden. enige In de nacht van zaterdag op zondag heeft men in een perceel aan de Wencke- bachstraat in Velsen-Noord een poging tot inbraak gedaan door bij de hefboomslul- ting van het keukenraam twee gaten in de stijl te boren. Voorlopig is er nog niets vermist. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv 2de tijdv. AKU 495Vi-490</2 Hoogovens Ken Olie144.50-145.30 Philip 136.00-136.30 Unilever 137.30-137.50 K.L.M 130.00 499 gb 145.00 136.40 137.60 De liquiditeit is per saldo verbeterd. In de loop van 1965 zal een verder beroep op de liquide middelen worden gedaan, o.a. voor plannen tot uitbouw der activi teiten. De reserve herwaardering groot 15,13 min is het gevolg van het bren gen der activa op het peil van de ver vangingswaarde. De voorziening voor het 20,3 min wordt noodzakelijk geacht ter dekking van de risico's, aangezien de in dustriële samenwerking der drie onderne mingen nog slechts in een beginstadium verkeert. Ten aanzien van de voorziening voor belastingen merkt het verslag op dat ten laste van de winst is gebracht ongeveer 45 percent van de commerciële winst. Op grond van de jaarstukken wordt tevens voorgesteld 1.205.000 van de groepswinst toe te voegen aan de reserves der werk maatschappijen alsmede bij laatstge noemden een voorziening te treffen van 240.000 voor toekomstige uitkeringen aan personeel. „De Nederlandse bevolking eet te weinig vis", zo constateerde het Tweede-Kamer lid J. A. van Bennekom vanmorgen in de in Utrecht gehouden jaarvergadering van de Nederlandse Vissersbond. Het vleesver bruik nam sinds 1950 toe met ongeveer twintig percent, maar het visverbruik bleef vrijwel constant. Rekening moet worden gehouden met de hogere eisen die het pu bliek thans stelt aan kwaliteit, verpakking en dergelijke. De heer Van Bennekom vroeg de bijzondere aandacht van de rege ring voor de sociale factor in de visserij en voor het visserij-onderwijs. Waarderend sprak de heer Van Benne kom over het visserijbeleid van de huidige minister. Minder tevreden was hij over de trage voortgang in het E.E.G.-visserijbeleid vooral omdat de visserij in de omringende landen flink gesteund wordt door de rege ringen. Hij had waardering voor de twee miljoen gulden die de regering voor struc tuurverbetering van de visserij heeft uit getrokken, maar een bevredigende regeling kan pas worden getroffen wanneer op in ternationaal gebied bereidheid bestaat el kaar te vinden. De voorzitter van de Nederlandse Vis sersbond, de heer K. Hoekstra, pleitte voor verbetering van de kwaliteit van de Ne derlandse vis. Ook moet iets worden ge daan aan het tekort aan gediplomeerd per soneel. De heer Hoekstra achtte een aan vulling van de bemanningsvoorschriften noodzakelijk, waardoor gediplomeerde ma chinisten aan boord van de kotters ver plicht worden gesteld.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5