Jo de Roo spurtte in stadion naar de zege van slotetappe Uitslagen en standen Sterke Jan Janssen voerde zijn oranje trui onbedreigd naar de finish in Amsterdam Lof voor ronde van Nederland Jacques Anquetil: „De organisatie was uitstekend Anquetil was kleren kwijt Prins had zich voorbereid Ploeg van de wereldkampioen hield concurrenten in toom Waarom viel de Pel niet aan? Anquetil reed precies 24 uur Groen klopte Ursi in achtervolging MAANDAG 17 MEI 1965 9 Mogelijkheden Scherm Geen verrassing Carle si won tweede etappe van de „Giro" Vraag van Janssen: mm Perspectieven Hans Rombouts Voldoening Jos Huysmans (23 jaar) haalde de schouders op. De kleine Belg, die, in enkele maanden slechts, is doorgedrongen tot de rijen der topcoureurs, stond geleund tegen een bestel wagen en liet zijn ogen dwalen door het Olympisch stadion. Hij schudde het hoofd. „We hebben", zei hij, „veel gepro beerd, Bas Maliepaard en ik. Maar Ford en Pelforth hielden alles dicht. De mannen waren tevreden met hun plaats". Tevreden: het betekende, dat Jan Janssen de Ronde van Nederland op zijn naam had gebracht. Het betekende ook, dat Jacques Anquetil de grandioze machtsdemonstratie, die hij vrijdag in de Limburgse heuvels had gegeven, voldoende achtte als waardevolle bijdrage aan de herrezen Nederlandse ronde. Maliepaard noch Huysmans vermochten de orde te verstoren. Nederland kon zijn wereldkampioen huldigen als rondewinnaar met secondenwinst. (Van onze speciale verslaggever Jan Janssen is in Amsterdam uitbundig gehuldigd. Terecht. Want Jan Janssen die alle kenmerken van een klassecoureur plus een ontembare vechtlust met zich meedraagt is een groot winnaar gewor den van de Nederlandse omloop. Vraagt het de duizenden Limburgers, die zater dagmorgen in 18 kilometer de wereldkam pioen zijn meesterschap zagen bewijzen. Samengedromd rond de 4Vs km weg, die het toneel was van een hard gevecht om seconden, zagen zij hoe Jan Janssen zijn oranje leiderstrui ontwrong aan de greep, die acht, negen gretige coureurs er nog op hadden. Janssen deed dat in een wat merkwaardige koers: een ploegentijdrit, waarvan de individuele tijd van de ren ners meetelde. Een noviteit, die in het vak vergrijsde Belgische en Franse wie- Ier journalisten de schouders deed opha len: waarom dan geen individuele tijd rit? Niettemin, Jan Janssen begreep de mo gelijkheden van deze 18 kilometer lange klimpartij op een venijnige bult in het zonovergoten Limburgse land. Terwijl Bas Maliepaard, Jos Huysmans en Fer- nand Deferm zich onwennig vastklampten aan hun ploeggenoten omdat het hier toch in eerste instantie een rit per groep betrof, rende Janssen in de laatste omloop van de vier van zijn Pelforth-makkers weg. Janssen maalde niet om de tijd van zijn ploeg. Het oranjetrico diende zege vierend door de heuvels te worden gedra gen. Het resultaat was, dat Maliepaard weliswaar kon delen in de glorie van de tijdritzege der Televizieren, maar dat Janssen negen seconden kon tellen bij de tien, die hij er vrijdag in de sprint op Maliepaard had gewonnen. En Jos Huys mans raakte 42 belangrijke tellen kwijt. Meer echter nog dan de seconden sprak het de zuiderlingen aan hoe Janssen naar winst reed. Waar Anquetil niet meer dan in het spoor van Arie den Hartog en Jean Stablinski de heuvel kon bedwingen, reed Janssen alleen zijn ploeggenoten vooruit, ploeggenoten als Anglade en Mahé, die ve le seconden na hem finishten. Zaterdag morgen in Stapelveld stond het vast: als niet Jacques Anquetil in de middagrit naar Helmond zou toeslaan, was de ronde voor Janssen. Anquetil meld.de zich in die middagrit »oms aan het hoofd van het voortjagende grote peloton. Hij stootte daar op een scherm van Pelforth-rijders, die generaal Janssen als toegewijde luitenants omring den. Uit hun sterke bodies draaiden zij een tempo, dat de Franse grootmeester tot snelheden rond zestig kilometer gedu rende vele minuten zou hebben genoopt, als hij zich nog in de aanval durfde te wagen. Anquetil berustte. En Pelforth wil de dan zijn ploeggenoot Willy Vannitsen de ritzege wel toestaan. Gretige Braban ders konden, opgesloten in het veld, niet volgen, toen de Belg kort voor Helmond wegglipte. Nog was alle gevaar niet ge weken voor Janssens trui, want in de eind spurt van het peloton kon Huysmans, die een erkend rappe jongen is in de laatste meters, nog naar bonificatie grijpen, die hem gevaarlijk dicht achter de leider zou brengen. Maar de jonge Jos Huysmans de gradeerde zichzelf op die onmogelijk smalle weg, die naar de streep leidde. Te grif stortte hij zich in de spurt en een kreet van ontzetting was het gevolg van zijn actie. Kletterend tuimelden, midden in de voluit spurtende groep, minstens vier renners over elkaar, toen Huysmans de fiets van Henk Cornelisse had geraakt. Bloedend bracht de kleine Belg zijn ver- frommelde rijwiel lopend over de streep. zijn achterstand bleef. Na Vannitsen's zege kon vrijwel geen verrassing meer worden verwacht. De Franse ploegen (Ford en Pelforth) smeed den een coalitie, die veroorzaakte dat zon dag zich tussen tienduizenden mensen op de Brabantse en Zuidhollandse wegen een gehaast, maar gesloten peloton voortrepte. Jan Janssen nam een voorschot op de vie ring van zijn eindzege. De uitbundige kij kers konden hem voorin de groep nawij zen: de man die de ronde ging winnen. Om tenslotte Kurth Vyth's schepping tot een volmaakt Nederlands feest te maken, slaagde Van Espen kort voor Amstelveen in het formeren van een vluchtgroep van vijf. Dat Jo de Roo daarin zijn nationale kampioenstrui kon laten zien, betekende dat prins Bernhard nauwelijks een kwar tier later in het enthousiast wachtende stadion opnieuw een Nederlandse klasse coureur als ritwinnaar kon feliciteren. En Henk Cornelisse bracht met een zesde plaats als winnaar van de pelotonssprint vreugde in Amsterdam met een ereronde als winnaar van het puntenklassement. Wat het stadion tenslotte niet hoorde, was dit: in de catacomben spuiden bui tenlandse coureurs van naam slechts vriendelijke woorden over de ronde. Zon der uitzondering bevestigden zij, wat de duizenden langs de weg al hadden aange geven met hun komst: de ronde van Ne derland is herrezen. De uitslag van de ploegentijdrit over 18 km was: 1. Televizier 1.18.24; 2. Ford 1.18.30; 3. Pelforth 1.18.47; 4. Mann 1.20.56; 5. Torpedo 1.21.34; 6. Frites 1.22.06 7. Amstel 1.22.09 8. Homburg 1.22.51; 9. Acifit 1.23.04; 10. Flandria 1.23.45; 11. Fyffes 1.24.54; 12. Sunkist 1.27.05; 13. Caballero 1.27.54. De uitslag van het tweede gedeelte van de vierde etappe Simpelveld-Helmond over 123 km luidt: 1. Vannitsen (België) Ford 2.46.57 (met boni ficatie 2.46.27); 2. Cornelisse (Ned.) Homburg 2.47.18 (met bonificatie 2.46.58); 3. Planckaert (België) Flandria 2.47.18 (met bonificatie 2.47.08); 4. Van Dongen (Ned.) Televizier 2.47.18; 5. Her mens (Ned.) Frites z. t.; 6. Rentmeester (Ned.) Amstel; 7. Stolker (Ned.) Fyffes; 8. Breure (Ned.) Fyffes; 9. Coehorst (Ned.) Frites; 10. Kemper (Did.) Torpedo; petoton in z. t. Laatste etappe: 1. De Roo (Ned.) Televizier 4.28.49 (met bonifi catie 4.28.19); 2. Lute (Ned.) Ford z. t. (4.28.29); 3. Van Espen (Ned.) Homburg z. t.; 4. Messelis (België) Mann z. t.; 5. Lefèbvre (Fr.) Pelforth z. t.; 6. Cornelisse (Ned.) Homburg 4.29.25; 7. Karstens (Ned.) Televizier; 8. Kemper (Did.) Torpedo; 9. Deferm (België) Mann; 10. Luyten (België) Mann; 11. Rentmeester (Ned.) Amstel; 12. Van Dongen (Ned.) Televizier; 13. Janssen Drie van de dertiqn ploegen, die deel namen aan de ronde van Nederland, lie- >en lang na de aankomst in het Olym- >isch Stadion nog in wielertenue rond. fun koffers die dagelijks per auto van le ene naar de andere etappeplaats vorden gebracht, waren nog niet gear riveerd en niemand wist aanvankelijk vaar ze waren. Jacques Anquetil had ïog een oud pak in zijn wagen liggen ;n de Fransman besloot tenslotte dit naar zo lang aan te trekken. Toeschou wers in het stadion keken verwonderd }p, toen zij de anders altijd zo goed ?eklede Jacques ineens zagen lopen in een kostuum, dat zijn beste dagen ken nelijk reeds had gehad en waarvan de broek bijna anderhalf maal zo wijd was als deze volgens de huidige mode be hoort te zijn. Anquetil voelde zich dan >ok niet zo prettig en hij was blij, dat lij enige tijd later weer kon beschik ken over zijn inmiddels gearriveerde koffer, waarin zijn „echte" kleren wa ren. (Ned.) Pelforth; 14. Huysmans (Ned.) Mann; 15. Marinus (Ned.) Amstel; 16. Vqn der Lans (Ned.) Cahallero; 17. Planckaert (België) Flandria; 18. Van Aert (Ned.) Sunkist; 19. Van Est (Ned.) Frites; 20. De Jong (Ned.) Amstel, allen z. t.; 38. Geldermans (Ned.) Amstel; 49. Steenvoorden (Ned.) Caballero. Eindklassement 1. Janssen (Ned.) Pelforth 23.57.15; 2. Malie paard (Ned.) Televizier 23.57.44; 3. Huysmans (België) Mann 23.58.57; 4. Deferm (België) Mann 23.59.00; 5. Wiedemann (Did.) Torpedo 23.59.07; 6. Lefèbvre (Fr.) Pelforth 23.59.13; 7. Rein de Jong (Ned.) Amstel 23.59.37; 8. Anquetil (Fr.) Ford 24.00.00; 9. Hugens (Ned.) Torpedo 24.00.39; 10. Lute (Ned. Ford 24.00.43; 11. De Roo (Ned.) Televizier 24.00.58; 12. Geldermans (Ned.) Amstel 24.01.47; 13. Anglade (Fr.) Pelforth 24.01.51; 14. Haast (Ned.) Televizier 24.01.55; 15. Van Tonger- loo (België) Flandria 24.02.01; 16. Stablinski (Fr.) Ford 24.02.10; 17. Den Hartog (Ned.) Ford 24.02.16; 18. Harings (Ned.) Homburg 24.02.34; 19. Messelis (België) Mann 24.02.52; 20. Kemper (Did.) Torpedo 24.03.11. Puntenklassement 1. Cornelisse (Ned.) Homburg 37 punten; 2. Janssen (Ned.) Pelforth 36 punten; 3. Lute (Ned.) Ford 35 punten: 4. Karstens (Ned.) Televizier 30 punten; 5. Lefèbvre (Fr.) Pelforth 27 punten. Algemeen ploegenklassement: 1. Pelforth 71.57.47 2. Mann 71.58.00; 3. Ford 71.58.46; 4. Televizier 71.59.09; 5. Torpedo 72.02.08; 6. Amstel 72.04.46; 7. Acifit 72.07.07 8. Frites 72.10.22; 9. Homburg 72.10.46; 10. Fyffes 72.12.45; 11 Sunkist 72.20.02; 12. Caballero 72.29.57; 13. Flan dria 72.40.59. De Italiaan Guido Carlesi heeft zondag de tweede etappe van de ronde van Italië gewonnen; de eerste etappe leverde een overwinning op voor zijn landgenoot Du rante. Carlesi won de sprint van een kop groep van zeven renners. Hij legde de 180 km van Perugia naar I'Quila af in 4 uur 54 min. en 25 seconden. Zijn landgenoot Parrv- bianco werd tweede, de Belg Claes derde. Bitossi won de sprint van het peloton dat een achterstand had van 4 min. en zes se conden. In het algemeen klassement heeft Chiappino nu de leiding. Hij heeft slechts zes seconden voorsprong op zijn landge noot Luciano Glabo en negen seconden op Guido Carlesi, Pambianco, Megro, Moser en Claes, die ex aequo als derde zijn ge klasseerd. ROLHOCKEY. De Rolhockey Club Re sidentie uit Den Haag heeft een interna tionaal toernooi in Bazel gewonnen. Achter Montreux, dat tweede werd, plaatste zich een andere Haagse vereniging, Internos, als derde. Prins Bernhard met een helikopter uit Soestdijk gekomen, heeft zich uitste kend vermaakt tijdens de wielerwed strijden in het Olympisch Stadion in Amsterdam. Hij had er zich ook op voorbereid. Toen de achtervolging be gon tussen Groen en Ursi haalde hij een papiertje uit de zak met de tijd, die Groen en Ursi in Tokio hadden gere den, om te vergelijken. Toen de ren ners van de ronde van Nederland arri- voerden wist hij precies hoe de situa tie in het klassement was. De prins had elke avond voor het scherm ge zeten om de ronde te volgen. Bij de huldiging van Jan Janssen en diens ploeg kwam hij op het ereschavotje in het gedrang. Na een laatste hand druk met ritwinnaar De Roo verdweeen hij dan ook schielijk uit de drukte. Tevreden lachend stapte Jan Janssen ii het Olympisch Stadion van de fiets. Hij had zijn eerste grote overwinning van dit seizoen behaald en dat nog wel in eigen land. „Het is me best meegevallen die ronde van Nederland-nieuwe-stijl, alleen de aankomsten moeten nog een beetje verbeterd worden. Als het net zoals in Jacques Anquetil heeft welgeteld 24 uur in Nederland gefietst. Deze tijd en dan geen seconde meer of minder had de vijfvoudige Tourwinnaar nodig voor de vijf etappes omvattende ronde van Neder land, waarin hij als achtste eindigde. Met deze ronde tijd bewees de Fransman, on danks het ontbreken van een individuele tijdrit in de Nederlandse ronde, toch zijn aam „monsieur Chrono" waardig te zijn. Prins Bernhard temidden der kam pioenen: midden Jo de Roo, die de laatste etappe won en Jan Janssen, die de ronde van Nederland op zijn naam bracht. Tiemen Groen heeft zondagmiddag in het Olympisch Stadion in Amsterdam, tij dens het voorprogramma van de aankomst der renners van de Ronde van Nederland, een achtervolgingswedstrijd gewonnen van de Italiaan Ursi, die hem in Tokio uit schakelde. Groen finishte in een tijd van 5.00.2. Ursi liet 5.14.4 voor zich afdrukken. De overige uitslagen van deze attractie ve baan wedstrijden voor amateurs en pro fessionals waren: Sprint profs: I. Sercu (B); 2. Van der Touw (Ned); 3. Baensch (Austr.); 4. De Graaf (Ned). Totaalklassement: 1. Timoner; 2. Oudkerk 3. Staudacher; 4. Proost; 5. De Lillo; 6. Scobb; 7. Legrand; 8. Van Campen. (Frankrijk wordt, waar het publiek ach ter hekken moet staan, dan is het hier helemaal O.K.". Janssen kan met recht oordelen want hjj maakte deel uit van de ongeluksronde van 1963, toen hij in het eindklassement als veertiende eindigde. Ook de koers op zich was de Ossen- drechter niet al te zwaar gevallen. „Ik heb de eerste twee dagen eerst de kat uit de boom gekeken om te zien wie er goed reed. Dat waren Bas Maliepaard is hij een beetje rapJo de Roo en na tuurlijk ook Jacques Anquetil. Juist Jacques omdat die, nu hij beslist de Tour niet doet, zijn zinnen heeft gezet op de kleinere ronden". Janssen ging verder: „Ik ben eigenlijk pas goed gaan rijden na die tijdrit op de Hulsberg van zaterdagochtend. Toen heb ik goed moeten afzien en het schijnt wel dat dit met mij moet gebeuren om in vorm te komen". Een ding heeft Janssen in de laatste twee ritten niet begrepen. „In feite had de Pel toch veertien renners in de koers zeven in de Televizier-trui en zeven bij Homburg Waarom hebben ze vooral zondag ten behoeve van Bas Maliepaard niet op alles of niets gespeeld? Bas kon toch alles winnen en haast niets verliezen. Hij is nu wel tweede geworden maar dat is men morgen alweer vergeten deze nog uit handen zou geven. Hij zat steeds vooraan in het peloton en diri geerde zijn ploeg als een wielervorst. Niemand kreeg kans om een beslissen de voorsprong te nemen. De ronde kan blij zijn met zo'n winnaar. Janssen toonde zich in dit sterke rennersveld een waar wereldkampioen. Juist in de zwaarste etappe vrijdag van Doetin- chem naar Simpelveld in Limburg sloeg hij zijn slag. En niemand, die hem van de oranje trui kon afhouden. Zelfs een Anquetil niet, die in zijn prachtige solo wielerwerk van de eer ste orde liet zien. Die derde dag is het pronkjuweel geweest van de ronde een ronde, die sterke ritwinnaars kreeg in Karstens, Kerckhoven, Janssen, Van nitsen en De Roo. Deze notabene dertiende ronde van Nederland heeft zijn voorgangers ver in de schaduw gesteld. De vroe gere ronden waren te amateuristisch opgezet. Verscheidene organisatoren be proefden er hun kracht op, mdar het werd. steeds niets. Door het duo Vyth (kapitaal) -Ton Vissers (manager) met daarachter een goede organisatie heeft de ronde van Nederland levensvatbaar heid gekregen. Kurt Vyth wil de zaken nu nog grootser gaan aanpakken. Hij denkt aan een Tour door Nederland en het buitenland met als uiteindelijk streven een E.E.G.-ronde. Het zijn gro te plannen. Als men zich door het suc ces van deze ronde maar niet laat verleiden om ineens te veel te wil len. Zeker is, dat de buitenlandse for maties ook door de financieel aan trekkelijke condities (die bijv. minstens net zo goed zijn als in de gerenommeer de vijfdaagse van Duinkerken) zeker weer van de partij zullen zijn. En er is meer. Het slagen van deze ronde van Nederland kan betekenen, dat er gunstiger perspectieven op breder vlak worden geopend. Er is sprake van dat er naast de bestaande Tele- vizier-formatie nog een Nederlandse beroepsrennersstal gaat komen. Dat houdt in, dat Nederland internationaal nog sterker en beter voor de dag kan komen dan nu al het geval is en daarnaast ook de Nederlandse wedstrij den aantrekkelijker worden. Het mes mijdt dus aan verscheidene kanten. Vandaar dat het voor de wielrensport een grote dag was, deze slotdag van de ronde van Nederland. (Van onze sportredacteur) Iedereen was het er over eens in het Olympisch Stadion: de ronde van Ne derland voor beroepsrenners is een groot succes geworden. Jacques Anque til zei het ons even nadat hij afge stapt was: „de ronde van Nederland is mij goed bevallen. Het had alleen wat heuvelachtiger moeten zijn. Maar goed, dat is nu eenmaal zo". En zijn ploeglei der, de kleine grijsharige Louviot, was het daar mee eens: „Het zat goed in elkaar. Als er volgend jaar weer een Tour de Hollande wordt gehouden zullen wij graag weer meedoen". En zo ivas het ook met Jan Janssens Fran se ploegleider Maurice de Muer, die de tweede dag kritiek had gehad op de bewegingsvrijheid van de équipe-leider Op wat details na vond hij, dat het een prima ronde was geweest. En Flan- dria-baas Lomme Driessens sloot zich daar volkomen bij aan. Vandaar dat frisse oranje trui. Vyth enorm opgelucht en blij was. Ten slotte was het voor hem een groot zenuwslopend avontuur geweest. Natuurlijk heeft men zo weinig mo gelijk aan het toeval overgelaten, maar het is wel zo, dat het in alle opzichten heeft meegezeten. Daar was allereerst het bijzonder fraaie weer. Tot aan de dag, waarop het startschot in Amstel veen werd gelost, was het koud en guur. Toen het schartschot werd gege ven scheen de zon. Dat was dus al een pré. Na wat moeilijkheden in het begin het samenspel tussen politie en ploeg leiders moest nog op gang komen draaide het in de karavaan uitstekend. Bijzonder spijtig was het dat enkele valpartijen gewonden opleverden, van wie de Belg Gekiere op de eerste dag in het ziekenhuis terecht kwam, waar hij nog enkele weken zal moeten door brengen. De ronde van Nederland heeft sportief voldoening geschonken, al hadden we op de laatste dag nog graag wat vuur werk gezien. Maar Jan Janssen was te gebrand op de overwinning, dan dat hij Kurt Vyth, organisator van de ronde van Nederland, kan terugkijken op een geslaagd evenement. Als afslui ting stak hij Jan Janssen in een

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9