VS-macht in Santo Domingo is ter beschikking van de OAS HET WEER K.L.M. verliest haar president - directeur Mr. H. Albarda en zijn vrouw bij vliegongeluk in Zwitserland omgekomen K.R.O. keurt programma van dr. Trimbos af I i Hevige gevechten in Dominicaanse hoofdstad tussen de twee partijen Sedert 5 mei vermiste meisjes zijn terug In stormweer I Brits prinselijk bezoek afgelopen Kind uit Santpoort met hand in betonmolen Rotterdam blijft herdenkingsboekje verspreiden Voor modieuze dames- en teenerkledjng DINSDAG 18 MEI 1965 Hetzelfde doel Regen en wind Het woord is aan Rassenvraagstuk in de VS pagina 7 Groothandel JAC. VAN DER LAAN voor SIGAREN In de krant van heden: Televisie-uitzending gaat vanavond niet door V 50e JAARGANG NUMMER 163 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMU1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije WASHINGTON (Reuter, AP en AFP). De Verenigde Staten hebben hun expeditiemacht in de Dominicaanse Republiek officieel ter beschikking gesteld van de Organisatie van Amerikaanse Staten. Het besluit hiertoe was zaterdag al aan de OAS meegedeeld. Gisteren werd het in Washington bekendgemaakt. De Amerikaanse militairen zullen deel uitmaken van de inter-Amerikaanse vredesmacht die nog gevormd moet worden. In Buenos Aires zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van zeven Latijns Amerikaanse landen bijeenkomen om de Dominicaanse crisis te bespreken. Argentinië, Brazilië, Chili, Peru, Bolivia, Paraguay en Uruguay zullen op deze conferentie vertegenwoordigd zijn. In de Dominicaanse hoofdstad Santo Do mingo wordt nog hevig gevochten. Kolonel Caamano, de leider van de opstandelin gen toonde zich gisteravond optimistisch over een definitieve overwinning op de troepen van de junta-generaal Wessin y Wessin. Brigade-generaal Antonio Imbert Barre- ra heeft een oproep van de wapenstil standscommissie van de OAS voor een staakt-het-vuren afgewezen. „De rebellen zouden dan een kans tot hergroeperen krijgen", was zijn argumentatie. De gene raal zei de Amerikanen eraan herinnerd te hebben dat de Dominicaanse troepen stevig achter de burger-militaire junta staan. „Ik heb duidelijk gemaakt", aldus Im bert, dat we voor hetzelfde doel zullen blij ven vechten, ook al zouden de Amerikaan se troepen tegen ons ingezet worden". Volgens woordvoerders van de junta strijdkrachten worden de opstandelingen van Caamano op het ogenblik naar het oosten teruggedrongen, waar ze met de rug naar de Ozama- en Isabella-rivier ko men te staan. De rebellen houden evenwel vol dat ze de aanvallen van de junta-troe pen hebben afgeslagen. ./SB» ™S: Mr. H. Albarda Advertentie Verwachting tot morgenavond: In de avond en nacht zwaar be wolkt met enige tijd regen. Mor gen opklaringen, maar ook plaat selijk enkele buien, waarvan sommige met hagel. Matige, langs de kust tijdelijk krachtige wind tussen west en noord. Nog iets kouder, vooral in het zuid oosten van het land. Volledige weerrapporten op pagina twee. De bestandscommissie van de OAS brengt vandaag in Washington verslag uit van de toestand in de Dominicaanse Re publiek. Dit zal achter gesloten deuren worden gedaan. De OAS heeft bekend gemaakt dat se cretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant de organisatie een telegram heeft gezonden, waarin staat dat hij een waar nemer naar de OAS-conferentie zal sturen. De secretaris-generaal van de volkenorga nisatie is verstoord over het feit dat hij niet is ingelicht over de Amerikaanse mis sie naar de Dominicaanse Republiek op een tijdstip dat hij een soortgelijke commissie naar dit land heeft gezonden op verzoek van de Veiligheidsraad. Paus Paulus VI heeft gisteren opnieuw zijn bezorgdheid geuit over de crisis in Santo Domingo en dringend aangespoord tot herstel van de eenheid, de eendracht en de binnenlandse samenwerking in het land. Zijn aansporing was vervat in een brief aan aartsbisschop Emanuele Clarizio, de pauselijke nuntius in Santo Domingo, die in de crisis als bemiddelaar optreedt. DAVOS. De president-directeur van de K.L.M., mr. H. Albarda, is gister middag met zijn echtgenote bij een vliegongeluk in Zwitserland om het leven gekomen. Mr. Albarda was met twee vrienden met wie hij wel vaker vloog, de Zwitserse zakenlieden Max Stampfli en Werner Schmid, op weg van het dorpje Samedan bij Sankt Moritz, waar voor het echtpaar Albarda een bungalow in aanbouw is, naar het vliegveld van Zürich, om daar het vliegtuig naar Nederland te nemen. Kort na de start is de tweemotorige Beechcraft „Baron" in slecht weer tegen een berghelling gevlogen op de Fluelapas, de doorgang van het Engadin naar het dal van Davos. Helikoptervliegers, die opstegen toen het vliegtuigje niet op tijd in Zünch aankwam, vonden de wrakstukken na een korte speurtocht. Zij troffen geen overlevenden meer aan. Mr. Albarda was 61 jaar, zijn echt genote, mevrouw J. Ch. Albarda-Van Poelvoorde, was 44 jaar. Het Fluelagebied staat bekend als een lastig vlieggebied met veel valwinden. Daar er op de berghelling ernstig gevaar voor lawines bestaat moet het bergings werk met de grootste voorzichtigheid wor den uitgevoerd. Berggidsen, die gister avond nog per hefschroefvliegtuig naar de plaats van het ongeluk werden gebracht, moesten bij het invallen van de duisternis onverrichterzake terugkeren. Bij de K.L.M.waar het bericht vroeg in de middag binnenkwam heerste grote verslagenheid. In de bijna twintig jaar dat mr. Albarda deel had in de leiding van de luchtvaartmaatschappij, eerst als lid van de Raad van Bestuur, later als com missaris en sedert juni 1963 als president directeur, had men hem leren kennen als een briljant financieel expert, die ondanks zijn zware taak en zijn drukke werkzaam heden altijd tijd had voor het behartigen van de persoonlijke belangen van zijn per soneel. Hoewel hij als harde heelmeester van de destijds in deplorabele toestand verkerende K.L.M. rigoreuze maatregelen moest nemen, die o.a. het wegzenden van grote aantallen medewerkers inhielden, had men juist daarom respect voor hem. Men begreep dat deze koele bankier, die geen Plesman was en in het vliegersmilieu zelfs geen Aler, de maatschappij zou sa neren en haar daarmee voor de ondergang behoeden. In die taak is de heer Albarda volledig geslaagd. Gesteund door zijn mede-direc teuren wist hij de verliezen drastisch te verminderen. Juist voor het nu lopende jaar bestond er kans op althans enige winst. Van meer betekenis is misschien echter nog, dat onder zijn bewind de rust en de orde in de nationale luchtvaartmaat schappij weerkeerden. De dood heeft mr. Albarda verrast op een tijdstip, dat hij bezig was zijn KLM- loopbaan af te sluiten. Reeds bij zijn eer ste optreden als president-directeur had hij gezegd slechts zo lang te zullen aan blijven als nodig was om de maatschappij weer in het rechte spoor te krijgen. Half maart herinnerde hij nog eens aan deze afspraak. Dr. G. van der Wal was toen reeds enige tijd in functie als plaatsver vangend president en drs. J. W. van de Kamp en ir. H. Luymes werden met in gang van 1 april benoemd tot directeur. De 15-jarige Annie Braamhaar uit Hen gelo en de 16-jarige Marietje Zwienenberg uit Enter, die sedert 5 mei spoorloos wa ren, zijn terecht. Het Hengelose meisje is opgespoord in het Duitse plaatsje Lörrach bij de Zwitserse grens. Marietje Zwienen berg heeft zich bij de marechaussee in Arnhem gemeld. Zij was gisteren met de internationale trein Bazel-Amsterdam naar Nederland teruggekeerd. Het meisje uit Enter is vandaag uit Lörrach opgehaald door de rijkspolitie. ZÜRICH (AFP) Het vliegongeluk in de buurt van Davos is waarschijnlijk het gevolg geweest van plotseling hoog- teverlies, waarby het toestel niet meer te beheersen viel. De piloot van het toe stel, Max Stampfli, was met de route Samedan-Zürich volkomen bekend, maar de omlaag gerichte luchtstromin gen in de Alpen steken onverwacht op en brengen dan de meest geroutineerde vliegers in moeilijkheden. Ten tijde van het ongeluk was het zeer stormachtig weer. Er kwamen windstoten voor van 75 a 80 km. per uur. Het radiocontact met het vliegtuig werd een kwartier na het vertrek ver loren. Twee vliegtuigen en een militaire helikopter stegen terstond op en ont dekten de neergestorte „Beechcraft" op een hoogte van 2400 meter tegen de berghelling bij Fluelen. Het was de bedoeling van mr. Albarda nog deze zomer de leiding van de K.L.M. aan hen over te dragen. Vliegers van het Zwitserse leger hebben vanochtend met een helikopter de licha men van de heer en mevrouw Albarda en van de twee Zwitsers die samen met hen omkwamen, geborgen en naar een zieken huis in Samedan overgebracht. (Zie ook pagina 13) air Advertentie Sir John Suckling: Niet de spijs, maar de eetlust bepaalt de genieting van een maaltijd. Ten huize van Godfried Bomans kwam vanochtend de 37-jarige Haar lemmer Pim de Rijke uitleggen hoe hij zaterdag een expositie in Maas tricht heeft geopend waarvoor God fried Bomans de openingsrede zou uitspreken. Het bleek geen Köpeni- ckade te zijn geweest, maar een wat troebele serie van mislukte grappen. De heer Bomans wuifde het excuus van de „grapjas" weg, ook dat deze hem „lummel" genoemd had kon Bo mans niet schelen. Wèl dat De Rijke het spel zo allerbelabberdst had ge speeld. De gelijkenis tussen de echte en pseudo-Bomans bleek bovendien zo gering, dat het raadselachtig is hoe men in Maastricht De Rijke - althans volgens zijn zeggen - steeds voor Bomans houdt. De foto toont de gast heer en zijn bezoeker tijdens het gesprek. Prinses Margaret en Lord Snowden heb ben hun bezoek aan de Britse Week van daag afgesloten met de bezichtiging van moderne Britse beeldende kunst in het Stedelijk Museum te Amsterdam. In het museum was een expositie ingericht van werken van vier Britse kunstenaars: de beeldhouwer Bernard Meadows en de kunstschilders Roger Hilton, Gwther Irwin en Joe Tilson. In de avond woonden de vorstelijke per sonen het toneelstuk „Don Juan in Heil" van G. B. Shaw bij in de Doelenzaal. De Amsterdamse Studenten Toneelvereniging voerde het stuk op. Daarna bezochten de Britse gasten het Maagdenhuis waar de heer Percy Muir een lezing hield over Britse particuliere drukpersen. ■s Morgens bezochten prinses Margaret en Lord Snowdon de diamantslijperij van Asscher, waar 57 jaar geleden de beroem de Cullinan diamant werd gekloofd en ge slepen. De twee grote stenen daarvan zit ten in de Britse scepter en de kroon. De heer J. Polk, slijper van de diamant, die de prinses droeg en die zij ter gelegen heid van haar huwelijk ten geschenke had gekregen van de regering van de West- afrikaanse staat Sierra Leone werd aan de prinses voorgesteld. De slijper was van daag veertig jaar in dienst bij Asscher. Als eerbetoon aaft de prinses was in een der kamers in diamanten een fraaie gekroonde „M" neergelegd, bewaakt door vier man. De 426 karaat die er lagen had den een waarde van vijf miljoen gulden. Een reddingsploeg in Zuid-Wales draagt een van de slachtoffers van de mijnramp weg. Het mijnplaatsje To- nypandy is vandaag in rouw gedom peld voor de eenendertig steenkool- delvers die bij het ongeluk het leven hebben verloren. (Telefoto) (Zie verder pag. 3) Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Topsy 4 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee5 Ferdinand 8 Radio eitt.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's De K.R.O. heeft het programma over bevolkingsgroei van de Utrechtse arts C. J. B. J. Trimbos, waarbij het onderwerp geboorteregeling ter sprake kwam, afge keurd. In tegenstelling tot wat in de pro grammabladen vermeld staat zal het van avond dus niet op het tweede televisienet te zien zijn. Het was een forum met dok ter Trimbos als gespreksleider, waarvan deskundigen van verschillende levens instellingen deelnamen. „Ik betreur dit besluit uitermate" zo verklaarde de gespreksleider desgevraagd. „Het gesprek met mr. Van Doorn heeft wl een uur geduurd. We hebben het pro gramma dat de vorige week al op de band was vastgelegd, nog eens afgedraaid, maar volgens de voorzitter was het voor de K.R.O. moeilijk voor een uitzending te ac cepteren. Hij gelooft dat het programma voor een rooms-katholieke omroep te wei nig het rooms-katholieke standpunt be lichtte. Ik ben hete daar helemaal niet mee eens en dat heb ik hem dan ook duide lijk gezegd", Volgens de heer Trimbos voelt de K.R.O. als grootste bezwaar dat de twee rooms- katholieke medewerkers aan het program ma niet beschouwd kunnen worden als re presentanten van de rooms-katholieke op vatting over het probleem der geboortere- Een zesjarig jongetje uit Santpoort heeft maandagavond tijdens het spelen op een bouwwerk aan de Antillenstraat de handel van een betonmolen overgehaald, waardoor de machine in werking kwam. Het kind schrok van de gevolgen van zijn daad en trachtte de molen weer tot stilstand te brengen door naar het draaiende wiel te grijpen. Daarbij raakte zijn rechterhand bekneld tussen het wiel en de aandrijf- riem. Een bewoner van de Antillenstraat verbond de hevig bloedende wond, waarna het kind op advies van de huisarts naar het Antoniusziekenhuis werd overgebracht. Daar moest operatief worden ingegrepen. V geling. Die twee medewerkers zijn de ge spreksleider zelf en pater dr. J. God schalk. Door het afkeuren van het programma komt ook een volgens de heer Trimbos zeer interessante verklaring van de staats secretaris van sociale zaken en volksge zondheid, dr. A. J. H. Bartels vooraf gaand aan het programma te vervallen. De bewindsman zou in een inleiding ver tellen dat de regering de gezinsplanning in ons land onder ogen wil zien. Men zal hierbij met beleid te werk gaan, gezien de godsdienstige overtuigingen die in ons volk leven. Verder acht de staatssecretaris het onaanvaardbaar dat de verkoop van anti- conceptionele middelen in ons land zich concentreert in achteraf winkeltjes in ach teraf straatjes. Ook wilde de staatssecreta ris er op wijzen, dat Nederland bij de ont wikkelingshulp ook aandacht zou moeten schenken aan geboorteregeling. Van de zijde van de K.R.O. is het vol gende meegedeeld: „De voorzitter van de K.R.O., mr. H. W. van Doom, heeft be sloten de voor dinsdag 18 mei voorgeno men televisie-uitzending van het forumge sprek inzake het onderwerp bevolkings groei en geboortenregeling niet uit te zen den, aangezien de montage niet eerder ge reed kon zijn en het gehele programma aan de programmaleiding van de K.R.O. pas op 17 mei kon worden getoond. Mr. Van Doorn is van mening dat ver schillende principiële aspecten in het op de band opgenomen forumgesprek onvoldoen de tot hun recht komen. Hierdoor zouden bij de kijkers, zowel rooms-katholieken als niet-katholieken, misverstanden kunnen worden gewekt. De K.R.O. zal binnenkort alsnog een forumgesprek inzake hetzelfde onderwerp uitzenden". Aan het forum namen onder leiding van de heer Trimbos de volgende leden deel: professor ir. Jac. P. Thijsse van het Insti tute for Social Studies te Den Haag, de humanistische hoogleraar professor G. A. Kooy, te Wageningen, de enige niet-katho- lieke hoogleraar van de hogeschool te Til burg, professor J. Godefroy, demograaf, de voorzitster van de Nederlandse Vereni ging voor Sexuele Hervorming, mevrouw dr. M. Zeldenrust-Noordanus en drs. R. Kaptein van de Hervormde raad voor kerk en gezin. De verspreiding van het Rotterdamse herdenkingsboekje „Havenstad in de front lijn" zal niet worden stopgezet. Burge meester en wethouders van de Maasstad delen dit mee in antwoord op vragen van vier gemeenteraadsleden over dit werkje van de heren K. A. Mayer en L. Ott, dat onder de middelbare schooljeugd wordt uit gegeven ter herdenking van de bevrijding. Het college deelt de mening van de vra genstellers dat de keus van het boekje minder gelukkig is geweest. Het geeft de schooljeugd geen duidelijk beeld van het leed, dat in de oorlogsjaren en bezettings tijd over Rotterdam en haar bevolking is gekomen. „Het is met weinig overtuiging geschreven, terwijl op de formulering van verschillende passages aanmerking valt te maken," zo schrijven B. en W. van Rot terdam. Aan de andere kant is het col lege van oordeel dat het zoveel gegevens over de geschiedenis van Rotterdam in de oorlogsjaren bevat, dat het ter herkennis making door de oudere schooljeugd van be tekenis moet worden geacht. Geruime tijd voordat het herdenkings boekje werd verspreid was in Rotterdam se kringen al sprake van critiek. Deze gold met name een der schrijvers, die na de oorlog „gezuiverd" is. Nadat de critiek tij dens een raadsvergadering het college van B. en W. had bereikt, werd bekend dat deze schrijver door een andere auteur zou worden vervangen, hetgeen is gebeurd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1