Het geweten van Birmingham verdroeg Morgan niet meer Frans-Britse vliegtuigen Communistische stembuszege in Rimini geeft te denken blijf jong, blijf fit: fiets! Willen de tuinders nog altijd „grond voor grond? Blaren Status van bouw bedrijf is nog onvoldoende r is maar een manier van pressen Ongeknipt haar Wethouder De Boer zei het anders Aannemers willen elkaar steunen Claxongeloei bij taxi-overval Cohen vanochtend terechtgesteld Nenni-socialisten in de knel Na spuiten met landbouwgif overleden Onderwerp voor vergadering algemeen bestuur I.L.V.T. Jongen schoot op koeien Nieuw proces in de zaak-Dominici Staalnationalisatie toch uitgesteld? Twaalfduizend doden in Oost-Pakistan? Autoritje? DROSTE pastilles altijd welkom! DINSDAG 18 MEI 1965 v aft,'? Minister Bogaers: - -- iSi Het is weer lente tijd om uw fiets weer eens helemaal in orde te maken. Boottochtje? DROSTE pastilles altijd welkom!^ 99 VN-resolutie over de Britse basis in Aden Blanke kompels staken om negers te helpen „WIJ ZULLEN OVERWINNEN" 01 (Van onze reisredacteur mr. H. L. Lejfelaar) ATLANTA. Op 16 september 1963, een dag nadat een bomaanslag op een van de 700 kerken in Birmingham, Ala bama, vier kleine negermeisjes doodde, stond een jonge advo caat op tijdens een bijeenkomst van een club van zakenlieden. „Vier kleine meisjes vonden gisteren in Birmingham de dood", zei hij. „De inwoners van deze stad vragen zich nu zorgelijk af wie de dader is. Was het een neger of een blanke? Het antwoord is: we hebben het allemaal gedaan". Hij ging verder: „Wij zitten boordevol onverdraagzaamheid en voor oordelen, en tegenover de jongeren in deze stad staan wij als aangeklaagden. Wij zijn vervloekt door het falen van ieder van ons om onze verantwoordelijkheid te accepteren". De spreker was Charles Morgan, 32 jaar, geboren en getogen in het zuiden. Twee weken later, na dagelijkse telefonische dreigementen dat hij gedood zou worden, vertrokken Mor gan, vrouw en zoon uit Birmingham voor goed. Het ge weten van Birmingham verdroeg hem niet meer. Morgan schreef een boek, werkte enige tijd in Washington, en staat nu aan het hoofd van het zuidelijke kantoor van de American Civil Liberties Union een organisatie die hulp verleent aan hen wiens burgerlijke rechten geweld worden aangedaan. verschillende kleuren. De rode spelden ge ven de plaatsen aan waar pogingen wor den ondernomen om negers als kiesge rechtigden te laten Inschrijven. Vier in Virginia, negen in Georgia, zeven in Ala bama, één in Mississippi, twee in Texas. In een klein kantoortje achterin het ge bouw staat dominee Ralph Abernathy een ZWAARLIJVIG, vaak buiten adem, rit Morgan ondanks het luchtkoelings- systeem transpirerend achter zijn bureau in Atlanta. Naast hem staat een blad met vijf stopflesjes vol poeiers en pillen. Hij legt uit wat voor buitenstaanders moei lijk is te begrijpen: waarom het mogelijk is dat rechtbanken in het zuiden uit spraken kunnen doen die lijnrecht in strijd rijn met federale wetten. „De regering in Washington", zegt hij, „heeft alléén het recht om een zaak aan- hangig te maken wanneer een klacht is ingediend. De enige pressie die zij kan uitoefenen is het onthouden van federale subsidie wanneer het bijvoorbeeld gaat om een school die weigert negers toe te laten". Een houten negerwoning in een bui tenwijk van Atlanta. journalist te woord. Dominee Abernathy werd onlangs op een speciale bijeenkomst aangewezen als de opvolger van dominee King, voor het geval dat de laatste iets mocht overkomen. „AMERIKA IS een vreemd land", zegt hij wanneer ik hem na een uur wachten eindelijk te spreken krijg. „Je kan altijd en overal wel een lichtpunt ontdekken. Ze kunnen je wel met gummiknuppels bewer ken, zoals in Selma, maar dan zet je des avonds de televisie aan en dan hoor je van de president van de Verenigde Staten een toespraak die je uit het hart gegrepen is. En dat is het wat ons de moed geeft om ermee door te gaan". Op de terugweg naar mijn hotel vraagt de taxi-chauffeur of er in Nederland ook negers zijn. Wanneer ik bevestigend ant woord, zegt hij: „Heeft u daar ook moei lijkheden?" Ik zeg dat er zo goed als geen moeilijkheden zijn. „Trouwen ze daar dan met blanke meisjes?" Wanneer ik ant woord dat ze dat inderdaad doen, zwijgt bij een tijdje en barst dan uit: „Nou, ik zou niet graag zien dat mijn dochter thuis kwam met zo'n nikker". Amerika is een vreemd land. Het is niet het enige. „ER IS IN het zuiden geen enkele neger die president van een rechtbank is, niet één die griffier is, niet één die de bevoegd heid heeft om een jury samen te stellen. We hebben hier te maken met een blan ke machtsstructuur. Wel kunnen negers als jury-leden gekozen worden, maar de advocaten hebben het recht hen te laten schrappen. Daar komt bij dat de rechters Tan de staatsrechtbanken door de inwo- v s-5 V :.A ...w. Advertentie DEN HAAG De minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, drs. Bogaers, dringt aan op een regelmatige samenspraak tussen overheid en bouwbe- drjjfstak. Essentiële voorwaarde daarvoor is wegens de bewindsman dat het bouw bedrijf zich opwerkt naar de status van reëel gesprekspartner. Ondanks alle toe zeggingen ontbreekt nog steeds het „vi sitekaartje" van het bouwbedrijf, zo con stateerde minister Bogaers tijdens de le denvergadering van de Nederlandse Aan nemers- en Patroonsbond, die gisteren in Scheveningen werd gehouden. Minister Bogaers meent dat deze leem te niet alleen teleurstellend is voor ieder een, die wordt getroffen door het tekort schieten van de bouwnijverheid, maar ook voor de sociale verhoudingen in de bouw- bedrijfstak. Alle vraagstukken moeten vol gens de minister in één verband worden besproken. Het onderwerp van een gemeenschappe lijke aanpak moet volgens drs. Bogaers zijn: sociale verhoudingen op de bouw plaats. Een bouwvakker wil niet alleen erkenning vinden in zijn loonzakje, hij wil een actief medewerker zijn. „Het geheim van goede menselijke verhoudingen zit niet in de eerste plaats in het loon, sociale voorzieningen en kantines. Het geheim is te vinden in een zodanige organisatie van het werk, dat werknemers kunnen worden tot wat zij zelf reeds zijn, maar van wel ke potenties noch zij zelf noch hun werk gever zich dikwijls bewust zijn". 9? ners worden gekozen en niet worden be noemd. Wanneer zij vóór integratie zijn en de bevolking is tegen, worden ze eenvoudig niet herkozen. Hun baan staat op het spel. Daarom zijn de meesten voor afschei ding". Er zijn in het zuiden talrijke Morgans liberale blanken die, ondanks hun om geving en banden van geboorte en opvoe ding, zich hebben losgemaakt van de zui delijke ideologie. Ze hebben het niet ge makkelijk, maar het tij is aan het keren. Zij zijn, evenals de eerste negers die zich aan een blankt universiteit lieten inschrij ven, de eigenlijke helden van het nieuwe zuiden. Tot hen behoort ook de 31-jarige, rood harige Jim Letherer, geboren in Saginaw, Mississippi. Letherer heeft één been en loopt op krukken. Op die krukken maakte hij de mars van Selma naar Montgome ry. Hij liet me de nauwelijks geheelde bla ren in zijn handen zien. „En toch", zegt hij. „Als ik het weermoest doen, dan zou lk geen ogenblik aarzelen". Letherer werkt voor de organisatie van dominee Martin Luther King en zat in het drukke kantoor met een stapel formulie ren voor zich aanvragen voor financië le bijstand, onder andere van 150 negers die, omdat zij aan de mars hadden deel genomen, door hun blanke werkgevers werden ontslagen. Hij was juist uit Wash ington terug, waar hij een „klachten-bu reau" op touw had gezet voor de organi- iatie. TERWIJL WIJ zitten te praten, lopen blanke en zwarte studenten in en uit Ze komen uit Selma of gaan erheen, ze bren gen berichten uit Mississippi. En net zo als op het hoofdkwartier van de Student Non-violence Coordinating Committee, lo pen zij ook op sandalen, in spijkerbroeken, met lange tijd ongeknipt haar. I Charles Morgan, een van de blanke 1 liberalen in het zuiden. MXMMmmMMMMWMMWWWMMWMWMMMMWMWMWMWWWMWMMMi In ons blad van gisteren publiceerden wij een uitspraak van wethouder De Boer van Velsen, gebaseerd op de plannen tot vestiging van petrochemische industrie bij Amsterdam. De wethouder roerde dit on derwerp aan bij de prijsuitreiking van een jubileum-damtoernooi in IJmuiden. De redactie van het bericht zou aan leiding kunnen geven tot misverstanden. Wethouder De Boer zei woordelijk: Dam men is denken, dammen eist concentratie, het afwegen van alle kanten van iedere zet en het onderzoeken van hun gevolgen. Er zijn zeer prettige contacten met Am sterdam. Ook het aanbieden van deze wel verdiende prijs aan het winnende Amster damse team is er een van. Minder prettig is naar mijn mening de petrochemische industrie met haar vervuiling. Dat is niet de schuld van u, dammers. Zij, die ver antwoordelijk zijn voor de petrochemische industrie, denken niet zo, maar zijn dan ook geen dammers, verklaarde wethouder De Boer onder gelach uit de zaal. LONDEN (AFP en AP) Groot-Brit- tannië en Frankrijk hebben een overeen komst getekend voor de gezamenlijke ont wikkeling vap twee nieuwe supersonische militaire vliegtuigen. De aanloopkosten belopen een half miljard. De twee landen zullen samenwerken bij het ontwerpen, de ontwikkeling en de mo gelijke produktie van: 1. Een supersonisch vliegtuig met vaste vleugels dat door de R.A.F. en de Britse marine als oefenvliegtuig zal worden ge bruikt en door de Fransen als oefen- en ge vech ts vl iegtuig 2. Een gevechtsvliegtuig met verstelba re vleugels o.a. voor verkenningsdoelein den. Tevens zal de mogelijkheid worden be studeerd van de gemeenschappelijke bouw van een luchtbus voor ongeveer 200 passa giers, met een actieradius van 400 tot 1.500 kilometer. De NAPB, Ned. Aannemersbond en Pa troonsbond, wil de Amsterdamse aanne mers die door stakingen en langzaamaan- acties worden getroffen, ook financiële steun gaan geven. In het najaar zal het hoofdbestuur van de NAPB de ledenver gadering concrete voorstellen doen. Dit heeft de voorzitter L. J. te Pas medege deeld tijdens de ledenvergadering, die van daag in het Kurhaus te Scheveningen ii gehouden. Een Amsterdamse taxi-ondernemer gaat volgende week de eerste van zijn 25 taxi's voorzien van een voetschakelaar, die de chauffeur kan indrukken als hij wordt overvallen en waardoor de claxon dan constant blijft toeteren. Eventueel zal een tweede claxon of een dubbeltonige hoorn worden gemonteerd. Deze ondernemer verwacht van een zwaai licht weinig effect. Als een chauffeur in een stille straat wordt overvallen, heeft een dergelijk zwaailicht geen nut. DAMASCUS (AFP). De 40-jarige Is raëlische agent van de inlichtingendienst Elie Cohen is dinsdagmorgen in de Syrische hoofdstad Damascus door middel van de strop terechtgesteld. De president en de leden van de rechtbank die Cohen veroor deelden en een rabbijn waren bij de execu tie aanwezig. (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse Socialistische Partij bevindt zich in een weinig rooskleu rige positie. Daarvan is zij zich na de belangrijke communistische overwinning bij de vorige week in Rimini gehouden ge meenteraadsverkiezingen nog pijnlijker bewust geworden. Wat eind 1964 in Feru- gia en Foligno gelukte, waar de Nenni- socialisten door hun samenwerking met de communisten op te zeggen, deze laatsten hun meerderheid in de raad wisten te ont nemen, slaagde hier niet. De communisten overbrugden de kloof van de vijf niet lan ger tot hun beschikking staande socialisti sche zetels door er zelf drie te winnen, terwijl hun nieuwe plaatselijke coalitie partners, de scherp links-gerichte socia listen voor de proletarische eenheid, er twee in de wacht sleepten. De aanhan gers van Nenni vielen in het gat dat zjj voor een ander groeven: ze hielden slechts twee zetels over. Deze gang van zaken heeft velen in Ita lië met zorg vervuld. Men meent dat dit verkiezingsresultaat, waaraan men geneigd is meer dan alleen maar lokale betekenis toe te kennen, de algemene tendens weer geeft van toenemende communistische in vloed, ten koste van de Nenni-socialisten. DEZE ONTWIKKELING zou dan wel eens het gevolg kunnen zijn van de dubbe le rol die de socialisten op het ogenblik Advertentie Ze krijgen een minimum vergoeding, net genoeg voor eten en drinken. De meesten hebben hun studie voor een half jaar of langer onderbroken om deel te nemen aan „de beweging", zoals zij het noemen. Het hoofdkwartier van de King-organi- satie is dag en nacht open. In de kelders is een drukkerij. Een van de brochures die er van de persen afrolde was geti teld: „Laten we de boycot begrijpen". Het is een betoog ter rechtvaardiging van de door dominee King voorgestelde boycot van in Alabama geproduceerde goederen (voornamelijk slachtkippen en eieren). Op een kaart van de Verenigde Staten, aan de muur van een lokaal met typistes, wemelt het van spelden met koppen in In het academisch ziekenhuis te Gro- ingen is de 28-jarige G. van Bruggen over leden, nadat hij zaterdag voor de sproei- combinatie Harkstede-Scharnier, waarbij hij werkzaam was, landerijen met bet landbouwvergif D.M.C. had bespoten. D.M.C. is een kwaadaardig vergif. Voor het gebruik ervan worden zeer nauwkeu rige voorschriften gegeven. Zo is voorge schreven zó te spuiten dat het vergif van de spulter afwaait en als dat niet mogelijk is, een masker te dragen. Bij warm weer is extra voorzichtigheid met D.M.C. ge boden. De poriën van de huid zijn dan wijd open en nemen het vergif, als dat met de huid in aanraking komt, gemakkelijk op. Advertentie In het stadskantoor te Beverwijk zal vol gende week dinsdagavond het algemeen bestuur van het intercommunaal lichaam vervanging tuinbouwgronden vergaderen. De agenda vermeldt onder meer de be handeling en de vaststelling van de be groting 1965. Dan komt mede in behande ling een nota van het dagelijks bestuur. In de nota komt het dagelijks bestuur tot de conclusie dat het I.L.V.T. ook in de huidige omstandigheden zowel in het be lang van de agrarische bevolking als van de deelnemende gemeenten een nuttige functie kan vervullen. Deze functie is het betrekkelijk geringe financiële offer zo dit ook in de komende jaren nog mocht blijken nodig te zijn zeker waard. Bij de gedachtenwisseling over de nota ware mede aandacht te schenken aan de vraag of het oorspronkelijk verlangen „grond voor grond" nog onder de tuindersbevol king leeft. Het dagelijks bestuur ziet de discussie daarover met belangstelling te gemoet. Op zgn. compensatiebasis Het dagelijks bestuur stelt, dat het in het algemeen noodzakelijk lijkt dat verwer ving van de nodige gronden door de ge meenten zoveel mogelijk plaatsvindt op zgn. compensatiebasis. Voor de gemeenten is dit in het algemeen voordeliger en de agrariërs kunnen het beroep, waarin ze zijn opgegroeid, blijven uitoefenen. Wanneer het voor de verwerving van ver vangende gronden nodig is dat grotere com plexen onroerend goed worden aangekocht, verkaveld en voor de gewenste culturen geschikt gemaakt, zal dit bezwaarlijk indi vidueel kunnen worden gedaan. Er moet dan in groter verband kunnen worden ge werkt en een instelling als het I.L.V.T. is daartoe noodzakelijk. Bij het overleg met de betrokken eige naren zullen de gemeentebesturen in hun onderhandelingspositie sterker staan wan neer aanbieding van vervangende grond door het I.L.V.T. een reële mogelijkheid is, dan wanneer de eigenaar weet dat er voor de gemeente geen ander alternatief is dan aankoop tegen de gevraagde prijs of onteigening. Bij de voorbereiding van grondtransacties en mede in het algemeen bij agrarische problemen kunnen de deel nemende gemeenten (Beverwijk, Heems kerk en Velsen) gebruik maken van des kundige bijstand van het bureau van het I.L.V.T. De kosten daarvan worden door de gemeenten vergoed, aldus de nota. In Meppel heeft een 16-jarige jongen, die bjj een vriend achterop de brommer zat, met een windbuks op koeien gescho ten. Twintig koeien kregen kogelwondjes. Voor de meeste dieren moest de hulp van een veearts worden ingeroepen. De politie slaagde er spoedig in schutter aan te hou den. Hij had de buks van een vriend ge leend. Het schiettuig werd in beslag ge nomen. PARIJS Een van meest geruchtma kende en felst omstreden processen, die Frankrijk sedert de oorlog heeft gekend, zal aan een herziening worden onderwor pen. De familie van Gaston Dominici, de oude boer, die een maand geleden op 88- jarige leeftijfd is gestorven, heeft een aan vraag ingediend om revisie van het von nis, waarbij de „patriarch van de Grande Terre" uit de Zuidfranse Provence ter dood werd veroordeeld wegens een drie voudige moord, die in de nacht van vier augustus 1952 op de Engelse oud-minister Sir Jack Drummond, diens vrouw en tien jarig dochtertje is gepleegd. Het motief van de moord werd indertijd zowel in ver band met een zedenmisdrijf als met roof en diefstal gebracht. NEW YORK (Reuter) De speciale commissie van de Verenigde Naties voor koloniale aangelegenheden heeft maandag een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op spoedige opheffing van de Britse militaire basis in Aden, waar de situatie „de internationale vrede en veiligheid bedreigt." De resolutie werd aangenomen met negentien tegen drie stemmen en twee onthoudingen. JOHANNESBURG (AFP) De blanke mijnwerkers in de Zuidafrikaanse kolen mijnen hebben maandag het werk voor 48 uur neergelegd ter ondersteuning van pro motie eisen voor hun Afrikaanse collega's. In de goudmijnen was reeds met succes een proef genomen met de benoeming van negers in functies die tot nu toe uitslui' tend door blanken werden vervuld. spelen. Als regeringspartij (een coalitie met de Christen-Democraten, Sociaal-de mocraten en de Republikeinen) steunen zij het urgentieprogramma ter beteugeling van de economische recessie, dat in de eerste plaats beoogt de bedrijfswinsten om hoog te helpen. Daartoe heeft men de ar beiders opgeroepen zich gedurende deze periode van herstel, waarin de werkeloos heid geleidelijk zal afnemen, in hun loon eisen te matigen. Natuurlijk beweren de communisten dat de regering de groot-industriëlen grotere winsten laat maken ten koste van de ar beiders, en zij schrijven stakingen uit. De socialistische vakbondsleiders steunen hen hierin, omdat juist zij zich nu niet kunnen permitteren de indruk te wekken, dat zij niet voldoende voor de belangen van de werknemers zouden opkomen. Zo deed zich kort geleden de eigenaardi ge situatie voor, dat vice-premier Nenni tot taak kreeg te trachten stakingen te doen afgelasten die waren uitgeschreven door de C.G.I.L., de Algemene Confedera tie van Italiaanse Arbeiders, waarin zijn eigen partij samenwerkt met de commu nisten, hoewel de laatsten er de meerder heid in hebben. NA DE OORLOG hebben de twee meest linkse partijen in Italië, de communisten en de Nenni-socialisten, die tot het Russi sche ingrijpen in Hongarije een koers aan hielden die eveneens nauw op die van Moskou was afgestemd, zovelen aange trokken doordat de hervormingen waarop men tijdens het fascistische regime had gehoopt niet of nauwelijks kwamen. Nadat het het land enige jaren voor de wind is gegaan (nog geen anderhalf jaar geleden was er nog sprake van een over verhitting van de conjunctuur) en, met na me in het zuiden, in de levensomstandig heden van velen grote verbeteringen zijn aangebracht, bestaat thans weer zo'n pe riode van onzekerheid. Wat Rimini betreft, kan niet gezegd wor den dat economische omstandigheden tot het communistische succes hebben geleid. Men hoeft zich er over armoede of wer keloosheid geen zorgen te maken, want ieder jaar, van de lente tot de late nazo mer, rolt het buitenlandse (vooral Duitse) kapitaal in massa's over de stranden en terrassen van deze luxueuze badplaats aan de Adriatische Zee. Maar de vele stakingen, en natuurlijk voor de grote landelijke zoals die van de spoorwegen, laten niet na ook in streken waar men zelf niet te klagen heeft, de sfeer van onzekerheid en ontevredenheid voelbaar te maken. LONDEN Geheel onverwacht zou pre mier Wilson toch nog van de linkervleu gel van zijn partij gedaan hebben weten te krijgen, dat hij het wetsontwerp tot nationalisering van de Britse staalindu strie niet meer dit zittingsjaar bij het Par lement hoeft in te dienen. Dit schreef de serieuze conservatieve „Daily Telegraph" vanochtend in grote let ters op zijn voorpagina. Wilson heeft ech ter, volgens het blad, moeten beloven het wetsontwerp dit najaar in te dienen. Dit zou tengevolge hebben, dat de in dustrie zeker nog een jaar in particulier» handen blijft. Premier Wilson zou dan eerst populaire maatregelen kunnen ne men. DACCA (AFP) Minstens elfduizend mensen zouden in het district Braisal in Oost-Pakistan bij de wervelstorm van vo rige week dinsdag zijn omgekomen. Men vreest dat het aantal slachtoffers meer dan twaalfduizend zal blijken te zijn. De wervelstorm heeft acht districten getroffen. Er is een tekort aan drinkwater, levens middelen en kleding in de getroffen ge bieden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7