Algemene Metaalbond wil CAO met vrijheid van staken NVV stelt commissie in voor probleem ongeorganiseerden Veenendaalsche is teleurgesteld Netto-winst Wm. Müller ruim 43 pet gestegen W zJL r Dividenden Driedaags congres in het Kurhaus geopend Premie-inkomen Nat.-Nederlanden met 12 gestegen Geldmarkt sterk verruimd Licentie-akkoord tussen Shell, Dow en Ciba ZWELLINGEN Bedrijfsn ieuws Daggeld weer lager Netam ving de hogere kosten op SCHEEP VA ARTBERICHTEN Zwols aardgas in verkeerde leiding Kort economisch nieuws Hogere omzet en winst Tw. Kabel VERWARMING WOENSDAG 19 MEI 1965 11 Weekstaat Ned. Bank Emancipatie Ledental Homogeen aan de grote teen Lips en Gispen Investeringen belopen dit jaar 22 miljoen mmÊÊÊ Gisteren op het Damrak Verdeeld Het bondsbestuur van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond is tot het inzicht gekomen dat de C.A.O. geen artikelen meer mag bevatten die elke mogelijkheid tot staking uitsluiten ge durende de looptijd van die C.A.O. „Het moet mogelijk zijn het stakingswapen te hanteren voor andere zaken dan in de C.A.O. geregeld zijn", zo verklaarde van morgen de scheidende voorzitter I. Baart op het driedaagscongres van zijn organi satie in het Scheveningse Kurhaus. Dat wil niet zeggen dat de A.N.M.B., met bij na 110.000 leden de grootste vakbond van Nederland, de staking ten allen tijde maar wil gebruiken. De heer Baart ver telde dat in het overleg tussen werk gevers en werknemers in de metaal industrie thans wordt geprobeerd een procedure te vinden om te voorkomen dat conflicten buiten het directe terrein van de arbeidsvoorwaarden altijd tot stakingen zullen leiden. Advertentie CENTRALE Het jaarverslag van Nationale Neder landen N.V. maakt wederom melding van een krachtige groei. Het premie-inkomen van het gehele concern steeg met ruim 12 percent tot 740 miljoen v j 660 min). De behaalde resultaten bleven in totaal slechts weinig achter bij die over 1963, ondanks toegenomen kosten en stijgende schadecijfers in verschillende bedrijfstak ken. De produktie aan nieuwe verzekeringen ln de levensector beliep in binnen- en bui tenland tezamen 2,75 (v j 2,2) miljard. Het totaal verzekerde bedrag steeg van 14 miljard tot 15,6 miljard. Aan verzeke ringnemers kwam over 1964 18,6 min ten goede, een stijging met ruim 6 min. De bedrijfsresultaten, hoewel lager dan vorig jaar, beleven gunstig. In de schade verzekering-sector nam vooral in de motor rijtuigen- en variabranches het premie-in komen belangrijk toe. De resultaten in deze sector liepen uiteen. Autoverzekerin gen leverden opnieuw verlies op, terwijl ook het conform internationaal gebruik afgesloten tekeningsjaar 1961 voor transportverzekering met verlies werd af gesloten. De beleggingen namen met rond 350 miljoen toe en overschreden daarmede in 1964 in ruime mate de 4 miljard. Het bedrag belegd in hypotheken steeg met 175 min. Leningen aan ondernemingen namen met ruim 100 min toe. Het vast goed-bezit groeide met ruim 30 min tot meer dan 280 miljoen in totaal. De totale geconsolideerde bruto winst bedroeg 48.445.000, waarvan voor belas tingen 9,5 miljoen wordt gereserveerd, ruim 30 min in bedrijf wordt gehouden waardoor voor dividend 8,8 min (13 pet als vorig jaar) beschikbaar blijft. Naast het geplaatste aandelenkapitaal ad ruim 67 min bedragen de zichtbare extra re serves thans meer dan 300 min. In de tweede algemene vergadering van aan deelhouders van de Fransch-Soudan Handel Maatschappij ls het voorstel tot ontbinding der vennootschap aanvaard met 133 tegen 2 stem men. Tot llquidateur ls benoemd de heer D. Nieuwland te Rotterdam. In geldmarktkringen voorziet men in de komende dagen een verdere daling van het daggeldtarief, dat gisteren reeds van 4 tot 3% percent kon worden teruggebracht. Er heeft zich namelijk een aanzienlijke verruiming van de markt voorgedaan en, zoals uit de weekstaat van de Nederland- sche Bank blijkt, is die verruiming voor een zeer belangrijk gedeelte te danken aan de schatkist. Deze heeft voor niet minder dan 284 min in de afgelopen week in de markt gebracht, waardoor het saldo van de schatkist van 831 min tot 547 min is verminderd. The Dow Chemical Company, de Shell Internationale Research Maatschappij N.V. en Ciba Ltd. in Zwitserland hebben een aantal overeenkomsten gesloten ter uit wisseling van licenties voor de fabricage van epoxy-kunstharsen. Onder deze over eenkomsten zullen gebruikers in de gele genheid worden gesteld om epoxy-kunst harsen van elk van de drie fabrikanten te betrekken, door welke onderneming zij ook werden gepatenteerd. De overeenkomsten betreffen alle lan den ter wereld, met uitzondering van de Verenigde Staten, Canada en voorlopig Japan. De heer Baart kwam op dit onderwerp in verband met de positie van de vak beweging. Nog te veel is er volgens hem de tendens om dingen centraal te regelen die tot het terrein van de vakbonden in de onderneming behoren. Hij haalde hier voor het rapport-Verdam aan over de on dernemingsstructuur. De vakbond speelt nauwelijks een rol bij de daarin bespro ken medezeggenschap in de onderneming. Het recht van enquete wil de commissie- Verdam geven aan de centrale organisatie, terwijl toch de vakbonden die de werkne mers van die onderneming organiseren de eerst geroepen zijn. Dit rijmt de com missie echter niet met de gezagsverhou dingen binnen de onderneming. „De poorten blijven gesloten", aldus de heer Baart. Ook zouden de ondernemings raadsleden niet zelf mogen beslissen volgens de commissie-Verdam wie zij als deskundig adviseurs willen benutten. De directie kan dit wel. Trouwens, aldus de heer Baart, ook in het N.V.V.-rapport over het enquete-recht was slechts een minder heid van de N.V.V.-commissie bereid ddit recht aan de betrokken vakbonden toe te kennen. De A.N.M.B.-voorzitter zei dat van uit werkgeverskring wordt beweerd dat de toenemende welvaart een emancipatie en verindividualisering van de werknemers heeft gebracht, die collectieve belangen groepen als vakorganisaties, steeds meer overbodig maakt. „Het merkwaardige is dat diezelfde werkgevers nee zeggen te gen de emancipatie van de werknemer in het ondernemingsverband". „Maar", aldus de heer Baart, „als dan In die onderneming de autoritaire bevels structuur wordt gehandhaafd, volgt daar uit toch logisch dat de vakbond als tegen macht nodig is?" Het ledental van de A.N.M.B. ligt dicht tegen de 110.000 aan, maar daarmee is het nog 400 lager dan per 1 januari van het vorig jaar. Niet zozeer het gebrek aan nieuwe leden is hieraan schuld, als wel het bedanken van anderen. Boven dien spelen er in de metaalindustrie vol gens de heer Baart een aantal ongunstige factoren: de geringe toeneming van het aantal werknemers. het aantrekken van buitenlandse ar beiderskrachten, die niet of nagenoeg niet lid van een vakbond worden, de expansie in de metaalindustrie heeft vooral plaatsgehad in de beamb- tensector, die vanouds minder voor een vakorganisatie voelt, de aantrekkingskracht van de metaal sector in het algemeen daalt bij de Ne derlandse werknemers, mede als ge volg van het feit dat de loonstijging ge ringer was in de afgelopen periode dan gemiddeld elders. Vooral de scheepsbouw maakt een moei lijke tijd door. De door de Europese com missie voorgestelde subsidëring van de nieuwbouw heeft alleen zin, meende de heer Baart als daarbij evenals in Japan te gelijk een deskundige herorganisatie met toepassen van de nieuwste technische mo> gelijkheden en een betere outillage wor den gerealiseerd. „Anders blijft het 10 percent subsidievoorstel een lapmiddel". De vice-voorzitter van het N.V.V., A. H. Kloos, deelde hierna mee dat het N.V.V. een commissie heeft ingesteld om te trach ten binnen deze vakcentrale tot een meer homogeen standpunt te komen over het probleem van de ongeorganiseerden. Tot nu toe heerst er over in deze kring ver deeldheid. Met name de A.N.M.B. en de algemene bedrijfsgroepencentrale staan te genover elkaar. De harde economische fei ten tonen aan dat de taxatie van de loon- situatie door de vakbeweging het afgelo pen jaar beter is geweest dan die van de werkgevers van regering en de econo mische experts, zei de heer Kloos. De economische feiten doen zich thans zo gun stig voor dat zelfs de meest optimistische prognose van vakbewegingszijde nog Is overtroffen. Dit betekent dat onze verlangens thans verder reiken dan waarmee we eind 1964 bereid waren genoegen te nemen. „Wij zijn echter blij, dat we in de herfst van het vorig jaar onze handen niet hebben gebon den. Als de werkgevers 1 percent meer hadden geboden, was dit wel gebeurd". Advertentie Een succesvol middel tegen knobbels en zwel lingen aan de grote teen is nu verkrijgbaar onder de naam Dalet Balsum. Dalet Balsum dringt diep in de huid door, verlicht de pijn op wonderbare wijze, heft de aandoening en opzwellingop. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. De directie van het de Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij acht het teleur stellend dat het bruto exploitatiesaldo in 1964 gedaald is van 1.250.000 tot 929.495, De kosten stegen tot een hoger niveau dan was voorzien en de winstmarge per eenheid produkt daalde onder druk van de concurrentie. Als saldo winst resteert ƒ409.619 (v.j. ƒ398.745). Voorgesteld wordt zoals gemeld tien percent dividend, waar van vijf in contanten en vijf desgewenst in aandelen. Het vorig jaar werd tien per cent betaald, waarvan vijf in aandelen. Het bedrijfsresultaat van Lips en Gispen N.V. beloopt blijkens het vandaag versche nen verslag over 1964 vóór afschrijvingen 4.8 (v.j. 5.3) miljoen. Het saldo winst vóór belastingen komt uit op 2.109.000 2.194.511). Voorgesteld wordt, zoals ge meld een onveranderd dividend van 5 per cent van het nominale bedrag der uitstaan' de prioriteitsaandelen en 12 percent van het uitstaande gewone aandelenkapitaal. Het toaal der investeringen van de aan gesloten bedrijven heeft in 1964 f 2.910 000 bedragen. Hierin is niet in mindering ge bracht de boekwaarde van het pand van Staalmeubel N.V. te Velsen dat in 1964 is verkocht. Het totaal der afschrijvingen op basis van aanschaffingswaarde bedraagt 1.906.000. Teneinde de in verband met de gestegen vervanginskosten bij herinves tering benodigde middelen in het bedrijf te kunnen houden, is boven de genoemde af schrijvingen een bedrag van 543.000 even eens ten laste van het jaarresultaat aan de vervangingsreserve duurzame produktie- middelen toegevoegd. Bij de Nederlandse werkmaatschappijen is het jaar 1965 op levendige wijze begon nen. Een inzet van alle krachten zal echter nodig zijn om de invloed van de loonont wikkelingen te compenseren. Voor zover zulks op dit ogenblik valt te overzien, ge looft de directie dat de mogelijkheden hier toe aanwezig zijn. De grootste zorgen heb ben betrekking op de gang van zaken in Italië. De maatregelen die door de directie van Lips-Vago zijn genomen, doen niette min verwachten dat de Italiaanse dochter het jaar 1965 zonder verlies zal kunnen afsluiten. De N.V. Nederlandsche Röntgen-apparaten- fabriek Evershed-Enraf en de N.V. Nederlandse Instrumentenfabriek „Nonius" in Delft hebben een dochteronderneming gesticht in Londen onder de naam Enraf-Nonius Instruments Limi ted London. Geheel volgens verwachting is het tarief van daggeld vandaag wederom met een half percent verlaagd en gebracht op drie percent. Met tevredenheid ziet de directie van Wm H. Mueller en Co terug op de gang van zaken in 1964. Het resultaat van de bedrijven in binnen- en buitenland was, ondanks de sterke stijging van het loon- en salarispeil, aanzienlijk hoger dan in 1963. De bedrijfswinst steeg met 5,3 min tot 23,4 min. De nettowinst was ruim 43 percent hoger op 9,77 (v.j. 6,80) min. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, 20 percent dividend op de ge wone aandelen (v.j. 15) percent over een onveranderd kapitaal van 27.225.000. Het ertsbedrijf heeft in 1964 weer een belangrijke bijdrage tot de winst ge leverd. De exploitatie van de lijndienst op Zuid-Amerika, die sedert 1958 verlies gevend was, heeft in 1964 redelijk tot de winst bijgedragen. Bij de stuwadoorsbe- drijven kwamen de verder toegepaste ra tionalisatie en de stijging van de verwerk te tonnage tot uitdrukking in betere resul taten. De winsten van de cargadoorsbe- drijven lagen ongeveer op hetzelfde niveau als in 1963. Advertentie Mengmeststof voor kamerplanten 65% - 100 grs - 65 ets. Volop bloei en groei Op de bedrijfswinst werd voor afschrij vingen in mindering gebracht 9,19 min. tegen 8,20 min. in 1963. Deze stijging is vooral het gevolg van enige wijzigingen in de afschrijvingsgrondslagen. Uit hoofde van incidentele winsten en verliezen kon 2,5 min. aan de winst worden toegevoegd (vrijwel onveranderd). Voor belastingen moest 6,9 min. ten laste van de winst worden gebracht (v.j. ƒ3,5 min.). Uit de winst wordt 4 min. toegevoegd aan de vervangingsreserve. Dit geschiedt om in komende jaren de nadelige gevol gen van een economische veroudering van de vloot in zekere mate te kunnen opvan gen. Men houdt er namelijk rekening mee dat de ontwikkeling van de techniek in de scheepvaart in een versneld tempo zal plaatsvinden. In 1964 werd bijna 9 min. geïnvesteerd in duurzame bedrijfsmiddelen. Met de thans lopende investeringen zal naar schat ting nog een bedrag gemoeid zijn van 22 min., hetgeen net bedrijf uit eigen middelen kan financieren. Hieronder is be grepen de bouw van een nieuw kantoor pand in Rotterdam. De liquiditeitspositie van de vennootschap toonde, dankzij de goede gang van zaken in 1964, een verdere verbetering. Een ruime liquiditeit is voor het bedrijf noodzakelijk. Overmatig ruim acht de directie de liquiditeitspositie niet, mede met het oog op de vervangings- en uitbreidingsinvesteringen, die in studie zijn. De directie spreekt zijn vertrouwen uit in de gang van zaken van het lopende boekjaar. De belangrijke kostenstijging bij N.V. Nederlandse Tank- Apparaten- en Machi nefabriek „Netam" kon worden opgevan gen door snellere produktie. Het markt aandeel kon sterk worden vergroot, het geen tot uiting komt in de omzetverhoging. Alle factoren tezamen hebben geleid tot stijging van het winstcijfer. De directie verwacht goede resultaten van een overeenkomst, die zij gesloten heeft met een Europese partner. Daartoe wordt voorgesteld 100.000 toe te voegen aan de post voorzieningen. De pakhuizen van de n.v. „Het Neder landsche Veem" zijn in 1964, blijkens het verslag, steeds vol bezet geweest. Het saldo winst is gestegen tot 264.800 (vorig jaar 202.900). Hieruit wordt een onveranderd dividend voorgesteld van negen percent. W. Bernet en Co stelt aandeelhouders voor het dividend over 1964 te bepalen op 5 percent voor de aandelen A en op 12 per cent voor de aandelen B. Het vorig jaar werd 10 percent uitgekeerd. Tricotagefabrleken voorheen Frans Bee- ren en Zonen heeft besloten het dividend over het boekjaar 1964 te passeren. Over 1963 werd nog zeven percent uitgekeerd. De directie zegt in een bericht dat zij extra voorzieningen heeft moeten treffen voor de waardering van de vorraden, die in het tweede halfjaar van 1964 sterk zijn geste gen. Daarom is besloten tot een afschrij ving van ruim 600.000. Verder was van nadelige invloed de loonkostenontwikke ling. Abida 18 te Stockholm. Alblasserdijk 19 te Charleston. Alchiba 19 v. Genua n. Livomo. Almkerk 18 v. Marseille n. Antwerpen. Alnitak 18 te Las Palmas. Amerskerk 18 te Rotterdam. Ammon 19 te New York. Arendskerk 19 v. Rotterdam n. Antwerpen. Argos 18 v. Cavalla n. Volos. Arkeldijk 18 te Hamburg verw. Asterope 19 te Belfast. Atys 19 te Hamble. Averdijk 18 v. Mombasa n. Aden. Banda 17 v. Valparaiso n. Tocopilla, Banggai 19 te Wewak verw. Bengkalis 18 v. Milwaukee n. Detroit. Beninkust 18 v. Abidjan n. Douala. Caltex Pernis 18 voor anker bij Dumai. Caltex Rotterdam 18 v. Port Said n. Lavera. Caltex Utrecht 19 v. Vizagapatnam n. Kandia. Camphuys 17 v. Durban n. Dar es Salaam. Cartago 19 te Almirante. Celebes 20 te Londen verw. Cinulia 19 te Birkenhead. Congokust 19 te Hamburg. Diogenes 19 te Amsterdam. Eenhoorn 19 te Piraeus. Eos 18 dw Finisterre n. Lissabon. Eumaeus 19 te Bremen verw. Forest Hill 18 v. Antwerpen n. Perzische Golf. Gabonkust 18 v. Hamburg n. Amsterdam. Ganesella 18 v. Surabaja n. Pladju. Gooiland 18 v. Amsterdam n. Zuid Amerika. Grebbedijk 19 te Miami. Grootekerk 19 te Amsterdam. Grotedijk 18 te Lake Charles. Guineekust 18 te Amsterdam. Hathor 18 v. Bremen n. Bremerhaven. Hercules 18 te Antwerpen. James Benedict 18 te Antwerpen. Japara 18 v. Genua n. Port Said. Jason 18 v. Georgetown n. Paramaribo. Justus Waller 19 v. Little Aden n. Suez. Kara pass. 18 Little Quoin Isle n. Ceuta. Katelysia 19 te Pladju verw. Katendrecht 18 v. Port Said n. Bremen. Kelletia 18 v. Milazzo n. Rotterdam. Kennemerland 18 te Santos verw. Kerkedijk 19 te Boston verw. Kinderdijk 18 ten anqer Bremerhaven. Koudekerk 19 te Port Said. Kreon 18 v. La Ceiba n. Hamburg. Laarderkek 18 v. Suez n. Ummsaid. Langkoeas 19 v. Beyrouth n. Genua. Liberiakust 18 v. Port Harcourt n. Lagos. Mersey Lloyd 18 v. Hamburg n. Bremerhaven. Montferland 18 v. Antofagasta n. Valparaiso. Nieuw Amsterdam 19 te New York verw. Nista 18 v. Suez n. Djibouti. Ommenkerk 19 te Lissabon. Oranje Nassau 19 te Port of Spain. Palamedes 19 te San José. Peperkust 19 te Dakar verw. Poseidon 17 v. Orinoco n. Matanzas. Osiris 18 te Hamburg. Ouwerkerk 18 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Philidora 18 v. Liverpool n. Laskhirra. Pres. William V. S. Tubman 18 te Buchanan verw. Riouw 19 ten anker Bremerhaven. Rondo 18 v. Napels n. Port Said. Rotti 19 te Bahrui verw. Schelde Lloyd 18 v. Colombo n. Djibouti. Schie Lloyd 19 v. Rotterdam. 19 te Amsterdam. Schouten 18 v. Kota Baru n. Hongkong. Sliedrecht 18 te Baie Comeau. Sloterdijk 18 te Rotterdam. Spaarnekerk 18 v. Yokohama n. Nagoya. Stad Alkmaar 18 v. El Ferrol n. Rotterdam. Statendam 19 te Le Havre. Straat Clarence 20 te Hobart verw. Straat Clement 18 te Tanga verw. Straat Colombo 18 v. Kobe n. Tsingtao. Straat Cook 18 v. Trincomalee n. Penang. Straat Frazer 20 te Kaapstad verw. Straat Johore 19 te Kaapstad verw. Taham& 18 v. Trinidad n. Swansea. Tero 18 v. Santa Isabel n. Calabar. Themis 18 te Port au Prince. Theron 19 te Madeira. TJimanuk 19 v. Auckland n. Napier. Van Linschoten 20 te Sydney verw. Van Riebeeck 20 te Kuwait verw. Videna 19 te Porta Cardon. Waingapoe 19 te Kupang verw. Wieldrecht 18 v. Londen n. Leith. Willemstad 18 te Amsterdam. Wonosari 18 te Aden verw. Doordat bij het gemeentelijk gasbedrijf in Zwolle een verkeerde afsluiter werd geopend, stroomde het aardgas ook in eni ge stadsgasleidingen van de binnenstad. De politie reed met luidsprèkerwagens door de straten om te waarschuwen, dat de kranen gesloten moesten worden, daar aardgas on der een aanzienlijk hogere druk staat dan stadsgas, zodat de veel grotere vlammen gevaar konden opleveren. Het aardgas kon spoedig uit de hoofdleidingen van het stadsgas worden verdreven. 85 R5 85 m% 22% .22%- Vfi E 25% m 'M 8& $he WMf Tb C<> 1 es t v mti 1M Wmkéom 2 CWoyrisKnit Jt] IÜH EteL-£ simrmms 2o vrttoiwf h' 2.1 T/i ïitnftPnt 4' OPLOPENDE KOERSBEWEGING Ook gisteren kon weer van een tamelijk vriendelijke stemming op de aandelen markt worden gesproken. Het koersbeeld was overwegend hoger. De markt steunde daarbij op enige lokale vraag, maar ook uit het Europese buitenland werd enige be langstelling aan de dag gelegd. Alles bij een genomen had de omvang van de af faire geen bijzonder omvangrijk karakter, maar het was een gunstig teken dat de koersen van de internationale fondsen zich onder beurstijd in oplopende richting bewogen. Goede belangstelling bleek wederom te bestaan voor de aandelen AKU. Het opdro gende aanbod van uitgelote converteerbare obligaties (het was de laatste conversie dag, waarop de stukken cum tien percent agio-stock konden worden verkregen) dat maandag al een duidëlijk effect op de koersontwikkeling van het AKU-aandeel had uitgeoefend, deed zich opnieuw gevoe len. Nadat op 507 Vi was geopend trok de notering aan tot 512V2, waarmede evenals maandag een herstel van circa negen pun ten werd geboekt. Vandaag wordt de jaar lijkse vergadering van aandeelhouders van het AKU-concem gehouden. Na goedkeu ring van de jaarstukken zullen de aandelen AKU dan donderdag ex 14 percent con tant slot-dividend en tien percent agio- stock worden genoteerd. Unilever ging met 1,30 vooruit tot 139,60, terwijl Koninklijke Olie vijftig cent lager noteerde tot 144,20. Uit deze beperkte koersdaling blijkt wel dat zich in de oliehoek de nodige weerstand ont wikkelde. Een goede markt vonden ook de aandelen Philips. Deze bewogen zich onder beurstijd van 136,60 naar 137,60, waar mee een winst van f 1,30 werd geboekt. Hoogovens werden goed prijshoudend ge adviseerd. VERHANDELDE FONDSEN 18 mei 17 mei Totaal 410 408 Hoger 161 (39.3%) 160 (39.2%) Lager 152 (37%) 156 (38.2%) Gelijk 97 (23.7%) 92 122.6%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U513-515 gl Hoogovens Kon. Olie144.20gb-144.50g) Philips 137.70-138.40 Unilever 139.40-139.70 Stemming: vriendelijk. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv 2de tijdv. A.KU516-519 gl 516 Hoogovens 536-537 540 Kon. Olie144.50-144.60 144.70 Philip 138.80—139.00 139.10 Unilever 139.90-141 gl 141.60 K.L.M136.00-137.00 Slot- koersen 18 mei Slot- koersen 18 mei A.K.U 512% 534 137.50 139.65 Kon. Petroleum 144.30 Amsterd. Rubber 115 V, H.V.A 155% Deli-Mij 114.10 Holl.-Am. Lijn 127 K.N.S.M 126% Van Ommeren 242 Ned. Sch. Unie 137% 3% Invest, cert. 3%% Staff ell. 1947 5Ned. 1964 II Alg. Bank Ned. 293 Amro Bank 64.90 Hon. Bank Unie. 233% Nat.-N ederlanden 676'/» R.V.S 675 gb 224 192 456 Albert Heijn 634 251 Billiton II 447'/» Bredero Brocades-Stheem. 906 Bührm.-Tetterode 850 Bijenkorf 735% Centr. Suiker Mij 434'/» gb Cura?. Handel Mij 205 Ford 938 Van Gelder Zn. 133 Vs Gist- en Spir.fabr. 370 Hatema 217 476% Holec 316 Hollandsche Beton Intematio 305% Kon. Ned. Papier 263 Kon. Zout-Ketjen 984 Lindetevea-J acob 165% MeNeBa 437 Müller Co 353 Naarden Ned. Kabelfabr. 335 Ned. Scheepsb. Mij 100% Nijverdal-ten Cate 154 100.20 Rotterd. Droogdok 227 Schol ten Foxhol.. 525 Stokvis Zonen 218 Texoprint 185 Thomassen en Dr. 538 Ver. Machinefabr 171% Vredestein Rubber Wilton-Fijenoord 199 Wyers 495 Zwanenberg-Org. 186 Aluminium Ltd. 32s/» American Motors 12*J Anaconda 65% Bethlehem Steel. 37% Cities Service 78s/» General Motors 107% Kennecott Copper 112s/» Republic Steel 42'/» 61% U.S. Steel 52Xs Boeke Huidek 237 Figée 220 Spaarnestad 604 v. Waveren Gr.h 107 Nefo 105.50 Dordtse Petr 644 17 mei 18 mei 17 mei 18 mei Atch. Topeka 32% 32s/» 35 34% b 58% 58% Illinois Cent 52% 54 N.Y. Centr 56% 56s/» Pennsylvania 43% ex 43% 37% 37% 39% 40 Allied Chem 55 V» 53% 46% 47% A.C.F Ind 92% 92% Am. Smelting.... 59 59% 69 68% Am. Tobacco 37% 38% 65% 66% Beth. Steel 38 38 74% 74% 58% 53% ex 58s/» 57% Cons. Edison 46 45% Dougl. Aircr 41 41% 252'/» 253s/» Eastm. Kodak 164% 165% 473313 USD 104% 104% Gen. Motors 106% 106s/» Goodyear T 56% 56 Wall Street gaf gisteren aan het slot een verdeeld beeld te zien met fractionele ver schillen. Het nieuws uit het bedrijfsleven was betrekkelijk goed ondanks de daling van de staalproduktie in de afgelopen week. Staalaandelen bleven voor het me rendeel onveranderd. Van de 1376 verhan- Amer. Motors Int. Harvester Int. Nickel Int. T. and T Kennecott Mont. Ward Radio Corp Republic St Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc Vacum. Stand. Br Stand. Oil N.J. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh Woolworth Ford K.L.M delde fondsen waren er 566 lager en 528 hoger. De omzet beliep 5.14 miljoen shares tegen 5 miljoen shares maandag. De Dow Jones indices: industrie 930.62 (-0.05), sporen 207.42 0.02) en openbare nutsbedrijven 161.51 (- 0.38). 12'/» 12% 37®/» 38 92% 92% 60% 60 113% 113% 37% 38% 35% 35% 43 V» 43% 43% 42ex 71% 73% 62 62 82 82% 80% 80'/» 78 78 5'/» 5»/» 78s/, 79% 77 ex 77 8% 9 21% 21% 70% 70% 51% 51'/» 53s/» 53®/» 29% 30% 58s/» 58®/» 41% 43 De orderportefeuille van Heybroek-Zélander N.V. (technische unie) is groter dan vorig jaar, terwijl ook de omzet in de eerste maanden van 1965 hoger is dan die in de overeenkomstige periode van 1964. Dit is meegedeeld op de jaar vergadering. In de jaarvergadering van de Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal-Ten Cate N.V. is meegedeeld dat er in de eerste tien weken van 1965 goed gedraaid is en dat de orderportefeuille gelijk is aan die van het vorig jaar. Hoogenbosch Schoenen N.V. heeft in het eerste kwartaal 1965 dezelfde resultaten geboekt als in het overeenkomstige kwartaal 1964. De Stichting van de Arbeid heeft haar goed keuring gehecht aan het nieuwe mantelcontract voor de landbouw. Ook de CAO voor het hove niersbedrijf werd goedgekeurd. De omzetten van het Amstel Hotel in het eerste kwartaal 1965 zijn achtergebleven bij die van 1964. Dit geldt ook voor de logiessector, zo heeft de directie in de jaarvergadering mee gedeeld. De hotelbezetting in de seizoenmaanden is 100 percent en die in de wintermaanden 50 tot 53 percent. Over laatstgenoemd percentage is de directie niet ontevreden. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.02—10.12; Canadese dollar 3.31Vi3.361/»Amerikaanse dollar 3.583.62; Franse frank (100) 73.25—73.75; Belgische frank (100) 7.21—7.26; Zwitserse frank (100) 82.80—83.30; Duitse mark (100) 90.10—90.60; Noorse kroon (100) 49.70—50.70; Deense kroon (100) 51.50—52.50; Zweedse kroon (100) 69.50—70.50; Italiaanse lire (10.000) 56.85—58.85; Oostenrijkse schilling (100) 13.91—14.01; Portugese escudo (100) 12.50—12.65 en Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.94—6.09. De omzet, de produktie en de bedrijfs winst van de N.V. Twentsche Kabelfabriek hebben zich in 1964, blijkens het verslag, in stijgende lijn bewogen. De resultaten overtreffen die van 1963. Volgens de winst en verliesrekening steeg het exploitatie saldo tot 7,1 (v.j. 5,2) min. Met af schrijvingen was f 2,7 2,1) min gemoeid en met een belastingvoorziening 1,5 2,1) min zodat het winstsaldo uitkomt op 2,9 2,1) min. Voorgesteld wordt, zo als gemeld, een onveranderd dividend van 18 percent in contanten alsmede 6 percent jubileumdividend. Naast dit jubileum-divi dend is al 6 percent als interim betaald. Het geplaatste aandelenkapitaal bleef on gewijzigd 5,6 min groot. Gezien de omzet in het eerste kwartaal 1965 en de omvang van de orderportefeuil le, vertrouwt de directie weer op goede re sultaten, behoudens onverwachte teleur stellingen. »K«8nooonotMWif«oi»ci«X)0(KX3tMooootxK)uyiorif>^>Ky«r WEEKABONNEMENTEN g dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11