m Waar gaan oud-ministers heen, waar zijn zij gebleven? MEUBELEN ZIEN!! A. R. DE BOER VIISKER „DEPOORTVANVELSEN" K-a-m-e-r-b-r-e ons groie succes BANKSTELLEN EETHOEKEN BERGMEUBELS SLAAPKAM ERS Geslaagd optreden van Operakoor Bel Canto IJsland wil meer visserijkansen Bromfietser maakte val door steen op de weg Bromfietser ernstig gewond bij botsing in Velsen Onderzoek naar voor VS beledigende teksten Havenverkeer van Amsterdam ■<>v M Matroos getroffen door stalen tros J. J. A. Schrijen uit Beverwijk gepromoveerd Geen uitbreiding naar noorden voor Arnhem Ds. J. J. Rebel neemt op 23 mei afscheid van Haarlem-N.-Santpoort Kerk op bunker Nieuwe en vernieuwde jeugdherbergen intermeubel WOENSDAG 19 MEI 1965 23 -JL Café PLEIN 1945-4 - IJMUIDEN TELEF. 6561 Zomer zegels verkrijgbaar van 1 juni-31 augustus Aan hek in Den Haag 4 Keuze uit 20 soorten en kleuren van 33,— tot 185,— per meter en direct leverbaar. dwoninginrichting Marktplein 30. IJmulden. Tel: 02550-8841' M ogelijkheden WINDSOR KAST 475,- STOEL 85,- IN ONZE GROTE TOONZALEN EEN UITGELEZEN COLLECTIE KOM EENS GEZELLIG KIJKEN BIJ MEUBELTOONZALEN U|L| I MARKTPLEIN 38-40 - IJMUIDEN ZEESTRAAT 74 - BEVERWIJK In het parlement ,Opstapje' GROTE SORTERING KLOKKEN HORLOGES WEKKERS RINGEN ARMBANDEN WASAUTOMATEN .mi,.in» In W. F. Visserhuis Het bekende Velser operakoor „Bel Can to" heeft met zijn spontane aanbod een concertavond voor de bewoners van het W. F. Visserhuis te verzorgen, dinsdag avond velen naar de recreatiezaal in de Rijnstraat doen gaan. „Bel Canto", dat reeds bijna tien jaar een der belangrijke plaatselijke koren is, voerde een zestal be kende koorwerken uit het Franse en Ita liaanse operarepertoire uit, waarbij bleek dat de muzikale dirigent Henk Weimar de beschikking heeft over welluidend mate riaal dat hij goed getraind heeft. De akoes tiek van de kleine zaal werkte niet mee. Toch bereikte het koor fraaie effecten; een voornaam deel van dit succes komt daar bij op rekening van het vrouwenkoor. De werken uit „Nabuco" en „I Lombardi" kre gen een juiste klankverhouding zodat men homogene zang kon beluisteren. Arts Poppe, sopraan uit het koor, wist met emotievol weergegeven aria's uit „Tosca" en „De macht van het noodlot", de aandacht van het publiek terecht te boeien; de tenoren Jaap Jardin en Jan Advertentie _LJ_\ OSLO (AP) De IJslandse premier Bjarni Benediktsson heeft dinsdag meege deeld dat het het uiteindelijk doel van zijn land is het gehele IJslandse continentale plat te reserveren voor de eigen visserij. „De ontwikkeling gaat in de goede rich ting, maar helaas niet bevredigend genoeg voor IJsland," aldus de premier op een persconferentie in Oslo tijdens zijn officië le bezoek van negen dagen aan Noorwe gen. „Wij hebben tot nu toe nog geen defini tieve beslissing genomen. Wij zullen de zaak goed moeten overwegen voor wij maatregelen nemen, maar ik hoop dat de tijd zal komen dat wij het gehele conti nentale plat voor onze visserij kunnen ge bruiken, zelfs al betekent dit dat wij onze huidige visserijgrenzen tot buiten de twaalf mijl zullen moeten uitbreiden." De premier maakte duidelijk dat als IJsland met zulk een eis zou komen, het ook soortgelijke stappen van andere lan den zal moeten aanvaarden. Blinkhof kwamen met breed gezongen soli uit Puccini's „Het meisje uit het verre Westen", alsmede Verdi's „Macbeth" en „Luisa Miller" applaus voor zich opeisen. Dirigent, solisten en koor hadden grote steun aan de bekwame pianobegeleiding van Willy Doornbos. Als extra verrassing voor de ouden van dagen hadden enkele leden van „Bel Canto' een „komische opera" in elkaar gezet, een dwaas zangspel dat voor de viering van een gezellig avondje uitermate geschikt is. Het is rijk voorzien van allerlei popu laire wijsjes waarmee het zevental leden geen moeite had; er is fris gezongen en door het publiek gul gelachen, dat terecht pianist Dolf Brouwer in het slotapplaus betrok. Ad Interim Een 17-jarige aankomend bankwerker uit Heemskerk is dinsdagmiddag op het fiets pad van de Wenckebachstraat in Velsen- Noord met zijn bromfiets ten val gekomen doordat hij over een steen reed en hij de macht over het stuur verloor. De jongen liep verscheidene schaafwonden aan ge zicht, armen en benen op. In de verband- kamer van Hoogovens is hij verbonden. Op het kruispunt Ver Loren van The- maatlaanMinister van Houtenlaan In Velsen verleende een 61-jarige kraandrij ver uit IJmuiden-Oost op zijn bromfiets geen voorrang aan een vrachtauto. Door de hierdoor ontstane botsing werd de bromfietser tegen het wegdek geslingerd. Met een bekkenfractuur en hoofdwonden is hij in het Antoniusziekenhuis opgeno men. De Zomerpostzegels van dit jaar zijn ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Algemene Nederland se Vereniging voor Vreemdelingen verkeer gewijd aan stedeschoon naar ontwerpen van Th. Kurpershoek. Er wordt ook een serie van elf prent briefkaarten uitgegeven met water verftekeningen van Otto Dicke uit de elf provincies. De Zomerzegels zullen ongebruikelijk lang aan de loketten verkrijgbaar zijn: van 1 juni tot en met 31 augustus. De frankeerwaarden van de vijf zegels zijn aangepast aan de nieuwe tarieven die op 1 juni in gaan: 8 6 cent, Veere, 10 6 cent, Thorn, 18 12 cent, Dordrecht, 20 10 cent, Staveren, 40 10 cent, Me- demblik. De toeslag bedraagt 44 cent; de reeks kost f 1.40. De serie prent briefkaarten kost f 2.De toeslagen hebben vorig jaar f 391.000 opgebracht voor instellingen op het gebied van gezondheidszorg, cultuurbevordering en maatschappelijk werk. In ons ver spreidingsgebied bijvoorbeeld voor de Sociale Werkplaats „Meer en Bosch". DEN HAAG Het ministerie van Bui tenlandse Zaken stelt een onderzoek in naar het feit, dat aan het kantoor van de zaakgelastigde van de Volksrepubliek Chi na aan de Adriaan Goedkooplaan in Den Haag een bord is bevestigd met foto's uit Vietnam met voor Amerika beledigende teksten. De foto's zijn afkomstig van grote Amerikaanse persbureaus en geven afbeel dingen van mannen, vrouwen en kinderen, die gewond zijn bij de oorlogshandelingen en van het verhoor van communistische gevangenen. De onderschriften zijn door personeel van de zaakgelastigde vervaardigd. Daarin wordt o.m. gesproken over „U.S.-gang sters", over „U.S.-imperialisme" en der gelijke uitdrukkingen, die beledigend zijn voor het met Nederland bevriende Ameri ka. Op een vel papier staat in rode let ter „U.S.-aggressors get out of Vietnam". Het ministerie van Buitenlandse Zaken wil de over deze zaak geen mededelingen doen „omdat zij geheel in de politieke sfeer ligt". Het valt te bezien of men méér kan doen dan de zaakgelastigde ver zoeken de foto's te verwijderen. Want zij hangen aan een hek, dat staat op het grondgebied van een bevriende mogendheid, de volksrepubliek China. In de week van 9 t/m 15 mei zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 169 zeeschepen (383.759 brt) en vertrokken 162 zeeschepen (370.804 brt). Advertentie e ruyter (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het kabinet-Cals is het tiende na de oorlog. De ministers en staatssecretarissen in de nieuwe regering niet mee gerekend, hebben sinds 1945 in de diverse kabinetten 107 personen zitting gehad. Voor twintig jaar naoor logse regeringen zijn dus per jaar vijf- en-één-derde bewindsman nodig ge weest. Gezien de tijd en de moeite die het bij iedere kabinetsformatie opnieuw kost om personen te vinden die bereid ivciuuirej. wuu-siaatssecreiaris van en „mmisteriabel zijn een kabinet te der Beugel werd president-directeur van Komonnnn Sc li.il <v/t4n1 (3g IC.T J .IVT Wflflr Vl 11 pphfov moocf onroron bemannen, is het getal van ruim vijf bewindslieden per jaar, (ministers en staatssecretarissen samen) nodig om ons land te regeren, nogal groot. .Ministeriabel" is de omschrijving van het aantal kwaliteiten dat iemand moet be zitten om met succes als bewindsman op te treden. Verscheidene hiervan zijn zö op te noemen. Hij moet ervaring hebben in het leiden van een groot, ambtelijk appa raat, doorkneed zijn in bestuurlijke en wetgevende zaken en in een team kunnen samenwerken met zijn topambtenaren en in het kabinet. Andere eigenschappen zijn moeilijker te definiëren, zoals het dragen van verant woordelijkheid. Hij moet het critische par lement vertrouwen inboezemen en een goed spreker zijn, hij moet in staat en be reid zijn in het openbaar rekenschap af te leggen van zijn doen en laten en een groot incasseringsvermogen bezitten voor alle vormen van critiek. Zijn privé-leven zal hij ondergeschikt moeten maken aan het vervullen van zijn ambt. Tenslotte moet hij bedenken dat het mi nisterschap een ongewisse zaak is. Het sa laris, nu ruim 60.000 gulden per jaar, met behoorlijke wachtgeld- en pensioenrege lingen, is niet slecht, maar de vooruitzich ten zijn onzeker. Iedere dag kan een poli tieke gebeurtenis een eind maken aan zijn ministersloopbaan. Toch zouden er voor het ambt van mi nister of staatssecretaris heel wat minder kandidaten zijn, als het niet uitzicht zou bieden op een verdere, eervolle loopbaan. Het is logisch, dat er voor kundige top mensen, die als bewindsman bovendien een unieke ervaring hebben opgedaan, functies voor het grijpen liggen. Oud-ministers van Buitenlandse Zaken vinden vaak in belangrijke ambassadeurs- Advertentie posten een functie. Deze ambitie wordt ook aan mr. Luns toegeschreven. Voor beelden zijn in mr. Van Kleffens (V.N.), dr. Van Rooyen (Washington en Londen) en mr." Beyen (Parijs). In de internationa le politiek klom mr. Stikker op tot secre taris-generaal van de NAVO. In internationale functies treffen wij ook oud-ministers aan als prof. Lieftinck, dr. Mansholt en mr. Sassen. Hët bedrijfs leven trekt eveneens oud-ministers aan, zoals blijkt uit de carrières van mr. Mey- nen (AKU), dr. Neher (P.T.T.) prof Van den Brink (Amsterdamsche Bank), de heer Wemmers (Staatsmijnen) en de heer Hof- stra (Verolme). Oud-staatssecretaris Van de K.L.M., waar hij echter moest ervaren dat het bedrijfsleven even bittere teleur stellingen kan opleveren als de politiek. De Raad van State doet vaak een be roep op oud-bewindslieden. Dr. Beel, de vice-voorzitter van de raad, is er het voor beeld van dat de grote deskundigheid en een groot politieke inzicht ook na een mi nisterschap aan het land ten goede kunnen blijven komen. De Raad van State telt op het ogenblik zes oud-ministers, de heren Algera, Helders, Struijcken, Romme, Kort hals en In 't Veld en één oud-staatssecre taris, mr. dr. Van Rhijn. In het burgemeestersambt is weinig ruimte voor voormalige bewindslieden, omdat er in de grotere steden uiteraard weinig vacatures voorkomen. Den Haag heeft een oud-minister van Justitie als burgemeester, mr. Kolfschoten, die eer der burgemeester van Eindhoven was. Oud-minister Witte heeft als burgemees ter zijn plaats in Eindhoven ingenomen. In Bergen op Zoom is oud-minister ir. Pe ters burgemeester, in Roermond oud staatssecretaris Höppener. In twee provincies zijn vroegere be windslieden commissaris der koningin, in Limburg dr. Van Rooy en in Noord-Hol land mr. Kranenburg. Zowel de Eerste als de Tweede Kamer heeft een oud-minister tot voorzitter, res pectievelijk mr. Jonkman en mr. Van Thiel. In die Kamers heeft ook een aantal vroegere bewindslieden zitting. Oud-pre mier De Quay is senator, oud-premier Ma- rijnen is lid van de Tweede Kamer, de eer ste keer dat een vroegere minister-presi dent na de oorlog er zijn intrede deed. De heren Suurhoff, Cals en Vondeling werden na hun ministerschap Tweede Kamerlid en hebben nu weer de stap in omgekeerde richting gezet. Onze eerste vrouwelijke minister, mej. Klompé is Kamerlid, even als de oud-staatssecretarissen Moordman, Schmelzer en Roolvink. De kortelings af getreden liberale ministers Toxopeus en Witteveen zullen straks eveneens in de Tweede Kamer verschijnen. Zeer weinig ex-bewindslieden hebben de carrière, die zij vóór hun politieke loop baan hadden, voortgezet. Prof. Schermer- horn keerde terug naar zijn specialiteit, de luchtkartering, en ir. Staf naar de Hei demaatschappij. Het staatssecretarisschap is de laatste jaren een „opstapje" gebleken naat het ministersambt. Minister Cals werd in 1950 van staatssecretaris van O.K. en W. mi nister van dit departement. Dr. Veldkamp was in 1961 de tweede. In het kabinet-Ma- rijnen werden de staatssecretarissen Bot en De Jong ministers. Soms zijn staatssecretarissen zulke spe cialisten, dat zij haast onmisbaar zijn. Dit gold voor de belastingexpert dr. Van den Berge, die afwisselend staatssecretaris en directeur-generaal van Financiën is ge weest. Het gold ook voor mr. Blom, Indo- nesië-expert op Buitenlandse Zaken, die na zijn staats-secretaris-periode aanbleef als regeringscommissaris. Prof. Muntendam, de voormalige directeur-generaal voor de Volksgezondheid, was daarvóór staatsse cretaris. Soms geldt dit specialisme ook hele maal niet. De heer Van Veen was burge meester, werd staatssecretaris van Defen sie in het laatste kabinet-Drees, bleef dit twee maanden (toen viel het kabinet) en werd daarna regeringscommissaris voor het radiowezen. Dit zijn slechts enkele voorbeelden die met een variant op een bekend lied als antwoord kunnen dienen op vragen: Waar zijn oud-ministers heen, waar zijn zij ge- Tijdens het zwaaien van het motorschip Spes nabij de kalkzandsteenfabriek in IJ- muiden knapte op het voordek een stalen tros. Een 25-jarige matroos aan boord werd door de wegspringende kabel aan zijn rechteronderbeen getroffen. Hij is naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. Advertentie bij öTjr» L. NIEUWSTRAAT 413 - telef. 6321 Doctor in de letteren Aan de universiteit van Amsterdam i> dinsdagmiddag gepromoveerd tot doctor in de letteren J. J. A. Schrijen, op een proef schrift getiteld „Elpis: de voorstelling van de hoop in de Griekse litteratuur tot Arls- toteles". Promotor was prof. dr. J. C. Kamerbeek. De heer Schrijen, geboren te Haarlem mermeer en wonende te Beverwijk, legde in 1955 het doctoraalexamen klassieke taai en letterkunde af aan de universiteit van Amsterdam. Hij was sinds 1953 leraar klassieke lette ren aan verschillende middelbare scholen in Haarlem, Den Haag en Driehuis: hij ia thans conrector van het Pius X-college te Beverwijk en leraar aan het Haarlems avondlyceum. Arnhem mag niet verder uitbreiden naar he* noorden, zo heeft de Kroon beschikt op het streekplan Rijn en IJssel, waarin onder meer de goedkeuring is onthouden aan de geprojecteerde uitloper van de stadsbebouwing van Arnhem ten noorden van de Schelmseweg tussen Kemperber- gerweg en Deelenseweg. Voorts moet het streekplan worden herzien voor wat betreft de grenzen van de bij het openluchtmu seum en het dierenpark behorende gron den en de Schelmseweg, met het oog op de noodzakelijke uitbreiding van deze be zienswaardigheden. Ds. J. J. Rebel zal zondagavond 23 mei in de Pniëlkapel aan de Pastorieweg in Santpoort afscheid nemen van de Christe lijk Gereformeerde Kerk van Haarlem- Noord/Santpoort. Negen dagen later, op dinsdagavond 1 juni, zal hij, na vooraf in diezelfde dienst te zijn bevestigd door zijn schoonvader, professor W. Kremer, hoogleraar aan de theologische hogeschool Op het binnenterrein van het militair hos pitaal dr. A. Mathijsen in Oog in Al te Utrecht zal een kerkgebouw worden ge plaatst. Dit bouwwerk zal verrijzen op een enorme zwaar gepantserde betonnen bun ker, die in de oorlogsjaren op last van de Duitse bezetter werd gebouwd en waar in het centrale telefoonnet werd onderge bracht van admiraal Doenitz, die hierdoor verbinding kon onderhouden met het uitge strekte front van de Noordkaap tot in Noord-Afrika. Deze bunker is dermate zwaar van constructie de muren zijn on geveer twee meter dik en gewapend met spoorstaven dat van opruiming geen sprake kan zijn, zonder dat de overige gebouwen van het militair hospitaal be langrijke schade zouden oplopen. Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie MARKTPLEIN IJMUIDEN TEL 4262 bleven? Er is de conclusie uit te trekken dat het ministerschap en hetzelfde geldt voor het ambt van staatssecretaris geen eindpunt van een carrière is, maar veelal het begin van een nieuwe loopbaan op hoog niveau. Dit moge dan tot troost strekken voor de afgetreden bewindslie den uit het kabinet-Marijnen. Het moet vreemd 1 pen, als zij niet goed „onder dak" komen...... van de Christelijk Gereformeerde Kerken in Nederland in Apeldoorn, intrede doen als predikant van de gemeente Hilver sum-Centrum. Daar is hij beroepen in de vakature van ds. Chr. Verhage, die op 10 januari van dit jaar naar 's Gravenha- ge-Centrum vertrok. Jacob Jan Rebel is op 24 april 1931 in Huizen in Noord-Holland geboren. Hij werd op 31 oktober 1955 door zijn vader, ds. J. Rebel uit Lutten aan de Dedemsvaart en toen nog predikant te Rotterdam-Char- lois bevestigd als predikant van de Chirs- telijk Gereformeerde Kerk van Murmer- woude in Friesland. Op 21 oktober 1959 verwisselde ds. Rebel deze kerk met die van Haarlem-Noord/Santpoort, waar hij toen werd bevestigd door zijn schoonva der, professor W. Kremer, hoogleraar aan de theologische hogeschool van de Chris- telijl Gereformeerde Kerken in Neder land te Apeldoorn. Ds. Rebel werd in augustus en septem ber 1959 afgevaardigd naar de generale synode van Haarlem-Santpoort en in 1962 naar de particuliere synode van het wes ten. In Haarlem-Noord was hij voor de particuliere synode van het westen depu- taat ad art. 11 (kas onderlinge bijstand tot steun aan hulpbehoevende Kerken) en de- putaat ad art.49 (advies aan classes in de ze particuliere synode) van de kerkorde en in de classis Haarlem correspondent voor de emeriti-kas en examinator inzicht in de beginselen van de kerkregering en de kennis van de kerkorde. Verder is hij thans nog medewerker aan en redactie-lid van „De Sleutel", het orgaan van de Chris- telijk-gereformeerde jongerenverenigingen en sinds 1959 voor de generale synode van de Christelijk-Gereformeerde Kerken in Nederland deputaat voor de vertegenwoor diging der Kerken. D" stichting Opbouwfonds Jeugdherber gen heeft plannen ontworpen voor ver bouwing van de jeugdherbergen in Am- hem (kosten 400.000 gulden). Bakkum (300.000 gulden) en Terschelling (200.000 gulden). De in Sneek en Delfzijl in aan bouw zijnde jeugdherbergen komen deze zomer klaar. Men hoopt binnen enkele ja ren te beginnen met nieuwbouw in Val- kenswaard, het Deltagebied, op Schouwen- Duiveland en op het eiland Voorne. Voorts zijn er plannen om in Enschede een jeugdherberg te stichten. Voor de gedeel telijke financiering zal een beroep op het rijk worden gedaan.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 23