fiJn;(x) N_ Elizabeth II in West-Duitsland Met 9t badwater weggooien. Koerswijziging van voor Dominicaanse Belgische socialisten hopen zondag op winst Johnson republiek WERELDNIEUWS J Van dag tot dag HOOFDPIJN? WITTE KRUIS badedas verfristhadedas verkwikt Te vroeg optreden kan even grote vergissing zijn als te laat Russische raketten voor Cyprus <^Praatóto&l H van duiven boden n.v. van duivenboden n.v. WOENSDAG 19 MEI 1965 3 Wèg pijn Als u poeders kiest! Zuidkoreaans vliegtuig neergeschoten Wegspoelen als u wiltMaar verdwijnen sal uw ochtendhumeur9 uw avondmoeheid in het badedas' badOngekend schoon voelt u zich. badedas geeft weer sin in 9t levenin werkin sport badedas voor bad en douche met extract van wilde kastanjes maakt het hardste water zacht laat het bad mooi schoon ook so goed voor de huid! Bitter V erkiezingsresultaat maandagochtend bekend Onvoorspelbaar VS lanceren in één keer acht satellieten 0p Je de permanente meubelshow artifort - bovenkamp - leolux - tessi gelderland zitmeubelen wandmeubelen fristo - formule mah. yongg pastoe royal systeem deco k.l.m. ged. oude gracht 108-110 - spaarne 11 kruisstraat 22 - afd. woningtextiel katalogus op aanvraag. De AVRO heeft het gisteren nodig ge acht een Amerikaans interview met de voormalige Duitss grootadmiraal Dönitz, opvolger van Hitier als president van de Duitse rijksregering na 1 mei 1945, in zijn rubriek „AVRO's Televizier" weer te ge ven. Wat de 73-jarige gereclasseerde oor logsmisdadiger te zeggen had, was van geen enkel belang. Het belang lag kenne lijk meer aan de Amerikaanse kant, aan gezien Dönitz indertijd geprobeerd heeft het met de westelijke geallieerden op een akkoord te gooien om de strijd tegen de Russen gezamenlijk voort te zetten. In het interview verweet Dönitz deze westelijken nu, dat zij door hun weigering en hun soli dariteit met de Sovjet-Unie vele duizenden Duitse soldaten in Russische handen heb ben doen vallen. Dat is voor de rechtse stroming in Ame rika een aardig kluifje in hun verbitterde strijd tegen alles wat links is, lijkt of schijnt. Dat het verwijt van Dönitz regel recht terugslaat op Eisenhower, die inder tijd standvastig weigerde om iets anders dan algehele en onvoorwaardelijke capitu latie te aanvaarden, past ogenschijnlijk niet helemaal in deze agitatie, omdat Eisenhower nu een van de paradepaarden van de republikeinse partij is. Maar in de heksenjacht die de Amerikaanse ultra- rechtsen in de zin hebben, zou deze „fout" van Eisenhower een argument kunnen worden om „voortaan beter te handelen" in voorkomende gelegenheden. Bovendien was Eisenhower ondergeschikt aan wijlen president Roosevelt, nog altijd de meest gehate man in rechtse Amerikaanse kringen. Het is niet duidelijk of de interviewer Daniel Schorr bezig is aan een soort van rehabilitatie van Duitse oorlogsmisdadi gers als Dönitz, die overigens zijn straf heeft uitgezeten en dus geen misdadiger meer mag worden genoemd. Wat Dönitz ten beste gaf en wat door de AVRO aan het Nederlandse publiek werd ge offreerd was in ieder geval volkomen geschikt om ons in de overtuiging te ster ken, dat Eisenhower indertijd verstandig en terecht gehandeld heeft. Want de be doelingen van Dönitz (die nu nog klaagt dat hij met te weinig eerbied is behandeld bij zijn arrestatie!) zouden, indien zij tot gelding hadden kunnen komen, de ramp van de Tweede Wereldoorlog met onover zienbare nieuwe rampen hebben verlengd. Als men in Amerika nu zou willen betogen dat een geallieerd-Duits samengaan tegen de Sovjet-Unie wenselijker ware geweest, wil men waarschijnlijk de hoogste verant woordelijke man van die tijd, Franklin Roosevelt, een posthume trap geven. Hem is al meermalen verweten dat hij Europa aan het „bolsjewisme" heeft uitgeleverd. Het kan zijn nut hebben nog eens uitdruk kelijk vast te stellen, dat de onverdachte anti-communist en oorlogsleider Churchill zijn tijdgenoot en vriend Roosevelt heeft gekenmerkt als „de grootste, moedigste en edelste man die ooit een grote natie in moeilijke tijden heeft geleid." Dat is, dunkt ons, afdoende om het ge babbel van Dönitz voorgoed te doen ver stillen. »VWWWVVNVWWWWWWW>IWWWWWWWWWVWWWMWI»V Advertentie (Van onze correspondent) Om klokslag twaalf uur dinsdag weer klonken op het vliegveld Wahn bij Bonn 21 saluutschoten ten teken dat de Britse vorstin Elizabeth II voet op Westduitse bodem had gezet. Het „bezoek van de eeuw", zoals de Westduitse pers de reis van koningin Elizabeth noemt, was begon nen. Het was ruim 56 jaar geleden, dat een Brits monarch voor het laatst een of ficieel bezoek aan Duitsland had gebracht. Een indrukwekkend motorescorte bege leidde koningin Elizabeth en prins Philip over de voor al het verkeer afgeslo ten autoweg naar het voorname hotel Petersburg. 's Middags bracht de koningin een be leefdheidsbezoek aan president Heinrich Lübke. De geestdrift van het publiek in Bonn was zo groot, dat het de afzetting doorbrak en de auto van de koningin om ringde. Later op de middag schudde de vorstin op een ontvangst in het hotel de handen van 250 Duitse en buitenlandse journalisten. Hoogtepunt van de eerste dag was een staatsbanket. In een korte toast pleitte de Britse vorstin voor de hereniging van de twee Duitslanden. Op het terras van het kasteel Augustusburg vond daarna een receptie plaats voor een kleine 3000 gas ten, die aan het einde van de avond naar een taptoe van de Bundeswehr luisterden. SEOEL (Reuter) Het commando van de Verenigde Naties in de Zuidkoreaanse hoofdstad, Seoel, heeft gisteren bekendge maakt dat boven Noord-Korea maandag een licht Zuidkoreaans verkenningsvlieg tuigje is neergeschoten, nadat het over de gedemilitariseerde zone tussen Noord en Zuid-Kora was gevlogen. Uit de Noord- koreaanse hoofdstad Pjongjang wordt ge meld dat het een L-19-vliegtuig was, een Amerikaans vliegtuig dat boven Noord-Ko rea spionage bedreef. De V.N.-woordvoerder zei niet te weten wat er van de piloot is geworden. Hij be vestigde dat het vliegtuig het laatst is ge zien toen het vier kilometer Noordkoreaans gebied was binnengevlogen. Advertentie l.!..iUlllla badedas Verpakkingen van 0,90 - 2,95 - 5,90 12,en 30,' (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) SANTO DOMINGO. De berichten van een geheim akkoord tussen de Ver enigde Staten en de rebellenregering van kolonel Francesco Caamano Deno, en de verklaring van president Johnsons reizende ambassadeur Averell Harriman dat de Dominicaanse revolutie geen communistisch maakwerk is, tonen aan dat Washington niet te groot is om fouten te maken, en niet te klein is om er voor uit te komen. Deze niet anders dan dramatisch te noemen koerswijziging kan alleen geïnterpreteerd worden als de erkenning van een ernstige politieke mis rekening, waarvoor 30.000 man troepen werden ingezet, duizenden tonnen materieel en gedurende de piek meer transportvluchten dan gedurende de donkere dagen naar West-Berlijn. Voor Amerikaanse en buitenlandse journalisten in Santo Domingo was het van meet af aan duidelijk dat er van een communis tische opstand geen sprake was. Wie zich de moeite getroostte en er een onzekere rit door het niemandsland tussen beide linies voor over had, kon zich in de door de rebellen bezette stadswijk overtuigen van een atmosfeer die niets opruiends had. De rebellen, bewust van een militair zwakke positie, beidden hun tijd en wensten alleen vrije verkiezingen en het herstel van de democratie zoals die bestond onder het bewind van de in september 1963 afge zette president dr. Juan Bosch. Daar kwa men geen communistische strijdleuzen aan te pas. In de Dominicaanse hoofdstad sprak ik de correspondent van een bekend Ameri kaans weekblad. Toen ik hem vroeg wat zijn mening over de revolutie was, rea geerde hij bitter. Hij zei: „Het doet er niet toe wat ik denk, zie, hoor, of schrijf. De hoofdredactie heeft besloten dat zij het op een paar duizend kilometer afstand be ter weten, en dat Caamano een tweede Castro is." BRUSSEL Ongeveer zes miljoen Bel gen gaan aanstaande zondag naar de stembus voor de verkiezing van een nieuw parlement en de vervanging van een deel van de provinciale raden. De Belgische so cialistische partij hoopt voor het eerst sinds 1936 weer de grootste partij te worden. Gekozen moeten worden 212 af gevaardigden voor de Kamer van Volks vertegenwoordiging en 106 leden van de Senaat. De Belgische „eerste kamer" telt weliswaar 178 zetels (plus een voor het tra ditionele lidmaatschap van de prins van Luik), maar daarvan worden 48 senatoren gekozen door de provinciale raden en 24 leden worden door de Senaat zelf aangewe zen. Het percentage van de stemmen, dat de drie grootste Belgische partijen - de katho lieke, de socialistische en de liberale sinds de tweede wereldoorlog hebben ver worven, heeft weinig grote schommelingen laten zien. De C.V.P. (katholieken) behaal de altijd tussen de 41 en 47 percent, de B.S.P. (Socialisten) tussen de 34 en de 38 en de liberalen tussen de 11 en 14 per cent. Na de verkiezingen van 1961 kwam de C.V.P. in de Kamer van Volksvertegen woordigers met 96 zetels, de socialisten met 84 zetels en de liberalen met 20 ze tels. De Volksunie, vlaamse nationalis ten kreeg vijf zetels en de communisti sche partij eveneens vijf zetels (23 in 1946). Beide grootste partijen zien zich ook dit verkiezingsjaar weer geplaatst tegenover oppositie van uiterste richtingen. Dit geldt voor de C.V.P. in Vlaanderen voor de Volksunie en voor de B.S.P., in Wallonië voor de Waalse extremisten en de com munisten, die in sommige plaatsen met een gecombineerde scheurlijst uitkomen. De Vlaamse Volksunie veroverde in 1961 3.46 percent van de stemmen, nog altijd minder dan de helft van de 8.27 percent, die de Vlaamse Beweging bij de laatste vooroorlogse verkiezingen wist te verove ren. Beide partijen zien zich in het kiesdis trict Brussel geplaatst voor de taak stem menverlies te voorkomen aan de Libera le Partij, die op grondslag van de taaite genstellingen bij de gemeenteraadsverkie zingen van vorig jaar belangrijke winst boekteen de bijna tien splinterpartijen van wie de meerderheid zich bij de kiescam pagne eveneens op de Waals-Vlaamse ver houdingen baseren. Verwacht wordt, dat de resultaten van de verkiezingen van zondag in de loop van de nacht en uiterlijk maandagochtend vroeg bekend zullen zijn. Als buitenlander kreeg ik het onbehaag lijke gevoel, dat wanneer Washington de zaken rood ziet, ook al zijn ze groen, de Amerikaanse regering over middelen be schikt haar kleurenblindheid aan de man te brengen als helderziendheid. De jongste Amerikaanse koerswijziging moet, in een juist perspectief, gezien wor den. In samenhang met een aantal andere omstandigheden. In de eerste plaats komt zij vlak na de beslissing van de Verenigde Naties de Indische generaal Rikhye naar Santo Domingo te sturen als militair waarnemer. Het is waarschijnlijk dat pre sident Johnson een eventuele inmenging van de V.N. in de Dominicaanse crisis vreesde. Hand-in-hand praten de zusjes San- tina en Giuseppina Foglio uit Turijn met elkaar over gewone dingen waar kinderen nu eenmaal over praten. Negen dagen geleden werd deze Ita liaanse Siamese tweeling van elkaar gescheiden. Want deze zou het toch al gehavende prestige van de V.S. voroal in de Latijns Amerikaanse landen nog groter afbreuk doen. Ten tweede kan Washington in Viet nam. moeilijk op een conferentie met Ha- rioi.aansturen, wanneer het tegelijkertijd van verschillende zijden beticht wordt van .militair imperialisme" of van „onge rechtvaardigde inmenging", al naar gelang van het standpunt van de aanklager. Bo vendien zou het de officiële positie, dat de oorlog in Vietnam gevochten wordt voor het behoud van de democratie, ernstig on dermijnen. En tenslotte moet het ook Washington duidelijk zijn geworden dat de Domini caanse revolutie niet het werk is van een goed georganiseerde communistische groe pering maar een populaire opstand tegen corruptie en dictatuur. De uitkomst van de Dominicaanse cri sis lijkt moeilijk voorspelbaar. Waarne mers zijn het er over eens, dat kolonel Caamano Deno, president van de rebellen- regering, niet over de capaciteiten be schikt om de leiding van de nationale re gering op zich te nemen. Zelfs als interim-president, vreest mèn, zou het hem ontbreken aan politiek raf finement en persoonlijk gezag om een broze status quo lang genoeg te handha ven, totdat een door middel van vrije ver kiezingen gekozen president zijn ambt kan aanvaarden. Kolonel Caamano Deno vertelde mij, dat hij zonder enige aarzeling plaats zou maken voor een voor de rebellen aan vaardbare leider. Het ziet er naar uit, dat Washington denkt zo'n leider gevonden te hebben in Antonio Guzman, die minister van Landbouw was in de regering van dr. Juan Bosch. Het probleem is nu de junta ervan te overtuigen, dat een voorlopige regering onder leiding van Guzman de beste kan sen biedt voor een oplossing van de natio nale crisis. Generaal Barrera heeft deze oplossing tot nog toe echter van de hand gewezen. De ironie wil, dat hij zich hier bij bediende van hetzelfde argument, dat de Amerikanen hanteerden ter recht vaardiging van hun interventie. Het voor komen van een communistische machts greep. Het is niet ondenkbaar dat een speciale commissie van de V.N. alsnog een belang rijke rol zal spelen in de komende on derhandelingen, vooral nu de rebellen dui delijk hebben gemaakt dat zij de V.N. pre- fereii boven de Organisatie van Amerikaan se Staten, dei zij beschouwen als een ver lengstuk van Washington. Hoe dan ook, de Dominicaanse crisis heeft één ding duidelijk gemaakt: te vroeg optreden kan politiek een even grote ver gissing zijn, als te laat. NEW YORK (AP) Met een enkele Amerikaanse raket, die negen maart in het geheim werd gelanceerd, zijn acht sa tellieten voor militaire doeleinden in een baan om de aarde gebracht. Dit heeft de „New York Times" vandaag bekendge maakt. In een bericht uit Washington schrijft het blad, dat de lancering het grootste aantal nuttige belastingen betrof, dat ooit met een enkele raket door de Verenigde Staten in de ruimte werd gestationeerd en dat zij, naar wordt aangenomen, ook gro ter is dan alle meervoudige ruimtelance ringen, die door de Sovjet-Unie werden verricht. NICOSIA (Reuter) De Cyprische mi nister van Defensie, Georghadjis, heeft dinsdag bevestigd dat Cyprus luchtafweer- raketten van de Sovjet-Unie heeft gekocht. Hij liet niet blijken of deze al op het eiland zijn. Slaapwandelen Slaapwandelen is geen ziekte maar een kwaal, zegt men. Ik geloof er niets van. Maar voordat ik u zal uitleggen waarom, moet ik eerst eens met u praten over het woord slaapwandelen. Volgens mij is het n.l. geen woord. Het lijkt er niet op. Je zou moeten zeggen: slapend wandelen of desnoods: wandelend slapen. Maar dat laatste verlegt het accent te veel. Dan krijg je meer het gevoel van iemand die er niet bij is. Dus: slapend wandelen. Ja, wat is dat nou? Ik heb geslaapwandeld? Je zegt toch ook niet ik heb gestofzuigd? Juist, je moet dus zeggen: ik heb slapend gewandeld, en meteen verliest de uitdruk king zijn afschrikwekkend gezicht. Want wat is er heerlijker dan wandelen? Het woord tovert je onmiddellijk groene ver gezichten voor de geest: frisse lucht, dauwdroppels, voorjaar, zomer Niet waar? En dan nog in je slaap! Hetgeen betekent: gedachtenloos, zonder het eeu wige gemier achter je voorhoofd. Van: hoe moet dat morgen als die mensen ko men eten en ik heb nog maar tweevijftig? Of: Jansen is al de hele week te laat ge komen, maar bij het tegenwoordige per soneelsgebrek moet je iets door de vin gers kunnen zien. Nee, in de slaap wandelen is extra ge zond. De mensen die dat doen benijd ik. En ik vraag me steeds vaker af: zou het te leren zijn? Het gekke is echter, dat mensen die ermee behept zijn er alleen maar af willen. D.w.z. misschien niet zij, maar hun familie wil dat ze eraf raken Ze worden naar dokters en psychiaters gestuurd, worden volgestopt met medicij nen en raadgevingen (leg een natte dweil voor het bed, strooi kopspijkertjesen ze worden voortijdse wrakken. Nee, dan die familie die ik ken.' Vader, moeder en drie kinderen. Allemaal wan delende slapers. Tweemaal in de week trekken ze er gezamenlijk in hun slaap op uit. Geen nodeloos gezwets, stilte. Geen dweilen, geen kopspijkertjes, geen psychi aters. Ze doen in alle rust wat ze niet la ten kunnen. En omdat ze het zelf niet we ten, vallen ze er elkaar ook niet lastig mee. Ik ben de enige die het weet, om dat ik eens bij ze gelogeerd heb. Wat zou den ze verbaasd zijn, als ik het ze ver telde. Maar dat doe ik niet, nooit. Want de kinderen zijn nog niet aan de huwbare leeftijd toe. Over een paar jaar echter wel. Hoe moet dat dan? Ik zie met schrik en beven de kaartjes in de brievenbus lig gen. Lieve help, zo'n gelukkige familie. Als ze het nu maar wisten, dan konden die kinderen tenminste iemand van hun eigen soort uitzoeken. Maar ik zeg het ze niet. Nee, ik denk er niet over. Ik zal eens naar een psychiater gaan om zijn raad te vragen Lizzy Sara May Advertentie ipaarne 11 ]*-.damstraat er, teylermuseum official dealer van international „Congo-5". De naar de in 1932 veronge lukte Franse journalist Albert Londres genoemde prijs is dinsdag toegekend aan de 33-jarige Michel Croce-Spinelli voor een serie artikelen over Kongo, getiteld „Congo-5" en „Le Congo en pleine hor reur". De prijs wordt jaarlijks toege kend voor de beste Franse reportage, ge schreven door een journalist van onder de veertig jaar. Mishandeling. De verdediger van een Por tugees die in Pretoria terecht moest staan voor een zedendelict, heeft ver klaard dat zijn cliënt zo erg door da politie is mishandeld, dat een oog opera tief moest worden verwijderd. De man lag in het ziekenhuis onder politiebewa king, aldus de advocaat. Spionnen. De politie van Djammoe heeft 21 mensen gearresteerd, die voor Paki stan gespioneerd zouden hebben. De ar restanten zouden ook sabotage hebben gepleegd. Ontsnappingen. Drie Oostduitse schooljon gens en drie arbeiders hebben maandag van achter het ijzeren gordijn naar West-Duitsland weten te ontsnappen. Ontploffing. Bij de ontploffing, van een granaat op een openbaar bal in de Lao- tiaanse residentie Loeang Prabang, zijn maandagavond elf mensen gedood en tien ernstig gewond. De handgranaat, die aan de riem van een militair hing, sprong uit elkaar toen hij danste. Gepakt. De Westduitse politie is er dins dag in geslaagd, de daders van een over val op een bank in Scharbeutz in Slees- wijk-Holstein snel aan te houden. Zij achtervolgde de overvallers, die in een auto vluchtten, met een hefschroef- vliegtuig. De bemanning hiervan alar meerde per radio een patrouilleauto van de politie, die de overvallers arresteer de. Vergiftigd. In een fabriek in de Parijse voorstad Ivry is dinsdag een arbeider door ontsnappend zwavelwaterstof om het leven gekomen. Een collega van hem is er ernstig aan toe. Vier arbei ders vertoonden lichtere vergiftigings verschijnselen. Opgebracht. Patrouilleschepen van de Per zische marine hebben een Egyptisch schip opgebracht, dat geladen was met wapens en munitie. Het schip zou de wapens en munitie in Zuid-Perzië aan wal hebben willen zetten.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3