Nederland leverde bijdrage tot een betere exploitatie van kolenmijnen op Sardinië Tarente maakt buizen voor distributie van ons aardgas li IN DE VISHAL EN OP ZEE CHR YSLER Priestley's „Een afgehouwen hoofd" evrl f3* ek tiï. HOTEL PLAN Ms- en Passagebureau Aanranders gepakt BEDRUFS- REKLAME a: jongeling „KENNEMER GARAGE" Kamerleden vragen Uw leverancier voor KOLEN en OLIE Betaal bij ons met uw oude camera een deel van uw nieuwe. Hij is^ f 7.50, f 10.- of f 15.- waard! ;istj t |J.A.Gans en Zoonl WOENSDAG 19 MEI 1965 5 >*-,•' v AUTOPLANs TREINREIZEN VLIEGREIZEN Faillissementen SCHILDERSBEDRIJF Evertsenstraat 1 IJmuiden Telefoon 4866 Dealer: KENNEMERLAAN 222-226 Telef. 4324 en 6238 - IJmuiden Oud-dagbladdirecteur L. J. J. Arts in Tilburg overleden **ONEH Willemsbeekweg 88 - Tel. 4627 Voorjaarsprijzen Goede opvoering van quasi-diepzinnig maakwerk Kennemerlaan 5 (bij de brug) (Van een onzer redacteuren) Geld en leveringsopdrachten uit Neder land hebben twee belangrijke industrieën In Italië in de goede richting geholpen. Cp het eiland Sardinië is de kolenindu- etrie nu op een gezonde exploitatiebasis ge komen en het jonge hoogovenbedrijf in Tarente stuurt een goed deel van z'n jaar produktie naar Nederland, dat buizen no dig heeft om de nationale aardgasschat te kunnen verdelen. Nederland heeft zij het met een klei ner bedrag dan West-Duitsland bijge dragen tot een belangrijke verbetering op Sardinië, waar de steenkolenmijnen bij de oprichting van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal het laagste rende ment hadden van alle kolenbekkens der E.G.K.S.-landen. De president van de Ho ge Autoriteit, de heer Dino del Bo heeft tijdens een persconferentie in Sardinië's hoofdstad, Cagliari, aan journalisten uit Westduitsland, Luxemburg, België, Frank rijk, Nederland en Italië bijzonderheden verteld over deze verheugende omme keer nadat, op verzoek van de Italiaanse regering, de Hoge Autoriteit toestemming had gegeven tot kredietverlening voor in vestering in een zogenoemde conversie operatie. nanrlhaifUnnff sni«ni De heer Del Bo heeft terloops opge merkt, dat thans ook van Nederlandse zij de een verzoek tot sociale aanpassingshulp in de Limburgse mijnindustrie is inge diend, welk verzoek om bij de Hoge Auto riteit in studie is. Het gaat hier om hulp in verband met de intregratie van de mijngroep Hendrik- Emma van de Staatsmijnen; besloten werd de onredabele veldgedeelten uit het con cessiegebied af te stoten en het renda bele centrumgebied toe te voegen aan het concessievéld van de mijn Hendrik, die over twee jaar zal ophouden te bestaan als zelfstandige mijn. Dit nu vraagt voor mensen die niet elders meer te werk kun nen worden gesteld speciale sociale voor zieningen. Aan president Del Bo is een uur na de ze persconferentie het ere-doctoraat in de mijnbouwkunde verleend, tijdens 'n plech tigheid in de Universiteit van Cagliari. Deze universiteit die in de zeventien de eeuw werd opgericht en die dit jaar ongeveer 7500 studenten telt wil hier mee blijk geven van haar dankbaarheid voor de rol welke de Hoge Autoriteit heeft gespeeld in de reconversie van de kolen mijnen in Zuid-Sardinië en in de reali sering van de grote krachtcentrale te Por- tovesme. Op dezelfde wijze heeft de Fa- colta di Ingegneria de heer Aldo Sette beloond voor het aandeel van de Carbosar- da, het concern waarvan hij president is, in het „Wonder van Zuid-Sardinië". Door de bemoeiingen van Carbosarda (voluit: Societa Mineraria Carbonifera Sarda) is inderdaad een sanering tot stand gekomen die niet mis te verstaan is. Aan- Advertentie een volledig verzorgde rais met uw eigen auto. voordelige Budgetreizen F.T.S.-reizen per Zonexpresse volledig verzorgde vliegreizen, o.a. naar Joegoslavië, Grieken land, Italië en Spanje. Programma's, inlichtingen en boekingen b|| N.V. VERENIGDE SCHEEPSAGENTUREN Kanaalstraat 71 - Telefoon 4941 IJmuiden Marktplein - Telefoon 5644 IJmuiden vankelijk waren meer dan tienduizend per sonen bij het werk in en om de mijnen van Sulcis betrokken. Thans zijn slechts tweeduizend mijnwerkers in dienst over gebleven, maar het rendement per per soon is nu hoger dan het gemiddelde in de E.G.K.S. en de kolen van Sulcis kun nen meedingen met de andere bronnen voor energie in het gebied van de Middel landse Zee. Carbosarda zocht en vond een afnemer voor de gehele kolenproduktie op de nieu we basis van Sulcis. Gezien de hoge transportkosten die deze kolen met zich zouden meebrengen, moest het afzetgebied dichter bij huis worden gezocht, liefst zo dicht mogelijk. Dit werd gevonden in een op te richten energie centrale, bestaande uit drie eenheden van 250 megawatt. Niet alleen kunnen hierdoor tweeduizend mijnwerkers een goed be staan vinden, maar gedurende de bouw van de centrale werden 250 nieuwe arbeids krachten ingeschakeld. De aanwezigheid van deze elektrische centrale lijkt aan di verwachtingen te voldoen. Diverse onder nemingen zijn ertoe gebracht zich op Sar dinië te vestigen. In de eerste fase zullen vierduizend arbeiders w.erk en brood heb ben. Maar de interesse voor deze energiebron is zelfs bij ondernemingen die buiten het eiland gevestigd zijn gebleken en door mid del van een tussenstation (op Corsica) zou het mogelijk zijn de overtollige elektri sche stroom naar het Italiaanse vasteland te voeren. Voorlopig kan Sardinië de stroom echter zelf wel gebruiken. De be doeling is in de eerste plaats de, in het algemeen arme, eilandbevolking aan werk op het eigen eiland te helpen. Arm is de bevolking van dit 24.000 vier kante kilometer grote eiland, dat met 1.4 miljoen inwoners op één na het dichtstbe volkte eiland in de Middellandse Zee is. (Alleen Sicilië is groter en driemaal zo dicht bevolkt). Zo gering zijn nog de ar beidskansen op het eiland, dat menig Sar- diniër elders werk zoekt. Een aantal werkt bij Hoogovens in IJmuiden, het merendeel steekt over naar het Italiaanse schier eiland. En zo doen ook de meeste afge studeerden aan de universiteiten van Ca gliari en Sassari. Die armoede zal de toerist niet vermoe den in de toeristencentra, met name het strand van Cagliari, waarvoor hoe langer De rechtbank in Haarlem heeft op dins dag 18 mei in staat van faillissement ver klaard: H. R. ter Pelle, meubelmaker, wo nende in Haarlem, Overtonstraat 30. Rech- ter-commissaris: mr. A. J. Ph. de Haseth Möller. Curatrice: jonkvrouwe mr. R. W. de Ranitz, advocate en procureur in Haar lem. Bij beschikking gvan de rechtbank in Haarlem van 4 mei 1965 is voorlopig sur séance van betaling verleend aan: Marinus de Reuv.er, wonende in Beverwijk, Groene- laan 32, procureur mr. S. Groen, met be noeming van mr. A. A. M. Leesberg, advo caat en procureur in Beverwijk tot be windvoerder. Het verhoor van schuldeisers is bepaald op dinsdag 22 juni 1965 's middags om 14 uur, in raadkamer van deze rechtbank in het gerechtgebouw te Haarlem, Jans straat 81. In zijn woning in Leeuwarden is een 48-jarige ongehuwde fabrieksarbeider ge arresteerd, die zaterdagmiddag een 16-ja- rig meisje had aangerand, dat met een vriend lag te zonnebaden nabij het zwem bad „Grote Wielen" bij Rijperkerk. De vriend was te verbouwereerd om iets te doen en hield zich afzijdig. De rijkspolitie in Jutphaas heeft in Utracht drie jongens van 16 en 17 jaar aangehouden, die bekend hebben twee 14- jarige meisjes uit Maarssen te hebben aangerand. De twee meisjes fietsten zondagmiddag bij de brug over het Amsterdam-Rijnka naal in Jutphaas in de richting Utrecht. Bij deze brug hingen de drie Utrechtse jongens met hun bromfietsen al enige tijd rond. Zij dwongen de meisjes mee te gaan onder de brug en randden hen daar aan. hoe meer belangstelling gaat bestaan. Zelfs niet in de nauwe straatjes van de hoofd stad, waar altijd erg veel maar geen on dervoede kinderen zijn te vinden. In het binnenland is dat wel anders... Van het toerisme wordt veel verwacht, gezien de nieuwe groots opgezette en zeer moderne, comfortabele hotels. De toerist die genoeg gezien en beleefd heeft op Sardinië's strand en in het nog ongerepte binnenland, kan in een mum oversteken naar Afrika. Sardinië staat met z'n (berg-)rug naar Italië en door de geo grafische omstandigheden zijn de eilanders meer op Spanje en Noord-Afrika georiën teerd dan op Italië. Sinds onheuglijke tijden is er mijnbouw op Sardinië, met als oudste produkten lood, zilver, zink, antimoon en ijzererts. Maar de bevolking heeft zich toch altijd wel het meest bezig gehouden met landbouw, vee teelt en visvangst, zij het met geen al te groot succes. Van twee vijanden: banditisme en mala ria, is het eiland verlost. Van de armoede nog lang niet. De hoop is gevestigd op in- Het moderne hoogovenbedrijf in Ta rente, waar onder meer buizen voor de distributie van Nederlands aard gas worden gemaakt. dustrieën, die moeten drijven op de door eigen steenkolen verwekte energie, en op het toerisme. Volgens voorschrift van de Italiaanse staat moeten de krachtcentrales in het land (om strategische redenen) zowel op olie als op steenkolen kunnen draaien. Vol gens een woordvoerder van Carbosarda be hoeft niet gevreesd te worden dat kolen van elders goedkoper zouden blijken, noch dat olie (in het algemeen uiteindelijk goed koper) de eigen steenkolen van het eiland zou verdringen. Een kans, dat op Sardi nië aardgas zou worden gevonden, acht hij niet aanwezig: er is wel naar gezocht door de geologen, echter zonder succes. In een volgend artikel zullen wij ook nog iets meer vertellen over het jonge, dynami sche en moderne hoogovenbedrijf in Ta rente. Advertentie Wij verzorgen uw op auto's en borden. simca Advertentie G.INIA Dinsdag In IJmuiden werden dinsdag 6.050 kisten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 496 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 6 tong schar en schartong, 635 schol, 25 schar, 2.935 makreel, 510 schelvis, 312 wijting, 1.038 kabeljauw en gul, 10 leng, 2 haai, 15 wolf, 10 poon, 16 koolvis, 38 diversen, 43 kilogram handels- en 372 kilogram ex port-garnalen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 4,703,30, grote tong 5,43 5,32, grootmiddel tong 5,064,90, kleinmid- del tong 5,285,17, kleine tong I 5,525,37, kleine tong II 5,705,50, tarbot I 3,70 3,30, zalm 7,703,80, handelsgarnalen 2.26 en exportgarnalen 2,51. Per 50 kilogram: tarbot IV 150, tongschar 11084, schartong 65, grote schol 5438, grootmiddel schol 4638, kleinmiddel schol 5741, kleine schol I 57—41, kleine schol II 4118, schar 2617, makreel 2811,50, grote schelvis 8266, grootmiddel schelvis 7461, kleinmiddel schelvis 5849, kleine schelvis I 5440, kleine schelvis II 7110, wijting 2110, grote gul 4030, middel gul 26—20, kleine gul 2015, kleine haai 38 36, kleine wolf 5448, poontjes 3430, kleine koolvis zwart 3427. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 220 71, grote koolvis zwart 8872, grote leng 6864, grote wolf 10896. Dinsdag zijn in IJmuiden de volgende besommingen, in guldens, gemaakt. KW 87—12.900, KW 125—9.480. KW 180—9.370, KW 132—6.220, KW 212—5.870, KW 124— 6.180, KW 183—5.130, KW 152—7.170, KW 34—6.140, KW 225—5.850, KW 30—4.800, KW 17—6.270, KW 161—3.790, KW 59— 4.100, KW 85—22.000. Aanvoer van woensdag Woensdagmorgen zijn in IJmuiden, door 25 vaartuigen, 5460 kisten vis, 100 stijve kabeljauwen en 16.000 kilogram tong aan gevoerd. Bovendien waren er 11 kantjes verse haring. Bij de aanvoer waren: 430 kisten schelvis, 40 radio, 250 wijting, 220 dichte wijting, 1790 kabeljauw en torre- gullen, 1680 makreel, 260 kleine kistjes makreel, 580 schol, 25 tarbot en 125 varia. Prijzen van woensdag Per kilogram, in guldens: heilbot 4.70 4.10, tarbot 43.40, grote tong 5.415.28, grootmiddel tong 54.77, kleinmiddel tong 5.74—5.16, tong I 5.46—5.38, tong II 5.77— 5.51. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 92 78, middel kabeljauw 10486, grote kool vis 132112, grote leng 19278, grote wolf 110—100. Per tien stuks: grote kabeljauw 10472, middel.kabeljauw 6143. Per 50 kilogram: grote schelvis 8467, middel schelvis 5458, kleinmiddel schel vis 6444, schelvis I 7148, schelvis II 3816, schelvis II 1710, gul I 5234, gul II 3724, gul III 3015, grote en middel schol 41—34, kleinmiddel en schol I 61 Het Tweede Kamerlid de heer Peschar (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Fi nanciën gevraagd of hij de sinds 1 janu ari 1962 bestaande belastingregeling voor de werkende gehuwde vrouw wil aanpas sen aan de sindsdien opgetreden ontwik keling van het loonpeil. Het Tweede Kamerlid de heer Ruygers (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Bui tenlandse Zaken gevraagd of hij er bij de regering van de Verenigde Staten op wil aandringen, dat in het conflict in de Do minicaanse republiek geen gebruik zal worden gemaakt van chemische wapens. De heer Ruygers vraagt de minister ver der, of hij bereid is tot een meer actief Nederlands beleid in de Veiligheidsraad, daar de conflictsituatie in de Dominicaan se republiek als vraagstuk van wereldpo litieke betekenis onder de competentie van de Verenigde Naties valt en niet slechts een interne aangelegenheid is. In Tilburg is op 81-jarige leeftijd over leden de heer L. J. J. Arts, die van 1927 tot 1964 directeur was van de Nieuwe Tilburg- se Courant. Sinds 1901 werkte hij bij die krant als adjunct-directeur. Hij was ook jarenlang voorzitter van de R.K.N.D.P. en vice-voorzitter van de N.D.P. (Nederlandse Dagblad Pers). Vooraanstaande functies bekleedde hij ook in de Nederlandse Ka tholieke Bond van Drukkerspatroons, in het hoofdbestuur van de Federatie van Ne derlandse Bonden van Boekdrukkerijen en in het Bedrijfschap voor het Boekdrukker en Rasterdiepdrukbedrijf. Advertentie WANNEER EEN ZO KNAPPE toneelschrijver als J. B. Priestley zich ver waardigt het materiaal voor een komedie te putten uit de roman van een andere auteur, dan zou men zeggen moet die roman wel iets heel bijzonders zijn en als het ware schrééuwen om virtuoze dramatische vormgeving. En wanneer een pseudo-intellectueel, pikant romannetje van een madeschrijfster om onbegrijpe lijke redenen die eer toch te beurt valt, dan zou men zeggen moet het resul taat op zijn minst heel verrassend en extra-virtuoos zijn. Deze twee redenen maken het des te vreemder dat Priestley om te beginnen toch wel zoveel drama tische waarde in Iris Murdochs roman „A severed head" heeft bespeurd, dat hij er zijn vermoedelijk kostbare tijd aan heeft tvillen besteden en dat hij tenslotte met niets beters voor de dag is gekomen dan met het ongeloofwaardige en on toneelmatige maakwerk, dat desondanks als „Het afgehouwen hoofd" nu al ruim een half jaar bij de Nederlandse Comedie repertoire houdt. Dinsdagavond werd het stuk eveneens met groot succes in de Velsense Stadsschouwburg voor de leden van de kunstkring „Voor Allen" opgevoerd. DE HANDELING is in feite niet veel an ders dan een soort amoureuze stoelendans met drie vrouwelijke en drie mannelijke deelnemers, die beurteling alle denkbare combinaties op één na tot stand brengen. Dit is dan blijkbaar bedoeld als satire of persiflage op bepaalde society-toestanden, maar daarvoor is het nu juist niet geestig genoeg en worden er teveel onhandige en zelfs vervelende pogingen gedaan om de afwijkingen van het zestal op amoureus en sexueel gebied te verklaren. Alleen het ze vende personage van het stuk een totaal overbodige zuster van de hoofdpersoon heeft, zoals De Bilt dat noemt, „geen af wijking van betekenis". En wat het nu precies is wat de andere zes zo onweer staanbaar tot elkaar aantrekt, wordt geen ogenblik duidelijk. DE OPVOERING onder regie van Henk Rigters was naar onze smaak aanzienlijk beter dan het stuk zelf, vooral wat de vrouwenrollen betreft. Ellen Vcfgel speelde heel geestig, met tal van alleraardigste details, de even wispelturige als geëxalteer de society-dame; Kitty Courbois gaf het veel beminde en -beminnende vrien dinnetje zeer gevoelige accenten; Andrea Domburg weerde zich dapper in de nogal dwaze rol van de quasi-diabolische antro pologe met bloedschendige neigingen en Elisabeth Hoytink gaf iets prettigs-natuur- lijks aan de zuster zonder afwijking. DE MANNEN WERDEN aangevoerd door Guus Oster, die de weinig benijdenswaar dige taak volbracht in de loop van het stuk zesendertig keer zijn winterjas aan en uit te trekken en een even groot aantal glazen wijn, whiskey, sherry en champag ne te ledigen. Maar de rol van de telkens weer teleurgestelde echtgenoot en verlei der is niet geestig genoeg geschreven om hem veel gelegenheid te geven tot humo ristisch spel en het vertolken van depres sieve stemmingen is nu eenmaal niet zijn sterkste kant. Joan Remmelts deed zijn best om van de karikaturele psychiater een aanvaardbare figuur te maken en Allard van der Scheer hield met goede smaak de onweerstaanbare charme van de beeldhou wer binnen acceptabele perken. HET DECOR VAN DE Engelse ontwer per Graham Barlow was bijzonder ge slaagd, zowel wat de ruimteverdeling als wat aankleding en sfeer betreft. Het was met grote inspanning en toewijding op het Velsense schouwburgtoneel opgebouwd, hetgeen er toe heeft bijgedragen dat deze laatste voorstelling in het seizoen bij het publiek wel in de smaak is gevallen. 43, schol II 5236, schol III 2721, schar 2421, poon 2421, haai 3728, gestripte wijting 3115, dichte wijting 1510, haring 19, makreel 2511.40, tarbot 212131, griet 122, tongschar 10288, kleine heilbot 32 28, kleine wolf 5448, roodbaars 3118. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond he denmorgen uit: 40 kisten schelvis, 80 wij ting, 100 gul en kabeljauw, 100 makreel, 60 schol, 150 stijve kabeljauwen, 2000 kilo gram tong. Op zee De Rijnmond II KW 43, die de reis bij de Lofoten moest afbreken wegens ma- chineschade, zal morgen in IJmuiden markten met 450 kisten vis. Hedenavond wordt in Vlaardingen de nieuwste aanwinst van het Kwakkelstein- concem verwacht, namelijk de trawler VL 1 Ursinus. Dit is de vierde voor ge noemd concern gebouwde trawler, die alle komen van de sleephelling maatschappij Scheveningen. Het ligt in de bedoeling, dat deze week ook de vijfde trawler (laatste van de serie) te water wordt gelaten. Op de dan vrijgekomen helling wordt onmiddellijk de kiel gelegd voor een hek trawler ten behoeve van de rederij me lis Vrolijk te IJmuiden. De tongvisserij bij Helgoland leverde in de afgelopen nacht trekjes op van 15 tot 35 kilogram tong en heel weinig andere platvis. In de noord werd wel wat makreel gevangen, maar andere vissorten spora disch. Bij IJsland vissende heeft de SCH 250 Colemans Bijnen gisteravond aan de rederij moeten melden, dat er geen spoor was ontdekt van de zwarte heilbot, die zich vorige week zo succesvol heeft laten vangen. Het weer was prachtig doch er werd alleen wat koolvis gevangen. Advertentie De zaak waar men de tijd voor u neemt Twee Amsterdamse jongens, de 21- jarige Kees Corver en de 23-jarige Ab van Ommen, trekken gedurende de zomermaanden met een huifkar door ons land. Gisteren stonden ze in storm en regen op de Westkolk in Spaarndam, nadat ze maandag Ben- nebroek hadden bezocht. Op de witte huif van de kar staat met vlammend rode letters „Is die ouderwetse gods dienst ook voor ons?" en „Jezus Chris tus is gisteren en heden dezelfde". Het tweetal, dat versterkt wordt met enkele andere jongelui begint klok slag half acht 's avonds. Ze verzame len dan een deel van de bevolking om hun wagen. Ze speleri en zingen gospelsongs en om beurten leggen ze getuigenis af van hun geloof en over tuiging. De jongelui willen geen nieu we kerk of groepering, ook houden ze geen collecte. Met hun huifkar trekken ze door het land. Vanavond om half acht staan ze op het kermis terrein in Santpoort, donderdag en vrijdag zijn ze respectievelijk op de markt in IJmuiden en in Beverwijk.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5