ii „Reclasseringswerk moet worden gemoderniseerd" IHHJ.MI NSR tegen intrekken van Surinaamse studiebeurzen AEG Mary Quant toonde een verrukkelijke collectie Onrust in Bolivia nooTapijn.' automonteurs, bollenkwekers, winkeliers...r Eerste Kamerlid naar Tweede Kamer Doden in het verkeer De dertig Turken mogen blijven Jongen bekent diefstal uit Utrechts museum Eis van 8 maanden en 40.000,- boete tegen TV-smokkelaar Conflict tussen twee nachtclubexploitanten Gemeenten luiden alarmbel EK*)=I „Gevangenisstraf niet langer dan vijf jaar" Suikerexpert Honig overleden 6 WOENSDAG 19 MEI 1965 de spaarbank met volledige bankservice Directeur-generaal gevangeniswezen UWfoirüCf Cf) Dank zij zijn wetenschap pelijke samenstelling bevat 'ASPR0'alles wat nodig is om u snel van uw pijn af te helpen. Doeltreffend en betrouwbaar. OWttUrM* Cf) goed in AEG SANTO koelkasten t/anaf f298.- S* Henny Schoute Kerkelijk nieuws Advertentie Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij dt Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen er. in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 4| miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. De directeur-generaal van het gevange niswezen, mr. E. A. M. Lamers, is van oordeel dat de reclasseringsarbeid zich nog te weinig heeft aangepast aan de ont wikkeling bij de tenuitvoerlegging van straffen. Hij heeft er woensdagochtend in zijn openingsrede in een twee dagen du rende besloten vergadering van directeu ren van strafgestichten te Berg en Dal op aangedrongen dat de reclasseringsarbeid zoveel mogelijk afgestemd wordt op de eigen aard van de verschillende catego rieën gedetineerden. Mr. Lamers zei de indruk te hebben dat men in reclasseringskringen nog te weinig oog heeft gehad voor de nieuwe mogelijk heden die zich voor de reclasseringsarbeid voordoen wat de verruiming en verdieping van medemenselijke contacten betreft. Men heeft wel begrepen dat met het ver laten van het cellulaire stelsel het traditio nele celbezoek van de reclasseerder veel van zijn oorspronkelijke betekenis verloren heeft, maar er is te weinig gezocht naar nieuwe wegen. De jeugdige gedetineerde heeft voor zijn terugkeer in het maatschappelijk leven, behalve werk en onderdak, nodig dat hij weer wordt ingeschakeld in een verant woord samenlevingsverband met zijn leef tijdgenoten. Het gaat bij hun reclassering Advertentie m m IJ A A 9 Binnenkort is de benoeming te verwach ten van de heer S. van der Ploeg uit Utrecht tot lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. De heer Van der Ploeg, die thans lid van de Eerste Kamer is, zal staatssecretaris Egas opvolgen in de Tweede Kamer. Daar het agrarisch element in de socia listische Tweede Kamerfractie door het vertrek van de heren Vondeling en Egas een gevoelig verlies heeft geleden en vaststaat dat ir. Vredeling een belangrijk deel van het werk in het Europese par lement van de heren Egas en Nederhorst moet gaan overnemen, heeft de Tweede- Kamerfractie van de P.v.d.A. een beroep gedaan op de heer Van der Ploeg. Zijn overgang naar de Tweede Kamer in de vacature-Egas is mogelijk als twee ande re kandidaten die aan de beurt zijn be danken. De heer Boekhoven uit Hooge- zand-Sappemeer heeft zulks inmiddels ge daan. Verwacht wordt dat ook de heer Sikkema uit Leeuwarden zal bedanken, waarna de heer Van der Ploeg benoemd zal worden verklaard. Het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, waarvan de heer Van der Ploeg voorzitter is, heeft daarmee reeds zijn instemming betuigd. In de P.v.d.A-vacature in de Tweede Kamer van de heer J. J. A. Berger, die burgemeester van Groningen is geworden, zal worden benoemd de heer J. T. Vellin- ga, thans wethouder van Leeuwarden. veel minder om een individuele begeleiding in de traditionele zin. Mr. Lamers vroeg zich voorts af of de huidige departementale structuur, waarin het gevangeniswezen en de reclasserings- bemoeienis van de overheid organisato risch volstrekt gescheiden zijn, nog wel be antwoord aan de eisen die de huidige ont wikkeling stelt. Reclassering is een onmiS' bare schakel in het geheel van het straf rechtelijk beleid en dient dus ook zoveel mogelijk in dat geheel geïntegreerd te zijn. Een sterkere integratie op het terrein van het overheidsbeleid dient te worden na gestreefd, uiteraard met behoud van de volledige zelfstandigheid van de particulie re reclasseringsinstellingen, aldus mr. La mers. Bij het oversteken van de weg Tilburg Eindhoven, ter hoogte van de gemeente Oirschot, is de 22-jarige wegenwachter H. J. P. Evers uit Diessen (N.B.) door een bus aangereden. Hij was op slag dood. De 20-jarige mejuffrouw A. uit Eind hoven is dinsdagavond bij een verkeers ongeval op de Luikerweg te Valkenswaard om het leven gekomen. Overleg tussen de ministeries van Jus titie en van Sociale Zaken en Volksge zondheid heeft er toe geleid dat aan de dertig Turken die in 't afgelopen weekeind zonder de vereiste vergunningen naar Amersfoort kwamen, alsnog een arbeids vergunning zal worden verleend onder voor waarde dat zij medisch moeten worden goedgekeurd en dat de werkgever zich ga- remt moet stellen voor hun terugreis naar Turkije. Zij zullen nu in dienst treden bij een firma uit Sittard, die thans aardgaslei dingen in Amersfoort en omgeving aanlegt. De negentienjarige Utrechtse jongen, die dezer dagen door de recherche in Utrecht was gearresteerd omdat hij er van werd verdacht, het schilderij „Het vin den van Mozes" te hebben gestolen, heeft bekend. Hij had op 16 maart een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van zeven- tiende-eeuwse landschapsschilders in het Centraal Museum in Utrecht, met de be doeling een schilderij te ontvreemden. Hij koos „Het vinden van Mozes" van Bar- tholomeus Breenberg uit omdat het ge schilderd is op een koperen plaat van slechts 18 bij 25 centimeter. Dit schilderij dat door een Stockholms museum in bruikleen was afgestaan, was verzekerd voor 35.000 gulden. De jongeman gaf als motief voor de diefstal op, dat hij om aan de militaire dienst te ontkomen naar het buitenland wil de gaan en daarvoor geld nodig had. Het schilderijtje hangt weer op de ex positie. De officier van Justitie bij de rechtbank in Almelo heeft acht maanden gevangenis straf, waarvan twee voorwaardelijk, en 40.000,- boete geëist tegen een 42-jarige televisiehandelaar uit Almelo, die enige duizenden televisietoestellen van Duitsland naar Nederland heeft gesmokkeld. De jus titie heeft Inmiddels ongeveer 1200 van de clandestien over de grens gebrachte toe stellen, die een waarde hebben van meer dan een half miljoen gulden opgespoord. De toestellen werden geleverd door een rela tie in Hamburg. Deze Duitser is reeds veroordeeld tot vijf maanden gevangenis straf. Hij bekende dat hij 912 toestellen aan de Almeloër had geleverd. Waar deze de andere toestellen vandaan had is niet be kend geworden. AMSTERDAM Op het Thorbeckeplein in Amsterdam heeft de eigenaar van het striptease cabaret „Chez Gaston" een ploeg bouwvakkers, die met het slopen van het gebouw wilde beginnen, de toegang ge weigerd. De exploitant de heer J. de Vries, had zich zelfs van een ploeg ste vige helbers verzekerd om de slopers zo nodig met geweld te keren. Er bestaat sinds enige tijd een geschil tussen twee nachtclubeigenaren van het plein, Kees Manders en Joop de Vries. Kees Manders is eigenaar van het ge bouw waarin „Chez Gaston" is gevestigd. In opdracht van de gemeentelijke dienst voor Bouw- en Woningtoezicht moet het pand worden gesloopt wegens bouwvallig heid. De huurder, de heer De Vries, meent dat het met de bouwvalligheid wel losloopt. Hij vermoedt dat de heer Man ders na het slopen een nieuw pand zal la ten bouwen waarin hij een nachtclub en een theatertje wil gaan exploiteren. De heer Manders heeft nu zijn aanne mer verzocht, zich terug te trekken en zijn raadsman opdracht gegeven een kort geding bij de president van de rechtbank aanhangig te maken. Hij eist voor zijn aannemer toegang tot het werk op straffe van een dwangsom van 250,- voor iede re dag dat die toegang wordt geweigerd. Bovendien vraagt hij een borgstelling van 100.000,- voor het geval er schade ont staat bij een eventuele instorting van het pand. „Zonder overdrijving mogen wij consta teren dat niet slechts van een financiële, maar van een bestuurlijke noodtoestand sprake is." Tot deze conclusie is mr. H. A. M. Th. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag, gekomen in zijn openingswoord op het tweedaagse congres in Assen van de vereniging van Nederlandse gemeen ten, in welk congres hij aftrad als voor zitter en tot erevoorzitter werd benoemd. Hij voegde hieraan toe dat een conjunc- tuurpolitiek, die de kwade kansen afspeelt op weerloze lagere organen, in haar na tionale conceptie faalt. Naar het oordeel van mr. Kolfschoten zal de regering meer en meer moeten gaan inzien en daarnaar handelen, dat niet alleen bij economische crises als in het verleden, maar ook bij economische hoogconjunctuur als in het heden het rijk en de gemeenten onderde len uitmaken van één maatschappelijk bestel. Hij memoreerde dat in 1964 zeker twee honderd gemeenten geen reëel sluitende begroting hadden, dat aan het begin van dat jaar de tekorten op de begroting van de gezamenlijke gemeenten geraamd wer den op meer dan 55 miljoen gulden en dat het benaderd nadelig exploitatiesaldo op kasbasis van alle Nederlandse ge meenten niet minder dan 222 miljoen bedroeg. In een telegram aan de regering van Suriname zegt het bestuur van de Neder landse Studentenraad met diepe veront waardiging te hebben kennisgenomen van het besluit van de Surinaamse regering om studiebeurzen in te trekken van studenten, die zullen deelnemen aan het negende fes tival voor jeugd en studenten, dat deze zomer in Algiers zal worden gehouden. De N.S.R. acht het in strijd met de vrij heid en onafhankelijkheid van de univer siteit dat aan het verlenen van studiebeur zen politieke voorwaarden worden gesteld, Alhoewel de N.S.R. zich heeft uitgespro- Advertentie DE KENNISMAKING met de En gelse mode is in deze Britse week verrassend geweest. De afgelopen dagen zijn er enkele zeer goede confectieshows in het Amsterdamse Hilton Hotel ge toond. Gisteren waren we de gast van het Londense mode-fenomeen Mary Quant (30 jaar). Alle reserves, de achter gebleven ideeën van het oer-klassieke, zijn plotsklaps verdwenen. Engeland is na een grote sprong, meegegaan met de mode. Niet met een copy van Parijs, Florence of New York, maar met een eigen mode. Mary Quant en haar twee jaar oudere man Alexander Plunket Greene, presen teerden de „Mary Quant's Ginger Group" bij Hirsch in Amsterdam, die hiermee te gelijkertijd de nieuwe afdeling voor jonge meisjes, Hirsch Jeunesse, opende. De Engelse ambassadeur en zijn echtge note waren er, enkele dames uit de Brit se society, twee Bobbies en een van hun vrouwelijke collega's die onbewogen te genover ons zat, al die tijd expressieloos naar de lieve modelletjes van Mary keek en gedisciplineerd luisterde naar het char mante commentaar van Alexander. Haar mening was niet te peilen. De nieuwe collectie van Mary Quant, die sinds tien jaar ontwerpt en nu 22 collectie's per jaar vervaardigt, bestaat uit vrij pretentieloze jurkjes, die zij op een geheimzinnige manier een zeer eigen karakter geeft. Toen ik na afloop van de show nog even met haar man sprak, zei hij: „We willen af van het snobisme in de mode. Ik zie niet in waarom het zo als Parijs zo exclusief moet zijn. Daar heeft de jeugd geen behoefte aan. Zij heb ben recht op een eigen stijl en kleding die betaalbaar is". Tijdens de show zei Mary dat ze van goede en klassieke stof fen (linnen, gabardine en het katoenen „Brabants bontje") houdt, maar dat ze de ze een andere „look" wil geven. Ze combineerde het zwart-wit Brabants ruitje met een kleiner ruitje van dezelfde kleuren, en laat daarop een organza strop dasje dragen of zelfs een overhemd-achtige jas. Veel van haar jurkjes, broeken en rokken waren van linnen gemaakt. De coupe van al haar modellen was uitstekend. In deze collectie is het blote-middenrif-be- dekt-met-een-pikant-net j e gepermitteerd en dit voor de vakantiekleding. Nog meer r" -. v. r-fy opvallends: de korte tot zeer korte rokken (die voor ons land wat langer zullen wor den gemaakt), de a-symmetrische sluitingen de lange ritssluitingen in jurkjes en jas sen en de plastic sportjasjes, dit alles ge dragen door ongekunsteld huppelende mannequins. Mary Quant, met haar jongenskopje en lange pony, haar jongemeisjesachtige fi guurtje, haar brede ringen en grote heren polshorloge, heeft niet alleen grote invloed op de jonge mode in haar land maar ook in Zuid-Afrika, Australië, Nieuw-Zeeland, Amerika en let u op: ook heel gauw in ons land. De Engelse ontwerpster Mary Quant aanbidt luchtige middenstukken. Ze gebruikte deze kantnet-onderbreking, die zeker niet aan het oog ontgaat, in linnen vakantiekleding of als mouwtjes in jurkjes. De general assembly van de presbyterian church in Queensland (Australië) heeft ds. H. C. Spijkerboer benoemd tot professor voor het oude testament aan de theologi sche hogeschool van deze kerk te Bris bane. ken tegen deelneming aan het in Algiers te houden festival meent het dat geen en kele student belemmerd mag worden in zijn vrije meningsuiting. De N.S.R. vraagt de regering van Suriname tenslotte haar besluit te willen intrekken. De in Nederland gevestigde Surinaamse organisaties noemen de maatregel van de Surinaamse regering een aanslag op de on vervreemdbare rechten van de Surina- mers. Het besluit wordt gezien als een po ging de bewegingsvrijheid van de Surina- mers te beperken en de vrije menings uiting aan te tasten. „De huidige Suri naamse regering stelt zeer goede betrek kingen met de Verenigde Staten van Ame rika boven democratische rechten," zo wordt voorts gezegd. Prof. Rijkseti bepleit: „Ik meen dat een zinnige vulling van een detentieperiode niet mogelijk is als dit langer is dan ongeveer vijf jaar. Ik pleit daarom voor een drastische verlaging van de maximale duur van de gevangenisstraf". Dit heeft prof. dr. R. Rijksen, hoogleraar aan de rijksuniversiteit in Utrecht in het strafrecht, de strafvordering en de crimi nele politiek, gezegd in Utrecht, waar hij een inleiding hield in de meireeks, die voor het criminologisch instituut wordt georga niseerd. Hij zei niet te kunnen inzien dat de samenleving gebaat is bij straffen die te lang zijn om met de eis van voorbe reiding van de terugkeer in de vrije sa menleving ernst te maken. „Wij zullen een stelsel moeten ontwer pen dat ruimte geeft om daders van zeer ernstige misdrijven zo te beïnvloeden dat zij in de samenleving kunnen terugkeren zonder anderen te schaden en, waar dit niet lukt, afdoende beveiligingsmaatrege len te nemen", zei hij. Prof. Rijksen is van oordeel dat da rechter de bevoegdheid moet krijgen om de terbeschikkingstelling te bevelen, onaf hankelijk van de vraag of de dader ten tijde van het feit gebrekkig ontwikkeld of ziekelijk gestoord van geestvermogens was f maar uitsluitend afhankelijk van de vraag of zijn vrijlating te grote risico's voor de samenleving zou meebrengen. LA PAZ (AP) In de Boliviaanse hoofdstad La Paz hebben dinsdag arbei ders het werk hervat na een krachtig op treden van de regering tegen stakingen die uitbraken na de deportatie van een linkse arbeidersleider. De regerende militaire junta heeft een algemene mobilisatie afgekondigd. Het krachtige optreden van de regering werd maandagavond aangekondigd, nadat er ge vechten waren uitgebroken tussen de poli tie en arbeiders in La Paz. De arbeiders waren door de leiders van de vakbond op geroepen te protesteren tegen de uitwij zing door de junta van de voormalige vice- president Juan Lechin Oquendo. Lechin is naar Paraguay gegaan. Om de aktie van de arbeiders in La Paz te steunen, gingen er ongeveer 27.000 mijn werkers in staking. De algemene mobilisa tie stelt de regering in staat de tinmijnen op korte termijn door militairen te laten bezetten. De tinmijnen zijn voor Bolivia zeer belangrijk. Gisteren werd in New York begraven Pieter Honig, die zaterdag op 66-jarige leeftijd in zijn woning te Elmsford, New York, overleed. Pieter Honig, geboren te Schermerhom (N.-H.), werd beschouwd als een autoriteit in de wereld-suikerindu strie. In 1946 werd hij koninklijk onder scheiden voor zijn aandeel in de herop richting van onderzoekinstituten op Java.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6