Een kat tussen de duiven Chinees „kmphuisje in Londen Het wordt duur wonen straks in de Tuinstad Bijlmermeer Super de luxe hoogbouwflats, parkeer garages en een revolutionair wegennet PANDA EN DE BRON Amsterdams x x 9 Ons vervolgverhaal Een detectiveverhaal door Agatha Christie i *i A'li «M I Nieuwe „Weesper" Allerlei Pleinplan Schipholbrug Rechter Tie en de antieke dolk door drRobert van Gulik WOENSDAG 19 MEI 1965 Wü Wm WÊÊmÊÊÊÈÊmmMm®. AMSTERDAM. Enorme opgespoten weilanden geven in de Bijlmermeer de plaats aan waar binnen enkele jaren de meest moderne stad van ons land zal verrijzen. De tuinstad Bijlmermeer wordt een woongebied van 30.000 woningen voor 120.000 inwoners en de afdeling stadsontwikkeling van de gemeente Amsterdam heeft alle zeilen bijgezet om er een modelstad van te maken. Het komt er eigenlijk op neer dat men gebruik maakt van de ervaringen van de tuinsteden die na de oorlog zijn gebouwd. Het zijn enorme wijken geworden met min of meer redelijke woningen, maar zij missen sfeer. Die Bijlmermeer zal eindelijk breken met de Amsterdamse gewoonte om in het algemeen maar tot drie of vier woon lagen te bouwen. Hier worden hoofdzakelijk zeer hoge flat gebouwen geplaatst. lij X gevluchte kerels de aanvallers WAREN EN CAT MUN TWEE KOELIES DE VROUW TE HULP KWAMEN?,.. 24) „Nee, dat ook weer niet." Eileen dacht even na. „Zij sloop niet op de tenen rond of zo. Maar als er iets gebeurde waarmee ze het niet eens was, dan rustte zij niet voor ze dat grondig had uitgezocht. En ze kwam erachter, al zou de onderste steen bo ven moeten komen!" „Juist, ik begrijp het." Hij wacht te even. „U was niet erg op haar gesteld, niet waar?" „Och, daarover heb ik nooit nage dacht. Zij was de sportlerares maar. O, wat afschuwelijk is dat eigenlijk, wanneer je zo over iemand spreekt. Alleen maar dit of alleen maar dat! Maar heus, zo dacht ze zelf over haar eigen vak. Wel stelde ze er een eer in haar werk goed te doen. Maar het schonk haar nooit diepe vreugde. Zij raakte niet opgetogen wanneer een meisje nu eens echt uitblonk met tennis of een bepaald soort atletiek. Ze genoot er niet van en ze was er niet trots op." Kelsey keek haar met bijzondere belangstelling aan. „Wat een merk waardige vrouw," dacht hij. „U hebt blijkbaar zo uw eigen opvattingen over de meeste dingen," zei hij. „Ja, och ja, dat geloof ik wel." „Hoe lang bent u al op Meadow bank?" „Ruim anderhalf jaar." „Hebben zich nooit eerder moeilijk heden voorgedaan?" „Op Meadowbank? O nee, alles is prachtig geweest, tot het begin van deze cursus." Daar schoot Kelsey op af. „Wat ha perde er dan deze keer aan?" „U doelt niet op de moord, hè? U bedoelt iets anders? Ik nee." Zij zweeg. „Ja misschien toch wel maar het is allemaal erg vaag." „Gaat u gerust door!" „Juffrouw Bulstrode voelt zich de laatste tijd wat onzeker, betoogde juf frouw Rich. „Dat staat vast. Maar ik geloof niet dat het nog iemand anders is opgevallen. Mij wel. En zij is niet de enige die zich minder gelukkig voelt. Maar dit betreft uitsluitend per soonlijke gevoelens. Zulke dingen krijg je nu eenmaal, wanneer er zo veel mensen op een kluitje bij elkaar zitten. Maar u bedoelt of er misschien juist in deze cursus iets niet in de haak is, als ik u goed begrijp?" „Juist!" viel Kelsey haar bij, ter wijl hij haar benieuwd aankeek. „Hoe is 't met deze cursus gesteld?" „Er hapert wat," gaf Eileen Rich voorzichtig ten antwoord. „Het is net alsof we iemand in ons midden heb ben die hier niet thuishoort." Zij zag hem daarbij een beetje lachend aan en vervolgde: „Er zit een kat tussen de duiven! Dèt gevoel heb ik. Wij al lemaal zijn de duifjes. En er is een kat tussen geslopen. Maar we weten helemaal nog niet wie de kat is!" „Dat blijft allemaal erg vaag, juf frouw Rich." ,.Ja, het klinkt allemaal ook vrij zot. Dat vind ik zelf ook. Wat ik eigenlijk bedoel is, dat ik iets heb opgemerkt zonder precies te weten wat!" „Omtrent een bepaald persoon?" „Neen, dat is 't hem juist. Ik zou niet weten wie. De enige manier waarop ik het kan aanduiden is, dat hier iemand aanwezig moet zijn die op de een of andere manier niet deugt. Die iemand bezorgt me een on behaaglijk gevoel. Niet wanneer ik naar haar kijk, maar wanneer zij naar mij kijkt, omdat ze zich dan toont in haar ware gedaante. O, ik word hoe langer hoe onduidelijker. Het is ook niet meer dan een gevoel van me. En dat is niet iets waarmee u krrnt opschieten. U verlangt be wijzen." „Neen, een bewijs is dit niet," viel Kesley in, „tenminste nog niet. Maar het is in ieder geval belangwekkend en wanneer uw gevoelens vastere vorm hebben gekregen, hoor ik graag nader van u, juffrouw Rich." Zij knikte toestemmend. „Ja, ik voel het ook als iets ernstigs. Ik be doel, er is een mens gedoodwe weten niet waaromde dader kan mijlen ver weg zijn, maar zich net zo goed nog in ons midden bevinden. En als dit zo is, is het vuurwapen hier ook nog bij de hand. En dat is een ontstellende gedachte, vindt u ook niet?" Zij verliet, na een knikje, het ver trek. Brigadier Bond plaatste de op merking: „Getikt.of vindt u van niet soms?" „Nee, getikt is ze niet!" verzekerde Kelsey. „Men noemt dat hyper-sensi tief. Je hebt zulke mensen, die bij voorbeeld al weten dat er een poes in de kamer is, voordat ze het beest heb ben gezien. Bij de negers in Afrika wordt zo iemand medicijnvrouw." „Ze ruiken om zo te zeggen dat er onheil in de lucht zit," opperde de brigadier. „Precies zo is het, Percy," be vestigde Kelsey. „En doordat ik to taal geen bewijs in handen krijg, doe ik eigenlijk niet veel anders. Laat nu die Frangaise maar eens binnenko men." HOOFSTUK X EEN ONWAARSCHIJNLIJK VERHAAL Mademoiselle Angèle Blanche was vijf en dertig, om zo te zien. Ze maakte zich niet op, haar donker bruin haar zat keurig, maar stond haar niet erg. Zij droeg een stijf man telpak. Dit was het eerste semester dat zij op Meadowbank werkzaam was, ver klaarde zij. Maar ze was het nog niet met zichzelf eens of ze wel blijven zou. „Het is hoogst onaangenaam aan een school te zijn verbonden waar moorden worden gepleegd," gaf zij afkeurend te kennen. Er was ook geen alarmsysteem tegen inbrekers dat vond zij maar eng. „Er bevindt zich hier niets van bij zondere waarde dat inbrekers zou kunnen trekken, mademoiselle." Angèle Blanche trok haar schou ders eens op. „Hoe weet u dat? De meisjes hier hebben rijke vaders. Zij kunnen best iets bij zich hebben van grote waarde. Als een inbreker daar van weet, komt hij juist hier, omdat je hier heel gemakkelijk kunt binnen dringen." „Maar gesteld al dat zo'n meisje kostbaarheden bij zich heeft, dan be waart ze die toch niet in het gymlo kaal?" „Hoe weet u dat?" vroeg mademoi selle. „De meisjes hebben daar toch ieder een eigen kastje?" „Alleen om hun gympakjes en zo op te bergen. Maar zo'n meisje kan van alles in de punt van haar gymschoentjes hebben verstopt of hebben gewikkeld in een oude trui of sjaal." „Aan welke voorwerpen denkt u, mademoiselle?" Maar daarover had zij -zich geen denkbeeld gevormd. „Zelfs de meest royale vader zal zijn dochter toch wel geen diamanten naar school meegeven," opperde de inspecteur. Andermaal trok Angèle Blanche haar schouders op. „Misschien is het wel een kostbare scarabee of iets an ders waarvoor een verzamelaar veel geld over zou hebben. Een van de meisjes heeft een vader die archeo loog is." „Hebt u ook op andere Engelse Engelse scholen lesgegeven?" infor meerde Kelsey. „Een in het noorden, maar dat is al 'n tijdje geleden. Meestal had ik scholen in Zwitserland en Frankrijk. Ook in Duitsland. Maar ik wilde nu eens beter Engels leren. Hier heb ik ook een vriendin wonen. Toen die ziek werd, heeft zij gevraagd of ik haar baan wilde overnemen, omdat juffrouw Bulstrode op korte termijn een invalster zocht. Zo ben ik hier ge komen. Maar het bevalt me hier niet." „Waarom niet, als ik vragen mag?" drong Kelsey aan. „Ik houd ten eerste niet van schiet partijen, maar bovendien, de kinde ren kennen geen respect. „Maar het zijn toch ook eigenlijk geen kinderen meer?" „Sommigen stellen zich als kleine kinderen aan, anderen doen alsof ze vijfentwintig zijn. Je hebt ze hier in alle soorten. Ze genieten te grote vrij heid. Ik geef de voorkeur aan een in ternaat met meer vaste regels." (Wordt vervolgd) OOK OVER Engeland is de „sinomanie" (rage voor alles wat Chinees is) losge barsten. In Londen moest men tot voor enkele jaren de Chinese eethuisjes nog met een lantaarntje zoeken (behalve in de vreemdelingenwijk." Soho), maar van daag de dag rijzen ze als paddestoelen uit het plaveisel van de Britse hoofdstad, tot in het deftige West End toe. Er zijn zelfs al Chinese koffiebars waar men Italiaanse espresso en Frans 'gebak verkoopt, maar waar entourage en achtergrondmuziek dan toch een oriëntale stijl of wat daar voor doorgaat bezitten. Daarbij komt dan nog een steeds groeiend aantal van curiositeitenwinkeltjes, waar men zilver werk, jade en zijden gewaden uit het He melse Rijk in casu Hongkong te koop aanbiedt: en ook dit soort bric brac vindt tegenwoordig grif zijn weg naar dui zenden Engelse huiskamers. SINDS KORT is daar nu een authentieke Chinese kapperswinkel bijgekomen een nieuwtje dat zo is ingeslagen dat nauwe lijks twee weken na de opening al een wachtlijst moest worden aangelegd. De klanten uitsluitend van het manlijk ge slacht moeten nu van tevoren een af spraak maken, net zoals dat al sinds jaar en dag in de dameskapperij het geval is. En de queues van wachtenden voor de deur, die de Londense politie een doom in het oog waren, behoren daarmee tot het verleden. Achter die deur, in de kapsalon zelf, hangen Chinese lantaarns met vergulde draken en de spiegels zijn gevat in lijsten van bamboe. Een bandrecorder verspreidt zachte exotische muziek van Chinese zang en snaarinstrumenten. Vier jonge meisjes uit Hongkong, allen in smetteloos-witte jas sen, hanteren hier schaar en borstel en alle vier zijn zij ervaren herenkapsters. Het „haarwerk" schijnt de Chinezen in het bloed te zitten, zij hebben er een speciaal talent voor. En dit viertal Wai Shui Poy, Fong Ngaw Ling, Chan Poy Ling en Wong Kwoen Dig geheten! heeft in een der beste „Europese" zaken in Hongkong een grondige opleiding gehad. Geen won der dus dat de klanten toestromen; in Lon den woonachtige Chinezen in de eerste plaats. Maar al gauw, dankzij de mondre- clame, ook geboren en getogen Londe- naars, waaronder diverse zeer prominente namen. Een van deze laatsten, een rossige jon geman uit „de beste kringen", laat zich zelfs dagelijks het kroezige hoofdhaar en de enorme sportknevel (hier „fietsstuur' geheten) fatsoeneren door de lieftallige Fong: „Dat zij de beste kapster is die mij ooit geknipt en geschoren heeft, is nog tot daar", zegt hij. „Een minstens even zeldzame kwaliteit is dat zij maar een De tarieven in Chinese karakters en in het Engels hangen voor het raam. Een der posten luidt: „Oren ontharen3 shilling". paar woorden Engels kent, zodat haar con versatie zich beperkt tot „Dag meneel, mooi weel vandaag!" Kom daar maar eens om bij willekeurig welke Britse he renkapper DE EIGENAAR van de Hong Kong Bar ber Shop is de heer Stanley Young, ook geboortig uit de Britse Kroonkolonie maar al sinds zijn jongensjaren in Londen woon achtig. Hij is een vriendelijk-glimlachend, druk handenwrijvend mannetje met pien tere oogjes en een scherp zakeninstinct. De kapperswinkel was zijn eigen idee, de vier kapstertjes heeft hij voor eigen reke ning uit Hongkong laten overvliegen en binnenkort hoopt hij versterkingen te laten aanrukken, om ook elders in Londen echt- Chinese kapperswinkels te gaan vestigen voordat andere Londense Chinezen echt of onecht op zijn succesvolle initiatief gaan kapitaliseren. Fong en Wong bezien met 'n glimlach van voldoening een voltooid werk stuk. Vele Chinezen schijnen een na tuurlijke aanleg te hebben voor het kappersvak. «*yxr- ,TVVVVWVVVWVVVWVVVVVVVVVWVVWVVVWVVl^nWyVVWVVVVWIMVWVWWVVVWVWWVVVWWVVWVVVVVVWVWWWVVVV (Van onze correspondent) HET MEEST opvallende in de Bijlmer meer wordt het wegennet. Er komen pri maire wegen voor de interlokale verbin dingen, secondaire wegen voor het gemo toriseerde verkeer in de stad zelf en ten slotte wegen waar alleen wandelaars en wielrijders mogen komen. Het parkeren van de auto's der bewo ners zal goeddeels gebeuren in parkeer- gebouwen die langs de secondaire wegen worden gebouwd. Het forensenverkeer van en naar Amsterdam hoopt men voor een groot deel per trein te verwerken. Hiertoe zal aan de lijn AmsterdamUtrecht een 20. Zolang zij door de kloof voeren, regende het wa pens op hen neer, zonder dat zij een glimp van hun aanvallers te zien kregen. Allen waren dan ook opge lucht, toen het bootje eindelijk uit die akelige kloof kwam en een vredig meertje opvoer. „Huu, dat was een nare ontvangst!" merkte Panda op. „Ik hoop maar, dat we niet nog meer van onvriendelijke inboorlingen zullen merken". „Dat hoop ik juist wel", wierp Drom tegen. „We zijn hier, om land en volk te leren kennen. Deze eerste ervaring is heel interessant. Zie eens, hoe ruw en primitief die stenen speren en bijlen zijn; het is duidelijk, dat dit volk nog in het stenen tijdperk leeft. Heel belangwekkend! Ik popel van verlangen om ze nader te leren kennen!" Onder het spreken meerde hij het bootje aan de oever en verwijderde enkele spe ren, zodat zij konden uitstappen. „De heer Drom heeft gelijk", sprak Joris. „Ook ik popel van ontdekkings- lust. Ik stel voor, dat we beginnen met het land en in het bijzonder de Bron van Rijkdom!" „Geen sprake van" antwoordde de meester-ontdekkingsreiziger. „Die bron is de hoofdzaak niet. Dit is een wetenschappelijke expeditie, meneer Goedbloed! We zijn geen avontu riers, op zoek naar buit!" station worden gebouwd. Later zullen in de noordelijke helft van het stadsdeel nog twee stations verrijzen. Voorts mag wor den aangenomen dat als Amsterdam een ondergrondse spoorweg bouwt, de eerste metro-lijn naar de Bijlmermeer zal lopen. De woningen van de Bijlmermeer zullen groter en luxueuzer worden dan tot dusver over het algemeen in ons land gebruike lijk is. Zij zullen ook duurder zijn. Be langrijk is dat de tuinstad een eigen cen trum zal krijgen met hotels en cafés, een winkelcentrum, een schouwburg, biosco pen en diverse andere gebouwen, zoals een politiebureau, een brandweerkazerne e.d. Het aarzelen van oud-minister Toxo- peus om de Bijlmer door Amsterdam te doen bebouwen, heeft veel tijdverlies ver oorzaakt. Het voordeel hiervan is in ieder geval geweest dat de stadsontwikkelaars de gelegenheid kregen, een fantastisch stadsplan te maken. OP ZATERDAG 22 mei zal de Weesper- straat worden geopend. Het zal zonder feest gebeuren. Waarom zal men ook fees ten? Want dat er een nieuwe Weesper- straat is gekomen is het gevolg van een zeer trieste periode, waarin de joodse be volking van deze buurt werd weggesleept en uitgemoord. De gezellige joodse winkel tjes van weleer werden dichtgespijkerd en de huizen werden in de hongerwinter ont daan van het hout dat in noodkacheltjes werd opgestokt. De Weesperstraat ging tegen de grond en wat er voor in de plaats is gekomen, herinnert in niets aan het verleden. Een strakke boulevard met zielloze gebouwen die nog tot leven moeten komen. Vooralsnog zal de nieuwe straat geen belangrijke verkeersfunctie hebben. Maar dat verandert binnen enke le jaren als de IJtunnel in gebruik wordt genomen. Het verkeer uit de richtingen Utrecht en Het Gooi zal die Weesper' straat als toegangsweg tot tunnel kiezen en dan zal hier een brede verkeersstrook komen. De politie heeft hierin reeds voor zien door een plan op te stellen voor stop' verboden en verkeerslichten. Onaange naam gevolg van het heropenen van d* straat zal zijn het toenemen van het ver keer op het toch al overbelaste kruispunt bij het Weesperplein. Maar ook hier wordt aan een oplossing gedokterd. DE AMSTERDAMSE nachtclubeigenaar W. Staats heeft zich geschaard in de rij gegadigden die in de hoofdstedelijke bin nenstad een parkeergarage willen bouwen. Hij wil nu eens geen torengarage maar een ondergrondse parkeerruimte en hij heeft hiervoor het Rembrandtplein en het Thorbeckeplein uitgekozen. Zijn plan voor ziet voorts in een ring van 35 kleine win keltjes op het Rembrandtplein die half on der het straatniveau liggen en via trapjes te bereiken zijn. Boven de winkeltjes zal een fraai plantsoen kunnen worden aange legd met in het midden weer het beeld van Rembrandt. Ook het Thorbeckeplein dat nu geheel schuilgaat onder geparkeerde auto's, zal aldus een fraai plantsoen kun nen worden. De heer Staats heeft zijn plan een jaar geleden aan de gemeente aangeboden. Het heeft een plaats in het archief gekregen ER IS een nieuwe weg Amsterdam- Schiphol. Eigenlijk bestond die weg al, maar er is een brugverbinding gemaakt die deze weg aansluiting geeft met de luchthaven. Wij zijn dikwijls het slachtof fer van de enorme verkeersopstoppingen die zich met name tijdens de spitsuren voordoen op de voornaamste toegangsweg naar Schiphol, de weg AmstelveelHaar lem. De brug over de Ringvaart van de Haarlemmermeer ligt precies tegenover de ingang van de luchthaven. Wie van Schiphol af over deze brug rijdt, komt op de autoweg die door het Amsterdamse Bos loopt. Linksaf geeft deze weg een snel le verbinding via de Bosbaan naar Am sterdam-Zuid, rechtsaf leidt hij naar het zuidelijk deel van Amstelveen en naar Aalsmeer met aansluiting op de belang rijke weg HilversumHaarlem. De nieu we verbinding betekent een enorme aan winst en was trouwens hoogst noodzake lijk omdat wegens geldgebrek de verbre ding van de weg AmstelveenHaarlem nog enige tijd op zich zal laten wachten. f NOU, STEL CAT DE TWEE NOOIT GEZIEN...0NBESR1JPEIUK BENT U ER ZEKER VAN CAT ZE HET OP DIE VROUW GEMUNT HADDEN...? HOE BEDOELT U CAT, MIJNHEER WANS?

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9