Modelopvoering van Britten's eerste opera „Peter Grimes" BOEKEN KOFFIE HUE NATIONALE H-HMEi R3I Sadler's Wells in de Britse Week Japan en Zweden met excellente films in het Cannes-Festival Scapino Ballet bestaat 20 jaar De jeugdige violist Yossef Zivoni; de schijnbare afzijdigheid der opperste concentratie Vanavond voor het eerst „Mannenwerk" De Nationale boekenmarkt NEGEN MUZEN DONDERDAG 20 MEI 1965 11 U kunt kopen in Europa's grootste boekhandel Prachtige spaar-aanbiedipig „Te gast bij Yoka" kan niet worden uitgezonden Afscheid Van Dalsum De N.Ph.O.-Beethovencyclus nieuw radioprogramma van Haarlemmer Hans v. Zyl De radio geeft vrijdag 7 el evisie pro gramma Eindexamen Toneelschool T. V-nabeschouwingen „Zo is het" nam pittig en spits afscheid DE ENGELSEN TONEN tijdens de Britse Week die in Amsterdam wordt gehouden niet alleen de produkten van hun industrie en nijverheid, maar brengen ook hun culturele export onder de aandacht. In verband hiermee is een van de twee Engelse operagezelschappen, de Sadler's Wells Company, naar Amsterdam overgekomen om daar een drietal voorstellingen in de Stadsschouwburg te geven. De reeks kreeg gisteren een aanvang met de eerste, en meest succesvolle opera van Benjamin Britten, „Peter Grimes", voor een publiek dat grotendeels uit ge nodigden bestond. Sadler's Wells is een omvangrijk opera-instituut, met tevens een beroemde balletafdeling. Er zijn eigenlijk twee volledige bezettingen waar van de ene gewoonlijk in Londen speelt een geheel nieuw theater zal hiervoor gebouwd worden op de zuidoevër van de Theems terwijl de andere gedurende veertig weken per jaar de provincie afreist. Momenteel zijn beide groepen gelijk tijdig buiten Engeland op tournee, de andere groep bereist namelijk Duitsland, Zwitserland en Italië. MEN IS ER IN GESLAAGD een opera instituut op te bouwen met voortreffelijke krachten, die alle uit Engeland of de Do minions afkomstig zijn, terwijl tevens aan het ideaal van de ensemble-opera volledig beantwoord wordt, zoals uit deze voorstel ling duidelijk bleek Wat men te zien en te horen kreeg was tot in alle details vlek keloos doordacht en gerealiseerd en zowel op het toneel als in de orkestbak heerste een geest van toewijding aan het werk die nu eenmaal voorwaarde is bij het omgaan met muziek, en speciaal met een zo kwets bare kunstvorm als de opera. Daarom zou eerst de overtuigende mu- tikale leiding van Colin Davis genoemd moeten worden, wiens kwaliteiten als sym fonisch dirigent al door de grammofoon plaat bekend zijn. Hij wist de orkestklank te modelleren tot een netwerk van be klemmend suggesties, waarbij de samen werking met de scène voortdurend opti maal was, zodat de ontwikkeling van het drarrta zich in een aantal grote spannings bogen, voorgetekend in de partituur vol trok. Darms was de spil van deze voor- stelling die hoofdzakelijk dankzij hem het niveau kreeg dat men zich herinnert van de opvoeringen van de English Opera Growp tw vroeger jaren, onder leiding van Britten zébf- Nij beschikte over een or kest dat intelligent musiceerde en blijk baar wMedtog vertrouwd was met de par tituur. WAT DE VOCALE ROLLEN betreft ging de aandacht vooral uit naar Peter Grimes die met alle nuances van verla tenheid, agressie jegens zijn dorpsgenoten en heimelijk verlangen naar communica tie vertolkt werd door Ronald Dowd, die bovendien met begrip acteerde (maar dit werd over de hele linie gedaan). Zijn uit beelding van de hoofdrol deed niet onder voor die van Peter Pears, voor zover ik die in de herinnering heb. Het heeft wei nig zin alle uitvoerenden nog eens afzon derlijk te noemen, typerend is dat een be trekkelijk klein rolletje als van de rech ter, gezongen werd door Owen Brannigan, die tot de meest bekende Engelse bassen behoort. Alleen de rol van de moederlijke onderwijzeres Ellen Orford, door Eliza beth Fretwell, miste af en toe een zekere warmte. De groepsscènes waren visueel en als koor uitstekend verzorgd, zoals de ietwat triestige lolsfeer in de plaatselijke kroeg, of de voorbereiding van de jacht op' Gri mes door de hele dorpsmeute. Het aan tal figuranten, circa zestig, leek soms zelfs iets te groot voor de toneelbreedte van de stadsschouwburg. Met haar vele kwaliteiten was deze voorstelling die het publiek tot een lang durig applaus bracht, een bewijs voor het meesterschap van Benjamin Britten die met deze inmiddels al bijna klassiek ge worden opera een zeer werkzame en te vens persoonlijke bijdrage heeft gegeven aan het muzikaal theater van onze tijd. Sas Bunge ■p,.. (Van onze speciale verslaggever) CANNES, 20 mei. Dat de Japanners een vooraanstaande plaats in het internatio nale filmen innemen, bewijzen zij ook weer tijdens dit 18de filmfestival. Met een zeer interessante, artistiek-hoogstaande selectie uit hun enorme produktie van honderden speelfilms per jaar zijn zij naar Cannes gekomen en hebben daar al enkele malen alle aandacht, die tijdens zo'n vermoeiende filmmarathon kan worden opgebracht, ge trokken. Voor de Gouden Palm hebben zij ingeschreven met de episodenfilm „Kwai- dan" van Masaki Kobayashi, de regisseur die twee jaar geleden de speciale prijs van de jury won met zijn „Harakiri"-film. Advertentie 30.000 boeken onder één dak elf speciale stands óver inte ressante onderwerpen immense pocket-supermarkt ontmoet uw favoriete auteurs 'n drukkerij in vol bedrijf dagelijks lezingen, filmvoor stellingen e.a. evenementen 20,21 en22meiAnglo-Ned.tapto# Inlichtingen tel. 730641 Geopend Zondagen 12- i van 10-17 en van 19.30-22.30 uur I i Ter opluistering van zijn 20-jarige be staan zal het Scapino Ballet van 12 tot 14 oktober in Amsterdam een nationaal Sca- pino-festival organiseren. Alle Lagere en Vlo-scholen in Nederland zullen worden uitgenodigd om met de leerlingen van 10 tot 16 jaar een dag naar Amsterdam te komen. Het programma omvat een balletvoor stelling, een rondvaart en voorts, naar keuze van de school, een bezoek aan Artis of aan een der hoofdstedelijke musea. In Theater Carré zal het Scapino Ballet op treden met een geheel niéuw programma, waarvoor Hans Snoek, Jan Rebel en de Engelsman Walter Gore choreografieën zullen maken. I. M. HELMS DIRECTEUR VAN DE SCHOUWBURG IN HEERLEN Ter voorziening in de vacature ontstaan door het aftreden van de heer A. H- Van kan als directeur van de Heerlense Stads schouwburg, is met ingang van 1 augustus 1965 benoemd de heer I. M. Helms in Am stelveen. De heer Helms bekleedt sinds 1951 de functie van administrateur van de Nederlandse Opera te Amsterdam. Hij is 41 jaar oud en woont in Amstelveen. Na zijn middelbare schoolopleiding studeer de de heer Helms drie jaar aan het Con servatorium te Amsterdam. Na korte tijd als assistent-bedrijfsleider bij het Tuschin- ski-concern te hebben gewerkt, werd hij in 1946 aangesteld als bedrijfsleider van de Rotterdamse schouwburg. IN „KWAIDAN" HEEFT Kobayashi vier bizarre vertellingen van de negentien- de-eeuwse Brits-Griekse schrijver Lafca- dio Hearn, die zich in Japan vestigde en daar als Yakumo Koizumi een befaamde deskundige op het gebied van oud-Japan se legenden werd, op een grandioze ma nier in beeld gebracht. In opmerkelijke aquarel-kleuren wordt op wonderlijk-poëti sche wijze gestalte gegeven aan oude ver halen van liefde en dood, van strijd en mysterie. Dit alles met een artistieke no blesse zoals alleen de allergrootste film kunstenaars hun werk kunnen meegeven. „ONIBABA" EEN ANDERE Japanse film, die hier sterk de aandacht heeft ge trokken, is geen festival-bijdrage, maar werd vertoond in het „kantlijn-festival", dat naast het drukke officiële programma vrijwel alle bioscopen van Cannes onge veer dag en nacht aan de gang houdt. Hier is sprake van een sfeer, waarin hef tige erotische spanningen de boventoon voeren. De Japanse regisseur Kaneto Shindo heeft die zonder het geringste vleugje banaliteit in een reeks geladen, heel vaak overrompelende beelden weten vast te leggen. De derde Japanse verrassing was de on der leiding van Kon Ichikawa gemaakte documentaire van ruim twee uur over de Olympische Spelen in Tokio. Een boeien de film, waarin men een aantal van de belangrijkste finales van dit wereld-sport festijn nog eens terugziet, maar waarin vooral de mens achter die fabelachtige sportprestaties te vinden is. Het is vooral op de mens, dat Ichikawa's medewerkers hun lenzen hebben gericht. Zeer vele len zen mag men wel zeggen, want 164 came- ralieden zijn met 104 camera's aan de gang geweest om onder leiding van 27 hulpregisseurs en samen met 20 geluids- ploegen ongeveer 132.000 meter kleuren- materiaal en 4620 meter zwart-wit bijeen te filmen. Hetgeen neerkomt op zo'n tach tig uur projectie-tijd... VOOR NEDERLANDERS is deze mee slepende documentaire interessant in die gedeelten, waarin men Gerda Kraan in de finale 800 meter ziet lopen (en helaas geen ereplaats behalen) en waarin men Gee- sink goud ziet winnen. En dat is uitge breid te zien, want voor de nationale sport judo hebben de Japanse filmers uiteraard een belangrijke plaats ingeruimd. Voor de gala-première van deze sportfilm waren gisteravond andere sterren dan die van de film de eregasten bij de voorstelling en bij de daarop volgende middernachtelijke Japanse receptie in hotel Martinez; na melijk Olympische kampioenen en atletep, onder wie de ruiter Pierre Jonquères d'Oriola, zwemmer Alain Gottvalles, atle te Maryvonne Dupureur, de skiënde zus jes Marielle en Christine Goitschel en de Britse verspringster Mary Rand. Geestdrift en afkeuring hebben elkaar afgewisseld bij de ontvangst van de Zweedse film „Alskande Par" (verliefde paren), een door Mai Zetterling verfilm de bestseller uit de jaren twintig van de Zweedse schrijfster Agnes von Frusenst- jema. De positie van de vrouw wordt erin geschetst en dan speciaal van de Zweedse vrouw in het begin van deze eeuw, toen zij duidelijk bij de mannen achter stond en er bovendien in Zweden een groot standsverschil heerste. De van actrice tot regisseuse geworden Max Zetterling heeft de strijd voor meer gelijkheid met een grote trefzekerheid, en vooral met een fijnzinnig vrouwelijk gevoel voor subtili teit in niet mis te verstane beelden op het doek gebracht. DAT ZIJ DAARBIJ met de vrijmoedig heid, waarmee de Zweden sinds Bergman over de liefde en de zeden van hun land in het algemeen in filmtaal spreken, toe standen en situaties op het doek heeft ge bracht, die sommigen van het publiek dui delijk choqueerden, kan haar moeilijk wor den verweten. Integendeel, daardoor heeft zij alleen getoond niet gebukt te gaan on der de hypocrisie, waarmee men hier zo genaamd schokkende films nogal eens pleegt te ontvangen. Bovendien is „Als kande Par" een bijzonder rijke, sfeervol le film, waarvan sommige uit het totaal gelichte delen wellicht aanleiding tot de-' tailkritiek kunnen geven en andere iets te lang uitgesponnen lijken, maar die met elkaar gen mozaïek van stemmingen vor men, waarnaar men geboeid blijft kijken. Zeker waar dat mozaïek zonder enige con cessie en in een verzorgde mise-en-scène is vervaardigd door deze intelligente vrouw, die met haar eerste grote speel film blijk heeft gegeven over een film talent te beschikken, dat het land van Ingmar Bergman waardig is. Advertentie Vanavond brengt de K.R.O. een ty pisch katholiek spel op het scherm: „Gina", geschreven door Michael Ashe Een fabrieksarbeider, die de hoofd prijs wint in de Engelse voetbaltoto, steekt onvoorzichtig de straat over en belandt ernstig gewond in het zie kenhuis. Als hij weer bijkomt blijkt zijn vrouw, biddend voor het behoud van zijn leven, de hele prijs aan een klooster te hebben beloofd, voor lief dadige doeleinden. Wie op de hoogte is met de omvang van deze Engelse gokprijs zal begrijpen, dat het de man wel enige strijd kost om aan de gedachte te wennen. De man, Harry Spencer, wordt gespeeld door André van den Heuvel, zijn vrouw Gina, door Sigrid Koetse. Op de foto: Si- grid Koetse en Piet Romer. (Neder land I, 20.55-22.20 uur). (Van onze correspondent) Het tv-programma „Te gast bij Yoka" (Beretti) waarvoor de VARA onlangs op namen maakte, gaat niet door. De leiding van de VARA heeft het programma niet goed genoeg geacht voor uitzending. De reeds zogeheten „Yoka Beretti Show" heeft nogal wat publiciteit gehad. Joop Si mons (hoofd gevarieerde programma's van de VARA) zei dit zeer te betreuren omdat de klap voor Yoka Beretti en voor Jan Vrijman nu wel erg hard is aange komen. „Maar er is nadrukkelijk gezegd, dat het een proefopname was" aldus Si mons. „We willen de kans hebben te ex perimenteren en daarna te kunnen zeggen of het doorgaat of niet". Albert van Dalsum heeft woensdagavond zijn definitief laatste voorstelling gegeven in de Eindhovense Stadsschouwburg met het spelen van de titelrol van „Koning Lear" van Shakespeare in de opvoering door de Haagse Comedie. Aan het einde der voorstelling, welke voor een totaal uitverkochte zaal ging, werd hij toegesproken door drs. G. van der Kruijs, wethouder van Onderwijs en Culturele Zaken. HET OPTREDEN van de jeugdige viool kunstenaar Yossef Zivoni als solist in het „Concert der concerten" maakte de twee de avond van de Beethovencyclus woens dagavond in het Haarlems Concertgebouw tot een feest voor de talrijke bezoekers. Deze zesentwintigjarige Israëliër, die aan het Brussels Conservatorium bij Gertler zijn opleiding voltooide en twee jaar gele den te Brussel laureaat werd in het fa meuze Concours Reine Elisabeth, speelt viool zoals ieder normaal gezond mens adem haalt, ik bedoel: als een natuurlijke functie waar men zich nauwelijks reken schap van geeft. Zo lijkt het tenminste; want Yossef Zivoni presenteert zijn kunst vaardigheid op een uiterlijk onbewogen manier, als een onbewust medium van het werk dat hij vertolkt. Hij laat Beethoven spreken door middel van de volmaakte be heersing van zijn spel, maar hij laat de toehoorder niet blijken, dat hij er persoon lijk met eigen inzet is. Door zijn uiterste concentratie blijft hij er als 't ware bui ten; geen gebaar, geen greintje mimiek verraadt zijn meelevend interpreteren. Maar het werk is er, secuur, correct, tech nisch gaaf, expressief, zoals men het in goede gesteldheid daartoe uit de partituur kan lezen: het is Beethoven-pur-sang. IK MOEST onwillekeurig aan Ravel den ken als vertolker van eigen werk: uiter lijke onbewogenheid op het houterige af; maar de compositie getuigde voor zichzelf en klonk subliem. Die onbewogenheid kan schijn zijn en een innerlijke hartstocht ver bergen onder gebalde concentratie. Zo was het ook hier met de stijlzuivere, onopge smukte weergave van het Beethovencon- cert, die, mede door een zeer geache veerd samenspel met het orkest, als ver rassend nieuw de zaal inklonk en de in druk gaf van het volmaakte. Zivoni speel de de cadens van zijn leraar André Gert ler, hetwelk hem in de beste passages, na melijk de lyrische, gelegenheid schonk met een treffende expressiviteit een beko rende impressie te wekken. De dirigent, Henri Arends, had aan de solist een on wrikbaar houvast om naar hartelust te kunnen musiceren. En dus werd deze ver tolking een zeldzaam gebeuren, waar we met bijzonder genoegen aan kunnen terug denken. HET EERSTE DEEL van de Pastorale Symfonie had mij de indruk gegeven van een autotocht in het Oostenrijkse bergland, een excursie die ik liever „per pedes apos- telorum" had afgelegd. Met Arends tempo van de „Scène am Bach" kan ik mij best verenigen; als je Beethovens tempovoor schrift daar letterlijk volgt, kan je onder het ritselend gebladerte wel eens indutten; maar zulks geldt niet voor de natuurpoë zie van het „Erwachen heiterer Empfin- dungen" van het „Allegro ma non troppo" in het aanvangsdeel. Met het dorpsdans feest, het onweer en de variaties op een herderszang verliep het naar wens. De avond was ingezet met een kapitale vertolking van de Derde Leonore-ouver- ture. Jos de Klerk (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) AMSTERDAM. De AVRO krijgt met ingang van vandaag iets nieuws: een speciaal radio-mannenprogramma onder redactie van Jan Boots en Kees de Wolff, gepresenteerd door Hans van Zyl. „Mannenwerk", zo heet het pro gramma, gaat met ingang van heden donderdagavond de lucht in van 18.30 tot 20.00 uur (Hilversum 2). Het is een „blok-programma" met nieuws, sportactuali- teiten en sex. Verder zijn er luchtige muziekjes, „doe het zelf"-tips, de grap van de week en een toeristische blik met tips voor het weekeinde. Het pro gramma Sportparade komt te vervallen. „WE MAKEN ER een soort Play Boy van", zegt Hans van Zyl enthousiast, „Dat wil zeggen", aarzelt hij even, „je met met die sex en die grap van de week natuurlijk wel weten hoe ver je kunt gaan We hebben voor „Mannenwerk" de mooi ste tijd van de dag: omdat er nieuws in zit en omdat het etenstijd is, zet iedereen de radio aan en bovendien is er dan nog geen televisie. Het is een live-programma daar zit tenminste spanning in". Hans van Zyl, 25 jaar oud, met als hob by rally-rijden en op clarinet, sax en pia no dixieland spelen, woont in Haarlem en zit al zeer lang in het radiowerk. Als knaap van 15 jaren, richtte hij samen' met zijn broer Joop de afdeling Haarlem van Minjon op. Ze hadden honderd leden. Joop was consul, hij hoofd van de nieuwsdienst. Dat was eigenlijk het begin van zijn radio leven. NA MINJON KWAM HANS VAN ZYL bij Albert Heyn als assistent-inkoper. Hij ging zich toeleggen op de aankoop van kassa's, weegschalen en wat er nog alle maal verder bijkomt. De journalistiek en de aanverwante ter reinen bleven hem echter trekken, mede omdat hij het personeelsblad van A.H. ging verzorgen. Eind '63 kwam Hans van Zyl naar Dordrecht waar hij bij een han delmaatschappij assistent van de hoofddi rectie werd. Maar midden '64 kreeg hij toch zijn zin: hij stapte definitief de jour nalistiek in. „Het lukte aanvankelijk niet zo best, tot ik begin van dit jaar bij de AVRO een kans kreeg. Ik moest in verband met het kapen van die Neptune vice - admiraal Moorman interviewen. Daarna ben ik pas goed op dreef gekomen. Ik doe veel werk voor Sportparade, ik ben vaste man met twee onderwerpen in Radar. Radar is een fijn programma, niet van dat bitse en bijterige, het is een zoek licht dat overal iets geinigs laat zien. Dat maakt het juist interessant. Verder zit ik HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Ouverture: reportage en commentaren, wegeninformatie en lichte grammofoon- muziek. (7.30-7.40 Nieuws; 8.00-8.05 Over weging). 8.30 Nieuws, 8.40 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 In de platensoos: verzoekprogramma voor de bejaarden. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Licht instrumentaal ensemble. 12.00 Angelus. 12.03 Hongaarse zigeunermelo- dieijn (gr.). 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Ak- tualiteiten of grammofoonmuziek. 12.50 Lichte grammofoonmuziek. 12.35 Musiëta: Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Co da: lichte muziek voor tieners en twens. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Vlie gende schijven: grammofoonplatenprogram- ma voor de militairen. 20.20 Promenade orkest en zangsolisten: amusementsmuziek (stereo) 21.10 Literair programma. 21.30 Concertgebouworkest en solist (opn.): klas sieke en moderne muziek. 22.20 Actuali teiten of grammofoonmuziek. 22.25 Boek bespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Dante, hoorspel. 23.45 Moderne gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnas tiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. (7.25-7.30 Van de voor pagina). 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte gram mofoonmuziek. 9.00 Te land en te water, informatief programma voor weg- en wa terweggebruikers. VPRO: 9.40 Morgenwij ding. VARA: 10.00 Schoolradio. 10.20 Lich te grammofoonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de kleuters. 11.15 Voor de huis vrouw. 12.00 Orgelspel, lichte muz. 12.27 Uitzending voor de landbouw. 12.40 Dans muziek (gr.). 12.55 Actualiteiten. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten en gram mofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Kunst en Kuituur in Woord en Muziek. 15.00 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 16.00 Nieuws. 16.15 Kerkorgelconcert met commentaar. 16.45 Voor de kinderen. 16.49 Voor de jeugd. 17.30 Jazz-ronde: ge> sprek. 17.50 Kiosk: artikelen uit de week bladen. 18.00 Nieuws. 18.15 Van de week: Informeel en commentaren uit binnen- en buitenland. 19.00 Voor de rijpere jeugd. 19.30 Kunstkroniek. 20.00 Nieuws. 20.05 Om roeporkest, en instrumentaal kwintet, oude en moderne muziek. 20.45 Vrijzinnig kruid en onkruid (II), vraaggesprek. VARA: 21.00 Melodieën uit films en musicals (opn.). 21.35 AA of praten uit zelfbehoud, een klankbeeld over de Anonieme Alcoho listen. 22.05 Stereo: Salonorkest. 22.30 Nws. 22.40 Strijkkwartet (gr.): Semi-klassieke muziek. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Gevarieerde muziek (12.25 Weerbe richten mededelingen en berichten voor de schippers.) 12.50 Beursberichten en pro grammaoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Amu sementsmuziek. 14.00 Neuws. 14.03 School radio, (15.00 Nieuws). 15.45 Grammofoon muziek. 16.00 Nieuws. Vanaf 16.00: Be richten voor de automobilisten. 16.03 Beursberichten. 16.09 Kamermuziek. 16.50 Klassieke muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Duit se les. 17.30 Engelse les. 17.45 Franse les. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Berichten voor de automobilisten en tips voor het weekend. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Lichte muziek. 19.00 Nieuws en radiokro niek. Het wetr bij ons. 19.30 Echo's uit de natuur. 19.45 Koorzang. 19.50 Verkie zingsspreekbeurt 20.00 De vlag en de la ding: Zolder en kelder toneel nu. 20.30 Sant in eigen land: opera- en casinomuziek. 21.20 Moderne muziek. 21.30 Chansons. 22.00 Nieuws. 22.15 Vocale muziek. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Stem mig avondprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I NTS: 14.00-14.30 Teleac Onze voeding, televisie-academie. KRO: 15.00-15.35 Voor de vrouw. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 De Verrekij ker: Internationaal jeugdjournaal. '19.15 Van gewest tot gewest, regionaal week- joumaal. KRO: 19.35 The Lucy Show (Lu cy meets a millionaire) TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Toe spraak door Z.K.H. Prins Bernhard. KRO: 20.30 Brandpunt, 20.55 Gina, TV-spel. 22.20 Kijk op kunst. 22.45 Epiloog. NTS: 22.50- 2,2.55 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: Liedjesprogramma. 20.15 De schone heks, TV-film. NTS: 20.40 Muziek voor U: mu zikaal Weens programma. AVRO: 21.35- 22.10 Maandeditie Televizie: maandelijk se actuele kroniek. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. VPRO: Portret van een sportman. 19.35 The Flintstones, tekenfilm. NTS: 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Caba retkroniek. 21.05 Gitaarspel met instrumen tale begeleiding. 21.35 De agent, éénakter. 22.17 Gesprek aan de schrijftafel. NTS: 22.37 Toeristische tips. 22.40 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Klan ten-service - Vadertje Burnley, T.V.-film. 20.25 Brein in beeld, medisch program ma. VARA: 20.50 Literatuur, T.V.-spel. 21.45 Achter het nieuws. nog in Knipperlicht, ik heb omgeroepen, films „bijgepraat", hoorspelen geschre ven en nu komt er dan Mannenwerk bij!" En dan doet Hans van Zyl, uit liefhebbe rij, nog werk voor de Rovaz, de radio- omroep voor zieken. Hij bestrijkt met zijn programma sanatorium Zonnestraal, de Hoogstraat in Leersum en de gevangenis in Breda. „Fijn, gemoedelijk, niet conven tioneel, geen professioneel gebabbel, een soort radio-Madurodam." AMSTERDAM De Nationale Boeken markt in het RAI-gebouw had tot en met gisteravond in totaal een bezoekersaantal van 33.000 geboekt. Het aantal bezoekers is enigszins beneden de verwachting geble ven vanwege het fraaie weer tijdens het weekeinde en wellicht ook vanwege de aandacht die de evenementen van de Brit se Week in de hoofdstad vragen. De openbare demonstratie naar aanlei ding van het eindexamen van de Acade mie voor Dramatische Kunst „De Toneel school" te Amsterdam wordt gegeven op zaterdagmiddag. Op donderdag 3 juni wordt in de Stadsschouwburg te Haarlem een herhaling gegeven. Muiderslot. Het Muiderslot heeft het af gelopen jaar een record bezoekersaantal van 95.568 personen getrokken (86.852 in 1963). Daarvan kwam maar 9.2 percent in de wintermaanden als dit grafelijke huis ook geopend is. VAR A-medewerker Pier Tania bracht wellicht als eerste Nederlander de moed op, een t.v.-documentaire op film te maken over de luchtverontreiniging, en wel die in het gebied van de Rijnmond. Een onder werp, dat even moeilijk als actueel is, omdat rook, walm en vooral schadelijke gassen weinig filmische mogelijkheden bie den. Een werkstuk, dat een kans zou ma ken op een prijs van een of ander tele visiefestival, kon dus niet verwacht wor den. Wèl werd het een programma, waarin Tania slaagde de onbehaaglijke en onge zonde sfeer op te roepen, waarin de be volking van plaatsen als Hoogvliet, Vlaar- dingen en Oostvoorne moeten leven; en waardoor de kijker kon gaan beseffen, welke enorme fysieke en materiële scha de deze luchtverontreiniging aan mens, dier en plant toebrengt. Het team van „Zo is het" beëindigde gisteravond zo spits, vlug en vrolijk zijn satirische seizoen-arbeid, dat wij het ge woon jammer vinden, deze rake spotters voorlopig te moeten missen. Daartoe ge ïnspireerd door het centrum van de Boe kenweek, de RAI, behandelden zij enige schrijvers en boeken als automerken en dat leverde verrassende uitspraken op, zo als: „Van het Reve rijdt op de avonden en is altijd op weg naar het einde"; een .Bomans" loopt op zijn reputatie; de Oecumenische Bijbel.zit nog geen mo tor in en.„Geef ons maar een Omnibus op.Coolen". De verwikkelingen rond de door een paperats beloerde prinses Bea trix en het optreden van de Amerikaanse .beschermers" in de Dominicaanse Repu bliek bleken voor dit gezelschap van één dame en vele heren bronnen te zijn voor bijkans bruisend satirische nummers. Het hardst echter deden zij ons lachen door hun boekbespreking, die duidelijk maak te, dat „Dik Trom" en „Ot en Sien" voor onreine lezers even verderfelijk zijn als menige hedendaagse Nederlandse roman. Wat ons betreft, mag dit in ons t.v.-bestel zo unieke groepje, dat steeds minder angry" en boosaardig werd, terugkomen. Gelukkig wéten wij reeds, dat de VARA er ook zo over denkt. J. Damshuizer

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11