Van Gelder zal ook over dit jaar geen dividend uitkeren Aandeelhouders deden scherpe aanvallen op het bestuur blijf jong, blijf fit: fiets! Dividenden Menko: Verlies ruim 3 ton P.C.Zanen nv op incourante markt verhandeld ipmr Voorstel voor vier percent afgestemd AKU besluit tot uitgifte van kleine coupures Omzet Schuitema kwam boven de 100 miljoen Leerfabriek in Vlijmen staakt de produktie „Getij blijft gunstig voor juweliers" Exploitatiewinst Chas Macintosh onveranderd E.R.: Verlies op autoverzekering Ver. Glas gaat beroep doen op kapitaalmarkt SCHEEPVAARTBERICHTEN Akkoord Van der Heem met Britse firma Pessimisme over Air Union Kort economisch nieuws DONDERDAG 20 MEI 1965 15 Onrendabel Buitenland Crown-Van Gelder Zwarte bladzijde Wees zuinig op uw fiets. 3 Onderhoud h?m goed. Hij is het waard Van Kempen en Begeer T i£gmamm wmm. Gisteren op het Damrak WALL STREET: Winsten in overhand De Koninklijke Papierfabrieken Van Gel der Zonen N.V. zullen hoogstwaarschijn lijk ook in 1965 geen dividend uitkeren. Dit verklaarde de voorzitter van de raad van commissarissen, mr. H. F. van Leeuwen, gisteren in de bijzonder lange en enerve rende jaarvergadering in Amsterdam. In 1965 worden geen opmerkelijke verbeterin gen in de toestand verwacht, hoewel de produktie wellicht in geringe mate zal toe nemen. In het lopende boekjaar is de om zet tot op heden met 6 percent gestegen. De produktiecapaciteit is gelijk gebleven aan die van het vorig jaar, te weten 380.000 ton. Als alle fabrieken eenmaal continu zullen doorwerken, zal de produk tiecapaciteit in ieder geval met circa 20 percent zijn toegenomen. In het eerste kwartaal van 1965 is een bescheiden winst gemaakt. Bij de berekening daarvan is echter nog geen rekening gehouden met de te verhogen afschrijving op basis van de vervangingswaarde. Doet men dat wel, dan blijft er nog maar een zeer kleine winst over. Mr. Van Leeuwen was echter minder pessimistisch over de verdere toekomst van het bedrijf. Daarvoor noemde hij vier argumenten: de overschakeling op con- tinu-bedrijf, hetgeene dit jaar reeds in een der fabrieken geschiedt, een verwacht hoger rendement van nieuwe machines, de ontwikkeling van de nieuwe verwer kingsbedrijven, de mogelijke aansluiting van houtslijpmachines op aardgas. En der aandeelhouders, de heer W. C. Posthumus Meyjes, lanceerde een scher pe aanval op het directiebeleid. „Van Gel der is dit jaar 65 jaar geworden. Bij het lezen van het jaarverslag moest ik daar onwillekeurig aan denken: van een 65-jari ge kun je niet veel meer verwachten, dan dat hij ernaar streeft met zijn AO W-pen sioentje verzorgd in het graf te komen." Deze aandeelhouder noemde het „bijzon der eerlijk" dat in het preadvies van com missarissen niet werd gerept over een waardering jegens de directie. Hij meen de, dat de directie al jaren was tekort geschoten. „De moeilijkheden hadden kun nen worden voorzien." Hij noemde het ont stellend, dat de in de afgelopen 5 jaar ge- investeerde 152 min. (via winstinhouding) en een werkzaam vermogen van 442 min. geen rendement hadden opgeleverd. Zijn kritiek leidde tot een voorstel om alsnog aan alle aandeelhouders 4 pet. divi dend uit de reserve uit te keren. Een an dere aandeelhouder deed een voorstel tot uitkering van 4 pet. dividend aan alleen de preferente aandeelhouders. Beide voor stellen werden met grote meerderheid af gestemd. De voorzitter had tevoren de heer Posthumus Meyjes met klem verzocht zijn voorstel in te trekken. Deze wenste daar echter niet op in te gaan. Hij meende dat het bedrijf juist was gaan investeren in onrendabele branches. Als voorbeelden noemde hij de verpakkingsindustrie en de produktie van ponskaarten („onze concur rent die dat aanvankelijk alleen deed, heeft zich er tijdig uit teruggetrokken"). Dat de directie niet in staat was een juist beleid te voeren bleek, volgens hem, wel uit de inschakeling van een Amerikaans adviesbureau. In zijn antwoord op de kritiek van de heer Posthumus Meyjes antwoordde de voorzitter dat de papierindustrie ook in het buitenland niet floreert. De heer P. Smidt van Gelder, directeur, gaf een toelichting op de situatie in de Euromarkt. De Duit se papiermarkt kampt met grote moeilijk heden; in Frankrijk hebben drie fabrieken dit jaar het dividend gepasseerd; de Bel gische bedrijven hebben het dividend aan zienlijk verlaagd; de Italiaanse papier- markt is een kompleet drama. De voorzit ter noemde de conjunctuur „zeer moei lijk" voor de papierindustrie. Hij ver klaarde dat Van Gelder ondanks de moei lijkheden geen spijt had in de verpakkings industrie te zijn gegaan. Wel gaf de heer Smidt van Gelder toe „dat sommige din gen misschien te laat waren gedaan en an dere zaken gedaan hadden moeten wor den." De directeur merkte voorts op dat Van Gelder er nog slechter aan toe zou zijn als er niet was geïnvesteerd. De directeur vertelde hoe Van Gelder was gekomen tot deelneming in Crown- Van Gelder voor het vervaardigen van ponskaarten. „Wij zijn benaderd door de IBM en Crown Zellerbach met de vraag of wij wilden deelnemen in een papierfa briek. Ongeacht onze deelneming, stond vast dat deze fabriek er zou komen. Voorts is bekend dat Crown Zellerbach één der grootste papierfabrieken in de we reld is. De directeur vervolgde: „Men is er van uitgegaan dat de Amerikaanse pro- duktiemethoden juist waren. Het bleek echter dat papier dat was goedgekeurd door de IBM en Crown werd afgekeurd door een Europese dochteronderneming van de IBM. Wat de financiële kant be treft is de prijsprognose voor grondstoffen een misrekening geweest." De conclusie van de heer Posthumus Meyjes ten aan zien van het inschakelen van het Ameri kaans adviesbureau kon de directeur niet delen. „Het leek ons gezond objectieve ad viezen te krijgen. Bovendien betreffen de ze alleen technische zaken." H ET BELANGRIJKSTE MOTIEF HET Het belangrijkste motief voor het voor stel tot uitkering van 4 °/o percent dividend was, volgens de heer Posthumus Meyjes, dat er bij het uitblijven daarvan in de toe komst wellicht een vergeefs beroep op de kapitaalmarkt zou worden gedaan. „De beleggers denken dan onmiddellijk aan de zwarte bladzijde van 1964." Volgens de aandeelhouder zou de uitkering een be drag vergen van 3 min. gulden. „Ik heb de indruk dat de liquiditeit zal verbeteren omdat de grootste investeringen al heb ben plaatsgevonden." Het bestuur verklaar de echter dat de mogelijkheid van divi denduitkering van alle kanten was beke ken en het haar onverantwoord voor kwam. „Dividenduitkering zou in dit ge val neerkomen op het betalen met valse munt," aldus de voorzitter. I De AKU heeft besloten tot de uitgifte van aandelen van 20, waarvoor notering in éénsgevend geld zal worden aange vraagd. Dit is gisteren van bestuurszijde meegedeeld op de jaarvergadering. De gang van zaken in het lopende boek jaar kenmerkt zich door een voortgezette stijging van de omzet. Daardoor is het mogelijk de kostenstijging op te vangen. Daarnaast nemen de inkomsten uit deel nemingen toe. Als het dividend van de Vereinigte Glanzstoff dat over enkele we ken wordt vastgesteld gelijk zijn aan dat over 1963 dan zal de AKU op grond van het gestegen aandelenbezit zes ton meer ontvangen. Het bestuur streeft naar stabiliteit in de dividendpolitiek. Over het sterk vergrote kapitaal hoopt men straks het dividend te handhaven op achttien percent, zo ant woordde de voorzitter, dr. J. R. M. van den Brink op een opmerking van één der aandeelhouders, die de winstuitkering op de aandelen zag achter blijven bij de winstontwikkeling en de uitkeringen aan het personeel. Als het dividend wordt ge handhaafd, dan zal een belangrijk groter bedrag van de winst voor aandeelhouders beschikbaar zijn. De AKU heeft op het ogenblik geen emissie in overweging. De onderhandse lening van 40 min., de afschrijvingen en de winstinhouding zullen waarschijnlijk voldoende zijn voor de financiering van de investeringen, die naar raming ca. 125 min. zullen vergen. Advertentie De omzetten der groothandelsbedrijven van de N.V. Gebr. D. Schuitema hebben in 1964 de recordhoogte van 100 miljoen bereikt. Mede hierdoor konden de loon stijgingen, volgens het verslag, worden opgevangen. De resultaten van de groot handelsbedrijven lagen hierdoor op een hoger niveau dan in 1963. De financiële risico's tengevolge van de activiteiten in de supermarkt-sfeer eisten opnieuw be langrijke reserveringen ten laste van het exploitatiesaldo. De resultaten van de dochterondernemingen waren bevredigend. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een onveranderd dividend van acht percent over het onveranderde kapitaal van 2,5 min. Het exploitatiesaldo nam toe van 907.710 tot 1.135.529. Na afschrijvingen, belastingen en rentebetaling resteert als winst 272.970 (v.j. 259.970). De omzetten van de groothandelsbedrij ven tonen in de eerste maanden van 1965 een redelijke stijging ten opzichte van 1964. De N.V. Lederfabriek Van Wagenberg- Vesten in Vlijmen gaat de fabrikage be ëindigen in verband met de moeilijkheden in de lederverwerkende industrie door con currentie van vervangingsartikelen (plas tic en dergelijke) en door de steeds toe nemende concurrentie van E.E.G.-landen (voornamelijk Italië). De ruim 75 perso neelsleden zullen worden ontslagen. Na verwacht wordt zullen zij vrij gemakkelijk elders in de Langstraatse schoen- en leer industrie emplooi vinden. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend ln Amsterdam lulden: Engelse pond 10.02—10.12; Canadese dollar S.S1V>3.36Vi; Amerikaanse dollar 3.583.62; Franse frank (100) 73.25—73.75; Belgische frank (100) 7.21'/i—7.26'/iZwitserse frank (100) 82.80 83.30; Duitse mark (100) 90.10—00.60; Noorse kroon (100) 49.70—50.70; Deense kroon (100) 51.50—52.50; Zweedse kroon (100) 69.50—70.50; Italiaanse lire (10.000) 56.85—58.85; Oostenrijkse schilling (100) 13.92—14.02; Portugese escudo (100) 12.52Vt—12.671/! en Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.95—6.10. De aandelen van de sinds 1955 bestaande Participatie- en Beleggingsmaat schappij P- C. Zanen N.V. in Heemstede zijn dezer dagen voor het eerst op de incourante markt verhandeld. De maatschappij, die voort is gekomen uit het in 1922 in Tilburg opgerichte aannemers- en wegenbouwbedrijf P. C. Zanen is houdstermaatschappij van de navolgende vier werkmaatschappijen: Aann. Mij P. C. Zanen Asfalt- en Wegenbouw bedrijf Neuchatel P. C. Zanen S.A. (Pty) Ltd in Pretoria (Z.-Afrika) P. C. Zanen (Queenland) Pty Ltd te Brisbane deelname nominaal 1.739.000 140.000 Rand 133.250 Aus 67.000 aand. kapitaal nom. geplaatst 1.750.000 252.000 Rand 152.810 Aus 72.252 Verder bezit de maatschappij nog minderheidspakketten aandelen in de N.V. Steenbrekerij „Holland" in Amsterdam en in de N.V. Betonfabriek „De Ringvaart" te Hillegom. Het belang in Zuid-Afrika zal worden afgestoten Het voornaamste belang, de Aannemingmaatschappij P. C. Zanen, ontplooit vele activiteiten op het terrein van de infrastructurele werken, zoals uit voering van wegen, bruggen, viaducten etc. Gezien de grote achterstand op het bovengenoemde terrein in West-Europa acht de directie een aan zienlijke expansie van de verschillende werkmaatschappijen technisch- economisch noodzakelijk. Ondanks ruime liquiditeit lijkt het dan ook niet uitgesloten dat op de duur tot uitbreiding van haar kapitaal zal worden overgegaan. Gestreefd wordt naar een grotere spreiding onder haar aandeel houders om daarmee een stap te zetten die op de duur tot het „opengaan" kan leiden. Over 1963 werd 10 percent dividend betaald, over 1964 wordt eveneens 10 percent voorgesteld. Over 1964 werd een winst geboekt van 524.000 (v.J. 521.000). De directie wordt gevoerd door de heren P. C. Zanen in Heemstede en H. Sorgdrager in Bentveld. De gunstige conjunctuur in Nederland in het algemeen en in de juweliersbranche in het bijzonder heeft zich in 1964 voort gezet, zegt het verslag van N.V. Koninklij ke Nederlandse Fabrieken van Gouden en Zilveren werken Van Kempen en Begeer. De verhoogde produktie was nog niet op gewassen tegen de toenemende vraag, zo dat lange levertijden niet te vermijden wa ren. Blijkens de gecombineerde resultatenre kening beliepen de saldo exploitatiereke ningen 1,77 (v j 1,58) min. Als winst saldo resteert ƒ576.000 (v j ƒ551.700). In het kapitaal van 3.615.500 kwam geen wijziging. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een onveranderd dividend van zeven per oral jatstg- x,.;. a De bruto-exploitatiewinst over 1964 van confectie-ateliers Chas Macintosh N.V. te Kerkrade is met 4.205.326 nagenoeg ge lijk aan 1963 (ƒ4.143.878). Na aftrek van ƒ2.289.132 voor afschrijvingen, interest en vennootschapsbelasting blijft een winstsal do van 1.916.194. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 16 pet. op de gewone, en 4 pet. op de prioriteitsaan delen. De omzet van het eerste kwartaal dit jaar is nagenoeg gelijk aan die periode in 1964. Ofschoon het moeilijk is reeds nu een prognose te geven van de resultaten over 1965, verwacht de directie wel dat deze zullen achterblijven bij die van 1964. Het resultaat van Eerste Rotterdamsche maatschappij van verzekering n.v. over 1964 is niet onbevredigend, maar het scha- depercentage bleef een stijging vertonen. De branche motorrijtuigen leverde, on danks een fose stijging van de premie-ont vangst van bijna iVi min, een verlies gevend resultaat op. De extra reserve bedraagt na toevoeging uit de winst van ruim anderhalf miljoen 16.792.000. De voornaamste cijfers in dui zenden zijn: premie-ontvangst 73.886 (v.j. 61.715), technische reserves 66.345 (v.j. 55.218), extra reserve 16.792 (v.j. 15.203), winst 3.180 (v.j. 3.500), dividend 15 percent (onv.). De bouw van een nieuwe fabriek van de Verenigde Glasfabrieken in Leerdam zal een investering vergen van naar schatting 13 miljoen. Voor de financiering zal be' gin 1966 een beroep worden gedaan op de kapitaalmarkt, maar het financieringsplan is nog niet rond. Dit is gisteren meege deeld op de jaarvergadering. De huidige capaciteit in de sector van het zogenoem de verpakkingsglas zal over een tweetal jaren beslist onvoldoende zijn om aan de steeds stijgende vraag te kunnen voldoen. Daarom heeft het bestuur besloten tot bouw van de nieuwe fabriek. Aegis 20 v. Piraeus n. Iskenderun. Alcor 19 v. Hamburg n. Bremen. Algorab 19 te Antwerpen. Alkmaar 20 v. Miri n. Tabangao. Alnati 19 v. Rlo Grande Sul n. Asuncion. Alnitak 18 v. Las Palmas n. Rotterdam. Ampenan 19 v. Bremerhaven n. Hamburg. Amstelkroon 19 v. Newcastle n. Hsingkang. Annenkerk 20 te Suez verw. Area 19 te Abadan verw. Arendskerk 19 te Antwerpen. Ares 19 v. Corinto n. Balboa. Arkeldijk 19 v. Hamburg n. Rotterdam. Artemis 19 v. Bachaquero n. Guanta. Attis 19 te Port of Spain verw. Avedrecht pass. 19 Aden n. Mena. Bali 20 te Hamburg verw. Banda 19 te Tocopilla. Banggai 19 te Madang verw. Bennekom 20 te Curacao verw. Bovenkerk 20 v. Hamburg n. Bremen. Caltex Madrid 20 v. Suez n. Perzische Golf. Caltex Napels pass. 20 Suez n. Bahrain. Cartago 20 v. Almirante n. New York. Celebes 20 te Londen. Charis 19 v. Galveston n. New Orleans. Chiron pass. 19 Wight n. Hamburg. Eos 19 te Lissabon. Esso Rotterdam pas.. 19 Little Quoin Island n. Bombay. Fina Nederland pass. 19 Quessant n. Kopen hagen. Forest Hill 19 Quessant gepass. n. Perz. Golf. Garoet 19 te Aden. Gena 20 te Belawan verw. Goeree 20 te Yawata verw. Gouldia 20 te Pladju verw. Heemskerck 19 v. Suez n. Aden. Helicon 19 ten anker Tripoli. Hercules 19 v. Antwerpen n. Rotterdam. Hermes 19 te Port of Spain. Karimun 19 v. Bangkok n. Miri. Katsedijk 19 v. Newport News n. New York. Keerkring 19 te Shanghai verw. Kinderdijk 19 v. Bremen n. Rotterdam. Kloosterdijk 20 te New Orleans verw. Koningswaard 19 v. Saltend n. Curacao. Koratia pass. 19 Malta n. Eastham. Korovina 19 v. Curacao n. Punta Cardon. Kosicia 19 te Bombay. Ladon 19 v. Funchal n. Paramaribo. Laertes pass. 19 Guardafui n. Belawan. Liberlakust 19 te Lagos. Limburg 19 te Port Swettenham verw. Loosdrecht 19 v. Tanga n. Mombasa. Maaskerk pass. 19 zuiden Ceylon n. Chains. Marathon 20 te Georgetown verw. Memnon 20 te Nasau verw. Neder Rhone 19 v. Beyrouth n. Barcelona. Neder Rijn 19 v. Beyrouth n. Barcelona. Noordwijk 19 v. Port of Spain n. Rio de Janeiro. Oldekerk 20 te Antwerpen. Ommenkerk 19 v. Lissabon n. Kaapstad. Onoba 19 v. Jabaldhanna n. Suez. Oranje Nassau 20 te Willemstad verw. Oranjestad 20 te Barbados verw. Osiris 19 v. Hamburg n. Amsterdam. Ouwerkerk 19 te Port Elisabeth. Palamedes 19 rede San José. Parthenon 20 te Cumana verw. Peperkust 19 v. Dakar n. Freetown. Pericles 19 te Bremen. Poseidon 21 te Cape Haitien verw. Purmerend 19 te Bodo verw. Roepat 20 te Das Eiland verw. Seine Lloyd 19 v. Hongkong n. Shanghai. Serooskerk 20 te Lorenco Marques. Servaaskerk 19 v. Suez n. Singapore. Simonskerk 19 v. Mareille n. Barcelona. Sliedrecht 19 te Comeau. Solon 20 v. Curacao n. Aruba. Spaarnekerk 19 te Kobe verw. Stad Amsterdam 20 te Antwerpen. Stad Maastricht pass. 19 St. Vincent n. Split. Statendam 19 v. Southampton n. New York. Steenkerk 21 te Brisbane verw. Stentor 20 te Malta verw. Straat Bali 19 v. Vitorla n. Rio de Janeiro. Straat Chatham pass. 19 East London n. Durban. Straat Franklin 20 v. Kobe n. Durban. Straat Fremantle 19 te Port Harcourt. Straat Torres 19 te Walvisbay. Tamara pass. 19 Oporto n. Tripolis. Themis 19 v. Port au Prince n. Maracaibo. Theron 19 v. Madeira n. Port of Spain. Togokust 18 v. Freetown n. Lagos. Towa 19 v. Bremen n. Rotterdam. Triton 19 v. Puerto Plata n. Philadelphia. Van Noort 20 te Kuching verw. Viana 19 te Yokohama verw. Vivipara 3/6 te Anacortes verw. Waibalong 19 te Hongkong. Wieldrecht 19 te Lelth. Willemstad 20 te Antwerpen. Wonogiri 20 te Liverpool verw. Wonosobo 19 v. Genua n. Barcelona. World Heath 19 te Bahrein verw. Zaankerk 21 te Dar es Salaam verw. De raad van beheer der N.V. „De Beurs van Koophandel" (Maatschappij tot exploi tatie van het Beursgebouw) stelt aandeel houders voor, over 1964 een dividend van 7 (v.j. 6) percent uit te keren. De vergadering van de raad van com missarissen van de Kromhout Motoren Fabriek D. Goedkoop Jr. N.V. heeft beslo ten aan de op 30 juni te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen, uit de winst over 1964 een dividend van vier percent uit te keren. Het vorig jaar werd het dividend gepasseerd. Van der Heem Electronics N.V., dochter maatschappij van het Indoheemconcem, heeft een belangrijke overeenkomst geslo ten met de Engelse Advance-electronics- groep. Advance Electronics is één van de grootste fabrikanten in Engeland op het gebied van gestabiliseerde voedingsappa- ratuur, riectronische testapparatuur, trans formatoren en elektrische controle-appara- tuur voor industrieel gebruik. SS% Wti ttYi w mm i Wl v 75 U 'U 22% 2Mt- 34 34%+ 135% 13M4— 23% zrk» ft "m 5WI Tro W 74% lüfeSMtterMf Ib 25#. 20% Wh--- 5' BS 9jlTfc« 1 3"' JTWhm tri, 111,-, VmwPnl 4 35# fj$ OBLIGATIES FLAUW Op het Damrak trok gisteren de flauwe stemming op de obligatiemarkt. De koer sen van de staatsleningen liepen een kwart tot een half punt terug. De staffel- lening kwam iets onder 80 percent. Men wijst er echter ter beurze op dat de koers daling vooral het gevolg is van het uit blijven van vraag. De kooplust wordt on getwijfeld geremd door de hangende emissies van de BNG en de kans op an dere obligatieuitgiften. De koersen van de reeds bestaande BNG leningen waren ook weer lager. De aandelenmarkt was weder om gunstig. Met name Philips en Unile ver waren vast. Het elektrofonds kon bij na twee gulden toevoegen aan de koers en kwam op 139.30. Unilever stelde zich op 141.40 of wel 1.80 hoger dan dins dag. Kon. Petroleum bleef in een verlaten markt op 143.90 een halve gulden bij het vorig niveau ten achter. AKU kon goed prijshoudend worden genoemd, maar de belangstelling viel wat tegen. Vandaag worden de aandelen AKU ex 14 percent contant slotdividend en tien percent agio- stock genoteerd. Op basis van de huidige koers van 514 percent zou de notering dan theoretisch 454/4 worden. Aan de stocks zou aldus een waarde van circa 45.50 per aandeel van 100 nominaal kunnen worden toegekend. Hoogovens wer den circa vijf punten hoger genoemd op 539 en aandelen KLM adviseerde men op 138 dat is 4.50 boven de prijs van dins dag. De notering van het luchtvaartfonds op onze beurs volgde hiermee de voort gezette koersstijging van de aandelen in Wall Street. VERHANDELDE FONDSEN 19 mei 18 mei Totaal 413 410 Hoger 199 (48.1 161 (39.3%) Lager 12(30.6%) 152 (37%) Gelijk 88 (21.3 97 (23.7%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U....516 Hoogovens Kon. Olie144-144.20 Philips 139.50-140.20 Unilever 141.10 gb-141.70 K.L.M139-141 Stemming: Prijshoudend. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv 2de tijdv. A.K U456-460 gl Ex 459 Ex Hoogovens Kon. Olie143.60 gb-143.90 143.80 Philip 139.90-140.40 140.40 Unilever 141.20 gb-141.70141.40 K.L.M137-138 gl Slot- koersen 19 mei Slot- koersen 19 mei HoUandsche Beton A.K.U. 513% Internatio 305% 537 Kon Ned Papier 262 139.45 Kon Zout-Ketjen 910 Unilever 141.20 Lindeteves-J acob 165V« Kon. Petroleum 144.10 440 Amsterd Rubber 115% MüUer Co 352 H.V.A 154.50 Naarden Deli-Mij 114.50 Ned Kabelfabr. 338 Holl -Am Lijn 131% Ned Scheepsb Mij 100 K.N.S.M 126% Nijverdal-ten Gate 154 Van Ommeren 241% Ogem 101 Ned Sch Unie 138 Rotterd. Droogdok 650 Scholten Foxhol 525 3% Invest, cert.. Stokvis Zonen 219V« 3 Staff ell. 1947 Texoprint 180% 5'/.% Ned 1964 II 98% Thomassen en Dr 539 Alg. Bank Ned. 295 Ver Machinefabr 171 Amro Bank 64.80 Vredestein Rubber HoU. Bank Unie. 235% Wilton-Fijenoord 199% gb Nat.-Nederlanden 679% Wyers 499% R.V.S 710 Zwanenberg-Org. 187.50 225 Aluminium Ltd. 32% 192 American Motors 12% 457 Anaconda 65% Albert Heijn 637 Bethlehem Steel. 37% 249 Cities Service. 78% 447% General Motors 107% Bredero Kennecott Copper 112 Brocades-Stheem 905 Republic Steel 43 Btihrm.-Tetterode 855 Shell Oil 61'A Bijenkorf U.S. Steel 52% Centr Suiker Mij 435 gb CuraQ Handel Mij 205% Ford 940 Boeke Huidek 238% Van Gelder Zn. 135% 220 Gist- en Spir.fabr 370 Spaarnestad 615 Hatema 216 v Waveren Gr.h 105 480 Nefo 106 319 Dordtse Petr. 647% 18 mei 19 mei 18 mei 19 mei Atch. Topeka 32% 32% 34% b 34% b 58% 59% IUinois Cent. 54 54% 56% 57% Pennsylvania 43% 45 37% 37% 40 40V4 Allied Chem 53% 54 47% 48 92% 90% Am. Smelting.... 59% 59% 687/8 69% Am. Tobacco 38% 38% 66% 66% 38 38 74% 75% 53% ex 52% 57'A 56 Cons. Edison 45% 45% Dougl. Aircr 41% 42 253 252 Ex Eastm. Kodak.... 165% 165 104% 104% 106% 106% Goodyear T 56 56% De winsten hebben in Wall Street giste ren de overhand gehad bij een betrekkelijk levendige handel. De markt werd gesteund wdoor het nieuws van de hernieuwde stij ging van de persoonlijke inkomens van de Amerikanen in april. Van de „features" was IBM 2 dollar hoger, Xerox en US Smelting zelfs meer dan drie dollar. Hoger Amer Motors Int Harvester Int Nickel Int T and T Kennecott Mont Ward Radio Corp Republic St Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc Vacum. Stand Br Stand Oil N.J. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un Corp Un Fruit Us Rubber Us Steel Westingh... Wool worth Ford K.L.M waren eveneens sporen, rubbers en non- ferro's. Van de 1375 verhandelde fondsen waren er 613 hoger en 486 lager. De omzet beliep 5.86 miljoen shares tegen 514 mil joen shares. De Dow Jones indices: industrie 932.17 (+1.55), sporen 208.44 (+1.02) en openbare nutsbedrijven 161.95 (+0.44). 12% 12 38 38 92% 92V4 Ex 60 60% 113% 113s/» 38 39% 35% 36% 43% 43% 42% ex 42% 73% 70 62 61% 82% 83 80'/. 80'/4 78 78% 5% 5% 79% 78s/. 77 76% 9 8% 21% 21% 70% 69% Ex 51 5IV» 53% 53% 30% 31V. 58% 57s/. 43 41% Het is N.J. Menko N.V. in 1964 gelukt een gunstiger resultaat te bereiken door een hogere produktie en omzet, maar de dochter Roombeek kon de verhoogde kos ten niet opvangen. De herbouw van de door brand verwoeste spinnerij verloopt volgens plan en wordt gefinancierd uit verzekeringsgelden. Het volgend seizoen zal Menko kunnen beschikken over een der modernste ververijen van West-Euro pa. Het saldo exploitatierekening daalde tot 1.6 (v.j. 1.8) miljoen. Met afschrijvin gen was gemoeid 1.9 1.7) miljoen. Het verlies komt uit op 332.000 tegen vorig jaar een winst van 514.000. Voorgesteld wordt zoals bekend het dividend te pas seren tegen 5 percent in 1963. Het voorstel geen dividend uit te keren is mede gebaseerd op de vooruitzichten voor 1965. De directie acht een uitkering uit de reserves, waarvoor de balansposi tie sterk genoeg is, alleen verantwoord als op korte termijn een belangrijk herstel in de rentabiliteit is te verwachten. De N.V. Utrechtsche Hypotheekbank stelt tot een beperkt bedrag 6 pandbrieven serie Y tegen de koers van 100 percent beschikbaar. Verplichte uitloting 4 per jaar. Coupures van 1000. De nieuwe onderhandelingen over de oprichting van „Air Union" zullen hoogst waarschijnlijk opnieuw niet tot overeen stemming leiden. Naar vandaag in Brus sel wordt vernomen is er geen toenade ring te constateren in de belangrijke vraagstukken waarover de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap van mening verschillen. De grote geschilpunten zijn de toewij zing van het aandeel in het totale lucht verkeer in „Air Union" aan ieder der zeg maatschappijen, de invloed van de zes re geringen op de functionering van de op te richten organisatie en het aankoopbe leid bij de uitrusting van de luchtvloten. De netto intrinsieke waarde van de aandelen Unitas bedroeg op 17 mei f 497; dit komt over een met een pro forma afgifteprijs van 518 (per 15 april 1965 resp. f 490 en f 510 ge corrigeerd voor vijf percent uitkering in aan delen) Het voornemen bestaat om de 4 percent obli gatielening 1953 ten laste van de N.V. Simplex Machine- en Rijwielfabrieken, pro resto groot f 900.000 op 1 november aflosbaar te stellen. Een daaropslaande mededeling kan voor 1 augustus worden verwacht.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15