Leden schoven bestuursleden èn f 100.000 ter zijde en besloten: EDO blijft in betaald voetbal Niet door de knieën voor Haarlem en Veteraan Fraser bood felle tegenstand aan sterke Osuna Bobby Moore voerde Westham naar bezit van Europacup II Honda heeft in één jaar zeer veel aan snelheid gewonnen ■Pk Japanners hebben interesse in de variomatic van DAF r SPORTIEF BEZIEN v. Dom besluit Klaas Buchly overleden Van der Vleuten in ziekenhuis Softbalteam tegen Europese kampioensploeg Dancelli boekte weer etappezege Russen geven toon aan in Vredeskoers Twee treffers van Sealy Geesink bedankt voor functies in de FNJJB Briljante Radenkovic kon München niet redden Japanners trainden in het diepste geheim op circuit van Zandvoort pmiiiraBBB DONDERDAG 2 0 MEI 1965 Tenniskampioenschappen van Frankrijk oud-ploegleider in Tour Experiment Amsterdam race-centrum Berry Zand Scholten (Van onze sportredacteur) De ledenvergadering heeft beslist: EDO zal ook volgend seizoen weer uit komen in het betaalde voetbal. Een voorstel van het bestuur van de vereni ging om terug te keren naar het ama teurvoetbal werd gisteravond in een buitengewone algemene vergadering van de hand gewezen. Van het betrekke lijk geringe aantal aanwezigen (67) stem den er 47 tegen, 18 voor en 2 onthielden zich van stemming. Het gevolg van deze stemming was, dat het grootste en be langrijkste deel van het bestuur is af getreden: voorzitter S. Henstra, vice- voorzitter R. Cats, penningmeester B. Timmerman, de voorzitter van de af deling betaald voetbal, Th. Ederveen, en de commissieleden J. Conroy en T. v. d. Berg. Het aftredende deel van bet bestuur acht bet onverantwoord om nog verder te gaan in het betaalde voetbal. Het ziet geen neële mogelijkheden meer om met succes de semi-profstatus te kunnen voe ren. Zo werd het ook gesteld door voor zitter Hienstra in een bewogen, twee uur durende vergadering. Er was een aan trekkelijke compensatie voor het terugke ren naar het amateurvoetbal: het bestuur had gedaan gekregen, dat zowel de ge meente Haarlem als de voetbalvereniging Haarlem ieder f 50.000 aan EDO zouden geven, opdat EDO financieel onbezorgd het amateurvoetbal zou kunnen binnen stappen. De leden schoven dït bedrag terzijde, waarbij o.at opgemerkt werd: „als we naar de viei'de klas van de amateurs moe ten terugkeren hebben we toch geen geld nodig. Bovendien: we willen geen geld aannemen. We gaan niet door de knieën voor RCH en Haarlem. Zij gaan door, wij ook." In vurige pleidooien verdedigden de he ren Henstra en Ederveen het voorstel om terug te keren naar het amateurisme. Hun grootste opponent whs erevoorzitter J. Luyken. Het bestuur maakte duidelijk, dat het nodig was om de situatie nuchter te bekijken en zich niet door sentimenten te laten meevoeren. En men wees er op, dat EDO met de toegezegde ton, het be drag van de verïkoop van spelers en het batig saldo EDO is een club zonder schuld een „gouden" toekomst als amateurclub tegemoet zou gaan. De leden EDO blijft in het betaalde voetbal. Dat is het resultaat van een bewogen vergade ring, waarin het sentiment het weer eens gewonnen heeft van het nuchter verstand. De leden hebben zich o.a. laten leiden door overwegingen van sentiment en rancune (jegens de andere Haarlemse semi-prof- clubs). We willen voorop stellen, dat de partijen het beste voor EDO op het oog hebben gehad. De beslissing, die gevallen is, moeten we zonder meer als dom betite len. Het bestuur, dat hard gewerkt heeft om de noodzakelijk in te nemen pil zo goed mogelijk te vergulden 100.000 op tafel bij terugkeer), heeft de logische con clusie getrokken. Een groot gedeelte is na vele jaren geijverd te hebben voor de elub en EDO schuldvrij gehouden te heb ben naar huis gegaan. Opnieuw is weer eens bewezen, dat de structuur in het be taalde voetbal volkomen foutief is. Leden, die in het geheel niet weten wat er alle maal voor het besturen van een club komt kijken (op het gebied van financiering, verzekering, contractering, organisatie, re glementenkennis etc.) hebben een bestuur dat nuchter oordelend meende, dat het niet langer verantwoord is om door te gaan, opzij geschoven. De leden hebben nu de plicht capabele bestuurders te vinden en de gehele last van de beslissing „doorgaan" op de schou ders te nemen. Men zal nog wel eens aan de avond van 19 mei terugdenken. Klaas Buchly, in 1960 en 1961 leider van de Nederlandse ploeg die deelnam aan de ronde van Frankrijk, is woensdag in een Haags ziekenhuis overleden. De oud-baanrenner die een pupil was van de fameuze Piet Moeskops, werd maandag door een hartaanval getroffen. Hij werd toen in het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag opgenomen. Buchly begon zijn wielerloopbaan kort voor de wereldoorlog. Hij nam als ama teursprinter aan enkele wereldkampioen schappen deel. In 1948 vormde hij samen met Tinus van Gelder de Nederlandse tandemploeg die uitkwam op de Olympi sche Spelen van Londen. De Nederlandse combinatie bereikte in de Engelse hoofd stad de kwart finales. Klaas Buchly, die in de komende ronde ve Frankrijk als chauffeur voor een journalisten-equipe zou optreden, is 53 Jaar geworden. De 21-jarige Brabantse coureur Jos van der Vleuten, die zaterdag bij de aankomst van de ronde van Nederland in zijn woon plaats Helmond een ernstige val maakte en de volgende dag in de slot-etappe moest opgeven is thans in een ziekenhuis in Hel mond opgenomen. Zijn verwondingen ble ken achteraf toch ernstiger te zijn dan de artsen zaterdag bij een onderzoek hadden geconstateerd. Van der Vleuten zal minstens een week in het ziekenhuis moeten blijven. Op het winderige circuit van Zandvoort knetterde woensdagmiddag voor de twee de maal de kolossale motor van de Hon- daformule I wagen, de raceauto die het vorige jaar in juli voor het eerst (in Zand voort) gepresenteerd werd aan de inter nationale pers en waarvan het debuut, te gen alle verwachtingen in, geenszins op zienbarend was. Nu was de Hondaploeg in het diepst geheim voor Me tweede maal terug in Zandvoort om te trainen. Onder leiding van teammanager Nakamura werd er gisteren gesleuteld aan twee formule I wagens. Met een van deze wagens, die werd bestuurd door de Amerikaanse Grand Prix-rijder Richie Ginther werd een rondetijd van 1.38 min. gehaald, het geen de interesse voor het Honda-race- produkt ongetwijfeld zal doen opleven. Gistermorgen om twaalf uur arriveerde de Hondaploeg op het circuit. Met lede ogen zag teamleider Nakamura toe dat enkele fotografen, die het nieuws toch tij dig te pakken hadden kunnen krijgen hun lenzen op het Japanse racewonder richt ten. Met Oosterse beheersing en stoïcijn se kalmte schoven de geoverallde Japan ners hun ruggen voor de cameralenzen, maar even onverstoorbaar lieten de paar fotografen hun sluiters klikken. Honda is momenteel niet zo wild op re- klame. Het vorige jaar werd er immers met veel ophef geschreven over het nieuwe Japanse racewonder, met zijn twaalf cilin ders, zijn inhoud van veertienhonderdzes ennegentig kubieke centimeter en zijn ver mogen van rond de tweehonderd paarde- krachten? Het vorige jaar draaide cou reur Ron Bucknum, toen de enige rijder van de Honda, tijden van 2.13 en 1.56 min.; voor een formule I wagen ronduit belachelijk, wanneer men bedenkt dat het record op naam staat van de Amerikaan Dan Gurney, die met een Brabham 1.31Vt min. draaide. Uiterlijk scheen aan het gisteren ge bruikte Hondamodel niets te zijn veran derd. De motor met zijn twaalf cilinders is nog steeds dwars op de achteras ge monteerd en het model is nagenoeg onver- hielden echter in meerderheid voet bij stuk. Na de stemming deelden de In de aan hef genoemde bestuurs- en commissiele den mee, dat ze hun functies ter beschik king stelden. De andere bestuursleden D. Vrolijk, B. Gort, A. de Zwart en P. Reekers beraden zich nog over hun al of niet aanblijven. Dit hangt samen met de kandidatenlijst, die door de le den zal moeten worden ingediend om op 14 juni een nieuw bestuur te kiezen. Uiteraard was men bij het bestuur zeer teleurgesteld over de gang van zaken. Voorzitter Henstra, die de vereniging elf jaar heeft geleid, zal tot de bondsverga dering van de KNVB in november, bonds- afgevaardigde blijven. Vooral voor hem was dé beslissing van de leden moeilijk te verwerken, omdat hij nuchter rede nerend jaren heeft gewerkt voor de ge zondmaking van het betaalde voetbal in Haarlem. Ook voor de heer Cats, die 25 jaar bestuursfuncties heeft bekleed in EDO, was de vergadering zeer teleurstel lend. N het bezoek van de Raybestos Braket- tes aan ons land, zal evenals vorig jaar de WAC-Orleans ons land bezoeken. Deze ploeg is sinds najaar 1964 de sterkste soft- balploeg in Europa. Op overtuigende wij ze behaalden de Amerikanen uit Orleans te Garmisch-Partenkirchen de Europese titel voor de in Europa gelegerde Ameri kaanse softbalsters. De Amerikanen zullen twee maal het Nederlands negental ontmoeten. De eerste wedstrijd zal het sluitstuk van de Velsen- se Sportweek vormen en vindt plaats op het sportpark Schoonenberg op zaterdag 29 mei. De tweede wedstrijd vindt een dag later plaats op het terrein van de HFC „Haarlem'". Beide wedstrijden begin nen om half zeven 's avonds. Naast deze Europese kampioenen zal Nederland ook kennis kunnen maken met het „teenager-softbal" van de Amerika nen. Midden juni zal namelijk het officiële Nederlands jeugdnegental aantreden tegen een formatie uit het in ons land bekende Wiesbaden. Tot besluit van het seizoen zal vrijwel zeker het Nederlandse negental een tegen bezoek brengen aan Orleans. Voor de Ame rikanen zullen deze wedstrijden van het grootste belang zijn. De Orleans-ploeg ver loor namelijk de laatste jaren slechts één keer. Juist voor eigen publiek verloren de kampioenen vorig jaar van een groots spe lende Nederlandse ploeg. anderd: van voren lijkt het iets op de Lo tus, de achterkant heeft wel iets van de Porsche weg. Na het betrekkelijke debacle op de Nürburgring, de wagen raakte nadat men door kreeg dat er geen overwinning of een eervolle plaats te behalen viel van de baan heeft men weinig van de Japanse formulewagen vernomen. Vol gens ploegleider Nakamura wil de Japan se fabriek ook dit jaar nog als een experi mentele periode beschouwen en pas het volgend jaar intensief aan de grote races deelnemen. Is dit een politiek grapje? Het lijkt er op, want toen Richie Ginther na een paar inrijronden het gaspedaal wat dieper in drukte, klokten wij de Honda al op 1.38 min., bij een geschat toerental van rond de twaalfduizend. Wanneer men bedenkt dat de anderhalve liter machine nog ruim tweeduizend toeren meer onder de kap heeft....! De Hondaploeg heeft de training op het Circuit van Zandvoort uiterst geheim we ten te houden. Slechts een enkele journa list en fotograaf stond de woedend kijken de monteurs op de nijvere vingers te kij ken. Michele Dancelli, dinsdag in de eind sprint juist geklopt, heeft woensdag zijn tweede étappezege in de ronde van Italië toch gekregen. De Italiaan, die de ope- ningsrit van de Giro op zijn naam bracht, toonde zich woensdag ook in de 175 km. lange étappe van Benevento naar Avellino de snelste. Met zijn landgenoten Pambian- co, Sabbadin en Poggiali vormde hij een kopgroepje van vier renners. Dancelli liet zich ditmaal niet verrassen en won de eindsprint. Voor het eerst slaagde een renner er in deze ronde in de leiderstrui langer dan een dag in bezit te houden. Albano Negro, die het rose tricot dinsdag van Luciano Galbo overnam, voert nl. ook na de étappe van woensdag het algemene klassement aan. De deelnemers aan de Vredeswieler- koers zijn woensdag twee maal in actie moeten komen. Nadat ze de 178 km. had den afgelegd die Tatranska Lomnica (Tsj.- Sl.) scheiden van Bielsko Biala (Polen) hadden afgelegd kregen ze enkele uren rust. Vervolgens stond de elfde etappe op het programma, een rit van Bielsko naar Krakau (88 km.). Winnaars werden de Russen Melikov en Lebedev, die de leiding houdt. Zelfs het schitterende spel van doelman Radenkovic heeft München 1860, de club van Max Merkel, niet kunnen redden. Bij na zeventig minuten hield de Joegoslavi sche goalie in de finale van het toernooi om de Europa cup voor bekerwinnaars stand. Toen moest echter ook „Radi" zwichten voor het geweld dat Westham United ontwikkelde. Twee treffers, enkele minuten na elkaar door de snelle Alan Sealey gescoord, maakten dat de Engel sen met 2-0 triomfeerden en dat de bril jante blonde Bobby Moore na afloop de beker van UEFA-voorzitter Gustav Wie- derkehr in ontvangst mocht nemen. De Londenaren hebben in deze aan trekkelijke, faire eindstrijd veel van de zenuwen van hun supporters geëist. Al na een kleine twintig minuten had de ploeg in het uitverkochte Wembley-stadion De Amerikaanse coureurs Bucknum en Ginther de laatste reed het vorig jaar nog voor BRM kan de belangstelling weinig schelen. Na een ronde of zeven op het Zandvoortse circuit maakte de Honda van Ginther een pitstop, omdat er iets met de remmen aan de hand scheen. On middellijk werd de andere wagen uit de vrachtauto gehaald, waarmee Bucknum verder zou rijden. Het is duidelijk dat de Japanners het vorig jaar veel geleerd en verbeterd heb ben. Ofschoon de kleine, zwartharige man nen uit het land van de rijzende zon schijnbaar nooit van hun stuk te brengen zijn, maakten zij nu toch een duidelijk zelfverzekerder indruk dan het vorige Zes spelers van zes verschillende natio naliteiten gaven de derde dag van de internationale kampioenschappen van Frankrijk op de banen van Roland Gar ros in Parijs de fleur, die er tot dusverre enigszins aan ontbrak. De Zuidafrikaan- se kampioen Cliff Drysdale imponeerde ontegenzeggelijk het meest door de ma nier, waarop hij de Joegoslavische Davis- Cupspeler Boro Jovanovic slechts vier games liet (6-2, 6-1, 6-1). Rafael Osuna, de tengere 26-jarige Me xicaan, oogstte het meeste applaus van het verwende Parijse publiek, dat altijd „in" is voor een spannende strijd. Osuna won in vijf enerverende sets van de 31- jarige Neile Fraser (6-2, 3-6, 4-6, 6-3, 8-6), die in de eerste plaats naar Parijs is ge komen als coach van het Australische ju niorteam en pas in de tweede plaats als actief speler. Toch bestond deze „aan komende rentenier" het om de knappe drive-specialist Osuna aan het randje van de nederlaag te brengen. Fraser-Wimble- donkampioen in 1960- kon zich in de meer dan drie uur durende strijd bijna niet meer staande houden van vermoeidheid. Maar er waren nog vier spelers, die de ze woensdag naam maakten. Het waren de Fransman Jean Claude Barclay, de voor het eerst waren bij een avondwed strijd 100.000 toeschouwers de poorten van het Londense stadion gepasseerd een veilige 2-0 voorsprong kunnen hebben. Linksbuiten Sissons zorgde in de elfde mi nuut al voor een teleurstelling in het En gelse kamp door een simpele kans gran dioos te missen en even later konden zelfs twee vrijwel op de doellijn staande voor- waartsen van Westham keeper Radenkovic niet passeren. De Duitse aanvallen mochten in deze eerste fase van de strijd wellicht wat be ter van opzet zijn, de Londenaren, aange vuurd door hun supporters die het inmid dels al klassieke „Blowing bubbles" schier eindeloos herhaalden, waren aanzienlijk ge- jaar. Het is verder wel zeker dat de Hondawagens, of althans een van de for mule I auto's aan de grote races van dit jaar zal deelnemen. Volgens uitlatingen van een der Honda- ploegleden is de Japanse fabriek voorne mens een dependance in Amsterdam te vestigen, om vandaar uit de races te be zoeken. Amsterdam zal dus het centrum van het Honda Racing Team worden. Een tweede opzienbarend nieuwtje is dat Hon da zeer veel belangstelling voor de DAF- variomatic heeft. ,.Na Monte Carlo" zo vertelde men ons, „wil Honda naar Eindhoven gaan om met de DAF-directie en technici te spreken over de mogelijkheden van het inbouwen van een variomatic in een wagen met een uitzonderlijk groot vermogen, zoals deze formule I!" Inderdaad zou een zware variomatic indien dit te realiseren zou zijn voor een wagen als deze een uitkomst zou zijn, omdat men dan het tijd-en snelheid- rovende schakelen achterwege kan laten. Na de grote snelheid van het rechte stuk voor de tribune op het Zandvoortse cir cuit moest Ginther driemaal terugschake len om de Tarzanbocht in te duiken. Grote plannen van Honda dus, plannen die gezien de beginresultaten gisteren op Zandvoort, de tegenwoordige machtheb bers in de formule I klasse wel eens be denkelijk kunnen doen kijken. Spanjaard José Luis Arilla, de Rus Tho mas Lejus en de Indiër Jaideep Muker- jea, die elk een geplaatste speler uitscha kelden. De gebrilde Jean Claude Bar clay, de man met de gevreesde tweehan dige forehanddrive, die twee jaar geleden de grootste hope van Frankrijk vormde, maar sindsdien overtennist raakte en nau welijks iets meer van zich liet horen, schakelde tot grote vreugde van zijn land genoten de als elfde geplaatste Amerikaan Frank Fröhling uit: 5-7, 2-6, 6-1, 6-2, 7-5. De Spanjaard Arilla versloeg de als der tiende geplaatste Hongaar Gulyas met 6-4, 6-4, 3-6, 1-6, 6-4. Barnes en Sangster, de nummers vijf tien en zestien bereikten geen van bei den een plaats bij de laatste 32. Thomas Lejus, de Russische nummer één won met 6-3, 6-2, 6-1 van Mike Sangster en Jaideep Mukerjea, de 23-jarige nummer drie van India schakelde de Braziliaan Barnes uit: 7-5, 6-4, 6-8, 6-4. De hoogstgeplaatsten in het schema handhaafden zich zonder grote moeite. Roy Emerson won met 6-2, 6-1, 6-0 van Gregorio de Masi (Italië), Nicola Pie- trangeli zegevierde met 6-4, 7-5, 6-1 over Daniel Contet (Fr.) en Fred Stolle (Austr) versloeg Comejo (Chili) met 6-3, 6-3, 6-L De Duitser Rebele (in het wit) en de Engelsman Brown op jacht naar de bal. vaarlijker. Vooral Alan Sealey en John Sissons, de razendsnelle vleugelspelers, brachten hun tegenstanders herhaaldelijk tot wanhoop. Gaandeweg kreeg de Duitse verdediging meer vat op de Engelse aanvallers. Dank zij het sterke spel van rechtshalf Bena op het middenveld werden de Duitse at taques daarna steeds veelvuldiger. Het „SechzigSech-zig" van de 11.000 „Schlachtenbummler", die voor een kleine Duitse invasie in de Engelse hoofdstad hadden gezorgd, klonk harder dan ooit. Vooral door gebrek aan snelheid van in ternational Brummenmeijer en rechtsbin nen Küppers school er echter weinig drei ging in die aanvallen van de ploeg uit München. Tot ver na de rust moesten de toe schouwers, die voor een recette van 76.000 pond sterling zo'n drie kwart miljoen gulden hadden gezorgd, wach ten voordat de eerste treffer viel. In de 24e minuut van de tweede helft kwam er weer een van die snelle demarrages van Alan Sealey. De Britse rechtsbuiten werd weliswaar nog gehinderd door kanthalf Lunttrop, doch kon tot een schot komen. Van dichtbij schoot hij hard in, zonder zelfs de veel-bejubelde „Rad" ook maar een kans te geven (1-0). Sealey kende zijn vreugde niet. Twee minuten later was de strijd in fei te beslist. Radenkovic belette linksbinnen Dear buiten het strafschopgebied de bal te spelen door de Londenaar vast te pak ken. Een vrije trap volgde, doch tot groot gevaar scheen die niet te leiden. Onver wachts kreeg Sealey achter de bal voor de voeten. Opnieuw was „Radi" een ge slagen man (2-0). Steeds sterker werd de Engelse druk. Het was duidelijk: West Ham speelde te gen een geslagen ploeg en het deed de toeschouwers dan ook weinig, dat een kwar tier voor tijd, na een schot van Sissons, de lat een derde treffer in de weg stond. Het wachten was nog slechts op het eindsignaal van de Hongaarse arbiter Ist- van Szolt. Toen dat had geklonken wen sten de spelers van München, als sportie ve verliezers, als eersten hun tegenstan ders geluk met de zege. Even later kreeg Bobby Moore, de „voetballer van het jaar", de beker, waarna de traditionele triomf tocht met de trofee langs de tribunes kan beginnen. In een brief aan het hoofdbestuur van de Federatie van Nederlandse Judo en Jiu jitsu Bonden heeft Anton Geesink, trai ner-coach, lid van de nationaal technische commissie en lid van de keuzecommissie, medegedeeld zich definitief uit alle FNJJB-functies terug te trekken De Utrechtse wereld- en Olympische kampioen is tot dit besluit gekomen, om dat hij meent dat de verschillen tussen hem en de overige bestuursleden een vruchtbare samenwerking in de weg staan.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17