Kentekenbewijzen kunnen bij schade worden ingenomen AGENDA mm LOOP VRIJ IN EN UIT Nederlanders lichamelijk passiever ondanks meer vrije tijd KRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO en bondig Htaranka iHeubelen Fa. B. ENGELENBERG Wegver betering kostte 350.000 per kilometer Conclusie uit enquete: Opnieuw nachtvorst Maranka Me aarfem DONDERDAG 20 MEI 1965 2 ■K Kort nieuws Haarlem, Velsen-IJ muiden Beverwijk DELFTSCHE FRISSE Kamerlid informeert naar grondverkoop in Diemen Man en vrouw T elevisie i Pr I A -? ach, pone, nu isoNze Mooie sNeeuw petue, peuie, ik kan hem, met meer -1 HOUD6U' OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN WEERRAPPORTEN a a sa Twee Humboldt pinguïns in de Am sterdamse dierentuin Artis beginnen als kool te groeien. Misschien komt dat door de kleine spieringvisjes, die ze van de oppasser tussen de vingers door moeten eten. Moeder pinguin heeft geen zin om de kinderen te voeden. Commandeur. De burgemeester van Den Haag mr. H. A. M. T. Kolfschoten, is be noemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. De heer Kolfschoten is deze onderscheiding verleend voor zijn verdiensten als voorzitter van de vereniging van Nederlandse gemeenten.. (Vervolg van pagina 1) Aan de politie zal ruimere bevoegdheid worden gegeven ter invordering van ken tekenbewijzen. De politie zal voortaan ook een kentekenbewijs kunnen opvorderen in dien een voertuig ernstige gebreken ver toont of indien voertuigen bij een onge val ernstige schade hebben opgelopen. Uit een oogpunt van verkeersveiligheid wordt het ongewenst geacht dat men on middellijk na het halen van het rijbewijs een ander onder zijn toezicht een motor rijtuig laat besturen. In de nieuwe redak- tie van het reglement wordt het laten be sturen onder toezicht slechts toegestaan aan hem die gedurende de drie voorgaan de jaren in het bezit van een geldig rijbe wijs is geweest. Bij wijze van overgang wordt er een uitzondering gemaakt voor hen die op het tijdstip waarop een nieuwe bepaling in werking treedt in het bezit zijn van een rijbewijs. De directeur-generaal voor de Arbeids voorziening van het ministerie van Socia le Zaken, dr. ir. D. Mansholt, heeft de verbeterde weg Barreveld-Ter Apel in de gemeenten Wildervank, Onstwedde en Vlagtwedde officieel geopend. Deze weg is ruim dertig kilometer lang. De kosten van de verbetering hebben ruim 10,5 mil joen bedragen, ongeveer 350.000 per ki lometer. Het werk heeft acht jaren ge duurd. De uitvoering van het werk is dienstbaar gemaakt aan de werkloosheids bestrijding. Voor de aanvullende werkge legenheid heeft het werk totaal bijna 14.000 manweken arbeid opgeleverd. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u-: Haar lem sche Tooneel Club met „Twee op de wip" van William Gibson. Regie: Loet Steenbergen. Vrijdag 20 u.: Toneelgroep Theater met „Uburleske" van Alfred Jar- ry. Regie: Hans Croiset. M.m.v. Elise Hoo- mans, Hans Tiemeyer e.a. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Met «'n neus in de boter", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „You are never too young", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De verleidster van Parma", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Rio Conchos", 14 j. Minerva, 19.30 u,: „Gejaagd door de wind", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Jouw beurt schatje", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het geweten van het westen", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Muriel", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Prentenkabinet: Expositie van poppen van Ma ja Alexander en Trudy de Ruyter. Tot 14 juni. Dagelijks geopend van 10-17 u„ zon- en feestdagen van 13-17 u. en tot 16 mei ook 's avonds van 20.30-23-30 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 1012.30 u. en van 13.3017 u.; zon- en feestdagen van 1417 u. Teylers Museum (Spaame 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 1017 uur. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. Expositie van tekeningen van Helga Schuszheim. Tot 1 juni. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie van werken van Dirk jan Ribbeling en W. Vogel. Tot 23 mei. Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luy- ken. Dagelijks geopend van 10-20 u. Klas siek grammofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Dinsdag gesloten. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Museum Van Looy (Kamperlaan): Expo sitie door K.Z.O.D. Dagelijks van 10—17 u. en zondag van 1417 u. Tot en met 24 mei. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Tentoonstelling van werken van Poppe Damave en keramiek van Rob den Tonke- laar. Dagelijks geopend van 9.30-18 u. Tot 4 juni. Openluchttheater (Bloemendaal): Expo sitie van werk van Bloemendaalse kunste naars. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 14-17 u. Tot 5 juni. Academie '63 (Koudenhom): Openstel ling der ateliers ter kennisname van het werk van deelnemers. Dagelijks geopend van 13t-19 u. Tot 13 juni. Keukenhof (Lisse): Openluchttentoon stelling van voorj aars- en zomerbloemen. Dagelijks geopend van 8 uur tot zons ondergang. Linnaeushof (Bennebroek): Tot 1 novem ber openluchttentoonstelling van voor- jaars- en zomerbloemen. Tropentuin en minicorso. Dagelijks geopend "an 9-21 u. BEVRIJDINGSTENTOONSTELLING Vishal en Vleeshal (Grote Markt): „De Jaren '40-'45". Dagelijks geopend van 9-17 u. en op woensdag, vrijdag en zaterdag ook van 20-22 u. Zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot 8 juni. DIVERSEN Waagtaveerne (Spaarne/Damstraat) van daag tot en met zondag 23 mei van 20-01 u.: Cobi Schreijer. Gasten: Colin Wilkie en Shirley Hart. Circus Toni Boltini (Orionweg-Delft- laan): vandaag 20.15 u. en vrijdag 16.15 en 80.15 u.: Circus show 1965. DONDERDAG 20 MEI City, 20 u.: „Verleid en verlaten". Stadsschouwburg, geen bioscoopvoorstel ling. De Rank, IJmuiden, 19.30 uur: Toneel avond voor invaliden. VRIJDAG 21 MEI City, 20 uur: „Te rijk om los te lopen". Stadschouwburg, 20 uur: „Geen alibi voor moord". Herv. Kerk, Kanaalstraat IJmuiden, 20 uur: „Mannenkoor IJmuiden", concert. Felison, Heidestraat 45 IJmuiden, 19.30 uur: Lezing over pottenbakken. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zendag): 9JJ0 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30714.30 tot' 17.30 en 19 tot 21.30 u.; bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat: 16 tot 18 en 19 tot 20.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; filiaal Santpoort-Zuid, wijkcentrum „De Duinpan": 16 tot 18 u. (ook voor de jeugd) en 19 tot 21 u. (in Santpoort ook voor r.-k. bibliotheek). DONDERDAG 20 MEI Kennemer Theater, géén filmvoorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Politie post Reeperbahn". Stadskantoor, 10 uur: Landdag Vrouwen adviescommissies. Statenhuis, Velserweg, 20 uur, „De Gie- teling", kamermuziekavond. Gebouw „De Harmonie", 19.30 uur: Bij eenkomst Plattelandsvrouwen. „Lommerlust", 20 uur: Receptie ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van „Goede Raad". Galerie Boumans, Breestraat 122, expo sitie werken van de heer Kraaijpoel, van de Haarlemse schilders „De Groep", ge opend van 9 tot 18 u. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, geopend van 19.30 tot 21.30 ih Openbare leeszaal, H. Burgerstraat 70, geopend van 15 tot 21 u. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15 tot 21 u. Oosterwjjk, openbare leeszaal geopend van 15 tot 21 u.; r.-k. leeszaal geopend van 15 tot 21 u. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 15 tot 17 u.; r.-k. leeszaal geopend van 15 tot 21 u. VRIJDAG 21 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Freddie en het lied van de prairie". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Politie post Reeperbahn". W.B. Theater, 20 uur: „De mysterieuze Dr. Lao". Galerie Boumans, Breestraat 122, expo sitie werken van de heer Kraaijpoel van de Haarlemse schilders „De Groep", geopend van 9 tot 18 u. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, geopend van 1521 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15 tot 21 u. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15 tot 21 u. Oosterwijk, openbare leeszaal geopend van 15 tot 21 u.; r.-k. leeszaal geopend van 15 tot 21 u. - Meerestein, openbare leeszaal geopend van 15 tot 17 u.; r.-k. leeszaal geopend van 15 tot 17 u. Advertentie m „Voor de vuist weg" Delftsche Frisse, de bekende gela tine pudding. Zelfs een van onze populairste toneelspelers zei het „voor de vuist weg" Onrust Hoorn N.V. Zaandam In het gewijzigde wegenverkeersregle ment is een nieuwe definitie verschenen van een bromfiets. Een voertuig wordt als zodanig aangemerkt, als het is uitgerust met een verbrandingsmotor met een cilin derinhoud van ten hoogste vijftig kubieke centimeter en overigens voor zover zijn bouw betreft alle voor rijwielen normale eigenschappen bezit. Het meevoeren van een kleine bagage aanhanger achter tweewielige motorrijtui gen wordt voortaan onder bepaalde tech nische voorwaarden toegestaan. Er geldt dan een maximum-snelheidsbeperking tot zeventig kilometer per uur. Meer combinaties Er komt ook een wijziging van de ken tekenregeling. Daardoor zal het aantal letter- en cijfercombinaties kunnen wor den verdubbeld. Naast de huidige combina ties zal het voortaan ook mogelijk zijn combinaties te maken Van twee groepen van twee cijfers, gevolgd door een groep van twee letters. Het Tweede Kamerlid de heer Wilmans (P.v.d.A.) heeft aan minister Bogaers ge vraagd of het juist is dat in de gemeente Diemen een groot deel van de voor wo ningbouw bestemde grond in handen is gekomen van een aannemersfirma en dat deze de bouwgrond heeft aangeboden te gen ëen prijs, die ongeveer 2'/s maal zo hoog ligt als de aankoopprijs Voorts vraagt het Kamerlid of bij verkoop van de bouwgrond aan de gemeente Diemen tegen een lagere prijs, de voorwaarde is gesteld dat de firma opdracht kreeg de terreinen bouwrijp te maken en bovendien ruim 1500 woningen te bouwen? De heer Wilmans wil ook weten waarom de ge meente Diemen niet tijdig in het bezit is gekomen van de benodigde bouwgrond en of de beperking van de financiële moge lijkheden der gemeente daarvan mede oorzaak is. Advertentie Advertentie de verlovingsring iV voor moderne mensen CLAUDIA de nieuwste creatie van de CONSTANT fabrieken Een der 'mooiste ringën uit de Constant Collectie grote houtstraat 49 het huis met het carillon telefoon 2 00 49 ANEGANG 39 - HAARLEM TELEFOON 1 63 40 Komt u rustig eens binnen kijken, het geeft u geen enkele verplichting. Ondanks de uitbreiding van de vrije tijd is de Nederlander lichamelijk passiever geworden. Bezigheden die een bepaalde lichamelijke activiteit vragen zoals wande len, fietsen, sport, spel en hobby's, nemen tezamen in de vrijetijdsbesteding een ge ringere plaats in dan tien jaar geleden. Ook blijkt huiselijkheid (circa 90 percent van de vrije tijd) nog steeds karakteristiek voor de wijze waarop de Nederlander ge middeld zijn vrije tijd, besteedt. Dit alles geldt ook voor de jeugd, hoewel in min dere mate. Onder meer is de tijd die de jongens onder de 18 jaar in verenigings verband doorbrengen gedaald van 2,5 naar 1 uur per week. Dit zijn enkele conclusies uit een zo juist door het Centraal Bureau voor de Statis tiek uitgebracht rapport. Het onderzoek is gebaseerd op een enquête onder de be volking van 12 jaar en ouder, die in 1962 is gehouden. De avonden in de week van maandag tot en met vrijdag worden meer in be slag genomen door allerlei noodzakelijke en verplichte bezigheden dan door vrije tijd. De vrije tijd is sterker geconcen treerd in het weekend, met name op za terdagavond en op zondag. Op zaterdag morgen wordt daarentegen overwegend gewerkt" hoewel de meerderheid van de mannen een p/rije zatardag-lx-ef-t.^De- helft, van de mannen blijkt op zaterdag in het huishouden te helpen( en boodschappen te doen. 'fwiritig percefrt van de'ma'rinen be steedt daar zelfs meer dan twee uur aan. Bij de vrijetijdsbesteding zijn televisie kijken, op bezoek gaan en lezen de drie voornaamste ontspanningsvormen: deze drie bezigheden omvatten respectievelijk 6,5 uur, 6 uur en bijna 5 uur van de ge middeld 29 uur vrije tijd van de Neder lander. De deelneming aan het vereni gingsleven, het uitgaan en het buiten zijn spelen geen rol van betekenis (alle drie minder dan één uur) De vrouw besteedt aan alle vrijetijds- bestedingsvormen minder tijd dan de man, behalve aan bezoek. Voor vrouwen uit leidinggevende en welgestelde kringen, die over het geheel genomen minder be langstelling hebben voor televisiekijken, is de tijd die aan bezoek wordt besteed zelfs tien uur per week. De vrouwen hebben, althans in de avond uren en gedurende het weekend, overigens veel minder vrije tijd dan de mannen, als gevolg van de omvangrijkheid van het huishoudelijk werk. Tussen de man en de vrouw uit leidinggevende en welgestelde kringen is het verschil in vrije tijd echter slechts klein. Bij de andere sociale mi lieus zijn de verschillen aanmerkelijk gro ter, het grootst bij de arbeiders (circa ne gen uur). Het verschil in vrije tijd tussen man en vrouw, dat een gevolg is van de tradi tionele arbeidsverdeling tussen de sexen, is al bij de jeugd zichtbaar: aan huis werk en studie besteden schoolgaande jongens en meisjes ongeveer evenveel tijd, maar de schoolgaande meisjes ver richten bovendien nog zes uren huishoude lijk werk per week, waardoor zij minder tijd voor ontspanning hebben dan de schoolgaande jongens. Een opmerkelijke conclusie uit het rap port is, dat de televisiebezitters meer vrije tijd hebben dan de niet-televisiebe- «itters. Het. huishoudelijk werk van de vrouwen met televisie thuis duurt twee ur.en per week minder dan bij de vrouwen zonder televisie. Mannen met televisie' studeren per week één uur minder dan de mannen zonder televisie. Uit de diverse gegevens bleek voorts dat de televisiebezitters aan enkele recreatie- vormen minder tijd besteden dan niet-te- Ievisiebezitters. Aan bezigheden echter die lichamelijke activiteit vragen wordt door televisiebezitters en niet-televisiebezitters ongeveer evenveel tijd besteed. Het kenmerk van de Nederlandse vrije tijdsbesteding, de lichamelijke passiviteit, valt bij de televisiebezitters meer op om dat zij ook hun omvangrijkere vrije tijd lichamelijk passief doorbrengen. Uit deze verschillen tussen televisiebe zitters en niet-televisiebezitters mag ech ter niet geconcludeerd worden dat de te levisie steeds de oorzaak van deze ver schillen is. a - Oó /T-i 0 O "r,c 242. Met een stem vol ingehouden span ning vervolgde de vriendelijke man zijn verhaal: Zodra de verschrikkelijke vogel met het vlees verdwenen was herinnerde Sin- bad de Zeeman zich een oud verhaal. Er gens zou een Dal der Diamanten zijn, waarin jagers vers vlees wierpen om er de diamanten aan te laten plakken. Gro te vogels kwamen het vlees halen, werden verschrikt door de jagers, lieten het vlees vallen en stuk voor stuk werden de kost bare edelstenen eruit gehaald." „Dat is handig", riep Bram opgetogen. „Maar hoe kwam Sinbad uit het dal?" „Heel eenvoudig. Hij bond zich met zijn lange tulband vast aan een groot stuk vlees en wachtte, totdat hij door een vo gel zou worden gehaald. Dat gebeurde al gauw en alsof hij maar een veertje woog, zo soepel werd Sinbad in de klau wen van de vogel meegevoerd. Zijn enige vrees was, dat hij zich vergist had en dat hij inplaats van bij de jagers, in het nest van de roofvogel terecht zou komen." MAN STOK 6E6AAN HA,HA,HA, PIN60 HEEFT ZICH A(,S SNEEUWMAN VERKLEED 6ELUK IJSKAST 1789'Or. Na tien glazen.De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft twee maanden gevangenis straf en twee jaar ontzegging van de rij bevoegdheid geëist tegen een 31-jarige wachtmeester van de marechaussee uit Nunspeet, die in de Oudejaarsnacht van 1964, na meer dan tien glazen cognac te hebben gedronken, in Rotterdam met zijn auto eerst tegen een verkeerszuil en toen tegen geparkeerde auto's botste, waarbij een totale schade van 4500 gulden werd aangericht. De wachtmeester bekende al les en zei al 3000 gulden te hebben terug betaald. Verder had hij overplaatsing naar een ander wapen aangevraagd, om dat hij wel inzag dat hij bij de mare chaussee niet kon blijven. Hoogleraar. Aan de universiteit van Am sterdam is dr. N. H. Frijda (Amsterdam) benoemd tot gewoon hoogleraar in de psychologische functieleer. Gemeente en voorlichting. De studiecom missie van het landelijk contactorgaan voor gemeente-secretarissen (L.C.O.) is tot de conclusie gekomen dat bij voor keur niet moet worden overgegaan tot combinatie van de werkzaamheden van de gemeentelijke voorlichtingsambtenaar met die van de plaatselijke of regionale VVV-functionaris. Dodelijk bedrijfsongeval. De 56-jarige Utrechtse stratenmaker L. Laros is om het leven gekomen bij een bedrijfsonge val in het magazijn van de N.V. Werk spoor. Vogels vergiftigd. De rijkspolitie te Rens- woude heeft een landbouwer bekeurd die op zijn akkers in vergif gedrenkte graankorrels had gestrooid. Toen de po litie dit feit constateerde, lagen er tien tallen dode vogels op de akker, voor namelijk duiven en kraaien. De land bouwer zei dat hij teveel last van de vogels had. Prof. Dijksterhuis overleden. In Utrecht is op 73-jarige leeftijd overleden prof. dr. E. J. Dijksterhuis, die tot september 1963 gewoon hoogleraar in de geschie denis van de wiskunde en de natuur wetenschappen aan de rijksuniversiteit in Utrecht is geweest. Advertentie Doelstraat J9 - Haarlem - Tel. 15252 .ALPHA" MUURVERVEN rwwwwwwvwwwwwvwwwwwvwwvwwt Het K.N.M.I. deelt mee: —■Boven, de Britse eilanden is een krach tige rug van hoge luchtdruk ontstaan, die Zich over Frankrijk en West-Duitsland voortzet tot aan de Alpen. Hierdoor was er de afgelopen nacht in ons land weinig bewolking en daalde de temperatuur sterk. In het oosten en zuiden van het land wer den minima van 2 en 3 graden onder nul gemeten. Langs de oostflank van het ho- gedrukgebied bleef koude polaire lucht naar ons land stromen. Deze is. nog onsta biel, zodat de buiïgheid nog niet geheel is verdwenen. Bij IJsland bevindt zich een omvangrijk depressiegebied Het verplaatst zich lang zaam in oostelijke richting, maar zal mor gen nog geen invloed op het weer in onze omgeving kunnen uitoefenen. Eerst zal het hogedrukgebied passeren. Daardoor zijn er mogen vrijwel geen buien te verwachten. In de komende nacht zal echter opnieuw op uitgebreide schaal nachtvorst voorko men. Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. v'a Neerslag: laatste 24 uur. 5 o Sï a O - si zwaar bew. nw 11 0,3 onbewolkt n 11 0 onbewolkt nw 11 0 licht bew. w 10 0,1 onbewolkt wnw 12 0 half bew. w 12 0 onbewolkt windst. 12 0 half bew. zw 12 0 Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belrrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon Zon op 4.38 uur, onder 20.36 uur. Maan op 1.21 uur, onder 9.07 uur. Maanstanden 23 mei 15.40 uur laatste kwartier. 30 mei 22.13 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 20 mei Hoog water 6-37 uur en 19.01 uur. Laag water 2.12 uur en 14.32 uur. Vrijdag 21 mei Hoog water 7.17 uur en 19.43 uur. Laag water 2.49 uur en 15.09 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ia 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. zwaar bew. w 9 2 onbewolkt w 12 0 half bew. nw 13 0 licht bew. wzw 10 0 onbewolkt windst. 9 0,3 onbewolkt windst. 13 0 zwaar bew. w 11 0,7 onbewolkt windst. 13 0 onbewolkt nno 10 0 onbewolkt windst. 12 0,2 regen zzo 15 7 zwaar bew. windst. 12 10 zwaar bew. n 20 0 onbewolkt w 13 0 onbewolkt windst. 13 0,4 regen nw 22 18 zwaar bew. n 11 17 onbewolkt windst. 11 2 onbewolkt no 19 11 zwaar bew. n 27 7 regen ono 10 33 licht bew. w 29 0 onbewolkt windst. 23 0 half bew. z zwaar bew. z 19 0 onbewolkt no 20 0 half bew. windst. 21 0 licht bew. n 21 0 Vrijdag 21 mej

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2