Velsens raad nog bestemming van onzeker over Beeckesteyn" KVP-fractie ontstemd over uitblijven van sportnota Raad voor de Scheepvaart behandelde ramp „Wieringen Velsen kan 1584 woningen bouwen Hein de Ligt tot stadsbeiaardier van Velsen benoemd Havenberichten Met bouwplan Zeewijkwordt binnenkort een begin gemaakt In de Vishal en op zee 5 DONDERDAG 20 MEI 1965 Beeckesteyn Samenwerking in Kennemerland mode silhouette 65 breestraat 138 beverwijk barteljorisstraat 5 haarlem Kerkelijk nieuws Vakantie en congressen zijn er de oorzaak van geweest, dat bij de woensdag avond gehouden vergadering van de Velsense gemeenteraad de plaatsen van de wethouders De Boer en Kolkman onbezet moesten blijven. Hun absentie heeft de duur van de vergadering overigens niet in het minst bekort en wellicht is er zelfs sprake geweest van het tegendeel, omdat vooral de afwezigheid van wet houder De Boer de behandeling van het voorstel betreffende de aanleg van twee sportvelden in Zewijk niet onbelangrijk heeft opgehouden. Mr. Van Roozen- d a a 1 (K.V.P.) wilde dit voorstel namelijk laten terugnemen tot de beide ver antwoordelijke wethouders weer aanwezig zouden zijn, waarbij het na enige discussie zelfs tot een door hem ingediende motie kwam, omdat spreker te kennen gaf vooral met de wethouder voor sportzaken „eens een appeltje te willen schillen'. Dit misnoegen van de K.V.P.-fractie werd daarop duidelijker gemotiveerd door de heer D e r k s, die als voornaamste grief het uitblijven van de reeds lang toe gezegde sportnota noemde. Vrijwel bij el ke raadsvergadering moeten immers be slissingen worden genomen over voorzie ningen of nieuw aan te leggen velden en nu was men bij deze fractie tot de over tuiging gekomen, dat zonder een nota de prioriteit van de verschillende objecten niet meer kan worden afgewogen. Het be toog van de heer Derks nam daarom de vorm van een ultimatum aan: „Geen no ta, geen fiat van de K.V.P." De voorzitter, burgemeeester mr. J. C. Bührmann vestigde de aandacht op de grote urgentie van deze kwestie, omdat de velden nog tijdig voor het inzaaien in orde moeten worden gemaakt, waarop de heren A1 gra (Prot. Chr.) en Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) de ver lossende woorden spraken door te veron derstellen, dat de raad wellicht aan dit voorstel zijn goedkeuring nog zou willen hechten, indien het college dan op zijn beurt de nota met de meeste spoed gaat voorbereiden. Deze toezegging werd hem onmiddellijk door de voorzitter verstrekt, die be loofde dat in de eerstvolgende commissie vergadering de sportnota aan de orde zal worden gesteld. De raad ging toen met het voorstel akkoord, al geschiedde dit vol gens de burgemeester nog wel „moei zaam". Opnieuw is er langdurig over de res tauratie van „Beeckesteyn" van gedach ten gewisseld, waarbij het over het alge meen werd betreurd dat hiervoor nog al tijd geen definitieve bestemming is gevon den. Wat dit laatste betreft stelde de heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) dat voor het herstel van dit unieke bezit door de gemeenschap grote offers zijn gebracht, zodat aan het gebouw in geen geval een bestemming mag worden gege ven, waardoor het betreden slechts aan enkele bevoorrechten mogelijk wordt ge maakt. Spreker hoopte dan ook dat de ge dachten van het college zullen uitgaan in een culturele richting en men dus niet zal trachten op de een of andere manier „Duin en Kruidberg" te vervangen. Ook de heer Lips (Prot.-Chr.) meende tot zijn spijt te moeten concluderen dat de raad over de bestemming van „Beecke steyn" nog altijd in de mist vaart en mr. Van Roozendaal (K.V.P.) stelde de vraag of hier geen taak voor de pro vincie lag, om Velsen bij het in stand houden van dit unieke landgoed behulp zaam te zijn. In zijn uitvoerig antwoord werd door wethouder Verbeek onder meer ont huld, dat het werk door de Haagse in stanties zodanig is getraineerd, dat hij kort geleden de restauratie eenvoudig heeft laten onderbreken. Met kennelijke voldoening voegde spreker hieraan toe, dat men in Den Haag over deze maatre gel zodanig in paniek geraakt, dat hij onmiddellijk in de gelegenheid werd ge steld de werkzaamheden voort te zetten. De heer Verbeek meende dan ook te mo gen voorspellen, dat de restauratie binnen het jaar zal zijn voltooid. Wat de bestemming betreft verzekerde de wethouder dat „Beeckesteyn" in de eer ste plaats voor de gemeenschap bedoeld is, vandaar dat bijvoorbeeld in het bouwhuis een taveerne zal worden ingericht, die voor een ieder toegankelijk is. Daarnaast zal men straks over een groot park van 37 ha kunnen beschikken, waardoor de ex ploitatie en het onderhoud van dit land goed voor de begroting een aanzienlijke en jaarlijks terugkerende post betekent. Hier voor zal ongetwijfeld een beroep op de hulp van de provincie worden gedaan. Aan het slot van zijn betoog toonde de heer Verbeek zich nog buitengewoon ont stemd over de houding van dr. A. van Schendel, hoofd-directeur van het Amster damse Rijksmuseum, die zich volgens hem heeft onttrokken aan toezeggingen welke eerst van deze zijde waren gedaan. In het bijzijn van spreker had dr. Van Schendel zelfs een van zijn medewerkers opgedragen in de kelders van het museum te onderzoeken, of hier nog voorwerpen aanwezig waren die voor „Beeckesteyn" geschikt zouden zijn. „Welnu, die vent moet nog uit de kelder komen", stelde de heer Verbeek onder daverende vrolijkheid vast. Door dit alles meende hij niets meer van het Rijksmuseum te mogen verwach ten en de wethouder veroorzaakte opnieuw enige hilariteit door te kennen te geven, dat hij liever een miljoen van het rijk Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Zephyr, van Terneuzen: Schie Lloyd, Rotterdam; Skau- vann, Pepel, voor IJmuiden; Frederike, Amal; Karl Grammerstorf, Rotterdam; King Fisher, Felixtowe; Amstelland, Santos; Brinda, Ipswich; Marie Sophie, Antwerpen, IJmuiden; Harm, Rotterdam, IJmuiden; Gabonkust, Freetown; Deo Gratias, Dagenham; Viking, La Pallice; Boekanier, Londen; Hinde, Londen; Lenne, Londen; Vesta, Londen, IJmuiden; Mare Liberum, Dagenham; Hollandia, Londen; Buka, Londen; Perseo, Bale Comeau; Lifjord, Ham burg; Daloa, Duinkerken; Roelof Buisman, Goole; Edw. L. Steiniger, Antwerpen; Dollard, Dordrecht; Confid, Londen; Vela, Rotterdam. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Spes Mayor, van Teignemouth; Alouette, Londen; Wilhelmine Schaa, Londen; Pandora, Rotterdam, voor Zaandam; Jacob Teekman, Rotterdam; Castor, Rotterdam; Lubox, Hamina; Bern, Slik kerveer; Aggi, Antwerpen; Ruth Lake, Seven Islands; Nore, Rotterdam; Mare Skou, Rotter dam. Woensdag vertrokken nit IJmuiden: Waver- stroom, naar Goole; Monte Arnabal, Bilbao, van IJmuiden; Ardetta, Liverpool; Nigeria, Ham burg; Lens, Vitoria, IJmuiden: Herlot, Lelth; Borsfleth, Dowesfleth; Pergo, Karishamn, IJ muiden; Martha, Jacksonville; Blink, Rotter dam; Vliestroom, Sheerness; Walma, Terneuzen, IJmuiden; Deborah, Londen; Dimitrovo, Moer- mansk; Gerd Wiskow, Brunsbuttel; Anna, Delf zijl, Zaandam; Stegsvik, Antwerpen; Spaame- Stroom, Hull; Gré, Rochester, Zaandam; Mos- vllle, Silloth; Eckhardt, Bari; Zephyr, Stralsund; Embla, Antwerpen; Ostendia, Gent; British Sea farer, Duinkerken; Ivoorkust, Hamburg; Willem stad, Antwerpen; Lebu, Hamburg; Oldekerk, Antwerpen; King Fisher, Felixtowe; Gulnee- kust, Hamburg; Thaletas, Rotterdam; Sont, Kingslynn, IJmuiden; Mithras, Rotterdam; Brinda, Ipswich; Philippia, Mena al Ahmadi; Wiebold Boehmer, Rotterdam. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Mynias, naar Rotterdam; Wilpo, Delfzijl, van Zaandam; Wedlooper, Antwerpen; Fram, Great Yarmouth, IJmuiden; Argentan, Antwerpen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Precies om zeven uur vanochtend is een door de Velsense bloemist J. T. Groot en de Hoogovens versierde vrachtwagencombinatie van de firma B. Hijstek en Zoon uit Badhoevedorp vertrokken naar 's-Hertogenbosch. De lading bestond uit 23 24 ton buizen, totaal 75 stuks, bestemd voor de ge meentelijke licht- en waterleidingbe drijven van Den Bosch. Onder deze buizen is de extra versierde drie mil joenste buis, geleverd door de Bui zengieterij IJmuiden Het transport naar Brabant wordt vergezeld door een deputatie bestaande uit de heren ir. J. M. Nijhoff, bedrijfsleider van de Buizengieterij, G. H. Teusink, hoofd Commerciële Afdeling, Alles van de afdeling Verkoop Buizen en een afvaardiging uit de Buizengie terij. Na 'n ontvangst in 's-Hertogen bosch gaat men met een eveneens feestelijk versierde montagewagen van aannemer Boeren uit Sliedrecht naar het werk waarvoor de buizen bestemd zijn. De drie miljoenste buis zal daar in de gasleiding worden ge monteerd door een personeelslid van de gemeente, één van de firma Boe ren en een werknemer van de Buizengieterij. h£S -.sirC. accepteert dan enige oude stoelen van Am sterdam. Ten gevolge van dit spirituele betoog werd door de raad geen enkele beden king meer tegen het gevraagde krediet voor het voltooien van de restauratie naar voren gebracht, al zal het laatste woord over de bestemming van „Beeckesteyn" voorlopig nog niet zijn gesproken. Even uitvoerig was burgemeester Bühr mann in zijn toelichting op het raadsstuk over het intergemeentelijk samenwer kingsorgaan „Kennemerland", dat het pro- dukt is geweest van acht colleges van B. en W. in Zuid-Kennemerland, die er vijf jaar aan hebben gewerkt. Persoonlijk was mr. Bührmann over dit resultaat buiten gewoon verheugd, omdat hier wel dege lijk een praktische samenwerking uit is gebleken. Als voorbeelden noemde hij de structuurplannen en het standpunt van de verscheidene gemeentebesturen, dat ten opzichte van de luchtverontreiniging wordt ingenomen. Op deze wflze zijn acht gemeenten met 360.000 Inwoners in de gelegenheid hun stem te laten horen en de burgemeester hoopte, dat zij met de vier gemeenten uit Advertentie slim fit amerikaanse modellen kolbertan pantalon zear slank gesneden hazel/lived blue I 225. Noord-Kennemerland (Beverwijk, Heems kerk, Castricum en Uitgeest) zullen wor den uitgebreid, omdat men dan met 450.000 inwoners rekening zal moeten houden. Doordat burgemeester Cremers van Haar lem het voorzitterschap van dit orgaan wilde aanvaarden, heeft men volgens de mening van burgemeester Bührmann een frisse basis verkregen, waardoor blij, op gewekt en rustig op de ingeslagen weg kan worden voortgegaan. Op 14 augustus 1963 is 't vissersvaartuig „Wieringen" WR 47 tijdens het vissen op de Noordzee op circa 5 mijl benoorden de ET 11 boei met de netten vastgelopen en bij het binnenhalen van één der netten gekapseisd en gezonken waarbij de schip per en een matroos om het leven zijn ge komen. De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft aan het slot van zijn oordeel over deze ramp opgemerkt, dat h(j meermalen stuit op gevallen waarin door onbekendheid met de zwemkunst een zeevarende onnodig het leven laat. Helaas kunnen veel zeevarenden niet zwemmen; dit betekent een aanzienlijk verhoogd levensgevaar. De Raad vraagt zich af of er aanleiding bestaat voor de minister van Verkeer en Waterstaat om in dezen een stoot in de goede richting te geven, eventueel in samenwerking met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het kapseizen van de „Wieringen" WR 47 bij een poging de stuurboordskor aan boord te brengen heeft helaas het le ven gekost van twee van haar opvarenden. De WR 47 is verloren gegaan. Dit ernstige ongeluk brengt het gevaar dat aan de boomkorvisserij is verbonden onder de aandacht. Wanneer een kor (een soort trawlnet) bij de zeebodem blijft haken of om een andere reden niet op de normale wijze thuisgehieuwd kan worden is voorzichtig heid geboden, vooral ook omdat de boom korvisserij met kleine vaartuigen wordt uitgeoefend. Tijdens de woensdagavond gehouden vergadering van de Velsense gemeente raad kon de wethouder voor de Volkshuisvesting, de heer R. Verbeek, enige voor de woningbouw in Velsen bijzonder verheugende mededelingen doen. In het uitbreidingsplan Zeewijk zal namelijk binnen afzienbare tijd een begin kunnen worden gemaakt met de uitvoering van een plan, dat de bouw omvat van maar liefst 1.584 woningen. Na een ruim zes maanden durende periode van intensieve onderhandelingen is de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening akkoord gegaan met de uitvoering van een zeer belangrijk gedeelte van een van Velsense zijde ingediend bouwplan. Van dit grootse plan, dat voorziet in de volledige uitvoering van het Plan Zee wijk, zullen nu 1008 woningwetwoningen kunnen worden gebouwd. Deze 840 vierka^ merwoningen en 168 tweekamerwoningen worden verdeeld over zes woningblokken met 6 woonlagen en vier woningblokken met 12 woonlagen. Bij beide types bouw' blokken bestaan de woonlagen uit 12 wo ningen die langs een galerij liggen. Tot de voorzieningen, die deze woningwetwonin gen zullen gaan bevatten, behoort o.m. een centrale verwarming. De totale grond- en bouwkosteh DSR dè 1008 woningen, waaronder dan begrepen zijn een 90-tal garages, die in de onder bouw zullen komen en een aantal bijzonde re voorzieningen onder meer ten behoeve van de centrale verwarming, worden ge raamd op 30.000.000. De hieruit voort vloeiende huurprijs kan inclusief de ver goedingen voor voorzieningen en stookkos ten worden geschat op 148,- per maand. Tijdens de onderhandelingen is door de minister de toezegging gedaan om zodra het voor de continuïteit van het uit te voeren bouwplan gewenst zou zijn, in te stemmen met een uitbreiding van de op dracht aan de aannemer. Deze uitbreiding houdt dan in de bouw van nog eens 576 woningen, tot stand te brengen in 32 wo ningblokken met drie woonlagen. Deze toezegging, waardoor dus de voortgang van de bouw is gegarandeerd had uiter aard een gunstige uitwerking op de thans ingediende aanneemsom. In het geheel zullen nu dus plannen tot de bouw van 1584 woningen kunnen wor den gerealiseerd, hetgeen betekent dat al le etage-woningen van het uitbreidingsplan Zeewijk in continu zullen worden ge bouwd. De plannen voor de bouw in Zee wijk zijn met grote zorgvuldigheid voor bereid in een speciaal daarvoor in het le ven geroepen bouwteam, waarin onder voorzitterschap van de wethouder voor de volkshuisvesting, architecten, stedebouw kundigen, aannemers, financiers en enige ambtelijke deskundigen samenwerken. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK GEBOREN: Johannes, z. v. J. R. Potma en H. F. M. Duijn; Columba, d. v. H. Koop- mans en C. M. Castricum; Yvonne, d. v. J. M. Gertenbach en K. Amsé; Hendrikus T. J., z. v. H. W. Beentjes en G. de Graaf; Sietske M. J., d. v. G. Rijlaarsdam en S. M. J. van Wijngaarden; Theodorus A. J., z. v. H. M. Teklenburg en F. J. C. Hakkens; Ni- colaas C., z. v. S. van Hettema en E. Ab- couwer; Margafetha J., d. v. K. Kramer en W. A. van der Linde; Mirjam, d. v. K. Gou- driaan en G. Duijndam; Nicolaas C. M., z. v. L. J. van der Burg en C. T. Vrijburg. ONDERTROUWD: E. G. Snijders en W. A. Hartog; J. L. Vellema en M. Doeve; B. Pirovano en A. A. C. Mes. GERAOUWD: G. J. Morsink en C. M. Dekker; N. Dekker en J. Bras; J. N. J. Koo- men en B. M. M. Dijkman Dulkes; D. Wild schut en W. A. de BlaeijL. H. Zoest en J. F. Zonneveld; L. O Verbeek en M. W. A. Kuipers; P. A. J. J. Wissenburg en E. A. M. Steeman; A. N. Rijkers en R. M. Ripke; L. Jupijn en P. J. Spanjaard; J. Leegwater en D. M. Willems; A. J. Jansen en J. C. M. Piepers; B. W. van der Meij en C. M. Scheffers; J. Hendrikse en J. Kootstra; J. A. Brands en E. C. J. Veer; A. de Vries en A. J. M. de Laat; J. P. Beentjes en E. T. M. Kok. OVERLEDEN: W. van Dijken oud 64 jaren, geh. m. P. Kroon; A. Diemeer, oud 85 jaren, geh. gew. m. J. de Ruiter; H. J. A. van der Kort, oud 87 jaren; A. K. Mont- forts, oud 65 jaren, geh. m. P. Welboren; A. Meijer, oud 78 jaren, geh. gew. rm E. van Twuijver; T. A. P. Kramer, oud 59 jaren, geh. gew. m. J. M. Deegenaar; M. C. Barnhoorn, oud 61 jaren, geh. m. T. Ette- ma; W. G. F. M. Seignette, oud 1 maand; H. M. Grimbergen, oud 79 jaren. Van de aanvang af is ook de Stichting Ra- tiobouw bij de voorbereidingen betrokken. De efficiënte opzet van het bouwplan en de otepassing van verschillende arbeidsbe sparende bouwmethoden hebben bijgedra gen tot een acceptabele bouwprijs en dus tot het gunstige resultaat. De woningen zullen niet in volledige systeembouw wor den uitgevoerd doch door gebruik van giet- beton zullen wel grote besparingen ook in tijd worden bereikt. Verwacht wordt, dat dit grote woningbouwproject in vier jaar zal kunnen worden gerealiseerd. De wethouder heeft de raad verder nog toegezegd dat in de eerstvolgende raads vergadering over deze veelomvattende bouwplannen een uitvoerige nota zal wor den uitgebracht, waarin een volledige uit eenzetting zal worden gegeven over voor bereiding. uitvoering en financiering. Door de nu mogelijk geworden aanpak van het uitbreidingsplan Zeewijk zal de woning bouw in Velsen, welke een bedenkelijk dieptepunt had bereikt, in één klap weer op volle gang komen. Wethouder R. Verbeek. Velsen zal kunnen beginnen aan een stadsuitbreiding, die in zijn originele op zet veel woongenot belooft aan de toekom stige bewoners en een wezenlijke bijdra ge zal vormen in de strijd tegen de wo ningnood. De leden van de gemeenteraad hebben deze verheugende mededelingen uiteraard met de grootste instemming beluisterd en het is dan ook aan geen enkele twijfel on derhevig geweest dat de heer J. de Groot, die als nestor van de raad namens de le den het college en in het bijzonder wet houder Verbeek zijn welgemeende dank en bewondering betuigde voor de betoon de activiteit en volharding, ook werkelijk namens allen heeft gesproken. Burgemeester en wethouders van Vel sen hebben zojuist de beiaardier Hein de Ligt benoemd tot vaste bespeler van het carillon, dat in de toren van het nieuwe stadhuis zal worden aangebracht. Elke week zal de beiaar dier gedurende één uur het klokkenspel bespelen, welke dag is echter nog niet vastgesteld. Gedacht wordt aan de zater dag, doch ook de donderdag (markt dag) wordt nog over wogen. Behalve de wekelijkse concerten zal ook op de ver jaardagen van de leden van het koninklijk huis en op de bevrijdingsdag het carillon worden bespeeld. De klokken van Velsen zullen echter niet alleen tijdens de bespelingen maar ook dagelijks bij de uurslag te beluisteren zijn. Hiertoe zal een automaat worden in geschakeld. Het gereedmaken van de dan te beluisteren melodieën het z.g. ver steken behoort eveneens tot de taak van de stadsbeiaardier. Hein de Ligt behoort volgens de deskun digen tot de'allerbeste beiaardiers van Ne derland. Zijn muzikale opleiding kreeg hij op het Toonkunst Conservatorium te Rot terdam, waar hij het staatsdiploma voor piano behaalde. Voor het muziekleven in zijn woonplaats Vlaardingen maakte hij zich als pianist, muziekpedagoog en or kestleider zeer verdienstelijk. De opleiding van de heer De Ligt als biaardier is veelzijdig. Aanvankelijk stu deerde hij bij een van de grote Nederland se pioniers voor de herleving van de beiaardkunst, de heer Ferdinand Timmer mans, vroeger stadsbeiaardier van Rotter dam en Schiedam. Na oprichting van de Nederlandse Beiaardschool te Amersfoort zette hij zijn studie daar voort onder lei ding van Leen 't Hart. Aldus raakte hij doorkneed in de voornaamste stijlen van de beiaardkunst. Hij behaalde dan ook het hoogste diploma, dat in Nederland haal baar is: het staatsdiploma voor muziek beiaard B. Zijn spel is, naar het oordeel van een deskundig man als mr. Romke de Waart, uitermate gaaf en verzorgd en hij weet steeds te verrassen met oorspronke lijke bewerkingen van b.v. volksliederen. Hierbij geeft hij er blijk van de vele mo gelijkheden, die zijn instrument biedt vol komen te kunnen „uitbuiten". Zijn crea tiviteit blijkt ook uit zijn knappe impro visaties. Hij concerteerde op vrijwel alle beiaar den van Nederland en nam deel aan ver schillende wedstrijden, waarbij hij veelal in de prijzen viel. In 1964 won hij op het Internationale Beiaard-concours, dat als onderdeel van het Holland Festival te Hil versum werd gehouden, de improvisatie- prijs. Sedert 1960 bespeelt Hein de Ligt als Amsterdams stadsbeiaardier een van de mooiste hoofdstedelijke carillons, n.l. dat van de Westertoren. Zijn werk te Amster dam zal hij met zijn functie te Velsen com bineren. Afslager Tol is terug Na een verblijf in het Antoniuszieken- huis is de heer Tol, afslager, vanmorgen weer in dienst getreden. In de vishallen werd hij hartelijk verwelkomd. Op 22 mei zal elf buitenlandse professo ren een doctoraat honoris causa toegekend worden door de universiteit van Oslo. On der hen bevindt zich de Nederlandse pro fessor W. C. van Unnik uit Bilthoven. Toen de stuurhoordskor van de WR 47 was vastgelopen heeft de schipper juist gehandeld door de stuurboordsgiek van de visstand tot boven de verschansing te top pen en de vislijn via een aan de stuur boordsverschansing vastgemaakt klapblok te laten lopen. Aldus kon op de vislijn grote trekkracht worden uitgeoefend zonder dat de WR 47 te veel slagzij over stuurboord verkreeg. Inderdaad kwam de kruisketting van de kor naar boven en tegen het klap blok aan. De boom van de kor, een circa 9 meter lange stang die de opening van het net doet uitstaan en die via de kruis ketting aan de vislijn over de zeebodem wordt getrokken, bleef echter onder het schip steken. De kor kon zo niet aan boord worden gebracht. Of op de boom een anker lag en of dit nog vastzat aan een wrak op de zeebodem is niet duidelijk geworden. Blijkbaar heeft men gemeend de boom van de kor niet met handkracht te kunnen draaien zodanig dat deze evenwijdig met het schip kwam en vervolgens langs de scheepswand kon worden omhooggehaald. De Raad meent dat dit toch wel mogelijk zou zijn geweest. Wat hiervan zij, de schipper liet de vislijn uit het klapblok nemen, topte de giek af en hieuwde de vislijn. Dit was fataal. De afgetopte giek had tot gevolg, dat de hefboomwerking van de kracht op de vislijn veel groter werd omdat de arm van het moment zo veel groter was geworden (9 meter in plaats van 3V2 meter). Teen het schip een maal ging kapseizen had de schipper wei nig tijd om de calamiteit nog te voorko men. Of hij een poging heeft gedaan d« vislijn te laten slippen is niet bekend. De na deze ramp door de inspecteur- generaal voor de scheepvaart uitgegeven Bekendmaking aan de Scheepvaart no. 56/1964 d.d. 12 mei 1964 (Veiligheids maatregelen Boomkorvisserij) noemt tech nische voorzieningen en geeft waardevolle aanwijzingen, welke de gevaren van de boomkorvisserij aanzienlijk beperken. Zo wordt onder 5 van de in acht te nemen maatregelen gesteld, dat men een vastge lopen net nimmer moet trachten los te trekken en binnenboord te halen aan een over de nok van de giek lopende vislijn. Matroos Nieuwland heeft ter zitting ver klaard, dat hij ook na deze ramp het thuisbrengen van een vastgelopen kor via de giek meermalen heeft meegemaakt. De raad spreekt daarom de hoop uit dat de bedoelde bekendmaking doordringt tot al len die bij de boomkorvisserij werkzaam zijn en dat de daarin gegeven voorschrif ten nauwkeurig worden opgevolgd. De ramp van de WR 47 heeft de dood van schipper Jacob Dekkers en matroos Anthonius Kolk ten gevolge gehad. De raad gedenkt hen en leeft mee met hun nabestaanden. Matroos Nieuwland is bij het kapseizen op de kiel geklommen en hij heeft ma troos Smit, die nauwelijks kon zwemmen en zich aan het roer vasthield, erop ge trokken. De raad heeft waardering voor de kordate hulp van schipper Bakker van de „Jan Hendrik" WR 1, die terstond de netten heeft laten slippen, naar de omge slagen WR 47 is gevaren en Nieuwland en Smit heeft gered. Smit zou meer kan sen hebben gehad er het leven af te brengen indien hij de zwemkunst machtig was geweest. Hetzelfde geldt voor matroos Kolk, die niet kon zwemmen. Nieuwland zag hem ongeveer drie meter van het schip in het water liggen. Hij riep om hulp, bleef even boven water en zonk toen weg in de diepte. Nieuwland kon hem geen hulp bieden; hij had niets om Kolk toe te werpen en was bezig Smit op d« kiel te trekken. Nieuwland heeft schipper Dekkers niet meer gezien Woensdag In IJmuiden werden woensdag 5630 kis ten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 386 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 3 tong schar en schartong, 400 schol, 25 schar, 20 haring, 1880 makreel, 540 schelvis, 400 wij ting, 1910 kabeljauw en gul, 15 leng, 5 haal, 7 wolf, 10 poon, 12 koolvis, 22 diversen en 214 kilo exportgarnalen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heübot 4.703.10, gr. tong 5.415.28, grm. tong 54.77, kim. tong 5.245.15, kl. tong I 5.46—5.38, kl. tong II 5.77—5.51, tar bot I 43.40, garnalen 2.842.31. Per 50 kg: kl. wolf 5448, (loontjes 24 21, tarbot IV 114, gr. gul 5234, mid. gul 3724, kl. gul 3015, tongschar 10288, kl. leng 30, kl. haai 3728, wijting 3110, kl. schol II 5221, schar 2421, kl. rode poon II 4442, verse haring 19, makreel 2511-50, gr. schelvis 8467, grm. schel vis 8458, kim. schelvis 6444, kl. schel vis I 7148, kl. schelvis II 3810. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 10478, gr. koolvis zw. 132112, gr. leng 9278, gr. wolf 110100. Woensdag werden in IJmuiden de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 15—32.000, KW 39—27.000, IJM 65— 2340, SCH 153—14.120. Aanvoer van donderdag Achttien vaartuigen hebben donderdag morgen in IJmuiden aangevoerd: 3580 kis ten vis, 280 stijve kabeljauwen en 9000 ki logram tong. Bij de aanvoer waren: 340 kisten schelvis, 60 radio, 250 wijting, 140 dichte wijting, 250 gul en kabeljauw, 120 torregullen, 20 haring, 30 kleine kistjes ha ring, 1750 makreel, 120 kleine kistjes ma kreel, 350 schol, 10 tarbot, 110 varia. Pryzen van donderdag Per kilogram, in guldens: heilbot 6-10 3.40, tarbot 43.20, grote tong 5.405.31, grootmiddel tong 4.864.71, kleinmiddel tong 5.275.20, tong I 5.61—5.45, tong II 5.82—5.70. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 114 80, middel kabeljauw 154104, grote kool vis 114108, middel koolvis 12096, grote leng 6865. Per tien stuks: grote kabeljauw 19890, middel kabeljauw 6048. Per 50 kilogram: grote en middel schel vis 7270, kleinmiddel schelvis 6562, schelvis I 8556, schelvis II 4628, schel vis III 17—10, gul I 41—31, gul II 31—20, gul III 2516, koolvis I 36, grote schol 5747, middel schol 5540, kleinmiddel schol 60—47, schol I 70—58, r.chol II 51—38, schol III 4125, schar 3126, poon 29, haal 37, gestripte wijting 3218, dichte wijting 1310, haring 5033, makreel 3611.5Q, tarbot 202140, griet 10276, tongschar 12692, kleine rode poon 42, leng I 36. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 100 kisten wijting, 400 gul en kabeljauw, 900 schol, 12.000 kilo gram tong.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5