DE NIEUWSTE PANTALON: TS-Quality yanjëïilenkd Havendienst IJmuiden krijgt modern commandocentrum Bouw nieuw havenkantoor bij grote sluis start deze zomer Provincie wil drinkwater van het P.W.N. gaan fluorideren Sport van zaterdag tot zaterdag Programma Velser Sportweek biedt weer veel afwisseling ALMDUDLER... HEERLIJK! G.S.: „Zeer veel voordelen V ■/m Landdag in Beverwijk van vrouwenadvies commissies Bevlagde schepen in IJmuidens vissershaven Nederlands schip redt Fransen Opstelling Velser amateurploeg m Voor de „Wenn der weisse Fiieder wieder blüht"... DONDERDAG 20 MEI 1965 7 Bevrijdingskermis in Velsen was groot succes filllll *r.. Duur kopje thee drink dan een glas Almdudler en verwelkom de zomer. Almdudler, de zelfde aparte drank, die men ook„im Weissen Rössl" schenkt... Bereid uit Alpenkruiden. Fris en verkwik kend. Alcoholvrij. Maar ook uitste kend om te mixen. Voor heerlijke longdrinks. Zaterdag 22 mei Zondag 23 mei Maandag 24 mei Dinsdag 25 mei Woensdag 26 mei Donderdag 27 mei Vrijdag 28 mei Zaterdag 29 mei Advertentie PUBLIKATIE VAN A.K U., ARNHEM f Deze tekening geeft een indruk van het nieuwe havenkantoor dat bij de Noordersluis in IJmuiden gebouwd zal worden. De vloer van de com mandotoren ligt 18 meter boven N.A.P. Getekend is de oostgevel van het gebouw. (Van een onzer verslaggevers) Zeer spoedig zal bi] de Noordersluis in IJmuiden een begin worden gemaakt met de bouw van het nieuwe havenkantoor dat in de plaats zal komen van het bestaande fortachtige gebouw bij de grote sluis. De IJmuidense havendienst krijgt te zijner tijd de beschikking over een modern, ruim In de gisteravond gehouden bijeenkomst van allen die hebben medegewerkt aan het succes van de bevrijdingskermis in Velsen is grote dankbaarheid uitgesproken over de vlotte samenwerking die werd on dervonden. Er viel duizend gulden te ver delen tussen het Antoniusziekenhuis, ten behoeve van ontspanning voor de pa tiëntjes in het kinderziekenhuis, en de Mivaki (minder valide kinderen in eigen gemeente): elk kreeg 500. Het bereikte succes is vooral te dan ken aan de medewerkende jeugdgroepen, die reeds hebben toegezegd, dat zij een volgende keer zeker opnieuw hun volle medewerking zullen verlenen. De foto laat de plaats zien waar het nieuwe havenkantoor bij de Noorder sluis zal verrijzen. Enige tijd geleden zijn de funderingspalen al geslagen. Op de achtergrond het bestaande in 1932 gebouwde havenkantoor dat deze zomer afgebroken zal worden. en doelmatig ingericht kantoor en com mandocentrum, waar deze al jaren om ver legen zit. Binnenkort zal Rijkswaterstaat de bouw aanbesteden. Het nieuwe haven kantoor is ontworpen door de architecten ir. F. W. de Vlaming en ir. H. Salm uit Amsterdam. Nog tijdens het bouwen van het nieuwe onderdak van de havendienst zal het hui dige uit 1932 daterende havenkantoor, dat sindsdien een vertrouwd silhouet voor on telbare schepelingen en passagiers is ge worden, worden gesloopt. De havendienst wordt dan in afwachting van de voltooiing van het nieuwe kantoor in een noodge- bouwtje bij de sluis ondergebracht. Het nieuwe commandocentrum van rijkshavenmeester Hindriks zal op een honderdtal meters noordelijk van het oude havenkantoor verrijzen, op de plaats waar het nu afgebroken Noordersluispaviljoen heeft gestaan. Het gebouw is gedeeltelijk op en gedeeltelijk aan de voet van de sluisdijk ontworpen. Op de begane grond komen de kantoorruimten en een hal voor bezoekers. Vanuit het met een lift bereik bare commandocentrum de vloer be vindt zich op een hoogte van 18 meter plus N.A.P. heeft men door de glazen wanden een vrij uitzicht op het sluizen- complex en de omringende waterwegen. Vanzelfsprekend zal de nieuwe com mandopost van de IJmuidense haven dienst worden voorzien van de nieuwste communicatiemiddelen als radar, Decca, mobilofoon en mogelijk ook televisie bij het vlot en veilig in- en uitleiden van de schepen die dagelijks de sluizen passeren. »oc»n»rtm.r<c«<rw ftt&sk** itKmiuiinitH ff* Provinciale Staten voor om over te gaan tot fluoridering van het drinkwater van het Provinciaal Waterleiding Bedrijf. In het voorstel hiertoe zegt het college van Gedepu teerde Staten: „Door kennisneming en bestudering van de aan ons uitgebrachte ad viezen en rapporten zijn wij tot de slotsom gekomen, dat een verhoging van het fluo ridegehalte van het water zoveel positieve kanten heeft, dat ons college vrijheid heeft kunnen vinden aan uw vergadering voor te stellen te besluiten aan het door het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland geleverde water fluoride toe te voegen. Het college van G.S. zegt in het voor stel verder dat het geen zin zou hebben uitgebreid alle voor- en eventuele nadelen van het toevoegen van fluor op te som men. „Bovendien zouden wij bij een uit gebreide opsomming toch nog onvolledig zijn", aldus G. S. Ter oriëntatie van de W -N ••••v 3S& - r 8» r T.YY\A 'C - - In de Salie des Pas Perdus van het Beverwijkse stadskantoor is vanmorgen de landdag begonnen van vrouwenadvies commissies inzake woningbouw in Neder land. Hieraan nemen ongeveer 160 vrou wen uit alle delen van Nederland deel. De aanwezigen werden na het welkomst woord van mevrouw M. E. Rueb-Soeters, voorzitster van de ontvangende commis sie, begroet door de burgemeester van Beverwijk. Burgemeester J. G. S. Bruins- ma vertelde hoe het stadskantoor in zijn gemeente tot stand was gekomen. De heer J. C. Horstman, hoofd van het technische bureau voor de nationale wo ningraad, heeft op deze landdag een le zing gehouden over de toekomstwaarde van de woning. Hij stelde onder andere, dat ieder wie het goede wonen ter harte gaat nu moet samenwerken en zich van deskundige krachten moet voorzien. Op de vakkundige volkshuisvester komt het thans aan. De vrouwen kunnen daarbij een belangrijke rol spelen. De heer Horst man pleitte voor het bouwen van wonin gen en wijken. statenleden heeft het college nogmaals een uitvoerige documentatie in het pro vinciehuis gereed gelegd. In het voorstel zeggen G.S. wel dat het experiment in Tiel en Culemborg, dat zo gunstig uitviel voor de toepassing van fluor mede doorslaggevend is geweest. De proef heeft uitgewezen dat cariës, het tandbederf, na vier en een half jaar in Tiel waar fluor was toegevoegd aan het drinkwater aanzienlijk was verminderd. In Culemborg daarentegen was het aan tal carriësgevallen ongewijzigd. Na een nog langere periode zou tussen de beide ge meenten zelfs een verschil ontstaan zijn van veertig percent. „Proeven in de Ver enigde Staten", aldus de toelichting van G.S. bij het voorstel, „hebben ongeveer de zelfde cijfers te zien gegeven." Verder wordt nog opgemerkt dat de pro vinciale raad voor de volksgezondheid in Noord-Holland het college van gedeputeer de staten heeft geadviseerd te besluiten het fluoridegehalte van het door de pro vincie gedistribueerde water te verhogen tot 1,2 mg. per liter. Volgens een com missie van deskundigen, die in 1960 aan de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid een rapport heeft uitgebracht, moet een fluoridetoevoeging aan het drink water in de concentratie van 1,2 mg. per liter als niet schadelijk voor de gezond heid worden beschouwd. Het college van G.S. heeft nog overwo gen dat een minderheid van de bevolking op principiële of godsdienstige gronden be zwaar zal hebben tegen toepassing van middelen tegen tandbederf. „De winst aan gezondheid is echter te groot om de ze maatregel achterwege te laten," aldus G.S. in de toelichting. ser Sportweek. Dit steeds terugkerende sportevenement wordt telkenjare ge organiseerd door de Velser Sportstich ting. Waarom? vroegen wij hoofdinspec teur Timmermans, voorzitter van de Stichting. „De bedoeling van de sport week is", antwoordde deze met veel enthousiasme, „ten eerste: grote propa ganda voor de sport te maken en ten tweede, alle sportverenigingen in Velsen de gelegenheid te geven, naar buiten iets van hun prestaties én werken te laten zien". „De voorbereiding van een sportevene ment als dit vergt natuurlijk enorm veel tijd", verklaarde de heer Timmermans Omdat hij geen geld meer had, stal een 32-jarige fabrieksarbeider uit Krommenie in februari vakantiebonnen ter waarde van ruim veertig gulden. Vla een barkeeper uit Velsen kocht een 69-jarige inwoner van Beverwijk de bonnen voor dertig gul den. De barkeeper werd woensdag door de Haarlemse politierechter vrijgesproken. Hij zou geen voordeel bij de transactie hebben gehad. Conform de eis werd de Beverwijker tot een boete van 75 en de fabrieksarbeider tot honderd gulden boete veroordeeld. Na een uitzending van de televisie rechtbank voelde een huisvrouw uit Zaan dam ook behoefte om zoiets eens mee te maken. Zij diende een aanklacht in tegen haar buurvrouw die „Viezerik, sme rige flessensteler" tegen haar zou hebben gezegd. Als getuige verscheen zij voor de politierechter, haar buurvrouw was niet gekomen. Het bleek een zaak van plage rijen wederzijds. De beledigende woorden waren echter gezegd, zo meende de politie- De dag van de Nederlandse zeevisse rij zal, zoals wij reeds eerder hebben ge meld, hoofdzakelijk in Scheveningen fees telijk worden gevierd. In IJmuiden zullen geen feestelijkheden plaats hebben. Zater dag en zondag zullen wel alle vissersvaar tuigen, die aan de Tegeltjesmarkt liggen, bevlagd zijn. Aan de kop van de vissers haven zullen eveneens de vlaggen wappe ren. Het lag in de bedoeling, dat een of meer muziekkorpsen een en ander zouden op luisteren. De IJmuider Harmonie is ech ter door Scheveningen uitgenodigd om zich daar te laten horen en een ander muziek korps is niet ter beschikking. rechter. Conform de eis werd de niet aan wezige 41-jarige buurvrouw veroordeeld tot veertig gulden boete. Een vrouwelijke kantoorbediende van een kantoor in Heemstede, was zo vrien delijk een 23-jarige glazenwasser binnen te nodigen om een kopje thee te drinken. Het werd voor haar een kostbaar kopje, want toen zij even afwezig was pakte de glazenwasser honderd gulden uit haar tas je. Hiervoor werd hij conform de eis tot een boete van 75 en veertien dagen ver oordeeld. Een 27-jarige rijwielbewaker wilde op 27 februari bij de tijd blijven en stal een klokje van een bromfiets. Voor deze dief stal werd hij veroordeeld tot vijftig gulden boete. Een nieuwe methode bij winkeldiefstal kwam ter sprake in de zaak van een 71- jarige huisvrouw uit Haarlem. Zij stopte niet alleen goederen in haar zakken, maar verwisselde ook prijskaartjes op de door haar gekochte waren, zodat zij het vlees niet zo duur hoefde te betalen. Omdat het niet haar eerste winkeldiefstal was werd zij niet alleen tot een boete van veertig gulden veroordeeld, maar kreeg zij ook veertien dagen voorwaardelijke gevange nisstraf met drie jaar proeftijd. Het Nederlandse schip „Gooiland" van de Koninklijke Hollandse Lloyd in Am sterdam heeft woensdagochtend op 40 mijl ten noorden van Le Havre de beman ning aan boord genomen van de Franse Trawler „Bagatelle", aan boord waarvan brand was uitgebroken. De kapitein van de vissersboot was van oordeel dat zijn schip waarschijnlijk verloren is. De vijf opvarenden van de „Bagatelle' werden later overgenomen door een an dere Franse trawler. Advertentie -flhndudlec PER FLES 29 CT GROTE GEZINSFLES 75 CT want reeds lang van te voren moeten er zalen en velden worden besproken, er moeten voor turnen bijvoorbeeld toe stellen komen, scheidsrechters moeten wor den aangeschreven en er moeten andere verenigingen worden uitgenodigd. Alles bij elkaar ziet u wel, dat je dat niet in één, twee maanden voor elkaar krijgt." Een voordeel is, dat alles niet door één man hoeft te worden afgedaan. In de Velser Sportstichting zijn vele ver enigingen vertegenwoordigd en niet te ver geten, daar heeft ook de gemeente een stem in het kapittel, zodat alle voorwaar den aanwezig konden zijn om tot een werkelijk grootse planning te komen. Welhaast alle takken van sport worden er de komende week in en om Velsen be oefend. Hieronder het programma voor de komende week: Cultureel centrum te IJmuiden: 8.30 uur: Schaken voor de schooljeugd. Minister van Houtenlaan parkeerterrein Schoonenberg: 9.30 uur: Autorally, start van de betrouwbaarheidsrit georganiseerd door de Rijmonders. Parcours Heerenduinweg-Maasstraat te IJmuiden: 14.30 uur: wielrennen De Ron de van IJmuiden voor nieuwelingen (100) en aspiranten geroganiseerd door de B. R.C. Kennemerland. Terreinen Missiehuis te Driehuis. 14.00 uur- Basketball Akrides-Bergisch-Glad- bach. Duinwijkzaal-Gijzenveltplantsoen te IJmuiden: 15.00 uur; Judo Velsen-Bergisch -Gladbach. Café Zomerlust të Santpoort; 19.00 uur: Biljarten Velsen-Bergisch-Gladbach. Sportpark Schoonenberg (hoofdveld) 16.30 uur: Voetbal: Velser Jeugd Bergi- sch-Gladbach (jeugd), 18.45: Voetbal:Tel- star tegen Tottenham Hotspur (Londen). Gijzenveltplantsoen-rolschaatsbaan: 13 uur: Basketball: Exercitia-Bergisch-Glad- bach. Velserbad te IJmuiden: 14 uur: Zwem men: Velsen-Bergisch-Gladbach. Sportpark Schoonenberg: (hoofdveld): 11 uur: Handbal: Velsen-Bergisch-Glad bach (dames), 12 uur: Voetbal: Velsen- Bergisch-Gladbach (amateurs). Speelplaats Watervlietschool te Velsen- Noord, 19.00 uur: Gymnastiekdemonstratie door de gymnastiekverenigingen Sparta en IEV. Tegelijkertijd zal de vereniging SSH op verschillende punten demonstraties ver zorgen. Gijzenveltplantsoen-Rolschaatsbaan te IJmuiden: 19.15 uur: Zevenhandbal: Vel- sen-Haarlem (heren), 20.00 uur: Zeven handbal: Velsen-Haarlem (dames), 19.45 uur: Basketball: Exercitia-HOC. Plein 1945: 19.30 uur: Boksdemonstra- ties door De Ring. Gijzenveltplantsoen Rolschaatsbaan te IJmuiden: 19 uur: Gymnastiekdemonstra tie door TVIJ en de Chr. Gymnastiekver eniging „IJmuiden". Sportpark Schoonenberg (hoofdveld), 18.30 uur: Voetbal: finale voetbalkam pioenschap van Velsen (amateurs). Heerenduinweg te IJmuiden: 19 uur: Gymnastiekdemonstratie door de vereni gingen: VGV, Sportbond en r.k. Gymn. ver. Velsen. Gijzenveltplantsoen - rolschaatsbaan ta IJmuiden 18.45 uur: Handbal: kampioen schap van Velsen (dames). Paramariboplein te Santpoort-nrd 19.30 uur: Boksdemonstratie door „De Ring". Basketball: Akrides-Exercitia (jongens). Sportpark Schoonenberg (hoofdveld): 19 uur: Honkbal: Velser Twins-Schoten. DONDERDAG 27 mei (Hemelvaartsdag) Sportpark Schoonenberg (bijvelden) 11.30 uur: Korfbaltournooi. IJmuider strandpaviljoen: 19 uur: dam men kwartetwedstrijden voor bedrijven etc. Triabasveld Kennemerlaan te IJmuiden 19 uur: Handbal: Kampioenschap van Vel sen (adsp. en jun.). Paramariboplein te Santpoort-noord: 19.30 uur: Gymnastiekdemonstratie door de verenigingen TVS, FIT en „Velsen". Cepheusplein te IJmuiden: 19.30 uur: Exercitia-Akrides (meisjes). Hugo de Groot (ULO-school Graham- straat te IJmuiden: 10.00 uur: Wandelen voor de jeugd (10 en 15 km). RHBS Briniostraat te IJmuiden: 14.00 uur: Tafeltennis: Velsen-Bergisch-Glad bach. Jeugdgebouw Radarstraat: 14.00 uur: Schaken Velsen-Bergisch-Gladbach. Sintelbaan Sportpark Adrichem te Be verwijk: 15 uur: Atletiek dualmeet Suo- mi (Velsen)-Bergisch-Gladbach. Gymnasium Felisenum te Velsen-zuid 19 uur: Velsen-Brabants Jeugdteam Bad minton. Kennemerzaal Moerbergplantsoen te IJmuiden: 19.30 uur: Gymnastiek Velsen- Bergisch-Gladbach. Sportpark Schoonenberg (hoofdveld) 17.30 uur: Handbal: Velsen-Bergisch- Gladbach (heren); 18.30 uur: Softball: Ne- derland-Orieans WAC (kampioen van Eu ropa); 20.00 uur: Taptoe en show door de IJmuider Harmonie. Zondag om 12 uur speelt op het Sport park Schoonenberg te IJmuiden het Velser amateur-voetbalelftal tegen een elftal van Bergisch-Gladbach (W.-Dld). Het Velser team is als volgt samenge steld: doel: Van den Boogaard (WB); achter: Van der Pieterman (Velsen) en Ruygrok (Velsen); midden: Meyboom (IJmuiden), Nijssen (Velsen) en Graven maker (VSV)voor: Van Leeuwen (VSV), De Boer (IJmuiden), Doornbos (WB). De Reus (IEV) en Blum (Velsen). Reserves: Burger (IJmuiden), Klooster man (Stormvogels), Vendel (IEV), De Greef (WB) en Langbroek (VSV).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7