Zilveren Prins Bemhardfonds vraagt offer voor de cultuur Bijzondere uitvinding! GRATIS speldje bij PRODENT tandpasta ASPIRIN- BAYER SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZ MORGEN RIPOLIN Certificaten met een bijzondere attractie Havens in Terneuzen voor 36,5 miljoen aanbesteed EEG-normen voor slachthuizen op 30 juni van kracht N.V. V.H.-rapport over sexuele voorlichting „Verboden naar onze meisjes te kijken" „Reclame niet gericht op goede voeding" MET Politieke crisis in Israel Curacao komt negen miljoen lenen voor hotelbouw Bij hoofdpijn vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. KOSTUUMS SCHILDEREN 1 VRIJDAG 21 MEI 1965 11 MET DEZE SPUITBUS.... PESCO 18-15 Tevens voor Uw tuin: N.V. ORGACHEMIA BOXTEL Rectificatie Gevaarlijk kruispunt Afgescheiden Kwakel 1 Kwakel 2 Ongepast Verontrustende groei Aan alle kerngeleerden ter wereld FLESSIBILE e FORTE... 1 kettner duwaer Prins Bernhard heeft zich gisteravond via radio en televisie tot het Nederlandse volk gewend met een oproep de actie te ondersteunen die het Prins Bernhard Fonds ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan heeft georganiseerd. Het is een inzamelingsactie met een bijzondere at tractie: wie een certificaat van 25 gulden koopt, heeft daarmee niet alleen kans een originele tekening van Vincent van Gogh te winnen, maar kan bovendien tot het eind van dit jaar gratis negentig Nederlandse musea bezoeken. Prins Bernhard herinnerde eraan dat het fonds na een op Curacao genomen initia tief op 10 augustus 1940 in Londen werd opgericht, met als doel gelden bijeen te brengen om gevechtsmaterieel aan te schaffen voor de bevrijding van ons land. Ruim 21 miljoen werd bijeengebracht. Daarvoor werden o.a. aangeschaft: jacht vliegtuigen, bommenwerpers, tanks, een torpedobootjager en een groot hospitaal vliegtuig. Na de bevrijding is het fonds zich gaan richten op het verlenen van steun aan cul turele arbeid in ons land. Tijdens de oor log, zo zei prins Bernhard, ging het om het behoud van ons volksbestaan, maar sinds de bevrijding is het streven erop ge richt om aan dit bestaan een geestelijke inhoud te geven door het stimuleren van het culturele leven in al zijn vormen. Een volk dat zijn cultuur verwaarloost, loopt het gevaar zijn gezicht tegenover de wereld te verliezen, het eigen gezicht dat in het totale cultuurpatroon moeilijk ge mist kan worden. Het zijn niet alleen de waterbouwkundige werken, de bloembol len en de molens die Nederland Nederland maken, het zijn vooral het eigen geestes leven en zijn uitdrukkingsvormen, de eigen taal, de wetenschapsbeoefening, de kunst en zoveel meer, dat ons als samenleving in de grote wereld moet onderscheiden van de anderen, aldus Prins Bernhard. Daarom hebben wij als volk offers te bren gen om onze cultuur in stand te houden en te ontwikkelen. Prins Bernhard haalde voorbeelden aan van wat het fonds en de regionale Anjer fondsen doen om het culturele leven te be vorderen, zoals het mogelijk maken van tentoonstellingen, het aanmoedigen van componisten, het op tournee laten gaan Advertentie kunt U met één druk op de knop, elk ongewenst kruid (klaver, weegbree enz.) uit Uw gazon verwijderen. wee<jt>f*e veilig, doelmatig, fraai verpakt. Toepassen: mei-september; ruimt ook hardnekkige, diep- wortelende, breedbladige on kruiden op paden op. Verkrijgbaar bij zaadhandel, bloemist en drogist. Gesatop strooikoker tegen onkruid op paden. Basudine spuitbus tegen luis op rozen, kamerplanten, enz. Gesal stuifkoker tegen schimmels en insekten op sierplanten. Produkten van In Middelburg is het aanleggen van twee havens voor het kanaal van Terneu zen naar Gent met havendijken en dam men, wegen en bijbehorende werken aan besteed. De laagste inschrijfsters waren de n.v. Hollandse Aanneming Maatschap pij in Den Haag, de n.v. Aannemers- en Handelsbedrijf Van Oord te Werkendam, en de n.v. Hollandse Beton Maatschappij Den Haag, die gezamenlijk hadden inge schreven voor f 36.519.810. De hoogste in schrijfsters waren de aannemingsmaat schappij Strijland uit Uithoorn voor 55.800.000 en de n.v. Aannemingsbedrijf v.h. firma B. M. van Noordenne en zoon ln Hardinxveld-Giessendam, eveneens voor ƒ55.800.000. Er waren 18 inschrijvingen. van een Nederlands ballet, het bevorderen van de beoefening van de wetenschap, het behouden van molens, natuurschoon en his torische gebouwen e.d. Om dit nuttige en nodige werk te kun nen blijven voortzetten is het noodzakelijk dat er tussen subsidie-aanvragen en -ver leningen een beter evenwicht komt. De prins hoopte dan ook op positieve reacties op zijn beroep op ieders offervaardigheid. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer is zonder hoofdelijke stemming akkoord ge gaan met een aanpassing van de Vee- en Vleeskeuringswet aan de normen die de E.E.G. onlangs heeft opgesteld voor het slachten van vee en het opslaan en ver voeren van vlees. Bij de discussie in de Kamer kwam vooral ongerustheid tot uiting over het feit dat een groot deel van de Nederland se slachthuizen nog niet aan de nieuwe ei sen van de E.E.G. voldoet. Van verschil lende kanten kreeg minister Biesheuvel de raad, bij de modernisering van verou derde slachthuizen te streven naar concen tratie van slachthuizen, waardoor efficiën ter en goedkoper geslacht zal kunnen wor den. De uit de E.E.G.-richtlijnen voortvloei ende wijzigingen worden op 30 juni van dit jaar van kracht. Minister Biesheuvel noemde de wijzigingen van de eigen wetgeving en de aanpassing daarvan aan de E.E.G.-richt lijnen van belang voor de economie, voor de volksgezondheid en voor de gemeen schap. Van veel belang is het verleggen van het zwaartepunt van de invoerkeuring naar de uitvoerkeuring van het partner- land. Staatssecretaris B a r t e 1 s verklaarde dat de gemeenten zullen moeten bepalen op welke wijze de voorschriften voor slachthuizen moeten worden uitgevoerd. Ongeveer de helft van de 170 afdelin gen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, die momenteel ruim 44.000 leden telt, heeft een rapport uitgebracht over de vraag, hoe ouders in positieve zin kunnen meewerken aan de sexuele voor lichting van hun kinderen. Uit het rap port blijkt dat de meerderheid de sexuele opvoeding nog steeds een probleem vindt, vooral door de verschillen in interessen, activiteiten en denken tussen ouders en kinderen. Deze verschillen zijn zo groot, dat een leeftijdsverschil van enkele ja ren een generatieverschil in denken bete kent. Door schroom en door het taboe dat in veel milieus nog op dit onderwerp rust, wordt de sexuele opvoeding ook vaak te emotioneel geladen. Het algemene oordeel was, dat de sexuele voorlichting nooit gezien kan wor den als een hoofdstuk apart in de opvoe ding. Er moet vroeg mee worden be gonnen en dan nooit via misleidende fa beltjes. De kinderen moeten wel degelijk iets weten van de gevaren op dit gebied, van de mogelijkheden van abnormale ge dragingen en van de brutale manieren waarop sex zich tegenwoordig aandient. Hoewel sexuele voorlichting primair tot de taak van de ouders behoort, verdient het volgens het rapport wel aanbeveling, dat het onderwijs aanvullend en eventueei zelfs corrigerend werkt. Veel ouders wen sen op ouderavonden en op spreekuren met de leraren van de sexuele voorlich ting op school op de hoogte te worden ge bracht. Een der afdelingen adviseerde het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen te verzoeken, het leerprogramma van kweekscholen en middelbare opleidingen in dit opzicht uit te breiden. Advertentie PRODENT PRODENT TANDEN 076 Een 23-jarige Duitser, die in Valkens- waard dacht de dorpse schonen aldaar te kunnen imponeren, is door drie jongeman nen uit die plaats dusdanig toegetakeld, dat hij in een ziekenhuis moest worden op genomen. De drie knapen, die aldus een concurrent tijdelijk uitschakelden, zijn ge arresteerd. Advertentie ,-èx DAAR STAAT ACHTER De plaatsvervangend directeur-generaal van de Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft in een bijzondere verga dering van de Voedingsraad ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de raad onder meer gesproken over de toenemen de invloed van de reclame op de voeding. Deze reclame is niet primair gericht op een goede voeding, zei dr. Kruisinga, maar op de afzet van het produkt. Het belang van een evenwichtige en gezonde voeding is bij de opzet van een reclame campagne geen punt van overweging. De goede voeding is vaak allerminst gediend met de afzet van het produkt. Dr. Kruisinga sprak ook over de vita minering van sommige voedingsprodukten in verband met arteriosclerose (aderver kalking), maatschappelijk gezien een der ernstige ziekten in ons land. Hij noem de het onderzoek op dit terrein in samen werking tussen de Commissie Voeding en arteriosclerose van de Voedingsraad, de Gezondheidsorganisatie T.N.O. en de Voe dingsorganisatie T.N.O. zeer belangrijk. In uw interessant verslag van de races op het Circuit van Zolder op pagina 3 van Erbij van uw courant van 15 mei 1965 lees ik in de aanhef dat uw medewerker schrijft dat Piet Nortier over dit circuit zegt „Die heuvel heb ik erin gemaakt". Gaarne zag ik daarvan rectificatie. De ze opmerking is een volledige leugen. Het Cirpuit van Zolder is door mij ontworpen van het begin af: het contact van 2 juni 1961 tussen de Burgemeester van Zolder, Baron de Villenfagne de Vogelzangk en mij, waarbij mij verzocht werd een ont werp te maken. Ik heb tientallen bezoe ken aan Zolder gebracht, het ontwerp van speciaal deze heuvel is eveneens van mij en toen de zandbaan klaar was heb ik nog eigenhandig een hele middag besteed met het slaan van piketten over de hartlijn van deze heuvel daar het profiel toen ver keerd lag en veel te steil was, met een puntige top. Het nieuwe profiel van het wegdek gaf ik met een tachtigtal piketten aan en precies volgens die lijn is de heu vel toen aangelegd, evenals het gehele circuit, onder mijn voortdurend toezicht. In juni 1963 opende de minister van Ver keer, Bertrand het Circuit waarbij ik als eregast aanwezig was en men mij veel dank bracht voor dit ontwerp. (Zie het bericht in uw blad van 25 januari 1963.) Een en ander lijkt mij voldoende om de opmerking van P. Nortier als een leugen te signaleren. Bij een van mijn andere ontwerpen, namelijk dat van het Su- zuka-Circuit in Japan, heeft de heer -Nor tier iets dergelijks gepresteerd in een radiopraatje. Hij heeft toen de opmerking moeten herroepen. Ik begrijp nog steeds niet waarom de heer Nortier^ zo dringend met andermans veren moet pronken. J. B. Th. HUGENHOLTZ, Directeur Circuit van Zandvoort. Naar aanleiding van het bericht met de kop „Vier maanden en een jaar ontzeg ging voor chauffeur" in uw blad van de ze week meen ik te moeten opmerken dat dit een zware straf is. Bovendien vraag ik me af of hier alleen de chauffeur schuld treft. Na het dodelijk ongeval op deze kruising op de Kruisweg in de Haarlem mermeer is er nog een motorrijder dode lijk verongelukt. De verkeersregeling op deze plaats is onjuist. Op een tweebaans voorrangsweg zou linksafslaan verboden moeten zijn. Dit zou op deze plaats bo vendien gemakkelijk verwezenlijkt kunnen worden, omdat enkele honderden meters verder een beveiligd kruispunt is. Men wacht nu zeker op een derde ongeval al vorens men op deze plaats maatregelen neemt. S. LOHMAN, Haarlem. Namens het voltallige bestuur van Haar lems Harmonie Kapel deelt ondergeteken de mee, dat, in tegenstelling tot een door de heer L. Bonkerk gedane verklaring, er in het geheel geen scheuring in deze ver eniging is ontstaan, maar dat bovenge noemde heef zich zonder opgaaf van rede nen en zonder overdracht van zijn functie van voorzitter heeft afgescheiden en met voorwendsels, welke aan het bestuur on bekend zijn, zich een gedeelte van de drumband heeft toegeëigend. Haarlems Harmonie Kapel blijft dus, zoals moge blijken, als officieel erkende muziekvereniging op de oude voet voort gaan. J. J. VERMEULEN, Haarlem. Onder het motto „Afbreken kan altijd nog", wil ik gaarne enkele opbouwende opmerkingen maken over de plannen van Burgemeester en Wethouders van Haarlem om de kwakel over de Delft bij de Zaa- nenlaan af te breken en de erbij beho rende voetgangersoversteekplaats te ver wijderen. Ik wil hierbij uitgaan van de volgende vier stellingen: 1. Een zebra is des te gevaarlijker naar mate hij dichter voor een zijstraat ligt. 2. Het ook door de A.N.W.B. gepropa geerde rempompen door automobilisten is misleidend. 3. Op een autoweg met snelheidsbeper king tot 50 kilometer per uur kan zonder bezwaar een inhaalverbod gelden. 4. Een zebra voorbij een boom ligt ver keerd. Bij deze stellingen wil ik graag de volgende kanttekeningen plaatsen. Ad 1. Het aantal ongevallen is toegeno men na het verplaatsen van de zebra. Ad 2. Als een auto vaart mindert gaat een achteropkomende wagen inhalen. Dit gebeurt zeker wanneer het inhouden vlak voor een zijstraat geschiedt en er knippe rende lichten (verwarring remlicht en clignoteur) te zien zijn. De aandacht van de inhaler concentreert zich op het mis sen van de voorligger en de vluchtheuvel. Ad 3. Nu de „20 km.-rijders" toch van de weg moeten kan een inhaalverbod op een autoweg met maximumsnelheid 50 km. prima werken. Overtredingen zijn voor de politie bovendien gemakkelijker te constateren. Ad 4. Sinds het verplaatsen van de ze bra komen de voetgangers echt achter een boom vandaan. Ik heb nu een drieledige suggestie: 1. Boom weg. 2. Inhaalverbod en 3. (Voor het geval we radicaal durven te zijn) Uit monding van de Zaanenlaan op de Delft laan opheffen. Nog een slotopmerking: Ik ben automobilist. J. KOPPEN, Haarlem Met verbazing en verontwaardiging heb ik kennis genomen van het besluit van B. en W. van Haarlem het bruggetje over de Delft bij de Zaanenlaan te slopen en de bijbehorende zebra op te heffen. Dit is een typisch voorbeeld van het opofferen van de belangen van de voetganger voor de verkeersmoloch. „Oversteekplaats te gevaarlijk" heet het in de kop van het bericht. Voor wie? Toch niet voor de voetganger, want ofschoon ik geen statistiek bijhoud durf ik te stellen dat in twee van de drie gevallen niet de voetgangers het slachtoffer zijn maar de automobilisten zelf. Indien zij ertoe gebracht zouden kunnen worden voldoende afstand te houden van de voor hen rijdende auto en bij het zien van het knipperlicht de voet als het ware al bij het rempedaal houden, zou het aan tal aanrijdingen gehalveerd worden. Nu dit niet mogelijk is kiezen B. en W. de weg van de minste weerstand. Mogen de automobilisten uit dit stuk niet willen distilleren dat ik allen over één kam wil scheren. Gelukkig zijn er ook nog „heren in het verkeer". Ik weet me ver zekerd van de bijval van velen van de betrokkenen als ik de hoop uitspreek dat de gemeenteraad zich niet akkoord zal verklaren met dit voorstel van B. en W. S. VLASVELD, Haarlem. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatle aan de redactie worden toegezonden: voorwaar den tot publikatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen) De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en ln begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatle te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens ls met daarin vervatte meningen of argumenten. Zaterdag jl. was ik op een feestavond van een muziekschool in het Concerge- bouw in Haarlem. Op deze avond probeer de mevrouw Buis-Buis enkele gedichten voor te dragen. Maar een stelletje jonge lui in de zaal probeerde dit optreden te beletten door een onbeschoft gedrag. Langs deze weg wil ik mevrouw Buis- Buis mijn respect betuigen voor haar moed, dat ze ondanks het onfatsoenlijke lawaai haar gedichten heeft voorgedragen. Het is voor vele jongeren blijkbaar moei lijk om respect te hebben voor een ander. Maar laten ze dan de moed te hebben een object te nemen waarbij ze zelf ook risico lopen. Nee, deze keer zaten de hel den niet in de zaal, maar stond er één op het toneel. G. J. W. VAN DEN BERG, Haarlem. Met uw critiek op het betreurenswaardig verbod van een televisieuitzending over ge boorteregeling teneinde onze bevolkings groei te temperen, ben ik het geheel eens. Tenminste even jammer acht ik het dat opeenvolgende regeringen aan dit benau wende probleem zo weinig aandacht be steed hebben. En dat terwijl professor Thijsse ons in 1984 al een zestien miljoen zielen belooft, welk aantal in het jaar twee duizend tot ongeveer twintig miljoen zal zijn gestegen! Het inkomen zal dan aan zienlijk hoger liggen en we zullen tevens over meer vrije tijd beschikken om dat inkomen al uitgaand te besteden. De ruimte tot dit verpozen zal dan echter sterk afgenomen zijn. Ir. Goudappel, een verkeerdeskundige, ziet er voor het jaar 1970 trouwens al geen gat meer in. Ons huidige aantal auto's van één miljoen zal dan toegeno men zijn tot twee en een half miljoen bij een sterk achterblijvend wegennet! Hoe zullen wij de (zo platgetreden) recreatie gebieden nog bereiken? Er zijn nauwelijks deskundigen te vinden die dit bevolkings probleem niet met zekere wanhoop be schouwen. Bij ons volk leeft deze kwestie echter nauwelijks sinds wij bol staan van wel vaart. Geen wonder! Verwarren wij niet gerieflijk welvaart met welzijn? En voor uitgang met de toeneming van het natio naal inkomen? Kortom, tellen wij niet lie ver centen dan mensen? Helaas gaan wij bovendien nog gebukt onder het funeste idee van velen dat een klein gezin noodzakelijk egoïstische ouders heeft, ouders die alleen aan eigen plezier denken. Om ook maar eens iets dols te bewe ren: Is niet veeleer in onze veel te snel China heeft weer een kernbom tot ont ploffing gebracht. Ondergrondse proeven in Amerika en waarschijnlijk Rusland. Straks weer de wedloop of nog erger. Voordat wij, ondanks onze beschaving, wetenschap en ontwikkeling door onkunde ten gronde gaan wil ik toch nog gaarne de volgende stelling onder uw aandacht brengen: niet het schepsel maar de ma terie is eeuwig en door de materie het schepsel. De kern van deze stelling kan door de meest eenvoudige proef worden bevestigd. Het getal der atomen is altijd gelijk. Niet één gaat er af of komt erbij. Als wij 1000 atomen konden isoleren, zouden er over tien miljoen jaren nog precies 1000 zijn. Het meest eenvoudige waterstofatoom is over duizendmiljoen jaren nog precies hetzelfde als nu. Want de materie is eeuwig. Er kan geen atoom afgaan of bij komen. Daarom is de stelling over het ontstaan van het heelal een sprookje. Alle materie van alle zonnestelsels is er eeuwig ge weest. Hieruit volgt dat bij vernietiging alle atomen die hierbij betrokken zijn voor eeuwig hebben opgehouden te be staan met alle gevolgen voor eventuele nageslachten. Het schepsel wordt opge bouwd uit de materie. Want een schepsel zonder materie is even onmogelijk als een spook zonder laken. De hersenen van een koe zijn mijns in ziens ruim voldoende om dat te begrijpen. Daarom kan ik het zo slecht begrijpen: aan de ene kant geniaal tot het uiterste aan de andere kant oerstom. Vergeef me. Jullie kerngeleerden zijn als metselaars die eerst hun bouwstenen tot puin slaan en dan nog ten hoogste verwonderd zijn omdat er geen huis meer van te bouwen is. P.S. Ik tart jullie allemaal om deze stelling omver te werpen. L. v. d. BOS, Spaarndam. Advertentie (waarover mèn spreekt) Betere konfektie en herenmode ZIJLSTRAAT 71 --HAARLEM (t.o. Alg. Bank Ned.) groeiende bevolking een groot gezin on verantwoord? Realiseren ouders van zulke gezinnen zich, wel eens welke toekomst hun kinderen wacht? Zijn zij daarvoor on verschillig of denken zij dat het wel los zal lopen? En wordt het in dit laatste ge val niet de hoogste tijd dat men dan eens duidelijk aangeeft hoe men zich dit „los lopen" dan wel concreet voorstelt? Gaar ne daarover uw mening. DRS. M. SMIT, Haarlem. Advertentie JERUZALEM (AP) De Israëlische minister van Huisvesting, Joseph Almogi en de onderminister van Defensie, Sjimon Peres, beiden aanhangers van oud-pre mier David Ben-Goerion hebben premier Levi Esjkol hun ontslag aangeboden. De vorige week had de premier gezegd dat ministers die achter de critiek van Ben-Goerion op zijn beleid staan, de re gering moesten verlaten. Ben-Goerion heeft de laatste tijd Esjkol, die hij als zijn opvolger aangezocht had, ongeschikt voor het premierschap genoemd. Ben-Goerion heeft laten weten dat hij bereid is als lijsttrekker voor de Mapai, de arbeiderspartij, op te treden voor de in november te houden verkiezingen. Het zou zijn terugkeer als premier kunnen be tekenen. Advertentie TJ Lenig van toon O en uiterst sterk, dat geldt voor O N elke piano en vleugel 3 E uit het grote assortiment 13 c (75 instrumenten!) van Kettner Duwaer. c (0 Voor de beroemde Steinway, Bechstein, "O Feurich en Pleyel, 5 3 maar ook voor O de bescheidener geprijsde, c sensitieve Förster. Bij Kettner Duwaer vindt u objectieve adviseurs, die alle "O c tijd voor u hebben. co Komt u eens aan? AMSTERDAM HEILIGEWEG 21-25 TEL. 223660 ARNHEM WILLEMSPLEIN 33 TELEFOON 26898 Een delegatie uit Curagao, die gisteren op Schiphol is aangekomen, zal in Den Haag een verzoek indienen tot een lening van negen miljoen gulden voor de bouw van een Hiltonhotel bij Willemstad. De delegatie bestaat uit gezaghebber M. P. Gorsira, de gedeputeerde voor Econo mische Zaken, drs. E. Newton, en het hoofd van de dienst van Openbare Wer ken, ir. P. C. de Man. De bouw van het hotel zal twaalf miljoen gulden vergen. Curagao hoopt door een emissie de reste rende 3 miljoen aan aandelenkapitaal te kunnen fourneren.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11