Dominicaanse ex-president Juan Bosch heeft de hoop op slagen voor opstandelingen opgegeven Washington wil geen deeg zijn" V.S.-militairen schoten Caamano-minister dood Het Sunil was-team overtuigde haar Tegen laatste verdachte van havenfraude drie jaar geëist CENT Geen communistische infiltratie Vandaag bestand in Santo Domingo Ambassadeur in Madrid met pensioen Vorstin met koninklijke trein naar Vlissingen Werkgroep voor luchtvervuiling Wat had staatssecretaris in Trimbos-uitzending willen zeggen? IJmuidenaar in Amsterdam verongelukt „Rotterdamse haven leeft van steekpenningenzegt advocaat SPALT VRIJDAG 21 MEI 1965 13 Verlengstuk Een Sunil was-team deed de was voor mevrouw D. Bosselaar, Voor straat 13, Colijnsplaat. Mevrouw Bosselaar stelt altijd hoge eisen ttan haar was. Toch zag zij duidelijk dat wassen met Sunil een wittere was betekent. Probeer zelf ook Sunil en u zult zien: ook uw was wordt witter. z *sr Kamerlid vraagt: Zeg het met... en... bestel tijdig! Osto werkt binnen 10 minuten 99 (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) SAN JUAN. Dr. Juan Bosch, voormalig president van de Dominicaanse Republiek, beschouwt zijn politieke carrière als geëindigd. „Ik was een demo cratische leider", zei hij mij in een vraaggesprek. „En de feiten hebben bewezen, dat de Verenigde Staten geen democratie dulden. Santo Domingo is niets meer of minder dan een tweede Boedapest in Latijns Amerika, met dit verschil dat de opstand van de democratische elementen in Boedapest door de communisten werd onderdrukt, en in Santo Domingo door een natie die zich laat voorstaan op haar democratische principes". Het waren volgelingen van dr. Bosch, die rebelleerden tegen het regime van de militaire junta onder leiding van Donald Reid Cabral, volgens dr. Bosch „een mislukte playboy, die door de Verenigde Staten naar voren werd geschoven als een eerlijk en groot politicus". Het vraag gesprek met dr. Bosch vond plaats in zijn bescheiden villa in de buitenwijk „Monte Carlovan de Puertoricaanse hoofdstad. Zittend in een schommelstoel op de veranda achter het huis, sprak hij verbitterd over de Amerikaanse militaire Interventie in de Dominicaanse revolutie, „juist op het ogenblik dat de opstand had kunnen slagen". ""•31;-""I DR. BOSCH, een tanige man met kortgeknipt grijs haar en doordringend blauwe ogen, wijst berichten dat de re bellen door communistische elementen zouden zijn geïnfiltreerd verontwaardigd van de hand. „De New York Times" publiceert een lijst van 53 namen van figuren die communistische achtergron den hebben. Het is belachelijk. Wat zijn 53 communisten in een revolutie? Hoe veel communisten waren er in Frankrijk en Italië die tegen de Duitsers in opstand kwamen? Was het daarom een commu nistische revolutie?" DE VOORMALIGE PRESIDENT van de Dominicaanse Republiek, die zijn titulai re positie heeft overgedragen aan de 32- jarige rebellen-kolonel Francisco Caama- no Deno, is van mening dat de Verenigde- Staten met hun enorme machtsvertoon in de Dominicaanse Republiek de Latijns Amerikaanse landen willen tonen dat zij geen tweede Cuba dulden. „Ze hebben de Dominicaanse Republiek bezet, omdat zij bang zijn Cuba aan te vallen, omdat het nodig was bepaalde ele menten in de Amerikaanse samenleving te laten zien dat Washington geen deeg is, dat door al of niet reële communisten naar willekeur gekneed kan worden." SPREKEND OVER de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) zei dr. Bosch, dat het zonder meer duidelijk is dat het geen zelfstandig lichaam is, maar een verlengstuk van Washington. „Amerika heeft zijn eigen instrument voor een effectieve inter-Latijnsameri- kaanse politiek vernietigd," zei hij. „Wie de geschiedenis nagaat van de betrokken landen in Latjjns Amerika, kan niet an ders dan tot de conclusie komen dat li berale, democratische regeringen minder door Washington worden gewaardeerd dan extreem-rechtse groeperingen die gebon den zijn aan de Verenigde Staten door handelsbelangen of economische hulp." Tijdens het vraaggesprek liet mevrouw Bosch haar echtgenoot een hoofdartikel zien uit de „New York Times", waarin ge pleit werd voor een spoedige terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Domini caanse republiek. Dr. Bosch las de eerste regels van het artikel en zei, zonder het verder"door te nemen: „Dit is alleen een gebaar. De Ameri kaanse pers heeft mij systematisch geboy cot. Vanaf het begin van de revolutie heb ik vraaggesprekken gehad met Ameri kaanse journalisten maar geen enkele krant drukte ze af. Nu het te laat is, komt er een halfbakken artikel in de „New York Times" waarin ik bovendien ver keerd geciteerd word". Gevraagd waarom hij niet onmiddellijk na het uitbreken van <de revolutie naar Santo Domingo was vertrokken om aan de zijde van zijn volgelingen te staan, ant woordde de voormalige president dat hij geen transport had gehad en dat hij te oud was om een revolutie te leiden. Dr. Bosch is 56 jaar. HIJ MAAKTE een scherp onderscheid tussen het beleid van president Johnson en dat van wijlen president Kennedy. „President Kennedy was uit een ander en beter hout gesneden. Ik mocht hem graag en hij steunde mijn regering. President Johnson is het slachtoffer van slechte ad viseurs, die weinig of geen benul hebben van het creëren van een doeltreffende bui tenlandse politiek". Twee jonge Dominicanen kwamen de veranda op, beiden piloten van Dominicaan se jagers die uitweken naar Puerto Ri co. Zij brachten het bericht dat hun "toe stellen door Amerika naar de Dominicaan se republiek teruggevlogen zouden worden met piloten van de strijdmacht van gene raal Wessin y Wessin, die aan het hoofd staat van de anti-rebellengroepering. Dr. Bosch'stond op, liep naar binnen, vroeg een telefoongesprek aan, en viel uit toen hij terugkwam: „Met piloten van Wessin y Wessin, en nog steeds wil Washington volhouden dat de V.S. geen partij kiezen." Dr. Bosch, door zijn secretaresse nog steeds aangesproken met „mijnheer de president", heeft de hoop opgegeven op het slagen van de revolutie. NEW YORK (Reuter, AP en AFP) Iu de Yeiligheidsraad heeft de voorzitter van daag een telegram uit Santo Domingo voorgelezen, waarin de minister van Bui tenlandse Zaken van de opstandelingenre gering van Caamano, Cury, meldt, dat de Amerikaanse strijdkrachten zijn mensen „verraderlijk in de rug hebben gescho ten". Deze troepen vochten in hun eigen zone, tegen de manschappen van gene raal Imbert. Het Amerikaanse optreden heeft het leven gekost aan de minister van Binnenlandse Zaken, luitenant-kolonel Dominquez en andere strijders. De Amerikaanse afgevaardigde Steven- Aan de Nederlandse ambassadeur in Span je, jhr. mr. W. E. van Panhuys is bij koninklijk besluit met ingang van 31 mei ontslag verleend uit de buitenlandse dienst wegens het bereiken van de leeftijdsgrens. Het ontslag geschiedt op eigen verzoek en onder dankbetuiging voor de diensten, door hem gedurende vele jaren aan de koningin en ons land bewezen. Advertentie son zei het gebeurde te betreuren. Hij verklaarde, dat Dominquez aan het hoofd van een man of twintig de 'verdediging van het nationale paleis verkende, waar bij geschoten werd in de richting van de corridor die de Amerikaanse troepen open houden. Deze schoten uit zelfverdediging terug. Dominquez werd dodelijk getrof fen. Drie Amerikanen raakten door tegen vuur gewond. Onder de andere Dominica nen die in dit vuurgevecht het leven lie ten, was volgens Stevenson een zekere Mi guel Roman, die hij een van de leiders van de communisten noemde. Stemming gevraagd De Russische vertegenwoordiger in de V.N. Fedorenko, waarschuwde dat de Amerikaanse agressie tegen de Domini caanse republiek tot ontbinding van de Verenigde Naties er een chaos in de in ternationale betrekkingen zou kunnen lei den. Hij vroeg stemming over de vorige week door hem ingediende ontwerpresolu tie, waarin de Amerikaanse inmenging wordt veroordeeld en terugtrekking van de Amerikaanse troepen wordt gelast. In de hoofdstad van de Dominicaanse republiek gaat vanmiddag een bestand in. Het doel ervan is de gewonden uit het gevechtsterrein in het noorden van de stad te evacueren en de doden te bergen. De vertegenwoordiger van de Verenigde Naties heeft bekend gemaakt dat ieder van de partijen afzonderlijk een overeen komst heeft getekend. Generaal Imbert Barreras, de leider van de junta-troepen weigerde tezamen met de opstandelingen leiders één document te tekenen. Sommige Latijns-Amerikaanse landen overwegen de buitengewone O.A.S.-confe- rentie over de Dominicaanse republiek te verlaten. Ze zijn van mening dat de confe rentie door de onbuigzaamheid van de Verenigde Staten een van de partijen in het conflict voortrekt. De desbetreffende landen zijn niet bij name genoemd. Koningin Juliana is vanmorgen met de koninklijke trein, die de laatste jaren zel den is gebruikt, uit Baarn naar Vlissingen gereisd. Zij opende daar het nieuwe stad huis en bezocht de uitbreiding van de cen trale van de provinciale elektriciteits maatschappij Zeeland en de gemeentelij ke U.T.S. De trein arriveerde tegen twaalf uur in Vlissingen. Ook de reis terug maak te de koningin vanmiddag per trein. De commissie voor wetenschappelijk on derzoek van de O.E.S.O. (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling) heeft een speciale werkgroep belast met het probleem van de luchtvervuiling. Deze werkgroep zal het onderzoek op dit gebied in de lidstaten (achttien Europese landen, de Verenigde Staten, Canada en Japan) coördineren en stimuleren. De groep zal informaties en gegevens verza melen en verspreiden, die de aangesloten landen nodig hebben voor het ontwikkelen van doeltreffende en economische metho den ter bestrijding van de luchtvervuiling. De voormalige president van de Do minicaanse Republiek Juan Bosch, 56 jaar oud. Advertentie VELASQUES ALCAZAR Sinds '64 succes-bolknak. Vervaardigd volgens Velasques-patent nr. 86596, dus: de kwaliteit van een dure sigaar en dat voor dertig centl fll d* N Van NEERLANDS GRO°^ Het Tweede-Kamerlid mr. Geertsema (V.V.D.) is van mening dat T.V.-kijkend Nederland een zeer interessante verkla ring is onthouden van staatssecretaris Bartels door het niet-doorgaan van de door dr. Trimbos voorbereide K.R.O.-uit- zending van dinsdagavond. In deze uitzending zou dr. Bartels een toelichting geven op het regeringsstand punt over de geboorteregeling. Mr. Geert sema heeft nu vragen aan de staatssecre taris gesteld, waarin hij naar de inhoud van de niet-afgelegde verklaring, opdat althans de Tweede Kamer een beter in zicht krijgt in het regeringsbeleid op dit terrein. Advertentie Doden in het verkeer Bij een hevige botsing op de Basisweg in Amsterdam is gistermiddag de 32-jarig« vertegenwoordiger J. Maas uit de Zwaan straat in IJmuiden om het leven gekomen. Hij reed tegen een militaire vrachtauto op. De chauffeur van de militaire vracht auto, de 55-jarige J. Raar uit Haarlem, liep slechts lichte verwondingen op. De 35-jarige Paul Bovens uit Maastricht is in het ziekenhuis overleden, nadat hij 's morgens aan het hoofd was gewond, toen hij in aanraking kwam met een achteruitrijdende bestelwagen. Op de Utrechtse weg in De Bilt ter hoog te van het Montessori-lyceum is donder dagavond om vijf uur het elfjarige meisje A. M. Tieland bij het oversteken geschept door een uit de richting Utrecht komende auto. Zij overleed in het ziekenhuis. Op de Napoleonsweg te Baarlo in noord- Limburg is donderdagmiddag het driejarig dochtertje van het echtpaar Hendriks- Ottenheim uit die plaats omgekomen. Het kind zat achter op de fiets bij de moeder. Bij het oversteken van de weg werden moeder en kind aangereden door een auto. Mevrouw Hendriks werd zwaar gewond. „De Rotterdamse haven leeft op het ogenblik van het betalen en aannemen van steekpenningen. Bijna ieder bedrijf past een dergelijk systeem toe. Top figuren in de haven zeggen niet voor niets dat geen enkele haven kan draaien zonder een dergelijke gang van zaken". Dit zei gisteren de Rotterdamse straf pleiter mr. S. J. Polak in zijn pleidooi voor de laatste verdachte in de zaak van de Rotterdamse havenfraude, een 48- jarige expeditiechef. Mr. Polak vestigde er de aandacht op dat de belasting rekening houdt met een dergelijk systeem. In de boekhouding van veel bedrijven komt de post „provisie be taald aan nn" voor, die geheel of gedeel telijk aftrekbaar is. Ook wees mr. Polak in zijn langdurige pleidooi op het ontdui ken van de internationale conference-be palingen (die het geven en vragen van reducties verbieden), zoals dat in de zaak van de Rotterdamse havenfraude aan het licht is gekomen. „Wat er met die con ference-bepalingen is gebeurd kan weinig verheffend worden genoemd. Mijn cliënt staat eigenlijk terecht omdat hij zich we derrechtelijk geld heeft toegeëigend, dat wederrechtelijk aan zijn werkgever toe kwam," zo zei mr. Polak. De expeditiechef moest terechtstaan omdat hij ervan wordt verdacht geduren de de afgelopen jaren vele tienduizenden guldens, afkomstig van reducties en vrachtvergoedingen, in eigen zak te heb ben gestoken: bedragen waarop niet hij, maar zijn werkgever, de Koninklijke Hol- landia, fabriek van melkprodukten en voedingsmiddelen nv in Vlaardingen, aan spraak mocht maken. Tijdens de zitting werd duidelijk dat de man als expeditiechef van „Hollandia" er voor moest zorgen dat de door het bedrijf aangeboden scheepsladingen zo voorde lig mogelijk werden vervoerd. De expedi tiechef streefde daar ook naar, echter met het verschil, dat hij de door bekwaam za ken doen verkregen reducties in eigen zak stak. Kortingen De kortingen werden gegeven door een aantal Rotterdamse cargadoors, die als agenten van buitenlandse rederijen optra den. Voorts richtte hij het expeditiebe drijf „Westplein" op, via welk bedrijf een deel van de door Hollandia c.q. de expedi tiechef aangebrachte lading ten vervoer werd aangeboden. In dit geval vloeide een belangrijk deel van de door de verdachte op het vervoer van de lading bedongen kortingen in de kas van „Westplein". De expediteur, die het schijnbedrijf naar zijn zeggen ten be hoeve van zijn zoon had opgericht, bezat meer dan de helft van de aandelen. Ieder jaar keerde „Westplein" een dividend van ongeveer 25 percent uit. Tussen de expediteur en het expeditie bedrijf „Osto", dat de hoofdrol heeft ge speeld in de zaak van de Rotterdamse ha venfraude, bestond ook een relatie. In ruil voor de levering van lading aan „Osto" kreeg de expeditiechef jaarlijks een be drag van 30.000,-. In de „Osto"-boeken kwam deze post voor onder de omschrijving „Adviezen van de heer X". Forse bedragen kreeg de expeditiechef ook van andere Rotter damse havenbedrijven, die overrompeld werden door zijn argument: „Als je me niets geeft krijg je geen Hollandialading." Dit alles leverde de expeditiechef een bijverdienste van ongeveer 80.000,- per jaar op (Zijn salaris bij Hollandia bedroeg ongeveer 20.000,-). Welk bedrag de verdachte in de loop der jaren aan zijn malversaties heeft ver diend is niet geheel duidelijk. Hij zelf zegt dat het ongeveer 250.000,- is geweest. De rijksaccountant echter, die nauw bij het onderzoek betrokken is geweest, schat dit bedrag twee maal zo hoog. Pover aftreksel „De dagvaaring is maar een pover af treksel van zijn wandaden," aldus mr. W, D. Meeter, de officier van Justitie. Hij was van mening dat het optreden van ds expeditiechef in belangrijke mate is be ïnvloed door de grote strijd om lading, die zich in de Rotterdamse haven af speelt. „Er worden enorme bedragen verspild om die lading te verwerven. De verdachte was als expeditiechef van een belangrijk bedrijf al snel een machtig man in de haven. Hij was overal een geziene gast, die keer op keer vorstelijk werd gefê teerd." Evenals later mr. Polak had ook de of ficier bezwaren tegen enkele gewoonten bij het bedrijf, waarvoor de verdacht# werkte. Mr. Meeter noemde in dit ver band de geschiedenis met twee cheques, die de expediteur bij de kassier van het bedrijf afgaf en waarvoor hij geen ont vangstbewijs terugkreeg. Uit het onder zoek bleek later dat een dergelijke gang van zaken de gewoonte was. Mr. Meeter was voorts van oordeel dat het te denken gaf dat de directie van het bedrijf aan vankelijk geen enkel vermoeden had van wat er zich met de expediteur had afge speeld. „Pas toen de rivierpolitie de di rectie met de feiten confronteerde begon men het te geloven", aldus mr. Meeter. Hij eiste tegen de expediteur drie jaren gevangenisstraf wegens verduistering en oplichting. De rechtbank zal over twee weken uit spraak doen. Advertentie 1.05 - 1.90 bij apoth. en drogisten

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13