Samenwerking met werkgevers kan nu realistischer worden UST Kamerleden van vijf partijen geven hun oordeel over radio- en TV-plan-Cals Geminivlucht in juni HET WEER Artsenakkoord in Engeland Arrestaties in Zuid-Vietnam Vietnamconflict kan niet langs militaire weg worden opgelost ELZER's Nieuwe ANMB-voorzitter over deuk Stichting spreekt op 9 juni over de uitkering ineens Indiërs op de top van Mount Everest Standpunt van P.v.d.A.-bestuur: Controlsmij Europa ontslaat 50 man Krankzinnige doodt tien familieleden yw matras Voor Uw weekend-uitstapje HAZENBERG mmm.... heerlijk! N E G R 0 's 27 ct. per stuk PATISSERIE DEKKERS 50e JAARGANG NUMMER 166 VRIJDAG 21 MEI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije BUNGALOWTENTEN Warmer Militairen weer op alle sleutelposities terug DAMESKAPSALON PERM ABEL L. Nieuwstraat 471 - Telefoon 8166 Het woord is aan 't Is voor de bakker pagina 9 Juan Bosch heeft geen hoop meer pagina 13 In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 11, 13 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws .3, 11, 13 Kennemer Kruimels4 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 7, 9 Films 5 Uitgaan in Haarlem7 Medische verzorging 9 In de Vishal en op zee9 Schrijvende lezers11 Topsy 14 Radio en t.v15 Kunst 15 Feuilleton 17 Economisch nieuws19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21 Ferdinand 22 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Santo Domingo Gevulde koeken Boterrondjes Spritsen Cakes Weekend-koeken IJmuider Courant ft „De wellicht te idealistische samen werking van werkgevers en werknemers heeft de laatste jaren een gevoelige deuk gekregen, maar dat is niet erg. Het ge sprek dat er moet zijn kan nu leiden tot een meer realistische samenwerking. Ook moet men zich minder hoeder van het algemeen belang achten. Spijtig is het in dit verband dat allerlei groepen heel duidelijk groepsbelangen behar tigen, maar als de vakbeweging dit doet de vinger beschuldigend wordt ge heven". Dit zei gisteren de nieuwe voorzitter van de Algemene Nederlandse Bedrijfs- bond voor de Metaalnijverheid en de Electrotechnische Industrie (A.N.M.B.) de heer M. Zondervan op het congres van de bond in het Scheveningse Kurhaus. Even te voren had de heer Zondervan zijn voorganger de heer I. Baart het gou den insigne van de bond opgespeld. Als ik heb gezegd, zo vervolgde de heer Zondervan, dat het duidelijker worden van de belangentegenstellingen tot zuiverder verhoudingen kan leiden, dan zou dit ook van invloed kunnen zijn op de verhouding georganiseerden-ongeorganiseerden.. „Ik weet dat ik nu gevaar loop, dat gezegd zal worden dat die radicalisering bewust daarom tot stand wordt gebracht. Toch waagt de heer Zondervan die stelling te poneren omdat naar zijn mening ook de ongeorganiseerde niet ziet dat de verhou dingen niet zo zijn, dat het toch vanzelf allemaal komt. Daarbij komt dat ook de werkgevers geen duidelijke keus maken voor de vak beweging als het gaat om het toekennen van wezenlijke voordelen aan de georga- niseerden. Uiteraard gaat het hierbij niet om terugbetaling der contributie. Dit afwijzen door de werkgevers omdat dit discriminatie betekent, betekent tegelijker tijd dat men zich niet positief opstelt ten opzichte van de vakbeweging. Dat is dui delijk hun goed recht en men zou kunnen zeggen hun taak, doch laat men het dan De Tweede Kamerleden mr. H. Beer- nink (CHU), drs. J. J. Voogd (P.v.d.A.) dr. K. van Dijk (WD), dr. L. Albering (KVP) en P. C. Elfferich (AR) hielden donderdagavond in Den Haag een forum discussie over het radio- en t.v.-plan Cals. De heer Van Dijk (V.V.D.) zag als zijn voornaamste bezwaar het rigoureus hand haven van het getalcriterium. De regiona le omroep bewijst zijns inziens, dat een ledenbinding niet noodzakelijk is. „Het plan-Cals stoelt alleen op het aantal neu zen in de Kamer", zei hij. De heer Beernink (CH) meende dat er bij menigeen behoefte bestaat aan iets an ders dan wat de bestaande omroeporga nisaties brengen en willen. Hij achtte het de plicht van de volksvertegenwoordiging ook rekening te houden met de wensen van mensen, die er geen behoefte aan hebben zich te organiseren. De heer Albering (KVP) wilde een bil lijke verdeling van de zendtijd en juist daarom oude en nieuwe zendgemachtig den gelijkelijk behandeld zien. Hij had WASHINGTON (Reuter) De Ameri kanen zijn van plan op of kort na drie juni een tweede bemande tweepersoons Gemi- ni-cabine te lanceren die vier dagen in een baan om de aarde moet blijven. Pas op het laatste moment zal beslist worden, of men de proef z.al wagen een van de ruim tevaarders tijdens de vlucht het hoofd uit de cabine te laten steken. De ruimtevlucht zal gemaakt worden door de 35-jarige James Mc-Divitt en de 34-jarige Edward White. Als alles volgens plan verloopt zal de Gemini-cabine 97 uur en 50 minuten in de ruimte blijven. Het zal dan de op een na langste vlucht in de geschiedenis van de bemande ruimte vaart zijn. De Russische kosmonaut Valery Bykovs- ky maakte een vlucht van 119 uur en 6 minuten in juni 1963. De Geminivlucht zou echter de langste zijn die twee ruimte vaarders ooit samen gemaakt hebben. Het record staat nu op naam van Leonov en Belajev die in maart 26 uur en 2 minuten in de ruimte bleven. Advertentie Sportmagazijn Gretha de Bruijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met weinig bewol king. Meest matige wind tussen zuid en zuidwest. Warmer. Geen nachtvorst meer. Volledige weerrapporten op pagina twee. waardering voor het plan-Cals wegens de grotere openheid. De heer Voogd (P.v.d.A.) vond het logisch dat met hen die een belangrijke functie hebben vervuld, rekening wordt gehouden. Het plan-Cals doet z.i. recht wedervaren aan verscheidenheid en eendracht in de ether. Hij vond het niet onbillijk, dat nieuwe organisaties aan bepaalde voor waarden moeten voldoen. Uit het getal kan blijken of zij werkelijk iets voorstel len. Volgens de heer Elfferich (AR) komt in het plan-Cals de rechtsgelijkheid aan zijn trekken en wordt bovendien de rijke ge schakeerdheid van ons volk tot uiting ge bracht. In tweede instantie betoogde de heer Beernink, dat uit het aantal luisteraars en kijkers, dat bij een omroepvereniging is aangesloten, blijkt dat een duidelijke be hoefte bestaat aan iets anders. Hij wilde het getalscriterium niet geheel verwerpen, maar er geen alleenrecht aan geven. De heer Voogd stelde, dat de kwantita tieve maatstaf reeds een zekere kwalita tieve inhoud van de programma's garan deert. De Nederlandse Omroepstichting zou de aangewezen plaats zijn om uiteenlopen de standpunten op elk gebied in de ether met elkaar te confronteren. Het ontstaan van een liberale omroep zou hij een ver rijking vinden. De heer Van Dijk wilde naast de „bij zondere" omroep een „openbare" om roep", waarin verschillende programma's met elkaar zouden kunnen concurreren. Hij wilde een onderzoek naar luister- en kijkdichtheid. Volgens de heer Albering is de kijkdicht heid afhankelijk van „allerlei wonderlijke omstandigheden". Het is een norm, die hij minder waardeert. Alle sprekers waren het er over eens, dat commerciële televisie in Nederland niet gewenst wordt. De heer Van Dijk had er geen bezwaar tegen wanneer een be paald programma zou profiteren van een bepaald percentage van de eraan gekop pelde reclame, mits de verantwoordelijk heid voor de inhoud van het programma en de reclame maar gescheiden zouden zijn. De heer Voogd voelde er voor de consu mentenorganisaties zodanig te subsidiëren dat zij via de ether hun opvattingen tegen over die van het bedrijfsleven kunnen stellen. duidelijk zeggen dan weten we waar we aan toe zijn, aldus besloot de heer Zon dervan. Op het congres zijn de voorstellen van de afdelingen Arnemuiden, De Bilt, Sou burg en Vlissingen verworpen om het mo gelijk te maken dat leden van de Com munistische Partij Nederland, sympathi santen van die partij of een van haar man telorganisaties lid zouden kunnen worden van de A.N.M.B. Aandacht werd verder geschonken aan het vraagstuk van de georganiseerden-ongeorganiseerden, waar over vele voorstellen waren ingediend. Voorzitter Zondervan herinnerde er aan dat bondsbestuur en bondsraad wel voor fondsvorming zijn, maar zij verzetten zich tegen de gedachte uit dergelijke fond sen aan de leden van de werknemersor ganisaties een gedeelte der contributie te rug te betalen. Ook kan worden gedacht uit zulke fondsen aan georganiseerden een uitkering toe te kennen b.v. aan het ein de van de actieve periode. Verder zouden uit die fondsen werkzaamheden kunnen worden betaald die de vakbeweging in het belang van de bedrijfstak verricht. Bondsbestuur en bondsraad zijn van oordeel dat ongeorganiseerden zouden moeten meebetalen aan het werk van de vakorganisaties en dat er alle aanleiding is aan georganiseerden betere arbeidsvoor waarden toe te kennen. Binnen het wette lijk kader is noch het een, noch het an der thans mogelijk zodat er alle aanleiding is voor verruiming van het wettelijk ka der. Het congres ging met deze uitgangs punten akkoord. Het overleg over de uitkering ineens over 1965 zal woensdag 9 .juni in de Stich ting van de Arbeid beginnen. Gesproken wordt op basis van het loonakkoord van half december 1964. Bovendien zal aan dacht worden geschonken aan het vraag stuk georganiseerden-ongeorganiseerden om na te gaan of er op dit terrein mogelijkheden zijn om tot overeenstem ming te komen. LONDEN (Reuter) De Britse huisart sen hebben met het ministerie van Volks gezondheid een compromis bereikt over hun honoraria en werkomstandigheden in het raam van de nationale ziektekosten verzekering. Het akkoord zal 23 juni door de artsen worden beoordeeld. Dan zal worden uitge maakt of de 18.000 huisartsen al dan niet hun dreigement zullen uitvoeren om zich 1 juli uit de Nationale Gezondheidsdienst terug te trekken. De minister van Volksgezondheid Robin son. heeft zich bereid verklaard een orga nisatie in het leven te roepen, die de artsen moet helpen bij het kopen van nieu we praktijkruimten. Ook wil het ministe rie geld beschikbaar stellen voor medische en administratieve assistenten. Voorts zijn regelingen getroffen voor een nieuwe wijze van betalen van de honoraria en voor een beperking van de administratieve romp slomp van de artsen. KATMANDOE (AFP). Twee leden van een Indische expeditie zijn er donder dag in geslaagd de top van de 8882 me ter hoge Mount Everest te bereiken. Deze hoogste top van de wereld is in 1953 voor het eerst beklommen door de Britse ex peditie van sir John Hunt. Dominicaanse soldaten van de junta zijn in hevig vuurgevecht gewikkeld met opstandelingen in de hoofdstad Santo Domingo. Vanaf vanmiddag zullen dergelijke tonelen een etmaal lang niet te zien zijn, want dan be gint een 24-urig bestand om de doden te bergen. (Telefoto) SAIGON (Reuter en AFP) In Saigon zijn gisteravond tenminste zes Zuidvietna- mese officieren en een burger gearres teerd, die ervan worden verdacht een staatsgreep te hebben voorbereid. Een van de officieren die na zijn arrestatie tracht te te vluchten, werd doodgeschoten. Alle gearresteerden zijn rooms-katholiek. zo werd gezegd. De burger was herkend als de broer van kolonel Pham Ngoc Thao die de mislukte staatsgreep in februari leidde. Meteen na de arrestaties hebben mili tairen in Saigon sleutelposities bezet. De commandant van de luchtmacht, maar schalk Ngoeien Cao Ky, stelde de vlieg basis Tan Son Nhoe (Saigon), Bien Hoa en Dan Nang in staat van alarm. Gisteren had de Zuidvietnamese raad voor de strijdkrachten zichzelf officieel ontbonden waardoor er een einde leek te komen aan een periode van militair toe zicht op de regering die anderhalf jaar heeft geduurd. Het militaire lichaam dat uitgeschakeld is deed soms dienst als eep soort superregering. De raad voor dè strijdkrachten heeft de regering herhaalde malen gezuiverd. Maarschalk Ky zei dat documenten wa ren gevonden waaruit bleek dat hij en minister van Defensie generaal Ngoey en van Thieu zouden worden vermoord. Donderdagmiddag hebben zeventig vlieg tuigen van de Amerikaanse marine de Noordvietnamese marinebasis Phouee Loi op 250 kilometer ten zuiden van Hanoi aangevallen. Er is zware schade toege bracht. Op de komende Parijse luchtvaart tentoonstelling in juni op het vlieg veld Bourget zullen de Russen een helikopter tonen, die hier staat afge beeld. Het is de Mi-10, die tijdens een demonstratie in Moskou een autobus omhoog tilde. De Russische wentel wiek is de grootste ter wereld. Advertentie de meest soepele permanent 22. Joan en Mary Henschel: Iedere man en vrouw die zonder ver antwoordelijkheidszin met elkander omgaan, leggen de kiem voor toe komstige oorlogen, ziekten, hongers noden en andere vernietigingsrampen. Het bestuur van de Partij van de Ar beid heeft zijn standpunt bepaald over de situatie in Zuidoost-Azië en in de Domi nicaanse Republiek. Het bestuur is ervan overtuigd dat het conflict in Vietnam niet langs militaire weg tot een oplossing kan worden gebracht. Het wenst daarbij ech ter tevens uit te spreken dat het opbou wen van éen doeltreffend verzet tegen het opdringende communisme in Zuldoost- Azië in hoge mate wordt belemmerd door het feit dat de sociale revolutie, welke zich thans in dat deel van de wereld vol trekt, op verzet stuit bij de kleine bevoor rechte groepen, die in enkele landen nog het politieke en maatschappelijke leven beheersen. Het partijbestuur is van mening dat het Westen en met name de Verenigde Staten meer begrip zullen moeten tonen voor dit omwentelingsproces. Het door president Johnson voorgestelde economische hulp verleningsprogramma voor Zuidoost-Azië waaraan de Nederlandse regering zich be reid heeft verklaard in ruime mate bij te dragen, kan alleen zijn doeleinden berei ken wanneer het mede dient tot onder steuning van dit maatschappelijke vernieu wingsproces. Het bestuur van de Partij van de Ar beid betreurt voorts het Amerikaanse in- De controlsmaatschappij Europa N.V. in Nijmegen, een dochteronderneming van een Amerikaans concern, zal wegens sterk teruglopende omzet ongeveer 50 perso neelsleden ontslaan. Het betreft zowel tech nici als administratief personeel. Het be drijf telt ongeveer 575 werknemers. De controlsmaatschappij fabriceert voor namelijk apparatuur voor oliehaarden en fungeert als zodanig als toeleveringsbe drijf. Mede door de omschakeling van olie op aardgas, bereiken het bedrijf in toe nemende mate verzoeken, eerder gevraag de orders niet of pas veel later te leveren. LYON (Reuter en AFP) Een geeste lijk gestoorde Franse arbeider heeft gis teren in Pont de Cheruy tien mensen ge dood en daarna zichzelf van het leven be roofd. De dader, de 34-jarige Roger Girerd schoot met een jachtgeweer tien leden van zijn familie dood. De slachtoffers van Gi rerd waren zijn moeder, zijn broer, zijn zes kinderen, zijn vrouw en een nichtje van ruim een jaar. De kinderen van Girerd varieerden in leeftijd van een half jaar tot tien jaar. Het drama speelde zich af in Chavagneux bij Pont de Cheruy op dertig kilometer van Lyon in zuid-oostelijk Frankrijk. grijpen in de Dominicaanse Republiek, om dat dit veel verder is gegaan dan alleen het redden van door militair geweld be dreigde burgers. De in 1963 door een mili taire staatsgreep verdreven president Ju an Bosch was de leider van een demo cratische, niet-communistische, progres sieve volksbeweging, die in 1962 in vrijs verkiezingen het vertrouwen van het Do minicaanse volk wist te verwerven. Daarom dringt het partijbestuur sr op aan dat deze volksbeweging in staat wordt gesteld om orde en rust in het land te her stellen en nieuwe verkiezingen voor te be reiden. Het partijbestuur spreekt voorts als zijn overtuiging uit dat de thans ontstane conflictsituatie in de Dominicaanse Repu bliek niet slechts een interne aangelegen heid is van de Organisatie van Amerikaan se Staten, doch tevens een vraagstuk van wereldpolitieke betekenis, dat onder de competentie van de Verenigde Naties valt Advertentie Handig verpakt, blijft lang vers Grote gezins-boterkoek tijdelijk verlaagde prijs 1.95 Uitslag taarten-kleurwedstrjjd Lizzy de Haan, Grote Beerstraat 29 - Arthur Kloek, Huis ter Wissenlaan 40 - Johanna Post, Uranusstraat 13 - Janny Koster. Orionweg 28 - Carola Hin, Ken- nemerlaan 160 - Ferdinand van Steke lenburg. Leeuweriklaan 51 - Janny Bontebal, Vechtstraat 187 - Onno v. Schayck, De Genestetlaan 23 - Nelleke Raspoort. Willemsbeekweg 54 - Inge Hentenaar, Huis ter Wissenlaan 36. De taart wordt zaterdag thuisbezorgd. HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I Een heerlijk luchtig gebakje. Specialiteit van

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1